Electrisch spoorwegnet wordt nog dit jaar uitgebreid. Kortere verbinding Amsterdam—Rotterdam. „School en Vrede" Zal Azana aftreden? Gooische tram gaat naar de Haarlemmermeer. van zulke getallen te geven. Indien spr 2lhl jongens tijdens de les duidelijk maakt' wïï men dient te verstaan onder de „Slag aan h Somme", dan begint zooiets eigenlijk pas enS te leven bij het hooren van het nuchtere p ontzettende feit, dat het trommelvuur eed» rende zeven achtereenvolgende dagen eepn seconde van de lucht is geweest, terwijl h strijd onafgebroken voortwoedde! Zoo kan men onze schooljeugd ook een goed denkbeeiü van de waarlijk fantastische grootte der one! legde oorlogsschattingen geven, door haar op te wijzen, dat er 144 sterke mannen voor noodig zijn, om een millioen losse zilveren guldens in zakken van een mud in één keer te verplaatsen! Hoeveel zijn er dan wel niet noodig voor een milliard en voor meerder! milliarden! Het loont de moeite van het goed! uitleggen, om aan de jeugd maar zeer innie en diep het begrip bij te kunnen brengen, ho# verschrikkelijk dan toch wel zulk 'n oorlog jsi Dit alles is echter nog maar een heel klein stukje dagelijksche praktijk uit een klasse wat spr. hier demonstreert. Die klas is er stil van, zeer ontvankelijk uiteraard en de open kinderzielen, weerkaatst in de heldere kijker- tjes laven zich kennelijk aan een oprecht en vurig vredesverlangenIeder mensch heeft dat verlangen in zich, ook de soldatenziel hun kert er naar. In dit verband wees spr. de ver! gadering op een zoo uitermate nuttige bespre! king voor de klas van de diep ontroerende Kerstviering op het slagveld. Zoodra in den Heiligen Nacht de wapens rusten, valt de vreeselijke en sinds maanden ongekende stilte over de vlakten, die de man schappen op de beide fronten zoo onuitspre. kelijk ontroert. Men kreeg na zulk een kerst viering de soldaten heel dikwijls niet meer aan het vechten en zoo moesten ze noodgedwongen naar andere gedeelten van de frontlinies wor den verplaatst. We moeten ook spreken in onze klassen over de luchtbescherming, 'dat is helaas noodig, al dus spr. Het klasgewijze bezoeken onder des kundige leiding van luchtbeschermings-ten- toonstellingen dat is spr.'s ervaring maakt op alle kinderen steeds een bijzonder diepen indruk. Het is daarom, dat spr. het noodzakelijk acht vanaf deze plaats met klem te waarschuwen voor al te heftige indrukken, die van dergelijke openhartige tentoonstellin gen kunnen en vaak genoeg ook zullen uit gaan naar vele fijnbesnaarde en voor zulke dingen nog al te sterk ontvankelijke kinder zielen! Inderdaad, er is zoo ontzettend veel op dit gebied met de kinderen op een rustige en ver standige wijze te bespreken. Wij dienen ons te onthouden van iederen vorm van directe oor logsverheerlijking in de school, doch moeten daarentegen juist de volkomen bereidheid bij het jonge kind aankweeken. om onder de meest verschillende omstandigheden in zijn kleinen kring en later in dien grooten daar buiten over den vrede te onderhandelen. Laat het toch vroeg leeren, al zijn ruzies op te ruimen Spreken over het nut of het goed recht van bewapening is zeer moeilijk op school, aldus de geachte inleider. Spr. is van oordeel, dat het een groote fout is in ons onderwijs, dat wij de kinderen van 13—14 jaar te kinder achtig behandelen. Wek eerst voorzichtig de juiste geschikte sfeer en spreek dan pas met 'de kinderen over de bewapening, die wij ver- nordeelen, mits het doel daarvan uitsluitend' is gericht op verovering. Doch om ons te ver dedigen kan het duurste plicht zijn, om ons te bewapenen! Zet vooral die twee uitersten duidelijk en scherp gescheiden tegenover el kaar voor de kinderen en leg het hun dan op de juiste wijze uit. Spr. ging hier uitvoerig op in. We behoeven onze leerlingen heelemaal niet te verzwijgen, dat er ook wel een per soonlijk gewetensconflict kan zijn. Nooit ech ter zullen we dienst mogen weigeren, indien de overheid ons dat beveelt. Het staat immers