Op eenzamen post... Aan mr. D. Kruseman, oud-president van het Amsterdamsche Gerechtshof, werd Zaterdag te Amsterdam voor de eerste maal de medaille der .Mr. D. Hudig-stichting uitgereikt, De neer Bloemers, burgemeester van Arnhem, verrichtte de uitreiking Door de vereeniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats zijn op de Amsterdamsche kunstijsbaan selectie-oefeningen gehouden. Tijdens de les in het vorm-rijden Te Almelo werd" Zondag de voetbalwedstrijd Heracles A.G.O.V.V. gespeeld. Een spelmoment voor het doel der gastheeren Een aardig tafreeltje op den Vijver berg in de Residentie, waar dagelijks honderden meeuwen gevoederd worden Mevr. Berghuys, echtgenoote van den commandant, ver richtte Zaterdag te Middelburg de opening van het nieuwe gebouw der school voor dienstplichtige onderofficieren- administrateur De verwoesting in het Leicester Square Station van den ondergrondschen spoorweg te Londen, als gevolg van één der geheimzinnige bom-explosies Friesland heeft ge profiteerd van de gelegenheid. Hoe wel het water op het ijs stond, werd Zaterdag te Sta voren een hard rijderij voor man nen gehouden.Een tweetal deel nemers in actie .Li Ong's Pung Chow" behaalde den eersten prijs in den clubwedstrijd, welke door de Pekingees- en dwergspanielclub in den Haagschen Dierentuin georganiseerd werd. De kampioen met zijn eigenaresse, mevr. Verhaeghe uit Brussel FEUILLETON door KURT SIODMAK. 3) En toen werd liet nog erger. Revolutie en vluchten. Tegenrevolutie en nogmaals vluch ten, smadelijk en eerloos Nu zit hij hier. Vijftig kilometer naar het westen liggen de Franschen met tanks en ar tillerie. Hij voert oorlog tegen hen en krijgt zijn lóón van een bruinen inboorling, die het geld weer uit een af onder Europeesch land krijgt, misschien wel van een wapenfabrikant. wie weet van wien Weet je nog, dat bal in Continental in Pe tersburgDampend stonden de paarden in de sneeuw, de bellen van de troika's rin kelden. Alexandra zat in haar avondtoilet op de bok. Ze had iets te veel gedronken en wilde met alle geweld sturen, over de Newskijboule- vard, die vol uitgehongerde, dreigende en scheldende vrouwen was Toen flirtte zij al met den zwarten Michalski, den Pool. En drie dagen later Niet eraan denken! Ik heb gelijk gehad, toen ik op haar schoot! Ik kus je voetsporen, Alexandra Bogdanoff sprong op en schreeuwde: „Schildwacht!" De deur ging open en een soldaat verscheen, bruin en barrevoets. ,De gevangene", schreeuwde Bognanoff. „Schiet op!" Hij slikte een paar maal en stelde zichzelf gerust. Hij was nu heel kleintjes geworden Zijn oogen zwierven door de kamer. Als een schaduw liep hij rond, zette de stoelen recht, schikte de papieren op de schrijftafel. Toen ging hij zitten en schreef. Zijn gezicht ver starde tot een onbeweegelijk koud masker. Hij schreef. Hij keek niet op. De wereld schrom pelde tot de grootte van het blad papier, dat voor hem lag. Even luisterde hij. Sleepende voetstappen. Ze kwamen dichterbij. De soldaten hoorde men niet loopen De gevangene sleepte zich door de gang. Hoe lang was hij hier nu? Al tien dagen! Ha, dan zou hij nu zoo langzamer hand wel tam zijn geworden. De Franschen schoten hun gevangenen dood. Het was goed, dat zijn mannen dat verhaaltje geloofden. De discipline moet niet alleen van het lichaam uitgaan.. Ook de gedachten kunnen beïnvloed worden. Bevel van hoogerhand: de Franschen schieten hun gevangenen dood. Basta. Nu waren de voetstappen bij de deur. Bogdanoff schreef ijvérig. Het slot knarste; alles knarste van het zand in dit half vergane fort. Bogdanoff keek niet op. Ijverig schreef hij in zijn boek. Zorgvuldig zocht hij een bepaalde regel in het reglement op en onderstreepte dien met zijn lineaal. Nog steeds stond de schildwacht met den man in de deur. Langzaam hief Bogdanoff het hoofd op. Zijn gezicht was als uit steen gehouwen. Met een kleine beweging van zijn wijsvinger be duidde hij den schildwacht om weg te gaan. Hij sloeg de oogen op, kleine, dicht bij elkaar staande Mongoolsche en monsterde zijn ge vangene van top tot teen, seconden lang. Een oude man, met een verwilderden baard, wiens oogen rood ontstoken waren van het woestijnzand. Zijn uniform was kaal, de on- derscheidingsteekens er af gescheurd Gepijnigd keek de man in het koude gezicht van Bogdanoff. Bogdanoff wees op een stoel. De Fransch- man ging zitten. Hij zakte bijna in elkaar. De kleine cel, de geweldige hitte overdag en de ijskoude nachten hadden zijn weerstand ge broken. In zijn droomen dacht de iman aan een bed, zoo breed als een straat, met lakens zoo zacht en helder als zwanendons. Daarnaast stond een waschtafel met blinkende kranen, waar dag en nacht warm water uit vloeide. En er lag heerlijke, schuimende zeep in het bakje. Daarmede waschte hij in zijn droomen zijn handen, zijn gezicht en zijn lichaam en als hij klaar was, rookte hij in gedachten een sigaret met lange diepe halen Bogdanoff's