EEN SIMULTAAN SCHAAK-SÉANCE Op eenzamen post.. FEUILLETON KURT SIODMAK. 11) Achilles rolde met zijn bruine oogen en ging verder. „Maar we hebben ons weer ver zoend en hét ging weer zoon beetjeOch, wat moet Ik jullie eigenlijk vertellen!Tot in Athene die dierentemmer op de proppen kwam. Ik heb Aimee nooit begrepen. Ik had haar moeten waarschuwen, maar kan men een vrouw waarschuwen, die niet eens naar je wil luisteren?Voor de anderen, die toezagen moet het wel een opwindende en vroolijke geschiedenis geweest zijnZon derling, men vergeet zooveel, heele jaren, ja gedeelten uit mijn leven ben ik totaal ver geten, maar een paar oogenblikken, ellendige, verschrikkelijke oogenblikken zal ik nooit vergeten, die zijn onuitwischibaar in mijn geheugen gegrift". Achilles lachte en veegde zijn voorhoofd af. „Ik sta op het tooneel en schiet op de eie ren, die Aimee op 't dansende waterstraaltje laat vallen. Ik kijk daarbij in een klein spie geltje. Rustig schiet ik de eieren kapot. Ik draai de spiegel een beetje en ineens heb ik Aimee erin. Aimee en dien kerel. Ze staan tusschen de coulissen. Aimee had moeten weten, dat ik haar zien kon! Ah, daar was een groote dosis brutaliteit voor noodig! i: bleef heel rustig. Ik wist wel niet meer wat ik deed, maar het was allemaal routine werk en in elk geval applaudisseerde het publiek telkens, dus zal het wel goed geweest zijn". Achilles lachte verwezen. dan wordt er een paal gebracht. Aimee gaat er tegen aan staan, als gevangen blanke en ik bén als Indiaan verkleed en gooi met messen naar haar. Aimee beweegt zich daarbij dat is juist de kunst. Steeds dichter komen de messen bij haar lichaamopeens zie ik haar kijken en lachen, naar hemen wat voor een lachik grijp achter me en werp twee handen vol messen naar haar toe. Jullie zult me niet willen gelooven, als ik je vertel, dat ik die messen nu nog door de lucht zie suizen. Zij gaf geen geluid meer. Ze kon het niet eens meer". Achilles lachte gorgelend, nauwelijks hoor baar. „Het was gek, ik was zoo helder als glas en maakte nog een buiging, alsof het bij mijn nummer hoorde. Die kerel in de coulissen stond nog steeds te lachen. Hij had vergeten zijn mond dicht te doen. Het gordijn viel. De pianospeler trommelde verder op zijn rammel kast. Niemand sprak een woordZe heb ben enij niet gekregm. Het is niet zoo meilij k om in Athene te verdwijnen. Maar een nieuw engagement aannemen was natuurlijk on mogelijk Ze. zouden mij onmiddellijk herkend hebben. Ik zal nu nog een paar jaar wachten, tot dat men de zaak vergeten is, dat duurt niet zoo heel lang meerDaarom ben ik hier". Achilles sprong op, nam een paar messen uit de kast en wierp ze kunstig tot een kruis in de deur. „Ik verleer het nooit", zei hij voldaan, hing zijn medaillon met het amulet in het midden van het kruis en bekeek zijn werk met een liefdevollen blik. „Je hebt gelijk gehad", zei O'Murphy, die diep had zitten nadenken. Achilles trok voorzichtig de messen uit de deur, „En jouw geschiedenis, Hauser?" Hauser sloeg zijn beenen over elkaar, maak te het zich gemakkelijk, alsof hij aan een lang verhaal wilde beginnen. „Er was eens een meisje Hij zweeg, spuwde het sigaretteneindje uit, stak zijn handen in zijn zakken en verliet langzaam de kamer. Achilles en O'Murphy keken hem verbaasd na. Achilles begon te schaterlachen en liep naar de deur: .Hauser, jij hebt gewonnen! Je kunt die flesch wel houden!" Toen zette hij zich op zijn brits en verzonk in gepeins. Verschijning. Laat in den maanblauwen woestijnnacht kwamen Achilles en O'Murphy uit de kamer van den commandant, die nu door Hauser bewoond werd. Achilles was woedend. „Morgen moeten we dus veldoefeningen houden!" sputterde hij. ,H«b je ooit zooiets gehoord? Altijd als er zoo'n idiote sheik in een smerig gewaad geweest is, en zich uren lang in de kamer van den commandant heeft opgehouden, komt er zoo'n waanzinnig bevel." Zenuwachtig liep Achilles in de kasemat heen en weer. „Herinner jij je de laatste maal, toen Bog- danoff ons beval de kanonnen uit elkaar te nemen en schoon te maken? Hij was bang, dat ze anders bij het schieten zouden ketsen. Toen we klaar waren en de boel weer in el- kaargezet hadden, bleven er nog vier onder deden over en alleen die slimme Hauser heeft kunnen uitvinden, waar zij pastenen nuveldoefeningen!" Achilles steunde. Hij ging naar het kleine kijkgat. „Die kerels daar zijn zoo lui, dat ze zich nog niet eens in de schaduw bewegen; laat staan in de zon. Die sheiks hebben ons Wat moois bezorgd door ons Hauser als comman dant te geven. Dan had ik altijd nog liever Bogdanoff. Een waanzinnige commandant is altijd nog beter dan een eigenwijze. En Hau ser. Een laars vloog langs Achilles' hoofd en O'Murphy vloekte in afschuwelijk Iersch dia lect. Maar Achilles begreep de beteekenis en zweeg geërgerd. Door het schietgat keek hij op de binnenplaats, die