SLOT Defect? Tel. 11493 GEDICHTEN BURGERLIJKE STAND. Een niodderballet in liet Sportpark KennemersAlcmaria Victrix (51) De Kennemers hebben een geduchte revanche genomen voor de in de eerste helft van het sei zoen te Alkmaar geloden nederlaag. Alcmaria bracht er dezen middag niet vee] van terecht, al lean het feit, dat zij een drietal invallers telde natuurlijk daarvoor een redelijk excuus zijn. De wind deed veel afbreuk aan het spel, maar met deze handicap hadden ook de Kennemers te kampen, evenals met den toestand van het ter rein, dat na een fiksche regenbui wel heel slecht werd. Bij de Kennemers was Groot weer van de par tij en hij toonde zich als altijd weer een speler, die de fijne trekjes van het spel verstaat. Door zijn goede wijze van spelverdeelen legde hij den grondslag voor de stevige overwinning, waarin hij overigens met twee goede doelpunten een meer direct aandeel had. De geheele voorhoede was dezen middag goed op dreef. Six speelde een zeer nuttige partij. Van dit jongmensch kunnen de roodzwarten nog veel plezier beleven. Zijn balbehandeling is ruim voldoende en hij weet bovendien snel van 'n gunstige positie ge bruik te maken. De wijze, waraop hij zich wist vrij te spelen om daarna den doelverdedfger het nakijken te geven was werkalijk een applausje waard. Brelhouwer was weer als gewoonlijk, heel snel, maar ook vaak te onbesuisd, waardoor hij goed werk soms even snel weer afbreekt. Nochtans blijft hij voor de tegenpartij steeds een gevreesde speler van wiens voet men plotseling een gloeïenden kogel kan verwachten, die nolens volens doel treft. Ook nu weer dooie hij plotse ling voor den Alkmaarschen doelman op om hem kansloos te passeeren. Steeman speelde een nuttige partij en was eveneens goed voor een doelpunt, met een fraai schot, van wel 25 M. afstand gescoord. Koning, die de plaats van Schipper kwam in nemen, start te laat en reageert niet snel genoeg op de hem aangegeven ballen. De middenlinïe was vooral in de tweede helft van den strijd zeer actief. Voor de rust speelde zij sterk verde digend, mogelijk om de achterhoede over een tijdelijke inzinking heen te helpen. In het begin lieerschte er rondom het domein van Van Urk veel onzekerheid, waarvan een doortastender tegenpartij dan Alcmaria zeker geprofiteerd zou hebben. De steun van de middenlinie was dus welkom, maar het gevolg was natuurlijk een open middenveld, waarin geen roode shirt te bekennen viel. Alcmaria was volkomen onmachtig om daar van partij te trekken, al was zij dan ook voor- deelig gestart en had zij binnen 5 mintuen de lei ding genomen. Maar toen was het met. de Alk- maarsche victorie gedaan, al verdedigden zij zich moedig tegen den dreigenden ondergang. Deze was niet meer te ontgaan toen de Kennemers, na een onreglementaire rust van een kwartier wegens den regen, den stand tot 51 opvoer den. De overwinning was volkomen verdiend, de Kennemers waren inderdaad veel sterker. Twee kostbare punten voor de roodwitten. Assendelft —Beverwijk (1—4) Door een 41 overwinning op de hekkesluï- ters zijn Maenhout c.s. (Brij wel in veilige haven en zetelt Assendelft thans vaster dan ooit op de onderste plaats. De Assendelvers kunnen zich nu wel voorbereiden op het spelen van degra datie-wedstrijden. In tegenstelling met vorige wedstrijden heeft vrouwe fortuna Beverwijk een handje geholpen om de zege te bewerkstelligen. Dat fortuintje ontstond 13 minuten na de rust, doordat de arbiter wegens den neerstriemenden regen zich genoodzaakt zag den wedstrijd voor 20 minuten te staken. Beverwijk leidde op dat moment met 02, welke doelpunten in de eerste helft wa ren gescoord door Teeling en Maenhout, toen zij den zeer krachtigen wind, welke van doel tot doel stond, in den rug hadden. Na de rust zaten de