Vestigingswet uitgebreid. Bierverbruik nam in 1938 toe. De zwavelbron te Bentheim. EOMMBM Tot Kantoormachine- en Kantoor boekhandel en Schoenbedrijven. Ook de export van bier. Zal men trachten de gassen te exploiteeren? Nadat achtereenvolgens vestigings eischen tot stand zijn gekomen voor het slagersbedrijf en het bakkersbedrijf bevat ten de Staatsbladen no. 642, 643 en 644 thans de algemeene maatregelen van bestuur waarbij vestigingseischen worden vastgesteld resp. voor den kantoormachinehandelden kantoorboekhandel en de schoenbedrijven. Van heden, 6 Februari 1939 af, is het dus slechts toegestaan in bovengenoemde bedrijfstakken een inrichting, waarin zoodanig bedrijf wordt uitgeoefend, te vestigen, voort te zetten of over te nemen, indien aan de vestigings eischen wordt voldaan. Ten aan zien van de credietwaardigheid zijn de eischen op dezelfde wijze geformuleerd als voor het bakkers- en slagersbedrijf, terwijl als eischen van handelskennis voor deze drie bedrijven wederom de eischen voor het middenstandsdiploma algemeene handelskennis zijn overgenomen, met uitzondering van het schoenherstellers- bedrijf, waarvoor zoowel voor vakbekwaamheid als handelskennis het diploma A. van de Nationale federatie voor de vakopleiding in de schoenmakerij en den schoen handel is aangewezen. In dezen bedrijfstak geldt derhalve voor beide eischen slechts één diploma. Deze regeling werd wenschelijk geacht wijl het voorshands te wei nig in aansluiting aan bestaande verhoudingen bleek te zijn, indien .de toekomstige schoenherstellers volledig aan de eischen van het middenstandsdiploma zouden mo eten voldoen. Dank zij de medewerking, van ondernemerszijde ontvangen, is het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds thans in staat enkele voor- loopige cijfers mede te deelen aangaande het binnenlandsche verbruik van bier en den afzet der brouwerijen in 1938 Ter verge- lijking zijn de overeenkomstige cijfers over 1935, 1936 en 1937 tevens vermeld. Afzet met binnenlandsche bestem 1935 1936 1937 1938 ming van alle Nederlandsche brouwerijen 111 10.000 H.L 126,8 116,5 118,7 125,9 2,4 2,5 2,5 2,6 Binnenl. verbruik in totaal 129,2 119,0 121,2 128,5 Uitvoer 10,5 9,7 11.1 11,2 Totale afzet der Nederlandsche 137,3 126,2 129,8 137,1 Binnenlandsch verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking in L.: 15,3 14,0 14,1 14,8 De vermindering van het bierverbruik, welke in 1937 tot staan kwam, heeft in het afgeloop|n jaar plaats gemaakt voor een zij het nog geringe toeneming. Bad veel schade lijden, wanneer het toestroomen van het gas niet kan worden belet. Het geluid is niet bepaald bevorderlijk voor hen, die rust zoeken; terwijl bovendien de dampen zeer on aangenaam zijn. Mo.lel-schuilloopgraaf. In den tuin van Haarlem's politiebureau. HAARLEM, Maandag. Een exclusieve foto van de zwavelbron te Bentheim, welke werd genomen kort nadat de gassen voor het eerst omhoog spoten. Het aanboren van de zwavelbron te Bentheim blijft in het grensgebied het gesprek van den dag. Het is niet de eerste maal, dat er in Bent heim boringen worden verricht naar petroleum. Reeds in de 70'er jaren van de vorige eeuw ston den er boortorens in de omgeving van de rotsen van Bentheim, terwijl ook omstreeks 1900 borin gen werden verricht. Er is in Bentheim veel as phalt gevonden en de aanwezigheid daarvan duidt in vele gevallen op het voorkomen van petroleum. Nu Duitschland groote behoefte aan aardolie heeft, wordt al het mogelijke gedaan, deze in eigen bodem te vinden, waarvan een reeks boringen het gevolg is geweest. Al enkele jaren is men bezig met het verrich ten van diepboringen op een terrein aan den straatweg naar Nordhorn, in het Bentheimer Woud. De eerste boring is mislukt; toen men op een diepte van ongeveer 1100 Meter was geko men is het werk gestaakt. Daarna werd de boor toren op de tegenwoordige plaats neergezet. Op een diepte van ongeveer 1600 Meter is men toen op de zwavelgassen gestooten, welke onder enormen druk omhoog werden geperst. Een groote consternatie was hiervan het gevolg en in Bentheim vreesde men voor groote moeilijkhe den. Het schijnt, dat de ingenieurs, die met dit werk zijn belast, ten