PRESTO PROBAAT Jaarvergadering IJmuiden's Bloei. VOOR WAS EN VAAT fl Voorzitter notaris Dolleman, overziet de tien jaren na de oprichting. Heeff IJmuiden zijn slechtste jaren gehad rm de jaarvergadering van „IJmuiden's Mrïï" welke gisteravond in hotel „Willem narpndsz" gehouden werd. hield de voorzitter, rfaris W A Dolleman, een uitvoerige rede, waaruit wij de volgende punten releveeren: Rede notaris Dolleman. Tien jaren IJm. Bloei. Het is thans tien jaar geleden dat ik voor het eerst Uwe vergadering met een rede onende Terugziende op het jaar 1928 kon ik tóen gewagen van een reden tot dankbaarheid hii het treffen van vergelijkingen met de reeks jaren verloopen sedert de jaren na den we reldoorlog. In 1929 waren de eerste tien jaren na die verschrikking achter den rug; er was toen een flinke opleving in IJmuiden merk baar- de vischonizet bedroeg in het jaar 1928 1514 'miliioen gulden: krachtig werd aan de uitbreiding van IJmuiden gewerkt, men sprak niet van het verschijnen van nieuwe wonin gen doch van geheele straten en wijken. Ten aanzien van den vischaanvoer in onze haven durfde ik tien jaar geleden zeggen „Hoe economisch sterker de populatie van West- 'Wopa wordt, des te grooter zal de vraag "worden naar het bij uitstek gezonde voedsel, "dat in onze haven wordt aangebracht; een "visschershaven als die van IJmuiden moet "daarvan profiteeren en een uitbreiding met "meerdere stoomtrawlers kan ik dan ook "geenszins zien als eenige bedreiging voor de "bestaande reederijen; integendeel des te "grooter de aanvoer, mits geleidelijk geschie- "dend, des te meer zal de vischhandel zich op "iJmuiden concentreeren". Hoe schril staat daar de werkelijkheid van thans tegenover; in 1928 een vischaanvoer van ongeveer 15V2 mil iioen gulden; in 1938 een van nog niet de helft van dit bedrag. En toch leverde het welstands- peil in IJmuiden in 1929 al een groot contrast met 10 jaar te voren toen men hier in een roes van geldverdienen leefde en dacht dat zich na den wereldoorlog de welvaart nog zou verdubbelen, toen een groot pakhuis op erf- pachtsgrond aan de Zuidzijde van de Vis schershaven f 65000.— in publieke veiling op bracht, welke opbrengst bij een huidige pu blieke verkooping zich zeer waarschijnlijk tot één procent van dat bedrag zou beperken. Als men den economischen op- en neergang, welke zich in den loop der jaren overal vol trekt, mage vergelijken met de golven der zee, dan hebben die golven zich hier in IJmuiden wel doen kennen als zeer wilde baren. De ongunstige economische toestanden van Europa begonnen in 1930 door te werken en het begrip „autarkie" werd voor Nederland in al zijn verschrikkingen openbaar. Een licht punt voor de gemeente Velsen was toen het tot stand komen van de nieuwe wet regelende de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Het feit, dat de forensenbelasting verdween maakte dat zeer velen zich in de gemeente Velsen kwamen vestigen; wat de forensen treinen dagelijks aan personen in onze ge meente af- en aanvoeren, is langzamerhand zeer omvangrijk geworden. Een opwekkend verschijnsel was het, dat in het jaar 1932 reeds hard gewerkt werd aan uitbreiding van het binnenlandsche visehver- bruik; ook een factor, welke onze gemeente tot zegen is geweest, want hoeveel ongunstiger zou het er niet uitzien, wanneer het vischverbruik hier te lande zich nog bevond in hetzelfde sta dium als b.v. 15 jaar geleden. Tien jaar geleden was het in IJmuiden „cou leur de rose". Wat is er sedert dien niet in IJmuiden te gronde gegaan; hoeveel misère is er niet geleden en hoe is er niet gevochten om staande te blijven. Groot respect kan ik heb ben voor hen, die zijn gebleven, wie zij waren; eenvoudig verbijsterend is