Assendelvers door het sterke windvoordeel fel op het Beverwijk-doel, waartegen de roodbroeken weinig wisten in te brengen. Toen kwam het door den feilen regen reeds genoemde oponthoud en 20 minuten later toen het weer droog was, bleek er van wind- voordeel zoo goed als geen sprake meer te zijn en konden de Wij kers hun gewone spel weer ontplooien. Toch was het de thuisclub, die tegenscoorde doordat keeper van Zutphen een op doel gerich- ten bal niet klemvast had, waardoor de toeloo- pende middenvoor geen moeite had te doel punten en den stand op 12 te brengen. De Assendelft-aanhang juichte, omdat men de hoop had, dat de wedstrijd misschien nog gered zou kunnen worden. Marltx maakte ech ter aan alle illusies te dien opzichte een einde door een halve minuut later een voorzet van Teeling in een doelpunt om te zetten (13). Er was toen ongeveer 20 minuten in de tweede helft gespeeld. Door deze nieuwen voorsprong werd het spel van de Wij kers veel rustiger en gedurende den resteerenden tijd is van een overwicht van de zijde van Assendelft geen sprake meer geweest. Integendeel, Beverwijk zette, thans goed ge steund, door de middenlinie, verscheidene ge vaarlijke aanvallen op, waardoor nog vele goe de kansen ontstonden. Tenslotte maakte Tee ling aan alle onzekerheid een einde door onge veer 10 minuten voor tijd op kalme wijze num mer 4 in het doel te koppen. In den stand kwam geen verandering meer. Assendelft stelde nog wel alle pogingen in het werk om de kansen te doen keeren, doch verder dan de middenlinie brachten zij het meestal niet. Trouwens het spel van de thuisclub is er niet naar om in normale omstandigheden tot succes te leiden. De spelers huldigen allemaal zonder één uitzondering het systeem van „trap maar weg" en dan er hard achter aan. Dat een derge lijke speelwijze op den duur .leidt tot degrada tie ligt voor de hand. Doordat de ploeg uit elf stevige spelers bestaat, kunnen zij in sommige gevallen de situaties meester blijven en dat zal dan ook wel de reden zijn, dat Assendelft in vorige seizoenen, al was het steeds op het kantje af, niet eerder onderaan eindigde. Beverwijk speelde dezen wedstrijd met twee invallers voor G. de Ruiter en J. Woortman n.l. J. Opzeeland en W. de Boer. Laatstgenoemde speelt in het vierde elftal, maar ondanks dezen grootcn overgang liet hij verschillende behoorlijke dingen zien. Opzee land heeft wel eens meer in het eerste elftal gespeeld, maar gaat nog steeds mank aan het euvel, dat hij te traag is en den bal te lang bij zich houdt. Doelman Van Zutphen maakte een onzekeren indruk. Enkele gevaarlijke ballen wist hij goed te behandelen, terwij 1 hij op andere momenten zeer gemakkelijke balen uit zijn handen liet vallen. Feestavond van den N. A. S. B. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Dinsdag: Lijn I; 8.00 Hilversuni I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keu len, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma, 2.35 Keulen, 3.05 Parijs, 4.50 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. Lijn IV: Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen E.eg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Lon den Reg., 7.00 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 1.20 Brussel, 2.15 Londen Reg., 4.20 Keulen, 4.40 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen, 6,20 Londen Reg„ 7.40 Di versen, 7.50 Nationaal programma, 9.20 Brus sel Fr., 10.50 Keulen. Lotte en Alex Wins traden op. Zaterdagavond heeft de plaatselijke af- deeling van den Ned. Arbeiders Sportbond in het Kennemer Theater een feestavond ge houden, die uitstekend bezocht was. De voorzitter, de heer W. Onstenk, sprak hierover in zijn openingswoord zijn tevreden heid uit. Voorts herinnerde spr. er aan, dat voor de