IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen REX THEATER Imrecly. Bollenzorgen. «Thalia Theater. Vadertje Langbeen Conclaaf begint op 28 Februari Verscherpt toezicht op de wilde bussen. Weer een avontuurlijke ontsnapping. -v^IAARCANC NO. 94 ehv„ Lottm» Co.ter. Ma.ucl.3pp9 ,M, Coucaol Uilgavc» co ilgem. Drukkerij N.V Groote Bouulraal 93, Ba.rlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Couran.i Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Poelgiro 310791. Allo Advertenties, opgegeven voor dit blad, narden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 20 FEBRUARI '39 Abonnementen per week f0.12'/2, pet maand f0.52*/2, per 3 maanden f 1.55. franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën* L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belaugrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. UW AMUSEMENT 7 (Adv. ingez. Med.) De Hongaarsche minister-president dr. Imredy heeft zich genoodzaakt gezien af te treden, omdat hij na een uitvoerig onderzoek van familiepapieren tot de voor hem afgrij selijke ontdekking was gekomen dat een van zijn vier overgrootvaders een Jood was. Wel iswaar werd deze overgrootvader honderd vijfendertig jaar geleden, op den prillen leef tijd van zeven, reeds tot Christen gedoopt, maar dat kon de situatie niet redden. Want deze nazaat van dat jongetje uit den jare 1804, deze belangrijke nazaat die het onlangs tot leider der regeering van zijn land had gebracht, stond juist op het punt anti-Jood- sche wetgeving in te dienen. Daar zijn lang niet alle Hongaren het mee eens. De linker zijde wil er niet aan. En bestrijders van den premier hadden hem „beschuldigd" van dien joodschen overgrootvader, hetgeen de premier in een betoog van een half uur bestreden had ....alvorens hij zelf een onderzoek naar zijn voorvaderen had ingesteld. Erg roekeloos van hem. Later stelde hij het onderzoek in, kwam tot de ijselijke ontdekking dat zij gelijk had den en trad toen maar af. Veel anders kon deze ontwerper van anti-Joodsche wetten eigenlijk toen ook niet meer doen. Men kan zich eenigszins indenken dat zijn critici zei den, dat een man met een Joodschen over grootvader bezwaarlijk voor het front dei- natie kon verschijnen met zoo'n wet. Voor dr. Imredy zelf schijnt dit een leer zame ervaring. Het is niet bekend geworden in hoeverre hij er leering uit getrokken heeft, maar aangezien het plegen van harakiri niet tot de Hongaarsche gewoonten behoort zal hij zich met zijn overgrootvader en daarmee deels met zichzelf dienen te verzoenen. Den overgrootvader verder verloochenen zal hem weinig baten. Er schijnt geen andere keuze te resten dan zich te schamen. Misschien zal het geval-Imredy tot waar schuwend voorbeeld strekken voor vele men- schen die, in de huidige beminnelijkeen ver draagzame Europeesche sfeer aangestoken door anti-semietische propaganda, de neiging gevoelen daaraan op actieve wijze uiting te gaan geven. Lang niet iedereen weet wie zijn vier overgrootvaders en zijn vier overgroot moeders waren. En er kunnen altijd critici opdagen die zooiets wel weten, omdat zij zelf erg belangstellend zijn in familiehistories van anderen of omdat zij den een of anderen man kennen die er een liefhebberij van maakt ze te bestudeeren. Weinigen brengen het tot premier. Maar al heeft men geen overheids positie, men kan toch op min of meer opval lende wijze, zij het maar in den kennissen kring, lucht geven aan anti-semietische ge voelens. En dan is de uitwerking wel van zeer fatalen aard als plotseling iemand langs zijn neus opmerkt: „Je verbaast mij. Jouw over grootmoeder was immers van Joodschen bloede?Wat zeg je?Wist je dat niet?.... Maar man, dan moet je dat toch eens nakijken Het is geenszins onwaarschijnlijk dat der gelijke gevallen zich voordoen, aangezien in den loop der laatste eeuw de' vermenging van Joodsch met „Arisch" bloed zich op zeer groote schaal in Europa heeft voorgedaan. Juist