VELSEN Nutslezing van Jan P. Strijbos. Trekvogels, vogeltrek en vlsschen'. n» in het Geb. V. Chr. Belangen belegde bij itnmst van de afdeeling Velsen—IJmuiden hrt Nut genoot een groote belangstelling. „.„„der want de bekende ornitholoog Jan o «riibos hield dezen Dinsdagavond een lezing rhtbeelden over datgene, waar hij zijn hart Sn verpand heeft: de vogels. En. omdat hij te TTmuiden sprak, knoopte hij er ditmaal een tie over de visschen (hoe zou het anders kunnen) en hun trekken gedurende bepaalde "stenO -KatlTpastoor Th. Moleman allen wel- n heette was de zaal geheel bezet en vormdi leergierige jeugd er een belangrijk deel van. - Jov TJic-er.jooi'iicr'binril rl r> Tv rota w de heette was de zaal geheel bezet en vormde «gierige jeugd er een belangrijk deel van. nok de directeur der Visscherijschogl, de heer p T Verwayen en de oud-directeur de heer g. Duyckink Sander bevonden zich onder de aan- openingsspeech van pastoor Moleman voerde de lecretaris, de heer H. IJ. Visser hel woord die het werk van het Nut en van de niaatsèliike afdeeling toelichtte. P De heer Jan P. Strijbos vertelde, dat er over v n vogeltrek wel vrij veel bekend is. maar dat er nog veel meer geheel onbekend is Geen enkel dier is vrij van den trekdnft, doch hii elke soort openbaart deze zich op eigen wijze. De heer Strijbos lichtte de definities van den hPk toe en wees o.m. op den eigenaardigen trek der visschen, zooals die zich 1.1. November voor- dVoornamelijk de tong vluchtte toen voor de koude zeestroomingen in de ondiepe randzeeen der Helgolander bocht en werd daarna aange troffen bij de Silver Pit en de Doggersbank. En van dien ongrijkdom daar kunnen de IJmuiden- cche visschers meepraten als ze terugdenken aan de besommingen in die maand. De visch is toen gevlucht naar de diepere gebieden om zich in veiligheid te brengen voor de felle koude. Maar tevens is er door de vorst een ontzaggelijke slachting aangericht onder de achterblijvers op den ondiepen zeebodem. Spr vertelde daarop van het wonder der ha ring- en palingtrek, waar de IJmuider Courant reeds zoovele artikelen aan gewijd heeft en wel ke wonderlijke, geheimzinnige reizen over hon derden mijlen voor de meesten onzer nog een gesloten boek zijn. Ook de zalm is zulk een trek kende visch, die voor het opzoeken van de broed plaatsen de wonderlijkste tochten maakt. Trekkende van zoet naar zout water leggen de palingen hun eieren vnl. in de gebieden rond de Sargasso-zee, en keeren daarna weer terug naar hun oorspronkelijk beekje of vijvertje, soms zelfs na acht jaar. De bruinvisch is ook een trekdier evenals alle andere familieleden der walvisschen en der robachtigen. Er. ook hier bemerkt men weer, dat aan de trekririft de voortplantingsdrift vastge koppeld is, Van die wonderlijke instincten van vogels en visschen vertelde de heer Strijbos ver bluffende staaltjes. Vele dieren komen echter om op den trek en slechts de sterksten en de slimsten zij met de beste orienteeringsvermogens, weten hun resp. zomer- of winterverblijven te bereiken. Een soort selectie dus. Aan de hand van een aantal diapositieven, op nemingen van de walvisch- en de robachtigen zoowel als van de vogelsoorten, die vertrekken, vertelde de heer Strijbos van hetgeen hem zoo bijzonder interesseert; Vlot. causeur als hij is, wist hij ongetwijfeld zijn 'onderwerp voor zijn toehoorders belang- wekken te maken. En doorspekte zijn lezing met tal van geestige opmerkingen en karakteris tieke staaltjes van typische trekdrift-verschijn- selen zoodat de Nuts-bezoekers aan dezen avond ongetwijfeld plezier zullen hebben beleefd. NU OOK TE IJMUIDEN GASMASKERS VERKRIJGBAAR. De leiding van de radiozaak „Emco" heeft thans de hand weten te leggen op de ver tegenwoordiging van het z.g. volksgasmasker, dat binnenkort in de étalage aan