De democratieën bewapenen. In Engeland. PROGRAMMA inKDERPAG 16 FEBRUARI 1939 Amerika's bewapeningsprogram aanvaard: 552 millioen dollar. Het Engelsche Witboek inzake lands verdediging 1173 millioen pond sterling. Iersche defensieversterking 5.5 millioen pond. De Fransche vliegtuigvlootuitbreiding 63 millioen dollar. Het Amerikaansche Huis van Af- oevaardigden heeft het bewapenings- ■programma, dat de verdediging van de vereenigde Staten moet verzekerenen waarvan de uitvoering in totaal 552 millioen dollar zal kosten, goedge keurd. De Vlootcommissie uit het Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aangeno men dat beoogt oen crediet van 68.400.000 dollar beschikbaar te stellen voor de ontwik keling van de luchtvaart- en vlootsteunpun- ten op Alaska, in de Caraibische zee en in den Stillen Oceaan. t In Engeland is het Witboek inzake de lands verdediging gepubliceerd. Voor het jaar 1939/40 worden de bewapeningskosten voor Engeland ceschat op 523 millioen pond sterling. Het vol gend jaar zullen de uitgaven 580 millioen pond sterling bedragen. Over de eerstkomende 3-iarige periode wordt de leeningsbevoegdheid uitgebreid tot 1173 millioen pond sterling. De Iersche minister van defensie heeft eisteravond in den Dail medegedeeld, dat de regeering besloten heeft, voor de versterking van de defensie een bedrag van 5% millioen uond uit te trekken, buiten het jaarlijksche bedrag van 2.250.000 pond voor het leger in de komende jaren, hetgeen een half millioen meer is dan de uitgaven in de voorafgaande jaren. De regeering wilde een leger vormen van 30.000 man. De „Temps" publiceert de volgende bijzon derheden omtrent de uitbreiding van de Fransche luchtstrijdkrachten en noemt als totaal bedrag hiervoor; 63 millioen dollar. Het uitbreidingsplan blijft nog steeds dat, hetwelk is opgesteld door Guy Lachambre, toen hij in Januari 1938 aan het ministerie kwam. Het behelst het in linie brengen van 2800 moderne oorlogsvliegtuigen, den bouw van on geveer 4800 vliegtuigrompen en 12.000 moto ren De belangrijkste bestellingen, die in de Vereenigde Staten zijn geplaatst, hebben ten doel den uitvoeringstermijn van dit plan te verkorten en den voltooi'ïngsdatum van het plan, oorspronkelijk bepa,ald in het voorjaar van 1940, te vervroegen. Tegelijkertijd wordt de krachtsinspanning der productie in Frankrijk voortgezet. Een dertigtal Curtiss jachtvliegtuigen bevindt zich thans reeds in Bourges of Villacoublay. De aankomst der toe stellen geschiedt regelmatig. Men verwacht de eerste bestelde bombarde mentsvliegtuigen in Juni. Reeds dezen zomer zal dus de sterkte van het Fransche luchtleger aanzienlijk gestegen zijn. Bij haar vertrek uit Frankrijk heeft de naar de Vereenigde Staten gezonden missie nauwkeurige instruc ties gekregen ten aanzien van de verrichtingen, die de gekozen vliegtuigen moesten kunnen uitvoeren en die gelijk moesten zijn aan die der moderne Fransche toestellen. Voorts had zij instructies betreffende de termijnen waar binnen geleverd moest worden. Binnen dit kader had zij volledige volmachten voor het plaatsen van orders. Het witboek in het Lagerhuis. Ten aanzien van het verdedigingsprogram van Engeland heeft Sir John Simon in het La gerhuis naar het witboek inzake de landsverde diging verwezen, dat thans is uitgegeven en schattingen voor 19391940 inhoudt ten be drage van 523 millioen pond. De uitgaven voor de landsverdediging bedroegen in 19371938 262 millioen en voor het loopende jaar worden de uitgaven