het om de statistie ken te zien van de mutaties in onroeerende goederen in de achter ons liggende malaise- jaren in vergelijking tot die van tien jaar ge leden en nergens vindt men een betere baro meter van welstand en economischen neerslag clan in de overschrijvingen van vaste goede ren. En tóch bestaat IJmuiden nog, én tóch moet het vooruit. Naast de voor IJmuiden gunstige gevolgen van de legeruitbreiding hopen wij op de ves tiging van een of meer takken onzer Marine; hiervan zal IJmuiden ongetwijfeld profiteeren. Dat er tegen de vestiging van een deel onzer Marine in IJmuiden bezwaren bestaan, mag wel alom bekend worden geacht, doch bezwa ren zijn er om overwonnen te worden en zoo zal IJmuiden ook wel haar Marine krijgen; de geheele Nederlandsche Marine zal op den duur toch niet in één plaats kunnen worden opgesloten. Er komen in IJmuiden langzamerhand meer industrieën; een verblijdend verschijnsel; het vraagt naar werkkrachten en brengt welstand met zich mede. Als deze industrieën, in ver band met het economischer maken van hun Dednjven om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, van de Regeering gedaan Kunnen krijgen, dat zij hun grondstoffen en producten in IJmuiden mogen lossen en laden, zuilen zij daar niet alleen wel bij varen, doch TT r°vendien ten gevolge hebben, dat zich in IJmuiden meerdere industrieën vestigen. Van de uitbreiding van onze visschersvloot mogen wij weinig of niets verwachten; 't hui dige niveau te handhaven zal reeds veel Krachtsinspanning vereischen; alles moet dus worden aangewend om IJmuiden uit anderen nooicle te voeden met bronnen, welke welstand met zich mede brengen. Eén schitterend voor- v o ..]n dezen geest levert ons het Hoogoven- oearyf; de energie, welke daar ten toon ge spreid wordt heeft wonderen gedaan; wat is er sedert het aansteken van den eersten hoog oven niet gewrocht. Mijn vaste overtuiging is dat wij de slecht ste jaren hebben gehad. Verslag van den secretaris. De secretaris-penningmeester, de heer M. koos deelde o.m. in zijn jaarverslag mede, dat ■w. B. momenteel 207 leden telt (16 toegetre den, 17 bedankt). Vai\ het hoofdbestuur der A. N. V. V. ont ving de secretaris op 't congres te Oisterwijk de toezegging, dat de directeur, de heer Plan ten vergezeld van den perschef mr. Elias IJmuiden zouden komen bezoeken ten einde Z:cn persoonlijk op de hoogte te stellen van ^^me-mogelijkheden ten bate dezer ge- Het visscherij-museum. In 1938 verwachtte men de oprichting van het Visscherij-museum; tot nu toe is dit nog niet geschied. De onderhandelingen zijn echter thans in een zoo vergevorderd stadium, dat in dit jaar zeker tot het oprichten van een stichting zal worden overgegaan. Aan den oproep om voorwerpen voor het museum af te staan, welke betrekking hebben tot de zee en de visscherij, werd slechts door weinigen gehoor gegeven. Vreemdelingenverkeer. In het afgeloopen seizoen kwamen de navol gende aanvragen binnen: 55 schriftelijke aanvragen voor pension. 51 mondelinge aanvragen voor pension. 8 inlichtingen betreffende permanente ves tiging. 25 aanvragen om inlichtingen voor school en clubreizen. 67 schriftelijke en mondelinge inlichtingen van div. aard werden verstrekt. 21 aanvragen om propaganda-materiaal door andere V.V.V.'s. 51 personen maakten gebruik van ons# kan toor, om met behulp van gidsen van andere plaatsen, hun vacantieplannen te vergemak kelijken. 19 cliché's werden uitgeleend. 2 vereenigingen ontvingen inlichtingen voor een uitstapje naar buiten. 2 periodiek verschijnende bladen verzochten ons een artikel te willen schrijven ove.r Velsen- IJmuiden. IS'O viertalige gidsen werden uitgereikt. 