de Wilhel- minakade te zien zal zijn. De detailzaken zijn niet gerechtigd winst te maken op dit gasmasker, teneinde zoodoende den prijs zoo laag mogelijk te houden. Ook het syndicaat, dat het gasmasker in den handel brengt, ziet van het maken van Iedere winst af en aanvaardt slechts de medewerking van de genen, die bereid zijn dit voorbeeld te volgen, opdat een ieder zich zulk een apparaat zal kunnen aanschaffen. TWEEDE LUSTRUM DISTRICTS-DAMBOND. Te vieren met feestavond in Cycloop. Zondag 5 Maart a.s. viert de Districts- Dambond Noord-Holland zijn tweede lustrum met een groot-en sportmiddag en feestavond in gebouw ..Cycloop". Na de openingsrede van den voorzitter, den heer K. de Jong, zal om 12.15 uur 's middags een eerewedstrijd gespeeld worden tusschen het Noord'Hollandsche en het Nederlandsche tiental. Om 5.30 uur zal het bestuur recipiee- ren. 's Avonds is er, te beginnen om half acht, een non-stop cabaretprogramma, dat verzorgd wordt door den heer K. de Jong, mej. Anny btol (solo-danseres) Harry Meijer en Huib van Meurs, resp. humorist-conférencier en imita tor-parodist. Daarna een feesthal met attracties. nutslezingen Het plaatselijke Nutsdepartement zal de vol gde avonden in dit seizoen nog organiseeren. oensdag 22 Maart a.s. filmavond met de rol prent van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- a*SC,iaPPij' waarbij een mondelinge toe- üerrang gegeven zal worden. Het programma zal worden aangevuld met het zingen van een aantal zeemansliedjes door den heer Moulijn, oud-stuur man van de Maatschappij Nederland. Maandag 3 April d.a.v. zal de heer dr. J. P. Kruyt, leeraar aan de H. B. S. te Arnhem, een iezing houden over „De vereei'ing van het ras'' 40-jarig jubileum bij de firma federmann Woensdag 22 Februari a.s. herdenkt de heer - Uilenbroek, eigenaar van de bekende zaak in optiek der firma Federmann den dag, dat hij jaar geleden als 10-jarige bij deze firma in dienst trad. Hij heeft alle rangen in dienst dezer urma doorloopen en heeft in zijn vak de slijp- steen met voet-aandrijving plaats zien maken voor het moderne slijpapparaat, dat thans de len en pasklaar maakt. Het zal den jubilaris zeker breken ^ul3^eurn aan belangstelling ont- VAN WIE IS DIE HOND? mH?Ahet ^"t'ebureau te Velsen-Nooi'd aljn tren £!iln.fe,n te vei'krijgen over een opgevan- hm--f v? taard herder, reu, grijs met witte oorst, hoog 40 c.M. Instituut voor Arbeiders- ontwikkliiig. Dr. S. Hofstra over Afrika. Gisteravond heeft Dr. S. Hofstra, directeur van het museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum te Rotterdam, in „Ons Huis" een lezing gehouden voor het In stituut voor Arbeiders Ontwikkeling over Afrika. Dr. Hofstra, die geruimen tijd aan de Westkust van Afrika heeft doorgebracht, ver duidelijkte zijn lezing met een groote serie lantaarnplaatjes. Dr. Hofstra ving zijn rede aan met te vertellen, dat wij van Afrika, als donker werelddeel, betrekkelijk weinig weten. Door de aspiraties van dén laatsten tijd be gint men meer en meer de aandacht op Afrika te vestigen. Het aantal inwoners van Afrika is volgens den spr. niet met juist heid aan te geven. Op onderhoudende wijze besprak Dr. Hofstra de verschillende volkeren, die Afrika bewonen. Vervolgens vestigde de spreker de aandacht op de groote onbekend heid omtrent Afrika. Tot in het eind der acht tiende eeuw, toen de Europeanen in Afrika met de kolonisatie begonnen was Afrika een totaal onbekend werelddeel. Spreker wil zich in zijn lezing hoofdzakelijk bepalen bij dat ge deelte van Afrika, dat bekend is onder den naam Sierra Leone. Dit gebied, behoorende aan Engeland, is ongeveer even groot als Ierland. Daar heeft Dr. Hofstra anderhalf jaar door gebracht. Er vertoeven weinig blanken; de be volking is rustig en bereidwillig van aard. Het verblijf van