IJmuider Courant „Conferentie van vier" na den val van Barcelona? Morgen radiorede "'""""Groote IJmuider Courant- DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Voorloopig geen bebouwing van Midden-Damterrein. Credief voor een spoorweg tentoonstelling. I Wensch van Mussolini van H. M. de Koningin. Stapelkampioen. met V# mm Geldprijzen Met 32 Geldprijzen 24e JAARGANG No. 73 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 41gem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJmuideu, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. Irorden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 26 JAN. 1939 Abonnementen per week f0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10, Voordracht van B. en W. van Amsterdam aangehouden. Op de agenda van de Woensdagmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam, welke thans weer onder leiding stond van burgemeester dr. W. de Vlugt, die van zijn vacantie is teruggekeerd, kwam o.m. voor een voordracht van B. en W. inzake de bebou wing van het midden-Damterrein. Zooals men weet, stelden B. en W. voor het terrein tusschen den Dam, den Visschersdam, de Warmoesstraat en den Vijgendam voor vierhonderdduizend gul den te verkoopen aan de N.V. Assurantie Maat schappij „De Nederlanden van 1845", welke maatschappij op dit terrein een gebouw wil stichten bestemd voor kantoor, café-restaurant en winkel. Tegen deze voordracht waren van verschei dene zijden, in het bijzonder van architecten groepen, ernstige bezwaren ingebracht. Mede in verband hiermede en over eenkomstig den wensch van den raad deelde burgemeester bij den aanvang der vergadering mede, dat hij voor stelde, deze voordracht aan te houden tot de volgende raadsvergadering. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming ging de raad hiermede accoord. f 125.000 voor Spoorweg tentoonstelling. De gemeenteraad heeft goedgekeurd de voor dracht van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet van ten hoogste f 125.000 voor het doen inrichten van de Spoorwegtentoonstel ling 18391939, welke zal worden onderge bracht in een op het terrein van het voormalig Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein te plaatsen tentoonstellingshal. Voorts werd een plan van uitbreiding vastge steld voor de gronden, gelegen ten zuiden van de Rivierenlaan, tusschen het verlengde van de Waalstraat en het verlengde van het Wester- scheldeplein en werden de bebouwings-voor- schriften voor die gronden vastgesteld. In verband met deze voordracht dienden de heeren Dingemans, Boissevain, Ter Haar en Van Karteveld een voorstel in, waarin zij het college uitnoodigen, ten aanzien van het plan de mo gelijkheid te scheppen aan de erfpachtvoorwaar- den het recht te verbinden, gronden te koopen. Dit voorstel werd voor prae-adviezen in han den van B. en W. gesteld. Vacature prof. Zeeman. Ten aanzien van de vacature prof. dr. P. Zee man, aan de gemeente-universiteit van Amster dam, deelde de voorzitter nog mede, dat cura toren aan prof. L. A. Goudsmit, hoogleeraar aan een universiteit in de Vereenigde Staten, hebben gevraagd of deze zich een benoeming zou laten welgevallen. Dezer dagen heeft prof. Goudsmit echter la ten weten, dat hij een eventueele benoeming tot zijn spijt niet zal kunnen aanvaarden. Twee nieuwe hoogleeraren. Met algemeene stemmen werden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het Arbeidsrecht aan de gemeente-universiteit van Amsterdam mr. M. G. Levenbach, thans lector aan deze hoogeschool en tot buitengewoon hoogleeraar in de experimenteele en technische natuurkunde en de medische propaedeuse dr. A. M. F. J. Mi- chels, thans eveneens lector aan de universiteit. Met 44 van de 45 stemmen werd in de vaca ture W. N. van de Pol tot havenmeester be noemd de heer B. de Vries, onder-havenmeester plaatsvervangend havenmeester te Amsterdam. Eén stem was blanco. Een luchtdienst tusschen China en Europa. Chineesche regeering sluit een overeenkomst met de Imperial Airways. De Chineesche regeering maakt thans bekend, dat zij een overeenkomst heeft gesloten met de Imperial Airways voor een doorgaanden luchtpost- en passa- giersdienst tusschen China en