Ook voor uw wol Besprekingen over Spanje. Tusschen Londen, Parijs en de beide Spaansche partijen Sleutel weg? Tei. 11493 Verdacht man „tt-rEttP'A'G 18 FEB RU ART 1939 Azana naar het centrale gebied? LONDEN 18 Februari (Reuter). O» de frontpagina's van de Britsche waden wordt nog steeds de Spaansche Iwestie behandeld. De diplomatieke correspondent van de „Times" bericht, dat de laatste twee of drie dagen drukke besprekingen zijn gevoerd tusschen renden Parijs en de beide partijen in koanie De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben de erkenning van Franco nog eenige dagen opgehouden in de hoop dat spoedig een wapenstil stand of een overgave zou volgen. Naar verluidt stellen de republikeinen nog als eenige voorwaarde: clementie. Bevoegde kringen te Madrid verkla ren dat Azana zich naar centraal Spanje zal begeven om den toestand met de regeering te bestudeeren. De regeering te Madrid heeft medegedeeld, Hat aangezien vrijwel alle regeeringsgebouwen aldaar door de bombardementen dusdanig be schadigd zijn, dat het niet mogelijk is hierin de reeeerüigsbureaux te vestigen, besloten is de ministeries in de Oostelijke provincies te vesti gen Verder wordt gemeld, dat behalve gene raal Miaja, talrijke leden van de regeering te Cartagena aanwezig zijn. De residentie der regeering blijft officieel in Madrid gevestigd. Het bezoek van Berard aan Burgos. In rechts-Spaansche kringen krijgt men den indruk, dat Berard te Burgos met dezelfde hof felijkheid zal worden ontvangen als toen hij daar op zijn eerste reis kwam. In verband met het feit, dat men reeds Dinsdag zou hebben verwacht, dat Frankrijk de regeering-Franco de jure zou erkennen, waren sommigen van oordeel, dat de teleurstelling, welke door het uitstellen van deze erkenning te Burgos is gewekt, de houding der rechtsche re geering ten opzichte van den Franschen afge zant dreigde te veranderen. Berard zal echter ontvangen worden zooals bij zijn eerste bezoek. Men kan niet zeggen dat er teleurstelling is gewekt door het feit dat Frankrijk niet, zooals sommigen hadden verwacht, Dinsdag de recht sche regeering heeft erkend Het ongeduld, dat door sommigen aan den dag wordt gelegd, weer spiegelt niet de meening van officieele kringen. Het schijnt echter, dat de besprekingen, welke de republikeinsche leiders in de Spaansche am bassade te Parijs hebben gevoerd, te Burgos mis noegen hebben gewekt. Ten aanzien van de besprekingen, die tus schen Berard en de rechtschen zullen worden gevoerd, bewaart men hier het grootste stilzwij gen. Wel geeft men aan, dat alle groote proble men, die de beide landen aangaan, ter sprake zullen komen. Men weet, dat men van rechtsche zijde de erkenning de jure eischt en dat van Fransche zijde bepaalde waarborgen betreffende de onafhankelijkheid van Spanje zullen worden gevraagd. Wat dit betreft, is men hier van oor deel, dat de herhaalde verklaringen van Franco het buitenland voldoende moeten hebben inge licht. Wat de politieke garanties betreft, verklaart men in officieele rechtsche kringen, dat de wet inzake de politieke verantwoordelijkheid vooral het oog heeft op de republikeinsche leiders en Kou - Griep - Pijn Mijnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ct. (Adv. ingez. Med.) DE SLEUTELSPECIALIST, L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) Hugh Wilson acht internationalen toestand ernstig. Hugh Wilson, de ambassadeur der Veree- nigde Staten te Berlijn heeft in de senaats commissie voor militaire zaken gesproken over de toestanden in Europa. De vergadering ge schiedde met gesloten deuren. Zelfs de offi cieele stenograaf werd, naar gemeld wordt, niet toegelaten. Na de bijeenkomst, waarin allen senatoren geheimhouding werd opgelegd, werd medege deeld, dat Wilson op vele belangrijke kwestiés niet wenschte te antwoorden