Dr. Hofstra onder deze bevolking was lang niet gespeend van humor. Sprekende over het leven van de Mendhis zooals deze bevolking genoemd wordt zeide spreker, dat deze hoofdzakelijk hun levensbestaan vinden in den landbouw. Voornamelijk wordt hier rijst en palmpitten geoost. Sierra Leone wordt door verschillende bestuurshoofden ge leid. Deze staan onder het Engelsche gouver nement en hebben met elkander geen verband. Deze stammen hebben een vrijwel democra tisch bestuur. Zelfs kent men daar een be perkt stemrecht. Sprekende over het huwelijks' leven, vertelde dr. Hofstra, dat de polygamie daar nog zeer sterk verbreid is. Naar gelang iemand vrouwen heeft, bezit zoo'n man ook rijstvelden. Deze worden n.l. door de vrouwen bewerkt. Zoowel de mannen als de vrouwen hebben hun geheime bonden. De geheime bond der mannen draagt den naam Porroo en die der vrouwen Boemba. In deze bonden wor den de jongens en meisjes, als zij den leeftijd van ongeveer 13 jaar hebben bereikt, in de geheimen van den stam ingewijd. Met betrek king tot den godsdienst, zeide spreker, dat de Mendhi gelooft in een Opperwezen, Deze god' heid speelt geen belangrijke rol. Men houdt echter meer rekening met de geesten der af gestorvenen. Tot deze worden dan ook meestal de gebeden gericht. Aan de geesten der over ledenen worden ook offers gebracht. Het offeren aan den overledenen speelt een be langrijke rol. Ondanks het geloof in de gees ten, zegt Dr. Hofstra, zijn de Mendhi's niet bevreesd voor den dood en zijn zij niet bang voor de geesten. Na deze inleiding werd over gegaan tot het projecteeren van de lantaarn plaatjes, die een duidelijk beeld gaven van de zeden en gewoonten van dit volk. Na afloop werden nog eenigevragen, met betrekking tot de lezing, tot den spreker ge richt, die hierop de vragenstellers van ant woord diende. T eraardebestelling J. J. van der Weele. Groote belangstelling op de begraaf plaats ,.De Biezen". In allen eenvoud, maar daarom niet minder indrukwekkend heeft gisterenmiddag op de begraafplaats „De Biezen" de teraardebestel ling plaats gevonden van het stoffelijk over schot van den heer J. J. van der Weele, in leven adjunct-commies ter gemeente-secre tarie, afdeeling onderwijs. De droevige plech tigheid werd door een groot aantal belangstel lenden bijgewoond. Voor den stoet werden twee kransen met linten in de gemeentelijke kleuren getooid, ge dragen, de eene van het gemeentebestuur, de andere van het secretarie-personeel. Toen de baar, die door tal van bloemstukken bedekt was, grafwaarts gedragen werd, volgde daar achter een lange stoet, waarin we o.m. op merkten: burgemeester Kwint, de wethouders J. C. Dunnebier en W. F. Visser, de oud-wet houders P. Bosman en K. H. Tusenius, de hee- ren A. de Wit directeur van Gas en Water, ir. J. A. Verhoef directeur van Openbare Wer ken, J. P. Weijburg commissaris van Politie, E. W. de Boer hoofdcommies ter secretarie, Ch. W. Suwerink chef van de afdeeling Onderwijs, W. J. C. Jantjes adjunct-commies ter secre tarie, C. J. van Oost chef der afdeeling Bevol king, P. J. Verwayen directeur der Visscherij- school, W. van Heijst lid van den raad, notaris J. H. A. M. Anten met andere bestuursleden van de Oran j e vereeniging Driehuis, G. van Karsbergen hoofdboekhouder bij Gas en Wa ter, E. J. Polderman opzichter van Bouw- en Woningtoezicht, W. C. van Zwieten, S. W. van Lenning en P. D. Klut adjunct-commiezen ter secretarie, de gemeentebodes en -controleurs P. Dijkstra, J. van Kempen, J. Combé en A. Rooze benevens nog tal van ambtenaren, w.o. enkele onderwijzers. Nadat de kist in de groeve was neergelaten trad burgemeester Kwint naar voren en zeide, dat niemand had kunnen danken, dat 10 da gen nadat hier op dezelfde plaats een der medewerkers ter ruste gelegd was. wederom een dezer medewerkers van