Europa via Yoennan, Birma en Hongkong. De onderteekening der overeenkomst en de uitwisseling van nota's is deze week geschied in het Chineesche departement van buiten- landsche zaken te Tsjoengking. Naar verluidt is overeengekomen den tekst der overeenkomst voor het oogenblik niet te publiceeren. Britsche vliegtuigen zullen naar Yoennan vliegen en Chineesche toestellen naar Birma en Hongkong. De nieuwe dienst zal naar verklaard wordt, onmiddellijk geopend worden. Gehoopt wordt, dat Birma spoedig door een spoorlijn met Yoennan verbonden zal zijn. Vliegtuig van Franco op Fransch gebied verongelukt. Drie der vier inzittenden waren Duitschers. Een driemotorig vliegtuig van de luchtmacht van Franco is in den nacht neergestort in het rotsachtige gebied bij Arrens, op een vijftigtal kilometer van Tarbes. Uit het onderzoek bleek, dat het vliegtuig van Duitsch fabrikaat was, n.l. een Heinkel 2. Het logboek was geheel in het Duitsch ge schreven. Blijkens de rapporten, die de slacht offers bij zich hadden, waren drie hunner Duit schers. De vierde was een Spanjaard, die de uniform van Franco's leger droeg. Het toestel was bewakend met twee mitrailleurs. LONDEN, 26 Januari (Havas). De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt aan zijn blad „Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Mussolini, direct na den val van Barcelona, een conferentie-van-vier zou willen bijeenroepen. Hij zou wenschen, dat vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespreken 1. Spanje te sparen voor verder bloedvergieten, 2. De positie van het Spaansche volk te bepalen, in overeenstem ming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen, 3. Te bewerken, dat de vier mogendheden zich verplichten de wederinstelling te verhinderen van een regeering der commu nisten of van het Volksfront in Catalonië of bij Madrid. H.M. de Koningin zal morgen, Vrijdag 27 Januari, om 12.45 uur voor de radio spreken, met als onderwerp: „Onze taak in deze dagen, in ver band met de moreele en geestelijke herbewapening". Verspreiding door luidsprekers te Ierseke. Gezien het groote nationale belang van deze rede worden door den burge meester van Ierseke maatregelen ge troffen, opdat ieder in die gemeente door middel van luidsprekers in de ge legenheid wordt gesteld, daarnaar te luisteren. Duitsche Rijksdag op 30 Januari bijeen. Agenda vermeldt o.a. een rede van Hitier. BERLIJN 25 Januari. Van semi- officieele zijde wordt medegedeeld: De Rijksdag is voor Maandag 30 Januari, des avonds om acht uur bijeen geroepen. Het betreft hier de constitueerende zitting na de verkiezingen van 10 April 1938. Voor de eerste maal zullen de afgevaardigden uit den „Oostmark" en uit den Sudetengouw aanwezig zijn. Op de agenda staat o.a. een redevoe ring van Hitier. Sir Stafford Cripps in ongenade. Uit de Labourpartij gestooten. Het uitvoerend comité van de Britsche La bourpartij heeft besloten Sir Stafford Cripps uit de partij te stooten. Zooals men weet heeft Sir Stafford Cripps, in tegenstelling met de meerderheid van de leiders der partij, aangedrongen op het oprichten van een volksfront in Engëland, bestaande uit alle linksche partijen. Nieuwe Turksche kabinet gevormd. Weinig verschil met het vorige ministerie. Het nieuwe Turksche kabinet is thans door Rafik Saydan gevormd. Met uitzondering van het ministerie van bin - nenlandsche zaken en dat van landbouw is de samenstelling gelijk aan het vorige kabinet. Minister van binnenlandsche zaken is Faik Jestrak, de vice president der Kamer en minis- teer van landbouw Muhlis Erkman. Vandaag komt de Kamer bijeen. Kind door vallenden koffer gedood. Vader wreekt zich op den eigenaar. Tusschen Bad Nauheim en Butzbach heeft zich in een compartement van een trein een af- grijzelijk drama afgespeeld, meldt het Duitsche Nieuwsbureau. In het compartiment had een vader met een vijfjarig kind plaats genomen. Een tweede reiziger kwam het compartiment binnen en deponeerde een grooten koffer in het bagagenet. Toen de trein zich in beweging zette, viel de koffer uit het net juist op het kind, met het gevolg dat het kind den nek brak en op slag dood was. De vader sprong onmiddellijk op. trok