Overneming landbouwcrisismaatregelen door bedrijfsgenooten. De Italiaansche troepen versterkingen naar Libye. Overheidshulp han niet geheel gemist worden. De positie van de trustee. Belangrijke kwestie voor den Hoogen Raad LEIDEN, 15 Februari. Dezer dagen heeft- rar. W. Hugenholtz advocaat en procureur te Leiden, bij den Hoogen Raad een zaak aaiu bangig gemaakt, waardoor ons hoogste rechts" college zich zal moeten uitspreken over dë vraag of een trustee naar Nederlandsch recht een lasthebber is, dan wel welke andere rechts figuur zich hier voordoet. Vooral voor de bankwereld is deze vraag van belang, te meer waar tegenwoordig hoe langer hoe meer gebruik wordt gemaakt van de trustee-figuur bij het leen en van gelden. Een N.V. die gelden op wil nemen sluit van te voren een overeenkomst met een trustee Deze zal als de geldschieters-schuldeischers er eenmaal zijn, hun rechten uitoefenen tegen de N.V., met dien verstande dat die schuld eischers zelf geen rechten uit de schuldvorde] ring tegen de N.V. uit zullen kunnen oefenen Door een obligatie te nemen zitten dié schuldeischers automatisch vast aan de voor de geldleening tusschen de N.V. en de trustee ge- sloten trustee-overeenkomst. Een scheiding heeft dus plaats tusschen recht en macht. Het recht blijft bij de schuld eischers, de macht ligt bij de trustee. Meestal staat er een bepaling in de trustee-overeen komst, luidende als volgt: „de trustee verteë genwoordigt de schuldeischers tegenover den schuldenaar, zoowel in als buiten recht". Het is nu bijv. de vraag of de trustee een dading cnag aangaan zonder eerst de goedkeu ring der schuldeischers te hebben gevraagd" Mag de trustee bijv. met f 600.— genoegen ne men als een obligatiehouder recht heeft f 1500.—. p Indien de trustee lasthebber is in den zin der art. 1829 e.v. B.W. is ten deze art. 1833 toepasselijk en zou de trustee een aparte goed keuring behoeven, anders weer niet. Het is dus van groot belang te weten, wat een trustee juridisch gesproken, voor een fi- guur is. De wet regelt de trustee niet, De trustee is overgenomen uit Engeland. In de thans aanhangig gemaakte zaak zal de Hooge .Raad een beslissing moeten geven, in deze zaak is eischer de eigenaar van een syn dicaat-bewijs ad f 500.hetwelk in 1932 be- taalbaar was met f 1500.De trustee de N.V Commercieele Bank te 's-Gravenhage, werd nu door den syndicaat-houder gesommeerd die f 1500.— van de N.V. Kampar Sumatra Goud Exploratie Maatschappij te 's-Gravenhage op te eischen. De trustee weigerde, waarna de syndicaathouder de bank heeft gedagvaard tot betaling der schade, gelijkstaande met de waarde van de obligatie alzoo tot betaling van f 1500, omdat de bank als trustee, dus lastheb- ster, haar plichten grovelijk had verzaakt. De rechtbank te 's-Gravenhage wees de vordering toe. Het gerechtshof te 's-Gravenhage wees de vordering in hooger beroep af. Eischer is nu in cassatie gegaan en heeft een vijftal midde len opgeworpen o.a. dat de trustee naar Ne derlandsch recht als lasthebber is te beschou wen en dat het onjuist is, dat de rechten en plichten van een trustee uitsluitend zouden zijn neergelegd in de trustee-overeenkomst en niet ook in de wet. Voor eischer zal voor den Hoogen Raad wor den gepleit door mr. Hugenholtz te Leiden, voor de bank door mr. Nysingh te 's-Graven hage. Het pleidooi is te wachten in Mei of Juni a.s. Kardinaal Innitzer naar Rome. WEENEN, 15 Febr. (Reuter). - Kardinaal Innitzer is naar Vaticaanstad vertrokken, ter bijwoning van het conclaaf. Madrid gebombardeerd. MADRID, 5 Febr. (Havas). Gisteravond te 21.30 uur opende de artillerie van Franco het vuur op Madrid. Dit is de derde keer se dert de regeering-Negrin zich te Madrid heeft gevestigd, dat de stad door zwaar geschut on der vuur is genomen. De minister van justitie, Gonzales Pena, heeft den correspondent van Havas verzekerd, dat de regeering volkomen eensgezind is. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 14 Februari 1939. 1. J. van t' Hoff, slager, wonende te Haar lem, Generaal Cronjéstraat 92, Curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. 