IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Een Langdurige Vrede. Zware slag voor onzen tuinbouw. Ernstige instorting in den Bosch. Moord eerst bekend, nu ontkend. Den Haag juichte Prinses Beatrix toe. Rotterdamsch notaris staat terecht. Voor een ton meer omgezet dan in 1938. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Bij den feilen boschbrand in Australië zagen velen hun woning in vlammen opgaan, waarbij zij er ternauwernood in slagaden nog eenig huisraad te redden. [AARGANG No. 78 (JltgBV. Loaren. Coster. Maatschappij Courant Uitga™ en Algem. Drukkerij N. V. Groole Houtslru.t 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerloan 42, IJmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in de £ennemer Courant Hitier verwacht een langdurigen vrede. Hij heeft het Maandagavond zelf gezegd in de even eens langdurige rede, die hij in de Kröll Opera te Berlijn heeft gehouden. Laat ons van harte hopen dat zijn verwachting bewaarheid worde. In het algemeen was deze rede gematigd van toon. Wel kwam de drang naar koloniën er op nieuw in tot uiting maar niet in een vorm die spoedige botsingen met andere landen doet vreezen. Men zou veeleer kunnen zeggen dat een zekere weerklank van Chamberlain's te Birmingham gehouden betoog viel waar te ne men. En dit blijkt men in Engeland wel als een heel grooten meevaller op te nemen. De Times merkt op dat Hitier „de meest nerveuze profe ten heeft gelogenstraft", hetgeen opnieuw be wijst hoeveel ongeruster men in Engeland is dan op het vasteland van Europa. Daar heb ik onlangs nog op deze plaats over geschreven en er de verklaring van gegeven: men is zich aan de overzijde van het Kanaal voor het eerst algemeen bewust geworden van het feit, dat men in eigen gezin en in eigen huis gevaar loopt als een groote oorlog uitbreekt. Het vaste land van Europa heeft altijd in dien toestand verkeerd. De Franschen toonen zich minder bemoedigd door Hitler's betoog, omdat hij verklaard heeft dat oorlog tegen Italië de Duitschers aan Ita- lië's zijde zou plaatsen, om welke reden die oorlog ook ontstond. Nu zijn de Franschen geenszins geneigd tot oorlog tegen Italië, maai de bekende eischen betreffende Tunis, Corsica. Savoye, Djiboeti enz. hebben bij hen den indruk gewekt dat Italië geneigd is tot een oorlog tegen hen. En zij kunnen niet duidelijk uit Hitler's betoog opmaken of hij ook aan Italië's zijde zou staan als het Frankrijk aanviel. Hierbij moge opgemerkt worden dat het meestal niet mogelijk is tot algemeene voldoening vast te stellen wie de aanvaller is, als een oorlog een maal is uitgebroken, zoodat een nauwkeuriger verklaring de zaak ook niet veel duidelijker zou kunnen maken. Maar het is begrijpelijk dat men in Frankrijk teleurgesteld is, dat Hitier geen woord commentaar op de Italiaansche eischen heeft gegeven. In elk geval dient te worden vastgesteld dat deze redevoering van Hitier de internationale verhoudingen in Europa niet heeft verscherpt, een aantal angstige menschen gerustgesteld en een heilzame uitwerking op de stemming ter beurze in New York doen gelden. Profe tische beteekenis hebben beurskoersen vol strekt niet maar als reacties op stijgenden en minderenden angst zijn zij ongetwijfeld ken merkend. Over zijn verheugende betrekkingen met ver scheidene andere landen heeft Hitier nogal wat gezegd en daarbij ook Nederland tweemaal ter sprake gebracht, daarbij constateerend dat „ook de volken in die staten een afkeer hebben van den eeuwigen oorlogsdruk". Het antwoord onzerzijds zou een grondig gemeend „Nou!" kunnen zijn. Hetgeen hij over ons land