NIEUW SUCCES W ereldkampioenschappen hockey worden in Nederland verspeeld. VOOR BEFAAMD KUNSTRIJDERSPAAR BERZINS kampioen van Europa Nederlandsch voorstel op U.C.I.- congres aanvaard IJshockey-score rMIJN KIJK OP HET SPEL ■111 Het Europeeseh kampioenschap in het kunstrijden voor paren dat Ie Zakopane is gehouden, wend door Maxie Herb er en Baier gewonnen voor hun landgenooten, broer en zuster Pausin. De uitslag luidt: 1. en Europeesche kampioenen Maxie Herber en Ernst Baier (Duitschland) plaatscijfer 5 58.7 punten. 2. Ilse en Erik Pausin (Duitschland) plaatscijfer 10 57.6 punten. 3. Inge Koch-Guenther Noack (Duitsch land) plaatscijfer, 17 53.5 punten. 4. Erika Basz-Rotter (Hongarije) plaatscijfer 22.5 52.6 punten. 5. Broer en zuster Kalus (Polen) plaats cijfer 24 52.6 punten. Onder zeer slechte weersomstandigheden zijn Zaterdag in het militaire stadion te Riga de Europeesche kampioenschappen in het hard rijden op de schaats aangevangen. Voor Nederland heeft Siem Heiden helaas niet kunnen starten. Hij lijdt aan griep en moest ver stek laten gaan. Ook de Noor Haraldsen kon om dezelfde reden niet aantreden. Jan Langedijk was de beste Nederlandsche rijder, al bleef hij, evenals alle andere deelne mers,boven zijn normale tijden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Vasenius (Finland) 45,2 sec., 2. Berzins (Letland) 45,3 sec., 3. Janson (Zweden) 46 sec., 4. Johansen (Noorwegen) 46,2 sec., 16. Langedijk 49,1 sec., 20. Buyen 49,5 sec., 21. Koops 49,8 sec., 26. Zwanenburg 51,7 sec. De uitslagen van de 3000 meter luiden: 1. Ber zins 5 min. 15,5 sec., 2 Mathisen 5 min. 24,4 sec., 3. Johansen 5 min. 28,8 sec., 4. Janson 5 min. 33.2 sec., 5. Vasenius 5 min. 34 sec., 11. Langedijk 5 min. 38 sec., 18. Buyen 5 min. 45,5 sec., 20. Zwanenburg 5 min. 48,1 sec., 22. Koops 5 min. 57.3 sec. De Europeesche kampioenschappen in het hardrijden zijn Zondag voortgezet met de wed strijden over 1500 en 5000 Meter. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het sterk gaan dooien, zoodat de conditie van het ijs in het militaire stadion nog slechter was dan op den eersten dag. De tijden werden door deze omstan digheden ongunstig beïnvloed. De tijden van de Nederlandsche rijders wa ren natuurlijk ook slecht. Lengendijk paste zich nog het beste aan, maar dat de Oud-Karspelaar over de 5000 meter een tijd van 11 min. 6,4 sec. maakte spreekt toch wel boekdeelen over de ongunstige baan- en weersomstandigheden. Berzins is Europeeseh kampioen geworden. De titelhouder, Mathisen, werd tweede. Het was vanzelfsprekend, dat de zege van den Letti- schen student door de 15.000 toeschouwers enthousiast werd toegejuicht. De uitslagen luiden: 1500 Meter: 1. Mathisen (Noorwegen) 3 min. 6,9 sec.; 2. Lammio (Finland) 3 min. 7 7 sec.; 3. en 4. Berzins (Letland) en E. Bite (Letland), beiden 3 m. 8,1 sec.; 22. Langendijk 3 min. 28,4 sec.; 23. Buyen 3 min. 31,6 sec.; 24. Zwanen burg 3 min. 34,2 sec. 5000 Meter: 1. Berzins 9 min. 23,8 sec.; 2. Johansen 9 min. 35,2 sec; 3. Mathisen 9 min. 35,5 sec.; 4. Ekman 9 min. 39,8 sec.; 18. Lange dijk 11 min. 6,4 sec.; 23. Buyen 11 min. 41,9 sec.; 24- Zwanenburg 12 min. 7,3 sec. Algemeene rangschikking: 1. en Europeeseh oi?P.P10en Berzins 216.973 pnt; 2. Mathisen 2-0,717 pnt.; 3. Johansen 221.387 pnt.; 4. Vase nius 222,677 pnt.: 20. Langendijk 241,540 pnt.; ccn o.?uyep- 247,806 pnt.: 23. Zwanenburg 253,847 pnt. Het Amsterdamsche incident, het ongeval in den eersten voorwedstrijd der stayers, is ook op dit congres nog ter sprake gebracht. Besloten werd een „lijn voor stayers" op de baan aan te brengen, op 1/3 der breedte, van buitenaf ge meten. De bedoeling is het naar boven dringen van motoren en renners te voorkomen en het passeeren minder gevaarlijk te maken. De wereldkampioenschappen 1940 zullen in Frankrijk worden georganiseerd. Vermoedelijk