2. H. Kloot, zich noemende en schrijvende H. Kloots, koopman in confectiegoederen, wonende te Haarlem, Kruisweg 4. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 3. J. C. van der Hooft, metselaar en aanne mer, wonende te Badhoevedorp, gem. Haar lemmermeer, Burg. van Amersfoordtlaan 3. Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. 4. J. Kiebert, handelaar in eieren, wonende te Beverwijk, Arendsweg 175, Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. 5. F. B. Meyer, vroeger tabaksbewerker, thans zonder beroep, wonende te Zwanen burg, gem. Haarlemmermeer, Olmenlaan 25. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. 6. J. F. van Nieuwbrug, kruideniers, wonen de te Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer, Zwanenburgerdijk 467. Curator Mr. F. J. Ger ritsen te Haarlem: 7. B. W. de Graaff Jr., winkelier in bedden etc., wonende te Haarlem, Generaal Cronjé straat 68, Curator Mr. Julius Hoog te Haar lem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: 1. M! Geutskens, vertegenwoordiger, wonen de te Haarlem, Keizerstraat 2, Curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem; 2. J. J. M. Sistermans, laatst wonende te Heemstede, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. 3. A. Godvliet, kruidenier, wonende te Haarlemmermeer, Vijfhuizen, Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. 4. Jan Buis Jbzn., tuinder, wonende te Aals meer, Uiterweg 40. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Joh. Borstlap, reiziger, vroeger te Zand- voort, thans wonende te Haarlem, Koningin neweg 10b, Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem; 2. Jacob Wallage (Walco), poetsdoekenfa brikant, vroeger wonende te Amsterdam, thans te Heemstede, Curator Mr. F. A. David son te Haarlem. 3. W. C. Brassem, makelaar, wonende té Haarlem, Frans Halsstraat 14, Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem; 4. Mej. M. van Coeverden, winkelierster, wo nende te Haarlem, Santpoorterstraat 48, zaak gedreven hebbende Generaal Cronjéstr, 76, Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem, j ERFPACHTSUITGIFTE TE AMSTERDAM. Mededeelingen kunnen nog niet worden gedaan. WERKZAAMHEDEN DUREN VOORT. AMSTERDAM, 15 Febr. Het onderzoek van de raadscommissie van onderzoek inzake erfpacht wordt naar wij vernemen met la-acht voortgezet. De commissie vergadert gewoonlijk 3 a 4 maal per week, telkens gedurende ruim drie uren. In de tot nu toe gehouden vergaderin gen zijn reeds zeer vele personen gehoord. Uit den aard der zaak vorderen de besprekingen met hen en de daaruit voortvloeiende onderzoekin gen veel tijd. Het stemt de commissie tot voldoe ning, te kunnen mededeelen, dat zoowel de per sonen, die eigener beweging aan haar geschreven hebben, als zij die op initiatief der commissie zelf tot een bespreking werden uitgenoodigd, met zeer groote bereidwilligheid aan haar verzoek tot een bespreking hebben voldaan. Het ligt in het voor nemen, ook verder met de werkzaamheden den grootst mogelijken spoed te betrachten. Het is thans echter nog niet mogelijk, omtrent den stand van het onderzoek of omtrent tien duur, nadere mededeelingen te doen. Mishandeling van oud-minister Van Schaik. De straf ïn hooger beroep verzwaard. ZWEMMEN Adolf Kief er verbetert zijn wereldrecord ÏOO yards rugslag. HET ONDERZOEK NAAR DE Omdat zij zoo lief en onschuldig is, heeft zij zooveel meer dan anderen, dat die haar wel dienen moeten. Als zij zelf niet tot Karei kan doordringen en het glas overwint, kunnen wij haar zeker niet helpen. Twee kilometer hier vandaan begint de tuin rug van het rendier, dat I van het paleis der Sneeuwkoningin. Daarheen moet je haar brengen. Zet haar af bij den grooten struik met roode bessen, die I daar in de sneeuw groeit. Maak daar dan geen praatjes, maar kom direct terug." En meteen tilde de Finnenvrouw Gerda op den zoo hard het kon wegliep. „O, ik heb m'n laarsjes en m'n handschoenen vergeten", riep Gerda, toen zij de snijdende koude voelde. Maar het rendier durfde niet om te keeren. Het liep door tot het inderdaad bij den struik met roode bessen kwam. Hier liet het Gerda afstappen, om ver volgens met een kus afscheid te nemen. Dikke tranen liepen het rendier uit zijn oogen, toen het terugging. Daar stond Gerda nu, heel eenzaam, in het ijzig koude Finmarken, in de sneeuw, zonder laarsjes en zonder handschoenen. (Wordt vervolgd) 's-GRAVENHAGE. 