uitvoering en alles wat de Sportbond organiseert steeds groote belangstelling be staat, maar dat velen nog altijd buiten den kring van den Sportbond blijven staan. De voorzitter wekte de aanwezigen krachtig op om als lid of donateur van den N.A.S.B. tce te treden. De taak om de feestende N.A.S.B.'ers het verdere gedeelte van den avond bezig te houden was opgedragen aan het gezelschap Lotte en Alex Wins, die daarin goed ge slaagd zijn. Alex vermaakte het auditorium met zijn conference, goocheltoeren en grap pen en Lotte met haar liedjes en voordrachten Hun optreden werd afgewisseld met een dansje en een tombola, zoodat de uren als het ware omvlogen. De feestcommissie en .het bestuur van den N.A.S.B. kunnen met voldoening op dezen avond terugzien. 's Middags had de N.A.S.B. voor de Jonge Pieter Jellen en voor de kinderen van de leden van de moderne Arbeidersbeweging een kin derfeest georganiseerd. Ook hier is het ge zelschap Lotte en Alex Wins opgetreden. Vooral de poppenkast vormde natuurlijk een groote bron van vreugde voor het jeugdige volkje, dat zich kostelijk geamuseerd heeft. WEENINK IN DE COMPETITIE. Het tweede tiental van de Schaakclub „Weenink" heeft zich door de fraaie over winning op Kijk Uit 2 uit Halfweg bij de leiders van de Reserve-tweede klasse B ge voegd. De stand in deze afdeeling luidt: Rochade 2 2 2 0 0 4 17—3 Aalsmeer 2 2 2 0 0 4 146 Weenink 2 3 2 0 1 4 10' 2—13Vz Haarl. SjG. 5 2 1 0 1 2 9V2—10V2 Haarlem 3 3 1 0 2 2 12'/2—17'/, Kijk Uit 2 4 0 0 4 0 10'/2—29y2 Het derde tiental is door de nederlaag tegen Zaandam 4 geleden tot de laatste plaats in de Reserve derde klasse B gedaald. De stand luidt: Rochade 3 3 3 0 0 6 23'/2— 6'/2 Zaandam 4 4 3 0 1 6 21'/217Vz Haarl. S. G. 6 3 2 1 0 5 10—10 Oosten 3 1 0 0 2 0 2—8 Hoogovens 2 2 0 0 2 0 812 Weenink 3 2 0 0 2 0 4^—15 Drankbestrijding door de jeugd. Propaganda voor den J. V. O. De plaatselijke afdeeling van den Jeugd bond voor Onthouding hield Zaterdagavond een propagandabïjeenkomst 111 gebouw „Adri- chem". Na het welkomstwoord van den voor zitter, den heer J. Berkman, werd het bonds lied gezongen, waarna een zangkoortje marschliedjes ten gehoore bracht. Vervolgens declameerde mej. Rens Mol „Frontgedachte" van Garmt Stuiveling en „Vrede" van Adema van Scheltema. Hierna werd een tooneelstukje getiteld „Jan Himmerik" opgevoerd waarna Klaasje Struik op verdienstelijke wijze een I versje getiteld „Een aorig misverstand" voor droeg. Nadat een leekenspel „Ik ben zoo" en eenige dansjes waren uitgevoerd was het woord aan den spreker, den heer De Haas, uit Utrecht. Er wordt vaak gevraagd, aldus spreker, of het nog wel de moeite waard is om zijn krachten aan de propaganda tegen het drankgebruik te geven, omdat er nog zooveel andere belangrijke dingen zijn die onze aan dacht vragen. Maar als wij zien, zoo zeidé de heer De Haas, dat het drankgebruik weer stijgende is, voelen wij, dat de strijd voor de geheelonthouding noodzakelijk is. Voortgaan de zeide spr., dat de zaak van de geheelont houding niet iets is voor den enkeling, maar dat iedereen er bij betrokken is, want door het drankgebruik gebeuren tallooze ongeval len. Alcohol past niet bij het moderne tempo. Maar als het belangrijkste punt om drankbe strijder te worden noemde spr.. de ontredde ring, die er in de wereld is. Deze ontreddering komt voort uit de onverdraagzaamheid, die tusschen de menschen onderling heerscht. Als wij hiertegen willen strijden kunnen wij het beste met de geheelonthouding beginnen, omdat wij deze op onszelf kunnen toepassen. Vervolgens wekte spr. op lid te worden en te helpen dit ideaal te verwezenlijken. Na de pauze werd een propagandistisch tooneel stukje opgevoerd. Nadat het kampvuur ont stoken was declameerden mej. Rens Mol en Willie v. d. Ploeg