het Raadhuis ten grave gedragen zou moeten worden. Men kan toen nauwelijks vermoeden, dat ook v. d. Weele zoo snel zou komen te vallen. Toen was het een der afdeelingschefs, nu een der subal terne medewerkers, die aan dezelfde sluipende ziekte ten offer gevallen v/as. Wijlen van der Weele was volkomen berekend voor de inge wikkelde taak, welke hem opgedragen was en wist zijn weg te vinden in de dikwijls maar al te moeilijk te ontwarren onderwijsbepalingen. Men kon hem het werk volkomen toevertrou wen; hem was nooit iets te veel. Spr. wensch- te namens alle ambtenaren der secretarie uit drukkelijk te verklaren, dat spr. de werkzaam heden en den persoon van den overledene hoog aansloeg. Moge de herinnering aan hem, die een voortreffelijk mensch was, in de gé- dachten van zijn weduwe en van zijn hoog bejaarde ouders, die hun zoon nog ten grave hebben moeten dragen, voortleven. Spr. zal hem gedenken als een trouw mede werker. De heer E. W. de Boer sprak persoonlijke woorden namens den kring van vrienden, nu ouderen aan het graf van jongeren Staan. Groot is de verslagenheid in den kring, waar v. d. Weele om zijn groote hartelijkheid en gezelligheid zoo graag gezien was. Als Zeeuw schroomde hij niet zich op vrije wijze te uiten, maar diezelfde aard schonk hem ook een ka rakter, dat hulpvaardigheid err dienstwillig heid als voornaamste trekken had. Nooit was hem voor zijn vrienden iets te veel. Namens de vrienden nam spr. afscheid van een trouw kameraad. De heer K. H. Tusenius herdacht de oude en langdurige vriendschap, welke hem met den overledene verbonden had. Toen spr. 20 jaar geleden op het Raadhuis kwam vond hij daar een schaar van jonge menschen, die op onopvallende wijze hun verantwoordelijke taak verrichtten, maar die een steun waren voor de ouderen, die zich aan de gemeente moesten wijden. Een van die jongeren was v. d. Weele. Na zijn terugtrekken uit het politieke leven is spr. 7 jaar geleden wederom met hem in aanraking gekomen en heeft hij zich weder om doen kennen als een ijverig en gewillig werker en een oprecht vriend. Daarvoor zegde spr. dank. Hij was een wonderlijk voorbeeld van wat iemand voor anderen kan zijn, zon der voor zijn daden dank te willen oogsten. De heer J. P. Weijburg sprak in zijn kwali teit als voorzitter van het Centraal Oranje Co mité en zegde den overledene dank voor zijn nijvere werken in het belang van dit comité. Geen taak was hém te zwaar en spr. had groote waardeering voor den stillen, rustigen doch daarom niet minder grooten arbeid, wel ken de heer van der Wéele verricht had. De schoonvader van den overledene, de heer Geelhoedt dankte voor de belangstelling; in het bijzonder was hij den burgemeester erken telijk voor het hartelijke medeleven, reeds tij dens de ziekte, betoond. Dit had zijn schoon zoon vele gelukkige oogenblikken bezorgd. aangekomen. 17 Februari: Britanica s.s. Londen 18 Februari: Patria s.s. Rotterdam Lowestoft Trader m.s. Gr. Yarmouth Enggano s.s. Ned. Indië Crackshot s.s. Gdynia Kem s.s. Rotterdam Nautilus m.s. Gravelines Embla s.s. Söderhamn Montferland s.s. Buenos Aires 19 Februari: Irene s.s. Vigo Flintshire s.s. Japan Poelau La ut m.s. Bremen Maaskerk s.s. West Afrika Plato s.s. Grimsby Vliestroom s.s. Huil Trito s.s. Fowey Merel s.s. Londen Samsö s.s. Elseneur Randfontein s's. Hamburg Pygmalion m.s. Hamburg 20 Februari: Ek s.s. Oslo Rhein s.s. Hamburg Borthwick s.s. Leith Vesta (Noor) s.s. Manchester Salland s.s. Hamburg Titus s.s. Hamburg Greenawn s.s. Swansea Thelma s.s. Gdynia Sheaf Field s.s. Newcastle Lena m.s. Danzig vertrokken. 