IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SAINTPOORT EN OMSTREKEN REX THEATER De Generaal- Diplomaat. Scherp requisitoir tegen automobilist. Autobus torpedeert een boom. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Pierlot kabinetsformateur in België. Waddenharing. U_ARCANC NO. 90 CJitgavr Louren» Cosier. Maatschappij Drukkerij Haarlem. Courant Uilgf™» N.V. Groote Houtstraat 93. Tel 10724. Bureau IJmuider Wrfo.n5301.r-P">3107»1 idT„t.uüea.opeoScveu voord» blad, oorden npgcome., to d. Heuuemer Coura-P Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 15 FEBRUARI '3S Abonnementen per week f0.12,/j. per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. HEDEN- en MORGENAVOND (Adv. Ingez. tvied.) Nu hij Catalonië veroverd heeft zijn gene raal Franco's papieren niet alleen in Spanje maar ook in het buitenland zoo sterk geste- dat hij zich in diplomatieke manoeuvres kan "aan begeven in het besef, dat er om zijn gunst gedongen wordt. De erkenning van zijn bewind schijnt zoowel in Parijs als in Londen voor de deur te staan. Ook in andere landen, waaronder Nederland. Daarbij blijkt dat de Engelschen en Franschen, die groote mate- riëele belangen in Spanje hebben, maar voor al met het oog op de Middellandsche Zee, den Italiaanschen invloed in Spanje willen tegen gaan, voor Franco veel aantrekkingskracht hebben. Dat is niet zoo vreemd als het den argeloozen mensch, die in den puren „strijd der ideologieën" gelooft, moet lijken. Enge land en Frankrijk kunnen Spanje met geld helpen om zich te herstellen. Dat kunnen Italië en Düitschland niet. Bovendien wil Franco baas in eigen land en koloniën zijn en in dit opzicht kan hij beter op de Wester- sche mogendheden vertrouwen dan op de Italianen. In Londen wint nu al het inzicht veld, dat Franco „pro-Britsch" zou zijn, dat hij zoo spoedig mogelijk van de Italiaansche troepen in zijn land verlost wil worden en dat de houding van Engeland, dat hem al gehol pen heeft bij de bezetting van Minorca, hem moed heeft gegeven tegenover Düitschland en Italië. Inderdaad blijkt uit de houding van de Duitsche en vooral van de Italiaansche pers, die erg boos zijn over de Engelsche bemoeiingen, dat men in Berlijn en Rome heelemaal niet gesticht is over den loop van zaken. En nu zeggen sommige Engelsche voor standers van de non-interventie, dat blijkt dat „het juiste spel" gespeeld is. Hierbij moet dan minder aan algemeene rechtsbeginselen dan wel aan het Engelsche belang worden gedacht. Misschien is men in Engeland wat erg opti mistisch over eigen vooruitzichten, maar de objectieve waarnemer moet wel erkennen dat er een wijziging in de machtsverhoudingen ten aanzien van Spanje is gekomen. Generaal Franco kan zijn hulpvaardige buitenlanders ook wellicht tegen elkaar uitspelen. Hij moge niet den naam van een geniaal veldheer ver worven hebben, wellicht verzekert hij Zich nu van de reputatie een listig diplomaat te zijn. Eet zal moeten blijken uit het verdere ver loop van zaken. Waarbij hem nog steeds de moeilijkheid rest, dat een deel van zijn aan hang, de Phalangisten, het fascisme aanhangt en een ander deel het herstel van de mo narchie. Intusschen is de oorlog nog niet uit, maar uit het bovenstaande blijkt al duidelijk dat Negrin en Del Vayo, die hun republikeinsche regeering nu weer in Madrid gevestigd heb ben, al heel weinig kans meer op eenigen buitenlandschen bijstand hebben. Bovendien zijn zij wat oorlogsmateriaal betreft ver in de minderheid en hebben zij hun voornaamste industrieele centra verspeeld. Nu zij geen am nestie en geen volksstemming over het be wind kunnen krijgen trachten zij den oorlog voort te zetten. En meteen wordt hun door Franco duidelijk gemaakt wat hun te wach ten staat, want hij heeft een wet uitgevaar digd omtrent de „politieke aansprakelijk heid", volgens dewelke de daden zullen wor den gestraft van „diegenen, die meer dan twee jaar lang hebben bijgedragen tot ver traging van de zege der nationale beweging". Deze wet is ganschelijk