IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagetijks, behalve op Zon- en Feestdagen THEATER daar waar mijn sari woon# Opbo uw. Wegverlichting. Autobusnoodwetje reeds in werking. NIEUWS IN 'T KORT. 24e lAARCANG No. 88 uils,„ Umren. teler. ïlaaischappt) courupi Uilga.e» 4lg«=i Drukt"» N.V Groote Houl.lrual 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuidcr Couraal i Keunemerlaau 42, Ijmuideo. Telefoon 5301. Po.lgiro 310791. Alle Adeerlentiea. opgegeven voor dil blad, «orden koatelooa opgenomen in do Kennemer Courant- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 13 FEBRUARI '39 Abonnementen per week fO.L2l/2- Pe* maand f0.52"&,' per 3 uiaande.n f l.SS. franco per post fl.9S per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteutiëns L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Een film die U niet moogt missen. (Adv. ingez. Med.) Dat „Hare Majesteit de Koningin Vrijdag ten paleize Noordeinde een bijeenkomst heeft gehouden met de Commissarissen der Ko ningin in de provincies, ter bespreking van de mogelijkheden die zouden kunnen leiden tot practische uitvoering van de denkbeelden, ten grondslag liggend aan de geestelijke en moreele herbewapening".... is een officieel bericht dat overal in ons land met groote be langstelling gelezen is. Immers, het be wijst dat de Koningin zelf leiding en stimu lerende kracht blijft geven aan de verwezen lijking der gedachten, door haar tot uiting gebracht in haar radio-rede van 27 Januari. Dat is van zeer groote beteekenis. In haar radiorede kon H.M. al met vreugde gewagen van de bereidwilligheid, door zoovelen betoond om aan deze geestelijke en zedelijke krachts inspanning deel te nemen. Men zou, in dezen tijd waarin zooveel pessimisme en scepticisme ten aanzien van ideëel streven zijn gaan heer- schen, licht kunnen twijfelen aan de moge lijkheden van zulke vereenigde krachten. Die twijfel wijkt voor het feit, dat de Koningin hier de leiding in handen heeft genomen. Het geldt hier een streven dat volkomen in de lijn van het Koningschap, in zijn verhevenheid boven alle partij geschil en verdeeldheid, ligt. En er is geen ware Nederlander die niet met aandacht en diepen eerbied naar deze stem zal luisteren. Het is de stem van onze Ko ningin op wie wij trotsch zijn en op wie wij tenvolle vertrouwen. Het is ook de stem van het Huis van Oranje, die door den loop dei- eeuwen telkens en telkens weer Nederland nieuwen moed, nieuwen wil, nieuwe kracht heeft geschonken als de nooden hoog geste gen waren. Van de huidige nooden heeft H.M. in haar radiorede gesproken en ik herinner hier aan de volgende belangrijke passages: „De verdeeldheid en voortschrijdende split sing en versnippering die ons in het dagelijk- sche leven tegemoet treden met de daarmee gepaard gaande vervreemding onderling, zijn sléchte heelmeesters voor de krankheden, van onzen tijd. Waar juist nu het verlangen haar samenwerking en het sluiten der gelederen bij talloos velen opkomt en de noodzaak gevoeld wordt elkander de hand te reiken, moet aller streven er in de eerste plaats op gericht zijn elkander te begrijpen en begrepen te worden. Men geve zich rekenschap hoe het den enkeling te moede moet zijn, indien de om standigheden nog drukkender en benauwen der zouden worden en hij zich niet gedragen zou voelen door de gemeenschapsgedachte. Ik weet het niet korter uit te drukken dan in de woorden van den 2den oproep: „vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw". Wat moet er opgebouwd worden? Waarop moet onze arbeid gericht zijn? In de eerste plaats op een geheel gewijzigde, nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de nooden die allerwege zijn ontstaan, en op een krachtig streven om, als volk in zijn geheel, daarin te voorzien. Ten tweede op het bevorderen van een nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de moreele en geestelijke moeilijkheden van de zen