IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMLIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN EEX THEATER Ned. Ford keert weer 20 pCt. dividend uit. AUGUSTA DE WIT f De heer G. de Raad terecht. Griep. Toch gevochten bij de bezetting van Minorca. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 6 kW hipvtaty VRIJDAG Visscherij-Snufjes. KOFFIE enTHEE ^JAARGANG No. 87 Lnnrent Co.l.r. M.auchappi) ,J, Cnuraol Cilga™» Drllkk„ij fi. V Groole Hooljlraal 93. Haarlem. TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kenuemerlaau 42, IJmuideu, Telefoon 5301. Poatgi™ 310791. Alle Adverleuliea. opgeSe«e» voor dit blad, „orden koitcloo, opgenomen in de Kennemer CouranL Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 11 FEBRUAR11939 Abonnenitiint maand f0.52' «vli f 0.12'/j, per i niaanden f 1.55, per pitti f I 'It per kwartaal. Losse 3 rem (ter ex. Advertentiëm 1-5 regels fU.fit), elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van V raag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. ZONDAGMORGEN 11 u. het belang de CULTUREELE FILMWERK S 1 (Adv. Ingez. Med.) De automatiseering van de Rijks- telefoon. Over zes jaar over het heele land gereed. Het in 1932 vastgestelde automatiseeringsplan der riikstclefoon voorzag in automatische ver keersmogelijkheid tusschen alle netten binnen hetzelfde telefoondistrict, zoomede met nog acht andere telefoondistricten bereikbaar. Bij dit svsteem pasten de uit één „k" of nul en drie cij fers, in totaal derhalve uit 4 cijfers bestaande, kengetallen. Daar ons land in twintig districten verdeeld is, bood dit systeem slechts beperkte verkeersmoge lijkheid. Door eenige technische voorzieningen, waardoor buiten de „k" of nul nog 4 cijfers moe ten worden gedraaid om automatisch interlocaal te telefoneeren, het z.g. vier-kencijfersysteem zal op den duur zonder eenige beperking auto matisch telefoonverkeer tusschen alle Neder- landsche telefoonnetten mogelijk zijn. Het automatisch verkeer concentreert zich op 5 z.g. groepscentralenAmsterdam, Rotterdam, Zwolle, Arnhem en 's Hertogenbosch. In welk net men zich ook bevindt, zal men door de „k" of nul te draaien onmiddellijk met één dezer groepscentralen worden verbonden. Het eenige wat men dient te weten is het kengetal van het op te bellen net, dat in de interlocale naam lijst is opgegeven, voorzoover dit net reeds ge automatiseerd is. Zoolang het automatisch in terlocaal verkeer nog niet over het geheele land voltooid is wat vermoedelijk nog zes jaar du- ren zai leze men daarom steeds zorgvuldig de aanwijzingen bij eiken naam van een net in de naamlijst, waaruit blijkt, of het gewenschte net van de plaats, waar men telefoneert, auto matisch bereikbaar is. Bouwarbeidersbond benadeeld. Zes maanden gerequireerd. Geruimen tijd geleden kwam de secretaris penningmeester van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond tot de onaangename ontdekking, dat een van zijn sec tiehoofden, egn werkloos betonarbeider, die be last was met de inning van contributiegelden en den verkoop van de contributiezegels de orga nisatie twee jaar lang op een tamelijk geraffi neerde wijze had bedrogen. In 1934 was hij be gonnen met geknoei in de contributiestaten, die hij bij den penningmeester moest inleveren, pas in 1936 werd hij betrapt. In totaal was de bond voor f 580 benadeeld. Na ampele besprekingen, zoowel in het bestuur als in de ledenvergadering besloot men de jus titie buiten het gebeurde te houden. De man stond goed aangeschreven en men was van oor deel dat den man, in wiens gezin ziekte groote onkosten had veroorzaakt, een laatste kans moest worden geboden. Er werd een acte opge maakt, waarin de betonwerker verklaarde f 580 schuldig te zijn aan den bond, een schuld, die hij met f 1 per week zou afbetalen. Indien hij weer werk kreeg zou hij f 7.50 p. w. terugstorten in de kas van de gedupeerde organisatie. Hij werd niet als lid geroyeerd. De man hield zich aan de gemaakte afspraken en alles ging goed, tot een medearbeider een spaak in het wiel stak. Deze werd voor een bepaald feit geroyeerd; hij vergeleek de behan deling, ondergaan door den betonwerker met de zijne en hij achtte zich dermate tekort gedaan, dat hij naar de justitie ging om het ex-sectie- hoof d aan te klagen. Vrijdag stond de betonwerker terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. Hij legde een volle