580 hotel- en pensionboekjes werden ver zonden. De toeristensteiger. Ook dit jaar is de steiger nog steeds on bruikbaar. Wat dit voor de gemeente Velsen doch voor IJmuiden in het bijzonder beteekent zal een ieder wel duidelijk zijn. Wij hebben een steiger, maar schepen mogen er niet aan mee- ren, want dat is levensgevaarlijk. Waarom wordt hierin geen verbetering gebracht? Wegens de groote kosten daaraan verbonden? Dit jaar kwamen weer verschillende toeristen schepen binnen, welke moesten meeren aan een boei buiten de Noordersluis of in de z.g.n. bijleggershaven. In het eerste geval heeft IJmuiden hier geen voordeel van, aangezien de toeristen dan via Beverwijk ons land bezoe ken en in het tweede geval moeten de scheep vaartmaatschappijen een afhaal-boot huren om de passagiers van boord naar den wal te brengen en omgekeerd. Een en ander gaat na tuurlijk met groote kosten gepaard. Het zal een ieder dan ook duidelijk zijn, dat men hiervoor bedankt. E11 men dus te IJmui den geen, of maar zeer weinig, toeristensche pen zal krijgen. Hetgeen, dit spreekt, voor de winkeliers ter plaatse een groot nadeel is. Ons zijn gevallen bekend uit den tijd toen deze schepen nog aan den steiger meerden, dat winkeliers voor f 20.tot f 40.goederen ver kochten. Drie-in-één reizen. Na verschillende besprekingen met de direc tie van de „Alkmaar Packet" is IJ. B. overeen gekomen, dat door deze maatschappij in de vacantiemaanden van het afgeloopen seizoen z.g.n. drie-in-één reizen werden georganiseerd. De financiën. De penningmeester deelde mede, dat ook in het afgeloopen jaar de uiterste zuinigheid moest worden betracht. Niettemin kon de re kening met een voordeelig saldo van f 121.26 afgesloten worden, met een totaaltelling van f 1499.52. Dit voordeelige saldo is toe te schrijven aan de gehouden verloting en de feestweek in September 1.1. De kascommissie rapporteerde gunstig, zoo dat volledige décharge verleend kon worden. De begrooting voor 1938/1939 vermeldt aan contributies f 740 en een totaal aan geraamde inkomsten van f 1150. De geschatte uitgaven zullen vermoedelijk f 1125 bedragen, zoodat een bedrag van f 25 als sluitpost onvoorzien zal fungeeren. Bestuursverkiezing. Bij de verkiezing van een vijftal bestuurs leden wegens periodiek aftreden van de heeren A. P. Bakker, J. H. Th. Eerman, T. Engel, M. W. Hellemons en ir. G. A. Kessler, verklaarden deze heeren bereid te zijn een herbenoeming te aanvaarden. Zij werden allen herkozen. Monument gevallen visschers. Bij de rondvraag pleitte de heer Joh. de Waard voor het oprichten van een monument voor de gevallen visschers tijdens den Wereld oorlog. Spr. had zich gedacht gelden daartoe te verzamelen uit b.v. de pachtsommen van een te organiseeren feestweek. De voorzitter zegde toe deze zaak nog eens te zullen onder zoeken en ook of de mogelijkheid zou kunnen bestaan een fonds te vormen. Daarna sluiting. Dat kon niet uitblijven. Verkeersregeling op de spitsuren dringend gewenscht. Op de plaats waar Julianabrug, Julianakade en Havenkade samenkomen heeft een botsing plaats gehad tusschen een luxe auto bestuurd door een inwoner van Velsen en een wielrij der uit Beverwijk. Door de botsing werd het rijwiel tamelijk ernstig beschadigd, maar de wielrijder bleef ongedeerd. Het zou geen overdadige weelde zijn, in dien op dit kruispunt op bepaalde tijdstippen van den dag van politiezijde het verkeer in goede banen werd geleid. Vooral op de spits uren, hoofdzakelijk 's middags 12 uur is het op dit kruispunt van een vijftal wegen zeer druk, zoodat het er dan vooral voor voetgan gers zeer gevaarlijk is. Er is een tijd geweest, dat hier ter plaatse des middags een verkeers agent aanwezig was, maar sinds geruimen tijd is dit niet het geval en juist den laatsten tijd is het verkeer er zeer toegenomen. Vooral de omstandigheid dat de situatie er moeilijk te overzien is, maar een verkeersregeling zeer gewenscht en daarom zullen velen met ons hopen, dat de politie hieraan aandacht schenkt. ER WERD OP HEM GEWACHT. De politie heeft één onzer plaatsgenooten aangehouden, waarop gewacht werd, want hij had nog 35 dagen hechtenis tegoed. De aangehoudene is op transport gesteld naar Haarlem. 