geschat op 388 millioen. Aldus bedragen voor de eerstkomende drie jarige periode, waarvoor de leeningsbevoegd heid was vastgesteld op 400 millioen, de uit gaven voor de landsverdediging 1173 mil lioen; Daarbij wordt dan geen rekening gehou den met de bijkomende uitgaven voor de ver dediging der burgerbevolking. Zij heeft slechts betrekking op de luchtmacht van leger, vloot. De totale uitgaven daarvoor zullen het volgend jaar 580 millioen bedragen. Wat de vloot aangaat, aldus Simon, in het program voor 1939 zullen nog twee slagschepen worden opgenomen, zoodat in het geheel negen dezer schepen in aanbouw zullen zijn. Het pro gram voor 1939 voorziet in den bouw van twee nieuwe torpedojagerflottieltjes, twintig snelle escorteeringsvaartuigen van een nieuw type, die bestemd zijn voor de bescherming der scheep vaart tegen duikboot- en luchtaanvallen. Er zal nog een vliegkampschip worden gebouwd, waar mede dit aantal op zes wordt gebracht, de vol tooide Ark Royal niet medegerekend. Er zullen vier groote kruisers komen met zesduimsge- schut en eenige kleinere schepen. Wat de luchtmacht betreft, zal volgens Simon gedurende het loopende financieele jaar de maandelijksche aflevering meer dan verdub beld worden en zij zal ook verder aanzienlijk Worden uitgebreid. Omstreeks 31 Maart zal het aantal vliegtuigen der eerste linie tot 1750 zijn gestegen. Overeen komstig het oorspronkelijke program. De productie zal op de vergroote schaal voort gaan. Van den toestand zal de toekomst van den vliegtuigbouw afhangen. Het is thans onmogelijk te voorspellen hoe spoedig de situatie in staat zal stellen de productie der bewapening te ver minderen. De begrooting voor de luchtvaart zal voor 1939 de 200 millioen te boven gaan. De oorzaken van de verhooging der defensie-uitgaven. Het witboek inzake de Engelsche landsverde diging noemt één der factoren, welke hebben geleid tot de toenemende uitgaven, de voortdu rend toenemende ingewikkeldheid der moderne bewapening welkes toe te schrijven is aan de vin dingrijkheid der uitvinders. De voornaamste re den ligt echter in de noodzakelijkheid gepreste voorzieningen te treffen tegen luchtaanvallen. De verdediging tegen aanvallen uit de lucht is ook aanzienlijk toegenomen, in het bijzonder wat betreft nieuw luchtdoelgeschut en zoeklich ten. Ook de verdediging der burgerbevolking vergt aanzienlijke uitgaven. Er zijn thans sche pen in aanbouw tot een totale tonnage van 660.000. In 1935 bedroeg zij 139.000. Er zijn stappen genomen voor den bouw van fabrieken in de dominions. Verleden jaar zijn ruim 37.000 recruten toe getreden tot het leger, drie maal meer dan het voorafgaande jaar en een record in de recrutee- ring na den oorlog. 77.000 recruten traden toe tot het territoriale leger, vergeleken met 45.000 in het voorafgaande jaar. 31.000 namen dienst bij de luchtmacht, onder wie 1700 piloten, ter wijl gedurende het begrootingsjaar, dat in Maart eindigt, het totaal gesteld kan worden op 35.000. Twaalf scholen voor vliegopleiding zijn opge richt, terwijl binnenkort nog drie in Schotland worden geopend. Ruim 2500 vrijwillige reservis ten worden thans tot piloten opgeleid. Ballonversperringsplan uitgebreid. Het ballonversperringsplan, waarmede ver leden jaar een begin is gemaakt, is thans uit gebreid tot de provincies. Het omvat 47 eska ders. In het geheel zullen de defensie-uit gaven voor de eerste drie jaar, met inbegrip van het volgende begrootings jaar, dat 1 April begint, ruim 1173 mil lioen pond