heeft gezegd moet velen, die zich over het verbieden van den voetbalwedstrijd te Rotterdam en over gaatjes-in-ruiten ongerust hebben gemaakt, een ware verademing hebben gegeven. Hitler's dagbladen hebben over die voorvallen een taal ten beste gegeven, die geenszins weerklank in zijn rede vond. Laat ons hopen dat zijn volgende redevoe ringen een even vredelievenden toon zullen ademen. In alle bescheidenheid veroorloof ik mij overigens te herinneren aan mijn artikel van gisteren over het nieuwe stadium, waarin wij leven en dat zich zoozeer kenmerkt door oorlogs-afkeer van alle volken. Een feit, waar mee alle leiders dier volken ten zeerste reke ning hebben te houden. Dit is „slechts een verschijnsel" zult u zeggen. Maar verschijnse len, althans blijvende zooals dit er kennelijk een is, hebben dikwijls meer feitelijke be teekenis dan alle redevoeringen van alle mi nisters bij elkaar. R. P. Toestand in Tunis steeds onhoudbaarder. Scherpe taal van de Giornale d'Italia. Het Italiaansche blad Giornale d'Italia constateert in zijn nummer van Dinsdag „dat de toestand der Italianen in Tunis steeds erger wordt en steeds onhoud baarder. Men kan," zoo schrijft het blad, „in Tunis nauwelijks Italiaansch spreken, d.w.z. de taal, die nog nauwe lijks vijftig jaar geleden de eenige was, waarin men zich voor de inboorlingen- bevolking verstaanbaar kon maken. Met alle middelen trachten de autoriteiten in Tunis de weerstandskracht der Ita liaansche bevolking te verzwakken, wat echter niet gelukken zal." Doodstraf tegen de weduwe Becker blijft gehandhaafd. Vonnis thans definitief. Het hof van cassatie te Brussel heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de vergiftigingszaak van de weduwe Becker, die door het Assiezenhof van Luik ter dood was vex*oordeeld. Het Hof heeft geen aanleiding gezien om dit von nis te wijzigen, zoodat het doodvonnis thans definitief is. Schoonmoeder's verzet. (Te New York is een vereeniging van schoonmoeders opgericht met het doel een eind te maken aan de voortdurende grappen, die de schoonmoeders in een verkeerd daglicht stellen.) Dus schoonma heeft den handschoen opgenomen, Er is toch ook een eind aan haar geduld, De beker is tot aan den rand gevuld, Zij weert zich en daar kan ik best in komen. Zij eischt, dat men de humor in zal toornen, Waarvan de man nog blijkbaar altijd smult, Maar die haar gild' als giftig gas omhult, Laat frissche lucht, door schoonina's stede stroomen. Tot 't uiterste getergd neemt zij den stap, Die haar voorgoed moet rehabiliteeren, Zij zet zich tegen haar belagers schrap, En, streng vereend, doceert de wetenschap, Die zelfs geen grappenmaker kan negeeren: Een schoonmama is om den dood geen grap. P. GASUS. Engeland gaat een deel van onzen invoer verbieden. Vrees voor den Colorado- Kever. Familie kon nog juist ontsnappen. Dinsdagochtend heeft in de St. Jorisstraat te 's-Hertogenbosch in een complex woningen, ge legen achter de drukkerij der firma Smits een instorting van ernstigen aard zich voorgedaan. Een bovenwoning, die door de familie van den Griend was bewoond, is gelegen acher de ge noemde drukkerij en grenst onmiddellijk aan de Dieze, die tusschen het huis en het tegenover gelegen pand van het foto-atelier Schreurs zijn weg zoekt. Op een gegeven oogenblik liet een ta melijk groot stuk pleister van den schoorsteen muur in de keuken los. Kort daarop hoorden de bewoners met schrik een hevig gekraak. Een deel van den schoorsteenwand liet los en stortte met veel geraas op den grond neer. Natuurlijk was de ontsteltenis van de bewoners groot en men begreep, dat