30-jarig jubileum der S. O. V. Afdeeling IJmuiden organiseert een filmavond. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der S.O.V. organiseert de afdeeling IJmuiden a.s. Zaterdagavond een filmavond in het Her vormd Vereenigingsgebouw aan de Kalver- straat. Als spreker treedt op de heer H. G. Molenaar van Rotterdam met het onderwerp „Veilig Spoor". Verder is er accordeonmuziek. Tot de films, die vertoond zullen worden behoort o.a. als hoofdfilm „Een kreet in den nacht" met den beroemden wolfshond Rin- tin-tin. Rin-tin-tin wordt beschuldigd, lammeren te hebben gedood en alles wijst op zijn schuld, zoodat men besluit, den hond dood te schie ten. In een wonderlijk gespeelde scène weet de hond zijn aanklagers van zijn onschuld te overtuigen en zich als menschenredder te doen kennen. De film is zeer boeiend en bovendien komen er tal van prachtige natuur opnamen in voor. Des middags half drie wordt voor de kin- dere een filmvertooning gegeven, waarin o.a. vertoond wordt de kinderfilm: „De Snoep winkel". TH ALIA THEATER: „Zijn laatste strijd" (Kid Galahad) en „Mr. Moto slaat toe". Edward G. Robinson. Het Thalia Theater vertoont deze week een film, rijk aan actie, romantiek, eindigend in een prachtig gespeeld sensationeel slot. Edward G. Robinson, Bette Davis, Humphrey Bogart en de boksende filmspeler Wayne Morris ver tolken de hoofdrollen in deze film onder regie van den grooten regisseur Michael Curtiz. De volgende bladen gaven hun meening als volgt weer: Het Volk: Zeldzaam boeiend zijn het spel en tegenspel van deze twee karakters, die in beeld en geluid het volmaakte rhythme van deze film dragenprachtige vertolking van de groote vrouwenrol door Bette Davis meesterlijk spelLaten we volstaan met te zeggen, dat er in deze film boks-scènes voor komen, die zoo fabelachtig knap gemaakt zijn en zoo suggestief gemonteerd, dat de haast ondraaglijke spanning van een dramatisch vuistgevecht zich aan heel het publiek mede deelt Het Vaderland: Voortreffelijke regie van Michael Curtizuitstekend spel van Bette Davis en Edward G. RobinsonKid Galahad is een zeer sterke film in meer dan één op zicht. Wanneer men weet, dat de regie in han den was van Michael Curtiz, die als één der grootsten van Hollywood beschouwd wordt (vooral sedert zijn uit technisch oogpunt in derdaad buitengewoon bewonderenswaardige „Charge of the light Brigade") dan zal men zich over het hooge peil, waarop dit werk als film staat, niet verbazenKid Galahad is inderdaad een film, die door de geraffineerde wijze, waarop zij gefotografeerd, gemonteerd en gecomponeerd is, den toeschouwer van het begin tot het einde boeit en in spanning houdt Het Vaderland: Een van de vele. zeer vele Amerikaansche boksfilms, maar toch een met een betere intrige dan de meeste van dit soort. Bovendien een film met Bette Davis, wat op zichzelf de film al belangrijkheid geeft Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia Peter Lorre in „Mr. Moto slaat toe". EEN MODERNE INRICHTING VOOR HEIL GYMNASTIEK EN MASSAGE. Sinds eenigen tijd hebben we in onze plaats een inrichting zooals die er tot dusver onbe kend was, n.l. een zeer modern geoutilleerd instituut voor heilgymnastiek en massage. Was men voorheen voor bepaalde behande lingen, als deze door den medicus waren voor