nog eenige gedichten, waar na de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan allen, die aan het wel slagen van dezen avond hadden medegewerkt, sloot. De Zwaluwen kregen een lesje. Een nederlaag tegen R.O.D.A. De Zwaluwen hebben van het Hilversumsche RODA een gevoelig lesje gekregen, hoewel direct gezegd moet worden, dat de nederlaag volkomen verdiend was. Zoowel technisch als tactisch rammelde het geducht bij de thuis club, waarbij komt, dat ook doelman Leyen zwakke momenten had. De Wijkers hebben direct het beste van het spel, terwijl RODA zich tot enkele uitvallen, die echter niet van gevaar ontbloot zijn, moet bepalen. Door het korte spel in de voorhoede behoeft de doel man der gasten er meestal niet aan te pas te komen. Bovendien betrekt men rechtsbuiten Gerrits bijna niet in het spel, waardoor het linkerdeel der RODAijverdediging het wel erg j gemakkelijk kreeg. Bij een der aanvallen 1 krijgt de thuisclub een strafschop toegewezen J wegeps freekick in het beruchte gebied. De penalty wordt door Van Thiel naast geschoten. Dan is het Roda dat een snelle open aanval op zet over den rechtervleugel. De afgemeten voorzet komt bij den midvoor, die den uit- loopenden Leyen geen kans geeft (0—1). De thuisclub poogt nog voor de rust den achter stand in te loopen, doch dan toont de doelman der gasten in goeden vorm te zijn. De tweede helft is nog maar enkele minuten i oud, als door een misverstand in de achter hoede der thuisclub de RODA-midvoor op nieuw doelpunt (0—2). De Wijkers vallen nu fel aan en uit een voorzet van Bast schiet een der Hilversumsche backs in eigen doel (12). De hoop bij de thuisclub herleeft, doch de gasten zijn nu paraat. Tien minuten voor het einde maakt de midvoor der bezoe kers een einde aan alle illusies door met een Dt SLEUTELSPECIALIST - LANGE VEERSTR. 10 (Adv. ingez. tviea.j goed schot deii stand op 13 te brengen. Een goede aanval over den rechtsbuiten bekroont deze niet een goed schot in den hoek en doelman Leyen is voor de vierde maal ge passeerd (14). Even voor tijd krijgt de thuisclub nog een vrijen trap even buiten het 'strafschopgebied toegewezen, welke door On stenk wordt benut (24). Als de goed leidende heer Coelingh vo,ór de laatste maal fluit, hebben de Zwaluwen een mooie kans 0111 de leiding te nemen laten voorbijgaan. Toch zijn de Wijkers nog niet kansloos, daar ook het leidende Zaandam met 1—3 van Samen werking verloor. De Nationale Kampioenschappen van de krachtsport. Spannende partijen worstelen. Zondag zijn de krachtsportwedstrijden om de kampioenschappen van Nederland, georga niseerd door onze plaatselijke krachtsportver- eeniging D.O.K. in het Kennemer Theater be gonnen. Op dezen eersten dag werden ver werkt extra-veder-, veder- en lichtgewicht, van de tweede afdeeling. Hierin kwamen uit 42 athleten. Reeds 's morgens werd met de eerste par tijen begonnen, wat een goede maatregel bleek te zijn, daar de wedstrijden anders veel te laat zouden zijn afgeloopen. De publieke belang stelling liet in 'de morgenuren nog wel wat te wenschen over, doch 's middags was de be langstelling bevredigend te noemen. De voorzitter van D.O.K., de heer P. Schel vis, bracht in zijn openingswoord dank aan de directie van het Kennemer Theater en hoopte, dat de wedstrijden van D.O.K. steeds in deze zaal gehouden zullen worden. Voorts bracht spr. nog dank aan de Roode Kruis Transport colonne. den schenkers van de prijzen en deelde hierna mede, dat aan de V.V.V., .het gemeentebestuur en de Commissie van Licha melijke Opvoeding uitnoodigingen waren ge zonden om de wedstrijden bij te wonen. Spr. hoopte, dat aan deze uitnoodigingen gehoord zou worden gegeven. Hierna werden de partijen verder afgewerkt. Voor het vlotte verloop van de wedstrijden werd