15 Februari. De 38- jarige accountant B. H. M. B.. is door den Haagschen polilie-rechter tot zeven weken ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij den oud minister van justitie, mr. van Schaik een klap in het gezicht heeft gegeven. In hooger beroep verzwaarde het Haagsche gerechtshof deze straf tot vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. DE ENGELSCHE LEENING AAN TSJECHO- SLOWAKIJE. Het Lagerhuis heeft de wet inzake Financiee- len bijstand aan Tsjecho-Slowakije in derde le zing zonder hoofdelijke stemming aangenomen en naar het Hoogerhuis doorgezonden. DE ZEDENAFFAIRE IN INDIë. MEDAN, 15 Febr. (Aneta-A.N.P.) De Raad van Justitie heeft, de eerste zaak in de zeden- atfaire in behandeling genomen. Tegen beklaagde is een jaar gevangenisstraf geëischt. De uitspraak is bepaald op 21 Februari. Schending van Engelsch-Italiaansch accoord? ROME, (United Press). Lord Perth de Britsche gezant in Rome hééft Ciano, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, er van op de hoogte gesteld dat Engeland het zenden van Italiaansche versterkingen naar Libye beschouwt als een schending van het Britsch-Italiaansche accoord, en bovendien dat Engeland de aanval len, die de Italiaansche pers op Frankrijk richt, niet kan goedkeuren. Perth zeide met nadruk dat deze aanvallen op Frankrijk een ongunstigen invloed op de Britsch-Italiaansche betrekkingen moeten heb ben. In welingelichte kringen meent men te weten, dat het antwoord van Ciano uiterst koel was en inhield, dat Italië niet anders doet dan zijn troepenmacht op 60.000 man brengen, wat de normale sterkte is. Deze versterkingen waren volgens Ciano noodig wijl Frankrijk in Tunis 200.000 man heeft hetgeen men in Engelsche kringen hoogst onwaarschijnlijk acht. Bovendien is men in Britsche kringen de mee ning toegedaan, dat Italië al 60.000 man in Libye heeft en dat in werkelijkheid het voornemen van Italië is, een grooter aantal in Afrika te vestigen. Ciano wees de verantwoordelijkheid voor de pers-campagne af, en antwoordde dat die aan Frankrijk te wijten is. AUSTIN (Texas), 15 Februari. De Amerikaansche zwemmer Adlf Kief er heeft zijn eigen wereldrecord op de 100 yards rugslag met 1 sec. verbeterd, door den afstand in 58.8 sec. af te leggen. Het oude record stond op 59.8 sec. gevestigd op 2 Maart 1935 te Evanston (Illinois). BLOEMISTEN-FATROONSVEREENIGING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. HAARLEM, Woensdag. Dinsdagavond hield deze vereeniging in „de Nijverheid" een druk bezochte ledenvergadering welke een eenigszins feestelijk aanzien had, daar aan het 100ste lid (het ledental is inmiddels tot 109 gestegen) een geschenk overhandigd zou worden, bestaande uit een boekwerk. De zaal had door enkele palmen en een bloemstuk een feestelijk aanzien en meer dan 60 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer W. Beunder uit Bloe- mendaal, wenschte ook de leden geluk met het succes, dat de ledenwerving gehad heeft, een succes dat bereikt is met veler medewerking en dat zijn weerklank heeft gevonden in Leiden, Wassenaar, Alkmaar en in het Gooi, waar ver- eenigingen opgericht zijn met hetzelfde doel en waarmee het Haarlemsche bestuur in contact staat. Na voorlezing van de notulen heette de voor zitter den spreker van dezen avond, den heer Paul Roozen, secretaris van de Tuinbouw-On- derlinge, uit Bloemendaal, welkom. Hij behan delde de Pachtwet. Deze wet is in de eerste plaats tot stand ge komen tot hulp aan de vele pachters of huur ders van land en tuinen. De term, „huurders, huren en verhuren" is in de wet niet gebruikt. Verder geldt de wet niet voor oppervlakten kleiner dan 1/4 H.A. en van een pachtprijs be neden f 50. Door verschillende bepalingen zijn ook vele rechten aan den grondeigenaar gewaarborgd, hoewel de wet den nadruk gelegd heeft op de