gegrondvest op het recht van den sterkste. Een anderen rechts grond kan ik niet ontwaren als ik lees dat de leiders en leden der linksche organisaties, de organisators van de Cortes-verkiezingen van 1936, de linksche candidaten voor die verkie zingen, de verkiezingsagenten, de afgevaar digden, alle vrijmetselaars en alle uitgeweke nen (na 18 Juli 1936) in aanmerking komen voor veroordeeling. Zij zullen, als het een maal zoover is, gestraft worden met verlies van alle burgerrechten, verbanning naar Afrika, verlies van alle bezittingen, verlies van nationaliteit en/of gevangenisstraffen va- riëerend van drie maanden tot vijftien jaar. Deze wet „tracht de heilige belangen des lands te vereenigen met den wensch, het eco nomisch bestaan der enkelingen niet te ver storen, zoodat de economische straffen zoo licht mogelijk zullen zijn". Het gebruik van het woord „heilig" doet ten aanzien van een dergelijke wet vreemd aan. Noch de Spaansche noch de andere in Spanje geïnteresseerde landsbelangen geven aanlei ding aan het woord heilig te denken. Men kan zich bepalen tot de hoopvolle verwachting, dat uit den verderen loop van zaken in Spanje geen Europeesche oorlog zal voortkomen en verder zijn indruk vaststellen, dat Engeland en Frankrijk in den laatsten tijd weer aan merkelijk in Europeesche machtspositie zijn toegenomen. R. P. Acht maanden gevangenisstraf geëischt. De Amsterdamsche rechtbank zette Dinsdag' het onderzoek voort in de strafzaak tegen een Hilversumschen commissionnair in effecten, ver dacht van het veroorzaken van dood door schuld. In den nacht van 1 op 2 October j.l. kwam verdachte met de door hem bestuurde auto op den Muiderstraatweg, even voorbij de Merwede- brug in botsing met een stilstaande vrachtauto met trailer, die aan de rechterzijde van den weg stond. De auto, waarin zich vier personen bevonden, reed met volle snelheid tegen de achterzijde van de vrachtauto. De gevolgen waren verschrikke lijk: de auto brak in tweeën. De heer Schöl- vinck uit Baarn werd zoo zwaar gewond, dat hij enkele oogenblikken na het ongeluk overleed, twee dames liepen vrij ernstige verwondingen op, de bestuurder werd licht gewond. Op 24 Januari hoorde de rechtbank in deze zaak een groot aantal getuigen. Het bleek, dat verdachte eerst te Baarn aan een diner had aan gezeten, waarbij het een en ander was gedron ken, daarna was het gezelschap naar het hotel Bosch van Bredius gegaan, om tenslotte een be zoek te brengen aan de Savoy-club te Amster dam, in welke gelegenheden verd. aldus ver klaarde hij weinig had gedronken. Op den terugweg gebeurde het ongeluk. Aan de rechter zijde van den weg stond de vrachtauto, die panne had, geparkeerd. Voor de veiligheid had de chauffeur zijn bermlamp naar achteren gedraaid. Zoowel over het branden van deze lamp als over dat van het roode achterlicht waren de getui genverklaringen verdeeld. Verdachte verklaarde, dat hij door de bermlamp in de war was ge bracht, hij dacht, dat hij met een tegenligger aan den verkeerden kant van den weg had te doen. De deskundige a charge, de heer C. Lange- veld, had een uitvoerig rapport uitgebracht, waartegenover de deskundige a décharge, kolo nel Rövekamp, van oordeel was, dat het onge luk aan een samenloop van omstandigheden te wijten was. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. Bosch, bracht in zijn requisitoir hulde aan den rijksveldwachter De Vries, die in deze zaak het eerste onderzoek instelde. Spr. schetste vervolgens het verloop van het hoogst ernstige ongeluk. Verdachte reed op den gevaarlijken weg met een snelheid tus- schen 100 en 110 K.M. De chauffeur van de vrachtauto kreeg panne aan zijn wagen, hij kon de nabije parkeerplaats niet meer bereiken en hij moest aan den kant van den weg stilhouden. Doch hij heeft menschelijker wij ze alles gedaan, wat hij kon doen om ongelukken te voorkomen. De snelheid, waarmede verdachte reed was naar het oordeel van spr. veel te hoog. Het onderhavige ongeluk spr. drukte er zijn verwondering over