op twee matten geworsteld. Over het geheel genomen werd op den eersten dag dooi de meest jeugdige athleten goed werk geleverd en de toeschouwers hebben dan ook vaak kunnen genieten van mooie partijen, waarin soms beide tegenstanders het heele arsenaal van grepen toepasten. Van D.O.K. kwam alleen H. Waarts op de mat. Onze plaatsgenoot, die in vedergewicht uitkwam (21 deelnemers) kon het niet tegen zijn tegenstanders bolwerken en bracht het dan ook niet tot de prijzen. Waarts worstelde tegen Vlaming van „Ursus" uit Amsterdam onbeslist, won op touché van J. Boenders van „Achilles", Arnhem, en won op punten van Van Dartel van „Hercules", Dordrecht. Indien Waarts van Van Dartel op touché had gewon nen, zou hij in de volgende ronde gekomen zijn. Met 3'/2 straf punt was hij nu voor ver dere deelneming uitgeschakeld. Een goede prestatie leverde W. Visser, S.S.S., Amsterdam, in extra-veder door al zijn par tijen in touché-overwinningen om te zetten, waarmede hij ook het kampioenschap van Nederland behaalde. P. Das, die tweede werd met 2V2 straf punt, heeft de snelste touché van dezen dag op zijn naam staan. Hij toucheerde zijn tegenstander in 5 sec, De partijen in vedetegewicht hadden een zeer spannend verloop. Eerst nadat de finalis ten gewogen waren, kwam het kampioenschap terecht bij H. Becht, S.S.S.. Amsterdam, met 31/2 strafpunt. Tweede werd J. Hop „Achilles" Krommenie, ook met 3'/2 strafpunt. In lichtgewicht werd het kampioenschap be haald door A. Broek, „Achilles", Wormerveer, met 2'/2 strafpunt. De jury bestond uit de heeren W. V. Eek- hard, L. Speyer en N. van der Wel. Bonds- controleur was de heer F. Brinkman. Als kamprechters fungeerden de heeren N. de Wolf, J. N. Eckhard, E. Douma, F. Nieman, C. Groeneveld, P. Reedijk, A. Beekman, Eller- man en Baan. De volledige uitslagen zijn: Extra-veder, 7 deelnemers. 1. W. Visser, S.S.S., Amsterdam, o strafpnt.; 2. P. Das, Ajax, Amsterdam, 2'/2 straf.pnt; 3. B. Sluis Maccabi, Amsterdam, 5 strafpnt. W. Visser wón van Smit, Hercules, Deven ter; van Willemse, Achilles, Arnhem; van B. Sluis en P. Das. P. Das won van Zijderveld, Olympia, Utrecht; van Willemse, Achilles, Arnhem, van B. Sluis, van Van Leuven, Hercules, Amsterdam en ver loor van W. Visser. De derde prijswinnaar won van Van Leuven, van Zijderveld en verloor van P. Das en W. Visser op touché. Vedergewicht, 21 deelnemers. 1. H. Becht, S.S.S., Amsterdam 3V2 strafpnt.; 2. J. Hop, „Achilles", Wormerveer, 3'/2 strafpunt; 3. J. van Heyningen, „Achilles", Wormerveer, 3'/2 strafpunt. Lichtgewicht, 14 deelnemers. 1. A. Broek, „Achilles", Wormerveer, 2'/2 strafpunt.; 2. D. Schagen, „Sandow", Zaandam, 5 Strafpunten; 3. G. van Oyen, „Hercules", Amsterdam, 5 strafpunten. Tijdopnemers waren de heeren G. van Soest en A. Minneboo. ALEC HENSHAW, de Britsche vlieger, die den afstand EngelandKaapstad vice versa in nieuwen recordtijd, n.l. 4 dagen, 10 uur en 15 minuten aflegde, bij zijn aankomst te Gra- veseud. De 24-jarige recordvlieger was totaal CASTRICUM Belangrijke vergadering van Het Witte Kruis. De vrede weer geteekend. De afdeeling Castricum van het „Witte Kruis" hield in de Rustende Jager haar jaar vergadering. In zijn openingswoord, heette de voorzitter, de heer Hemmer, de aanwezigen welkom en sprak zijn voldoening uit over de groote op komst. In het verleden zijn we dat niet ge wend, aldus spreker, en ik hoop, dat dit in de toekomst zoo zal blijven. In het jaarverslag van het Witte Kruis sprak de secretaris van een veelbewogen jaar. Op 1 Januari bedroeg het aantal leden 627. Van het magazijn te Castricum werd 410 maal en van het depot te Bakkum 48 maal gebruik ge maakt. Er werden 48 nieuwe artikelen aange kocht, hetgeen een uitgave van f3'62'.81 verg de. Het, aantal bezochte patiënten bedroeg over 1938 54, het aantal huisbezoeken 391. Uit het verslag der T.B.C.