bedragen, terwijl de totale uitgaven voor de vijf jaar oorspronke lijk waren geraamd op 1% milliard pond. De Amerikaansche vliegtuigen verkoop aan het buitenland. Stephan Pace, lid van de militaire commissie van het Amerikaansche huis van afgevaardig den, heeft in het huis van afgevaardigden den verkoop van vliegtuigen aan het buitenland ver dedigd, waarbij hij o.m. zeide: Wanneer Enge land en Frankrijk verslagen worden, worden wij bedreigd. Hij voegde hieraan toe Het is nu beter vliegtuigen aan Engeland en Frankrijk te verkoopen voor hun verdediging, dan met een groote macht ten oorlog te trek ken om een aantasting van dit halfrond te ver hinderen. Voorts zette hij uiteen, dat de Ver eenigde Staten om redenen van eigen belang gedwongen zullen zijn om defensieve hulp te verleenen aan Canada of Groot-Brittannië in geval van nood. Roosevelt, zoo zeide hij, zou heel goed hebben kunnen zeggen: „Onze eerste verdedigingslinie is Engeland en Frankrijk". Spr. herinnerde het huis aan de mogelijkheid van een afstand der Bermuda-eilanden, wanneer Duitschland ooit over Engeland en Frankrijk mocht zegevieren. De republikeinsche afgevaardigde, Gifford, opende de vurige debatten over de buitenland- sche politiek der Vereenigde Staten. Hij ver klaarde, dat de verkoop van oorlogsvliegtuigen de gevolgtrekking verschrikkelijk duidelijk maakte, dat de Vereenigde Staten een bondge nootschap aangingen met een ander. Het tegen woordige defensieprogram ondermijnt, aldus spreker, de neutraliteitswet, welke ten doel had de Ver. Staten uit den oorlog te houden. Levering van mitrailleurs aan Australië De regeering van Australië heeft een groote hoeveelheid mitrailleurs van het laatste model gekocht in Tsjecho Slowakije. Van betrouwbare zijde wordt verder vernomen, dat de regeering van Australië van de Tsjecho Slowaaksche wa penindustrie de licentie heeft gekocht van dit nieuwe type mitrailleur, dat beter moet zijn dan de Bren-mitrailleur., Chineesche tegenstand op Hainan wordt voortgezet. Generaal Wang, de garnizoenscommandant van het eiland Hainan, heeft van Tsjang Kai Sjek opdracht gekregen den tegenstand tegen de Japansche bezetting voort te zetten. TWEEHONDERD VECHTWAGENS VOOR CHINA Aan boord van een Amerikaansch schip zijn te Rangoon 200 lichte vechtwagens, bestemd voor China aangekomen. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Fascisten in Tsjecho-SIowakije gearresteerd. PRAAG, 16 Februari. (Reuter.) Meer dan 200 leden van geheime fascistische organisaties en organisaties, welke met de fascisten sympathi- seeren, zijn sedert Zondag door de politie van Tsjecho Slowakije gearresteerd. De politie be merkte dat een uitgebreide samenzwering be stond toen zij in de nabijheid van Brno een aantal groepen jongelieden ontdekte, die gedu rende den nacht militaire oefeningen hielden. De leiders te Praag en elders werden gearres teerd en groote hoeveelheden anti-semietische pamfletten werden in beslag genomen. Blijkbaar bereidde men daden van geweld tegen de Joden voor. Imredy's aftreden. „Een van zijn overgrootouders was Joodsch". De Hongaarsche minister-president Imredy heeft zijn aftreden officieel bekend gemaakt in de vergadering van de regeeringspartij. Hij motiveerde zijn aftreden met te wijzen op zijn Joodsche voorouders. Een van zijn overgroot ouders van moederszijde was een Jood. Men zal zich herinneren, dat Imredy eenigen tijd geleden, hiertoe door de oppositiepers ge noopt, in het openbaar zijn Joodsche afkomst ontkende. De