MIJN KIJK- Christl Cranz OP HET SPEL Fraaie prestatie van Oosterkwartier Een sportgesprek met Oosterkwartier bestuurders Trail Smoke Eaters wereldkampioen Dameshockey. Megan Taylor wint den fel begeerden titel Cecilia Colledge SKI-SPORT wereldkampioen afdalen Ook Helmuth Lantschner behaalt den titel Christl Cranz en Helmuth Lantschner de Duitsche cracks in de alpinenummers, wonnen op den eersten dag der F.I.S.- wereldkampioenschappen de afdaling; de twee eerste wereldkampioenen 1939 waren daarmede bekend. Het traject voor de afdaling was uitgezet op de hellingen van den 2000 meter hoogen Kas- prowy. De afstand voor de heeren was 3600 meter lang met een hoogteverschil van 800 meter, de piste voor de dames bedroeg 3200 meter met een hoogteverschil van 600 meter. Een 4000 toeschouwers, waarbij zich ook pre sident Moscicki bevond, waren enthousiast over de prestaties der deelnemers. Het is wel een groote overwinning der Duit sche deelnemers geworden. Bij de heeren wer den de twee eerste plaatsen door Duitschers be zet, bij de dames zelfs de drie bovenste plaat sen. Helmuth Lantschner maakte den besten tijd van den dag en behaalde het wereldkam pioenschap. De titelverdediger, James Couttet (Frank rijk) moest met de dertiende plaats genoegen nemen. Bij de dames vormde Christl Cranz waar een klasse apart. In den prachtigen tijd van 3 min. 25.4 sec. kwam zij door de finish en won haar zooveelsten titel. Een merkwaardig geval deed zich nog voor. De Noor Per Fossum, die in het eerste gedeelte reeds gevallen was, kwam bij de finish opnieuw ten val, waardoor de electrische tijdopnemer in het ongereede geraakte. De tijden moesten met de stopwatch worden opgenomen. De uitslagen van den afdalingswedstrijd voor heren luiden: 1. en wereldkampioen Helmuth Lantschner (Duitschland) 3 min. 26.9 sec.: 2. Josef Jenne- wein (Duitschland) 3 min. 28 sec.; 3. Karl Mo- liter (Zwitserland) 3 min. 29.6 sec.; 4. Willy Walch (Duitschland) 3 min. 30.5 sec. De uitslagen van den afdalingswedstrijd voor dames luiden: 1. Christl Cranz (Duitschland) 3 min. 25.4 sec.; 2. Lisa Resch (Duitschland) 3 min. 39.1 sec.; 3. Helga Goedl (Duitschland) 3 min. 40.7 sec.; 4. Frangoise Matussier (Frankrijk) 3 min. 42.9 sec. Het Hockey-elftal van Alliance, dat Zon dag om den J. D. Treslingbeker tegen Amsterdam 7 speelde. Deze Haarlemsche club heeft thans de leiding in de Tweede Klasse B .Op onze foto, v. 1. n. r., eerste rij: D. Henfling, L. Brinkman, Kuinders tweede rij L. Henfling, F. Henfling, P. de Jong; derde rij: R. Hin, J. IJland, F. Bosch, T. de Haas en Casteleyn. DOOR CRITICUS E.H.S.—T.H.B. Ondanks het bar slechte weer de gure wind, die schuin over het veld stormde, maakte het verblijf op de onbeschutte vlakte aan den Ver- gierdeweg wel zeer onaangenaam hebben deze beide vierde klassers een spel te zien ge geven, waarin veel te waardeeren viel. Zoowel Ë.H.S. als T.H.B. hebben zich aardig aan de moeilijke omstandigheden aangepast; de ver toonde tactiek stak wel zeer gunstig af bij wat ik onder dergelijke condities van verschillende hooger geklasseerde ploegen heb gezien. Het feit, dat vrijwel alle spelers er met sucecs naar streefden om den bal laag te houden, ver dient reeds bijzondere vermelding en voorts droegen zij er zorg voor, het leder niet steeds naar den „onder den windschen" vleugel te di- rigeeren, waardoor de bal niet zoo dikwijls over de zijlijn ging als wanneer, zooals dat gewoonlijk gebeurt, eiken pass voor het gemak met den wind mee wordt gespeeld. Thans kregen de „boven den windsche" vleu gelspelers gunstige gelegenheden om het leder voor te zetten en daar zij door behoorlijke spel- verdeeling en open spel geregeld aan het werk werden gezet, ontstonden er voor beide doelen tal van gevaarlijke momenten. Als linie voldeed de T.H.B.