zijn mes en stak den anderen reiziger neer Deze overleed na enkele oogenblikken. De ongelukkige vader meldde zich later bij de politie. Scheepsramp aan de Engelsche kust. Geheele, uit 31 koppen bestaande bemanning van het stoomschip „Wilston", vermoedelijk omgekomen. Lloyds heeft een bericht van de kustwacht te Saintives in Cornwall ontvangen, waarin gezegd wordt, dat een reddingsboei met den naam „S.S. Wilston Glasgow" gevonden is. Ook is het lijk van een man opgehaald. Zes mijl ten westen van Saintives is een aan den grond geloopen schip gezien, terwijl lijken in de nabijheid dre ven. Op grond van deze berichten vreest men. dat de „Wilston" met de geheele bemanning, bestaande uit 31 koppen, in den laatsten storm vergaan is. Het spoorwegverkeer in een groot- deel van Engeland is ontwricht door sneeuwstorm, mist en overstroomingen. Ook het wegverkeer wordt belemmerd, terwijl de telefonische verbindin gen beschadigd zijn. Luchtdiensten zijn stop gezet. Men verwacht, dat de sneeuwval spoedig zal eindigen, doch. door regen zal worden ge volgd. (Vit Amerika wordt bericht, dat William Fischler uit St. Louis er in 30 uur tijd in geslaagd is, 11300 lucifers te stapelen boven op de halsopening van één enkel bier- fleschje). Juich nu voor William Fischler. 's werelds nieuwste held der helden, Voor dertig uur onafgebroken zwoegen niet vervaard, De pers van heel den aardbol moog' het roemrijk feit vermelden, Na al zijn moeite is 't voor haar die kleine moeite waard. Probeert u maar eens honderd lucifers te balanceeren, Zorgvuldig opgestapeld op de opening van -v een flesch, Wanneer u daarin slaagde, zoudt u stellig triomfeeren, Maar honderddertien maal zoo groot is William's succes. Ik vraag u in gemoede, u dat even voor te stellen, Maar ook weer niet te lang want u wordt duizelig ervan, Wanneer wij over William een oordeel moesten vellen, Dan moet dat, dunkt me, luiden: hij is een bijzonder man. Een wijs man daarbij ook, want niemand zal het tegenspreken. Dat hij zich toelegt op een ongevaarlijk soort van sport, Die zich op den beoefenaar niet anders dreigt te wreken Dan dat hij van 't gestapel zelf tenslotte stapel wordt. Zijn vrienden zullen dringen om het wonder te bekijken, Maar staren er eerbiedig van een flinken afstand naar. Want zelfs het minste tochtje mag niet langs het bouwwerk strijken, Dan stort het werk van dertig uur dramatisch in elkaar. Nou, zeg eens eerlijk, vindt u zijn prestatie ook niet prachtig. En vindt u William Fischler niet een machtig kampioen? Neen, zeg nu niet, er is in onze wereld toch waarachtig, Wel duizenderlei ernstigers en nuttigers te doen. 't Is waar er heerschen overal onzekerheid en zorgen, Het menschdom raakt van tijd tot tijd volkomen van de kook, Men vraagt zich angstig af, wat houdt de toekomst nog verborgen, Dus juich voor William Fischler, want men moet eens lachen ook. P. GASUS. ZWEMMEN Nieuw wereldrecord van Belgische zwemster. Yvonne Vandekerkhove onttroont Inge Soerensen. Woensdagavond heeft Yvonne Vandekerkhove te Ostende een poging gedaan om het wereldre cord 500 meter schoolslag te verbeteren. De Bel gische zwemster slaagde hierin: zij bracht het wereld-, tevens Europeesch en Belgisch record op 8 min. 1,6 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Deensche zwemster Inge Soe- ensen met een tijd van 8 min. 1,9 sec., gevestigd op 1 Mei 1937 te Kopenhagen. Het is een verheugend verschijnsel voor de internationale zwemsport, dat de naam van dit Belgische meisje op de lijst der wereldrecord houdsters is gekomen, omdat de laatste jaren al leen Deensche en Nederlandsche zwemsters er in slaagden, records te verbeteren. Auto-ongeluk eischt vijf dooden. Auto en tractor in botsing. Woensdag is de auto van een fabrikant uit Dresden op den weg naar Lückenwalde in bot sing gekomen met een tractor met aanhang wagen. Vier personen werden hierbij op slai gedood, twee zwaar gewond. Een der gewonden overleed na in het zie kenhuis te zijn opgenomen. In ons blad van VRIJDAG 27 JANUARI A.S. zal een zeer interessante prijsvraag voorkomen, welke een ieder in staat is op te lossen. Ö&ze ftctfrs ucaM). is uii- duiUnd k. owzeaft&wté; Was U van plan U te