het huis aan het gevaar van een algemee ne instorting bloot stond, een gevaar dat elke seconde grooter werd, omdat 't huis naast het water van de Dieze ligt. Hals over kop vluchtte de familie van den Griend dan ook het huis uit. Aan deze snelle vlucht hebben de bewoners het te danken, dat zij niet het slacht offer geworden zijn van de groote in storting, welke binnen drie minuten volgde en waarbij de geheele zijwand der woning, ook die van het op de bene denverdieping gevestigde magazijn der firma Wiggers, onder groot geraas in stortte en in de Dieze terecht kwam. Levenslang tegen verdachte geëischt. Echteldsche moordzaak voor de rechtbank. Dinsdagmiddag heeft de Arrondissemtnts rechtbank te Arnhem de zaak behandeld tegen den arbeider, verdacht van den roofmoord, die vorig jaar Juni in Echteld op de grens van Tiel gepleegd werd. Zooals men zich herinneren zal werd de 43- jarige mej. Van Hattum op 23 Juni door haar broer, met wien zij samenwoonde, dood in haar woning aangetroffen, terwijl bij nader onder zoek het geldkistje op twee gouden tientjes na leggeplunderd bleek te zijn. Enkele dagen later ging de politie reeds over tot de aanhouding van een 29-jarigen werkloo- zen arbeider uit Echteld, die twee dagen na den moord te Tïel in het huwelijk getreden was en bij die gelegenheid veel geld had uit gegeven. Aanvankelijk ontkende de aangehou dene iedere schuld, maar na enkele verhooren gaf hij den diefstal van het geld toe. Den moord bleef hij echter hardnekkig ontkennen. Later, toen bleek dat een op zijn aanwijzin gen aangehouden 50-jarige Echteldsche orgel draaier volmaakt onschuldig was, gaf de ver dachten tenslotte voor den rechter-commissa- ris ook toe den moord te hebben gepleegd. Met deze bekentenis was het justitioneel vooronderzoek geëindigd, want hoe de politie ook speurde, de beide geldvondsten, die in Echteld vlak na den moord gedaan werden, bleven een raadsel. En Dinsdag had dan de oorspronkelijk op 8 November bepaalde, doch door ziekte van den verdachte tot Dinsdag uitgestelde behandeling, voor de rechtbank plaats. Aan den verdachte is ten laste gelegd dat hij mej. van Hatuum op 23 Juni 1.1. opzettelijk met geweld een stuk touw met een loopende lus om den hals geworpen en deze daarna op zettelijk met geweld aangetrokken had, waar door de vrouw overleden is, en dat htij zich wederrechtelijk een hoeveelheid bankbiljetten toegeëigend had, die hem niet toebehoorden; subsidiair is diefstal ten laste gelegd van bank biljetten welke diefstal door doodslag is ge volgd. Ondanks zijn kalm en uiterst nauwgezet verhoor mocht het den president, mr. J. H. Smits, niet gelukken eenig meerder licht in deze nog altijd duistere zaak te brengen. En ook overigens kwam de zaak er door het verhoor van den verdachte zelf niet veel beter voor te staan, want hierbij verklaarde verdachte, dat hij de tijdens het vooronderzoek afgelegde bekentenis onder pressie van den burgemeester van Echteld afgelegd had en dat hij alleen schuldig was aan den diefstal, die volgens hem den 22en en niet den 23en Juni, den dag van den moord, had plaats gehad. Verdachte verklaarde met de grootste be slistheid niets met den moord uitstaande te hebben en gaf als bewijs daarvoor een op somming van de verschillende plaatsen, waar hij op den middag van den moord geweest was. President: Maar het is toch onaannemelijk, dat u voor den rechter-commissaris zoo'n be zwarende en volledige bekentenis aflegt, als u niets van deze zaak afweet. Verdachte: Ik heb dat alleen maar gedaan, edelachtbare, omdat de burgemeester tegen mij zei: Je krijgt