-voorhoede beter dan die van E.H.S., er zat meer verband in en er werd meer volgens schema gewerkt, de beide binnenspelers haalden geregeld den bal op, doch zorgden er voor, steeds op tijd bij het vijande lijk doel aanwezig te zijn. Vooral de samenwer king op den rechtervleugel tusschen Spanjaard en Verwey vlotte goed en het plaats wisselen tusschen deze twee spelers, een manoeuvre, die men in ons voetbal veel te weinig toepast, ge tuigde van een juist begrip van elkanders be doelingen. De linksbuiten Vellinga is snel en handig maar zijn spel zou veel aan waarde win nen, indien hij ook rechts leerde trappen. De middenvoor Prent hield den aanval goed open, doch aan de andere zijde deed Walstra van E.H.S. dat eveneens en dit zou waarschijnlijk tot een overwinning van de thuisclub hebben geleid, als de linksbuiten Hooydonk beter op zijn lijn was gebleven, waardoor hij in staat zou zijn geweest, vele ballen in eens mede te nemen en voor te zetten. Nu moest hij telkens het hem reeds gepasseerde leder eerst achterhalen en kwam dan bij de hoekvlag in ongunstige posi tie. Zijn partner Kroonsberg op de linksbinnen plaats heeft zeer hard gewerkt, doch niet altijd met overleg. Zijn spel zou veel productiever zijn en hij zou ook minder in botsing met tegenstan ders komen, als hij eerst keek en daarna han delde. Ook bij E.H.S. was de rechtervleugel het best op dreef, de rechtsbuiten Wagner toonde zich een flinke doorzetter met behoorlijke snelheid en een zuiver hard schot, waarmede hij niet alleen een prachtig doelpunt maakte, doch te vens den T.H.B.-doelman vele malen ernstig op de proef stelde. Rechtsbinnen van der Matten muntte uit door goed geplaatste cross-passes, maar tegen het ein de van de match had hij wat bewegelijker kunnen zijn. Beide middenlinies hadden een zwakke plek, waardoor hun overigens goed volgehouden steu nen van den aanval niet steeds de resultaten opleverden, die mogelijk waren geweest. Bij E. H.S. was het de plaatsvervangende spil van der Meulen, die als uitzondering op de andere spe lers, weinig succes van zijn opbouwend werk had, doordat hij den bal met den wind mede voortdurend te hard plaatste. Bij T.H.B. bleek de linkshalf Hermus niet in staat, zijn vleugel te houden en daar hij ook. in zijn aanvallende taak te kort schoot, werd Vellinga niet zooveel in het spel betrokken als wenschelijk zou zijn geweest. Rechtshalf Sleman was daarentegen tactisch en technisch uitstekend, hij plaatste goed, maak te een voordeelig gebruik van den bal en zijn techniek kwam hem op dit gladde veld goed van pas. Ook de spil "Aalpol heeft nuttig werk ge leverd, al kon zijn afgeven wellicht iets sneller ZUDe beide jeugdige kanthalfs van de thuisclub, Feije en Wolkenfeld, hebben tot een kwartier voor het einde goed voldaan, doch toen werd het snelle tempo hun te machtig. Laatstgenoem de moet nog wat eerder tot de „tackle" over gaan en niet teveel blijven afwachten, wat de tegenstander gaat doen. De jongeling Feije kan met voldoening op zijn debuurt in „het eerste terug zien. Va/n Ommeren en Hendriks, de twee E.H.S.- backs, vormden een trapvaste verdediging, waar in Hendriks technisch en Van Ommeren in snel ingrijpen de meerdere was. Zij dienen er echter op te letten, niet op één lijn te spelen, want dit werd hum enkele malen bij plotselinge doorbra ken bijna noodlottig. Bij T.H.B. was de achterspeler van Hogen uitstekend, zoowel met het hoofd als met den V°Doch de beste van allen was de T.H.B.