Kamer, welke gisteren bijeen zou komen ter bespreking van de „Jodenwet" van Imredy, is sindsdien verdaagd om redenen van binnen- landsche politiek. Teleki voert besprekingen. BOEDAPEST, 16 Februari. Naar titans vernomen wordt voert graaf Te leki besprekingen over het vormen van een nieuwe regeering. OOK BUITENLANDERS IN DUITSCHLAND KUNNEN TOT ARBEID IN STAATS DIENST VERPLICHT WORDEN. Krachtens een heden te Berlijn uitgevaardig de verordening kan, als de uitvoering van drin gende werkzaamheden van nationaal belang door het gebrek aan arbeidskrachten in gevaar wordt gebracht, een beroep worden gedaan op iederen in Duitschland wonenden buitenlander, evenals op iederen Duitscher. De erkenning van Franco. De regeering van Peru heeft besloten de di plomatieke betrekkingen met Spanje te her stellen door een vertegenwoordiger te benoe men bij de regeerv?g van Franco. Volgens inlichtingen uit parlementaire krin gen te Londen zou de Engelsche regeering be sloten hebben Franco te erkennen, doch zou men aan Chamberlain en Lord Halifax de keus hebben gelaten voor het juiste oogenblik, na overleg met de Fransche regeering. Het Zwitsersche ministerie van Buitenland sche Zaken te Burgos heeft medegedeeld, dat de federale raad van de Zwitsersche republiek besloten heeft de betrekkingen met de regeering Negrïn af te breken en de regeering van Franco te erkennen als de eenig wettige regeering in Spanje. Zes milliard yen voor de Japansche campagne in China. Er worden te Tokio thans besprekingen ge voerd tusschen de ministeries van financiën, oorlog en marine ter vaststelling van de buiten gewone militaire begrooting voor het volgend jaar, zulks met het oog op de Chineesche aan gelegenheid. Volgens de bladen zal er ongeveer zes milliard yen noodig zijn. Op 24 Februari zal het kabinet over de be grooting beraadslagen, die dan mogelijk op 25 Februari aan den Landdag zal worden voorge legd. Vermoedelijk zal de suppletoire begrooting voor de herwapeningsprogramma's van leger en vloot begin Maart aan den landdag worden voorgelegd. Het ministerie van Financiën heeft medege deeld in verband met het incident in China voor eon bedrag van 200 millioen yen aan obligaties uit te geven. Verder zal een bedrag van 100 millioen wor den opgenomen ter dekking van het deficit. De rente zal 3>£ pet. bedragen, de aflossingstermij- nen vervallen binnen zeventien jaar. Ongeveer 350.000 Spaansche vluchtelingen in Frankrijk. De voorzitter van de Fransche Kamercommis sie van Buitenlandsche Zaken, Mistier, heeft in de vergadering der commissie medegedeeld, dat 163.107 burgers en ongeveer 180.000 militairen uit Spanje over de grens zijn gevlucht. Duitsclie druk op Tsjeclio- Slowakije. De inmenging van Duitschland in de Tsjecho-Slowaaksehe aangelegenheden schijnt met den dag veelvuldiger en dringender te worden. Bij de departementen van buitenland sche zaken, birmenlandsche zaken en finan ciën komen de officieele of officieuze vertegen woordigers van Duitschland hun wenschen kenbaar maken, en deze moeten maar al te dikwijls worden ingewilligd; vooral in de Joodsche kwestie schijnt Berlijn veel druk uit te oefenen. Men verzekert zelfs, in zekere kringen, dat Hitier verklaard zou hebben, dat de grenzen van het land niet gewaarborgd kunnen worden, aleer het Joodsche vraag stuk is opgelost. Tokio's lantaarnpalen -worden munitie. Uit de straten van Tokio zijn alle ijzeren lantaarnpalen, leuningen, banken en put deksels weggenomen om er munitie van te