IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Directeur van M. H. neergeslagen. Bevolkingsdichtheid. TRITAX Werkloosheid nam door de koude toe. Visscherij-Snufjes. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 24e JAARGANG No. 75 Uitgave Loaren* Coster. MaaischappO voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 28 JANUARI '39 Abonnementen per week f0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiên» L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Door werklooze. Dader in arrest gesteld. Vrijdag om half zes is de directeur Vrijdagmiddag om half zes is de directeur van maatschappelijk hulp betoon te Wormerveer, de heer N. C. Zeulevoet, toen hij zich op de fiets van zijn kantoor naar huis begaf, op den Wandelweg door een 33-jarigen werklooze, zekeren K. uit Wormerveer die hem achterop fietste, met een zwaar ijzeren voorwerp neergeslagen. De heer Zeulevoet kreeg eenige vrij ernstige verwondingen aan het hoofd en bleef bewus teloos op straat liggen. Op dezen drukken verkeersweg kwamen van alle kanten voorbijgangers toeloopen. Een ge neesheer, die spoedig aanwezig was, bracht den heer Z., nadat deze bij kennis was gekomen, met zijn auto naar het gemeenteziekenhuis, vanwaar hij naar zijn woning kon worden vervoerd. K., die er vandoor ging in de rich ting van het politiebureau, werd kort na het gebeurde gegrepen en in arrest gesteld. Het voorwerp waarmede de aanslag is ge pleegd, een groot breekijzer, is in een voor tuintje van een der woningen in de omgeving gevonden. K.. die pas veertien dagen' werkloos was, had een geschil met het bestuur van de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon inzake het verstrekken van versterkende mid delen voor zijn vrouw, waartoe het bestuur, gezien den korten tijd van werkloosheid van den betrokkene, nog niet meende, te moeten overgaan. Om zich over deze weigering te wreken, lijkt K. zijn daad te hebben begaan. (A.N.P.) In ons land zijn ruim 2700 woon wagens Vragen omtrent liet woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg beantwoord. Op vragen van den heer Van der Zaal be treffende het nemen van maatregelen ter ver betering van den toestand van de woonwa genbewoners'iri ons land; mede in verband met toestanden in het woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg, hebben de heeren Gose- Ïing. en van, Boeyen, ministersvan Justitie en van Binnenlandsche Baken geantwoord, dat het hun niet onbekend is, dat. er onder woon wagenbewoners vele armen zijn. Deze armoede leidt inderdaad mede tot slechte woningtoestanden, Dit geldt echter ook voor andere zeer behoeftige personen. Men houde hierbij in het oog, dat woonwa genbewoners veelal personen zijn, die van hun prilste jeugd aan dit leven gewoon, niet anders willen dan in een wagen wonen. Van hetgeen in een woonwagenkamp tus schen Osdorp en Halfweg zou- zijn gebleken, hebben de ministers kennis genomen. Het betrof hier een vader, moeder en zes kinderen, de vergunning tot het bewonen van den be trokken wagen is met dispensatie verleend, toen het naar de eischen der wet normaal toelaatbaar aantal bewoners slechts door één (een baby) was overtroffen. Het gezin wordt thans gedurende eenigen tijd door maat schappelijk hulpbetoon gesteund. Het is den minister helaas onmogelijk, onge- wenschte toestanden op hygiënisch en moreel gebied geheel te voorkomen. Een bijzondere moeilijkheid is te dezen nog gelegen in de om standigheid. dat de inkomsten van personen, als hierbedoeld, zich goeddeels aan controle onttrekken, terwijl bedoelde personen ge meenlijk zelf weigeren, hierin verandering te brengen. Naar het aantal woonwagens en woonwa genbewoners is juist onlangs door de rijks inspectie van de bevolkingsregisters een on derzoek ingesteld. Hierbij is gebleken, dat zich op 1 November j.l. in ons land ruim 2700 woon wagens bevonden met gezamenlijk iets meer dan 12.000 bewoners. De ministers meenen, dat een nader onder zoek, in het bijzonder betreffende de leefwijze van de woonwagenbewoners, gering practisch resultaat zou opleveren. Voorzieningen, als in deze vraag bedceia. behooren in de eerste plaats toe de zorg der gemeentelijke overheid, terwijl naar den