uit, dat niet alle inzitten den om het leven zijn gekomen is te wijten aan verd.'s groote snelheid, nadat hij alcohol had gebruikt. In de laatste jaren bestaat de neiging om mis drijven als dit niet zoo heel erg te vinden, vele automobilisten denken zoo snel te mogen rijden als ze willen. Ontstellend is het groot aantal doodelijke ongelukken. In Düitschland werden in 1937 en 1938 twintig personen per dag bij verkeersongelukken gedood. In Engeland be draagt dit aantal 18 per dag. In Nederland stijgt het aantal dooden steeds en in 1935 bedroeg dit reeds 763 per jaar. Het onderhavige ongeluk is veroorzaakt door door alcohol opgezweepte roe keloosheid. Naar het oordeel van het O.M. ver schilt dit misdrijf niet zooveel met doodslag en wat verdachte deed ligt dicht bij de voorwaar delijke opzet. De straf dient het kenmerk van dit ernstige misdrijf te dragen. Verdachte reed al weer kort na het ongeluk in een zelfde soort auto met zooals hij verklaard heeft zijn gewone snelheid. Spr. vorderde wegens het veroorzaken van dood door schuld acht maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Pleidooi. De verdediger mr. F. Heemskerk hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij o.m. aanvoerde, dat uit niets is gebleken, dat verd. te veel had ge dronken, dat Hij onbekwaam was om veilig een auto te besturen. Verd. is het slachtoffer gewor den van een ellendige samenloop van omstan digheden, en hij voelt zich dan ook onschuldig. Dat is dan ook de reden, dat verd. weer auto rijdt. PI. drong met klem aan op vrijspraak. Vonnis 28 Februari Geïnterneerde Spanjaarden. Spoedig naar Spanje terug? Zooals men zich herinnert, werd indertijd een dertigtal hier te lande vertoevende Spanjaarden, die zich bij den aanvang van den burgeroorlog onder de bescherming had den gesteld van het Nederlarxische gezant schap te Madrid, op het eiland Ameland ge ïnterneerd nadat en-kele hunner pogingen tot ontvluchting hadden ondernomen. Deze Spanjaarden, aanhangers van generaal Fran co, hebben thans Ameland weer verlaten en zijn overgebracht naar hun aanvankelijke verblijfplaatsen, onder meer te Den Haag en Eindhoven, waar zij vertoefden, voordat in- terneering gewenseht bleek te zijn. Verwacht wordt, dat zij binnenkort naar Spanje terug zullen keeren. Twee wagens van internationalen trein uit de rails geloopen. Door een ontijdige wisselbediening zijn Dins dagmiddag omstreeks half zes op het eerste per ron Oostzijde van het Centraal Station te Am sterdam bij het rangeeren van den trein, welke om 17.47 uur naar Bazel moest vertrekken, twee rijtuigen, een restauratiewagen en een personen rijtuig, uit de rails geloopen. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de beide wagons te vervangen. De trein is met een half uur vertraging van het Centraal Station vertrokken. Voor den historischen optocht in verband met het a.s. eeuwfeest van het Leidsche Studentencorps, waaraan door ongeveer 1000 personen zal worden deelgenomen worden thans te Leiden de costuums vervaardigd. Een kijkje in het atelier Vier inzittenden gewond. Dinsdagmiddag om vier uur is een autobus van den dienst HeerenveenGroningen, waarin twaalf personen gezeten waren, op den weg BeetsterzwaagLippenhuizen tegen een boom gebotst. Twee personen, waaronder de conduc trice, werden hierbij ernstig gewond, twee an dere inzittenden liepen lichte verwondingen op. De auto, een z.g. Dieselbus, kwam uit de rich ting Beetsterzwaag en zou ter plaatse, waar de buitenweg de weg HeerenveenGroningen snijdt, een autobus van de Ned. Tramweg Maat schappij, die in dezelfde richting reed, passee- ren. De chauffeur, G. v. d. Heide, heeft toen ver moedelijk de macht over het stuur verloren, met het gevolg, dat de auto van den weg raakte en aan den linkerkant, waar een dubbele rij boor men staat, tegen een eik botste. De botsing was zóó hevig, dat de stevige boom, die een doorsnede had van een halve meter, ter hoogte van de bumper afknapte. De conductrice de negentienjarige mejuffrouw