rechten van de pachters. Indien door onverwachte oorzaken buiten de schuld van den pachter misgewas optreedt, kan voor dat jaar vermindering van pacht toege staan worden. In ieder arrondissement is een pacht-kamer met als hoogste instantie een pachtkamer in Arnhem. De duur van de nieuw te sluiten pachttermij- nen zal 10 jaar moeten zijn en schriftelijke over eenkomsten zijn verplicht. Na de 10 jaar pacht is een opzeg-termijn ver plicht van VA jaar. Na deze inleiding werden vele vragen gesteld die beantwoord werden door den heer Wester- dijk uit Den Haag, ambtenaar bij het Centraal Beheer. De voorzitter stelde toen de rondvraag aan de orde, die nog gedurende anderhalf uur duurde en waaruit bleek dat er nog zeer veel te sanee- ren valt in het hoveniersbedrijf. „Maar kun je de kleine Gerda niet iets geven, dat zij meer macht heeft dan iedereen?" „Neen, ik kan haar geen grootere macht geven dan zij al heeft", antwoordde de Finnenvrouw. „Zie je niet, dat die al heel groot is? Zie je niet, dat mensen en dier haar dienen? Juist door haar macht is zij reeds tot hier doorge drongen. Neen, wij kunnen haar die macht niet geven...... Ruim gestelde prijsgrenzen gevraagd. Heden is bij de algemeene landsdrukkerij verschenen een rapport betreffende overne ming der landbouw-crisis-maatregelen door de bedrijfsgenooten. In een uitvoerige inleiding wordt de wensche- lijkheid betoogd, dat de landbouw-crisismaat- regelen door de bedrijfsgenooten'worden over-, genomen, welk vraagstuk de aandacht is gaan vragen, toen het langzamerhand duidelijk werd, dat maatregelen ten behoeve van den land bouw voorloopïg niet zouden kunnen worden gemist. Na een uiteenzetting, dat de landbouw economisch veel kwetsbaarder is dan de meeste andere bedrijfstakken wegens afhankelijkheid niet alleen van de conjunctuur, maar ook van de natuur weei-somstandigheden, veeziekten, ge ringe elasticiteit van het aanbod e. d.), en de overheid dus, evenals overal ter wereld ge schiedt, aan den landbouw bijzondere aandacht moet schenken, worden de fouten van de hui dige regeling besproken, waarbij de overheid primair en het bedrijf secundair is. Deze rege ling, waarbij de overheid zeer veel van bovenaf vaststelt, moet op den duur leiden tot verstar ring, verambtelijking en verslapping der ver antwoordelijkheid van het bedrijfsleven. De eenige mogelijkheid om deze bezwaren tegen te gaan is, dat de overheid terugtreedt en het ge organiseerde bedrijf op den voorgrond wordt gesteld. Wegens het zeer groote aantal bedrijfs genooten kan de landbouw evenwel niet, zooals vele andere bedrijfstakken, tot vrijwillige eco nomische samenwerking komen. Door aan orga nen, die door het bedrijfsleven zullen worden gevormd, bepaalde bevoegdheden te geven, zal de landbouw in staat worden gesteld, de regeling van het bedrijf zelf in handen te nemen en zijn economische positie te versterken. Het voordeel van zulk een regeling, waarbij het bedrijf primair en de overheid secundair is, is vooral, dat de levenwekkende krachten, die Tien landbouw in vorige decennia steeds vooruit hebben gebracht, doch die door het huidige systeem ernstig worden belemmex'd, zich weder kunnen ontplooien. Nieuwe wegen zullen moe ten worden ingeslagen. Het zwaartepunt van de voor den landbouw noodzakelijke maatregelen zal niet meer moeten berusten bij de overheid, die nu eenmaal niet over die krachten beschikt, doch de verantwoordelijkheid en het risico van het bedrijf zullen wederom meer en meer op het bedrijf zelf moeten worden gelegd. Het zoeken van nieuwe afzetgebieden naast rationaliseering van het bedrijf, die den kostprijs verlaagt, zul len tot de belangrijks'te problemen behooren, waarvoor het bedrijf zich gesteld zal zien. Voorts zal moeten worden onderzocht, of nieuwe be en verwerkingsmethoden een oplossing kunnen brengen, b.v. melkwol, aardappelvlokken, ge droogde bieten. Wel zal de overheid hierbij van voorlichting moeten dienen en veelal finan- cieelen steun moeten verleenen om de technische mogelijkheden van een nieuwe vinding te on derzoeken, maar de verbreiding daarvan en de verantwoordelijkheid voor