omdat hij den internationalen toestand te ernstig acht. Ook wordt gezegd, dat Wilson in de com missie verklaard heeft, dat antwoorden welke hij op zekere vragen zou geven, de interna tionale betrekkingen zouden kunnen verstoren. Duitsch-Britsche industriëele besprekingen. Ashton Gwatkin, raadsheer van het Foreign office, gaat naar Berlijn om als waarnemer aanwezig te zijn bij de besprekingen, die tus schen vertegenwoordigers van de Duitsche in dustrie en een delegatie van de federatie van Britsche industrieën binnenkort gevoerd zul len worden. Hij blijft tot begin Maart in de Duitsche hoofdstad. Uit deze reis van Gwatkin blijkt wel hoe veel belang de Engelsche regeering stelt in üe commercieele onderhandelingen, die ge voerd zullen worden tusschen de exporteurs van beide landen en die ten doel hebben te trachten eea prij zenplan vast te stellen voor oen verkoop in het buitenland, waardoor een einde zou komen aan de moordende concur rentie. Qano's bezoek aan Polen. Official wordt te Warschau medegedeeld: Op zal öe Italiaansche minister van buiten- zaken' graaf Ciano, in gezelschap van jn echtgenoote, een dochter van Mussolini, te Warschau aankomen. Zal ^et bezoek van Beek op deze wijze be ta Z°X% Het echtpaar Ciano zal vier dagen de grootste toegeeflijkheid voor de massa's toe laat. Deze wet heeft niet het drastische karakter, dat men haar in het buitenland wil toeschrijven. Bonnet confereert over de vluchtelingen. Bonnet heeft gistermiddag Del Vayo ontvan gen, die vergezeld was van Pscua, den Spaan- schen ambassadeur te Parijs. Er werd gesproken over het probleem der Spaansche vluchtelingen in Frankrijk. In de wandelgangen van de Fransche Kamer heeft men kennis gekregen van het rapport der socialistische parlementaire groep in de Ooste lijke Pyreneeën. Het rapport constateert o.m.: De evacuatie door de civiele overheid naar het binnenland van ongeveer 140.000 Spaansche vrouwen en kinderen heeft aanleiding gegeven tot geenerlei ernstige critiek. De plotselinge stroom van burgerlijke en mi litaire vluchtelingen was zoo groot, "dat geen enkele maatregel genomen kon worden, waar door aan den toestand het hoofd zou zijn ge boden. De eerst noodige maatregel is centralisatie van de bevoegdheden in handen van een hoogen commissaris, die tot taak" zal hebben nauw sa men te werken met de Spaansche autoriteiten en die de beschikking moet hebben over voldoende materieele middelen, welke alleen het leger kan verschaffen. Militairen veroordeeld. 76 officieren en twee soldaten van de Lister brigade zijn te Ceret veroordeeld tot gevange nisstraffen gaande tot drie jaar wegens het smokkelen van goud en juweelen, afkomstig van het kasteel te Figuera, over de Fransche grens. Zij zijn voorts veroordeeld toto een col lectieve boete van 110.000 pond sterling wegens de ontduiking van douanerechten. Hoogleeraren ontslagen. Bij verordening van de rechtsche regeering zijn verscheidene republikeinsche leiders en ambtenaren wegens „het voeren van een voor Spanje en de nationalistische beweging* scha delijke politiek" ontslagen als hoogleeraar bij de centrale universiteit. Tot de ontslagen pro fessoren behooren de minister-president, hoog leeraar in de medicijnen, de minister van oor log Giral, hoogleeraar in de scheikunde, Ju lian Besteiro, hoogleeraar in de scheikunde, de ambassadeur te Washington De Los Rios, hoogleeraar in de rechtswetenschappen, de ambassadeur te Londen, hoogleeraar in de rechtswetenschappen en de vroegere ambassa deur in Tsjecho-Slowakije, eveneens hoog leeraar in de rechtswetenschappen. Op Hainan wordt nog gevochten. Van Chineesche officieuze zijde wordt mede gedeeld, dat in het Noord-Westelijk deel van Hainan nog steeds hevig gevochten wordt. De Chineesche strijdkrachten houden op succesrijke wijze stand tegen de Japanners. De totale