tijd, en van den drang om ook daarin, in nationalen zin, de helpende hand te reiken." Later schonk de Koningin haar hoorders moed door te spreken van de hechte grond slagen van ons staatsbestel waarop ver jonging en vernieuwing mogelijk zijn. Ik her inner u aan de volgende woorden: „Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door mij be doelden opbouw, gevolgd doos de eendrach tige poging daartoe, kan verval en ineenstor ting voorkomen en een beweging in opgaan de lijn doen ontstaan. Ongetwijfeld zal geen van u de hooge in nerlijke waarde en de diepe beteekenis ontgaan van zoodanige vrijwillige, en uit eigen overtuiging voortgekomen nationale daad van een vrij volk, dat in de grondslagen, waarop zijn staatsbestel rust, het hechte fundament vindt, waarop het zich kan ver jongen en vernieuwen." Deze Koninklijke woorden, bevestigd door Koninklijke leiding in de uitvoering van een zeer edel streven, zullen hun machtigen in vloed doen gelden: zoowel in den directen vorm, waarin zij tot het volk gericht zijn als tengevolge van de besprekingen en het ge pleegde overleg, op H. M.'s initiatief onder nomen. Wij kunnen niet bij de pakken gaan neer zitten. Wij kunnen niet versomberen en moe deloos worden onder den invloed van een tot dusver telkens weer fictief gebleken Europeesche oorlogsdreiging. Wij moeten vooruit en wij moeten samenwerken. Er zijn velen in den lande die door de stem der Ko ningin tot het besef zullen zijn gebracht, hoe veel zij kunnen doen om die samenwerking beter te dienen dan zij tot dusver hebben ge daan. En er is veel te bereiken voor een krach- (Het denkbeeld wordt geopperd, om het probleem der wegverlich ting op te lossen door het wegdek met een lichtgevende stof te ver mengen). De verlichting van de straten Is een deksels zwaar probleem, Men beproeft in alle staten Telkens weer een nieuw systeem. Andre lampen, andere palen, Andre werpers van den schijn, Zonder hoop het ideale Ooit zelfs maar nabij te zijn. Maar nu wordt op de gedachte Een heel nieuw en ander licht, Dan een leek als ik verwachtte, Vol van nieuwen glans gericht. Weg met lampen en met palen. Stroom en leidingen en al, Die we nu zoo duur betalen, Heel die rompslomp moet op stal. 'k Heb geïntresseerd gelezen, Waar dit denkbeeld zich op richt, D' oplossing behoort te wezen, 't Wegdek dat zichzelf verlicht. Als men het daarheen wil sturen, Zal het, denk ik, zachtgezegd, Nog een aardig tijdje duren, Voor die wegen zijn gelegd. Dat 's helaas ook goed, want heden Leven wij nog in een tijd, Dat verduistring soms van steden, Noodig is voor veiligheid. Zaterdag reeds is het door de Eerste Kamer aangenomen Autóbusnoodwetje in Staatsblad no. 521 afgekondigd. Het wetje is Zondag in werking ge treden. Luchtaanvallen op Valencia en Alcoy. Twintig dooden te Valencia. Vijftien vliegtuigen van de lucht macht van Franco hebben Zaterdag 150 bommen op het havenkwartier van Valencia laten vallen. Verschei dene gebouwen werden vernield. Er werden twintig personen gedood en 45 gewond. Het Engelsche schip „Lucky" werd getroffen en zonk ge deeltelijk. Ook aan 't Britsche schip „Stantford" werd schade aangericht. Ook is een luchtaanval gedaan op Alcoy, gelegen op 100 k.m. ten zuiden van Valencia. Hier werden acht per sonen gedood en twintig gewond. De Spaansche hoofdstad Madrid, het laatste bolwerk de rrepublikeinen in Spanje. Thans is ook de zetel der republikeinsche regeering daar weer gevestigd. tig, gezond volk als dit, dat door zoovele an dere om die kracht en gezondheid benijd wordt. En om het bezit van een opperste een heid die haar verwezenlijking vindt in zulk een Vorstenhuis, in zulk een Koningin! R. P. Aantal vreemdelingen uit Frankrijk uitgewezen. Twee journalisten gearresteerd. Het Du.itsche Nieuwsbureau meldt: De Parijsche politie heeft in de laat ste dagen twee Parijsche correspon denten van Duitsche bladen gearres teerd. Het betreft