geschreven, verplicht hulp in andere plaatsen te gaan zoeken, dit behoort thans tot het ver leden. De heer J. J. Koks, gediplomeerd voor •masseur en heilgymnastiek, heeft in het per ceel Lijsterlaan 29 een instituut voor massage, heilgymnastiek en hoogtezon-therapie ge opend, dat aan alle eischen voldoet. De heer Koks, die ook privé- en clublessen geeft in gymnastiek bezit het diploma van den Nederl. Bond van medische masseurs. VIOS 5 OPGELEGD. De stoomtrawler Vios 5 is in verband met de slechte besommingen der laatste weken opge legd. Jubileum bij het Ziekenfonds „Velseroord". De heer P. J. v. d. Linden I2V2 jaar bode-incasseerder. Gisteren herdacht de heer P. J. v. d. Linden den dag dat hij voor 12V2 jaar werd aange- stelds als bode-incasseerder bij het Zieken fonds „Velserend" en het heeft den jubilaris, die al dien tijd zijn werk trouw en nauwgezet heeft verricht, niet aan belangstelling ont broken. Van vele zijden mocht hij bloemen in ontvangst nemen. Des morgens half negen kwam het dage- lijksch bestuur van het Ziekenfonds den heer van der Linden complimenteeren, waarbij hem tevens een rookfauteuil werd geschonken. De reden dat het bestuur er zoo vroeg bij was was daarin gelegen, dat de heer v. d. Linden eiken dag al vroeg op het pad gaat om de be langen van het fonds te behartigen. Dat de heer v. d. Linden zooveel belang stelling heeft mogen ondervinden komt zeker niet het minst doordat hij op velerlei terrein een vooraanstaande positie heeft bekleed. Zoo was hij gedurende veertien jaren lid van de Gezondheidscommissie; voorts was hij gedu rende tien jaren bestuurslid van een woning bouwvereniging en zijn vele belangrijke werk voor V.S.V, blijkt daaruit, dat men hem indertijd het eerevoorzitterschap heeft aange boden. En ten slotte is de heer v. d. Linden ook in de muziekwereld geen onbekende. PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5er. PER PAK (Adv. Ingez. Med..) Een schitterende en daverende AVRO-avond in Thalia. Dames Snip en Snap veroonaken een non-stop lachbui bij alle aanwezigen. De heer W. Vogt, Avro's directeur, mocht in zijn openingswoord wel bij herhaling zeggen, dat het een lach- avond zou worden en het was ver standig van hem. degenen die niet te gen lachbuien of de gevolgen daarvan bestand zijn, aan te raden, maar lie ver heen te gaan. Het is een avond ge worden, die geen minuut telde dat de meer dan vijfhonderd bezoekers niat stuk voor stuk een lachbui hadden te overleven; de dames Snip en Snap met trouwe en zeer gewaardeerde hulp vooral van Cisca Harms en Gerard Walden, hebben de IJmuidensche Avro-vrienden een avond bezorgd, waaraan ze nog lang zullen terug denken met een lach zonder traan. De heer Vogt wees er in zijn openingswoord op, dat hij feitelijk de eenige tragische figuur van den avond was. Het heeft er heet toege gaan, maar als olie op de golven voor dege nen, die teleurgesteld moesten worden ver heugde het spreker, te kunnen beloven, 2! Maart a.s. terug te zullen komen. Het feit dat dit noodig is verheugt spreker, want daaruit blijkt, dat de Avro in IJmuiden enthousiaste vrienden heefit. Allen die optreden op deze avonden zijn vaste medewerkers van de Avro en bekend van den luidspreker. Nu kunt u zien, zeide spreker, of ze overeenstemmen met de voorstelling, die u zich van hen hebt gege ven. Hij hoopte dat allen op een gezelligen avond terug mogen zien niet alleen, maar ook dat allen er aan mogen denken, dat dit alles ontspruit aan een bloeiende Avro, met 203000 leden. (Applaus). Ten slotte sprak de heer Vogt nog een pro pagandistisch woord en een opwekking tot aansluiting bij de Avro. En toen begon de pret met Snip en pardon met Piet Muyselaar en Willy Walden in een fijn