sterk te der Japansche troepen op Hainan bedraagt reeds een geheele divisie van ongeveér 20.000 man. De Japansche regeering zal het op 10 Februari ingestelde voorloopige consulaat te Kaikau op Hainan tot een consulaat generaal verheffen. Masatani, oud-secretaris der ambassade te Ber lijn zal de eerste consul-generaal zijn. Waarnemers hechten groot belang aan de in stelling van 'dezen post. Zij zien er een teeken in van het belang, dat de Japansche regeering hecht aan de positie van Hainan, en ook van den wil van het Japansche departement van Buiten- landsche Zaken om een eerste klas diplomaat derwaarts te zenden voor het geval van moge lijke internationale complicaties. GEBRUIKEN DE JAPANNERS GAS? Uit Tsjang Sja wordt gemeld, dat Japansche militairen te Hosj eng Tsjioe, een spoorwegsta tion op 70 K.M. ten Zuiden van Woetsjang (Midden-China) op 14 Februari ten gevolge van een plotseling draaien van den wind het slacht offer zijn geworden van gassen, die zij bestemd hadden voor een aanval op Chineesche troepen. OPTREDEN VAN DUITSCHE FIRMA'S AFGEKEURD. De Duitsche regeering heeft de Noorsche regeering doen weten, dat zij niet haar goed keuring hecht aan het optreden van zekere Duitsche firma's, die bij Noorsche ondernemin gen, waarmede zij in relatie stonden, hebben geïnformeerd, of het bedrijf door niet-Arische personen werd bestuurd. Verscheidene Noor sche firma's hebben dergelijke vragenlijsten gekregen doch geweigerd er op te antwoorden. In de laatste jaren zijn 2120 Neder- landers naar Zuid-Afrika geëmigreerd. In de wetgevende vergadering van Zuid- Afrika heeft de minister van binnenlandsche zaken, Stuttaford, naar aanleiding van een vraag van den nationalist Lous inlichtingen verstrekt over de immigratie in de afgeloopen jaren. Immigratiever gunningen zijn uitgereikt aan 2306 Duitschers, 2120 Nederlanders203 Italia nen, 193 Amerikanen, 141 Chineezen, 138 Oos tenrijkers, 122 Polen en 56 Britten. Deze cijfers gelden voor de periode tusschen 1 Februari 1937 en 31 December 1938. Tot de immigranten behoorden 1185 Duit sche, 220 Littausche, 111 Poolsche, 28 Oosten- rijksche, 10 Tsjecho Slowaaksche en 74 Let- landsche Joden. In het geheel waren 1669 van de 5288 immigranten Joden. Aanvragen van 52.323 gegadigden, onder wie 3275 van Joodsche afkomst, werden afgewezen. Lord Dufferin: „Het ergste is achter den rug". De Engelsche onderstaatssecretaris voor ko loniën, Lord Dufferin, heeft gisteren te Bir mingham een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zeide: „Geen oogenblik hebben wij, in dit land onze tanden laten zien, maar, wanneer wij onze tanden niet hebben laten zien, hebben wij toch onze bovenlip opgetrokken en deze waarschuwing, die, naar mijn meening, niet onnoodig was. doet heilzaam werk op het huidige moment". „Wij hebben getoond dat het niet de afloop van een oorlog is, waarvoor wij bevreesd waren, maar dat wij den oorlog als zoodanig verafschuwen. Wij herwapenen zoo snel en zoo hard, omdat wij willen, dat allen, die luisteren naar het woord van Groot Brittannië, weten, niet alleen dat het zijn woord ten uitvoer zal leggen, maar ook dat het de materieele kracht achter zich heeft om het in staat te stellen die tenuitvoerlegging succes te- doen hebben". Wij beleven een moeilijk en gevaarlijk tijd perk, zoo ging Lord Dufferin verder. Spr. was echter de meening toegedaan, dat het ergste achter den rug is. „Wij hebben de wereld getoond, dat het democratische ideaal niet dood is, maar zeer sterk in leven. Het is een hoogst geruststellend teeken, dat Amerika begrepen heeft, dat het hier niet gaat om een nietig gekrakeel tusschen kleine rivalen in Europa, maar dat alle naties ter aarde even tueel betrokken zouden zijn". Spanning tusschen Japan en Rusland verhoogd. De tusschen Japan en Rusland bestaande span ning