niet aan de afzonderlijke onderdanen van den staat om uit te maken, welke van de verschil lende partijen gelijk of ongelijk heeft. De on derwijzer kieze daarom voor de klas ook nim mer zelve partij in een of andere bepaalde richting, doch hij legge er steeds den bijzonde ren nadruk op, dat deze geheele aangelegen heid er eene is van bijzonder delicaten aard. Onze schooljeugd zal aangaande déze en der gelijke kwesties zijn uiteindelijke vorming el ders kunnen en moeten ontvangen. Doch daarmede wil nog heelemaal niet gezegd zijn, dat wij de moeilijkheden, die onze moderne jeugd zeer speciaal ook op dit gebied heeft nu maar verder dienen te ontwijken! Met tal van sprekende voorbeelden illustreerde de inlei der, hoe onze jeugd reeds op school door den klasse-onderwijzer kan worden voorgelicht op het ingewikkelde terrein der internationale politiek, waarvan onze kranten-lezende kinde ren zich anders zoo spoedig volkomen scheeve voorstellingen kunnen gaan vormen! Zoo kun nen we b.v. vertellen aan de jeugd, dat de groote vredestafel nog teveel ledige plaatsen vertoont. En er is zoo verbazend veel recht streeks en zijdelings te betrekken bij de leer stof in, op en voor de school. Inleider vroeg zich tenslotte af, of het wel zin heeft over vrede te spreken op onze scho len, nu men de kinderen via pers, radio en elders tracht te suggereeren, dat er vast en zeker een oorlog zal moeten komen. Zelfs wordt den onderwijzers reeds verweten, er blijkbaar blind voor te zijn, dat er immers toch oorlog komt. Nooit mag de school den oorlog prediken en haat zaaien, doch moet daarentegen alle aandacht van de kinderen steeds zooveel mogelijk trachten te concern treeren op de ondernomen vredespogingen, Hij liet nog eens extra uitkomen, hoe waarde vol het is op school speciaal groote figuren als Chamberlain bij het geschiedenis-onder wijs vooral op- den voorgrond te plaatsen. En laat ons de jeugd vooral leeren bidden om den vrede. Met een schoone peroratie wensen- te spr. zijn voordracht te besluiten. Van het aardsche paradijs der eerste menschen hebben wij nog slechts overgehouden den schoonen sterrenhemel, de schitterende bloemenpracht op aarde en last not least de tallooze onschul dige kinderoogen, die als het ware een afstra ling zijn van het paradijs. De onderwijzers hebben het kostelijke voorrecht, dat zij daarin mogen peilen naar al het schoone en edele ln de kinderziel. Laat ons daarin het goede zaad storten voor God en Zijn Kerk en voor der. Vrede! Dan ben ik overtuigd, dat de jeugd van heden zal bidden en den hemel geweld aan doen tot behoud van den vredé; zulks geve God! Een dankbaar en langdurig applaus beloon de den inleider voor zijn met bijzondere be langstelling door alle aanwezigen gevolgde voordracht. Nieuw Britscli slagschip. LONDEN 22 Februari (Reuter). Op de werf te New Castle zal op de helling, welke is vrij gekomen door het te water laten van het slag schip „King George V" onmiddellijk de worden gelegd voor een nieuw groot slagscniPj dat zal worden gebouwd volgens het program man van 1938. Ook te Birkenhead zal onmiddellijk na 0 van stapel loopen van het slagschip „Prmce Wales" in Mei a.s. een nieuw slagschip op stap» worden gezet. NAAR wö vernemen zal, behou- houdens goedkeuring door den minister van waterstaat, de on langs reeds door ons aangekondigde electrificatie van de lijnen Arnhem Nijmegen en HarmeienBreukelen te gen het einde van dit jaar reeds een feit worden. In verschillend opzicht zal dan een zeer belangrijke verbetering tot stand zijn gebracht. Zoo ontstaat door electrificatie van het baan vak ArnhemNijmegen de mogelijkheid tot het inleggen van doorgaande verbindingen met elec- trische treinen van Nijmegen met de groote ste den Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht terwijl met electrische tractie op dit baanvak ook het locale verkeer ArnhemNijmegen beter kan worden bediend. De rijtijd tussch endeze plaatsen zal 12 minuten bedragen, met stoppen te Eist 14 minuten, tegen resp. 17 en 20 minu ten thans. Kortere verbinding Amsterdam Rotterdam. De electrificatie van het baanvak Harmeien Breukelen is vooral voor Amsterdam en Rotter dam van belang. Daardoor wordt de mogelijk heid immers geschapen van een tweede, kortere electrische rechtstreeksche verbinding tusschen beide steden. De afstand Rotterdam D. P. en Am sterdam C. S. bedraagt n.l. 85.6 K.M. en die van Voogdijkind uit gesticht te Bloemendaal ontvoerd. Te Amsterdam aangehouden. 