-bestrijding bleek, dat hiervoor weinig medewerking is geweest. Men heeft veel moeite gehad om geschikte meisjes voor de Emma-collecte te krijgen. Een opbrengst van f 65.is dan ook veel te weinig voor een plaats als Castricum. Drie personen werden in een sanatorium verpleegd, wat een uitgave van f 1630.45 eischte. 8 ligtenten waren geregeld in gebruik, waarvan de kosten f 121.39 bedroegen. Bij 30 patiënten werd huisbezoek gedaan, welke te zamen 350 maal door de wijkverpleegsters werden bezocht. De voorzitter wekte nogmaals de belangstel ling voor de T.B.C.-bestrijding op. Er is een tijd geweest aldus spr. dat Castricum aan de spits stond wat het aantal TB.C.-lijders be treft. Vooral op een bloempjesdag kan men zijn sympathie voor de T.B.C.-bestrijding toonen. Vervolgens bracht de penningmeester zijn verslag uit. De ontvangsten van het Witte Kruis bedroe gen over 1938 f 1619.—, de uitgaven f 1678.20, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 59.20. Voor de T.B.C.-bestrijding bedroegen de ontvangsten f 2977.65, de uitgaven f 2984.53, zoodat ook hier een nadeelig saldo van f 6.88 bleek te zijn. De heer Dorjee, lid van de kascommissie bracht lof aan den heer Nijsen voor zijn keu rige boekhouding. Vooral de uitgaven waren uitstekend geadministreerd. De begrooting van het Witte Kruis sloot met een bedrag van f 1529.die van de T.B.C.-bestrijding met f 2350. De wijkverpleging. De heer Zijlstra legde vervolgens een ver klaring af, waarin hij mededeelde, dat zich in de laatste vergadering twee groepen hebben onderscheiden. Spr. meent, dat dit niet in het belang van het Witte Kruis is. Het zou toch jammer zijn, aldus spr., dat een vereeniging als „Het Witte Kruis", haar heilzaam werk zal moeten staken door interne kwesties. Daarom heeft een 6-tal welwillende men schen onder de oogen gezien, wat gedaan kan worden, om het Witte Kruis weer in goede banen te leiden. Spr. noemde vervolgens een drietal punten op, waarvan het voornaamste was: de wijkverpleging. Deze verklaring was onderteekend door de heeren Casteele, Visser, Dorjee, Dr. G. v. d. Torren en Zijlstra. Vervolgens deelde de heer Zijlstra mede, dat een voorstel is gedaan om drie leden aan te wijzen, die zullen trachten te onderzoeken of het mogelijk is, dat de wijkverpleging door „Het Witte Kruis" zelf ter hand kan worden genomen. Zoo spoedig mogelijk zal daarover met het bestuur een bespreking worden gehouden. Bestuursverkiezing. Daarna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heer N. D. de Haan, Mevr. Hellinga, die herkozen werden, en de heer B. A. Res. De voorzitter stelde voor den heer Res, die 30 jaar in het bestuur zitting heeft gehad, te benoemen tot eerelid, waarmede de vergade ring accoord ging. Als candidaat voor deze vacature bracht het bestuur den heer W. Jacobs naar voren. Het is, zoo zeide spreker, eigenlijk een misverstand geweest, dat de heer Jacobs destijds uit het bestuur moest treden. De heer Jacobs is vele jaren bestuurslid geweest en wij hebben hem leeren kennen als een ijverig, sympathiek per soon, buitengewoon actief en zeer correct. Ik stel dus voor den heer Jacobs zonder stem ming weer in het bestuur op te nemen. De heer Spaanse stelde echter den heer Kaandorp als candidaat. De heer Aukes sprak er zijn voldoening over uit, dat het bestuur met het voorstel Jacobs _ekomen was om deze zonder stemming in het bestuur te doen opnemen. Hij verzocht den heer Spaanse zijn candidaat terug te willen nemen, hetgeen deze weigerde. De heer Aukes vroeg toen aan den heer Kaandorp of hij voot zijn candidatuur wilde bedanken. Men is toch aldus spr. overtuigd van de onmisbaarheid van den heer Jacobs in het bestuur. De heer