De Palestijnsche conferentie te Londen. E' Nieuwe belastingen niet voor 1940? Uitspraken van de Rechtbank. Postambtenaar veroordeeld. Besprekingen over den Abessyni- schen spoorweg. Fransch koloniaal deskundige te Rome. De Fransche koloniale deskundige Baudouin vertoeft sedert eenige dagen te Rome om, naar vernomen wordt, in ItaJiaansche bankkringen, de mogelijkheid na te gaan van een regeling ten aanzien van den spoorweg Dzjiboeti— Addis Abeba. Baudouin heeft in November j.l. te Rome vergeefs contact gezocht in deze aangelegen heid. Hij heeft rechtstreeks belang bij de Fransch-Abessynische spoorwegmaatschappij welker verliezen na de vrijwel volkomen stil leg-ging van het goederenverkeer op den Addis Abebasipoorweg zoo sterk gestegen zijn, dat de maatschappij zonder een aecoord met Italië binnen afzienfoaren tijd haar bedrijf geheel zou moeten stopzetten. Weer bommen te Londen gevonden. LONDEN 9 Februari (Reuter). In een tim mermanswerkplaats aan de Harrowroad in Londen heeft men een smeulende brandbom ge vonden. Brandweerlieden hebben het projectiel, dat weinig schade heeft aangericht, gedoofd. Een tramconducteur te Londen ontdekte gis teravond een handgranaat, die op zijn zitplaats in het rijtuig was achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. Het oordeel van de Informazione Diplomatic In een artikel in de Informazione Diploma- tica wordt gezegd, dat de verklaring van Chamberlain betreffende de politieke en mili taire Fransch-Britsche solidariteit Italië geenszins verrast heeft, daar Chamberlain bij zijn bezoek aan Rome reeds dergelijke dui delijke verklaringen had afgelegd. De anti-fascistische Fransche kringen, die over consternatie in Italië gesproken hebben, vergissen zich, aldus het blad. De aard van dit ware militaire bondge nootschap tusschen Frankrijk en Engeland is natuurlijk defensief, doch men moet zich om trent de beteekenis van dit woord niet te veel illusies maken. Dat een werkelijk militair bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk voorziet in een preventieven of aan valsoorlog tegen de autoritaire staten is iets, dat voor het oogenblik buiten beschouwing moet worden gelaten, anders zou men het Britsch-Italiaansche accoord van 16 April en het Fransch-Duitsche accoord van 6 Decem ber niet kunnen rechtvaardigen. Toch zou het vermetel zijn, de toekomst met een hy potheek te bezwaren, aldus de Informazione Diplomatica In verantwoordelijke Romeinsche kringen is men van meening, dat Italië, hoewel het zijn vredespolitiek moet voortzetten, niet an ders kan doen, dan de conclusie te trekken uit hetgeen voorafgaat, d.w.z. dat nog meer gestreefd moet worden naar bespoediging van de voltooiing der militaire voorbereiding van het land. Dit streven zal ten uitvoer gelegd worden. OLYMPISCHE DAG OP 18 JUNI. 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité deelt ons mede, dat de Olympische Dag dit jaar ge houden zal worden op Zondag 18 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam. KENNEMER BRIDGE BOND. De uitslagen der wedstrijden luiden: le klasse: B.C. IJmuiden IB.C.H.N. I 9986 (IJmuiden kampioen); H.B.C. II— 't Bolwerk I 163—113. K.T. klasse: H.B.C. IH—B.C.H.N. 69-64 (H.B.C. kampioen). De stand der competitie luidde op 8 Fe bruari: Hoofdklasse: g-esp. voor tegen M.P. gem. Beverwijk I 3 386 339 6 1.13 Alkmaar I 2 247 227 2 1.09 Bloemen d aal I 2 236 246 2 0.95 H.B.C. I 3 324 381 0 0.85 Eerste klasse IJmuiden I 5 655 442 10 1.48 B.C.H.N. I 6 852 684 8 1.24 H.B.C. II 6 561 783 4 0.83 't Bolwerk I 5 541 788 0 0.66 Tweede klasse Alkmaar II 2 297 '215 4 1.38 IJmuiden n 3 360 834 2 0.93 B.C.H.N. II 3 349 407 2 0.85 K.T. klasse: H.B.C. 3 228 164 6 1.39 B.C.H.N. 4 233 191 2 1.22 Rosehaghe 3 148 249 2 0.60 Zal MacDonald de partijen aan één tafel weten te vereenigen Arabische verdeeldheid. Onze Londensche correspondent schrijft ons: j EN conferentie voor bestuurshervorming in Britsch-Indië heette indertijd de Ronde Tafelconferentie. Als men de zelfde benaming zou willen gebruiken voor de bijeenkomst over Palestina zou men tafel in het meervoud moeten zetten. Het ongelukkige van deze pas aangevangen conferentie is dat de afgevaardigden niet met elkaar aan dezelfde ta fel willen zitten. Dat is al bij de opening geble ken toen Neville Chambexdain twee openings toespraken moest houden, voor elk der belang- rijkste partijen. Het vooruitzicht op overeen stemming