mi nisters bekend is, ook de particuliere liefda digheid zich op dit terrein meer en meei ontplooit. Eenige regeling van Rijkswege is daarom niet op haar plaats en zeker als nood voorziening, ook niet doelmatig werken. Conducteur tusschen trein en perron gevallen. De 80ste verjaardag van den ex-keizer. ^Luisterrijke viering. Vrijdagmiddag heeft de burgemeester van Doorn het geschenk van de Doomsche bevolking aan den ex-Keizer, in verband met diens tach tigsten verjaardag, geschonken, aangeboden. In zijn rede dankte de burgemeester, baron Van Nagell, den ex monarch voor de belangstelling, die hij steeds voor het dorp Doorn en zijn bevol king heeft gehad. Spr. gaf uiting aan den wensch, dat de keizer nog vele jaren onder Gods zegen in de beste gezondheid en met hem zijn geheele familie en ook het dorp Doorn, bewaard moge blijven. In zijn antwoord dankte de ex-keizer voor de vriendelijke gelukwenschen en voor het mooie tuinhuisje, dat de Doornsche bevolking hem ten geschenke heeft gegeven. „Ik ben zeer verheugd zoo sprak de ex-keizer u vandaag op mijn tachtigsten verjaardag te ontvangen en daar door de nauwe band bevestigd te zien ,die mij nu sinds bijna twintig jaren met uw gemeente bindt. Dat .ik mij in uw mooie, mij lief gewor den dorp met zijn mij zoo vriendelijk gezinde bevolking prettig gevoel, behoef ik nauwelijks te zeggen. Het geschenk, dat de bevolking ge meend heeft mij te moeten geven, toont, dat zij weten wat ik zoo prettig vind: het genot van lucht en zon in Gods vrije natuur en het werken in mijn tuin. In het huisje, dat u mij thans geelt, zal ik graag rusten, om dankbaar mijn blikken te richten naar het zonnige groen van de hoo rnen en de struiken om om met mijn vrienden uit het dorp groeten te wisselen." Aan al zijn gasten benevens aan de leden van de commissies uit zijn Nederlandsche vrienden en uit de burgerij van Doorn heeft de ex-kei zei- een goud herinneringsspeldje uitgereikt. Van de gelegenheid om de felicitatieregisters te teekenen in het kapelletje van de Neder- landsch Hervormde kerk nabij Huize Doorn, werd in den loop van den dag een zeer druk gebruik gemaakt. Na de lunch verspreidden de gasten zich door de zalen van Huize Doorn. De verdere middag werd in intiemen kring doorgebracht. Het feest is Vrijdagavond besloten met een gala-diner in de ruime, voorname en rijk met bloemen versierde eetzaal van huize „Doorn" Van den grooten weg af waren de contouren van het eeuwenoude gebouw in het avondlijk donker duidelijk te onderscheiden. Felle stra len bundels uit de hel verlichte vensters gleden over de dikke boomen in het park en legden lange schaduwen. De belangstellenden uit de Doomsche bevolking, die naar het tuinhek waren geloopen om van de aankomst der in het dorp logeerende gasten getuige te zijn, werden door gemeente- en rijkspolitie op veiligen afstand gehouden. Tegen acht uur waren wederom alle gasten op huize Doorn vereenigd. De manne lijke ledën van het gezelschap hadden zich voor deze gelegenheid, welke het hoogtepunt vormde van de feestviering, in de gala-uniformen der voormalige regimenten van het Duitschland van voor den oorlog gestoken. De dames droe gen kostbare avondtoi Jetten. De keizer was ge kleed in de prachtige' witte generaalsuniform van de vroegere keizerlijke lijfgarde. Het was de uitdrukkelijke wensch van den ex-monarch, dat het diner een zeer intiem karakter zou hebben, en dat geen toespraken zouden worden ge houden. Ook aan de lunch waren geen-tafeltoespraken gehouden uitgezonderd enkele hartelijke woor den, die kroonsprins Ruprecht van Beieren sprak namens de gasten, ter inleiding van een heil dronk op den jarigen gastheer. Na de lunch trokken de gasten zich in hun apartementen terug of verlieten voor eenigen tijd per auto het huis om in de omgeving eeni gen tijd te toeren. De ex-keizer, wiens buiten gewone vitaliteit, bekend is, was den geheelen morgen druk in de weer geweest en met een zeer groote opgewektheid had hij de talrijke gelukwenschen in ontvangst genomen. Tegen het advies van zijn lijfarts had hij zich na de muzikale hulde van het plaatselijk muziekcorps naar buiten begeven om de leden van het gezel schap persoonlijk voor