Stuivenwoud, uit Groningen, sloeg door de voorruit en werd ern-, stig aan het hoofd gewond. Ook een 40-jarige dame uit Zutfen, mevrouw Eisinga, werd ernstig gekwetst. Twee andere passagiers liepen, zooals reeds gezegd is, lichte verwondingen op, maai de chauffeur bleef vrijwel ongedeerd. De toestand van de conductrice bleek zóó ernstig te zijn, dat men niet op de aankomst van een ziekenauto kon wachten om haar te vervoe ren. Zij is in een auto, die zoo goed mogelijk met stroo en dekens voor dit doel geschikt was ge maakt, naar het ziekenhuis in Heerenveen ge bracht. Ook mevrouw Eisinga is daarheen ver voerd. De derde gewonde, de heer Hettinga, uit Lem mer, die met een kleine hoofdwonde het zieken huis werd binnengebracht, kon, na te zijn be handeld, naar zijn woning vertrekken. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK, Romerkerkweg 8/ Tefef. 5421 (Adv. Ingez. Med.) Auto werd door trein mee gesleurd. Tegen bestuurder twee maanden gevangenisstraf gerequireerd. Op 23 November van het af geloopen jaar- heeft zich op den Spiegelnisserweg te Rotter dam een ernstig ongeval voorgedaan. Een auto met drie personen, passeerde den onbewaak- ten overweg van de lijn RotterdamGouda en werd door D-trein 111 gegrepen en over een afstand van circa 3'00 nieter meegesleurd. De inzittende J. H. Scheffer werd gedood, de an dere inzittende A. E. F. van Laarhoven kreeg een ernstige hersenschudding en zwaar licha melijk letsel. De derde inzittende, de 31-jarige koopman E. J. K. uit Rotterdam, was chauffeur van den verongelukten wagen. Ook hij liep eenige wonden en een lichte hersenschudding op. Dinsdag had hij zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Hem was n.l. ten laste gelegd, dat hij hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gereden, hetgeen dood en verwonding van zijn medereizigers ten gevolge had. Verd. verklaarde niet te weten, dat hij een overweg moest passeeren. Het regende dien dag zwaar en de ruiten waren beslagen ge weest. De officier van justitie noemde het rijden van verd. zéér roekeloos. Hij wilde echter re kening houden met het feit, dat verd. al veel gestraft was door het overkomen ongeluk en eischte daarom een gevangenisstraf van 2 maanden met intrekking van de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor den tijd van l jaar. De verdediger vroeg een geldboete. ttik zoek vooral mannen Koning Leopold heeft Hubert Pierlot, lid van den senaat, be last met de vorming eener nieuwe Belgische regeering. Pierlot heeft de opdracht aanvaard. Bij heeft een kort onderhoud met de jour nalisten gehad, die hem vroegen of zijn for mule die van de nationale eenheid zou zijn. Hij antwoordde daarop: „Wat formules be treft hebben de woorden een gevaarlijke be- teekenis. Ik zal eenvoudig trachten een re- geering te vormen, die het land vertrouwen inboezemt. Als ge dat nationale eenheid noemt, zijn wij het eens. Ik zal streven naar de vorming van een kabinet, dat gebaseerd is op de drie traditioneele partijen. Ik zal naar mannen uitzien en niet naar partijen". „Zullen dat leden van het parlement zijn?" „Ik zeg niet, dat ik slechts leden van het parlement in de regeering wil opnemen. Ik zoek vooral mannen". Senator Pierlot heeft vervolgens een onder houd gehad met Spaak en vervolgens met Jaspar. (Te Harlingen zijn sinds enkele dagen eenige netten uitgezet om te zien of de Waddenharing reeds aanwezig is. Er is slechts één exem-plaar gevangen, waaruit blijkt, dat de trek nog niet be- gonnen is.) Daar ligt een heele vloot al klaar, Om ijlings alle haringnetten, Zoodra de trek er is dit jaar, Vol hoop weer over boord te zetten. Er zijn er al wat uitgezet, Waarmee nu proeven zijn genomen, Helaas, men vischte achter 't net, Eén haring is er ingekomen. De haring is vanouds een visch, Waarmee je kattrigheid kunt wraken, Eén haring in de netten is Juist om je katterig te maken. Het was bepaald een soort spion, Die door de school is uitgezonden, Om, voor de groote trék begon, Te speuren naar de