den vertegenwoor diger der Berliner Börsenzeitung, Heinrich Baron en dr. Haack, die een aantal Duitsche provinciale bladen vertegenwoordigt. Dr. Haack is reeds weer op vrije voeten gesteld. De actie der politie was ook gericht tegen den Parijschen vertegenwoor diger van de Deutsche Allgemeine Zeitung, dr. Krug von Nidda. De wo ningen der drie correspondenten wer den nauwkeurig doorzocht. Alle docu menten, welke te vinden waren, werden nauwkeurig bestudeerd. Een der correspondenten zoo vervolgt het D. N. B. heeft een verhoor ondergaan, dat een dag, den geheelen nacht tot den volgen den dag heeft geduurd. Hij werd daarbij aan een kruisverhoor onderworpen, dat anders slechts wordt toegepast tegen ernstige mis dadigers. Het onderzoek is volledig zonder re sultaat gebleven. Bij de huiszoekingen werd teruggegaan tot correspondentie, welke de correspondenten jaren geleden hadden gevoerd. Naar uit de vragen van den rechter van in structie is gebleken, zijn de telefoongesprek ken der correspondenten sedert langen tijd gecontroleerd. De actie en haar vormen heeft, te meer daar zij zonder resultaat verloopen is, aldus besluit het. D. N. B., in journalistieke kringen en daarbuiten groote verwondering gewekt. Havas meldt in dit verband, dat tijdens een onderhoud, dat hij heeft gehad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Bonnet, de ambassadeur van Duitschland zich op de hoogte heeft gesteld van de tegenover een aantal Duitschers, dat te Parijs woont, genomen maatregelen. Dienaangaande wordt vernomen dat tot de vreemdelingen die in Frank rijk wonen en er den laatsten tijd door uitzettingsbevelen- werden ge troffen, een vijftiental Duitschers behoort. wier aanwezigheid op Fransch grondgebied ongewenscht wordt beschouwd wegens hun activi teit. Men verklaart met nadruk, dat de arrestatie van Baron geen enkel verband houdt met zijn werkzaamhe den als journalist. Engelsch vliegtuig botst tegen huis op. Een militair vliegtuig is Zaterdag te Brighton in volle vaart tegen een huis gebotst. De piloot werd op slag gedood. Een vrouw en twee kinderen, die zich in het huis bevonden, zijn om het leven gekomen tijdens den brand welke veroorzaakt werd door de ont ploffing der benzinetank van het vliegtuig. Electrische centrales van lucht afweergeschut voorzien De meening van Dr. Colijn. Ged. Staten van Friesland hebben eenigen tijd geleden bij de Staten een voorstel inge diend om bij de gebouwen van het provinciaal electrisch bedrijf luchtafweergeschut te plaatsen en voor dit doel een post- van 60.000 op de begrooting te plaatsen. Tegen dit voor stel zijn in de af deelingen tal van bezwaren naar voren gebracht. De meerderheid dei- commissie van rapporteurs acht volgens de Tel. deze zaak nog niet rijp voor een beslis sing door de Staten. Een minderheid in de commissie heeft zich vóór het voorstel uitge sproken. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, heeft in. een schrijven aan den Com missaris der Koningin in Friesland als zijn meening te kenn engegeven, dat de lands verdediging regeeringszaak is, doch dat het begrip landsverdediging niet insluit bescher- meening te kennen gegeven, dat de lands- aanwezig. Ook niet, wanneer deze bedrijven uitgaan van publiekrechtelijke organen. Het risico tegen de gevolgen van luchtaanvallen, aldus de minister, is niet door verzekering te dekken. In de aanschaffing van eigen bewa pening voor luchtafweer kan men niet anders zien dan een anderen vorm van verzekering tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Voor de bedrijven, die voor de volkshuisves ting van overwegend belang zijn, klemt de vraag of ze verdedigd behooren te worden nog veel meer. Worden deze namelijk vernietigd of onbruikbaar gemaakt, dan wordt immers de productie uitgeschakeld. Door het bedienings personeel van het geschut in militair verband te organiseeren wordt het gevaar, dat zij als franc-tireurs zullen