avondcostuum, als man tegenover of liever: naast man, en dus nog niet in hun travesti, als juffrouw Snip en juffrouw Snap, waarmee ze zulk een groote populari teit hebben veroverd. Het is niet mogelijk, alles na te vertellen, wat er in de twintig vertoonde tafereelen te zien en te hooren is gegeven. Het eene was nog dwazer of geestiger dan het andere en het gezelschap, dat deze revue voor de microfoon en het voetlicht brengt (behalve de dames Snip en Snap bestaande uit Cisca Harms, Mimi Matthijssen, Gerard Walden, Jean du Bela en de Anita-dansgroep) heeft de reputa tie die het geniet, ten volle verdiend. Het op treden van Piet Muyselaar en Willy Walden als juffrouw Snip en juffrouw Snap was na tuurlijk de clou van den avond, maar ook de tafereelen waren zeer mooi. Vooral Sneeuw witje en de zes dwergen (we dachten eerst, dat Dopey een vrijen avond had, maar er wa ren er slechts zes omdat de Anita-dansgroep, die als dwergen optrad, niet meer leden telt) met de aardige décors en den mooien zang van Mimi en Jean was mooi. Kostelijk was ook het bezoek van de dames S. en S. aan de opera Carmen. Maar het was immers allemaal prima, de balletten van de zes Anita's, de zang van Mimi Matthijssen (verleden jaar soliste bij de IJ. O. V.) en van Jean du Bela, het spel van Cisca Harms en Gerard Walden en last not least de muziek van de band van Pim de la Fuente. Wedden dat Thalia 29 Maart weer stamp vol is? Jubileiiniwedstrijd Danibond Noord-Holland. de bemanning van het schip vijftig mark uit betaald wegens de hooge waarde van het daarin verwerkte brons. Uit elke mijn kan ongeveer vijftien kilo brons en twee kilo lood worden teruggewonnen, terwijl het ijzeren omhulsel ook nog eenige waarde vertegenwoordigt. De spring stof wordt aan de regeering afgedragen. Vischgcrei verloren. De Deensche motorkotter E 459 Lyngvig is te Esbjerg teruggekeerd met verlies van zijn visch- gerei, hetwelk is afgevaren door een passeeren- den stoomtrawler. Deze was met zijn borden in het vischtuig van den Deen verward geraakt en heeft den kotter nog een half uur achter zich aan gesleept. Men heeft door de duisternis geen naam of nummer van den trawler kunnen op nemen. REX THEATER vertoont: „Troïka" en „Vlammen". Het Rex Theater komt deze week met een programma, waarvan alleen de film Troïka een bezoek zou loonen. Zij die de deze week vertoonde fragmenten gezien hebben, konden zich al overtuigen van de bijzondere kwali teiten van deze film, waarin de hoofdrollen vervuld worden door Jean Murat, Charles Vanel en Jany Holt. Hieronder de verkorte inhoud: Kerstavond in Polen. Kolonel Zagloba van de militaire luchtvaart geeft zijn instructies aan zijn officieren en meer speciaal aan kapi tein Nicolaï Rjevsky, die gedurende het Kerst verlof met de wacht belast is. In China woedt een burgeroorlog en beide partijen hebben er enorme sommen voor over, de modernste wa pens in handen te krijgen. Bijna dagelijks worden diefstallen geconstateerd en men blijkt de meeste interesse te hebben voor een nieuw Poolsch jachtvliegtuig, het model K. 65. De kolonel weet, dat hij kapitein Rjevsky volkomen kan vertrouwen en vertrekt gerust, om enkele dagen vacantie door te brengen bij zijn dochter Georgina, zijn schoonzoon Michael Steinberg en zijn kleinzoon Statik. Op het kasteel Krasnaïa, dat Steinberg in de Karpaten bewoont, wordt het Kerstfeest vroolijk gevierd. Plotseling wordt de radio ontvangst verbroken voor een extra bericht. Iemand, die volkomen op de hoogte van de toestanden moet zijn, heeft kans gezien de teekeningen van de K. 65 uit het bureau van kolonel Zagloba te stelen. Rjevsky heeft den dief betrapt, doch deze wist te ontkomen en het vliegtuig, dat op hem wachtte, te berei