STEGEMA1VS échte GELDERSCHE Aspirin NIEUWS IN 'T KORT. Zoojuist verschenen De macht van den „medicijnman". ^ENSER-ZOUT VRIJDAG 27 JANUARI 1939 De voorgenomen coördinatie van liet goederenvervoer. Samenkomst van vele belanghebbenden. In hotel Wittebrug te 's-Gravenhage is heden- namiddag op uitnoodiging van de Alg. Ned. Ver- keersfederatie een samenkomst gehouden met medewerking van de R.-K. Werkgeversvereeni- gïng, het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart, den Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Reedersvereeniging en het Verbond van Ned. Werkgevers, ter bespreking van het aan hangige wetsvoorstel tot coördinatie van het goederenvervoer. Mr. W. J. van Balen, president der Alg. Ned. Verkeorsfederatie, hield de openingsrede. Wij komen morgen op deze bijeenkomst terug. De Vereeniging „De Princevlag" verzoekt op den verjaardag van Prinses Beatrix de vlag uit te steken en Oranje te dragen. De commissaris van politie te Arnhem geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in rela tie te treden met de te Arnhem gevestigde weder- keerige Maatschappij Nationale Credietbarik Arnhem, zich om inlichtingen tot hem te wenden. Het bedrag van de heffing en de steunuit keering op boter, is behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 26 Januari tot 2 Fe bruari vastgesteld op 60 cent per K.G. Bij het sloopen van een molen is de 69-jarige molenaar A. van Brussel te Boerdonk (gem. Erp) onder een balk bekneld geraakt en levensgevaar lijk gewond. Tegen J. v. d. V. te Eindhoven, die vorig jaar in den nacht van 17 op 18 October S. Kort met een messteek heeft gedood, is vóór de Bos sche rechtbank vier jaar gevangenisstraf geëischt. KOUD, NAT EN HONGERIG EN DAN HEETE SNERT MET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe belastingen. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huls te hebben! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. Ingez. Med.) Pleidooi om meer vluchtelingen toe te laten. Onder leiding van mr. E. H. von Baumhauer is Donderdagavond in de groote zaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam een openbare verga dering gehouden, waarin door een vijftal sprekers over het onderwerp „Nederland en het asyl- recht" werd gesproken. Aan het slot van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin de ver gadering zich uitsprak tegen een te groote terughouding ten aanzien van een humane vluchtelingenpolitiek, on geacht ras en geloof en voor handha ving van onze nationale tradities van asylrecht. De resolutie zal ter kennis van de Nederlandsche regeering en den minister van justitie in het bijzonder worden gebracht. Ex-keizer geeft uiting aau zijn dankbaarheid jegens Nederland. Aan den vooravond van zijn tachtigsten ge boortedag heeft de ex-keizer door Freiherr von Sell in een bijeenkomst van vertegenwoordigers der pers uiting doen geven aan zijn dankbaar heid jegens Nederland, waar hij thans meer dan twintig jaar verblijft. De wijze, waarop ons land hem heeft opgenomen, heeft zijn zware lot zeer verlicht. Ook voelt de ex-keizer zich nauw verbonden met de gemeente Doorn, waar hij gedurende al dien tijd woont. Dit alles neemt echter niet weg, zoo verklaarde Freiherr von Sell, dat de ex-kei zer met zijn hart steeds in zijn vaderland is. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Mooi particulier initiatief te Almelo. Inzameling voor hulp aan noodlijdenden had prachtig resultaat. Korten tijd nadat de goedgeslaagde collecte voor de „Vervolgden om geloof en ras" te Almelo was gehouden, heeft zich een aanbal ingezetenen tot een comité vereenigd met het doel nu ook hetzelfde te doen voor eigen ar men en behoeftigen der gemeentè Almelo. Het comité, dat den naam draagt „Winter hulp 1938 1939" en dat tot motto heeft gekozen „Draagt elkanders lasten" kan thans met vreugde mededeelen, dat aan haar oproep voor hulpverleening op zulk een ontroerende wijze is gehoor gegeven, dat het comité in enkele weken de beschikking heeft gekregen over een bedrag aan geld en goederen van ruim 15.000, terwijl nog telkens grootere en kleinere bedragen nakomen. Van H.M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana mocht het comité brieven ontvangen, waaruit ten duidelijkste de warme belangstel ling van het Koninklijk Huis blijkt in hetgeen te Almelo op het oogenblik voor de noodlijden den wordt gedaan. H.M. de Koningin deed een belangrijke geldelijke bijdrage aan het comité toekomen. De commissie heeft bijna 3.000 aanvragen, die binnengekomen zijn, nauwkeurig onder zocht en geschift, hetgeen een uiterst moeilijk en tijdroovend werk is geweest. De uitdeeling der goederen is in vollen gang en zal nog wei enkele weken in beslag nemen. Regeering blijft streven naar een sluitende begrooting. De Regeering geeft in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer haar oordeel over de plannen inzake de nieuwe belastingen als volgt: In principe moet ieder in de nieuwe belastin- ben bijdragen in verband met de groote belan gen, die voor elkeen op het spel staan. De ver schillende heffingen vormen tezamen een geslo ten geheel, waaruit geen enkele schakel kan worden weggenomen zonder het systeem te ver breken. Daarnaast zijn de verschillende belas tingverlagingen noodzakelijk om den druk niet te zwaar te maken. De regeering heeft de stellige overtuiging, dat zij met de voorgestelde maatregelen alles heeft gedaan wat in haar vermogen is om de finan- cieele positie van het rijk zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Met de belastingplannen streeft zij in de eerste plaats dit doel na. In de tweede plaats maakt zij langs dezen weg een begin met een reorganisatie van het belastingstelsel. Het is de bedoeling van de regeering zich ern stig te beraden ten opzichte van de maatregelen, welke dienen te worden genomen om het accres van 1940 ten opzichte van 1939 op te vangen. Uit den aard der zaak kunnen over de resultaten van dit beraad thans geen mededeelingen worden gedaan De bedoelde in beraad zijnde bezuinigingen, de nieuwe voorgestelde belastingen en het handha ven der huidige leerlingenschaal, het heeft alles tot grondslag het streven der regeering om tot een sluitende begrooting te komen,, daarin schuilt düs geen tweeslachtigheid. Ook is er geen tegenstelling met den opzet van de regee ring, door allerlei maatregelen van positieven aax'd den afzet onzer productie in het binnenland aan te wakkeren. Dat de genoemde politiek aan de volkswelvaart niet ten goede zou komen moet de regeering dan ook ten sterkste ontken nen. Met sommige andere leden is de regeeiïng van oordeel, dat om een sluitende begrooting te be reiken aan het nemen van maatregelen tot ver dere bezuiniging op de staatsuitgaven niet kan worden ontkomen. Welvaart in Vlissingen neemt toe. In de heden gehouden zitting van den gemeen- teraad van Vlissingen heeft de bxxi'gemeester, de heer C. A. van Woelderen een nieuwjaarsrede ge houden, waarin hij dankbaar vaststelde, dat de welvaart in de gemeente Vlissingen verbetert, omdat er weer ruime werkgelegenheid bestaat. ARROND. RECHTBANK. Magnetiseur voor de Rechtbank. Zes Amerikaansche piloten bij de K. L. M. De K.L.M. heeft voor haar Europeesche lijnen reeds twee Amerikaansche piloten tij delijk in haar dienst, maar is voornemens dit aantal met nog vier uit te breiden. Deze maat regel moet worden genomen, omdat er nog niet voldoende jonge Nederlandsche piloten ter beschikking staan. Vierhonderd gulden boete geëischt. HAARLEM, Donderdag. Vijf maal tachtig gulden boete eischte de Officier hedenmiddag tegen een 58-jarigen Haarlemschen coupeur, die door den Kanton rechter was veroordeeld tot 4 x 100 boete wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunst. De coupeur was namelijk heele- maal geen coupeur meer maar magnetiseur. Verscheidene personen had hij geholpen door met de handen over hun zieke lichaamsdeelen te strijken. Tevens gaf hij zijn patiënten soms een drankje of wat kruiden. Op 19 September van het vorige jaar had een rechercheur zich verdekt in de na bijheid van zijn huis opgesteld en gezien dat eenige personen de woning van den mag netiseur binnen gingen. Daarna had hij ze naer buiten zien komen en hen toen een verhoor afgenomen. Pres. tot verd.: Vroeg u aan uw patiënten waar ze pijn hadden? Verd.: Nee, dat wist ik altijd direct, ik vraag nooit. Verschillende