worden beschouwd en behandeld volgens den minister geheel opge heven. In de Statenzitting van morgen zal deze zaak worden behandeld. NOG ALTIJD ILLEGALE ACTIE IN ENGELAND. Poging spoorbrug op te blazen verijdeld. VOETBAL IN ENGELAND. LONDEN, 11 Febr. (ANP) Dc uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de 5de Cup-ronde in de league luiden als volgt: Vijfde Cup-ronde: Newcastle UnitedPreston Northend 12 PortsmouthWestham United 20 Wolverhampton Wanderers-Liverpool 41 SunderlandBlackburn Rovers 11 Chelcsea—Sheffield Wednesday 11 Huddersfield TownWalsall 30 Sheffield UnitedGrimsby Town 00 BirminghamEverton 22 Eerste afdeeling: Charlton AthleticManchester United 71 Derby CountyBrentford 12 Leeds UnitedMiddelesbrough 01 Tweede afdeeling: BradfordBury 32 BurnleyPlymouth Argyle 10 ChesterfieldTranmere Rovers 30 Coventry CityWestbromwich Albion 11 MillwallFulham 11 Tottenham HotspurLuton Town 01. De stand van de kopgroep in de eerste afdee ling luidt thans: OPNIEUW BRAND IN HET V AC ANTIEKAMP SKEGNESS. De terroristische actie in Engeland is nog steeds niet ten einde. Bij Ferryhill (Graaf schap Durham) heeft een werklooze mijn werker Zaterdag twee mannen verrast, die, naar men aanneemt, een poging ondernamen de spoorbrug op te blazen van de lijn Londen- Edinburgh.Een pak met ontplofbare stof heeft men ter plaatse aangetroffen. Na een hand gemeen zijn de mannen ontkomen. In het garnizoen van Colchester is een dreigbrief ontvangen, welke, naar men denkt, afkomstig is van het Iersche republikeinsche leger. Het garnizoen wordt scherp bewaakt door soldaten, die gewapend zijn met knup pels. Voorts heeft voor den tweeden keer in de afgeloopen week een felle brand gewoed in het. vacantiekamp Skegness in Lincolnshire. Kort na het uitbreken van den brand werden drie ontploffingen gehoord. In de eetzaal en de modelkeuken werd groote schade aange richt. De politie stelt een onderzoek in en sluit de mogelijkheid van brandstichting niet uit. Verder zijn onder de zittingen der stoelen in de salon van het stoomschip „St. David", dat uit Rosslare te Fishguard aankwam, drie brandbommen gevonden. Zij waren reeds tot ontploffing gekomen, met het gevolg dat de kussens smeulden. Het vuur kon gebluscht worden, voor er ernstige schade kon worden aangericht. De „St. David" is een der booten, die Iersche bezoekers voor een rugbywedstrijd te Londen vervoerde.Bij aankomst in het Pad- dington-station te Londen zijn vijf passagiers van het schip aangehouden en naar een po litiebureau gebracht. Te Portsmouth ontplofte in de nabijheid van een electrische centrale een bom van eigen maaksel. Er werd echter geen schade aangericht De bewaking is verdubbeld. Everton Darby C. Wolverh. W. Charlton A Stoke C. Middlesbrough Liverpool De zestiende bijeenkomst der opperste com missie voor de Italiaansche landsverdediging is Zaterdag in tegenwoordigheid van Musso lini geëindigd. De volgende bijeenkomst zal in Februari 1940 worden gehouden. De Belgische rexistenleider Léon Degrelle is uit Perpignan te Parijs aangekomen. De Albaansche rechtbank, ingesteld tot bestrijding van communistische propaganda, heeft vijftig verdachten veroordeeld tot ge vangenisstraffen tusschen een maand en tien jaar. Een aantal beklaagden is vrijgespro ken. Te Weenen is de componist Franz Schmidt op 64-jarigen leeftijd overleden. Naklanken van den Sterrit te Monte Carlo. Zaterdagmiddag zijn de Nederlandsche deel nemers aan den sterrit naar Monte Carlo bijeen geweest voor het laatste bedrijf van dit spor tieve gebeuren. De K.N.A.C. had namelijk een thé georgani seerd in hotel Wittebrug, waarbij alle Neder landsche rijders en hun passagiers waren uit- genoodigd. De voorzitter van de sportcommissie der K. N. A. C., de heer L. D. baron van der Goes van Dirxland, heette de aanwezigen welkom namens den voorzitter der club jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, die plotseling verhinderd was om aan zijn voornemen, deze bijeenkomst te leiden, gevolg te geven. Nadat een kort rolprentje van den Fordrijder den heer Gatsonides was vertoond, kreeg de D. IC. W.