IJmuider Courant THEATER troika Bemoedigende Taal. Hitier pleit R.K. Faculteit te München gesloten. Gecamoufleerde stad. BREI IETS APARTS! Duitsche staatssecretaris Brinkmann Visscherij-Snufjes. ICITIA VASTENAVONDFEESTEN in Kennemer Theater, Beverwijk IV. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF 24e lAARGANC No. 93 UJlgsv, Leuren. Coster. Moaischoppfl Courant Uilgaven en ilgem. Drukkerij N.v Groole Bonl.lrn.l 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant. Kennemerlaan 42, Ijmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in de Kennetner Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 18 FEBRUARI '39 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss© nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. EEN FR ANSC HE SUPERFILM. ZONDAG 3 UUR: MATINEE. (Adv. Ingez. Med.) 1 De Engelsche minister van Financiën, Sir John Simon, heeft Donderdagavond uitgeweid over het toenemend vertrouwen, zoowel in handels- als in financiëele kringen, dat het gevolg is van de vredespolitiek der Engelsche regeering. Dit toenemend vertrouwen is waar neembaar in het geheele land. Het geloof in den vrede is hechter geworden. Men voelt het als het ware in de atmosfeer. Men weet dat Engeland met den dag sterker wordt, dat het nauw verbonden is met Frankrijk, dat de be trekkingen met Amerika zeer vriendschappe lijk zijn en dat de Spaansche burgeroorlog spoedig zal eindigen zonder dat het gevaar zich buiten de Spaansche grenzen heeft uitge breid. Wij zijn zelf met heel ons hart aan den vrede verknocht. Onze herbewapening is niet van agressieven aard en zal nimmer worden gebruikt om den vrede te verstoren. En wij zullen den dag loven waarop een algemeene vermindering der bewapening door interna tionale overeenkomsten verzekerd zal worden. Aldus Sir John Simon, wiens vroeger beleid als minister van Buitenlandsche Zaken men zich herinneren zal. Die herinnering is dus danig dat men wel eenigszins verrast moet opkijken als juist hij zich zoo blijmoedig uit- jaat. Daar volgt dan vanzelf de gedachte „Des te beter" op en aangezien men hem moeilijk als een volksredenaar kan beschouwen en hij bovendien in een kring van grootindustriëelen sprak, niet in „een meeting", is niet aan te nemen dat dit betoog alleen maar als een propaganda voor het regeeringsbeleid werd gehouden. Inderdaad is er, niet alleen in Engeland maar in" vele landen, ook in het onze, toene mend vertrouwen merkbaar. Ik heb dat ook op deze plaats onlangs al kunnen vaststellen, al was het met zekere reserve omdat zich tel kens weer kleine verschijnselen voordoen, die twijfel wekken en waarop met name de door Sir John genoemde handels- en beurskringen zeer haastig plegen te reageeren. Van het grootste belang is en blijft dan ook inderdaad de laatste hierboven aangehaalde uitlating van den Britschen minister: „Wij zullen den dag loven waarop een algemeene verminde ring der bewapening door internationale over eenkomsten verzekerd zal worden". Wat men. nu bereikt heeft, en een zekere geruststelling heeft gewekt, is niets anders dan het „gewapend evenwicht", dat de wereld vóór 1914 kende en dat in dat jaar ineen stortte. Het is mogelijk dat zulk een toestand gedurende jaren een uitbarsting verhoedt, omdat de grootmachten eikaars macht te zeer vreezen. Maar aangezien voortdurende weder zij dsche opvoering der bewapening er gepaard mee blijft gaan herbergt deze situatie tege lijkertijd de grootste gevaren in zich. Pas als iren beseft dat dit gewapend evenwicht niet door wederzij dsche bewapenings-verhooging en daarmee samengaande economische uit putting maar door onderling overleg en be wapening-vermindering gevolgd moet worden, zal van een vast, werkelijk herstel van ver trouwen sprake kunnen zijn. Eerder niet. De genen die mochten meenen dat nu Engeland en Frankrijk ook weer