17 Februari: Fivel m.s. Goole Socrates m.s. West Indië Berenice s.s. Aarhus Perseus s.s. Gdynia Tahchee s.s. Rotterdam Astarte s.s. Bremen V, N. Goulandris s.s Cardiff 18 Februari: Akershus s.s. Oslo Marne m.s. Parijs Venersborg s.s. Malmö Gateshead s.s. Newcastle Tiberius s.s. Hamburg Laertus s.s. Batavia IJstroom m.s. Leith Nicolaou Virginia s.s. Vancouver Patria s.s. Gothenburg Poseidon s.s. West Indië Enid Mary s.s. Goole Lowestoft Trader m.s. Great-Yarmouth Wilbo m.s. Londen Sirius s.s. Esbjerg Amstelstroom m.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen 19 Februari: Euryades s.s. Southampton 20 Februari: SamsÖ s.s. Caglïari Boschfontein m.s. Rotterdam Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 78 stoom- en motorschepen, waarvan 69 schepen voor Amsterdam bestemd waren, 5 voor IJmui den, 2 voor Wormerveer, 1 voor Velsen en 1 schip voor Zaandam. IJslandsche trawler verongelukt. De IJslandsche stoomtrawler Hannes Radher- ra, welke op de thuisreis van de visscherij naar Reykjavik was, is bij Kalanes gestrand en wrak geworden. De geheele bemanning kon worden gered. Het schip is hoogstwaarschijnlijk ver loren. Langdurige reparaties ondergaan. Het Grieksche s.s. Nicolaou Virgina, hetwelk 9 December van het vorige jaar van Hamburg te Amsterdam arriveerde om in het droogdok eenige belangrijke reparaties te ondergaan is thans hiermede gereed gekomen. Het schip aan vaardde Zaterdagmiddag de reis naar Vancouver Tewaterlating motorschip „Java". Het bij de Deschimag Werke A. G. Weser te Bremen voor de Mij. „Nederland" in aanbouw zijnde motorschip .Java" zal, naar gemeld wordt, 31 Maart a.s. te water worden gelaten. Opgelegde Zweedsche tonnage. In Zweden waren op 1 dezer 124 schepen op gelegd met een inhoud van 237.605 ton tegen 61 schepen met 109.591 ton d. d. op 1 Januari j.l. Dit beteekent dus een toename van 63 schepen met 128.014 ton d. w. Proeftocht. Het voor de Ver. Nederl. Scheepvaart Mij. te 'sGravenhage op de Schichauwerft te Danzig nieuwgebouwde m.s. Abbekerk groot 7906 B. R. T. zal heden, 21 dezer, de officieele proef tocht maken. Vervolgens, indien deze met gunstig gevolg plaats gehad heeft vertrekt het schip via Hamburg naar Rotterdam, waar het 26 dezer wordt verwacht. Aanvoer steenkolen. Met het Britsche s.s. „Sheaf Field" werd gis teren van Newcastle een lading steenkolen aan gevoerd voor het Hoogovenbedijf, alhier. Geslaagde proeftocht. Het voor de Koninklijke door de Wilton-werf te Rotterdam gebouwde tankmotorschip Corilla heeft een goedgeslaagde proeftocht gehouden en is door de reederij overgenomen. Het schip heeft een laadvermogen van ,12.000 ton en is voor zien van een Dieselmotor van 3500 P.K., die het schip een snelheid van twaalf mijl geeft. Herstellingen uitgevoerd. Het Grieksche stoomschip Mount Hymettus heeft in het droogdok te Amsterdam eenige her stellingen uitgevoerd en is weer naar zee ge gaan. Hetzelfde is het geval met het Engelsche tankstoomschip Tahchee, dat in ballast van Havre aankwam en nu weer in ballast vertrok naar Rotterdam. Aanvoer cellulose. Met een lading cellulose voor de papierfabriek te Velsen kwam hiér het Zweedsche stoom schip Embla binnen van Söderhamn. Na deze lading gelost te hebben zal het stoomschip door gaan naar Amsterdam om zijn stukgoederen te lossen en een nieuwe lading in te nemen. IJzerverscheping. Het Noorsche stoomschip Akershus heeft, van Amsterdam komend, bij de Hoogovens ijzer bij geladen en is daarna naar Oslo in zee gegaan. Anker met ketting opgevischt. Naar uit Delfzijl bericht wordt heeft de Duit- sche zeesleepboot Seadler het in December j.l. in het Doeke Gat verloren gegane anker met ketting van het -Nederlandsche stoomschip Bar- neveld opgevischt en aldaar binnengebracht. Naar men zich herinneren zal kon het meerge melde schip destijds de haven van Delfzijl niet bereiken waarop het de reis naar Hamburg voortzette. Commissaris van politie vraagt inlichtingen. In den nacht van Dinsdag 14 op Woensdag 15 Februari 1939 tusschen 12 en 4 uur