krijgt Duitschland deze wedstrijden in 1941 en België in 1942. De heer A. Collognon (België) werd bij acclamatie tot president gekozen. De voorzitter van de N. W. jhr. I. L. van den Berch van Heemstede werd met algemeene stemmen tot vice-voorzitter herbenoemd. De aftredende pre sident, Max Burgi (Zwitserland) werd tot eere president gekozen. Wedstrijden te Parijs. Een uurwedstrijd achter motoren werd gewon nen door den Italiaan Severgnini met een totaal gereden afstand van 68,930 K.M. Tweede was Meulemans op 80 Meter, derde werd Paillard, vierde A. Wambst en vijfde Groenewegen. In de sprint voor amateurs werd de Italiaan Astolfi eerste voor Purann (Duitschland) en Gosselin (België). De tijdrace over 500 Meter werd eveneens door Astolfi gewonnen, in 31,4 sec. Purann werd tweede met een tijd van 31,6 sec. Geen Olympisch tournooi Op de te Parijs gehouden bestuurs vergadering van de Federation Inter nationale de Hockey sur Gazon (F.I.H.) is definitief besloten geen verdere pogingen te doen te Helsinki Hockey op het Olympisch program ma te doen figureeren, dit naar aanleiding van een bij de F.I.H. binnengekomen schrijven van- het Finsch Olympisch Comité, waarin laatstge noemde instantie mededeelde niet over voldoen de terreinen en accomodatie te beschikken om hockey aan het programma toe te voegen. Als gevolg hiervan besloot het be stuur van de F.I.H. over te gaan tot de organisatie van de eerste wereldkam pioenschappen, welke van 213 Mei 1940 te Amsterdam gehouden zullen worden. Tegelijkertijd zullen te Den Haag de wereldkampioenschappen voor dames plaats vinden en wel van 812 Mei. De finale van het damestournooi zal te Amsterdam worden gespeeld. In verband met bovenstaande is tevens besloten het volgende congres der Internationale Hockey Federatie in Nederland te houden. Als datum is 12 Mei vastgesteld, plaats van het con gres Amsterdam. Wat de organisatie der wereldkampioenschap pen betreft kunnen wij nog mededeelen, dat deze geheel in handen is gelegd van het ter bijeen komst aanwezige bestuurslid, jhr. L. J. Quarles van Ufford, secretaris van den Koninklijken Ne- derlandschen Hockeybond. De heer Quarles van Ufford zal voortdurend contact houden met de technische commissie van de F.I.H. Wat de deelneming betreft, onlangs is reeds gemeld, dat de Britsch-Indische bond besloten heeft naar Amsterdam te komen. Men houdt er rekening mede, dat het tournooi minstens zoo sterk bezet zal zijn als de Olyrppische wedstrij den van Amsterdam en Berlijn. MaXie Herber en Ernst Baier Europeeseh kampioen Langedijk, ofschoon de snelste Hollander, niet bij de kopgroep Ook achtervolgers zullen wereldkampioen kunnen worden De Nederlandsche Wieken Unie heeft op het U. C. I.congres een fraai suc ces behaald: een voorstel om een wereldkampioenschap persoonlijke ach tervolging voor beroepsrenners over maximaal 5 K.M. in te stellen, is door het congres aangenomen. Voor de eerste maal zal dit nieuwe nummer worden verreden op de wereldkampioenschap pen, welke in Augustus a.s. te Milaan plaats vinden. Bepaald werd nog, dat ieder land met 2 can- didaten kan inschrijven, slechts een kan deel nemen, een ander Nederlandsch voorstel werd eveneens aangenomen. Dit behelsde, dat een renner, eenmaal overgegaan tot de categorie der onafhankelijken niet den amateurstatus kan herkrijgen en dus niet meer kan uitkomen bij wedstrijden om het wereldkampioenschap of de Olympische Spelen. (De Nederlandsche ijshockeyploeg is van de wereldkampioenschappen uitgeschakeld door nederlagen tegen Canada en Polen met resp. 8—0 en 90J Acht punten scoorde Canada, De Polen maakten er zelfs negen, En Holland stelde voor en na, Daar niet een enkel doelpunt tegen. Dat was een wel wat kale boel, Om zich aan 't eind op te beroemen, Je kan zoo'n spel zonder één doel Toch waarlijk niet doeltreffend