-doel- man Rebel, die niet slechts zijn club na de pauze door een aantal fenomenaal goede saves voor een zekere nederlaag heeft behoed, maar die te vens technisch (klemvastheid en het over de lat werken van hooge schoten) en tactisch (op stellen en uitloopen) bewees over meer dan ge wone capaciteiten te beschikken. Vermelding verdient voorts, dat E.H.b. naar elftal volkomen heeft verjongd, een zeer ver standige maatregel, die reeds thans vruchten af werpt want het jeugdige team bleek onder deze moeilijke omstandigheden voor zijn taak berekend te zijn, waartoe de tactiek niet weinig Een merkwaardige fout werd gemaakt, nadat het spel wegens den regen een kwartier was on derbroken. Bij de hervatting liet de arbiter uit het midden aftrappen in stede van een scheids- rechtersbal te geven op de plaats, waar het leder zich bevond op het moment van onderbreking. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. StormvogelsKFC 't Gooi—VSV HaarlemRFC HRCDe Kennemers HFCAlcmaria Victrix West-FrisiaRCH Alkmaarsche BoysEDO Ongeslagen kampioen der 2de klasse aid. C. Aan de korfbalclub „Oosterkwartier" komt de eer toe, in dit seizoen de eerste vereeniging te zijn, die, uitkomende in een landscompetitie, voor onze stad een kampioenschap heeft be haald. Dit is de tweede achtereenvolgende maal, dat de blauwwit ten dezen titel veroveren en de wijze, waarop dat thans is geschied, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De tot nu toe gespeelde twaalf wedstrijden werden alle gewonnen en in de doelcijfers (6827) komt de kracht van de ploeg ook tot uiting. De prestatie van Oosterkwartier was voor ons aanleiding, eens met het bestuur te gaan praten; secretaris D. H o o ij v e 1 d en penningmeester A. van de Pie te r man vertelden ons het volgende: „De club werd in September 1929 opgericht en zal dus binnenkort haar tienjarig bestaan herdenken. Begonnen werd natuurlijk in de der de klasse van den Haarlemschen Korfbal Bond, maar na drie jaar werd reeds de Nederlandsche Bond bereikt. Toen ging de promotie minder snel, doch in 1935 werd het eerste twaalftal bij keuze naar de tweede klasse bevorderd, zoodat thans vier seizoenen in die afdeeling is gespeeld. Het team is sterker dan verleden jaar, hoofd zakelijk, doordat de dames meer op den voor grond treden, als gevolg van de intensieve en goede training onder leiding van den heer Blits. Voor deze training, die op de zomeravonden werd gehouden, bestond zeer veel animo met het resultaat, dat de eenheid van de ploeg veel grooter is dan in het vorige seizoen. De samen stelling van het twaalftal is op één uitzondering na dezelfde gebleven; tien leden van de ploeg zijn uit onze adspiranten-afdeeling voortgeko men en we kunnen dus terecht trotsch zijn op onze „eigen kweek". Voorts beschikken we over goede reserves, want de vereeniging groeit nog steeds en be weegt zich in stijgende lijn. We hebben 93 spe lers en 40 adspiranten, zoodat we respectievelijk 7 en 3 twaalftallen in het veld kunnen bren gen. Een groot voordeel van de z.g. „eigen kweek" is, dat de leden van een team met elkaar op groeien en op elkaar zijn ingespeeld, zoodat het succes niet van enkele uitblinkers afhankelijk is, maar van een ploeg, die over de geheele li nie van gelijke kracht is. Dit is van te meer be lang, omdat korfbal vóór alles een teamsport is. Het succes van de lagere twaalftallen (vorige jaar behaalden vijf van onze teams het kam pioenschap) is hoofdzakelijk te danken aan de toewijding, door enkele spelers van ons „eerste" getoond bij de training van de jongeren. In dit 'verband dienen Poelgeest en Hommers te wor den genoemd, die geregeld en met veel animo deze jongeren met raad en daad bij staan. Oosterkwartier heeft haar grooten opgang te danken aan de speeltuin-vereeniging, waarvan