Kaandorp liet de beslissing aan de vergade ring over. De voorzitter herinnerde er aan, dat het be stuur bestond uit 4 niet-katholieken en 5 ka tholieken. Wanneer een katholiek bestuurslid aftrad werd een katholiek benoemd en omge keerd. Als de heer Jacobs wordt gekozen, al dus spr., is de verhouding weer 54. De heer Spaanse wilde nochtans de verkie zing laten doorgaan. De heer De Wildt vond het een goede op lossing den heer Jacobs in het bestuur op te nemen. Spr. informeerde of het niet mogelijk was reglementair te bepalen, dat het bestuur zal bestaan uit 5 katholieken en 4 niet katho lieken. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Spaanse deelde toen mede, dat hij bereid was terwille van de goede verstandhou ding en in het belang van „Het Witte Kruis" zijn candidatuur in te trekken, waarmede de vergadering luide haar instemming betuigde. De voorzitter dankte den heer Spaanse hier voor en zeide, dat de 600 leden achter het be stuur moeten staan en het werk van „Het Witte Kruis" niet moeten benadeelen door oneenigheid in de vereeniging. „Het Witte Kruis" moet goed functioneeren. Er is ruzie en ellende genoeg in de wereld aldus spr. Als er een scheuring zou komen zal de mooie ver eeniging, die toch werkt in het belang van de lijdende menschheid, daaronder lijden. De heer Jacobs werd hierna zonder stemming in het bestuur opgenomen. Daarna kwam aan de orde de vaststelling der reglementen. Daar er naar aanleiding van het concept reglement amandementen zijn binnen geko men, welke zeer veel tijd in beslag zouden nemen, werd besloten hiervoor over een maand een nieuwe vergadering te beleggen. Alvorens te sluiten wekte de voorzitter de aanwezigen nogmaals op voor de T.B.C.-be- striidins- te werken. Hij hoopte, dat velen zich voor de bloempjesdagen beschikbaar zulien stellen. Daarna bracht de voorzitter nog een woord van dank aan de vergadering voor het rus tige en kalm verloop. „Het Witte Kruis" aldus spreker, is weer op zijn grondvesten terug gekeerd. Moge dit zoo blijven. Maskerade in De Rustende Jager. Talrijke actueele figuren. Zaterdagavond werd in de „Rustende Jager" ander zeer groote belangstelling een bal- masqué gehouden onder leiding van en ge. oxganiseerd door den heer Jaap Smit. Te ruim 9 uur was de feestzaal bevolkt met wereld- bekende figuren, waaronder wij opmerkten Chamberlain, Neptunus, de Broadway gkls en niet te vergeten „Sneeuwwitje met de 7 dwergen. Het was een en al kleur en gezel ligheid in de zaal en teen gedefileerd werd voor de jury, kwam deze voor een zeer moei lijke taak te staan. Na rijp beraad stelde zij den uitslag als volgt vast: lste pr. De White Ramblers. Mooiste dame: Spaansche dame. Mooiste heer: Turk. De origineelste groep: de Klu-klu-k\an. Komische heer: „Buzia". Mooiste paar: Spaansche paar. Tot 's morgens vroeg duurde de feestvreug de en niemand dacht nc.g over naar huis gaan alvorens het klokje van gehoorzaamheid sloeg Het feest was een groot succes voor Jaap Smit., Het orkest, dat zich onder aanvoering van den heer Eggers geducht weerde, had in dit succes eveneens een zeer groot aandeel, Herdenkingsavond V. D. J. O. Zaterdagavond hield de afd. Velsen van de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie een bijeen komst waarin het éénjarig bestaan dier afdee ling werd herdacht. De avond, die gehouden werd in de bovenzaal van Hotel Kennemerhof werd geopend met een schimmenspel, opge voerd door leden der afdeeling. Na een be groetingswoord van den voorzitter, den heer P, Colenbrander, sprak de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem over „Een strijdbare Democratie". Wanneer wij, aldus spr., belangstelling vragen voor de beginselen der V.D.J.O., wordt veelal geantwoord, dat men beter neutraal kan zijn; men heeft