de muzikale hulde dank te zeggen. Ook werd op zijn verzoek het pro gramma besloten met het spelen van het Ne derlandsche volkslied. Doch na deze huldiging ging ook de grijze gastheer eenigen tijd rusten om tegen acht uur weer opgewekt aan het diner te verschijnen. De ex-keizer ontving van Prinses Juliana een fraaie mand met amaryllis en lelies. H. M. de Koningin liet haar gelukwenschen, die namens haar wer den overgebracht door haar grootofficier, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, ver gezeld gaan van een buitengewoon mooie mand met fraaie bloemen. Honderden brieven en tele grammen werden in den loop van den dag aan huize Doom afgegeven. Telegrafische geluk wenschen zonden o.a. de Koning en Koningin (Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd, dat bij een regelmatige verspreiding van de bevolking over het land, de onderlinge afstand tusschen elke twee leden 66 meter zou bedragen.) Uit d' uitkomsten der statistiek Is voor 't onwetende publiek, Toch wel veel van belang te leeren; Of is het soms niet interessant, Wat men over ons volk en land, In cijfers weer kon concludeeren. Wanneer je wandelt door de stad, Dan pleeg je op je haastig pad, Herhaaldlijk in gedrang te raken; Dan kom j' in de noodzaaklijkheid, Om stil te staan van tijd tot tijd. En steeds voor andren plaats te maken. Je krijgt den indruk, dat ons land Zoo sterk bevrouwd is en bemand, Dat er niet veel meer bij kan komen, Of 't land waar eens ons wiegje stond, Is gauw voor eiken duimbreed grond, Door wiegontgroeiden ingenomen. Maar wie de statistiek beziet, Beseft, het is zoo erg nog niet, Zoo'n toestand zal vooreerst niet dreigen; Want iedereen in Nederland, Kan, welgeteld in het vierkant Nog drieëndertig meter krijgen. Natuurlijk, zoo verdeeld terrein, Zou practisch niet uitvoerbaar zijn, De werkplicht zou dat niet vergunnen; Ruim zestig meter uit elkaar, Men zou zelfs zonder groot bezwaar, Elkander niet beschreeuwen kunnen. In elk geval er dus thans, En trouwens later ook, geen kans, Dat men hiertoe nog zou geraken; Maar 't is verleidlijk als idee, Want met één slag zou men daarmee Een eind aan alle ruzies maken. Gaat U trouwen, vroeg of later, Neemt U dan even een blik In de garage van TRITAX, En U is werkelijk in Uw schik. Mooie, nieuwe luxe wagens Die daar voor U ten dienste staan, Slechts eene maal bij ons gereden, En, U zult nimmer elders gaan. Aanbevelend, Garage TRITAX - Telef. 3.5.3.5, MEERSTRAAT 2 BEVERWIJK. (Adv. Ingez. Med.) van Engeland, de Koningin-Moeder van Enge land en de vorsten van Denemarken, Zweden en Griekenland.. Ook uit ons land ontving de ex-keizer vele schriftelijke en telegrafische ge lukwenschen, zoo o.m. van den minister-presi dent dr. H. Colijn en van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van leger en vloot. Toch verschillende teekenen van verbetering. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de statistiek verstrekte voorloo- pige gegevens in de week van 9 t/m 14 Januari 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 570.536 per sonen (waaronder 75.147 landarbeiders) Van de 495.389 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 29.3 (in de vorige verslagweek, 26 t/m 31 De cember 1938 was dit percentage 32.5). Van de 570.536 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 31.7 (vorige verslagweek 35.8). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing werden gelaten: 1932: 28.2 (26.6); 1933: 35.4 (34.0); 1934: 34.5 (31.3); 1935: 35.7 (34.7); 1936: 38.0 (36.6); 1937: 35.7 (32.9); 1938: 35.8 (32.5); 1939: 31.7 (29.3). Op 14 Januari 1939 waren bij de organen der openbare, arbeidsbemiddeling ingeschre ven 437.893 werkzoekenden, waarvan er 420.045 werkloos waren (n.1.405.036 mannen en 15.009 vrouwen). De werkloosheid was sinds Mei 1938 steeds lager dan in de zes voorafgaande jaren. Op verbetering wijst ook het feit, dat de stijging der werkloosheid in den herfst in 1938 geringer was dan in de vorige iaren. Aan de stijging in het eind van December moet men voor de beoordeeling weinig waarde toekennen. Hier bij spelen de toevallige weersomstandigheden een groote tijdelijke rol. Plannen voor geesteliike en moreele herbewapening. Oproep van den Commissaris der Koningin in Groningen in verband met de rede van de Koningin. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 26' Januari is met ingang van 15 Februari 1939 benoemd tot burgemeester der ge meente Nijkerk: Z. Bruins Slot. De nieuwe burgemeester van Nijkerk, de heer Bruins Slot, is 7 Juni 1903 té Weesp geboren en iis thans gemeente-ontvanger van Hoogeveen. DUISTERE STEEKPARTIJ Gisternacht om één uur vervoegde zich aan het ziekenhuis Zuidwal te 's Gravenhage een café houder van den Parallelweg, aldaar gezelschap van een 20-jarige betonwerker uit de Hobbema- straat. Deze laatste was het café binnengekomen met de mededeëling, dat hij gestoken was. Inder daad vertoonde hij vijf niet-levensgevaarlijke steekwonden in rug en zij. Hoewel de man weigerde inlichtingen te ge ven en aangifte doen, tracht de politie niettemin den dader en de oorzaak te vinden. De Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, heeft tot alle inwoners der provincie Groningen een oproep gericht, waaraan wij het volgende ont- leenen ,H.M. de Koningin heeft in Hoogstderzelver radiotoespraak over geeste herbewapening ons allen herinnerd aan onze hoogste plichten jegens elkander en jegens de gemeenschap. Hare Majesteit heeft daarbij gewezen op den nood, waarin velen verkeeren. Ik weet en ik heb ook als voorzitter van de „Vereeniging voor opbouwwerk in de provincie Groningen" mogen ervaren, dat men in alle gelederen onzer provinciale bevolking overtuigd is van de ook hier bij velen bestaaande grooten nood. Ik vertrouw, dat de aansporing van H.M. de Koningin ons allen zonder uitzondering er toe zal brengen thans onze door Hare Maje steit geangegeven plichten snel en goed na te komen in alle kringen en groepen in alle deelen onze provincie. Plannen tot gezamenlijke uitoefening dezer plichten in provinciaal verband zijn in voor bereiding. Uitwerking der mogelijkheden zal 1 binnenkort op zoo breed mogelijke provinciale basis plaats vinden. Mededeelingen en be sprekingen volgen dan zeer spoedig. Initiatief van den burgemeester van Middelburg. De burgemeester van Middelburg heeft in overleg met enkele stadgenooten, die evenals hij zelf diep getroffen waren door de woorden die H.M. de Koningin tot haar volk gesproken heeft over de hoofdzaak van moreele en gees telijke herbewapening, besloten zich in ver binding te stellen met de regeering, teneinde te overleggen op welke wijze deze zoo opwek kende, het Nederlandsche volk een hart onder den riem stekende woorden, zoo spoedig mo gelijk in daden omgezet zullen worden. Geheel in den geest deezr woorden meende men niet te moeten afwachten of mogelijkerwijze elders een begin gemaakt zou worden. Dit initiatief van Zeeland's hoofdstad sluit de mogelijk heid van nationale samenwerking natuurlijk geenszins uit. CCCLXXXIX. Er is eigenlijk heelemaal geen reden om over den gang van zaken in de afgeloopen week te klagen. Wie daar weer allerminst reden toe hebben zijn de loggers, die het er, dank zij hun mooie vangsten, weer uitstekend afgebracht hebben, al lieten zich Maandag de gevolgen van de opeenhooping weer min oï meer gei den. Er kwamen dien dag 16 loggers aan de markt; die kwamen tot een gemiddelde be somming van f 930. Een gunstig resultaat, maar het was toch minder dan we de laatste weken gewend waren. Voor de geheele week gerekend, was de gemiddelde reisbesomming van de 46 loggers die er aan de markt kwamen (de twee afgebroken reizen niet meegerekend) f 980. Hand aan hand met de loggers gingen weer de kustbooten, maar ook van deze categorie waren de resultaten iets minder dan we den laatsten tijd gewend geweest zijn. De Noordbooten maakten over het algemeen normale reizen; een vijftal uitloopers n.l. de Gerberdina Johanna, de Eveline, de Delft, de Walrus en de Viking Bank passeerden de 4000 gld. en bewezen daarmee, dat de Noordzee nog niet uitgeput is. Maar kan men de plaats, waar onze groote Noordbooten thans visschen, nog wel tot de Noordzee rekenen? De Haarlem, die nog op zee is en volgens de berichten al 1700 manden visch aan boord had, vischte ergens op de 61e gr. N.B., dat is ongeveer op dezelfde breedte als het Noordelijkste