zij een onder-afdeeling vormt en waarvan wij dus allen lid zijn. Het bestuur van den speeltuin verleent ons zijn volle medewerking, een niet te onderschatten steun, waarvoor wij natuurlijk zeer erkentelijk zijn. Voorts bezitten we in on zen voorzitter, den heer J. Fabel een man van de daad. De hoop op een beter resultaat m de promo tiewedstrijden dan verleden jaar is zeker ge rechtvaardigd, de spelers en speelsters toch hebben meer routine opgedaan en toonen daar door meer overleg en dat hebben ze vooral in die zenuwsloopende matches wel noodig". „Zijn er reeds plannen voor de viering van het lö-jarig bestaan?" „Ja, in de Paaschvacantie worden er serie wedstrijden voor de adspiranten gehouden, voor welke afdeeling de heer Poelgeest zich zeer ver dienstelijk maakt. In September volgen dan serie matches voor de seniores, terwijl enkele sterke eerste klassers voor invitatie-wedstrijden zullen worden uitgenoodigd". „Is er veel verschil in spelpeil in de diverse klassen van den K.N.K.B.?" „In de derde klasse is het moeilijk spelen en daar gaat het soms vrij forsch toe. Tusschen de eerste en tweede klasse is het verschil in tech nische capaciteiten zeer groot. Maar als we er in slagen om te promoveeren, hebben we gegronde hoop om ons te kunnen handhaven in de hoog ste afdeeling". Zuiderkwartier met 5-3 geslagen Door het winnen van bovengenoemden wed strijd is Oosterkwartier ongeslagen kampioen van haar afdeeling geworden met een doelge- middelde van 68 voor en 27 tegen. Over den wedstrijd het volgende. Geruimen Het korfbaltwaalftal van Oosterkwar tier, dat ongeslagen kampioen van ri afdeeling is geworden. V. 1. n. r. de dames: T. Waage, D. Segcrius, G. Starink, J. Waage, G. de Deen, R. de Korte. De heeren: H. Hommers, N. Struikenkamp, Th. Poelgeest, T. Drogtrop, W. v. d. Linden, T. Luijkel. tijd is Oosterkwartier sterk in den aanval en is de Zuiderkwartier korf geregeld in gevaar. Toch duurt het nog 13 minuten alvorens N. Struiken kamp Oosterkwartier de leiding geeft (1—0). Mej. M. de Groot van Zuiderkwartier scoort echter 5 minuten later den gelijkmaker (11). Oosterkwartier's tweede aanval heeft dan be paald pech met schieten, voortdurend wordt de mand bekogeld zonder het begeerde succes. Eindelijk na 25 minuten lost Th. Poelgeest een afstandschot, dat doel treft (21). Kort voor rust brengt J. Doppenbekker den stand weer gelijk (22). De tweede helft is 15 minuten oud als scheids rechter Ahrends het spel tijdelijk laat ondei-bre- ken wegens regen. Na de hervatting is het W. v. d. Linden die den stand op 32 brengt, even later heeft de zelfde speler wederom succes (42). In beginopstelling scoort N. Struikenkamp heel handig (52). Aanvoerder Peper van Zuiderkwartier brengt kort hierop den eindstand op 53. IJSHOCKEY De beste ploeg won Europeesche titelhouder nog niet bekend Boor een 40 overwinning van Canada op de Vereenigde Staten hebben de Trail Smoke Eaters het wereldkampioenschap ijshockey be haald. Hoewel de wedstrijd Zwitserland Tsjecho-Slowakije om het Europeesch kampioenschap tot driemaal toe ver lengd is, werd er niet gescoord en bleef de stand 00. Deze wedstrijd wordt 5 Maart overgespeeld. De ontmoeting Canada—Vereenigde Staten is onder groote belangstelling op de Margarethen- ïjsbaan te Bazel gespeeld. Het was een schit terende wedstrijd. De Canadeesche ploeg is wer kelijk de beste, welke de laatste tien jaren op de wereldkampioenschappen is uitgekomen. De Amerikanen hebben prachtig weerstand geboden, maar de overwinning van Canada was volkomen verdiend. Benoit maakte in de eerste periode een doelpunt, toen een der Amerikanen door den scheidsrechter naar het straf bank je was verwe zen. Zestig