getuigen komen dan voor en verklaren, dat ze door verdachte behandeld zijn wegens nierkwalen, open beenen etc. De getuigen, meest huisvrouwen, hadden nooit veel betaald. Meestal een gulden per visite, soms ook wel minder. De Officier achtte mede in verband met een arrest van den Hoogen Raad, dat mag- netiseeren strafbaar is, het wettig en over tuigend bewijs geleverd. Hij vroeg daarom de reeds genoemde geldboete. Mr. A. Beets, verdachte's raadsman, achtte magnetiseeren niet strafbaar. In Duitsohland mag het beroep van magnetiseur vrij worden uitgeoefend. De opgelegde boete vond pleiter veel te hoog. De verdachte deed zijn werk op bescheiden wijze, groote geldelijke voordeelen heeft hij er nooit van genoten. Dat hij zijn werk serieus doet wordt wel bewezen door het feit, dat zelfs een dokter zijn patiente naar den verdacht gestuurd heeft. Deze patiente dan ook door hem genezen. Een boete van 400 gulden zou den man ruineeren. Met klem drong spreker daarom op clementie aan. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand.-ex. rechten de heeren P. Smit en A. du Bois. Aan de Leidsche Universiteit is bevorderd tot apotheker de heer R. J. Sanders, te Haar lem. BABY TE VONDELING GELEGD Gisternacht zag een bewoner van de Banka- stx-aat te Amstex-dam op weg naar huis in een portiek in deze straat een in flanellen lappen ge wikkeld pakje liggen. Bij nadere beschouwing bleek het een baby van ongeveer veertien dagen te zijn. De man bracht zijn vondst naar het bureau Linnaeusstraat, waar men ervoor zorgde, dat het kindje, een meisje dat netjes in de kleeren was gestoken, voorloopig in het Burger weeshuis werd opgenomen UITSLAG VEILING. Uitslag der verkooping, gehouden in het Verkooplokaal ,,'t Notarishuis", op Donderdag avond. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Brouwersstraat No. 145, groot 91 centiaren, f 1820 M. Th. Hessels. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de Koningstraat No. 16, groot 35 centiaren, f 3875 H. M. Franken q.q. Beperkte P. T. T.-dienst op den verjaardag van Prinses Beatrix. Op 31 Januari a.s., dp verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix zullen de kantoren voor den postdienst niét later zijn opgesteld dan tot 12 uur. Gedurende de openstelling worden alle onderdeelen van den postdienst behandeld als op werkdagen. Het postvervoer zal''geschieden als op werk dagen. Het aantal buslichtingen wordt be perkt; met behoud van een lichting in aan sluiting op de nachtposttreinen. Een serie boeken, zeven in getal. U kunt ze gratis op Uw gemak „uit lezen" - ze zijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt. dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw huis. Want het zijn de nieuwe stalenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49: de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D-behang voor huis- of slaapkamer! Neem eens een lichter behangOm de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER Rath &Doodeheef ver (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Huldiging van Marguerite Couperus. Ter gelegenheid van haar 12'/j-jarige kunstenaarsloopbaan. Nadat Woensdagavond in Den Haag doo- de afdeellng Nederland van het „Maison c Intellectuels" een feestelijke avond was aan gericht ter gelegenheid van een bezoek aan Nederland van den Directeur van het Maison des Intellectuels, den heer Irénée Mauget, uit Parijs en de eeregaste, Prinses Marie Gagarine, werd Donderdagmiddag te Haarlem, ten huize van de presidente der afd. Nederland mevr. Marguérite van HengelCouperus, ter viering van haar 12y2-jarige kunstenaars loopbaan, is ten huize „Kinheim" aan de Jacob van Lenneplaan, een receptie ge houden die druk bezocht was door leden en belangstellenden in het streven van het Maison des Intellectuels, welk streven, zoo als bekend, gericht is op uitwisseling van kun sten en wetenschappen. Aan deze receptie was een kleine tentoon stelling verbonden van het werk van een joi schilder, den heer D.van Luyn, wiens z< verdienstelijk werk met groote aandac. door de bezoekers werd bezichtigd. Nadat de gasten zich eenigen tijd met de gastvrouw en elkander hadden onderhouden, nam Prinses