zeerste werden verrast. Ze verklaarden n.l. dat ze iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. Aanvankelijk spoot een zwarte rookkolom vele meters omhoog. Vermoe delijk werden aanvankelijk koolstoffen en aar de meegevoerd, want langzamerhand zijn de gassen van kleur .veranderd. Op het oogenblik schijnt het of er stoom naar boven komt. De ingenieurs zijn er na eenigen tijd in ge slaagd twee buizen in het boorgat aan te brengen en daardoor de gassen af te leiden. Deze buizen zijn dicht bij den grond aangebracht, waardoor het schouwspel van de ontsnappende gassen niet meer zoo imposant is als in het begin. Het ge luid is echter min of meer huiveringwekkend. Met zeer snelle sjooten worden de gassen onder een angstwekkend gehuil door de buizen ge stooten. Wij zijn er in geslaagd onzen lezers een zeer bijzondere foto aan te bieden, welke is gemaakt kort nadat de gassen voor het eerst omhoog wer den gespoten. Duidelijk ziet men de zwarte rookkolom en de zich verspreidende dampen. Wil men de gassen exploiteeren? Met onverminderde kracht spuiten zwaveldampen uit den bodem. Niemand durft de kranen te sluiten Aan de twee buisleidingen, waardoor de gas sen thans naar buiten stroomen bevinden zich kranen. Overwogen is deze kranen te sluiten, maar niemand durft dit waagstuk te volbrengen. Men vreest n.l. dat de kranen het niet zullen houden en dat een explosie zal plaats hebben, welke ernstige gevolgen lean hebben. Thans zijn nieuwe kranen van een 0 ?1 sterkere construc tie gearriveerd, maar het is nog geenszins zeker, dat men die zal kunnen aanbrengen. Moeilijkheden voor Bad Bentheim. De Fürstliche Badeverwaltung van het be kende Zwavelbad Bentheim, dat vele Nederland- sche kuurgasten trok, heeft reden om ongerust te zijn. Hoewel insiders de kans daarop niet zoo groot achten, is er toch een mogelijkheid, dat Bad Bentheim op den duur zijn geneeskrachtige zwavelbron zal kwijt raken. Dat zou voor Bent heim een zeer groote schadepost beteelcenen. Maar ook wanneer dat niet het geval is, zal het De grootste zwavelbron van Duitschland Deskundigen verklaren, dat dit de grootste zwavelbron van heel Duitschland is, reden waar om getracht wordt de ontsnappende gassen te exploiteeren. N. V. V. richt zich tot de regeerinjr. AMSTERDAM, 6 Februari. - Het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen heeft zich met een schrijven gewend tot den minis ter van sociale zaken in verband met den onbevredigenden gang van zaken ten aanzien van de verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten krachtens de wet van 25 Mei 1937. Het N.V.V.-bestuur acht het op zichzelf reeds teleurstellend, dat niettegenstaande de vele aanvragen, tot dusverre slechts één col lectieve arbeidsovereenkomst algemeen ver bindend is verklaard, n.l. die voor de schoen industrie, omdat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat geen der andere aanvragen voor inwilliging in aanmerking kwam. Het bestuur doet een dringend beroep op den minister, om maatregelen te treffen, waardoor een vlottere afwikkeling der aan vragen kan worden bevorderd, opdat tege moet gekomen kan worden aan de groeiende ontstemming, welke in verschillende kringen van het bedrijfsleven bestaat In den tuin van Haarlem's politie bureau is een model-schuilloopgraaf aangelegd. In samen werking met het Gemeentelijke Bouw- en Woningtoezicht en den Haarlemschen luchtbe schermingsdienst werd deze loopgraaf door de N.V. „De Ringvaart" in Hillegom van gewapend beton geconstrueerd. Dit beton is samenge steld uit platen; de schuilruimte is derhalve uit- neembaar en kan bij verhuizen gemakkelijk worden verplaatst. Het model in den tuin van het politiebureau dat bestemd is voor drie per sonen, is 2,40 M. lang, 85 c.M. breed en 1,20 M hoog. De loopgraaf kan naar wensch voor meer personen in de lengte worden uitgebreid. Het is de bedoeling dat het betonnen dak onder aarde wordt bedolven. Men kan daarboven een rotstuintje of iets dergelijks aanleggen zoodat het aanzien van den tuin niet geschaad wordt. Alleen het pijpje voor de luchtverversching blijft dan boven de aarde uitsteken. De toegang tot de loopgraaf wordt gesloten met een