dige bekentenis af. Getuigen verklaarden, dat hij trouw zijn schuld uit zijn steun afloste en reeds f 100 had terugbetaald. De officier van justitie eisehte wegens ver duistering zes maanden gevangenisstraf. In de Vrijdaggehouden vergadering van den raad van beheer der N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek werd besloten aan de jaarlijksche algettneene vergadering van aan deelhouders voor te stellen, het slotdividend te bepalen op 14 procent, hetwelk tezamen met het in December 1.1. uitgekeerde interim dividend van 6 pCt., een jaar dividend zou vormen 20 pCt. over het boekjaar 1938 even als in het voorgaande jaar. Ouders mishandelden liun kind. Tot een gevoelige gevangenisstraf veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de strafzaak tegen een echtpaar dat zich te verantwoorden heeft gehad we gens een ernstig geval van kindermishande ling. Conform den eisch van den officier van justitie werd de man, die zijn vijfjarig zoon tje had geslagen, getrapt en gestompt en het kind bovendien brandwonden had bezorgd aan een der beenen met een brandende pijp, tot een gevangenisstraf van een jaar veroor deeld. De vrouw, die haar kind eveneens ernstig had mishandeld, hoorde zich tot een half jaar veroordeelen. Het echtpaar had voor de rechtbank ont kend het kind, dat zij achterlijk en lastig noemden, slecht te hebben behandeld, doch uit de getuigenverklaringen kwam de houding van het ouderpaar duidelijk naar voren. De man b.v. had eens het jongetje in den duim gebeten en op deze wijze van den grond ge tild. In den ouderdom van 75 jaar is te Baarn, waar zij de laatste jaren verblijf hield, over leden de bekende schrijfster Augusta de Wit. Augusta do Wit werd 25 November 1864 te Siboga op Sumatra geboren als dochter van een resident. Als kind verhuisde zij echter reeds naar Holland. Na daar en in Engeland in Londen en Cambridge gestudeerd te heb ben, ging zij terug naar Indië, waar zij van 18941895 leerares was aan de H.B.S. voor meisjes te Batavia. Vervolgens vestigde Augus ta de Wit zich te Berlijn als correspondente, o.a. van de Nieuwe Rott. Courant, voor welk blad zij gedurende bijna 34 jaar litteraire cri- tieken en essays heeft geschreven, meest over Duitsche en Engelsche boeken. Sedert eenige jaren woonde Augusta de Wit, die na 't opgeven van haar werk als correspondente, beurtelings in het buitenland en in ons land vertoefde, weer in Nederland. Na haar eerste bundel „Verborgen bronnen" schreef zij „Het dure moederschap", de roman van het levén van een landarbeiders vrouw, de Indische roman „De godin, die wacht" (1903) en de novelle „Orpheus in de dessa". Van Augusta de Wit's verdere werken noe men we nog „Natuur en menschen in Indië", „De wake bij de brug", „De drie vrouwen in het heilige woud", „De avonturen van den muzikant", „De wijdere wereld" en „God's goochelaartjes". Het geval van de mysterieuze ver dwijning van den heer G. de Raad, voorzitter van de Christelijke Staat kundige Partij in Indië, die gekozen is tot lid van den Volksraad, heeft thans een onverwachte wending ge nomen. Terwijl de politie en de familie met veel moeite de verblijfplaats trachtten te ontdekken van dezen sinds 14 Januari spoorloos verdwenen Indischen verlofganger, bracht Vrijdag een telegram uit Brussel de familie de mededeeling, dat hij zich in goeden welstand aldaar ophield ten huize van een predikant. De familie stelde hier van de Utrechtsche recherche op de hoogte, die op haar beurt van deze mededeeling te Brussel een bevestiging verkreeg. De geheele familie heeft zich terstond naai' Brussel begeven. Toch is het geval nog steeds raadselachtig, daar tal van voor de hand lig gende vragen onbeantwoord blijven. De Utrechtsche recherche kon dan ook over deze zonderlinge verdwijning en terugkeer van den heer De Raad geen nadere mededeelingen verstrekken, aangezien het een en ander zich buiten den strafrechter om in familiekring heeft afgespeeld. Komend in mil liar dentallen, Plotseling en in 't geniep, Hebben z' ons weer overvallen De microben van de griep. Een uitbundig niezeproesten, Rillen in een stoel bij 't vuur, Rauwgekeelde prikkelhoesten, Een verhoogde tempratuur, Binnenlandse he onlustknepen En nog meer van dat soort pret, Hebt u het nog niet begrepen? U hebt griep, u moet naar bed. Ga en draag het daar geduldig Ja, nu hebben ze u beet, Maar de soort is erg onschuldig