noemen. Neen, dat was geen succes, maar och, Wij zullen het wel overleven, Want er bestaat in 't leven toch Nog hooger doel om na te streven. Misschien zal men ook mettertijd Nog wel eens beter gaan presteeren, In d' ijselijken hockeystrijd, Nietwaar, al doende kan men leeren. Toch snap ik het per slot niet goed, Dat er zoo puntloos is verloren, En dat de ploeg wie Neêrlandsch bloed Door de aadren stroomt, maar niet kon scoren. Als één ding vast is, is het dit, Als ik m' op sohaatsen heb verwaardigd Dan is het steêvast weer: hij zit! Maar ja, ik word niet afgevaardigd. P. GASUS. LAWN TENNIS Wedstrijden om den Davis Beker. Nederland in de eerste ronde tegen Polen. De loting voor het Davis-bekertournooi 1939 had het volgen-de resultaat: Eerste ronde (voor 9 Mei a.s. te spelen)Joe goslavië—Ierland en RoemeniëHongarije. Onderste helft: Polen—Nederland en DuitschlandZwitserland. Tweede ronde bovenste helft: Tsjecho Slowakije—Noorwegen, België— Britsch-Indië en ItaliëMonaco alsmede de winnaars van Joego SlaviëIerland en Roeme nië—Hongarije tegen elkaar. Tweede ronde onderste helft: Winnaars Polen—Nederland en Duitschland Zwitserland tegen elkaar alsmede Zweden Denemarken, Engeland—Nieuw-Zeeland en en Frankrijk-China In de Noord-Amerikaansche zone spelen in de eerste ronde Australië—Mexico en Cuba- Canada. Voor de tweede ronde is vastgesteld PhilippijnenJapan. In de Zuid-Amerikaan- sche zone heeft alleen Brazilië ingeschreven. DOOR CRITICUS R.C.H.—O.S.V. Met het doel een vergelijking te maken tus- schen het spel van E. D. O. dat ik vorige week in actie zag en R. C. H., de twee pretenden ten voor het kanftüoenschap, ben ik voor de tweede maal in dit seizoen naar het Heemsteed- sche Sportpark gegaan. Bij mijn eerste bezoek speelde de Racing tegen het zwakke West-Frisia en wist toen, ondanks het falen van haar ver dediging een 75 overwinning te behalen, want de voorhoede liet een vlot, open spel zien en maakte een nuttig gebruik van de vele geboden kansen. Ditmaal heb ik het slechter getroffen en om maar direct met de deur in huis te vallen: wan neer de R. C. H.-voorhoede en middenlinie (deze laatste, wat haar aanvallende taak be treft) in de nog komende matches eenzelfde hopeloos verkeerde tactiek volgt, dat zullen de blauwzarten den kampioenstitel niet veroveren. Het mag als bekend worden verondersteld, dat het niet aanbevelenswaardig is om op een zwaar en omgewoeld veld „shortpassing" te wil len spelen, doch op een terrein, dat niet alleen zwaar, doch ook „dood" is d.w.z. dat de bal daarop bijna niet stuit en meermalen plotseling blijft steken werkt men met dergelijk kort spel de tegenpartij in de hand. Wanneer die tegenpartij bovendien kennelijk het doel nastreeft om de, gezien haar positie op de ranglijst, sterker geachte thuisclub het scoren te beletten en om op die wijze te trach ten zoo mogelijk een punt te behalen, dat het gevaar voor de laatste plaats practisch uitsluit, dan zal het gesloten aanvalsspel steeds op de met een stopper-spil versterkte vijandelijke ver dediging te pletter loopen. Wat er in deze match aan tactiek te genieten viel, werd vertoond door de O. S. V. -defensie, die waarlijk keurig op elkaar bleek ingesteld. De beide backs Veen en Dil met daartusschen de centerhalf Onrust werkten zoo goed samen en kozen zoo goed positie ten opzichte van elkaar, dat hier werkelijk van een verdedigingsb lok kon worden gesproken. En daar ook de rechts half Meyn zich als een uitstekend speler liet kennen, die steeds ook de gelegenheid vond om de voorhoede te steunen, zal het duidelijk zijn, dat R. C. H. met haar aanvallen door het mid den, waarbij de bal over enkele meters grond van de:i eenen naar den anderen speler ging, teen succes kon oogsten en slechts sporadisch en doelman der bezoekers ernstig vermocht te bedreigen De thuisclub is bijna voortdurend in de meer derheid geweest met het gevolg, dat dor de boven omschreven tactiek een opeenhooping van spelers voor het O. S. V.