werden uit een schuur gelegen achter perceel Güde- laan 1 te Velsen (N.), drie nieuwe rijwielen ontvreemd, benevens eenige electrische lan taarns met dynamo's, welke aan andere rij wielen waren bevestigd. De daders ontzagen zich niet, deze rijwielen en electrische lan taarns, welke door een liefdadige vereeniging ten dienste waren gesteld van de in het be doelde perceel geïnterneerde Joodsche vluch telingen, weg te nemen. De daders hebben zich door een daarachter gelegen tuin naar bedoelde schuur begeven en vervolgens' een glasruit ingedrukt. Door het hierna geopende raam zijn de genoemde rijwielen en lantaarns weggenomen. In verband met vorenstaande verzoekt de commissaris van politie te Velsen aan een ieder, die hieromtrent nadere inlich tingen kan verstrekken mededeeling te doen aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. feestelijke bijeenkomst metaal bewerkers. In een feestelijke bijeenkomst van de leden der afdeeling Velsen-IJmuiden van den Alge- meenen Ned. Metaalbewerkersbond met hun dames, welke Zondagmorgen in de Pont-bios coop plaats vond werd de inschrijving van het 500ste lid der" afd. feestelijk herdacht. Aan de uitnoodiging was door zeer velen gevolg gege ven, zoodat niettegenstaande het minder gun stige weer de groote zaal nagenoeg geheel met belangstellenden was gevuld. De voorzitter der Afd. de heer R. de Waal wees er in zijn ope ningswoord op, dat de afd. Velsen-IJmuiden niet alleen haar 500ste lid heeft kunnen noteeren maar tevens haar aandeel in de 10 pet. actie van het N.V.V. heeft geleverd. Het hoofddoel dezer vergadering is echter de vrouwen iets meer te vertellen van het werk der organisatie en het directe belang dat deze hierbij hebben. Uit de opkomst zegt de heer De Waal blijkt wel, dat de vrouwen hiervoor niet ongevoelig zijn, zoodat het afdeelingsbestuur besloten heeft de proef met deze Zondagmorgenbijeenkomsten te herhalen. Vervolgens wekte de voorzitter op tot zoo groot mogelijke deelneming aan de demon stratie van het N.V.V. en de S.D.A.P., op den tweeden Paaschdag. in Den Haag, den Landdag van den Alg. Ned. Met. Bond op 2 Juli te Birk- hoven, om te eindigen met een krachtige aan- sporing te blijven voortwerken aan den verderen uitbouw der organisatie. Na het vertoonen van een mooie teekenfilm was het woord aan den Bondsvoorzitter den heer H. J. v. d. Born, die het afdeelingsbestuur en de werkers geluk wenschte met het behaalde resultaat, dat van veel vérstrekkender gevolgen is dan de cijfers doen vermoeden. Hoeveel groo- ter zal het succes zijn, als nog meerderen zich aan het huisbezoek zouden geven. Want de vel den zijn thans wit om te oogsten. Binnen drie jaar is de A.N.M.B. met niet minder dan 11.000 leden gegroeid, waardoor momenteel het aantal aangeslotenen de 50.000 reeds heeft overschre den en daardoor den grootsten vakbond van Ne derland is geworden. Dit feit blijft niet onopge merkt en alle leden benevens hun vrouwen, zul len een couvert ontvangen. Deze ruim 100.000 lepels en vorken vervaardigd door de Gero-fa- brieken te Zeist zullen een blijvend aandenken zijn aan het bereiken van dezen mijlpaal. De uitstekend geslaagde morgenbijeenkomst werd besloten met het draaien van de aangrij pende film „Het leven van Emile Zola". krijgen gemeentelijke abc-ers kindertoeslag? B. en W. stellen den gemeenteraad voor de arbeidscontractanten in gemeentedienst kin dertoeslag te verleenen, voorzoover zij binnen een jaar langer dan zes maanden in dienst zijn. Twee leden van het college kunnen zich met dit voorstel niet vereenigen, omdat vol gens hen de kindertoeslag terstond behoort te worden verleend, voorzoover zij niet in z.g. „lossen dienst" zijn. Ook de commissiën van het georganiseerd overleg zijn deze laatste meening toegedaan. Het voorstel van B. en W. is in groote