toch het volle pond. Gebruikmakend van de bekentenis, die verd. destijds voor den 'rechter commissaris afgelegd had, achtte de Officier van Justitie het aan verdachte primair ten laste gelegde bewezen. In verband met het werkelijk zeer beden kelijke van het optreden van verdach te, die na zijn laakbare daad boven dien nog een vrouw om het leven bracht om zelf straffeloos te blijven, achtte de officier geenerlei clementie gerechtvaardigd en daarom eischte hij levenslange gevangenisstraf. De verdediger was van oordeel, dat het wettig bewijs van doodslag niet geleverd was en dat de bekentenis alleen voor de overtui ging van belang kon zijn. Daarom vroeg hij spraak, subsidiair refereerde zich aan het oor deel van de rechtbank. Zuurstof als middel tegen zeeziekte. Geslaagde proeven van Amerikaansch geneesheer. Dr. W. M. Boothby te Rochester (Minne sota V.S.) beweert een middel gevonden te hebben tegen zeeziekte. Aan boord van een mailboot „Lady Nelson" heeft de geneesheer tijdens een tocht van een maand naar Bermu da en West-Indië drie passagiers behandeld. Een zuurstofmasker bevrijdde de passagiers van de zeeziekte, bracht hen terug op het dek maakte een eind aan hun duizeligheid en deed den eetlust terugkeeren. Het rubbermas ker, dat een toevoer verzekert van honderd procent zuurstof, laat den mond vrij, zoodat de patiënt tijdens het inademen van de zuur stof kan eten en spreken. Een historisch horloge zoek. Eenmaal redde het Ataturk het leven. Een Zwitsersche horlogefabriek heeft een be looning van ongeveer 450 gulden uitgeloofd voor inlichtingen welke leiden tot het terug vinden van een zilveren horloge, dat eens het leven van Kemal Ataturk gered heeft, toen hij in den wereldoorlog tegen de geallieerden aan het Dardanellen-front streed. Ataturk droeg dit horloge in een borstzak en een kogel, die anders wellicht doodelijk was geweest, is hierop afgeketst. Ataturk schonk het aan een Duitsch generaal. Bij diens overlijden ver kocht de weduwe het aan een Amerikaan. De Zwitsersche firma schijnt bereid een bedrag van circa honderdduizend gulden voor het horloge te betalen. WOENSDAG 1 FEBRUARI '39 Abonnementen per week f 0.12Vja pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cenl per ex. Advertenticn» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting, ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Autorit, welke een saccestocht werd. De autorit van Prinses Beatrix, op haar eersten verjaardag, Is voor tien duizenden Hagenaars, die hiervan ge tuige waren, een wel zeer aangename gebeurtenis geweest. Lang voor drie uur wachtte een belangstel lende menigte in de omgeving van het paleis en in de straten, waarlangs de koninklijke auto kon worden verwacht, het tijdstip van de ver schijning van het Prinselijk gezin af. Voor dezen rit was de meest glasrijke auto van het ko ninklijke wagenpark uitgekozen, opdat de kleine Prinses, op dezen fraaien wintermiddag door alle omstanders goed zou kunnen worden gezien. Precies te 3.15 uur stapten Prinses Juliana en Prins Bernhard, met de kleine Beatrix op zijn arm, in den auto. Prinses Juliana was in brui nen bontmantel gehuld, de Prins in lichten over jas en de kleine prinses in het van de foto's welbekende capuchon-manteltje, thans getooid met een groote bloem. Enthousiast werd in het bijzonder de jarige Prinses toegewuifd en toegejuicht. Haar gezonde kleur en guitige oogen vielen zeer velen op. Een politie-auto ging aan den koninklijken wagen vooraf en twee persauto's volgden. Zoo werd langs breede hagen van vroolijk aanschouwende omstanders gereden. Bij de