sterk zijn en Amerika hun materiëelen steun heeft toegezegd de vrede wel gewaarborgd is maken de oude fout en gronden hun meening opnieuw op de drogreden: „si vis pacem para bellum" als gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog. Neen! Als gij den vrede wilt, bereidt u tot den vrede! Gelukkig weten de meeste menschen dit nu wel. Gelukkig blijft de intense afkeer van den oorlog zich bij de volken doen gelden. Maar toch moet de waarschuwing, vooral te genover de jongeren, telkens weer herhaald worden. Geloof niet in den ouden schijn en in de oude leugens! Zie de werkelijkheid Weet dat het opbouwen van den vrede een groote en zeer moeilijke taak is, waarvoor men om met Chamberlain te spreken hard werken moet. voor verkeersveiligheid. Duitsche verkeer eischt in zes jaar evenveel dooden, als de oorlog van 1870 kostte". Berlijnsche auto-tentoon stelling geopend. Rijkskanselier Hitier heeft gisterochtend de internationale automobiel- en motorrijwielten- toonstelling te Berlijn geopend. Hitler zeide in zijn toespraak, dat op het ge bied der auto-industrie nog eenige belangrijke taken vervuld moeten worden. Het is minder zaak klanten te zoeken dan de bestaande klanten tevreden te stellen. De behoefte aan auto's is enorm groot. Om daaraan te voldoen is een lage prijs noodzakelijk. De productie van modellen moet geordend worden. Hitier deelde mede besloten te hebben, kolonel von Schell te benoemen tot gevolmach tigde voor de oplossing van deze vraagstukken. Von Schell moet in het kader van het vier jaar plan de verordeningen uitvaardigen, die voor de betreffende instanties bindend zijn. Hitier wees op de beteekenis van den „volks wagen" en zeide in verband daarmede dat de toeneming van het motorverkeer dwingt tot uitgebreide maatregelen tegen de verkeers onveiligheid. Het Duitsche verkeer eischt in zes jaar evenveel dooden als de oorlog van 1870 ge kost heeft. Dat is een onhoudbare toestand. De menschen die verantwoordelijk zijn voor den dood van 7000 en de verwondingen van 30.000 tot 40.000 medemensehen per jaar, benadeelen het volk. Het is on-nationaal-socialistisch, roe keloos tegenover anderen te zijn. Bovendien is het uit economische standpunt zinneloos in een tempo te rijden, dat tot dubbel, drie- en vier voudig bandenverbruik en tot groot brandstof- fenverbruik leidt. De staat is vastbesloten beroovers van auto's en dergelijke misdadige elementen onbarmhartig uit te roeien. Ook rijksminister Göbels voerde het woord. Hij zeide onder meer, dat in 1938 583.145 motor voertuigen geproduceerd zijn, een stijging van 9 procent tegenover 1937. Het totale aantal mo torvoertuigen bedraagt thans 3.364.503. Ook de uitvoer is gestegen, van 11.000 voertuigen in 1932 tot 78.116 in 1938. In de auto- en motorindustrie zijn 139.000 menschen werkzaam. De opening der tentoonstelling werd bijge woond door vrijwel alle ministers en het diplo matieke corps. De Führer reed bij zijn aankomst door een haag van 20.000 leden van de N.S.K.K. Franco zou de Italiaansche schuld delgen. Om te bewijzen dat Spanje onafhankelijk is. LONDEN, 17 Febr. (Havas). Volgens den diplomatieken redacteur van de „Evening Standard" zou uit berichten uit Rome kunnen worden opgemaakt, dat Franco op het oogen- blik zijn schuld aan Italië delgt om de wereld te bewijzen, dat Spanje onafhankelijk van lederen buitenlandschen invloed is. De ambas sadeur van Franco te Rome zou belangrijke bedragen storten, die de Spaansch-Italiaan- sche handelsbalans vrijwel in evenwicht zou den brengen. Het justhiëel onderzoek naar de erfpachtskwestie te Amsterdam. Niet op last van minister Goseling ingesteld. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende het door de justitie ingestelde onder zoek ter zake van een handel in erfpachtsgron- den te Amsterdam, heeft de heer Goseling, mi nister van justitie, als volgt geantwoord: De officier van justitie te Amsterdam heeft, nadat hij van verschillende zijden mededeeling had ontvangen betreffende een „handel in erf- pachtsgronden", welke een ernstig vermoeden deed ontstaan, dat daarbij strafbare feiten wer den gepleegd, een politioneel onderzoek op een bij de zaak passende behoedzame wijze doen in stellen. Op de vraag, of dit onderzoek geschiedt in op dracht of met medeweten van den minister, ant woordt de minister ontkennend. Dat de officier van justitie, zooals het geval lag, geen voldoende aanleiding heeft gevonden reeds aanstonds den burgemeester van Amster dam in te lichten, kan voor zoover aan den minister thans is kunnen blijken niet onjuist en in geen geval onbehoorlijk worden geacht. Mede omdat het onderzoek nog niet is be ëindigd, kunnen ter zake geen nadere mededee lingen worden gedaan. S.S. „ORANJE NASSAU" NAAR GRIEKENLAND VERKOCHT. Naar wij van de directie der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij ver nemen, is het s.s. „Oranje Nassau" van deze maatschappij, naar Griekenland verkocht. De studenten zouden colleges geboycot hebben. In Katholieke kringen in München is sensatie gewekt door de aankon diging, dat op bevel van den minister van onderwijs, dr. Rust, de Katholieke theologische faculteit der München- sche universiteit is gesloten. Verklaard wordt hier, dat de stu denten de colleges hebben geboycot van een door Rust aangestelden hoogleeraar. Men verzekert, dat de boycot ingesteld is op bevel van het bureau van kardinaal Faulhaber en dit de reden is geweest voor de slui ting der faculteit. De veete tusschen den staat en de katholieke kerk schijnt verband te houden met vele controversen tus schen professoren, die door den staat zijn aangesteld en andere professoren, ten aanzien van de regeeringscam- pagne tegen de religieuze scholen. Kardinaal Faulhaber bevindt zich op het oogenblik te Rome. (De gemeenteraad van Stamboel heeft besloten alle gebouwen der stad, als voorzorg tegen lucht aanvallen in dezelfde grijze kleur van het asfalt te schilderen). Als oorlogsvliegers boven Stamboel vliegen, In d' onverhoopten oorlog, zal misschien, De grauwe kleur der huizen hen bedriegen, Zullen zij Stamboel niet als Stamboel zien. Opdat zij zich niet kunnen oriënteeren, Als voorzorgsmaatregel voor veiligheid, Is dit het nieuwste, steden camoufleeren, Het grauwe beeld van een „verlichten" tijd. De drang der menschen is om kleur te geven Aan dingen om zich heen, in klein en groot, Want kleur brengt glans en vreugde in het leven, Grauwgrijze tinten beelden slechts den dood, Het grijs zal Stamboel's burgers blijvend drukken, Hoezeer de vredesdrang der menschen stijgt, Zij zullen zich niet aan 't gevoel ontrukken: Zie om u heen, wij worden staag bedreigd. Voor d' eerste maal is een besluit genomen, Dat 's menschen levensvreugd dwingt tot zoo'n prijs, Zoover is het met onzen tijd gekomen. Wie schreeuwt het uit: dit wordt toch al te grijs! P. GASUS. Schade aan „Sibajak" uiterst gering. Omtrent de Vrijdag gemelde berichten, dat de „Sibajak" van de Rott. Lloyd in aanvaring zou zijn gekomen met een Britschen torpedoboot- jager vernemen wij nader, dat Lloyds hiervan slechts vermeldt dat de „Sibajak" in de baai van Gibraltar met een Britsch oorlogsvaartuig in aanraking is gekomen. Daar de gezagvoerder normaal het vertrek van de „Sibajak" uit Gibraltar heeft gemeld en tot Vrijdagmiddag bij de reederij geen nadere berichten van den gezagvoerder hieromtrent zijn binnengekomen, moet worden aangenomen dat bij deze aanraking aan geen van beide vaartuigen noemenswaardige schade is toege bracht. Ga daarvoor naar 't Wolhuis op het VELSERDUINJLEIN 9, IJMUIDEN-OOST. VAKKUNDIG ONDERRICHT. (Adv. ingez. Med.) lijdende aan zenuwinstorting. Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, dat de staatssecretaris van het rijksministerie van Economische Zaken, Brinkmann, die wegens ongesteldheid niet heeft kunnen deelnemen aan de laatste zitting der bank voor interna tionale betalingen, zijn verlof voor on- bepaalden tijd heeft moeten verlengen. Zijn gezondheidstoestand maakt het waarschijnlijk dat hij langen tijd niet op zijn post zal kunnen zijn. Naar Reuter in welingelichte kringen verneemt, is het aan twijfel onderhevig of Brinkmann nog bij de rijksbank zal terugkeeren. Hij is lijdende aan een zenuwinstorting, welke, naar het schijnt veroorzaakt is door overwerk en zorg. Commissie-Verrijn Stuart. Sociale Verzekeringsfondsen. Bij Koninklijk Besluit van 9 Februari 1939 is ingesteld een commissie met de opdracht, zich daarbij stellende op het standpunt der onver korte handhaving van het beginsel der verplichte verzekering, te adviseeren omtrent: a. Een regeling van de financiering der overheidsverplichtingen, verband houdende met de verplichte invaliditeits- en ouderdomsver- zekering en met de vrijwillige ouderdomsverze- kering, na het expireeren van de thans gelden de wettelijke regelen omtrent die financiering. b. De wenschelïjkheid om, voor zoover het betreft de self-supporting invaliditeits- en ouderdomsverzekering, wijziging te brengen in het stelsel van kapitaaldekking van verzekerings aanspraken, zooals dit thans geldt. Tot lid en voorzitter dier commissie werd be noemd prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Den tuinders kan nog niets toegezegd worden. Eerst moet blijken hoe groot de vorstschade is. Op vragen van den heer Wijnkoop betreffen de verhooging van den steun aan de tuinders in verband met schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, heeft de heer Steenberghe, minister van economische zaken geantwoord, dat deze vragen door hem thans nog niet kunnen worden beantwoord, daar eener- zijds de omvang der schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeurigheid is kunnen worden vastge steld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, zoo eenige tegemoetkoming van deze schade uit het landbouw-crisisfonds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverleening zal worden berekend en uitgekeerd. Ook een C. A. O. in het schilders bedrijf? Door den bedrijfsraad voor het schildersbe drijf is bij den minister van sociale zaken inge diend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor het schildersberijf in Nederland. Steeds weer worden kogelgaatjes ontdekt. Npg steeds moet de Haagsche politie min of meer geregeld kennis nemen van klachten over kogelgaatjes, welke in ruiten van gebouwen in de binnenstad gevonden worden. Vrijdagmorgen is een winkelruit van de heerenmodezaak Med- dens aan het Spui het slachtoffer van dit hardnekkige vandalisme geworden. Een kogeltje werd in de etalage gevonden. De politie let schep op de baldadigheid der jeugd. Zoo heeft zij Donderdag een jonge knaap, die in het bezit was van een licht pistool, wegens overtreding der vuurwapenwet aangehouden. Eenig verband met de kogelgaatjes-affaire in de binnenstad blijkt deze aanhouding, welke in een der verre buitenwijken geschiedde, intus- schen niet te hebben. Opheffing der monopolierechlen op groenten gevraagd. In verband met de stijging der prijzen. In verband met het feit, dat ten gevolge van de periode van strenge vorst in December j.l. de prijzen van versche groenten thans zóó hoog zijn, dat een groot gedeelte der bevolking van de hoofdstad deze levensmiddelen bezwaarlijk kan koopen, hebben B. en W. van Amsterdam na ingewonnen advies van de met den levens- middelenraad verbonden- commissie voor aard appelen, groenten en fruit, den minister van economische zaken verzocht te willen bevorde ren, dat tot den tijd, waarop wederom voldoende versche Hollandsche groente aan de markt