de toepassing, moe ten bij het bedrijf zelf blijven. In de naaste toekomst zullen ongetwijfeld nog talrijke maatregelen van economischen aard voor den landbouw noodig zijn. Op deze inleiding volgt een zevental hoofd stukken, waarin de grondslagen voor een rege ling door het georganiseerde bedrijf worden ontvouwd. Blijkens het eerste hoofdstuk wordt voor de overneming het huidige systeem van verplichting tot' aansluiting bij krachtens een wet aan te wij zen bedrijfsorganen aanbevolen. Dit stelsel heeft mede het voordeel, dat daarvoor niet aan stonds een nieuwe wettelijke basis noodig is, doch gebruik kan worden gemaakt van de landbouw-crisiswet. Het volgend hoofdstuk* over de organen, be schrijft in de eerste plaats den organisatori- schen opbouw, welke in groote lijnen gelijk zal kunnen zijn aan den opzet van den huidigen landbouw-crisisdienst, n.l. producten-organen voor het geheele land (de huidige centralen) en provinciale organen, welke met de uitvoering van onderdeelen kunnen worden belast (de hui dige provinciale landbouw-crisis organisaties en gewestelijke tarwe-organisaties). Hoofdstuk III is gewijd aan de methode, welke bij de overneming en vervol gens jaarlijks dient te worden gevolgd. Voorop wordt gesteld, dat zooveel mogelijk ter regeling aan belanghebbenden moet worden overgelaten. Daartoe wordt aanbevolen het systeem van richt prijzen te vervangen door een stelsel, waarbij de overheid zoodanige voorwaarden schept, b.v. door heffingen en financieele bijdragen, dat het bedrijf door het nemen van daarop gerichte maatregelen voor zijn producten een prijs kan bereiken, welke gelegen is binnen, na overleg tusschen overheid en bedrijf, vastgestelde ruime prijsgrenzen. In een volgend hoofdstuk wordt het algemeen vernietigingsrecht van den minister behandeld, dat deze wegens zijn verantwoordelijkheid uiteraard niet kan ontberen. Ook zal het om verschillende redenen gewenscht zijn, dat de minister op belangrijke, nauwkeurig omschre ven punten een goedkeuringsrecht zal bezitten. In zake de financiën vermeld hoofdstuk V, dat de inkomsten der organen zuilen bestaan uit heffingen in te stellen bij de bedrijfs genooten en voorts uit bijdragen uit het land- bouw-crisisfonds, waarin de opbrengst vloeit van de door de overheid vastgestelde heffingen. De financieele controle kan volgens hoofd stuk VI behandeld, in eerste instantie aan een door de bedrijfsgenooten op te richten eigen accountantsdienst of aan particuliere accoun tantskantoren worden opgedragen, doch de minister zal door zijn accountantsdienst super controle uitoefenen. Het laatste hoofdstuk behandelt de beslech ting van geschillen. Oudheidkundige vondsten te Smilde. SMILDE, 15 Febr. Bij de ontginning van een hooggelegen weiland in werkverschaffing onder de gemeente Smilde (Dr.) werden dezer dagen een aantal menschelijke geraamten aangetroffen. Enkele in vrij goeden staat ver- keerende beenderen doen vermoeden, dat zij afkomstig zijn van onvolwassen personen. Het weiland ligt in den zuidelijken hoek van Drentsche Hoofdvaart en Witte Wijk; op oudere kaarten is het hakhout. Volgens be jaarde omwonenden mochten de pachters van dezen grond hierin nooit graafwerk verrich ten. De lijkkuilen liggen, onregelmatig inge richt, over enkele aren oppervlak verspreid; de diepste is pl.m. 50 cM. en zij doorsnijden zoodoende een 30 cm. dikke laag bruin veen, die onder de 20 cM. dikke graszode ligt. Op het terrein werden enkele steenen werktuig jes aangetroffen, waarbij een transversaal bewerkte vuursteenen meskling. Oude volks verhalen maken melding van raadselachtige nachtelijke verschijnselen in dit gedeelte langs de Witte Wijk. AMERIKAANSCHE VLOOTMANOEUVKES LOKKEN JAPANSCHE VISSCHERS. Amerikaansche marinevaartuigen hebben de aanwezigheid van Japansche visschersvaartui- gen gemeld in de Caraibische Zee, in het alge meen in het gebied, waarin de gecombineerde manoeuvres van de Amerikaansche vloot zullen worden gehouden. Naar mpn verklaart, hebben de Japansche vaartuigen nooit eerder in deze wateren ge- vischt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6