abon- neeren? Doe het dan direct. Was U het nog niet van plan? Doe het dan tóch nu I AUTOSPORT. DE STEKRIT NAAR MONTE CARLO Zaterdag 28 Januari zal de équipe Mutsaerts KouwenbergMr. Lamberts Hurrelbrinck. die den derden prijs in den sterrit naar Monte Carlo met Ford heeft veroverd, in ons land terug- keeren. Deze équipe en enkele andere Ford-teams worden te 10.30 uur aan de grens te Wernhout verwacht, waar de directie van de Fordfabriek de rijders zal huldigen. VOETBAL IN ENGELAND. Woensdag werden enkele wedstrijden van de vierde cupronde overgespeeld met het volgende resultaat: ChesterSheffield Wednesday (na verl.) 11 Newcastle UnitedCardiff City 41 Voorts werden nog enkele leaguewedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: BlackpoolSunderland 11 LeedsHuddersfield Town (gestaakt) 01 LiverpoolBolton Wanderers 12 MiddlesbroughPreston North End 22 WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. In twee afdeelingen, waarin nagenoeg een beslissing over het kampioenschap had kun nen vallen, hebben de leidende ploegen een nederlaag gekregen. De grootste verrassing was het falen van Nereus tegen H.P.C. 2. Evenals in den vorigen wedstrijd, toen van V. Z. V. een punt afhandig werd gemaakt, za ten de H. P. C.-reserves er geweldig op, waar door vooral de gevaarlijke schutter Koeman weinig kans kreeg. Voor de rust- had midden voor Kolderie op keurige wijze den gelijk maker gescoord. In de tweede helft trok de veteraan Braam er enkel malen tusschen uit. Een van zijn rushes besloot hij met een doel punt, waardoor hij zijn vereeniging tevens de overwinning bezorgde. Zoo wel H. V. G. B. 1 als V- Z. V. 1 behouden nu nog een kans op de eerste plaats, zooals uit onderstaand rang lijst je blijkt. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Nereus 1 5 3 117 18—22 V. Z. V. 1 6 3 2 1 8 28—20 H. V. G. B. 1 6 3 0 3 6 20—25 Haarlem 1 7 2 2 3 6 29—22 H. P. C. 2 6 1 1 4 4 9—25 Hetzelfde als Nereus verging het D. W. R. 3, dat met een oneven goal van V. Z. V. 2 verloor De Velsenaren beschikken over enkele goede schutters in de voorhoede, terwijl bij D. W. R. 3 alles van middenvoor Handgraaf moest komen. Haarlem 3 won op het nippertje van Nereus 3, waardoor zij voor de eerste maal de twee winstpunten kreeg (10). In afdeeling drie ziet de ranglijst er als volgt uit: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. V.Z.V. 2 6 4 0 2 8 23—13 D. W- R. 3 6 3 2 1 8 21—15 H. V. G. B. 3 5 3 0 2-6 19—17 Haarlem 3 6 1 2 3 4 1118 Nereus 3 5 1 0 4 2 617 Haarlem 2 en D. W. R. 2 klopten hun te genstanders met groote cijfers. Dat Haarlem 2 met 6—0 van de Ham kon winnen, hadden we verwacht, maar dat H.V.G.B. 2 met 90 van D.W.R. 2 moest verliezen, hadden we niet kunnen denken. Pieters en v. d. Bo- gaarde waien de D.W.R. schutters. H. V. G. B. 2 was in het veld niet zwakker, maar het schieten was slecht. D. W. R. 2 bezet door deze overwinning de finitief de eerste plaats van afdeeling twee, gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. D. W. R. 2 7 7 0 0 14 37—6 H. v.G.B. 2 7 4 1 2 9 20—19 Haarlem 2 5 2 0 3 4 1418 De Ham 6 0 15 1 931 H. P. C. 3 3 0 0 3 0 3—9 Beter dan de H. V G. B.-reserves bracht H V. G. B. 4 het er af De Heerenduinen kre gen een 8—O-nederlaag. Adri Zomer nam het grootstt deel der doelpunten voor zijn reke ning. De dameswedstrijd tusschen de ploegen van D.W.R. 2 en Haarlem eindigde in een doel puntloos gelijk spel. Haarlem was wel sterker, maar het schieten van mej. Steenhuizen en mej. Stuy was zóó zwak. dat de D. W. R-- keepster. mej. Van Looy er weinig moeite mee had. Voor de komende week is het programma slechts klein. D.W.R. gaat Vrijdagavond naar Den Haag om den strijd aan te binden tegen H. Z. en P. C- Mocht doelman Kollerie ver hinderd zijn, dan hebben de Waterratten in Van der Booren een waardig plaatsvervanger. Maandagavond komt de damesploeg van H. P. C. tegen D. W. R. 1 uit. De D. W. R.- dames, die nog ongeslagen zijn, hebben de beste kansen. HOCKEY. NEDERLAND—SCHOTLAND. Naar wij vernemen wordt.de hockey landen- wedstrijd NederlandSchotland op Zondag 9 April (eerste Paaschdag) te Amsterdam ge speeld.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1