Zegt de dokter die het weet. Toon u ziek van goeden wille, Leg u neer, blijf niet in draf, Slik uw poeders of uw pillen, Dan bent u er gauw weer af. Kost het u ook enkle dagen, Gij zijt weder frisch daarna, Het millioenenheir verslagen Juicht gij blij: griep griep hoera! P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Conferentie van de Koningin met de Commissarissen der Koningin. Men meldt ons van officieele zijde: H.M. de Koningin heeft Vrijdag ten Paleize Noordeinde te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden met de Commissarissen dér Konin gin in de provinciën ter bespreking van de mo gelijkheden, welke zouden kunnen leiden tot practische uitvoering van de denkbeelden ten grondslag liggend aan de geestelijke en moreele herbewapening. De minister van Binnenlandsche Zaken was bij deze bijeenkomst tegenwoordig. is een groot succes geworden. - Tot gister avond laat kwamen nog oplos singen binnen. Onze administratie is reeds hard aan het werk om de inzen dingen na te zien. DE UITSLAG ZAL 17 FEBRUARI in ons blad worden bekend gemaakt. Directie □MUIDER COURANT. Italiaansche vliegtuigen bombardeerden het eiland. De Briische kruiser „Devonshire" getroffen, doch niet beschadigd. De Spaansche vluchtelingen, die aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" te Marseille zijn aange komen, hebben medegedeeld, dat ge durende de onderhandelingen op Mi norca gevochten is. Italiaansche vliegtuigen hebben het eiland gebom bardeerd. De republikeinsche militaire gouver neur zoo meldt Reuter kwam te Mahon aan boord van den kruiser en besloot na een gesprek met kolonel San Luis het eiland aan de recht- schen over te geven. Toen brak echter de strijd uit: Italiaansche vliegtuigen vernielden 30 huizen, waarbij een aantal bewoners om het leven kwam. De „Devonshire" werd door eenige bomscherven getroffen, doch bleef vrijwel onbeschadigd. Bij het onderhoud tusschen San Luis en den militairen gouverneur waren geen Brit- sche officiëren tegenwoordig. De onderhan delingen zijn Woensdagochtend gevoerd en de „Devonshire" is Donderdag voor de aan komst der Nationalistische troepen vertrok ken. De 450 vluchtelingen die te Marseille zijn aangekomen, zijn allen Spanjaarden. Te Londen wordt bevestigd, dat tijdens het verblijf van de „Devonshire" te Mahon een luchtaanval op Minorca gedaan is, hoewel met de rechtsche autoriteiten op Majorca was overeengekomen, dat er geen aanvallen ge daan zouden worden, zoolang de kruiser aan de kust van Minorca lag. terwijl op initia tief van deze rechtsche autoriteiten de afge zant van Franco aan boord van de „Devon shire" naar Mahon was gebracht. De afge zant was nog op het schip, toen het door scherven van het afweergeschut werd getroffen. Hij deed, aldus de diplomatieke redacteur van Reuter, onmiddellijk een on derzoek naar de oorzaken en den oorsprong van den aanval instellen door de rechtsche autoriteiten. De „Devonshire" vuurde niet op de aanvallers. Kapitein Muirhead- Gould, com mandant van de „Devonshire", heeft verklaard, dat hij telegrafisch te Burgos heeft geprotesteerd tegen het bombardement „Ih had", aldus vertelde hij, mijn diensten als tusschenpersoon aangeboden, zoodat de partijen elkaar niet zouden behoeven te ont moeten. doch zij gaven er de voorkeur om met elkaar te onderhandelen. Als eenige voorwaarde had ik gesteld, dat er niet bombardeerd zou worden en geen terechtstel lingen zouden plaatsvinden. Des Woensdags werd het eiland hevig bombardeerd, waarop ik een protesttelegram naar Burgos zond. Het bombardement werd niet gestaakt, zoodat ik naar mijn schip terugkeerde. Later zag ik hoe in de stad een paniek heerschte: dertig huizen waren ge troffen en de bevolking vluchtte". Nader wofdt gemeld, dat Chamberlain Maandag in het Lagerhuis een verklaring over het bezoek, van de „Devonshire" aan Minorca zal afleggen. CCCXCI. We zagen deze week in den afslag een daling van de prijzen van de fijne visch en een stij ging van die der gewone soorten of anders ge zegd tong en tarbot werd goedkooper, schelvisch- en kabeljauw werd duurder. De groote schel- visch, die verleden week voor iets meer dan een tientje verkrijgbaar was, zooveel men maar wilde hebben, kwam deze week boven de twintig gulden uit en de kabeljauw ging ook met een schok 100 pet. omhoog. Dat stelde den vischhan- del natuurlijk voor tal van moeilijkheden, maar, het bedrijf is