lijnen gelijk aan het destijds door mr. J. J. P. Tonino c.s. gedane voorstel. de hondenbelasting. De secretarie verzoekt ons er nogmaals op te willen wijzen, dat bezitters van honden aan gifte daarvan moeten doen voor de honden belasting voor 1 Maart a.s. Tot- dien Woens dag is de gelegenheid nog open. Blijven zij in gebreke dan stellen zij zich bloot aan een proces-verbaal benevens een dubbelen aan- Toekennen rijwieltoelage. B. en W. stellen den gemeenteraad voor een nieuwe regeling inzake het toekennen van een rijwieltoelage vast te stellen. Door de leden J. Stark, J. van der Veer en E. Luikman werd destijds het verzoek tot het aan de orde stel len van zulk een regeling gedaan, deze is uit gewerkt en door de commissiën van het ge organiseerd overleg is er advies op uitgebracht. De nieuwe regeling zou 1 Januari 1940 in moeten gaan. Volgens de bestaande regeling bedraagt de totale toelage f510; de nieuwe vordert 'n bedrag van pl.m. f 900.—. Twintig gulden per jaar ontvangen zij, die geregeld hun dienst per rijwiel moeten uitoefenen: tien gulden per jaar krijgt het personeel, dat zon der geregeld zijn dienst per rijwiel te verrich ten toch in het belang van een vlotte en goede uitoefening van een rijwiel gebruik moet ma ken. Na afloop van elk kalenderjaar zal de uitbetaling der toelage geschieden; de politie valt echter buiten deze toelage-regeling. B. en W. stellen vast wie er voor in aanmer king zal komen. SANTPOORT R.K. CONFERENTIES. Op 5 Woensdagen in de maand Maart wor den in de R.K. kerk aan de Frans Netscher- laan een 5-tal conferenties voor Katholieken en niet-Katholieken gegeven door Prof. Dr. Titus Brandsma, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen over het onderwerp „God en Godsdienst". „VOLKSONDERWIJS". Door de plaatselijke afdeeling van „Volks onderwijs" wordt op Zaterdag 4 Maart in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk ten bate van haar kleuterschool aan de Wüste- laan een kunst-, propaganda- en filmavond gegeven. Het Eerste gedeelte wordt verzorgd door Mevr. Vorenkamp (viool). Lies Hertier (sopraan» en een onder leiding van laatst genoemde staand dameskoor. Het tweede gedeelte neemt de heer Ehr- becker, hoofd eener Centrale School te Haar lem, voor zijn rekening. Deze zal de paedago- gische waarde van het kleuteronderwijs be lichten. De nieuwste vogelfilms van den heer Burdett zullen door den heer J. Drijver vertoond wor den. CULTUREELE FILM. Woensdag a.s. wordt in het Vereenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente vertoond: „Vliegende Schaduwen", een Afrika-film. BRIDGECLUB „SANTPOORT". Ter gelegenheid van haar eerste lustrum houdt bovengenoemde bridgeclub een open drive op 5 Maart a.s. in Hotel „Velserend" HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam N.-Orleans n. Rott. 18 te Houston. Noordam Rott. n. Philadelphia 19 v. Plymouth Dinteldijk Vanc. n. Rott. 19 te Londen. Delfldijk Rott. n. Vanc. 19 te Londen. Drechtdijk Rott. n. Vanc. 18 te San Francisco. Binnendijk 19 v. Rotterdam te Boston. Burgersdijk, Huoston n. Rott. via Londen 18, 225 mijn W. Z. W. van Land's End. Nieuw Amsterdam 17 v. N. York te Cristobal. Statendam 10 v. Kingston Ja. n. Havana. HALCYON LIJN. Rozenburg, Vlaard. n. Livorno 17, 55 m. O. van Niton. Stad Vlaardingen 18 v. Narvik n. Vlaard. 24 verwacht. Stad Dordrecht 10 v. La Goulette te Vlaard. Stad Arnhem Vlaard. n. La Goulette 19 v. Algiers Stad Amsterdam 20 v. Morphoubaai n. Rott. Stad Zwolle 19 v. Salta Caballo te Vlaard. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 19 van West Afrika te Amst. Jaarstroom (thuisr.) p. 19 Las Palmas. Brand (thuisr.) 17 van Sassandra. Ulysses 20 van Rotterdam te Hamburg, vertr (n.m.) naar Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein 20 v. Amst. n. Rotterdam. Springfontein (thuisr.) 