's-GRAVENHAGE, 22 Februari. De politie te Bloemendaal kreeg gisteren aangifte van een ontvoering uit een observatiehuis aldaar van een in dat huis verpleegd 16-jarig meisje, een voogdijkind. Gisteravond kreeg de Haagsche po litie van de Bloemendaalsche het verzoek, de 52-jarige moeder, die in de Kranestraat in de Residentie woonachtig is, aan te houden. Dit geschiedde en tevens werden aangehouden een in hetzelfde perceel vertoevende 26-jarige koopman en een 22-jarige zuster van de ont voerde. Alle drie personen worden verdacht de hand in deze ontvoering te hebben. Vannacht is het drietal door de Bloemendaal sche politie afgehaald en naar Bloemendaal ge leid. Volgens mededeeling van de gearresteerde familie bevond het meisje zich bij kennissen te Amsterdam, waar het is aangehouden. Rotterdam Maas naar het nieuwe Amstelstation en het C. S. te Amsterdam respectievelijk 70.6 en 78 K.M. Tevens ontstaat op deze wijze een goede gelegenheid om bij storingen op het baanvak AmsterdamRotterdam het verkeer om te leggen. Generaal Arnold over de mogelijk heid van een Duitsehen vlieger aanval op Amerika. WASHINGTON., 22 Februari (Havas) Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat gene raal Arnold in de legercommissie van den senaat heeft gezegd, dat de Duitsche lucht macht op het oogenblik waarschijnlijk be schikt over 1700 toestellen, welke van de oostkust van Afrika naar de Westkust van Zuid-Amerika kunnen vliegen en van de Kaap Verdische eilanden naar de Vereenigde Staten. Spreker wees er evenwel op, dat deze vliegtuigen den Oceaan niet kunnen over steken met een bommenlast. Het eenige mid del voor de Duitschers om de Vereenigde Sta ten aan te vallen zou zijn over te steken naar Zuid-Amerika, waar zij, die met Duitschland sympathiseeren, vliegvelden gereed zouden kunnen maken en voldoende brandstof en bommen opslaan, waardoor een deel van Zuid- Amerika kan worden beheerseht. Generaal Arnhold voegde hieraan toe, dat volgens zijn meenin^ het plan tot versterking- van de Amerikaansche luchtvloot de mid delen tot verdediging in de hand gaf, welke overal gebruikt zouden kunnen worden. Poolsche Joden in Berlijn terug om hun zaken te liquideeren. BERLIJN, (United Press). Vandaag is het eerste dozijn Poolsche Joden, die in October uit Duitschland werden verbannen, hier teruggekeerd. Teneinde geen opzien te baren reisden zij in groepjes van twee. Zij waren van vergunningen, door de Poolsch-Duitsche commissie te Neubentschen afgegeven, voor zien. Deze vergunningen staan hen toe om Duitschland tijdelijk binnen te komen tenein de hun zaken te liquideeren en hun bezittin gen mee naar Polen te nemen. 4000 van de 16.000 Joden, die uit Duitschland uitgewezen worden, zullen verlof krijgen om in het tijdperk, dat tusschen heden en 31 Juli ligt, Duitschland binnen te komen. GERAFFINEERDE INBRAAK. Huissleutel van dienstmeisje bemachtigd ACHT MAANDEN GEVANGENISSTRAF TEGEN DADERS GEëlSCHT. Voor de Haagsche rechtbank hebben te rechtgestaan de 22-jarige apothekersbediende N. C. A. W. en de 31-jarige W. L., die op een geraffineerde wijze op Oudejaarsavond in een woning aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage hebben ingebroken en daar een bedrag van eenige honderden guldens en een aantal sieraden hebben ontvreemd. W. had kennis gemaakt met het dienst meisje, dat in genoemd perceel werkzaam was en met haar bracht hij den Oudejaars avond door. Ondertusschen wist L. den huis sleutel uit het handtaschje van het