maken. Ook de aschbakken en komforen uit de regeeringsbureaux zullen tot dit doel wor den versmolten. Men schat, dat het ministerie van verkeerswezen ongeveer 6000 ton ijzer bij een heeft gebracht. Twaalf millioen Mongolen steunen Tsjang Kai Sjek. Naar het Chineesche Telegraaf Agentschap mededeelt, heeft vorst Sja, voorzitter van de Yeghe Jo, en voorzitter van den Mongoolschen autonomen politieken raad, tegenover ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers verklaard, dat hij den steun van twaalf millioen Mongolen toezeide aan de Chineesche politiek van strijd tot het laatste onder lei derschap van Tsjang Kai Sjek, ten einde de grondslagen te vernietigen van de Japansche poging om de Mongoolsche vanen van China te vervreemden. Nieuw offensief van Franco verwacht. Als antwoord op Negrin's oproep. De oproep van Negrin om den weerstand voort te zetten, moet, naar rechtschë autoriteiten te genover den vertegenwoordiger van Reuter heb ben verklaard, ^een logisch antwoord vinden in een nieuw rechtsch offensief. In gezaghebbende kringen te Burgos wordt er op gewezen, dat de eisch van Franco tot vol ledige overgave der republikeinen onherroe pelijk schijnt te blijven. Vluchtelingen. Londen, Februari. Londen kan het niet langer ontkennen: de continentale invloeden die met de vluchte lingen binnenstroomen, heeft het niet meer of misschien nog niet onder den duim. De stad met het grootste opslorpingsvermo gen, deze walvisch die dagelijks buitenlanders van vele naties en variaties opslokt en ze weer neer zet in de steenen straten, ongehavend maar uiterlijk „gelijkgeschakeld", heeft deze vluchtelingen nog niet in het gareel weten te brengen. Het zijn tenslotte ook menschen. die zich in het oude vaderland tegen een erger soort gelijkschakeling (om dat onappetijte lijke woord nogmaals te gebruiken) verzet ten, of die voor deze behandeling niet in aanmerking kwamen. Het bewijs voor Londen's onvermogen in dit opzicht ligt in het feit, dat wij deze menschen in de straten blijven herkennen. We merken hen op: In Oxford Street, waar tusschen de gesta dig voortschuivende rij winkelenden één rij links, één rij rechts plotseling drie, vier menschen stil blijven staan om met een ge baar een hoogloopende discussie kracht bij te zetten, zonder te merken dat deze onregel matigheid in het verkeer hen afkeurende blik ken op den hals haalt. In cafés, die wij geleerd hebben als instel lingen te beschouwen waar men even vlug wordt bediend als eet, drinkt en weggaat. Daar kijken de kellners nu met gefronste wenk brauwen naar tafeltjes, waar men bij een kop koffie boomt en blijft boomen. In Bloomsbury dat district rondom het Britsch Museum en de Universiteit, waar de meeste hulp-comités voor vluchtelingen zijn gevestigd en waar ge geen voet buiten de deur kunt zetten, zonder naar den weg te worden gevraagd door iemand met al den deemoed van ondergane vernedering nog in oogen en gebaren. Ge kunt het niet missen. Ook zonder de krant- te lezen, merkt ge dat deze duizenden landslooze menschen hier met hun eigen le venswijze en hun eigen aspiraties een heen komen zoeken. En wie de moeite neemt zorg vuldiger te kijken, vindt dat beneden deze invloeden-aan-de-oppervlakte het begin van een grooteren invloed op het Engelsche leven in het algemeen valt te ontdekken. Een invloed, uitgeoefend door dat zeer kleine deel der duizenden uitgewekenen, waaraan hier werkelijk het recht wordt gege ven, niet enkel tot verblijf, maar tot schep penden