over het visscherijgeschil is volgens Chi neesche officieuze kringen verder toegespitst. Volgens uit Tokio ontvangen berichten zou het Japansche ministerie van oorlog voorbereidin gen treffen, om, indien de visseherijkwestie niet direct op bevredigende wijze wordt opgelost, eventueel een toevlucht te zoeken tot eeweld. Verklaard wordt, dat een Japansch document, dat bijzonderheden inhoudt van militaire plan nen, betrekking hebbende op een eventueel con flict met Rusland, op het Japansche ministerie van oorlog wordt vermist. bij Mussolini's villa gearresteerd. Agent neergeschoten. Volgens uit Rome ontvangen berich ten werd Woensdagochtend vroeg de aandacht van den politie agent, die op post stond voor villa Torlonia, het verblijf van Musso lini, getrokken door een man, wiens houding verdacht scheen. Toen hij naar de papieren van den man vroeg, trok deze een revolver en loste hij twee schoten. De agent werd ernstig gewond. Andere politie-beambten schoten toe en arresteerden den dader, die, naar men zegt, niet geheel toerekenbaar scheen. United Press meldt nader uit Rome: Naar verluidt is Mussolini's agent zoo ernstig gewond, dat men niet gelooft hem in leven te kunnen houden. De dader hield zich op op het trottoir van de Via Normentana, waaraan de villa Torlonia ach ter een hoogen muur gelegen is. Toeschouwers zijn er niet geweest. De villa ligt aan een weg, waar practisch nimmer voorbijgangers komen en zoo zijn de leden der huishouding de eenigen geweest, die iets van het gebeurde gezien heb ben. DIRECTE CONFERENTIE TUSSCHEN JODEN EN ARABIEREN? Men meldt te Londen, dat schikkingen wor den getroffen voor een directe conferentie tusschen Arabieren en Joodsche gedelegeer den. Deze geruchten worden echter in belang hebbende kringen niet bevestigd, hoewel men gelooft dat niet officieele pogingen worden gedaan. Daar deze echter niet van officieele zijde worden gesteund, zijn er geen aanwij zingen, dat men tot een ronde tafelconferentie zal komen. De voltallige Joodsche delegatie heeft meer dan twee uur vergaderd met de Britsche dele gatie, waartoe o.m. Halifax, Macdonald en Butler behoorden. Het verluidt, dat de be raadslagingen der eerste vergadering worden voortgezet. Achthonderdduizend telefoons in Zweden. In de periode 19361938 steeg het aantal te lefoons in Zweden met 160.000 tot bijna 800.000, hetgeen overeenkomt met 12.7 instrumenten per 100 inwoners. Zweden neemt in Europa wat be treft het aantal telefoons per hoofd der bevol king de eerst plaats in, gevolgd door Denemar ken en Zwitserland. Een vergelij Icing met 's we- reis grootere staten toont aan dat begin 1937 Washington en San Francisco op de eerste plaats kwamen met ongeveer resp. 37.4 en 37 instru menten per 100 inwoners, terwijl de Zweedsche hoofdstad dan de derde plaats inneemt met 34.8 telefoons. Einde 1938 bedroeg het aantal tele foons in Stockholm 36 per 100 inwoners. Arabisch handelsverkeer verboden De militaire commandant van Jeruzalem heeft gisteren een proclamatie uitgevaardigd, waarbij Arabisch handelsverkeer tot nader order verbo den wordt op de hoofdwegen van Jeruzalem naar Haiffa en van Jeruzalem naar Nabloes. Deze maatregel is genomen in verband met de ontsporing van een locomotief en zes goederen wagens op de lijn JeruzalemLydda tengevolge van de ontploffing van een landmijn. De militaire commandant van Jeruzalem heeft gedreigd alle verkeer op zekere hoofdwegen te kortwieken wanneer de sabotage van het spoorverkeer voort gaat. „Turksche meisjes mogen geen zijden kousen dragen". Het Turksche ministerie van onderwijs heeft alle onderwijsinstellingen een rondschrijven doen toekomen, waarin instructies worden ge geven voor het uiterlijk der Turksche jeugd. „Turksche schooljongens en -meisjes en stu denten van beiderlei kunne aldus het rond schrijven moeten