meisje weg te nemen en later gingen beide verdachten er op uit, waarbij zij natuurlijk weinig moeite hadden in de genoemde woning binnen te komen. W. heeft bovendien eenige dagen te voren een rijwiel gestolen, dat hij aan zijn mede verdachte L. heeft verkocht. Beide verdachten bekenden volledig. De eisch luidde acht maanden gevange nisstraf tegen beiden. Wegens heling van de gestolen voorwerpen moest de 41-jarige naaister C. J. F. terecht staan, die zij het na lange aarzeling er in toegestemd had sieraden en geld voor L. te bewaren. De officier van justitie eischte tegen haar een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende Faillissementen uitgesproken op 21 Februari 1939. 1. Jacob Yff Gzn., zonder beroep wonende te Assendelft, Dorpsweg 373. Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs, te Haar lem. 2. S. van Gorkum, rijwielhersteller, wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Sta tionsweg 47. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 3. A. Venema, timmerman, wonende te West- zaan, J. J. Allanstraat 384. Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi te Haarlem. 4. M. A. Blesgraaf, automatiekhouder, wo nende te Haarlem, Damaststraat 40. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillisse menten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. Gjaltema, aanne mer en bouwer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Trompstraat 102. Curator Mr. L. Ali Cohen, te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van H. J. van Zadel, destijds wonende te Wijk aan Duin, gemeente Beverwijk, thans te Koog aan de Zaan. Curator mr. J. Deenik te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van H. Kloot, zich noemende en schrijvende H. Kloots, wonende te Haarlem, Kruisweg 4. Curator Mr. Dr A. F. H. Schreurs te Haar' lem. Een belangwekkende inleiding van den heer W. Wiltschut voor den R.K. Vredesbond Tijdens de algemeene jaarvergadering van den R.K. Vredesbond in Nederland, die te Utrecht werd gehouden, heeft de heer W. Wiltschut, een der leidende figuren in R.K. Onderwijskringen en lid van het hoofdbestuur van den R.K. Vredesbond in Nederland, een belangwekkende voordracht gehouden over het onderwerp: „School en Vrede". Het lijkt een eenigszins vreemde combina tie: school en vrede, aldus leidde de spreker zijn interessant onderwerp in. Doch als we aan de school denken, denken we aan de jeugd. Jeugd is onbarmhartig, vooral de jongens- jeugd vecht graag. Misschien valt dit ver schijnsel wel voor een deel terug op den on derwijzer, die in zijn taak in een bepaald op zicht is tekort geschoten. Spr. ging op dit laatste zeer uitvoerig in en toetste zijn tot den onderwijzersstand gerichte verwijt o.a. aan de eigen jeugdherinneringen van heeie straatgevechten tusschen verschillende locale scholen, die om futiliteiten vaak den oorlogs toestand uitlokten, met als ontknooping van dergelijke drama's steevast 'n hardhandig in grijpen van de politiemacht! In zijn tijd aldus spreker kregen de leerlingen plastische lessen, waarin oorlogs helden op een niet meer goed te praten wijze werden verheerlijkt. Zoo was het vroeger en ook thans nog wel al te vaak. Doch thans diezelfde jeugd op de schoolbanken vrede leeren, vredelievend maken, ziedaar een van de heerlijkste opdrachten voor den modernen onderwijzer. Laten we ons toch onthouden van een foutieve heldenvereering op onze scholen en boven alles in onze geschiedenis boeken, waar een gruwelijk eenzijdige persoon lijke heldenvereering vaak hoogtij viert. Een gansch andere richting moeten we uit, ons daarbij er voor behoedend, niet in het andere uiterste te vervallen. Indien we de verschrik kingen van den laatsten wereldoorlog in wel overwogen en voorzichtig gehouden termen aan onze jeugd laten zien, dan maakt dat altijd indruk. Spr. heeft steeds baat gevonden bij het met de klas opmaken van de balans van 1565 oor logsdagen, waarbij aan de eene zijde vier mo gendheden en aan de