punt van de Shetland Eilanden en Noordelijker nog dan Bergen. En men zal toch niet durven beweren, dat Bergen aan de Noordzee ligt? Ik ben van de loggers via de kustbooten af gedwaald naar de Noordbooten en kom zoo aan de Alkmaar, die van de verre visscherij aan de markt kwam, met niet minder dan 2300 manden visch. Het resultaat was weer zeer teleurstellend; nog geen f 6700. Het gaat dit seizoen ad heel slecht met de verre visscherij; niet alleen de Visscherij Centrale, maar ook de reederijen kost het een handvol geld en al moeten we deze visscherij van een ander standpunt beschouwen dan onze oude Noord- zeevisscherijhet is toch niet om tot voort zetting van het experiment te animeeren. Nu is de Erin weer onderweg, naar ik hoor met 2000 manden lekkere visch. Dit wordt, als alles ook verder goed gaat, een vlugge reis; het kan vijf a zes dagen binnen den normalen reisduur worden, zoodat er alleszins kans be staat, dat er althans over de kwaliteit van de visch niet geklaagd behoeft te worden. Ver moedelijk zal het met deze reis van de Erin wel weer afgeloopen zijn met de verre vis scherij. En nu voor altijd? Als men deze vraag zou stellen zou ik zeg gen; naar mijn meening niet. Vroeg of Iaat giaan we het toch weer probeeren, maar weer bij wijze van experiment. Zoolang er op de 6061 gr, N,B. nog zooveel visch te vangen is, heeft het bedrijf er geen behoefte aan, rond de Noordkaap te gaan visschen. Maar voor de visscherij aan den zelfkant van de Noordzee zouden we, om het land rijkelijk van goed- koope visch te kunnen voorzien, over meer groote booten moeten beschikken. We hebben er inmiddels al een knap stelletje bij gekre gen: Haarlem, Delft, Erin, Walrus, Flamingo, Norma Maria, Viking Bankwie volgt? De Norma Maria heeft in Amsterdam een grondige behandeling ondergaan. De trawler moet technisch aanzienlijk verbeterd zijn door het inbouwen van een Dieselmotor voor het hulpwerk, waardoor meer stoomkracht be schikbaar is voor de voortstuwing. Er kwamen deze week binnen 34 trawlers, 46 loggers, 5 kotters en 16 drifters, die nog aardig wat haring ter markt brachten, welke weinig opbracht. PIETERMAN. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 Doodelijk ongeluk op het Centraal Station te Utrecht. Vrijdagavond omstreeks zes uur is op het Centraal Station te Utrecht een treinconduc teur bij een ongeluk om het leven gekomen. Toen om 17.56 uur de electrische trein naar Amsterdamzich in beweging zette, wilde de begeleidende conducteur Bosma uit Den Haag alvorens in te stappen, nog een perron- wagentje opzij duwen. Hij moest daarbij zeer snel te werk gaan, daar de trein reeds vaart begon te krijgen. De man kwam te struikelen en viel tusschen trein en perrc.n. Daar de bestuurder van den trein niets van het ongeluk bemerkte, reed de trein ge woon door Dè conducteur bleek op slag te lijn gedood. Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdagmiddag een niet officieel bezoek aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Bij aankomst werd de Prins verwelkomd door mr. A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator en burgemeester der gemeente Leiden (Adv. Ingez. Med.) Tsjecho-Slowakije erkent Franco. Regeering zal door gezantschap vertegen woordigd worden. De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft officieel medegedeeld, dat zij de regeering van Franco in Spanje zal erkennen. De Tsjecho- Slowaaksche delegatie, welke in het voorjaar naar het rechtsche Spanje is gezonden, zal worden verheven tot een gezantschap. Nationale caiulidaat gekozen te East Norfolk. Parlement ondergaat geen wijziging. LONDEN. 27 Januari. Bij de tussehen- tijdsche verkiezing te East Norfolk, is de na- tionaal-liberaal Medlicott gekozen met 18.257 stemmen. Door deze verkiezing komt geen wijziging in de samenstelling van het parle ment. (Reuter). Geweldige brand in Djokja. DJOKJAKARTA, 28 Januari. (Aneta-A.N.P.). Een reusachtige brand is gisteravond uitge broken in een opslagplaats, waarin circa 10000 quintalen uit een rosella-oogst van de onder neming Wanoudjojo zijn opgeslagen. De sade is zeer groot. De brand duurt noir voort.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1