oogen glinsterden. Hij nam een sigaret uit het pakje, stak haar met langzame bewegingen aan en blies den rook ver van zich weg, zoodat deze het gezicht van den ge vangene omhulde. Als een dronkaard zoog de Franschman die rook op, hoewel geen spier van zijn gezicht bewoog. Bogdanoff keek naar het resultaat van zijn kwelling. Hij lachte Toen stond hij langzaam op en ging tegenover den man staan. „U beweert nog steeds een gewoon soldaat van het 16de regiment te zijn?" De gevangene keek hem vragend aan en knikte. „Een gewoon soldaat op uw leeftijd?" Bog danoff lachte schamper. „Als men zou oud is als u, is men officier ofdood!" De soldaat keek niet op. „U heet Petitpierre, zegt u en u bent gemeen soldaat. Waarom draagt u geen herkennings- teeken? Waar is uw schouderbedekking? Kijk me aan, voor den duivel!" De man hief het hoofd op. Zijn rustige oogen boorden zich in de pupillen van Bogdanoff, die dezen blik niet lang kon verdragen, zich omdraaide en de kamer inliep. Bogdanoff beet zich op de lippen. De man was weer in elkaar gezakt. Over zijn smerige huid bedekt door een gescheurd uni form, over zijn met lompe schoenen getooide voeten en over zijn magere, pikzwarte handen liep een siddering. Bogdanoff draaide zich ineens om en kwam vriendelijk op hem af. „Ik wil een beetje niet u praten. Wij Euro- peanen" hij sprak het laatste woord eenigs- zins spottend uit, „wij worden soms plotse ling gegrepen door het verlangen naar men- schen, blanke menschen, die in hun leven wel eens een geasfalteerde straat gezien hebben. En in dit gat, waar men een Europeesche taal niet eens hardop durft te spreken Hij spuwde op den grond. De gevangene keek hem verbaasd aan. Hij keek naar de glimmendgepoetste laarzen van den commandant, de nauwe getailleerde uni form, de lange goed verzorgde handen en naar de vingers, die langer dan normaal schenen te zijn en waarvan de lange, gebogen nagels zoo doorzichtig als eierschalen waren. Opgewonden liep Bogdanoff heen en weer, plotseling ging hij verder: U vindt het toch wel goed?" Hij legde zijn sigaret op den aschbak, vlak bij den Franschman, zoodat de rook langs het gezicht van den man omhoog kringelde. Maar deze bewoog zich niet. Bogdanoff opende een klein deurtje in den muur: een waschtafel een spiegel, tientallen fleschjes, poeder als in den droom van den gevangeneHet blinkende nikkel weer kaatste het licht in de kamer. Als gehynotiseerd staarde de soldaat naai de nis. Een ketel zong. een spiritusvlam deed 'n klein straaltje stoom te voorschijn komen. Bogdanoff trok zijn jas en overhemd uit. Hij begon zijn behaarde kin in te zeepen. Wel dra verdween zijn gezicht in het zeepschuim. Hij proestte terwijl hij de spiritusvlam doofde. „Ik begrijp niet, waarom de Fransche repu bliek vijandig tegenover de rechtmatige eischen van Marokko staat", zei hij. „Waar blijft het eigen recht van de volken op die manier?" Hij spoelde zijn gezicht af. „Gelooft u, dat u over ons zult zegevieren? Hoeveel jaren jaar duurt de strijd al niet? Wij zijn minstens zoo goed uitgerust als u en ik kan u onze nieuwsten voorraad mosterdgas laten zien. Sedert wij Europeanen ons over dit weerlooze volk ontfermd hebben ik heb een Duitscher, een Ier en een Griek onder mij is de overwinning van dit arme gepijnigde volk verzekerd. U wilt de rotsen stukschieten, maar denk liever eens aan Verdun! Daar ston den een millioen soldaten tegenover elkaar. Veertigduizend dooden vielen ende rotsen hielden het uit!" Hij deed een beetje mondwater in een glas en gorgelde. Opnieuw spuwde hij op den grond. „Met die'paar regimenten wil u ons uit de rotsen verdrijven? Dit fort hier kan ik ge makkelijk met tien man verdedigen, als het moet tegen twee divisie's! Veroveren? Belache lijk!" Zenuwachtig bewoog hij zijn hoofd. Sprak hij nu met een doofstomme? De man zat on bewegelijk in zijn stoel. Alleen het op en neer gaan van zijn borst was het bewijs, dat hij leefde. Bogdanoff nam een wit overhemd en trok het zorgvuldig over zijn magere lichaam. „En jullie menschenmateriaal? Ik durf een van mijn Berbers wel tegen tien man van jullie koloniale troepen te zetten. Weten die menschen wel, waarvoor zij vechten? Mijn sol daten vechten voor hun land, voor hun vrij heid!" Hij was klaar met toilet maken, nam nu een wit boordje en knoopte dat aan 't hemd vast. Toen trok hij zijn uniformjas aan, die liij tot aan den hals toeknoopte. Weer nam hij een sigaret, terwijl hij voor den gevangene stond, die rilde van koorts. Hij keek bezorgd naar hem en strekte toen zijn hand uit en presenteerde den man een sigaret. Wantrouwend keek de soldaat op. „Gaat uw gang Bogdanoff knikte vriendelijk. Aarzelend nam de gevangene den sigaret en hield haar tussehen zijn trillende vingers. Waarom kreeg hij geen vuur? Opnieuw bekeek Bogdanoff hem opmerk zaam, nieuwsgierig, zooals een kind een ge wonde vogel bekijkt. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10