visschersgronden, Eén zwaluw maakt den zomer niet. Dit wijze woord is ook terzake, Verplaatst in 't nattte vischgebied, Eén haring kan geen vischvangst maken, 'k Wed, dat de visscher heeft gesmaald, Bij de verdrietige ervaring, Toen 't eene dier werd opgehaald: As je me nou toch wad-denharing, 't Is wat voorbarig ook, om reeds Nu van een rijke vangst te droomen, De trek in haring is er steeds, De trek van haring moet nog komen. P. GASUS. Twee menschen onder vallende In de Boekhorststraat te 's-Gravenhage maak te een lange schutting, die voor een winkelhuis in aanbouw was geplaatst, plotseling slagzij, sleurde een tweetal voorbijgangers mee en ont trok dezen volmaakt aan het oog. Eerst geruimen tijd later, toen verder onheil niet scheen te dreigen, stapten eenige stoere kerels op de schutting af, om ze met vereende krachten overeind te zetten. Daarop deed men de ontdekking, dat een man en een vrouw het slachtoffer van het ongeluk waren geworden. De vrouw, die later bleek te zijn de 36-jarige mej. A. H. uit de Deimanstraat, was buiten be wustzijn, terwijl den man, den 58-jarigen arbei der A. v. D. van de Schedeldoekshaven, niets zou hebben gemankeerd, indien zich geen ver dere complicatie had voorgedaan. Het toeval wilde echter dat ook een hond door de conster natie de kluts kwijt was geraakt en Van D., zoodra hij zich onder het getimmerte vandaan had gewerkt, in den arm beet! De inmiddels gearriveerde auto van den G. G. D. vervoerde den man en de vrouw naar den centralen post, alwaar werd vastgesteld dat bei den er uitstekend waren afgekomen. Geestelijke en moreele herbewapening. Stichting „De Groningsche Gemeenschap" opgericht. De plannen voor geestelijke en moreele her bewapening zijn in de provincie Groningen thans zoover gevorderd, dat zij binnenkort zullen wor den bekend gemaakt in een vergadering, waar in de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, een uiteerr- zetting zal geven van de plannen, welke reeds vasten vorm hebben gekregen. Thans is opge richt de stichting „De Groninger Gemeenschap", waarvan voorzitter is mr. J. Linthorst Homan. Secretaris is de heer H. Molendijk, wethouder van onderwijs te Groningen. Als penningmees ter zal fungeeren ds. J. C. Roose. Verdere leden zijn de heeren dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, burgemeester der gemeente Adorp, L. I. D. B. Buve, deken van Groningen, E. H. Ébels, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen en dr. H. G. van der Wielen, leider van de volkshooge- school te Bakkeveen. Voorts is een bestuursraad van vijf-en-vqftig leden samengesteld. GYMNASTIEK. UITVOERING IN DEN K. T. K. Donderdag 16 Februari wordt de rij uitvoe ringen in den Kennemer Turnkring geopend door S.S.H. in het K.S.A.-gebouw te Bever wijk. Zaterdag 18 Februari volgt Sparta in het gebouw Concordia te Velsen Noord. Don derdag den 23en geeft de T.V. Santpoort haar uitvoering in „De Weijman". Voor de volgende maand luidt de opgave: Zaterdag 4 Maart O.S.S. in het Groot Badhuis te Zandvoort; Donderdag 16 Maar Turnlust (Beverwijk) in het Kennemer Theater; Zater dag 25 Maart Concordia in het Gemeentelijk Concertgebouw. In laatstgenoemde zaal worden ook de uit voeringen van Bato op Zaterdag 8 April en van Turnlust H. op Zaterdag 22 April ge houden. HENGELEN. HAARL. HENGELAARSVEREENIGING „MORGENSTOND". Bovengenoemde vereeniging hield een on- derlingen tevens bekerwedstrijd in de Ring vaart aan de Lijnden. In totaal werden er 536 stuks gevangen. De uitslag was: Schmit Jongbloed 50, 2. v. Honschoten 47, 3. R. v. d. Aar 46, 4. v. d. Schoot 44, 5. Voges 44, 6. J. Meijer 32, 7. A. v. Dijk 30. 8. G. v. d. Vlugt 24, 9. Schouten 19. 10. H. Smit 19. Na afloop verzamelden de deelnemers zich in het clubhuis waar de voorzitter de heer A. v. Dijk de prijzen uitreikte. A. v. d. Pol werd .winnaar van den wisselbeker met de grootste visch terwijl Vooges een extra prijsje voor het laatste visch je in ontvangst mcchfc nemen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1