arbeid. Sommigen hebben moderne onderwijs methoden in practijk kunnen brengen. De lijst van gemengde scholen, begonnen op ini tiatief en met behulp van vluchtelingen, neemt steeds toe.. Eén van hen, die een school voor moeilijke kinderen in Cornwall heeft, heeft, het daarbij reeds tot groote ver maardheid gebracht. Londen's populairste geïllustreerde week blad staat onder redactie van een uitgeweken Duitscher. Het is zoo populair omdat de op maak nieuw en frisch is, omdat de kwaliteit en actualiteit van de foto's niet genegeerd kunnen worden. Enkelen zijn zoo fortuinlijk geweest zich zelf in Engeland huizen te kunnen bouwen, die in de omgeving de oogen hebben doen opengaan voor de mogellijkheden van moder ne bouwkunst. Een nieuw flatgebouw in Hampstead. het werk van een Duitsch archi tect, staat er als een voorbeeld van wat Enge land in dit opzicht nog heeft te leeren. Ook de binnenhuis-architectuur ondergaat vernieuwingen en het is een mede door een Duitsch architect geleide onderneming, die den ernstigsten aanslag op de zware Engel sche luie stoelen maakt door lichter en vroo- lüker meubilair aan de markt te brengen. Londen's voornaamste kunstnijverheids school, een jonge instelling die er als eerste in is geslaagd een band te leggen tusschen de industrie en de toekomstige ontwerpers, staat onder directie van een gewezen Duitscher. Een grootere eenvoud van ontwerp, zoowel van stoelen, gordijnstoffen als vazen en een frisschere kleurencompositie zijn enkele van de kenmerken. Nieuwe processen, vooral in de chemische en metaal-industrie, zijn hier door vluchte lingen gebracht. En bedrijven door hen in de „distressed areas" in Wales geopend geven werk aan 15.000 werkloozen. Niet minder dan 251 vluchtelingen met ge specialiseerde academische kennis werden aan de diverse Engelsche universiteiten geplaatst: grootendeels in de medische, chemische, phi- lologische en natuurkundige faculteiten. Voorts hebben persoonlijke donaties enkele geleerden in staat gesteld hun in het vader land afgebroken onderzoekingen in Engeland voort te zetten. Onderzoek in de bestrijding van kanker is hier een der voorbeelden van. Al deze menschen brengen een energie en enthousiasme in hun werk, die voortvloeien uit het dankbare gevoel weer een tehuis te hebben gevonden, weer te kunnen herademen en begonnen werk te kunnen voltooien. Een Duitsche professor in anatomie, thans werk zaam aan een Londensche universiteit, ver telde mij, dat hij de atmosfeer aan de Engel sche universiteit, waar studenten zonder zich vele malen te „verheugen" en zonder omhaal van beleefdheidsfrases met hun professoren praten, zoozeer waardeert en zoo geniet van de vrijheid van opinie, dat hij zijn tegen woordige positie niet meer voor zijn finan cieel zooveel betere in Duitschland zou willen verruilen. Ook al hadden de Duitsche stu denten ieder een keurige doos met uitgelezen apparatuur en doen de Londensche het met enkele dingen af. Dat is iets dat zijn vaktrots zeer hindert en waarover hij toch niet wil klagen, om niet als lastig buitenlander te wor den beschouwd. Al naarmate Engeland erin slaagt deze bui tenlandsche kennis tot haar eigen voordeel te benutten, zonder de eigen krachten in het gedrang te laten komen, wordt het vluchte lingenvraagstuk minder een probleem en meer een vernieuwende scheppende kracht, waar aan wij en deze uitgedreven menschen nog gelijk plezier zullen kunnen beleven. Vr. S. Bérard heeft eveneens besprekingen gevoerd met Jules Henry, den