Groote Kerk hadden de burgemeester en eenige wethouders en raadsleden zich met het bestuur van het Haagsch comité voor volks feesten opgesteld. De rit toonde overal hetzelfde aspect van opgewekt kijkende en hartelijk groe tende leden der Haagsche burgerij, waarbij voorai het jeugdige geslacht in sterke mate was vertegenwoordigd. Men kon het allen zonder uitzondering aanzien, dat het van zoo nabij, zij het ook vluchtig, aanschouwen van onze jongste Oranjetelg een aangenaam gebeuren was. De geheele rit maakte den indruk van prettige on gedwongenheid, hier en daar zelfs van een ver rassende gemoedelijkheid, zonder evenwel eenig moment van verstoring der goede orde. De rit was te kwart voor vier afgeloopen. Bij 'het uitstappen werd het Prinselijk gezin opnieuw luide toegejuicht terwijl Prinses Beatrix op den arm van haar vader dit alles met blijden lach aanschouwde. Bij het voorplein wachtte de menigte, telkens zingend van „lang zal ze leven, in de gloria", nog eenigen tijd of de kleine Prinses nog voor het raam zou verschijnen, doch dit geschiedde niet meer. NEEM DISTRIBUTIE HEI BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 -- Telef. S421 (Adv. Ingez. Med.) In hooger beroep verzwaring van straf geëischt. Het Haagsche gerechtshof heeft behandeld de zaak tegen den Rotterdam- schen notaris M., die wegens verduistering van hypotheekgelden door de Rotterdamsche rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis is veroor deeld. Gehoord werd de getuige J. W. Bdie pro curatiehouder bij de N. V. Grondcrediet is geweest en eveneens wegens malversaties tot gevangenisstraf is veroordeeld, doch thans zijn straf heeft uitgezeten. Getuige legde uit, hoe het ging met die „ver sleepingen"; de hypotheekgelden, die door af lossing vrij kwamen, werden eerst voor ver dere belegging onder den notaris gehouden. Later werden ze eerst op korten, daarna op langen termijn belegd. Na de devaluatie van het pond is het verkeerd gegaan en kwam men hoe langer hoe meer in moeilijkheden. „Notaris M. wist hiervan alles af", zoo zeide deze getuige, die op rustigen toon zijn verkla ringen aflegde. „Wij stonden vrijwel dagelijks met elkaar in verbinding hetzij telefonisch, hetzij persoonlijk." Daarna kwam weer het balans-onderzoek ter sprake. Het was de bedoeling, aldus zeide getuige, den accountant zoo lang weg te hou den. totdat de neeren van het bureau van bij stand vertrokken waren. De balans welke voorgelegd werd, was onjuist, gaf getuige toe. Ook over de kas-geschillen heeft getuige her haaldelijk met den notaris gesproken. Volgens getuige heeft verdachte altijd met geld van anderen geopereerd, van begin af aan. Deze bewering werd heftig door verdachte tegen gesproken. Een advocaat vertelde als getuige, dat wie op het kantoor van de N.V. Grondcrediet kwam altijd met den procuratiehouder B. te doen kreeg. De notaris kwam er wel eens, maar getuige kreeg den indruk, dat hij daar 'een ondergeschikte rol speelde. De advocaat-generaal zeide in zijn requi sitoir. dat. waar de ondergeschikte B. tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld is, ver dachte, die een verantwoordelijker post be kleedde zwaarder gestraft moest worden. Spr. vorderde een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van acht maanden voorarrest. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Volgens het Rlg. Hdbld. heeft de Britsche regeering in principe besloten den invoer van Nederlandsche versche groenten, niet geteeld in kassen, bene vens van aardappelen, met ingang van 15 Mei a.s. te verbieden, voor zoover deze producten zijn geteeld ten Zuiden van een lijn, welke loopt langs het Noordzeekanaal, via Hilversum en Arnhem naar de Duitsche grens. Deze drastische maatregel wordt gemoti veerd met de vrees voor insleeping van den Coloradokever of eieren en larven daarvan. Door dit verbad zullen vooral worden getroffen de export van aardappelen, sla, bloemkool en peen. Wat laatstge noemde twee producten betreft, be staat de mogelijkheid, dat zij alsnog zullen mogen worden ingevoerd, maar dan ontdaan van blad, waardoor de marktwaarde echter sterk zou dalen. Hierover wordt te Londen nog onder handeld door ir. Gerritzen, rijkstuin- bouwconsulent, verbonden aan ons ge zantschap aldaar. In het zjg. verboden deel van Nederland zijn gelegen belangrijke tuinbouw-centra als het Westland, de Z.-Holl.Eilanden, Utrecht, Nij megen, Venlo, Breda, Goes e.d. Dit besluit moet wel zéér teleurstellend zijn voor de tuinbouw-organisaties en den Plan- tenziektenkundigen Dienst, die vorig jaar niets onbeproefd hebben gelaten, om de dank zij den gestadigen Zuidenwind uit België en Frankrijk overgewaaide kevers te vernietigen en de vindplaatsen in wijden om trek rigoureus te ontsmetten. Een bedrag van een half millioen is er aan besteed! Het doet onaangenaam aan, dat Engeland niet de resultaten van de bestrijding dezer ver doolde insecten afwacht, doch direct met een ingrijpend in voer-verbod komt, want dat ons land reeds besmet is, kan niemand in ernst volhouden. Ter oriënteering diene, dat ons land in het vorige jaar naar Engeland heeft geëxporteerd o.a. 13 millioen kilo sla 45% van het export-totaal), 2l/z mill, kilo bloemkool (15%); 16 mill, kilo peen (75%) en 17 mill, kilo klei-aard- appelen (15%). Alleen deze vier pro ducten hadden een exportwaarde van vier millioen gulden. Er zij ten overvloede nogmaals op gewezen, dat het noordelijke deel van ons land dus o.a. Kennemerland, de Langendijk. West- Friesland, HoogezandSappemeer e.d bui ten den Engelschen maatregel staan, evenals de kascultuur Ook een deel van de gang van het pand der drukkerij Smits stortte in, terwijl het achterge deelte van het huis der firma Verhulst werd ontzet en losgescheurd. De omliggende panden kregen eveneens te lijden. De aangerichte scha de is zeer groot. De gehavende perceelen zijn erg oud. De in storting is waarschijnlijk veroorzaakt, doordat de fundamenten door het water van het rivier tje waren ondermijnd. Vliegtuig der Imperial Airways beschoten. Naar beweerd wordt door Japansche oorlogsbodems. HONGKONG, 31 Januari (Reuter-A.N.P.) Het toestel „Delia" der Imperial Airways is ten westen van het eiland Waisjau in de golf van Tonkong beschoten. De piloot heeft een des betreffende mededeeling uitgezonden, wel ke te Hongkong is opgevangen. Het schijnt dat het vliegtuig niet beschadigd werd. Het is later te Hanoi aangekomen en vandaar vol gens dienstrooster vertrokken. Naar Reuter meldt, wordt beweerd, dat voor anker liggende Japansche oorlogsbodems op het vliegtuig Delia hebben, gevuurd. HET BRITSCHE WAPEN UIT HET PARLEMENT VAN TRANSVAAL VERWIJDERD. PRETORIA, 31 Januari (Reuter). Het wapen van Groot Brittannië, dat gedurende jaren heeft gehangen achter den stoel van den speaker in de „raadszaal" van het Trans- vaalsche parlement te Pretoria, is vervangen door het wapen van de Unie van Zuid-Afrika. Het nieuwe wapen is te Londen gemaakt. Goede maand voor den Rijks- üischafslag te IJmuiden. De omzet van den verkoop van visch op den Rijksafslag te IJmuiden heeft in Januari 1939 bedragen: f703.971 tegen f600.749 in Jan. 1938.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1