het haar dragen op een wijze, die in overeenstemming met de waar digheid der Turksche jeugd is en past bij de militaire oefening, die zij hebben te volbren gen." De hoofden der onderwijsinstellingen hebben er op te letten, dat de jongens het haar kort geknipt dragen en dat het haar der meisjes niet „gewaved", gekruld of geverfd wordt. De meisjes mogen ook geen gebruik maken van lippenstift, poeder, gezichtscrème en andere dergelijke zaken. Verder mogen zij geen zijden kousen en geen juweelen dragen. Er zal herhaaldelijk controle op de naleving dezer voorschriften geoefend worden en tegen overtreders zal strem? worden ongetreden. Pierlot behoudt kans op slagen. Hedenmiddag oplossing der Belgische Kabinetscrisis verwacht. De Belgische Kabinetsformateur Pierlot heeft gisteravond verklaard dat hij nog ernstige kansen had op de vorming van een kabinet. Wanneer zijn onderhandelingen gun stig verloopen, zou Zaterdagmiddag een oplossing tot stand kunnen komen. De liberale partij heeft gisteravond een ver gadering gehouden om den politieken toestand te bespreken. De vergadering heeft opnieuw de kwestie der eventueele deelneming van de liberalen aan de nieuwe regeering onder oogen gezien. Als eer ste voorwaarde voor deze deelneming eischt men het aftreden van dr. Martens. Gistermiddag is ten huize van den heer Pierlot een bespreking gehouden van de leiders der drie groote partijen, die de mogelijkheid hebben on der oogen gezien van een deelneming der libe ralen aan de regeering. Volgens „Le Peuple" heeft het nieuwe con tact tusschen liberalen en katholieken ten doel gegrondheid te onderzoeken van zekere onthul lingen door een Brusselsch blad, dat dr. Mar tens in de oorlogsjaren een jonge vrouw bij de Duitsche autoriteiten zou hebben aangebracht. Dr. Martens heeft dit bericht formeel tegen gesproken, doch volgens Nation Beige houdt de vrouw haar verklaringen staande. Het overlijden van Henri Jaspar. De Nederlandsche gezant te Brussel, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, heeft der Belgische regeering zijn deelneming betuigd met het overlijden van den heer Henri Jaspar. Rede van Benesj. Onder auspiciën van de universiteit van Chi cago heeft de vroegere president der Tsjecho- Slowaaksche republiek, Benesj, een rede te Chi- -cago gehouden, waarin hij voorspelde, dat on danks de gebeurtenissen in Europa, de democra tie zal zegevieren. Hij verklaarde verder reke ning te houden met de mogelijkheid van een ge weldig conflict tengevolge van de „zoogenaam de pacifique penetratie" van Duitschland, de Middellandsche Zee politiek van Italië en de po sitie van Japan ten aanzien van China en de Sovjet Unie. Benesj verklaarde evenwel niet te gelooven, dat de botsing van de verschillende politieke stroomingen in de nabije toekomst zal komen. Het ,Casa de Espana" in Brussel ontruimd. BERARD VERTROKKEN Berard is Vrijdag uit Parijs naar Burgos ver trokken met den trein van 20 uur 50. Spaansche ijzerertsuitvoer naar Duitschland. De Spaansche uitvoer van ijzererts naar Duitschland bedroeg in het afgeloopen jaar 1.000.000 ton tegen 310.540 ton in 1937, aldus de „National Zeitung". De uitvoer van kopererts naar Duitschland bedroeg in 1938 23.563 ton tegen 7309 ton in 1937, van zink 13.167 ton (1937 nihil) en van pyriet 784.617 ton tegen 836.708 ton in 1937. Volgens het blad heeft generaal Franco met Italië een overeenkomst getroffen voor de leve ring van 60.000 ton Spaansche steenkool voor einde Maart als compensatie voor belangrijke wapenleveranties. Daar de aanhangers van Franco, die het üasa de Espana" bezet hadden, weigerden de deuren te openen, heeft men de brandweer te hulp geroepen. Met behulp van een ladder klommen eenige politie-autoriteiten naar het balkon. Eenigen tijd later werden de rechtsche Spanjaarden in een politieauto naar het