andere zijde zeven en twintig volkeren onafgebroken doorvochten. Aan de hand van vele pakkende voorbeelden maakte hij aan de vol belangstelling luiste rende vergadering duidelijk, op welke uitste kende wijze hij de jeugd van de toch werkelijk ook zeer ernstige zijden van den wereldoorlog weet te overtuigen. Alleen en uitsluitend ge weldige indrukwekkende cijfers zijn op den duur zeker niet in staat het kinderlijk gemoed te boeien en gaan ook in zeer vele gevallen nog zijn bevattingsvermogen te boven. Dat na het sluiten van den wapenstilstand, nog der tig millioen mannen onder de wapenen ston den, dat Duitschland bij het 'Verdrag van Versailles 25.000 machinegeweren, 60.000 land- bouw-maehines, 5000 locomotieven, etc., moest inleveren aan de overwinnaars, het geeft het kind nog geen helder inzicht in de draag wijdte van dat alles. Het is bijzonder moeilijk, om aan de schoolgaande jeugd een denkbeeld (Van onzen correspondent) PARIJS, 22 Februari (Havas). Schrijvende over de reis van Berard naar Bur gos en den toestand in Spanje bericht „Le Ma- tin" dat de Spaansche kwestie snel naar een oplossing gaat. Vermoedelijk zal Azana binnen 48 uur aftreden, teneinde Negrin te dwingen een einde te maken aan den tegenstand zonder hoop op succes. Dit aftreden van Azana zou het voor Frankrijk en Engeland gemakkelijker ma ken de regeering van Franco te erkennen. Rust iu Madrid. MADRID. 22 Februari. Het hoofdkwartier van het centrale leger heeft een nota van kolonel Casado gepubliceerd, waar in wordt verklaard, dat berichten over onrust te Madrid geheel onjuist zijn. In de hoofdstad is alles rustig. Negrin op Inspectie. VALENCIA. 22 Febr. (Havas). Minister-president Negrin heeft te Valencia een aantal militaire eenheden geïnspecteerd. Vervolgens heeft hij zich naar Murcia begeven. Over aankoop van het materiaal wordt door Spoorwegen onderhandeld De rendieren brachten de kinderen eerst naar de warme hut van de Finnenvrouw, waar zij zich bij het vuur konden warmen. Gerda moest alles vertellen wat er gebeurd was en de Finnen- vrouw luisterde vol aandacht naar haar. Toen zg uitverteld was, wees de Finnenvrouw den kinderen hoe zij nu verder moesten trekken om weer thuis te komen. Naar wij vernemen wordt er mo menteel door de Nedcrlandsche Spoorwegen overwogen om het rijden de materiaal van de Gooische Tram weg Mij. over te nemen, nu dit door het besluit van deze maatschappij om den dienst met autobussen uit te voeren overbodig wordt. De onder handelingen over den verkoop van motor- en bijwagens de eerste zijn voorzien van dieselmotoren zijn op het oogenblik gaande. Op het traject Zwolle—Kampen is reeds een proefrit gemaakt. Het schijnt in het voornemen der N. S. te liggen om wanneer tot aan koop wordt besloten het materiaal in te zetten op het Haarlemmermeer- traject tusschen de plaatsen Nieuwer- sluis, Uithoorn, Aalsmeer en Amster dam (Haarlemmermeer-station). Dit zou dan met ingang van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei kunnen ge schieden. Maandag 27 Februari zal een tweede proefrit plaats hebben, dit maal op het Haarlemmermeertraject zelf. Daar het materiaal van de Gooische tram dezelfde spoorbreedte heeft als dat van de Spoorwegen, behoeven de wagens niet omgebouwd te worden. Hartelijk bedankte Gerda de Finnenvrouw, toen vertrokken zij en Karei, weer op de ruggen der rendieren, die hen eerst naar de Lappenvrouw moesten brengen. Deze had mtusschen warme kleeren voor hen genaaid en bracht hen bovendien in haar eigen slede, waarvoor een paard gespannen was, weg. Dan konden zij vlugger vooruit komen De twee rendieren sprongen naast de slede en gingen mede tot aan de grens van hel land, waar het eerste lentegroen reeds te zien was. Hier aan de grens namen de kinderen afscheid van de Lappenvrouw en van de beide rendieren, Steeds weer dankte Gerda hen voor de hulp. Maar de vrouw, zoowel als de dieren, wilden van geen dank weten (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6