in die eeuw was men namelijk in Europa zeer veel verdraagzamer jegens de Joden gewor den dan in vroegere minder verlichte eeuwen, had men hun vrijwel overal gelijke rechten verzekerd en bestond ook bij velen geenerlei bezwaar meer tegen gemengde huwelijken. Deze negentiende eeuwsche opvattingen heb ben tot den opzienbarenden val van den Hongaarschen minister-president Imredy ge leid. En trouwens ook tot zijn persoonlijke aanwezigheid in dit tranendal. Want hadde hij niet dezen overgrootvader maar een Ari- schen gehad even Arisch als de overige drie dan zou hij een ander mensch, een andere persoonlijkheid geweest zijn. Wellicht een veel minder begaafde persoonlijkheid, die het. maatschappelijk tot niets bizonders gebracht zou hebben. Deze overwegingen kunnen aanleiding geven tot overpeinzingen omtrent de practische ge volgen en ook omtrent de innerlijke waarde van de huidige anti-semietische politiek in vele Europeesche landen. Ik meen die verder aan den lezer zelve te kunnen overlaten. Maar de uitlating van den voorzitter der Hongaar sche regeeringspartij tot welke Imredy be hoort: „Dit bericht heeft ons allen met ont steltenis vervuld" wil ik hier toch aan toevoe gen als laatste staaltje van den inderdaad absurden gedachtengang, die zich heeft doen R. P. Het Prinselijk Paar ter kerke. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Zondagmorgen den dienst bijgewoond in de Nederlandsch-Hervormde Kerk, de Oude Kerk, te Soest, Voorganger was ds- E. Groeneveld. (De Nederlandsche en Engëlsche bollenkweekers voeren besprekin gen in verband met het voorne mendat Engeland zou hébben om het invoerrecht van Nederlandsche bollen te verdubbelen) Het gaat ook voor den braven bollenkweeker, In dezen zwaren tijd niet steeds naar wensch, Die bollen-bolleboozen hebben zeker, Hun vele zorgen zooals ieder mensch. Er is nu weer een vraagstuk bijgekomen, Voor onzen Nederlandschen bolexport, Men heeft in Engeland zich voorgenomen, Dat het tarief hiervoor verdubbeld wordt. Men voelt den ernst van dit gevaar ten volle, Dit werd voor onze kweek een hard gelag, Men streeft ernaar, dat d' export onzer bollen Naar Engeland geen ex-sport worden mag. Men is hierover aan het confereeren, In bollenpraat, maar niet in bollepraat, Ik hoop dat het ten goede nog zal keeren, Na een vriendschappelijk en wijs beraad. Zonder op 't resultaat vooruit te hollen, Durf ik vertrouwen, dat in elk geval, Uit overleg van zooveel knappe bollen, Nog wel iets goeds en schoons opgroeien zal. P. GASUS. Snelverkeer en alcohol verdragen elkaar slecht. Doodelijk ongeluk nabij Zeist. Zaterdagavond is op den Driebergschen weg nabij de Bunzinglaan te Zeist een zeer ern stig ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk moet worden toegeschreven aan dronkenschap van een autobestuurder. Een te Doorn thuisbehoorende auto reed in snelle vaart in de richting van deze plaats. De bestuurder haalde nabij de Bunzinglaan een melkkar in. Deze kar werd aangereden. De voer man sloeg eraf, gelukkig aan de zijde waar de auto niet passeerde, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Zijn wagen werd echter versplinterd. Waarschijnlijk is (bij deze aanrijding het portier van de gesloten personen auto los of open geraakt. Even verder moest een groentenwagen voorbij ge reden worden. Deze wagen werd ge schampt doch hierbij sloeg de met gezel van den autobestuurder uit de auto en was op slag aood. Zwaar ver minkt een der armen van het slachtoffer was bijna van het lichaam geveten werd de ongelukkige nabij den groentenwagen gevonden. De auto jakkerde, inmiddels in de richting van Doorn voort. De bestuurder werd latei- op den avond in zwaar beschonken toestand te Doorn gesignaleerd. De auto kon bereids in beslag worden genomen. Het slachtoffer is de gewezen caféhouder van het theehuis „Rhijnauwen", nabij Utrecht, de heer Van Driest. Bewogen congreszitting der K. D. P. Tot ontbinding der Partij