IJmuider Courant Goede maand de Schatkist voor DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN REX THEATER troika De Bakenessergracht. Landelijke verduisterings proef te wachten. Een diëet. „Veendam" trachtte vergeefs te helpen. 2*.JAARGANG NO. 92 UI,ga.. Louren. Coster. Maai.chappi) ,co, Courant llilga.aD en 4lg«m. Drukkerij N.V Groote Hout.lraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuide, Courant. Kennemerlaan 42, Umuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, oorden kosteloos opgenomen in do üennemer CouranU Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactear: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 Abonnementen per week t'0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f L.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Lo9se nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. een Fransche Superfilm (Adv. Ingez. Mei.) Woensdagmiddag heeft de gemeenteraad van Haarlem eenige uren gedebatteerd over de Bakenessergracht en tenslotte het besluit genomen, niet tot demping over te gaan. Het voorstel van B. en W., deels ingegeven door den heer Klein, werd daarentegen aangeno men. Dit houdt heel veel in. Besloten is nu: den watergang van de Bakenessergracht twee meter te versmallen, waardoor het mogelijk wordt den rijweg aan de Westzijde te ver- breeden, de rijwegen langs de Bakenesser gracht door te trekken van de brug bij de Korte Jansstraat tot de Nieuwe Gracht (Zuidzijde) en den weg langs het terrein van de kazerne door te trekken tot aan den Kou- denhorn. Het heeft vele maanden geduurd eer het onderwerp demping van de Bakenessergracht eindelijk in den Raad aan de orde is gekomen, maar in dit geval kan men zeker vaststellen dat die lange voorbereidingstijd zijn nut heeft gehad. Hij heeft de gelegenheid geboden nieuwe denkbeelden naar voren te brengen en alle mogelijkheden onder het oog te zien. De zaak was nu tevoren volledig bekeken en alle dempers en anti-dempers waren volledig met argumenten, deskundige voorlichting, adressen, brieven, foto's enzoovoorts uitge rust. In vroeger tijden zijn er wel eens zaken san de orde gesteld, die door minder grondige voorbereiding jarenlang bleven slepen, van de eene raadszitting naar de andere, daardoor veeleer verduisterden inplaats van Verhelder den en soms werden doodgepraat. Het was nu wel een belangwekkend debat. Alleen op het pimt der schoonheidswaardee- ring was het niet indrukwekkend. Het haalt eigenlijk niets uit of het eene lid met de groot ste zekerheid zegt „de gracht is mooi" en het andere met even vaste overtuiging „het ding is leelijk". Waardeering van schoonheid is niet alleen een zeer persoonlijke aangelegenheid, beïnvloed door temperament, leeftijd, al of niet aangeboren kunstzin en andere factoren, maar bovendien kan men geen enkelen ge- meenteraad als deskundig in kunstzaken be schouwen. Daarom geloof ik altijd nog, dat het beter is als overheidscolleges zich te dezen aanzien door een door henzelf-benoemde commissie van bevoegden laten voorlichten dan dat zij een gedachtenwisseling houden die in hoofdzaak tot Weles! - Nietes! terugge bracht kan worden. Met lofwaardige toewijding aan de groote zaak was de commissie voor Openbare Werken een stille grachten-excursie benoorden het IJ gaan ondernemen, maar de resultaten daar van brachten ook niet veel kunstzinnige op heldering. Er bleek slechts uit dat de leden hun dorst naar grachtenschoon ruimschoots hadden kunnen lesschen dit worde slechts figuurlijk begrepen in zulke lieve oude stadjes als Edam, Alkmaar en Enkhuizen. En dat de Haarlemsche dempers die grachtjes allemaal veel mooier vonden dan het eigen grachtje van Bakenes. Maar dat andere mooier zijn bewijst nog niet dat dit dicht gegooid moet worden. Dat de kademuren daar beter onderhouden zijn dan te Haarlem, dat er nog bankjes voor de huizen staan en de gevels er keurig uitzien kan slechts bewijzen dat men den boel moet opknappen. Men moet, voor het overige, roeien