19 te Durban. Heemskerk (uitr.) 18 te Durban. Meliskerk (uitreis) 19 van Aden. Randfontein 20 v. Hamburg te Amst. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk 20 v. Rott. te Brisbane. Meerkerk 20 v. Hamburg te Bremen vertr. 21 n. Rotterdam. Gaasterkerk (uitreis) 10 v. Kurrachee. Meerkerk 20 v. Rotterdam te Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (uitreis) 19 v. Aden. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk vertr. 26 v. Hamburg te Rott. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 20 van Hamburg te Amsterdam. Waterland (thuisreis) 19 van Montevideo. Amstelland (thuisreis) 19 van Bahia. Zaanland (uitreis) 18 te Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Odysseus, Rott. n. Pasajes p. 19 Dover. Trajanus, Rott. n. Tanger p. 19 Dungen. Stella, Rott. n. Genua p. 18 Dungeness. Deucalion, Haifa n. Antwerpen p. 18 Gibr. Barneveld, Amst. n. Chili 18 van Callao. Simon Bolivar 17 v. Barbados n. Port Limon. Berenice 19 van Amsterdam te Aarhuus. Crijnssen, Barbados n. Amst. 19 v. Madeira. Ganymedes 18 van Famagusta n. Kymassi. Hebe, Danzig n. Amst. p. 20 Brunsbuttel. Helder 20 van Hamburg te Antwerpen. Hermes 19 van Constantza te Stamboul. Irene 19 van Vigo te Amsterdam. Juno 18 van Piraeus naar Calamata. Merope 19 van Palermo naar Venetië. Nereus, Aarhuus n. Amst. p. 19 Brunsb. Orpheus, Stettin n. Amst. p. 19 Brunsb. Perseus, Amst. naar Gdynia p. 19 Holton. Poseidon 19 van Amst. te Antwerpen. Pygmalion 20 van Hamburg te Amst. Rhea 18 van Susak naar Dubrovnik. Socrates, Amst. n. W.-Indië p. 19 Ouessant. Theseus 19 van Kopenhagen te Stettin. Tiberius 19 van Amsterdam te Hamburg. Titus 20 van Hamburg te Amsterdam. Vulcanus 19 van Stamboul te Bourgas. Achilles Lissabon n. Genua p. 18 Gibraltar. Alkmaar, Chili n. Amsterdam via Liverpool 18. 800 mijl Z. W. van Valentia. Venus Bourgas n. Amst. 9 van Algiers. Douro 18 van Pto Barrios te Cristobal. Breda 19 van Balboa naar Buenaventura. Telamon 12 van Curasao naar Maracaibo. Calypso 15 van Curasao naar Maracaibo. El Libertador 16 v. Curagao n. Maracaibo. Dido 19 van Curasao naar Maracaibo. Atlas 18 van Curasao n. Oost-Venezuela. Ajax 20 van Kopenhagen te Amsterdam. Nereus 20 van Gethenburg te Amsterdam. Baarn, Chili n. Amst. 20 te Liverpool. Mars, Venetië n. Amst. p. 20 (3.30 n.m.) Lydd. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Glenshiel, Dairen n. Rotterdam 19 v. Malta. Laertes, Amst. n. Java 19 30 m. O. v. Niton. Benalder 19 van Hongkong te Rotterdam. Flintshire 19 van Japan te Amsterdam. Prometheus Batavia n. Amst. p. 20 Gibr. Benlawers, Japan n. Rott. 19 v. Manilla. Eurylochus 10 van Batavia na Amst. Aeneas, Japan n. Rott. 18 te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 20 (12 n.m.) van Lissabon. Dempo (thuisreis) 19 v. Sabang. Kedoe (thuisreis) 19 v. Port Said. Kota Agoeng (uitreis) 19 v. Djeddah. Kota Barge (uitreis) p. 19 Gibraltar. Palembang 10 v. Batavia te Rott. Indrapoera (uitreis) 20 te Belawan. Sibajak (thuisreis) 20 v. Southampton. Kertosono (th.) p. 20 Gibraltar. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. Alhena (uitreis) 19, 100 mijl Z. W. van Niton. Alcyone (thuisreis) 18 v. Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Moena 19 v. Batavia n. Amsterdam. Bintang 19 v. Amsterdam te Batavia. Poelau Bras (thuisr.) 20 van Colombo. Johan. van Old. (th.) 19 van Colombo. Poelau Laut 19 van Bremen te Amsterdam. Tawali (uitreis) 19 van Suez. Saleier (thuisreis) 19 van Port Said. Sembilan (thuisreis) p. 19 Gibraltar. WIJK LIJN. Katwijk Vesteras n. Emden p. 20 Holteiiau. Randwijk 18 v. Paanderma n. Rotterdam. Wnterswijk 20 v. Newcastle te Guldsmedvik, voor Rotterdam. Naaldwijk vertr. 20 (5 n.m.) v. Dordrecht naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5