is bij zoo'n begin niet goed. Maar waar een wil is, daar is een weg. De Arabieren, die in Londen zijn aangekomen en direct aanraking hebben gezocht met de dagbladschrijvei-s, zijn er reeds voor een belangrijk deel in geslaagd de bevolking van Engeland den indruk te geven, dat zij vol goeden wil zijn. Zij zijn ijverig bezig de sympathie van de openbare meening te ver overen. Als beide partijen dit niet alleen in woorden maar ook in daden doen dan zal de conferentie, geholpen door den vermaarden tact en het verzoeningstalent van minister Malcolm -MacDonald, het spoedig met één enkele tafel kunnen stellen. In haar eerste stadium dus zijn de besprekin gen geheel in tegenstelling met het begrip „con ferentie". Er zijn geen gemeenschappelijke be- spi-ekingen. De Arabieren ontwijken de Joden en omgekeerd. Voordat de week voorbij is zal er nog een groot aantal Arabieren per vliegtuig zijn aangekomen. Ook Joden uit Palestina zijn nog onderweg. De aansnellende Arabieren zijn de ge matigden, de Nashashibis. Zij op hun beurt wil len niets te doen hebben met de afgevaardigden van den vei-maai'den Moefti van Jeruzalem, die met hun leider het onderste uit de kan der Ara bische aanspraken vei-langen .Beide Arabische groepen zijn even ver verwijderd van de stem ming, die kan leiden tot verzoening met de Jo den. Geen wonder dat men hoort spreken van een fantastische conferentie. Voor het oogenblik blijft het werk beperkt tot gedachtewisseling tusschen Britsche ministers en elk der partijen afzonderlijk. Malcolm MacDo nald luistert naar hetgeen de twee Arabische groepen te vertellen hebben en naar hetgeen de Zionisten hebben op te mei-ken. En hij zal zij nerzijds de partijen op het hart kunnen druk ken, dat zij redelijk moeten zijn. Verder zal hij moeten speuren naar mogelijke posten in de ver schillende vei-langlijstjes, die alle partijen ge meen hebben en die dus de fundeering zouden kurinen worden waarop een nieuw politiek Pa lestina zou kunnen worden gebouwd. had. Aan hun Oostersche innemendheid paren zij Westersche manieren en zij schijnen wel heel ver verwijderd te zijn van het nomadenvolk van de woestijn, dat men van zooveel beschrijvingen kent. Zij verklaren om strijd dat zij het Britsche Rijk beschouwen als de verdediger en de be- schei-mer van hun nationale belangen en dat zij het best met de Joden kunnen vinden. Zij vin den het best dat de Joden, die in Palestina zijn, er blijven. Maar er mogen er niet meer bijko men, omdat hun Palestina dan spoedig een Joodsch land zou zijn. Palestina moet een Ara bisch nationaal land worden en het Ax-abisch be stuur zal er waken voor de rechten en vrijhe den van de Joden, die er wonen. Zij willen zelfs meehelpen aan de oplossing van het Joodsche vraagstuk. De andere Arabische landen kunnen ook Joodsche vluchtelingen herbei-gen op de zelfde voorwaarde als het moet geschieden in Palestina. Dr. Weizmann, die voor de Zionisten spreekt, kan echter geen genoegen nemen met een min derheidspositie voor de Joden in Palestina en wat, vraagt hij, zal er terecht komen van ons Joodsch Nationaal Tehuis indien de immigratie stop wordt gezet? Men verwacht dat Engeland straks zijn eigen oplossing van het Palestijnsch vraagstuk zal moeten geven en dat ze den vorm zal krijgen van een gedecentraliseerd bestuur met provin ciale autonomie voor de twee volken. Jongen door vrachtauto aangereden. Ernstig ongeluk te Sassenheim. SASSENHEIM, 9 Februari. Vanmorgen is de 16-jarige slagersknecht Theo Zand bergen, die per rijwiel in de Hoofdstraat te Sassenheim reed, door 'n vrachtauto aange reden. Met een ernstige beenbreuk en een zware hersenschudding is de jongen, nadat hem de eerste geneeskundige hulp was ver leend, naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht Poging tot moord op haar vader. Meisje tot vier jaar veroordeeld. GRONINGEN 9 Februari. De rechtbank te Groningen veroordeelde hedenmorgen de 28- jarige T. D. te Eenrum, thans gedetineerd, ver dacht van poging tot mooi-d op haar vader, tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. Op 24 December j.l. had zij hem bij een hui selijke twist met een scheermes ernstige ver wondingen toegeöracnt. De eisch was eveneens vier jaar gevangenis straf. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk, eischte de officier 14 dagen geleden tegen een Haarlemschen postambtenaar, die 180 uit de postzegelkas had genomen. De verdediger, mr. H. O. Drilsma pleitte een geheel voorwaardelijke straf. Door de rechtbank werd hij heden morgen tot 10 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Magnetiseur krijgt boete. Vijf maal tachtig gulden boete eischte de officier op 26 Januari tegen een 58-jarigen Haarlemschen coupeur, die door den Kanton rechter was veroordeeld tot 4 X 100 boete wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunst. De coupeur trad op als magnetiseur. Mr. Beets, verdachte's raadsman, achtte magne- tiseeren niet strafbaar. De rechtbank veroor deelde den verdachte tot drie geldboeten van 300 sub. 12 dagen. Wetsontwerp nationale inkomsten en winstbelasting nog niet gereed. In belastingkringen houdt men, naar Het Volk verneemt, zeer ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de „nationale winst- en in komstenbelasting" zooals de minister van Fi nanciën, mr. De Wilde, haar in zijn Millioe- nennota heeft aangekondigd en waartoe o.a. ook de loonbelasting van twee procent te heffen bij de bron, behoort wel niet voor het komende belastingjaar ingaande 1 Mei a.s. gereed zal komen. Het zal dus 1940 worden, eer deze voorgeno men belasting practisch kan worden doorge- voerdx Men deelde 't blad mede, dat 't ontwerp van wet inzake de loonbelasting het ministerie nog steeds niet heeft verlaten, en voor zoover dit wel het geval mocht zijn nog niet zijn definitieven vorm heeft gekregen, waarin het de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Toen het blad te bevoegder plaatse hiernaar informeerde, zeide men in het stadium van voorbereiding waarin een en ander zich be vindt „niets definitiefs te kunnen mededee- len". Dat de invoering van de nieuwe belastingen reeds op 1 Mei a.s. zou kunnen geschieden, mag inderdaad aan gerechten twijfel onder hevig zijn. Het is immers kort dag en gezien de periode, die oris nog van den begindatum van het belastingjaar scheidt, ziet het er niet naar uit, dat de ontwerpen alle stadia - Raad van State, Tweede en Eerste Kamer. Staatsblad voordien nog zullen kunnen doorloopen „Goeie morgen, m'n goeie, beste geitebok", zei het roovermeisje. En zjj trok nog eens zoo hard aan den baard van haar moeder. Daarna gaf zij de oude vrouw de groote flesch aan, waaruit deze dadelijk enkele fknke teugen nam. Meteen daarop ging zij inder daad naar boven om haar dutje te doen, waarna het roovermeisje naar het rendier ging. „Eigenlijk heb ik veeJ lust om je nog heel dikwijls met m'n scherp mes te kietelen", zei ze tegen het rendier, „vooral omdat je dan zoo grappig doet Maar 't komt er niet op aan. Luister eens, ik zal het touw losmaken en je naar buiten brengen, dan kun je naar Lapland loopen. Maar dan moet je me beloven flink beenen haar ook nog een te zullen maken, want je moet dit meisje naar het paleis van de Sneeuwkoningin brengen, waar haar speelmakkertje is. Je zult wel gehoord hebben, wat zij gisteravond heeft verteld, dus je weet er al alles van." Het rendier maakte een luchtsprong van vreugde. Het roovermeisje tilde Gerda op zijn rug, bond haar vast en gaf kussen om op te zitten. .(Wordt vervolgd) Een aardige nieuwe reclamegedachte van de Garage Hoogeveen, Mr. Cornelis- straat 52, die men thans in Haarlem's straten kan bewonderen. Onfortuinlijke laatste reis. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het stooten van het motorschip „Colombia' tijdens het binnenloopen van de haven van IJmuiden op 9 October I933 De raad is van oordeel, dat dit ongeval moet worden toegeschreven aan de ongunstige om- standigheden van weer en stroom, in verband met de onvoorzichtigheid van den kapitein om de onder deze omstandigheden zeer gevaarlijke manoeuvre van het naar binnengaan met dit groote schip zonder eenige noodzaak te onder- nemen. De raad betreurt het, dat dezen kapitein, die op grond van zijn leeftijd den dienst bij de Ko ninklijke Nedei'landsche Stoombootmaatschappij verlaat en een langdurige en eervolle loopbaan als gezagvoerder achter den rug heeft, juist op zijn laatste reis dit ongeluk is overkomen en de raad wil bij de beoordeeling van deze zaak voor op stellen, dat in deze wel zeer bijzondere om standigheid de reden is gelegen, dat de raad het onderzoek niet heeft uitgestrekt tot de vraag of deze ramp niet mede aan de schuld van den ge zagvoerder is te wijten. Het is den raad volkomen onbegrijpelijk, dat deze kapitein, die 41 jaren heeft gevaren, waar van 29 jaren