in de grachten die •men heeft en kan niet gaan zeggen: „Nu moeten wij deze maar dichtgooien, want andere zijn zooveel beter bedeeld". Ook het argument van een der dempers, wethouder Van Liemt, dat in buitenlandsche reisgidsen onder de Haarlemsche bezienswaardigheden de Bakenessergracht niet genoemd wordt, kon niet zoozeer afschrikken. Eén lid vond dat de voorzitter van Haarlem's Bloei, wet houder Van Liemt, er dan maar eens voor moest zorgen dat dat veranderde De dempers bleken tenslotte gering in aan tal. Hun voorstel werd met 269 stemmen ver worpen, nadat vooral de heer Klein Schip horst, die zijn rede voorlas omdat hij vreesde door verkoudheid in gedempten toon te moe ten spreken, en wethouder Van Liemt hun zaak met brio, opgewektheid en nogal wat humor verdedigd hadden. Het voorstel van B. en W., door velen met kracht van argumenten verdedigd zoodat wet houder Reinalda zich tenslotte tot een kort en krachtig betoog bepalen kon, werd daarna aangenomen met alleen de stem van den heer Klein Schiphorst tegen. Er zal dus nu een mooie verkeersverbetering komen, met vele voordeelen. Een werk van een kwart millioen zal aan velen arbeid ver schaffen. Ik ben alleen een beetje beducht voor die „versmalling van de watergang van de Bakenessergracht" met twee meter omdat architecten mij verzekerd hebben dat schoonheid, die althans zeer velen in dit oude stadsbeeld zien, berust op de volmaakte even redigheid der verhoudingen. Zal men daar ongestraft aan kunnen tornen? Laat ons er bet beste van hopen. R. P. Hooge opbrengst der rijksmiddelen Jan uari in Omzetbelasting overtreft alle verwachtingen Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Januari jl. wordt ontleend, dat het zuiver bedrag der kohieren van de directe belastingen op dien datum f 39.897.912 bedroeg te genover f 36.810.194.op ultimo Jan. van het vorig jaar of f 3.087.718 meer. Deze toeneming is uitsluitend te dan ken aan de inkomstenbelasting, welke In vergelijking met het vorig jaar f 4.500.988 hooger staat genoteerd. Alle andere belastingen waren lager dan het vorig jaar en wel: de grondbelasting f 769.584, de vermogensbelasting f 84.319, de verdedigings belasting f 278.194 en de belasting van de doode hand f 281.172. De overige middelen. Al kan na het einde van de eerste maand van het Ioopende dienstjaar uit de opbrengst van deze middelen nog geen enkele conclusie worden getrok ken, voor het verdere verloop van deze inkomsten toch mag het als een verheu gend verschijnsel worden aangemerkt, dat Louwmaand het bedrag van de ra ming ad. f 36.810.416, met f 1.591.870 heeft overschreden en gekomen is tot een opbrengst van f 38.402.286. Des te verheugender moge dit stemmen, wan neer we daartegenover stellen de opbrengst van Jan. van het vorig jaar, welke toen f 33.340.621 bedroeg en daarmede f 2.428.138, bleef beneden de raming voor die maand ad f 35.768.750 en f 5.061.674 beneden de opbrengst van thans. Nog duidelijker komt de vooruitgang van de afgeloopen maand naar voren wanneer we in herinnering brengen, dat de opbrengst in Jan. 1937 heeft bedragen f 30.364.281 en in Januari 1936 f 27.743.568. Tot het zoo juist genoemde gunstige resultaat heeft voornamelijk bijgedragen de omzetbelas ting, welke met een opbrengst van f 9.736.681, ruim 2.9 millioen boven de raming kwam en zelfs f 5.379.635 boven de opbrengst van Januari 1938 Gemeentefonds. Wat de inkomsten ten bate van het gemeente fonds betreft, deze waren voor den dienst 1938 •1939 tot en met ultimo Jan. jl. f 68.302.240 bij een raming van f 68.700.000. Werkloosheidssubsidiefonds. De inkomsten ten bate van dit fonds waren voor den dienst 1938 tot en met de maand Jan. jl. f 51.444.950 bij een raming van f 52.300.000. Wat betreft den dienst 1939 was het zuiver be drag der kohieren op ultimo Januari f 1.372.716. Verkeersfonds. De opbrengst van de inkomsten ten bate van dit fonds heeft over de maand Januari jl. be dragen f 1.729.036, waarvan f 1.717.218 aan mo torrijtuigenbelasting en f 