-doel ontstond, waar geen doorkomen aan was en waarbij de bal herhaaldelijk door parijgenoot of tegenstander werd geblokkeerd. Daar voorts beide pioegen te veel tijd noodig hadden om het leder voor den voet te krijgen of in eens door te spelen, werd ook in het middenveld vrijwel elke „pass" in de kiem gesmoord. Vóór de pauZe werd bijna alles op Van der Horst gespeeld, doch diens reputatie als goalgetter was natuurlijk de te genpartij ook niet onbekend en behalve met enkele goede „throughpasses" van Hoogendocm was er voor den middenvoor geen doorkomen aan. Zoowel hij als de spil van Dansik hebben een geweldige hoeveelheid werk verzet, maar terwijl de aanvalsleider onder deze ómstandig- heden niet anders kon doen dan hij deed, had de centerhalf zijn arbeid productief kunnen maken door na het geregeld opbrengen van den bal het spel naar de vleugels te openen. Datzelfde geldt in iets mindere mate voor de kanthalfs Slot en Prevost, beiden technisch goede voetballers, die zich echter evenmin aan de tactische malaise wisten te onttrekken. Nadat in de pauze de spelers op hun fouten waren gewezen, mocht men verwachten, dat het in de tweede helft beter zou gaan. Doch toen be paalden de twee binnenvoorwaartsen en de kanthalfs er zich toe, den bal te drijven en daarna aan den „eigen" vleugelspeler af te geven. Prevost probeerde het weliswaar een enkele maal met een verren pass, die meestal bij de O. S. V.-backs belandde, maar vooral Hoogendoorn hield toen het leder veel te lang bij zich en daar tot overmaat van ramp Bies- brouck, die voor de pauze rustig opbouwend werk had verricht, met Van der Horst een com binatie op kleine schaal begon, was het duide lijk, dat de Racing geen doelpunt zou maken. De beide buitenspelers werden veel te wemig in het spel betrokken en speciaal Mulder kwam er*nauwelijks aan te pas. Van R. C. H.-zijde heb ik in den geheelen wedstrijd geen enkele „cross pass" gezien en slechts één voorzet op de juiste hoogte, die nog bijna een goal opleverde. Het onderling samenwerken der twee vleugelvoor- waartsen ontbrak geheel en er werd zoo lang met passeeren getreuzeld, dat het verdedigings- blok positie kon kiezen en alle gevaar kon voor komen. Welgeteld heeft de Racing vier vrije kansen gehad om te doelpunten, maar door on zuiver schieten brachten zij geen resultaat en feitelijk heeft de keeper der tegenpartij maar heel weinig moeilijk werk gehad. Zijn collega aan de andere zijde, Verkaaik, heeft slechts twee schoten van beteekenis moe ten stoppen, maar dat neemt niet weg, dat als O. S. V. over haar besten voorwaarts, den ge schorsten linksbuiten Göbel, had kunnen be schikken, de thuisclub waarschijnlijk de neder laag zou hebben geleden. En dit ondanks het feit, dat de beide R. C. H.-backs Van Thiel en Kors, goed en kordaat hebben gespeeld. Behalve het feit, dat zij met den wind mede af en toe te hard en te hoog trapten, vormden zij met Ver kaaik het beste gedeelte van de ploeg. Het was een forsche wedstrijd, die door scheidsrechter Aandagt uitstekend en rustig ge leid werd; de waarheid gebiedt mij te zeggen, dat ditmaal de arbiter de beste man van het veld was. De Kennemers speelden Zondag in het Beverwijksche Sportpark ter gelegenheid van de herdenking van hun vierde lustrum een jubileum-wedstrijd tegen Haarlem. De beide elftallen vóór den wedstrijd, dien Haarlem met 54 won. De R.-K. Wandelsportvereeniging „Sportief" organiseerde Zaterdag en Zondag Beatrix-marschen van 25 K.M. door Haarlem. Door 800 militairen en een groot aantal vereenigingen werd hieraan deelgenomen. Zondag heerschte er een gezellige drukte aan den start, die aan de Zomervaart plaats vond.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5