ken. Onmiddellijk is de kapitein de achter volging met een ander vliegtuig begonnen. Het gelukt Rjevsky de benzinetank van het andere vliegtuig lek te schieten, maar ook hij is ge wond en moet een noodlanding op de eenzame sneeuwvlakte maken. IJmuiden wint van Zaandam. De kwartetwedstrijden als onderdeel van het wedstrijdprogramma ter viering van het tweede lustrum van den districtsbond Noord- Holland, werden deze week te Zaandam voort gezet. Het D. C. IJ. kwartet moest spelen tegen het kwartet van Zaandam en met 7—1 wisten de D. C. IJ'ers te wannen. Hieronder volgt de uitslag: IJmuidenZaandam J. J. H. Mertens—G. Sjiskes 1—1 B. DukelB, May 2—0 C. Suyk—P. Beuweler 20 A. Ligthart—P. Bos 20 Het D. C. IJ kwartet plaatst zich door deze overwinning in de volgende ronde. AANGEKOMEN 15 Februari: Agnita m.s. Rotterdam Margaretha m.s. Danzig Pluto s.s. Danzig 16 Februari: Astarte s.s. Bremen Anna W. m.s. Antwerpen Koert m.s. Swansea Gateshead s.s. New Castle IJstroom m.s. Leith Sirius s.s. Esbjex-g V. N. Goulandris s.s. San Nicolas Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Enid Mary s.s. Goole VERTROKKEN. 15 Februari: Roxby s.s. Rouaan IJsselhaven s.s. Boston (V. S.) Kaunas s.s. Klaipeda Colombia m.s. Hamburg Titus s.s. Hambui-g Dalegarth Force s.s. Blyth Theano s.s. Rotterdam Pygmalion s.s. Hamburg Theseus s.s. Kopenhagen Llanfair s.s. Dunston Rhein s.s. Hamburg 16 Februari: Regeja m.s. Ipswich Njegos s.s. Rotterdam Monica m.s. Bremen Opgevischte mijnen hebben waarde. Dezer dagen meldden wij, dat regelmatig in Duitschland mijnen worden aangebracht door de stoomtrawlei-s, welke ver om den Noord vis- schen. Het blijkt, dat deze mijnen nog waarde hebben want voor elke aangebrachte mijn krijgt DEAN MURAT Op het kasteel Krasnaïa ontvangt Stein berg een geheimzinnigen bezoeker. Het is de man, die met het vliegtuig omlaag gestort is en de grens niet meer heeft kunnen bereiken. Georgina is haar man gaan zoeken en bij zijn - werkkamer gekomen, vangt zij een gedeelte van het gesprek op. Zij komt thans te weten, dat haar man de teekeningen van de K. 65 heeft laten stelen om deze aan de Chineezen te verkoopen. Nu zijn handlanger de grens niet meer overschrijden kan, daar alle posten gewaarschuwd zijn, laat hij de documenten bij Steinberg achter. Georgina's eerste impuls is, om de waarheid bekend te maken, doch Stein berg weet haar te overtuigen, dat zij daarmede een onuitwischbare schande over hen allen zal brengen, ook over haar zoon uit haar eerste huwelijk, den kleinen Stasik en over haar *vader, wiens militaire loopbaan hierdoor onherroepelijk beëindigd zou worden. Intusschen is Steinberg verplicht de docu menten over de grens te brengen. De con trole is verscherpt, doch hij is overtuigd, dat Georgina, de dochter van Kolonel Zagloba ongehinderd zal kunnen passeeren. Als dan de troïka op het doek verschijnt beleven de toeschouwers een sensationeelen tocht. Het einde is, dat de politie door ver raad in staat wordt gesteld, Steinberg te ont maskeren. De tweede hoofdfilm is „Vlammen", een Amerikaansche sensatiefilm. De stand der werkloosheid. Ti -2 a O tl 1 5: g 0 .c *d li c 0 bn §i 1 Bouwvakarbeiders 385 380 2 3 Metaalbewerkers 204 188 7 9 Houtbewerkers 28 28 Landarbeiders 58 58 Havenarbeiders 167 167 Visschei's 202 194 5 3 Kantoorbedienden 45 27 18 Losse ai-beiders 746 566 153 27 Overige beroepen 329 291 27 11 Mannen boven de 18 jaar Mannen ond. de 18 jaar Vrouwen bov. de 18 jaar Vrouwen ond. de 18 jaar 2164 1732 361 83 80 1 18 13 7 6 Totaal 2272 1831 362 79 De totale werkloosheid bedroeg over de over eenkomstige week van 1938: 2362; 1937: 2538; 1936: 3030; 1935: 2491; 1934: 2322.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5