besloten. De Katholiek Democratische partij kwam Zondag in hotel „Thalia" te Utrecht in con gres bijeen. De vergadering was zoo druk be zocht, dat de zaal te klein bleek. Na uren lange, soms heftige, discussies en na een uit voerige verdediging van bestuurszijde kwam het volgende bestuursvoorstel in stemming: Ten eerste: (a) tot ontbinding der katho liek democratische partij over te gaan. (b.) met het bestuur van de R.K. Staats partij een regeling te treffen conform het rapport-Waterloo. (c) de afwerking dezer regeling en de. liqui datie der partij op te dragen aan het partij bestuur. Ten tweede: de leden en voormalige leden der K. D. P. aan te sporen zich ten spoedigste te bevoegder plaatse als lid der R.K. Staats partij aan te melden. Ten derde: De commissie dank te zeggen voor de bewezen diensten. Dit voorstel werd met vrijwel algemeene stemmen (18 afgevaardigden stemden tegen) goedgekeurd, waarna het congres in groote bewogenheid uiteen is gegaan. TELEFOON 4307 vertoont Vrijdag a.s. (Adv. ingez. Med.j Het Casa de Espana te Brussel is vorige week bij verrassing door aanhangers van Franco bezet. Met een brandweerladder verschafte het gerecht zich toegang tot het gebouw, waarna de Francisten zich overgaven. Naar wij vernemen, is Zaterdag ochtend van den minister van justitie een aanschrijving uitgegaan aan de procureurs-generaal bij de gerechts hoven, waarin er op wordt gewezen, dat het wenschelijk is, dat den eersten tijd door de opsporingsambtenaren in het bijzonder wordt gelet op overtre dingen van het Reglement Autover voer Personen 1939 (het z.g. gewij zigde R.A.P.) en waarin opdracht wordt gegeven, om, indien over tredingen worden geconstateerd, met spoed proces-verbaal op te maken en een rechterlijke uitspraak uit te lokken. De wereldbol voor het Neder landsche paviljoen te New-York, Naarmate de datum van de opening van de wereldtentoonstelling te New-York nadert vorderen de werkzaamheden aan de onder- deelen van het Nederlandsche paviljoen. Za terdag is de, door de machinefabriek „Voor waarts" vervaardigde wereldbol, welke door de Nederlandsche reedersvereeniging in het Paviljoen geplaatst zal worden, opgeleverd. Het is een geweldige bol met een middel lijn van 3.50 meter welke den bezoeker van de tentoonstelling een overzicht zal geven van de verschillende Nederlandsche scheepvaart routes. Deze routes zijn met roode en witte lichtjes naar gelang zij bevaren, worden door passagiers-, tank- of vrachtschepen aangegeven. De bol zal draaien met een snel heid van één omwenteling per minuut. Door de groote afmetingen is het noodzake lijk gebleken, dat om het geheel een stelling wordt gebouwd, teneinde de bezoekers in de gelegenheid te stellen ook de noordelijke routes te zien. In het begin van de volgende maand zal het gevaarte naar Amerika worden vervoerd. STRANDBOULEVARD HOEK VAN HOLLAND. B. en W. van Rotterdam verzoeken den raad goedkeuring te hechten aan een plan tot aanleg van een strandboulevard te Hoek van Holland, met de uitvoering is inmiddels een aanvang gemaakt. Deze boulevard zal een lengte van één KM. krijgen, met een totale breedte van 19 M., te weten 9 M. rijweg en twee voetpaden van 5 Meter breedte. Op twee plaatsen zullen trap pen worden aangebracht voor verbinding met het strand. Aan beide einden van den boule vard is een parkeerterrein ontworpen, terwijl aldaar tevens gelegenheid zal bestaan een café met terras te maken. Reeds in 1935 heeft de raad voor den aan leg in werkverschaffing, voor een boulevard 75.000 gulden crediet uitgetrokken. De onder handelingen met het rijk over het in erfpacht geven van de benoodigde 12 H.A. domein gronden hebben deze zaak zoo lang ver traagd. Groote stapels zandzakken liggen rond alle belangrijke gebouwen in Madrid, in verband met de voortdurende beschieting der stad. Nederlander weet uit Duitsche gevangenis uit te breken. Op niet minder avontuurlijke wijze dan waarop dezer dagen een