Marie Gagarine het woord om uiting te geven aan haar liefde voor ons land en er haar vreugde over te uiten, dat zij hedenmiddag weer de sympathieke presidente der Nederlandsche afdeeling en zooveel an dere Nederlandsche mannen en vrouwen, die gevoelen voor het streven der vereeniging, had mogen ontmoeten en ook hedenmorgen, onder leiding van mevr. Marg. Couperus, een be zoek had mogen brengen aan de kunstschat ten in het Frans Halsmuseum. Vervolgens sprak mevr. Coupex-us. Zij heette den directeur en de eeregaste, harte lijk welkom in Holland en dankte hun, dat zij de verre reis naar ons land hadden willen maken. Spr. uitte den wensch, dat de door beiden in Nederland doorgebrachte dagen voor hen onvergetelijk zullen zijn. Den heer Mauget bracht spr. hulde voor het werk, dat hij in dienst der menschheid heeft verricht en zij heette ook met een enkel woord de in Holland zoo bekende Fransche teekenaarster Marthe Antoine Girardin wel kom. Het „Maison des Intellectuels", door den heer Mauget gesticht, wil, zeide mevr. Couperus, het leven voor ons allen mooier maken. In deze moeilijke dagen is het zoo noodig, dat men zich vereenigt en samen werkt, ook ter uitwisseling van kunsten en wetenschappen. Het Maison des Intellectuels wil een middelpunt zijn van allen, in alle landen, die dit doel nastreven. Hierna was het woord aan den heer Mauget. Deze begon met namens talrijke vrienden uit Frankrijk (voor wie hijzelf sprak), Engeland, België, Italië, Polen, enz. (voor wie Prinses Gagarine het woord had gevoerd), de jubi- leerende presidente, mevr. Couperus, een door de Haarlemsche beeldhouwster Nel Bakema vervaardigde portretbuste aan te bieden, voor stellende mevr. Marguérite Couperus, in Mid- deleeuwsch gewaad, als bewijs van waar deering voor haar arbeid op cultureel en maatschappelijk gebied. Spr. vestigde er de aandacht op, dat in alle rangen en standen ln Frankrijk liefde voor Holland leeft en gewaagde van „La Venice Verte", een plekje in Zuid-West Frankrijk, dat sterk aan Holland doet denken en dat nu een „but de tourisme" is geworden. Na een door hem vervaardigd aan ons land gewijd gedicht te hebben voorgedragen, deelde spr. nog mede, dat mevrouw Couperus, die zooveel gedaan heeft voor de verbreiding der kennis van Nederland in den vreemde, er op gestaan had, dat de van haar te vervaar digen buste door een Nederlander of Ne derlandsche zou worden ontworpen en uit gevoerd. Ook de heer Mauget vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid, dat de intellectueelen in en van alle landen zich vereenigen en samenwerken; dit zal wellicht een oorlog kunnen voorkomen. Het Maison des Intel lectuels te Parijs zal allen die met dit streven sympathiseeren steeds gaarne ontvangen. Nadat mevr. Couperus een kort dankwoord had gesproken bleef het gezelschap nog eenigen tijd gezellig bijeen. Moorden, die moeilijk op te helderen zijn JOHANNESBURG, 25 Januari. Een van de moeilijkste vraagstukken voor de Zuid-Afrikaansche politie is dat van de moordenaars, die onder in vloed van de zwarte „medicijnman nen" staan. Ondanks het werk der missionaris sen en alles wat van de zijde der re geering voor de opvoeding van de be volking wordt gedaan, heeft de medi cijnman zijn invloed behouden. Gedurende het jaar 1938 leidden de sporen van vier moorden naar deze „priesters" van de zwarte kunst in het Randgebied, terwijl in de afgelegen gebieden het aantal van der gelijke mcorden zeker het dubbele be draagt. Zelden is de medicijnman zelf de moor denaar, maar hij schrijft de misdaden voor en zijn handlangers vereeren hem zoo, dat zij het niet wagen om hem ongehoorzaam te zijn. De politie verklaart, dat deze moorden, die met ontstellende wreedheid worden gepleegd, buitengewoon moeilijk te achterhalen zijn, daar zelfs de familieleden van het slacht offer den medicijnman vreezen, daar zij, op zijn bevel indien zij inlichtingen zouden geven op dezelfde wijze omgebracht zouden kunnen worden. De meeste van dergelijke moorden worden bedreven om „medicijn" machtig te worden, daar de inboorlingen gelooven dat kwaad aardige ziekten een behandeling met een of ander deel van het menschel!jk lichaam vra gen. Zoo zal