11.817 aan rijwielbe lasting. De totale raming van deze inkomsten bedraagt f 32.000.000. Bij de behandeling van de begrootmg voor Binnenlandsche Zaken heeft mi nister van Boeijen Donderdag in de Eerste Kamervergadering medegedeeld, dat in den loop van dit jaar onver wachts een landelijke verduisterings proef zal worden gelast en dat dan wel zal blijken, hoever men met de luchtbe schermingsorganisatie is gevorderd. Iv, Op de Amsterdamsche kunstijsbaan werd Donderdagavond de ijshockey- wedstrijd Amsterdam-Letland gespeeld. - De Letten maken hun tweede doelpunt De „Sibajak" in aanvaring met Engelschen torpedobootjager. Schade van zeer lichten aard. Het Nederlandsche mailschip „Siba jak" van de Rotterdamsche Lloyd, dat zich op de thuisreis bevindt, is Donder dagmiddag in de straat van Gibraltar tijdens een hevigen storm in aanvaring gekomen met den Engelschen torpedojager „Somali", waax-bij de Sibajak averij zou hebben opgeloopen aan stuurboordzijde van het voorschip en de oorlogsbodem aan den bakboordboeg. De botsing ge schiedde doordat de Sibajak als gevolg van den lcrachtigen wind uit de koers liep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bij de Rotterdamsche Lloyd zijn de gewone telegrammen van den gezagvoerder van de Siba jak ontvangen, waaruit blijkt, dat het schip op de normale, in de dienstregeling vastgestelde tijden, Gibraltar en Tanger heeft aangedaan en Don derdagavond om zes uur weer van laatstge noemde plaats vertrokken is. Aangezien de ka pitein geen melding maakt van het ongeval, mag worden aangenomen, dat dit niet van ernstigen aard is geweest. ENGELAND EN DUITSCHLAND MOETEN GOEDE VRIENDEN WORDEN. In een vergadering van de Duitsch-Britsche vereeniging te Berlijn heeft de Britsche ambas sadeur te Berlijn, Henderson aangedrongen op een hechte vriendschap tusschen Duitschland en Engeland. Hij zeide o.a.: „Ik geloof nog steeds aan het beginsel, dat het absoluut noodzakelijk is voor beide landen vroeg of laat, en hoe eer der hoe beter, tot een overeenstemming te ko men en goede vrienden te worden. Het is in strijd met het gezond verstand om Duitschland en Engeland te beschouwen als politieke tegen standers. Engeland is een zeemogendheid en Duitschland een continentale macht. Zij vullen elkaar aan en zijn niet onverzoenlijk. Hun le vensbelangen komen niet in botsing. Er is vol doende plaats in de wereld voor beider activi teit, zoowel economisch als wat betreft bescha ving. INTERPROVINCIALE LUCIITBESCHER- MINGSOEFENING IN DE DRIE NOORDELIJKE PROVINCIES. Naar wij vernemen zal evenals het vorige jaar met machtiging van den minister van Binnen landsche Zaken in Drente, Friesland en Gronin gen een interprovinciale luchtbeschei-mingsoefe- ning worden gehouden en wel van 2728 Maart a.s. Tusschen zonsondergang en zonsopgang zullen alle maatregelen inzake lichtdooving en tegengaan van lichtuitstraling, die bij werkelijk luchtgevaar worden afgekondigd, van toepassing zijn VEROORDEELD WEGENS RASSENSCHANDE. Het landgerecht te Neurenberg heeft een Jood, die tot Juli 1938 een verhouding met een niet-Joodsch meisje had gehad, wegens rassen schande veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf en vijf jaar verlies van eer. SCHAATSENRIJDEN. Wereldkampioenscliappen hard rijden te Helsinki. Het dooit in de Olympische Stad. HELSINKI, 17 Februari (Van een specialen A.N.P -verslaggever)In de schaduw van het prachtige Olympisch Stadion, in 1940 het centrum van de spelen der 12e Olympiade, ligt de ijsbaan van de stad Helsinki, waarop Zaterdag en Zondag a.s. de wereldkampioen schappen in het hardrijden op de schaats zullen plaats hebben. Het dooit echter te Helsinki en al vriest het des nachts enkele graden, overdag staat het kwik verscheidene streepjes boven het nul punt. Het gevolg is, nat de conditie van het ijs verre van goed is. De Nederlandsche rijders Jan Langendijk, Roel Koops en Herman Buyen, die onmiddellijk na de Europeesche kampioenschappen te Riga per vliegtuig naar Helsinki