aan dergelijke priisschommelingen wel gewend. De een verdient er iets extra's aan, den ander kost het een handvol geld resp. wanneer men zich al of niet gedekt heeft. Over het algemeen was de week voor de ree- derijen beter dan de laatste weken; er werden enkele bevredigende reizen gemaakt, maar daarvoor waren reuzenschepen met visch noo- dig en we hebben ze gehad ook, zonder de Barentszee. Noteert u maar eens even: Cornelis 820 manden, Norma Maria 1240 manden, Ger- berdina Johanna 1100 manden, Amsterdam 850 manden, Eveline 880 manden, Alkmaar 1100 manden, Prinses Beatrix 900 manden, Walrus 1250 manden. En daar zijn niet eens de Haarlem, de Delf en de Erin bij. Als je deze getallen ziet denk je, dat je midden in het seizoen van de trawlharingvisscherij zit. De besommingen van deze booten varieerden van f 2300 tot f 4000. Te veel is het niet, maar het kan er mee door. Als je zoo eens de hal doorwandelt kom je tot de ontdekking, dat er al heel wat visch ge fileerd wordt. We gaan dus wel zoo langzamer hand den goeden kant op. Vooral van de goed- koope koolvisch is er heel wat gefileerd het land in gegaan. Wanneer het publiek eenmaal ver trouwen in die visch zonder graat gekregen heeft (wat een boer niet kent eet hij niet) kan het niet anders of het vischverbruik moet toe nemen. Het is alleen maar jammer, dat de kleinhandel er dikwijls zoo veel oplegt; dat is geenszins bevorderlijk voor den afzet. Ik ben er van overtuigd, dat deze verdubbeld zou kunnen worden als ieder zich met een matige winst tevreden stelde, wat meer wanneer de visch goedkoop, wat minder wanneer ze duur is. Weet u wat mij den laatsten tijd is opge vallen? Dat is dat er tegenwoordig, vooral in de ste den veel meer patates frites worden gegeten dan vroeger. Dat zijn de .chips" van de Engelsche .fish and chips" en als men in de verschillen de goedkoope eetgelegenheden, die als padde stoelen uit den grond verrijzen, ook eens het andere deel van deze bekende en gerenommeer de Britsche combination ging introduceeren, zou er heel wat visch aan den man gebracht kun nen worden WEDSTRIJD VOOR UITVINDERS. Aan de Parijsche jaarbeurs, die dit jaar gehouden wordt van 13 tot en met 29 Mei a.s. is weder een wedstrijd voor uitvinders verbon den, waarvoor verschillende kunstvoorwer- Er kwamen deze week binnen 30 trawlers en 45 loggers en het is al weer het oude liedje: van deze 45 loggers kwamen er 26 op Maandag die gemiddeld i 625 besomden. De KW 159 was Woensdag aan de markt met f2030 en streefde dien dag drie kustbooten voorbij. Wat zegt u van de nieuwe kast om het „scoringbord" aan den uitersten westkant van de hal? Dat is een heele verbetering. PIETERMAN. VRAAGT UWEN LEVERANCIER STEEDS DE FIJNSTE KWALITEITEN (Adv. Ingez. Med.) pen, gouden en zilveren medailles en een to taal aan prijzen van 25.000 francs beschik baar zijn gesteld. De inschrijving is kosteloos en wordt 15 Maart a.s. gesloten. In 1938 namen 795 uitvinders uit 23 landen aan den wedstrijd deel. Aan een der Neder landsche deelnemers werd voor zijn uitvin ding een gouden medaille toegekend. Inschrijf bil jetten zijn verkrijgbaar bij het agentschap voor Nederland van de Parijsche Jaarbeurs, Lischstraat 44, Rotterdam-N. Het stoffelijk overschot van Z. H. Paus Pius XI op het doodsbed, omgeven door talrijke prelaten en hoogwaardigheids- bekleeders. (Telegrafisch overgebrachte foto) Landgoed van Deterding aan Duitsche stichting vermaakt. Op Dobbin zullen jonge arbeiders opgeleid worden. ROSTOCK, 10 Febr. Sir Henry Deterding heeft in zijn testament zijn landgoed Dobbin, met uitzonde ring van het woonhuis en het park vermaakt aan de „Friedrich Heinrich- stichting", die zich vooral de oplei ding van jonge landbouwers ten doel stelt. (D.N.B.) Personenauto door trein gegrepen. Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg. ZEVENBERGSCHE HOEK, 10 Februari. Vrij dag is een personenauto, bestuurd door den han delsreiziger J. de V. uit IJsselmonde, op den onbewaakten overweg in de wijk Drie Hoefijzers, onder de gemeente Zevenbergsche Hoek, door 'n trein uit Breda gegrepen. De bestuurder kreeg lichte verwondingen. Nadat hem door dokter Verhaak de eerste hulp was verleend, is de heer de V. per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn wagen werd geheel vernield. Het treinverkeer had eenigen tijd vertraging-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1