pa leis van justitie gebracht. De procureur .des konings, Ganshof van der Merch, heeft een onderzoek in de lokalen van het huis inge steld. De Spaansche ambassade heeft een aan klacht ingediend. De indringers hadden de Spaansche vlag naar beneden gehaald en ver nield, waarna zij de vlag van Franco hadden geheschen. Gandhi vastbesloten eind aan onregelmatigen toestand te maken. Uit Bombay wordt gemeld, dat Gandhi de toe stand in de Indische staten nauwlettend volgt. In het bijzinder te Rajkot en Jaipoer, waar het congres met de staatsautoriteiten in conflict is over de kwestie van een meer democratische vertegenwoordiging der bevolking van de Indi sche staten. Verklaard wordt, dat Gandhi vastbesloten is een einde te maken aan een onregelmatigen toe stand. Hij zou daarbij willen handelen in over eenstemming met den onder-koning. Indien Gandhi het antwoord van den onder-koning onbevredigend acht, verwacht men dat Gandhi het land in een crisis zal storten, daar hij voelt, dat het probleem der Indische staten alle andere verduistert. Amerikaansche ambassadeur vraagt inlichtingen over bezetting van Hainan. TOKIO 17 Februari (Domei). De woord voerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de volgende verklaring afgelegd: „De Amerikaansche ambassadeur Grew heeft een bezoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaken en geinformeerd naar de be doelingen der Japansche regeering met de be zetting van het eiland Hainan, waar de Vereenigde Staten algemeene belangen hebben en waar vele Amerikaansche burgers en zende lingen verblijven, waar een Amerikaansche school bestaat, hoéwei er geen consulaat is. De minster van buitenlandsche zaken, Arita heeft den ambassadeur een uiteenzetting gegeven van dezelfde strekking als de den Franschen ambas sadeur verstrekte inlichtingen. Hij verklaarde dat het de bedoeling der bezetting van Hainan is, dat de blokkade van de Zuid-Chineesche kust versterkt wordt en de regeering van Tsjang Kai Sjek ten val gebracht wordt. Men zal niet verder gaan dan de militaire noodzakelij kheid eischt". Chineezen dringen Tsjahar kinnen. Generaal Sjih-Joe-San, de nieuwe gouver neur van Tsjahar, meldt, dat hij er met zijn troepen in geslaagd is zich een weg door de Japansche stellingen te banen en thans de provincie Tsjahar binnendringt. De generaal bevond zich op het tijdstip van zijn benoe ming in Sjantoeng. Door Chineezen ontvoerd en vrijgelaten. Poletti, een Italiaansche commissaris bij de Chineesche douane, die zes weken geleden in de nabijheid der Minggraven door bandieten ontvoerd was, is ongedeerd te Peiping terug gekeerd. Naar verluidt is hij vrijgelaten op last van de regeering te Tsjoengking en heb ben de ontvoerders ook het losgeld, een be drag van 10.000 Chineesche dollars, terugge geven. Chineesche opmarsch naar Tsjahar. Volgens een van generaal Sji Yoesjan, den nieuwen voorzitter van de provinciale regeering van Tsjahar, ontvangen telegram rukken Chi neesche troepen naar de provincie Tsjahar, in het oosten van Binnen Mongolië op. De hoorhoede heeft reeds de grens van Tsja har bereikt. Voor zijn benoeming heeft Sji het bevel gevoerd over de Chineesche ongeregelde troepen in de provincie Sjantoeng (Noord-Chï- na) Sji heeft gemeld, dat zijn troepen dagelijks slaags zijn met de Japanners. Hij deelde mede. dat zijn mannen, tot verrassing der Japanners, snellen voortgang maken. Bij een hevig gevecht te Metoekau, een mijn- stand ten westen van Peiping. moeten zijn man nen een geheel Japansch detachement hebben vernietigd. Chineesche vliegtuigen vallen Japansche oorlogsschepen aan Uit Tsjoengking wordt gemeld, dat Chineesche vliegtuigen met succes een aanval hebben ge daan op een concentratie van Japansche oorlogs bodems bij Woehoe, voorbij Nanking aan den Yangtse. Volgens een met vertraging ontvangen bericht zou op 9 Februari een Chineesche lichte bommenwerper door Japansch luchtdoelgeschut zijn getroffen. De Chineesche piloot richtte zijn beschadigde toestel op een groot Japansch oor logsschip en maakte een duikvlucht. Bij de he vige ontploffing sloeg dit schio uit elkander. VIJFDE VERJAARDAG VAN HET OVERLIJDEN VAN KONING ALBERT. Ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van het overlijden van koning Albert hebben gisteren de leden van het kabinet, de volks vertegenwoordiging en het diplomatieke corps een bezoek gebracht aan de koninklijke crypte te La eken, waar het stoffelijk overschot van koning Albert rust. Een compagnie van het eerste regiment ka- rabiniers had de eerewacht betrokken. ANTI-KOMINTERN BETOOGING IN BERLIJN. In Japansche kringen te Berlijn wordt me degedeeld, dat omstreeks half Maart te Frank furt am Main een anti-kominternbetooging zal worden gehouden. Later zal ook te München een dergelijke betooging worden gehouden. De ambassadeur van Japan te Berllijn en-zonder twijfel ook de diplomatieke vertegenwoordi gers van andere bij het anti-komintern-ver drag aangesloten landen, zullen redevoeringen houden. en DAEGER wordt in de IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39, Tel. 4371, voor 15 cent overweeksch gewasschen met de hand en met zachte zeep, zoodat Uw goed niet krimpt. (Adv. Ingez. Med.t Jong leven in „Artis". De jonge kalong of vliegende hond, die den 20sten Januari j.l. in Artis geboren werd, maakt het uitstekend en begint reeds de eerste teeke nen van spontane activiteit' te vertoonen, door ook een voet uit te steken naar den tak, waar aan de moeder hangt en zich ook verder vrijer te bewegen over het lichaam der moeder. Thans valt weer een interessante geboorte in Artis te vermelden. Uit het leeuwenpaar Addis en Abeba, dat de Koningin in Juni 1935 van den Negus van Abessinië ten geschenke ontving en dat in de roofdierengalerij van het Koninklijk zoölogisch genootschap gehuisvest werd, zijn onlangs weer drie prachtige welpen geboren, die bij eenigszins gunstige weersgesteldheid al geregeld buitenkomen. Het is thans reeds de vierde maal, dat dit leeuwenpaar zich in Artis voortplant. Voorts valt een bijzondere merkwaardigheid te vermelden bij een jong nijlpaardje, meestal des namiddags waar te nemen, welk nijlpaardje duikende naast de in het water in flankligging komende moeder, onder water zuigt, daarbij telkens, ongeveer om de 1 a 2 minuten, even boven komende om adem te scheppen. Bij de ruim 20 jonge nijlpaarden, die in Artis nu al met succes worden grootgebracht en in hun gedragingen bestudeerd, had men tot nu nooit anders gezien, dan dat de jongen op het land gezoogd werden, waartoe de moeders dan ook op gezette tijden het water verlieten om op stal te gaan liggen. Toch werd dit merkwaardige zuigen van nijl paardenjongen onder water indertijd ook reeds elders waargenomen, o.a. door den heer Heinz Heek, directeur van den zoölogischen tuin te Munchen. Eigenaardig is hierbij nog het feit, dat het jonge nijlpaard in Artis reeds lang geen zuigeling meer is en de moeder, wat dit betreft, volkomen zou kunnen ontberen. In hei aqi arium zijn weer broedkuilen te zien bij twee „bekbroedende" cichliden. tilapis nilo- tica L. en tilapia natalensis Max Weber. Bij een der paren heeit het wijfje al jongen in den bek. DE DUITSCHE REMBRANDTPRIJS TOEGEKEND AAN WILLEM MENGELBERG. De Rembrandtprijs voor 1938 is door de Han- zische universiteit te Hamburg toegekend aan dr. Willem Mengelberg. De oorkonde van den Rembrandtprijs is Za terdag 18 Februari in een plechtige zitting der universiteit door den rector aan dr. Mengelberg, die Vrijdagavond in Hamburg een concert van het Berlijsch Philharmonisch orkest gedirigeerd had, uitgereikt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11