-rijder de heer E. A. C. Cornelius gelegen heid om te toonen, dat hij niet alleen een goed automobilist is, maar ook een uitstekend cineast is. De heer Cornelius had na vertooning van deze film een warm en in alle opzichten verdiend ap plaus in ontvangst te nemen. Vervolgens reikte heer Van der Goes van Dirxland aan de winnaars de vele speciale prij- zijn uit, welke zij in den sterrit naar Monte Car lo hadden veroverd. Daarbij vond baron Van der Goes tevens gelegenheid den heer Gatsonides de medaille der K.N.A.C. te overhandigen welke deze had veroverd door de tweede plaats te ver overen in den afgeloopen zomer gehouden Luik- Rome-Luikrit. Zeven doodvonnissen te Haifa uitgebroken. Te Haifa zijn zeven Arabieren ter dood veroordeeld wegens het dragen van vuurwapenen en verzet tegen de Britsche troepen. Met het oog op zijn leeftijd is een achtste tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. 53 dooden bij treinbotsing in Catalonië. Trein gleed van helling af. Een van Terrasa komende trein is Zaterdag naar Havas meldt, bij aankomst in het sta tion Las Planus in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komenden trein. De schok was zeer hevig. De tweede trein gleed langs de helling terug tot het station San Gervasio, waar hij tegen den tunnel- wand botste. Het aantal dooden bedraagt op het oogenblik 53, dat der gewonden ongeveer tachtig. De reizigers waren allen burgers. Het dubbele ongeluk zou te wijten zijn aan het breken der remmen van den eersten trein, op het oogenblik dat deze de helling begon af te dalen. SLIP JACHT EN CROSS COUNTRY VAN DE U. J. V. Prins Bernbard wint vierden prijs. Zaterdagmorgen toonde het Oude Slotplein te Zeist weer het vroolijke beeld van vroegere tijden. Daar toch verzamelden tegen 11 uur de leden der utrechtsche jacht-vereeniging en overige deelnemers voor een slipjacht achter de meute van de K.N.J.V. Een veertigtal amazones en ruiters was bij een. toen kolonel Higly de deelnemers welkom heette en Z.K.H. Prins Bernhard dankte voor zijn deelneming aan den jaarlijkschen cross om den door het gemeentebestuur van Zeist uitgeloofden beker. Nadat kapitein jhr. F. H. M. Michiels van Kessenich als fieldmaster nog eenige mede deelingen had gedaan betreffende het par cours, ging de kleurige stoet op weg achter de meute. De Prins reed in de uniform van rit meester der huzaren op zijn fraaien appel schimmel „Bunny". In het Zeister bosch werd de meute losge laten. Na ongeveer een uur werd de finish in het Kerckebosch bereikt. De Prins dankte hier met enkele woorden den jagermeester, res. len luitenant G. L. Kolff. 's Middags vertrok luitenant Van Leeuwen als eerste voor de cross, welke 3.000 meter lang was. Tweede startte mr. Gilissen, die in 1938 den „beker van Zeist" won. Z.K.H. Prins Bernhard, die als no. 13 startte met „Bunny", nam de verschillende hindernissen voortref felijk en maakte een fraaien tijd van 5.09 3/5 voor het zware parcours. Tijdens den rit van Z.K.H. Prins Bernhard arriveerden H.K.H. Prinses Juliana en Prinses i Armgard, vergezeld van freule De Brauw. De hooge gasten bleven ongeveer een half uur op het terrein. Om ongeveer half vijf had de laatste van de 28 deelnemers de finish bereikt, waarna men in hotel „Hermitage" te Zeist bijeen kwam voor de prijsuitreiking. De uitslag van de cross luidt: 1. Luit. jhr. C. Röell op .Hurry On" 4 min. 46 4/5 sec. 2. De heer Van Leeuwen op „Reïnaerö" met 4 min. 514/5 sec. 3. Mevr. Van Eekelen op „Mike" 4 min. 57 4 '5 sec. 4. Ritmeester Prins Bernhard op „Bunny" 5 min. 9 3.5 sec 5. mr. Jos. Gillissen op „Minto Sauce" 5 min. 34 15 sec. 6. Luit. jhr. Beelaerts van Blokland 5 min. 40 4/5 sec.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1