als gezagvoerder, en die nog nim mer zonder loods de haven van IJmuiden was binnengeloopen, onder de gegeven omstandighe den de manoeuvre meende te moeten onderne men. Tegen het buiten blijven bestond niet het minste bezwaar. Twee of drie uur later zouden de omstandigheden, wat den vloedstroom betreft, zeer belangi-ijk gunstiger zijn geworden. Op de beschadiging zelve behoeft de raad niet nader in te gaan. Toen eenmaal het schip te vroeg bakboord uit was gegaan, kon er niets meer gedaan worden óm het stooten tegen de pier te voorkomen. Het ondernemen van waagstukken kan onder bijzondere omstandigheden, voor den zeeman wel eens noodig zijn, maar dit is dan alleen bij dringende noodzaak gerechtvaardigd. Hier was niets, dat den kapitein dwong om den regel „vei ligheid voor alles" buiten toepassing te laten. FAILLISSEMENTEN De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 7 Februari de volgende fail lissementen uitgesproken: Thomas Fokkens, vroeger betonfabrikant te Dokkum, en handelende onder den naam „Frie- sche Betonbouw", thans employé, wonende te Velsen, N. Meerweidelaan 31. Curator Mr. G. E. Mellema, te Haarlem. W. G. Peet, bouwondernemer, wonende te Haai-lemmei-meer, Marialaan 39, Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. Jan Dijkstra, koopman in vaste goederen, wo nende te Haarlem, Zonnebloemstraat 36. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Réchter-Commissaris in deze faillissementen Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: J. H. Juffermans, vroeger bakker, wonende te Haax-lem, Reyer Anslostraat 36. Curator Mr. C. Blankevoort te Haarlem. A. W. Prins, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, laatst Teylerplein 39, Curatrïce Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van: de Stichting „Sport Service" gevestigd te Am- sterdam, vroeger te Haarlem. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. 'Schutte-Struick te Heemstede. Henshaw op den terugweg. ORAN (Algiers), 9 Februari (R^ De vlieger Henshaw, die een poging 'erneemt het record LondenKaapstad te bi is hier op 7.20 uur aangekomen en om 7.30 uur weer opgestegen naar Gravesend, waar hij vanmiddag om 2 uur verwacht wordt. Er is meer dat fantastisch is in deze confe rentie. Nog niet zoo lang geleden werden de Arabieren die nu de gasten zijn van de Britsche regeering,' door deze zelfde regeering als gevaar lijke misdadigers behandeld. Sommigen hebben reeds vroeger van de gastvrijheid der Britsche overheid genoten maar dat was een twijfelach tig genoegen, want zij waren gedwongen gasten of liever bannelingen op onherbei'gzame eilan den. Zij zullen ongetwijfeld het verschil tus schen dezen vroegeren vorm van gastvrijheid en dien van thans waardeeren. Onder de Ara bieren, die in Londen zijn of komen, bevinden 'zich groepen, die elkaar eeuwige vijandschap hebben gezworen. Fakri Bey Nashashibi, het hoofd van een der aanzienlijkste Arabische fa milies, is de grootste tegenstander van den Moefti en zijn volgelingen, die het zich lang tot taak hebben gesteld hem, als vijand van Arabië no. 1, uit den weg te ruimen. Desniettemin vliegt Nashashibi manmoedig naar Londen waar zijn aartsvijanden reeds vereenigd zijn. Er is geen gevaar dat zij hem dood zullen schieten, maar wel kan worden verwacht dat zij hem en zijn gezellen het recht zullen betwisten als gedele geerden van het Arabische volk op te treden of mee te tellen. Nashashibi is van oordeel dat de Arabische zaak het best gediend is met de voortzetting van heht. Britsch bestuur in Palestina en daarvan Willen de Moefti en zijn mannen niet hooren. Malcolm MacDonald zal onder de omstandighe den wel den meesten steun krijgen van den af gevaardigde van Irak, generaal Nuri, een man, die om zijn persoolijke eigenschappen en zijn positie als gedelegeerde van een Arabischen staat, die er wezen mag, groot gezag heeft bij alle Arabieren. Onder de Arabische afgevaardigden bevinden zich personen, die in West-Europa, meestal in Parijs, een universitaire opleiding hebben ge- Chamberlain's verklaring verraste Rome niet. Het roovermeisje sprong meteen uit bed, nadat zij dit gezegd 1,1 Wat zou de oude vrouw wel zeggen Zij aehrok, toen ze zag, dat had en liep hard naar haar moeder. Gerda k-eek haar angstig na.... I het roovermeiwe haar moeder om den hals vloog en aan haar langen anorrebaard trok.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6