houten luik. Dit is met opzet niet van beton vervaardigd om het den menschen gemakkelijker te maken uit de ruimte te komen. Binnen is een rek aange bracht met gereedschappen, met behulp waar van men zich een uitweg kan banen. De prijs van deze 3 persoons-schuilloopgraaf, welke uiteraard alleen bescherming geeft tegen scherven en vallend puin (en niet tegen het inslaan van bommen) bedraagt f 100. Het model in den tuin van het politiebureau is voor een ieder vrij te bezichtigen. En hier, hier staat een oud en lief rendier." Meteen trok het roovermeisje een rendier, dat een koperen ring om den hals droeg, waarmede het vastgebonden was, te voorschijn. „Dit beest moet ook uit een scheur goed gebonden worden, anders gaat het er evenals de duiven van- door. Eiken avond kietel ik het in zijn hals met een scherp mes. I Daarvoor is het bang." Het roovermeisje trok een lang mes in den muur daar zit het boschcanaille", zei ze toen en ztj wees naar een paar tralies, die een gat in den muur afsloten. „Daar zitten twee woud duiven achter. Die vliegen altijd weg, wanneer ze niet achter slot en grendel blijven. „Die duiven zijn allemaal van mij", zei het roovermeisje en snel greep zij er eentje en schudde die zoo hard heen en weer, dat zij met haar vleugels ging slaan. „Kus haar maar eens", riep ze tegen Gerda en zij duwde het meisje de duif in het gezicht. „Kijk, De ingenieurs, die de leiding van de boring hebben, weten zelf nog niet precies hoe ze han delen moeten. Verschillende deskundigen, ook van de Duitsche genie, zijn reeds in Bentheim geweest. Nergens in Duitschland vindt men een dergelijke bron. M enheeft reeds getracht door middel van beton het ontsnappen der gassen te beletten, maar tevergeefs. Indien men werkelijk met succes wil probeeren het toestroomen der zwavelgassen te verhinderen, dan zal men ge bruik moeten maken van dynamiet. Daarmede zou men de bron echter vermoedelijk voorgoed verstoren. Wij krijgen den indruk, dat men daartoe nog niet wil overgaan en dat men wil trachten een andere oplossing te vinden. Van goed ingelichte zijde vernamen wij, dat ernstig overwogen wordt de zwavelgassen te ex ploiteeren. Een ingesteld chemisch onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat wanneer zouten en wa ter aan de gassen worden onttrokken, een pro duct overblijft, dat zeer brandbaar is en goed ge bruikt kan worden. Van een chemisch deskun dige vernamen wij echter dat het geen gemak kelijk probleem zal zijn om dit in de practijk toe te passen. Men zou eventueel de gassen voor verwarmingsdoeleinden kunnen gebruiken, maar toch staat men er min oi meer sceptisch tegen over. Er is ook een kansje dat er zwavelzuur uit gemaakt kan worden. (Wordt vervolgd) Voorzichtig liet zij het mes langs den hals van het rendier glijden. Het arme beest sloeg met de pooten van angst, maar het roovermeisje lachte er hartelijk om en trok Gerda met zich mede naar het stroo, waarop zij zouden slapen Huwelijk van Faroek's zuster wordt in Maart voltrokken. Juweclen van 55000 pd. st KAï'RO, 6 Febr. (Reuter). Het huwekv tusschen den kroonprins, van Iran en de 17 jarige prinses Fawzïeh, zuster van koni» Faroek van Egypte, zal 16 Maart a.s. in Kaïr gesloten worden. De bruidegom komt de v0iö gende maand in Egypte aan, met den vooRb" ter van het Iraneesche parlement en den nister van justitie. Hij zal een maand lanc.j}" gast zijn van koning Faroek. Tot den uïtzpt welke voor de bruid in gereedheid wordt e» bracht, behooren juwcelen ter waarde 55.000 pond sterling. an Genootschap voor heilgymnastiek en massage. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage hield in het jaar! beursgebouw te Utrecht haar 133ste Algemee" ne Vergadering. De voorzitter, W. P. Nuyten, Haarlem, het wetenschappelijk gedeelte openende, weès er op dat men thans staat in het tijdperk van de herdenking van het 50-jarig bestaan. Onmiddellijk hierna hield de heer Nuy^» zijn aangekondigde voordracht over de „0r. ganisatie der Podologie". Het woord Podolosjc van Grieksche afkomst, beteekent litterajj „Wetenschap van den Voet". In de practi'k wil men er echter mee aanduiden de medisch kunst om de ziekten van den voet te behan delen. Wanneer men let op den toestand hier te lande, dan kan men allereerst constateeren dat hier zeer veel lijders aan voetkwalen wor den aangetroffen en dat zeer veel absoluut verkeerde schoenen worden gedragen. Er is echter nog een gunstige tijd voor het nemen van maatregelen om dezen toestand in goede banen te leiden. Spreker gaf een aan wijzing hoe dit op ideale wijze zou kunnen geschieden, en waarbij medici, gespeciali seerde Heilgymnasten, masseurs, kundig schoenmakers, goede bandagisten en wete^ schappelijk gevormde pedicuren zouden sa menwerken, doch dit ideaal zal nog wel lann tot de vrome wenschen behooren. Het genoot schap kwam tot de conclusie, dat het wen schelijk is, dat het bestuur te rade gaat bij de federaties die reeds op het gebied van voet verzorging bestaan en het genootschap alle samenwerking wil geven tot het vormen van een keurcorps, waarbij niemand verdrongen zou worden, maar ieders taak omschreven wordt naar zijn kunde en wetenschappelijke opleiding. Vervolgens sprak dr. B C. J. Lievegoed, Zeist over Heilgvmnastiek °n Eurhvthmiek Spreker bracht in het bijzonder naar voren het verschil tusschen de Heileurhvthmiek en Heilgymnastiek, die beide naast elkaar be staansrecht hebben. Tot slot vertoonde Dr. K. L. E Lamers, den Bosch een film over Physische Therapie. In het huishoudelijk gedeelte der vergade ring is het financieel verslag uitgebracht door den heer J. Mebius. waaruit bleek dat deze financieele toestand gunstig is, terwijl mejuf frouw J. A. de Haas als secretaresse haar jaar verslag voorlas. Het Genootschap telt thans 371 werkende leden, 124 ondersteunende leden, 7 eereleden en 36 leden van verdenste Het 50-jarig be staan zal in November a.s. feestelijk worden gevierd met een nationaal congres, waarop ook echter vele buitenlanders het woord zuilen voeren, een tentoonstelling in den Haag, re ceptie, diner en avondfeest. Invloedrijk Chinees te Sjanghai vermoord. SJANGHAI, 6 Februari (Reuter). Tsjien- Hwa, een prominente figuur in de Chineesche krantenwereld en adviseur van het onder Ja- pansche controle staande censuurbureau, is in de internationale nederzetting neergeschoten. Hij is in het ziekenhuis overleden. Men gelooft, dat de aanslag gepleegd is door het „Corps tot verdelging van verraders". Arabieren in Palestina in staking, JERUZALEM, 6 Februari (Reuter). In Je ruzalem en andere deelen van het land is een driedaagsche Arabische staking afgekondigd. Deze beweging, die haar uitwerking hoofdza kelijk in de winkels doet gevoelen, wordt ge motiveerd met het verzet tegen de uitnoodiging, die de Arabische Verdedigingspartij de gema tigde Arabische partij voor de conferentie te Londen heeft ontvangen. Pop in boerencostuuni voor Prinses Beatrix. Geschenk van de Soester schooljeugd. SOEST, 6 Februari. Ter gelegenheid van den eei'sten verjaardag van Prinses Beatrix heb. ben vanmiddag te ruim twaalf uur vier kinde ren, twee jongens en twee meisjes, als geschenk van de geheele schooljeugd van Soest een pop in Soester boerencostuuni aangeboden. Verleden zomer is reeds de Prinses ter gele genheid van den eersten landbouwdag een pop in Soester boerencostuum aangeboden. H.K.H. Prinses Juliana heeft de schoolkinde ren zelve ontvangen. Bij het geschenk was een gedichtje gevoegd, opgesteld door Benny Vreden, alhier. Een bou quet van rose anjers en gele fresia's, gebonden met wït-groene linten, werd Prinses Juliana aan geboden. Alle schoolkinderen van Soest en Soesterberg hadden een paar centen voor dit aardige cadeau tje geofferd. Het gedichtje luidt als volgt: Jarig, klein Prinsesje, Trots van Nederland, Op uw eersten jaardag. Kom 'k als afgezant, 'k Ben een Soester boertje, 'k Woon hier in de buurt, En de Soester kind'ren, Hebben mij gestuurd. Alle Soester kind'ren Lief Prinsesje klein, Zullen in gedachten Heden bij u zijn. 'k Wensch u daarom namens Heel die kinderschaar, Thans op uw verjaardag Een voorspoedig jaar. En die zelfde kind'ren Wenschen stuk voor stuk U een tijd van voorspoed. Liefde en geluk. 'n Rijk en zonnig leven, Vol van levensvreugd, Dat zijn thans de wenschen, Van de Soester jeugd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6