Neder lander uit Glanerbrug wist te ontsnap pen uit de gevangenis in Gronau, heeft een ingezetene uit Winterswijk toeten uit te breken uit de gevangenis te Borken. Sedert 29 November 1938 zat deze Winters - wijker gevangen in Borken, waar hij werd vastgehouden, verdacht van het smokkelen van deviezen. Hoewel de „Herr Ihspektor", naar de Winterswijker ons mededeelde, over tuigd was van zijn onschuld aan het hem ten laste gelegde bleef zijn invrijheidstelling uit. Wel deelde de inspecteur hem eenige malen mede, dat hij zijn onschuld als vaststaande beschouwde. De gevangene besloot toen om zelf handelend op te treden en zijn vrijheid maar te nemen. Te dien einde verzamelde hij met groot geduld stukjes touw, die hij tot een lang en sterk geheel aaneenknoopte. Op den zolder van het gevangenisgebouw wist hij de verdere voorbereiding voor zijn vlucht in orde te brengen. Hij bond hier het touw aan een stevigen balk, leidde het door het dakraam en liet het naar buiten zakken. Intusschen was hij er in geslaagd de beschikking te krijgen over zijn kleeren en die verstopte hij op een bereikbare plaats, zoodat hij er bij zijn vlucht snel de beschikking over zou hebben. Al deze voorbereidingen waren zeer minutieus en wel overwogen uitgewerkt, zoodat zij niet de aan dacht trokken. Zaterdag j.l. nu was de Winterswijker ge reed gekomen om de vlucht te wagen. Hij hield zich den geheelen dag ziek, en toen het omstreeks zes uur etenstijd was geworden, verklaarde hij niet te kunnen eten, en maar liever naar bed te gaan. In plaats echter van zijn bed op te zoeken, snelde hij naar boven, naar den zolder, schoot een van zijn eigen kleedingstukken aan en liet zich langs het ge- reedhangende touw afglijden. Op 10 m. boven den grond bleef hij nog een oogenblik haken, doch wist zich, door zich met de voeten af te stooten te bevrijden, en kwam ten slotte te land in het zand op den grond, waarbij hij zich ernstig aan handen en voeten verwondde. Een van de moeilijkste deelen der ontvluch ting volgde toen; hij moest een vervoermiddel hebben om zich zoo snel mogelijk uit de om geving van de gevangenis te verwijderen. Reeds wist hij, dat zijn rijwiel weggeborgen stond in een ander deel van het gevangenisgebouw. Met de grootste omzichtigheid begaf hij zich derwaarts en wist de deur van de bergplaats open te breken en slipte naar binnen, ontdeed zich geheel van zijn gevangeniskleding, trok zijn eigen plunje aan, sprong op zijn fiets en verdween in de richting van Burlo. In de na bijheid van deze plaats echter, merkte hij hoe een auto met felle zijlichten, met groote snel heid naderde. Aangezien hij vermoedde, dat men zijn vlucht reeds had opgemerkt en thans achter hem aanjoeg, sprong hij snel van zijn rijwiel en verborg zich in een sloot. De auto passeerde zonder dat hij opgemerkt werd. In Burlo zette hij zijn fiets bij een van zijn ken nissen en trok daarop te voet door de bosschen van Salm naar de Nederlandsche grens. Een grensbewoner, die een auto bezat, bracht hem vervolgens veilig naar huis, waar zijn komst met groote vreugde begroet werd. Grijsaard door tram aangereden. Zondagochtend tegen twaalf uur werd een 81-jarige bewoner van het Gemeentelijk Be- stedelingenhuis aan het Westeinde te 's-Gra- venhage door een motorwagen van lijn elf ter hoogte van de Newtonstraat aldaar aange reden en op slag gedood. Naar men vermoedt zijn de oorzaken van het ongeval doofheid van het slachtoffer en onoplettendheid bij het oversteken. Nieuwe directeur van de A. N. V. V. benoemd. Tot opvolger van mr. H. M. Planten als di recteur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is benoemd de heer H. W. R. de Waal. De heer De Waal is thans werkzaam op het hoofdkantoor van de Philipsfabrieken te Eindhoven. Zal weer een Italiaansche Kardinaal gekozen worden Het Conclaaf tot het kiezen van een nieuwen Paus zal 28 Februari begin nen. Omtrent het Conclaaf wordt nader gemeld, dat niet alle