zijn gevlogen, hebben in de laatste tien dagen dan ook slechts enkele malen goed kunnen trainen. Niettemin hebben zij iederen morgen op de ijzers gestaan; hun conditie is sedert Riga aanmerkelijk vooruitgegaan. Allen hebben met griep te kampen gehad, de een I meer, de ander minder. Maar geen der Neder- (In Zuid-Afrika heeft een gezin landsche rijders wasfit. Nu hopen onze land- w ppnnnfpri maar rla t Hof. vovhlnf Ib TJocinln van 5 personen 12 jaar lang op een zorgvuldig uitgezocht mini- mum-diëet geleefd onder controle van een professor, die het als een volledig succes wereldkundig maakt). Een volle twaalf jaar lang op een dieet, Dat men eer een die haast niet eet kan noemen, En de professor zegt op een compleet Succes van deze proef te kunnen roemen. De kuur was, naar het schijnt, bijzonder straf, Men heeft niet slechts nauwkeurig uitgekozen, Maar woog het ook precies in grammen af, Want elke hap teveel was uit den booze. Toen het gezin, wordt ons erbij verteld, Het drie jaar lang aldus had volgehouden, Was ieder kwaaltje van de vijf geveld, En geen van hen was ooit zelfs meer verkouden. Men hield het daarna tot op heden vol. En het succes bleef (met den prof gesproken) 't Gezin verloor den lust in alcohol, En voelt ook geen verlangen meer in rooken. Ook daarmee is 't succes niet uitgeput, De vader kon zijn bril terzijde leggen, 't Gewicht van elk nam toe en ook de fut, Dus resultaten, clie nogal wat zeggen Men heeft hier de conclusie uit gepeurd, Dat menschen van veel minder kunnen leven, (Wanneer dit althans haarfijn wordt gekeurd) Dan er totnutoe voor wordt aangegeven. Het klinkt heel mooi, maar wat men toch vergeet Te zeggen, en wat ik wel graag wou weten, Is dit, krijgt men bij zulk een straf diëet, Ooit het gevoel, ik heb genoeg gegeten? Of offert men volledig aan het doel, Door mes en vork gedwee te laten rusten, Ondahks een blijvend knagerig gevoel: Ik zou nog best een hartig hapje lusten' Voor Holle-bolle-Gijs deug ik niet goed, Maar van te weinig kan ik ook niet houden, Wanneer ik twaalf jaar honger lijden moet Dan ben ik liever af -en toe verkouden. P. GASUS. De actrice Charlotte Köhler gaf Donderdagavond in den Amsterdamschen Stadsschouwburg de 100ste voorstelling van „Marathondans bij welke Cf tegenheid een huldiging plaats vond. - De heer J. M. Bend.en spre*ks de gevierd® actrice toe Van de Maria de Larinaga" vond men slechts wrakhout. Donderdag is in de Rotterdamsche haven aan gekomen de „Veendam" van de Holland Ame rika Lijn, welk schip op zijn thuisreis van New York actief heeft deelgenomen aan de pogingen om de opvarenden van het stoomschip „Maria de Larinaga" te redden, welke pogingen helaas niet zijn geslaagd. Het was bar weer, zoo vertelde ons een van de officieren van de „Veendam", toen in den morgen van den 8sten Februari seinen werden opgevangen van „Maria de Larinaga", welk schip in moeilijke omstandigheden verkeei-de, daar in.de hooggaande zeeën een der luiken was ingeslagen. Het in nood "verkeerende schip was ongeveer 200 mijl van de „Veendam" verwijderd. De gezagvoerder van de „Veendam" stelde direct alles in het werk om te hulp te komen. Dat deden ook twee Amerikaansche schepen, welke in de buurt waren. Latere berichten van de „Ma ria de Larinaga" wezen uit, dat de toestand steeds moeilijker werd. Steeds, in. contact blijvend met de Amerikaansche schepen snelde de „Veen dam" naar de opgegeven positie, 's Avonds zweeg de radio van het Spaansche schip, zoodat later mocht worden aangenomen, dat het dien avond is ondei-gegaan. Intusschen was het feit, dat geen seinen meer werden opgevangen, geen reden voor de „Veendam" om den koers naar Rotterdam weer op te nemen. Men bleef den op gegeven koers volgen en den volgenden och tend kwam de „Veendam" op de plaats aan van waar de „Maria de Larinaga" de laatste mede deelingen had uitgezonden. Ook de twee Ame rikaansche schepen waren inmiddels vlak in de buurt gekomen en gezamenlijk heeft men daarop de omgeving