Franschen ambassadeur in het republikeinsche Spanje, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt. Bérard weigerde verklaringen af te leggen. Hij beperkte zich er toe mede te deelen, dat hij he denavond een onderhoud zou hebben met Daladier en waarschijnlijk Vrijdag naar Burgos zal vertrekken met een aantal medewerkers. De duur van zijn reis is nog niet vastgesteld, maar zal waarschijnlijk vrij kort zijn. Bérard ver wacht Franco te ontmoeten. Naar de opvattingen van Bérard brengt de missie waarmede hij be last is, de erkenning de facto met zich mede van de regeer ing van Burgos. Bérard waarschijnlijk morgen naar Burgos. PARIJS 15 Februari (Havas). De „Temps" verwacht, dat Léon Bérard Don derdagavond naar Burgos zal vertrekken. Het onderhoud, dat Bonnet gistermiddag heeft gehad met Bérard, heeft twee uur geduurd. Daaruit blijkt wel met hoeveel zorg zij alle aspecten hebben bestudeerd van het Spaansche probleem, dat Bérard te Burgos zal moeten be handelen. Hij zal met de rechtsche regeering niet alleen de instelling van diplomatieke betrekkin gen tusschen Frankrijk en het Rechtsche Spanje moeten voorbereiden, hetgeen met zich mede brengt de oplossing van talrijke en delicatie juridische problemen, maar hij zal tevens talrijke kwesties moeten oplossen, die de aanwezigheid in Frankrijk van de Spaansche uitgewekenen aan de orde stelt. Del Vayo te Parijs bij Azana. Delvayo de Spaansche minister van buitenlandsche zaken is te Parijs aan gekomen. Hij heeft zich onmiddellijk na zijn aankomst naar Azana begeven. Talrijke Fransche bladen behandelen de reis van Dalvayo naar Parijs. In de Jour schrijft Pietri dat men vertrouwen moet hebben in Bérard om de machinaties van Italië in Spanje tegen te werken. Verder schrijft hij, dat de repu blikeinsche regeering inwendig verdeeld is en indien de reis van Delvayo naar Parijs al niet het karakter van een vlucht heeft, dan komt hij toch bij Azana, wiens verlangen naar verzoening bekend is, niet zoeken naar een geest van krach- tigen tegenstand. Volgens de Matin en de Journal zou Delvayo Azana hebben uitgenoodigd naar Madrid te ko men, aangezien men van meening is, dat de sector Madrid-Valencia zeer goed verdedigd kan woi'den. Nader wordt gemeld: De reis van Delvayo naar Parijs schijnt de openlijk erkende mee- ningsverschillen tusschen Azana cn Negrin niet uit den weg te hebben geruimd. Wel schijnt het, dat het verschil van meening op het oogenblik niet zoozeer gaat over de militaire mogelijk heden van het door den minister-president be pleite verzet, doch over de wenschelijkheid hier van, die door den president der republiek wordt betwist. Bovendien verschillen de beide staats lieden ook nog op andere punten van meening. In elk geval is vast komen te staan, dat Azana, ook na zijn ontmoeting met Del Vayo, erop re kent, te Parijs te blijven en niet naar Madrid terug te keeren. Bij Griep en Koorts. Mijnhardtjes maken U griep- en koortsvrij Doos 30 en 50 ct (Adv. Ingez. Med.) VRIJDAG 17 FEBRUARI HILVERSUM L 1875 en 301.5 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.Morgenwijding 10.20 Zang, piano en gramo foonmuziek. 10.50 Declamatie 11.10 Gramofoon muziek 11.30 Esmeralda 12.— Orgel, saxofoon, klarinet en viool. 12.50 Gramofoonmuziek 1.15 Het AVRO-Amusementsorkest 2.Viool en piano. 2.20 Vervolg concert 2.40 Causerie „Huis bewoners' lief en leed". 3.„The Romancers" mmv. soliste. 