seconden later maakte Benoit het tweede doelpunt, gevolgd door het derde door Dame geschooi'd. Toen Brerman in verband met een fout met een Amerikaan handgemeen raak te vreesde men een oogenblik voor een alge- meene vechtpartij, doch de Zwitsersche scheids- x-echter stuurde een Canadees en een Amerikaan van het ijs. In de tweede periode volgde het vierde doel punt na een schitterenden soloren van Morris. Ook in de laatste periode lieten de Trail Smoke Eaters staaltjes van prachtig ijshockeyspel zien, maar het bleef 40. Te Zuerich vond de wedstrijd Zwitserland— Tsjecho-Slowakije, waarbij het Europeesch kampioenschap op het spel stond, voor 15.000 toeschouwers plaats. De Zwitsers waren wel iets sterker, maar dank zij de krachtige verdediging der Tsjechen zagen zij geen kans de puck in doel te schieten. Na driemaal verlenging was de score nog steeds blank. Zaterdag had Canada met 40 van Tsjecho Slowakije gewonnen, terwijl de Vereenigde Staten met 21 de Zwitsers den baas bleven. De eindstand van de finale-poule luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. Canada 3 3 0 0 6 150 Vereenige Staten 3 2 0 1 4 35 Zwitserland 3 0 12 1 19 Tsjecho-Slowakije 3 0 12 1 05 Duitschland won van Polen met 40 (10, 3—0, 0—0). Het eindklassement is thans: 1. en wereldkampioen Canada; 2. Vereenigde Staten: 3 en Europeesch kampioen Zwitserland of "fejecho-Slowakije, 5. Duitschland, 6. Polen, 7. Hongax-ije, 8. Engeland, 9. Italië, 10. Letland, 11 en 12. Nedex-land en België, 13 en 14. Joego slavië en Finland. (De dameshockeyclubs Rood Wit en B.D.H.C. hebben haar wed strijden van dezen Zondag met 6—0 en 5—0 gewonnen), th wil vandaag de jonge vrouw bezingen, In haar verschijning op het hockeyveld, Want daar presteert zij waarlijk groote dingen, Naar ons het sportnieuws van den Zondag meldt. Zonder veel vijven en zonder veel zessen, Hebben zij vijf-nul en zes-nul gescoord, Dat zijn toch wel „doeltreffende" successen, Waar ons district met vreugde over hoort. En ais wij dan het ranglijstje beschouwen, En zien Rood Wit en dan B.D.H.C., Dan zijn wij trotsch op deze jonge vrouwen, Sterk bovenaan als nummer een en twee. Wii mogen z' inderdaad met eere noemen, Want op 't gebied der mannelijke sport, Kan ons district er zich niet op beroemen, Dat zoo'n positie ingenomen wordt. De slag, modernen jongen vrouwen eigen, Heeft haar in glorie aan den top gebracht, jU wie het met haar aan den stick zal krijgen, Leert doorslaand wie er heerscht als sterk geslacht. P. GASUS. kon niet starten Zaterdag zijn de wereldkampioenschappen in het kunstrijden voor dames te Praag met de ver plichte figuren aangevangen. Van de achttien ingeschreven deelneemsters zijn vier dames door ziekte niet aan den start verschenen, onder wie de Europeesche kampioene in het kunst rijden, de Engelsche Cecilia Colledge, die een zenuwontsteking in het been heeft. Door haar uitvallen heeft de wereldkampioene 1938 Megan Taylor (Engeland) na den eersten dag gemak kelijk de leding kunnen nemen. Zon dagavond werden de wereldkampioenschappen kunstrijden voor dames voortgezet met de oefe ningen naar keuze. Zooals te verwachten viel, behield Megan Taylor den titel van wereldkampioene, zonder strijd evenwel, nu zij haar landgenoote, Cecilia Colledge, niet tot concurrente had. De einduitslag luidt: 1. en wereldkampioene: Megan Taylor (En geland) plaatscijfer 5, 373,022 punten; 2. Hedy Stenuf (V. S.) plaatscijfer 14, 358,094 punten; ocnno? Walker (Engeland) plaatscijfer 15, 359,738 punten; 4. Lydia Veicht (Duitschland) plaatscijfer 18, 355,331 punten; 5. Eva Niklova (Tsjecho Slowakije) plaatscijfer 27, 350,636 pnt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5