komt, de monopolieheffingen op de daarvoor in aanmerking komende versche groente en blik- groenten vervallen, onderschèidenlijk dat aan de importeurs van die artikelen de monopolie heffingen worden terugbetaald. CCCXCII Het vet is er voor de kustbooten, die geduren de eenigen tijd zulke mooie besommingen maak ten nu heelemaal af. Een enkele is zelfs al uit de vaart genomen. De kustboot, die het deze week tot f 1700 bracht was al een heele baas, want de meesten konden de f 1600 niet halen en dat is bijna f 1000 minder dan eenige weken geleden. De vangsten zijn heel wat schraler geworden, van dit type ten minste. De Noordbooten komen nog altijd met veel visch binnen; ik wil er nog eens eenige opnoe men: Witte Zee 700 manden, Caroline 870 man den, Flamingo 1050 manden, Maria van Hattem 1060 manden, Gloria 920 manden, Utrecht 810 manden, Erin 1290 manden. Dat zijn de dikste. Maar de merkwaardigste zijn de 700 manden van de Dirkje en de 430 manden van de Claesje want dat was haring en dat is wel een heele bij zonderheid voor dezen tijd van het jaar. Er kwam Donderdag zelfs nog een Engelsche drifter met haring aan de markt. Men heeft erg geheimzinnig gedaan rondom deze haringvangsten, ten minste aan boord van de beide motortrawlers. De Engelschen waren minder geheimzinnig, zoodat men in IJmuiden al gauw wist dat deze hun haring in de buurt van de Silver Pit gevangen hadden. Maar waar ze ook van daan kwamen, het was weer de Piscator, die met deze bijzonderheid voor den dag kwam en daardoor een paar aar dige reisjes kon noteeren; vooral de Dirkje, die, zooals men dat in IJmuiden noemt, het nestje had uitgehaald, maakte een mooi kort reisje met ca. f 3100. De Claesje kwam weliswaar slechts nauwelijks over de helft van dit bedrag, maar die was ook maar een paar dagen uit geweest. De bemanning vond het natuurlijk ook erg prettig, dat de haring nog zooveel geld opbracht, maar die vangt toch liever rondvisch, vooral ka beljauw, want die levert verval op en van de haring vallen geen extraatjes af. Men weet, dat de Haarlem weer in Engeland aan de markt is geweest. Van hooren-zeggen vernam ik dat deze trawler in Grimsby f 6400 heeft besomd; dat is al heel wat minder dan de vorige reis, maar zoo door elkaar gerekend is deze Engelsche excursie toch lang niet onfor tuinlijk. Er kwamen deze week binnen 41 trawlers, 47 loggers, 1 Zweedsche kotter en 1 Engelsche ha ringdrifter. Er zulen ongeveer 1500 kisten haring aan den afslag zijn geweest. Het wordt nu aardig ruim achter de in aan bouw zijnde hal D. De oude pakhuizen, de nu be paald geen sieraad voor de omgeving vormden worden afgebroken, nadat de huurders of eige naars daarvan hun nieuwe home in hal D had den betrokken. Ook de timmermanswerkplaats gaat natuurlijk tegen den grond. De vrijkomende ruimte zal worden ingericht als parkeerterrein. Zullen dan de vischauto's van het perron achter hal C verdwijnen? Dat lijkt me wel gewenscht, want zoolang die daar op het nieuwe verbreede gedeelte blijven staan, vindt het verkeer weinig baat bij de verbreeding van dit perron. PIETERMAN. Tegemoetkoming in de kosten van ondersteuning van gerepatriëerde Nederlanders. 's-GRAVENHAGE, 17 Februari. In een circulainre aan de gemeentebesturen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken medege deeld, dat hij na overleg met zijn ambgenoot van Sociale Zaken, heeft besloten, dat in de kosten van de ondersteuning van gerepatrieer- den krachtens de uit het Werkloosheidssubsi- diefonds gesubsidieerde steunregeling en/of in de kosten van hun plaatsin in de uit dat fonds gesubsidieerde werkverschaffing van 1 Januari 1939 af door zijn departement niet meer zal worden bijgedragen. Dit besluit is genomen op grond van de overweging, dat de werking van de subsidie- schaal van het Werkloosheidssubsidiefonds, al of niet in combinatie