toch aan zijn eigen moeilijkheden genoeg. Deze houding kan niet de juiste zijn, Vooral de jeugd dient zich van haar verant woordelijkheid bewust te zijn, zij moet zich inspannen, in alles zooveel mogelijk verbete ring te brengen. Zij moet zich in ons land opwerpen voor de verdediging der democrati sche instellingen. De staatkundige democratie moet niet alleen vorm zijn, doch berusten op een levenshouding, op de Christelijke begin selen van naastenliefde en barmhartigheid. Zoowel in het individueéle -leven als in dat van een volk, moet men zich t.a.v. de vrijheid beperkingen weten op te leggen, n.l. daar waar de eigen vrijheid die van een ander raakt. Spr. schetst dan in verband hiermee de princi- pieele verschillen tusschen democratische en totalitaire staten, om dan op de gevaren te wijzen, die de democratie bedreigen. Zoowel van tegen- als van medestanders heeft de democratie gevaar- te duchten, van de laat- sten in zooverre, dat men wel voor de demo cratie zegt te voelen, doch voor het behoud daarvan niets over heeft. Momenteel wordt de Nederlandsche democratie het ergst belaagd door 'de groote werkloosheid ten onzent. Met betrekking tot de internationale verhoudin gen wijst spreker op de oorlogsdreiging, die in September 1938 wel afgewend is, doch zich in onze dagen weer voordoet. De oorzaken hier van moeten volgens spr. gezocht worden in het falen van den Volkenbond, (waarvan de grondgedachte wel goed is, maar de uitvoe ring en misschien ook de geheele opzet niet deugden), de voortschrijdende machtsvorming der totalitaire staten, die geen internationale rechtsorde erkennen, en ten derde de daarmee gelijk opgaande terugtrekking der groote de mocratieën. Deze laatsten zullen tijdig hunne solidariteit moeten weervinden. In ons eigen land kunnen wij als jongeren, op kleine schaal deze solidariteit toepassen, door geen verdere schotsjesvorming te bewerken. Ook de begin selen van anderen zijn het overdenken waard. Allen moeten samenwerken om deze saam- hoorigheid te versterken. Met een opwekking, lid der V.D.J.O. te wor den, besloot spr. zijn betoog dat met een har telijk handgeklap werd beloond. Hierna wer den de gekleurde Landdag en Zomerkampfilms gedraaid. In de pauze werd een verloting ge houden. De avond werd verder gevuld met dansen, waarbij de muziek verzorgd werd door leden der H.B.S.-band onder leiding van A. Ver schoor. Deze oogstten veel bijval en hebben zeer veel bijgedragen tot het doen slagen van deze herdenkingsbijeenkomst. AANWINSTEN VOOR DE REDDINGSMAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM, 11 Februari. In de herfst van dit jaar zullen de beide roeiredding- booten van station Scheveniiigen en de roei- reddingboot van station -Egmond aan Zee der N.Z.H.R.M. worden vervangen door de motarstrandreddingbooten, die thans op de werf „Nicolaas Witsen" en „Vis" te Alkmaar in aanbouw zijn. Zoowel te Schevenlngen als te Egmond zal een nieuw boothuis worden gebouwd, aange zien de bestaande boothuizen niet groot ge noeg zijn voor het nieuwe materieel. Binnenkort zal bovendien te Den Helder een motorreddingvlet met Hotehkiss „water- voortstuwer" worden gestationeerd. BOTER- EN EIERMARKT ALKMAAR Alkmaar, 11 Februari. Boter groothandel 0.75 tot 0.77 p. p. Boter kleinhandel 0.82'^ tot 0.85 p. p. 13.900 kippeneieren 3—3.40. 100 eendeneieren 3.—. HAARLEM, 11 Febr. 1939. Bevallen. 8 Febr.: J. Scholte—v. Halst, 2 z 9 Febr.: A. N. VosHoeben, d. 10 Febr* S. Schepers—v. d. Putte. d. H. M. Mentjox- Meijer, z. N. de Groot—v Ledden Hulsebosch, d. C, M. v. d. Meer—Rewijk, z. 11 Febr.: M. 0. Huis in 't Veld—Post, d. Overleden 10 Febr.: D. v. 't Wout, 74 jaar, Groote Houtstraat. H. J. P. Cornet, 58 jaar, Oranjestraat,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2