afgezocht. Van het ongelukkige schip werd niets gevonden, wel trof men op eenigen afstand van de laatst opgegeven positie wrakhout aan en riemen van booten, zoodat moest worden aangenomen, dat de „Maria de Larinaga" met man en muis was vergaan. Tot 's avonds werd het zoeken voortgezet, zon der resultaat echter. De „Veendam" heeft daar op haar reis vervolgd. Hoewel het hard storm weer was hèeft de „Veendam" zelf geen schade opgeloopen en ook geen last van beteekenis on dervonden. genooten maar, dat het verblijf te Helsinki in de laatste twee weken hun zooveel goed zal hebben gedaan, dat zij de slapte van den griepaanval weer volkomen te boven zullen zijn en dat zij in de aanstaande wereldkam pioenschappen met hun ouden pittigen stijl zullen kunnen starten. Verscheidene rijders zijn reeds te Helsinki aangekomen. De Nederlanders waren er het eerst, toen kwam de Pool Kalbarczyk, de Duitschers Wazulek en Stiepl volgden. Zes Noren zullen uitkomen, n.l. de titelhouder, de 36-jarige Ivar Ballangrud, die dezer dagen weer eens op den Noorschen kampioenstitel beslag heeft gelegd, verder Engnestangen, Staksrud, Mathisen, Johansen en Wangberg. VOETBAL IN ENGELAND. Donderdag is de wedstrijd tusschen Black burn Rovers en Sunderland voor de vijfde Cup-ronde overgespeeld. Ook nu eindigde de ontmoeting in gelijk spel. Na verlenging was de stand 0—0. Voor de tweede afdeeling van de League is gespeeld Swansea Town—Westham United 3—2. DAMMEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Te Rotterdam is Donderdagavond gespeeld de partij KinneginLochten'oerg voor het toornooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Deze partij werd gewonnen door Lochtenberg. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. ADSPIRANTEN-MIDDAG. In verband met den adspirantenmiddag die Zaterdag plaats heeft in de „De Leeuwerik", zullen er geen competitie-wedstrijden gehou den worden. De na-competitie begint ook eerst op Za terdag 25 Februari. GYMNASTIEK. „BATO". Zaterdagmiddag zal Bato een excursie hou den voor haar leden boven de 14 jaar naar de Telefooncentrale aan de Ged. Oude Gracht. VOETBAL. TERAARDEBESTELLING MR. J. H. WELCKER Donderdagmiddag is op de Algemeene Be graafplaats te Schiedam ter aai-de besteld het stoffelijk overschot van Mr. J. H. Welcker, den bekenden oud-intex-national en eerelid van het Haagsche Quick. Er was veel belangstelling. Blij kens het verslag in de Tel. was de K. N. V. B. vertegenwoordigd door de heeren Dr. D. van Prooye, Staal en Bouillon; het gemeentebestuur van Schiedam door den burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren en den gemeentesecretaris Mr. N. J. Post. Nadat de kist, welke bedekt was met tal van bloemstukken, in de aula was opgebaard, voerden achtereenvolgens het woord: wethouder ir. C. Houtman, namens het bestuur van de Spaarbank, de burgemeester, in het bijzonder namens de ziekenhuiscommissie; mr. M. M. v. Velzen, na mens curatoren van het gemeentelijk gymnasium, de heer T. Nieuwkerk, namens de Algemeene Sportvei-eeniging van Schiedam, waarvan de ovei'ledene de oprichter was; namens den Kon. Ned. Middenstandsbond, afd. Schiedam, van welke vereeniging wijlen de heer Welcker rechts kundig adviseur was, de heer J. Nauman, de heer A. M. de Groot, namens de afdeeling Schie dam van de Ned. Padvindersvereeniging, dr. D. van Prooye namens den K.N.V.B.; de heer N. J. de Groot namens Quick; de heer A. Jordaans, namens het personeel der Spaarbank; mr. Van Vollenhoven, oudcompagnon van den overledene. Aan de groeve sprak ds. v. d. Chijs eenige woorden van troost tot mevr. de wed. Welcker en haar twee minderjarige kinderen, welke toe spraak hij besloot met het Onze Vader. De plechtigheid werd besloten door mevr. de wed. Welcker, die o.a. zei er prijs op te stellen persoonlijk een woord van dank te richten tot haar vrienden, die haar zoowel tijdens de ziekte als na het overlijden van haar echtgenoot had den bijgestaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1