met het stelsel der extra-bijdragen, toekenning van eenige bij drage door zijn departement overbodig maakt. Voor de gevallen, waarin ondersteuning krachtens de Armenwet wordt verleend, blijft, behoudens het hieronder volgende, de be staande regeling gehandhaafd. De ondersteuning, in den aanvang bedoeld, zal ook worden toegepast op gevallen, waarin repatrieering plaats had door tusschenkomst van een Nederlandschen consulairen ambte naar en voorts op gevallen, waarin, in verband met bijzondere omtsandigheden naar het oordeel van den minister toekenning van een tegemoetkoming billijk is te achten. Voorts kwam het wenschelijk voor. niet langer vast te houden aan de bepaling, dat voor toepassing van de regeling de gerepa trieerde vóór 1 Januari 1934 in het buitenland c.q. in Nederlandsch-Indië moest zijn geves tigd. In verband daarmede zal thans de re geling gelden voor hen, tusschen wier vertrek uit en terugkomst in Nederland ten minste drie jaren zijn verloopen. Mr. C. D. Asser Jr. overleden. Op 73-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden mr. C. D. Asser Jr., rijksadvocaat en bekend jurist. Mr. Asser is op 14 Februari 1866 te Amster dam geboren. In 1887 promoveerde hij tot doctor in de rechten, waarna hij zich als ad vocaat en procureur vestigde. Gedurende eeni gen tijd was hij werkzaam op het kantoor van zijn vader wijlen prof. mr. T. M. C. Asser. Mr. Asser was voorzitter van het Fransch- Duitsche scheidsgerecht en nog andere scheidsgerechten, welke ten doel hadden de beslissing van geschillen tusschen staten on derling of staten en particulieren. Mr. Asscher was voorts voorzitter der Neder- landsche staatscommissie voor internationaal privaatrecht. Hij vertegenwoordigde Nederland op enkele zeeconferenties te Brussel. Met mr. Loder en mr. Van Slooten werd hij eertijds belast met de voorbereiding van een tractaat inzake burgerlijk procesrecht, waarbij Neder land en Groot Brittannië betrokken waren. De thans ontslapene heeft dikwijls deel uit gemaakt van internationale commissies en werd vele malen als vertegenwoordiger van Nederland aangewezen op internationale con ferenties. Hij was ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw en tevens in het bezit van verschillende buitenlandsche onderscheidin gen. Twee jaar geleden herdacht mr. Asser zijn gouden jubileum als doctor in de rechtsge leerdheid. Maandag 20 Februari, 's avonds 8 uur Optreden van JOHN KLOOS, conferencier, THE CAVELLI'S, accordeonnisten, FRED HOUBEN, het muzikale wonder, RAYMOND ET FILS, Internationale variété-artisten, Muziek„THE MUSICAL PLAYERS". Balleiding LEO PEELEN. ENTREE ƒ1.— (belasting inbegrepen). (Adv. Ingez. Med.) NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK, Romerkerkweg 8/ Telef. 5421 Doodelijke val van een glazen wasscher. Vrijdagmiddag te ruim zes uur werd de glazenwasscher A. J. Hoogenes. die bezig was met het wasschen van een pui van een winkel huis te Lisse, door een duizeling overvallen, met het gevolg, dat hij van een hoogte van zes meter van den ladder stortte. Met ernstige verwondingen werd de ongelukkige de garage van de Protestantsche Coöperatieve Vereeni- ging binnengedragen, waar hem nog de sa cramenten konden worden toegediend. Een kwartier na het ongeluk is de glazenwasscher bezweken. —Japan koopt wapens in Tsjecho- Slowakije. Van betrouwbare zijde wordt te Praag ver nomen, dat een Japansche missie groote be stellingen heeft gedaan bij de Tsjecho Slo- waaksche wapenfabrieken te Brno in Mora- vie. Deze missie heeft zich eveneens in ver binding gesteld met het Tsjecho Slowaaksche ministerie van landverdediging voor den aankoop van een deel van de overtollige legeruitrusting, die te Tsjecho-Slowaaksche regeering krachtens de onlangs uitgevaardigde wet verkoopt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1