een patiënt bijv. van een medicijn man de mededeeling krijgen dat „slechts de nier van een vrouw, te middernacht uit haar lichaam genomen" de ziekte kan genezen. Voor een hoog honorarium zal de medi cijnman meestal bereid zijn de medicijn den volgenden dag te leveren. Gewoonlijk zijn vrouwen en kinderen het slachtoffer van dergelijke moorden. Dan is er nog de moord als zoenoffer. In dien oogsten mislukken door overstroomingen of droogte, zullen de ouderen van de gemeen schap gewoonlijk een medicijnman gaan raad plegen, die na zijn „magische beenderen" te hebben geworpen, een of anderen onschuldi- gen inboorling zal aanwijzen, die „ongeluk" over de gemeenschap brengt. Dan wacht dezen ongelukkige zeker de dood. Het werk van de politie om deze medi cijnmannen als de schuldigen voor derge lijke moorden voor het gerecht te brengen, begint echter langzamerhand zijn invloed te doen gevoelen, ofschoon tot heden toe slechts in de plaatsen, waar de inboorlingen een dun laagje beschaving bezitten. (United Press). DR. OTTO KLIPP'S TALENSCHOOL. Bij de in December en Januari gehouden practijk-examens (Mercurius, Ver. v. leeraren, N.H.I. en Liteh) slaag-den van Dr Klipp's Talenschool de volgende leerlingen: Engelsche Handelscorrespondentie: de dames E. van Abs, M. Hulzin ga, M. D. Meijer exi C. v. IJ'zeloc.; de heeren P. v. Kessel, J. Fortgens, B. Wissink, J. C. Heeck, W. F. Bloem-, A. Oosterhof, J. Waanders en B. Schras. Fransche Handelscorrespondentie: H. v. Duin, C. J. Steenhuis, C. v. d. Rol, N. Ruuters en J. Troost. Duitsche Handelscorrespondentie: de dames A. C. Rosenboom, R. v. Gelder, A. v. Rigteren, W. de LangeRelleke, M. D. Meijer en A. Blom; de heeren J. P. v. Kersen, F. Haak, K. J. Esseling, A. Blaauwboer, J. H.van IJzer- loo, A. Oosterhof en G. Hop. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot assistent te Haarlem (H. Jozef) den wel- eerw. heer J. J. A. van der Zalm (Neom.); tot directeur van de Kath. Jongens Centrale in de parochie van den H. Joannes de Dooper. te Hoofddorp, A. Huijboom. Hei Echte Natuurlijke Let op !s alleen verkrijgbaar in Handel», vi e r k a n t e g I a z e n f I a c o n merk Prijs per flacon f 1.10. (Adv. Ingez. Med.) Volksconcert H. O. V. Op de receptie, gehouden ter gelegenheid van haar 12*/t-jarige kunstenaars loopbaan, werd aan mevr. Marguérite van Hengel-Couperus, presidente van de afd. Nederland van het Maison Internationale des Intellectuels, Donderdag middag een portretbuste van haarzelf aangeboden, werk van de Haarlemsche beeldhouwster Nel Bakema. Van links naar rechts: de heer Irénée Mauget, directeur van de Vereen. Maison des Intellectuels; mevr. Marguérite Couperus en de eeregaste der Vereeniging, Prinses Marie Gagarine. Solist: Gijs Beths. Op het concert van Zondag a.s. van de K.O.V. zal onder leiding van Klaas de Rook worden uitgevoerd: Ouverture „Euryanthe" van Weber en de 3e Symphonic van Joh. Brahms. De concertmeester van de H.O.V. Gijs Beths zal het A-dur concert van Mozart vertolken, waarmede hij op het ledenconcert van 11 Januari j.l. een groot succes had. Het aantal bezoekers van de Volksconcerten beweegt zich in stijgende lijn. Dat het zoo voort moge gaan. FORDFILMAVOND HAARLEM - Vrijdag. Voor een geheel gevulde zaal met deelnemers aan de Vak en Ontwikkelingscursussen van het Centraal Comité voor Werkloozen wex-d Donder dagavond in het Gebouw St. Bavo, een filmavond gegeven van het Fordbedrijf in zijn geheelen omvang. Eerst werd de Nederlandsche Propagandafilm vertoond en daarna de Amerikaansche Produc tiefilm. Na de pauze kwam de nieuwe film, „Het ver vaardigen van Veiligheidsglas", terwijl als slot de film van het Amerikaansch Nationaal Monu mentenpark werd vertoond. De heer van Praag van de Fordfabrieken gaf een duidelijke uiteenzetting over de bewerking der verschillende onderdeelen en de samenstel ling der grondstoffen. Na afloop dankte de algemeene leider der Cursussen namens de aanwezigen de Forddirec tie en den heer van Praag voor den aangenamen en leerzamen avond en wekte voorts alle aan wezigen op om propaganda te maken voor het Ontwikkelingswerk van het Comité,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10