kardinalen aan wezig zullen zijn bij de opening. On geveer 250 personen zullen worden in gesloten in een deel van het Vati- kaan, waarbij inbegrepen de Sixtijn- sche kapel. Om te voorkomen dat ge heimen uitlekken zullen zij geheel van de buitenwereld afgesloten zijn. Reuter meldt dat wegens de betrek kingen tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering hoogstwaar schijnlijk weer een Italiaansch kardi naal tot Paus zal worden gekozen. Als meest op den voorgrond tredende can- didaten noemt Reuter de kardinalen Pacelli en Tedeschini. Kardinalen gearriveerd De beide Amerikaansche kardinalen Dougher ty en Mundelein zijn met de „Rex" te Rome aangekomen. De eerste kardinaal, die per vliegtuig te Rome is aangekomen, is de patriarch van Lis sabon, kardinaal Concalves Cerejeira. De Zuid-Amerikaansche kardinalen Copello en Da Silveira Cimtra, alsmede kardinaal O'Connell, de aartsbisschop van Boston, zullen tijdig voor de plechtige opening van het con claaf in Rome kunnen zijn. Eergisteren is de eerste van de drie laatste Novendiales of plechtige rouwdiensten voor den overleden paus in den Sint Pieter opge dragen overeenkomstig het ceremonieel dat voor 1870 van kracht was. Gisteren is de tweede der novendiales op gedragen. Herdenking te Berlijn. Von Preysing, de bisschop van Berlijn, heeft, gistermorgen alle kerken van het Berlijnsche bisdom een herderlijk schrijven doen voor lezen, waarin de geloovigen opgeroepen wor den te bidden voor de ziel van Pius XI. De bisschop schildert de voornaamste etappes van het leven van den Paus, waarbij hij o.m. de kracht looft, waarmede de kerk bestuurd is door den paus, die moedig en ondubbelzinnig een standpunt wist te bepalen ten aanzien van alle groote problemen van het tijdvak. Een talrijke menigte luisterde -in alle kerken naar den herderlijken brief. Sportbeoefenaars over moreele herbewapening. Zestigduizend menschen op het Arsenal-veld toegesproken. Voor den aanvang van den voetbal wedstrijd tusschen de teams van Arsenal en Chelsea, Zaterdagmiddag te Londen gespeeld, heeft de manager van Arsenal, George Allison, een aantal van de bekendste Engelsche sport beoefenaars ingeleid, die de 60.000 toeschou wers van den wedstrijd door megaphoons heb ben toegesproken over de taak van den sport beoefenaar in het vredeswerk, dat moreele herbewapening is. Als eerste sprak captain Eyston, de bekende wereldsnelheidsrecordhouder, die vertelde hoe enkele duizenden paardekrachten noodig wa ren om hem over het strand te trekken. Hij zou nooit zulk een snelheid kunnen bereiken, wanneer die paardekrachten niet eenzelfde richting uit trokken. Zoo is het ook mét een volk: alle menschen moeten in één richting trekken. Wie niet meetrekt, doet als een snel heidsrecord-jager, die het heele strand voor zich moet hebben. Als iedereen genoeg mee wilde deelen en mee wilde zorgen dan zouden er geen ongelukken op den weg meer gebeu ren. Dan zou men ook een begin maken met afdoende bestrijding van de werkloosheid en van het oorlogsgevaar. Len Harvey, de Engelsche zwaargewicht- kampioen, had van zijn 'trainer geen verlof gekregen om naar Londen te gaan. De beken de Middlesex-cricketer, John Guise, las even wel een brief van hem voor, waarin hij schreef dat het het doel van den bokser is zooveel mogelijk te geven en zoo weinig mogelijk te ontvangen. Dit is ook het doel van de moreele herbewapening. Tenslotte sprak de eerste tennisspeler van Engeland, Bunny Austin, tot het publiek. Hij zeide, dat moreele herbewapening ons allen kan helpen, als wij er zelf maar iets aan doen. Wij kunnen er iederen dag thuis mee begin nen. Een aantal Deensche olympische recordhou ders had een telegram gezonden, waarbij deze sportbeoefenaren de verwachting uitspraken, dat het streven naar moreele herbewapening de sportslieden van alle landen zal bijstaan om de bruggen van land tot land te verster ken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1