daar als uitgestorven glansde in het maanlicht. In de hoeken zaten een paar Arabieren, onbewegelijk. Eén man stak langzaam de binnenplaats over. Droog klonken zijn voetstappen in Achilles' oor. De zonneschermen hingen, als uit staal gesneden over de balustraden. Achilles huiverde voor de stilte. Daar zaten die menschen in het blauwe maanlicht en wachtten. Zij wachtten op den dood, die ook over dit fort zou komen. Net zooals hij de andere forten ook reeds ver slonden had. Achilles was niet bang. Hij had talrijke wonden opgeloopen in gevechten of in duels van man tegen man, maar dit ijzeren, onaf wendbare noodlot van deze zwijgende solda ten op een verloren post, veroorzaakte een be klemming, die hij tevergeefs van zich trachtte te zetten. In dat opzicht benijdde hij den zwaren onverschillige O'Murphy, die zich met een hartigen vloek uit een dergelijken ge moedstoestand wist te bevrijden De stilte werd verbroken. De wacht op den toren riep. Achilles draaide zijn hoofd om en loerde zijwaarts. De man riep eenige woorden en er kwam leven op de binnenplaats. Langzaam werd een helft van de groote deuren geopend. Achil les vertrouwde zijn oogen niet. Er werd een auto binnengesleept, een groote helgekleurde auto, waarin een dicht ingepakte gestalte zat. Vier paarden met zadels, vier Arabieren- hengsten trokken de machine. Een auto in het fort! „O'Murphy! Gauw!" O'Murphy zag op, langzaam en nieuws gierig ging hij naar het venster. Achilles' hand greep zijn arm. „Een vrouwfluisterde de Griek. O'Murphy staarde op de binnenplaats. De deur van de auto was geopend en de bestuur der was eruit gesprongen en rekte de ledematen. O'Murphy zag, dat zij een slanke vrouw was, in rijbroek en kaplaarzen. Nu sloeg zij den korten sluier terug. O'Murphy en Achilles verdrongen elkaar voor het venster. Tot O'Murphy zijn kameraad opeens met een enkele handbeweging opzij drong. Nog steeds staarde hij naar de vrouw. Wat wilde zij? Was het een gevangene? Zij leunde tegen den wagen en nam haar omgeving op. Ze was schijnbaar niet hang. Maar ze moest toch een gevangene zijn, want aan de zijde der Berbers kwamen geen woestijnauto's en gelakte koffers voor en In het blauwe licht van de maan, zag O'Murphy plotseling haar gezicht, dat zich juist naar hem toewendde en hem bemerkte. Het was Sky, die beneden stond, alleen iets grooter, wat sterker, wat flinker, en toch Sky, smal en kinderlijk. O'Murphy leunde tegen den muur. Hij beefde als bij een aanval van malaria. Toen keek hij naar Achilles. De Griek lag half over tafel. Hij had een flesch in de hand en loerde naar O'Murphy. Hij scheen heelemaal dronken te zijn. Met zware stappen ging de Ier naar hem toe. „Wie heeft jou toestemming gegeven, mijn kast open te maken?" gromde hij en klemde de arm van den ander als in een bankschroef. „De vrouw O'Murphy schrok. De vrouw! Wat wilde zij in het fort. Wat wilde zij hier van hem Hij sloop naar zijn kast, nam de laatste flesch sprit en zette haar aan de lippen. „Ik ook?" bedelde Achilles. O'Murphy wierp de leege flesch in een hoek. Een prettige weldadige sluier trok voor ziin oogen. Sky was gekomen! „Aimée!" mompelde Achilles en staarde naar de deur gereed om op te springen Er werd geklopt. (Wordt vervolgd). De speciale narcissententoonstellirig te Sassenheim werd Dinsdag geopend. Onder de inzendingen waren vele kostbare exemplaren te bewonderen. Een fraaie collectie Dr. Max Euwe speelde Dinsdagavond met den schaakmeester Kmoch een wedstrijd in den vorm Yan een simul- taanséance tegen ongeveer 60 spelers, welke georganiseerd was ter gelegen heid der viering van het 25-jarig be staan van het gebouw der Ver. v. d. Effectenhandel te Amsterdam. Dr. Euwe peinst Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, die door H. M. de Koningin benoemd is tot Haar kamerheer ceremoniemeester, in zijn werkvertrek ten paleize Noordeinde te Den Haag Verschillende woonhuizen te Kerkrade moeten door stutbalken Het in aanbouw zijnde seinhuis van het groote in wording tegen verdere verzakking beschermd worden. - zijnde rangeerterrein in de Watergraafsmeer te Amsterdam, mijnbouw doet hier zijn aanwezigheid gelden vanuit welk seinhuis in de wirwar van rails en wissels het treinverkeer geregeld zal worden Met een hevige explosie werd deze week te Shoeburyness in Essex (Eng.) een nieuwe schuilplaats voor lucht aanvallen gedemonstreerd. De ontzaglijke menigte op het plein voor de St. Pieter te Rome, wachtend op toelating tot het bijwonen van de indrukwekkende plechtigheden, welke de bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen Z. H. Paus Pius XI voorafgingen De officieele vernietiging van het Pauselijk zegel na den dood van Z. H. Pius XI heeft Maandag in het Vaticaan te Rome plaats gehad. Verschillende ge tuigen woonden deze ceremonie bij

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8