4.05 Gramofoonmuziek 5.Voor de scholen 5.30 Gramofoonmuziek 6.Esmeralda 6.28 Berichten 6.30 Literaire causerie 6.50 Ham mond-orgelspel 7.VARA-Kalender 7.05 Cause rie „De sociale taak der gemeentelijke en pro vinciale besturen" 7.23 Berichten ANP 7.30 Be richten 7.35 Causerie „Levenswaarden van het verleden". 8.20 Trioconcert 8.30 Causerie „De dienst aan het volk in de folklore" 9.De Ram blers, pianoduo en solisten 9.45 Causerie „Carna val». io.Fragmenten uit de operette „Si l'amour passé" (Opn.) 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.Viool en piano 11.30 Jazz muziek (Gr.pl.) 11.55—12.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM H. 415.5 M. Algemeen programma verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Be richten) 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berichten 12.15 KRO-Melodisten en solist 1.Gramofoonmuziek 1.20 KRO-Or- kest en solisten 2.05 Gramofoonmuziek 2.15 Or gelconcert 3.15 Gramofoonmuziek 4.15 KRO-Or- kest 5.Gramofoonmuziek 5.15 KRO-Melodisten en solist 6.Land- en tuinbouwcauserie 6.20 Berichten, hierna KRO-Melodisten en solist 7. Berichten 7.15 Causerie „Het vluchtelingenvraag stuk". 7.35 Musica Catholica 8.— Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Het Rotterdamsch Philhar- monisch orkest en solist 9.15 De Koninklijke Mi litaire Kapel en reportage 10.30 Berichten ANP 10.40 Bela Kiss en zijn Hongaarsch orkest 11.05 12.00 Gramofoonmuziek DROITWICH 1500 M. 11.40—11.50 Gramofoonmuziek 12.10 Orgelspel 12.35 Lou Preager en zijn Band 1.20 Causerie „Empire exchange" 1.352.20 Het Catterall- kwartet 2.45 De strijkers van het BBC-Schots- orkest, mmv. soliste (tot 3.05) 4.15 Gramofoon muziek 4.50 Radiotooneel 5.20 Gramofoonmuziek 5.40 Het Bernard Crook kwintet 6.20 Berichten 6.45 Radiotooneel 7.05 Parlementair overzicht 7.20 Opera „Manon" 9.20 Berichten 9.45 Causerie „Tight corners" 10.05 Orgelspel 10.35 Het BBC- Orkest 11.20 Oscar Rabin en zijn Band mmv. solisten 11.50—12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9 .en 10.Gramofoonmuziek 11.20 Het El- lis-orkest 12.30 Zang 1.10 Jane Evrard's dames orkest. 2.35 Viool en piano 2.50 Gramofoonmu ziek. 3.35 Pianovoordracht 3.50 en 4.40 Zang 4.55 Gx*amofoonmuziek 5.05 Zang 5.25 Het Pascal- kwartet 6.35 Cellovoordracht 6.50 Zang. 7.25 Jo seph Lyon's orkest 8.35 Zang 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkest concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Amuse mentsorkest 11.20 en 12.35 Omroeporkest en so list 1.30—2.20 Populair concert 3.20 Danziger Landesorkest en solist 4.50 Mannenzangvereeni- ging Beethoven en solist 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Winterhulp-programma 7.30 Omroepklein- orkest en -koor. 8.35 Carnavalsprogramma 9.35 Omroeporkest en solist 10.2511.20 Dresdens klein-orkest, accordeonduo en solist. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Het Om roeporkest 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 Ka mermuziek 6.35 Het Omroepdansorkest 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek 9.35 Het Omroepdans orkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Het Ra dio-orkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Zang 6.05 Harmonicavoordracht 6.35 Zang 6.50 Piano en cello 7.35 Gramofoonmuziek 8.20, 9.05 en 9.35 Het Radio-orkest 10.30—11.20 Het Romeinsch kwartet. OEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.10 Radiotooneel (Opn.) 9.20 Bérichten. 9.35 Sportreportage 10.05 Berichten 10.20—11.20 Het Omroeporkest.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7