IWti 'y, LOTISICO SCHINDELER Een va-banque spel met den vrede? INDISCHE KWESTIES. TREKT MAANDAG 6 MAART MAATCOSTUUMS! NIEUWS IN 'T KORT. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 EERSTE KAMER Mr. van Lanschot raadt het ten sterkste af. Buitenlandsche Zaken aan de orde. Den Haag. Donderdag. Ir. Heldring (lib.) opende het debat, waar in de mede door hem aan den dag gelegde sym pathie voor onze zelfstandigheidspolitiek, een belangrijke plaats innam. Spr. verheugde zich over hei bezoek van koning Leopold en critïseer- de wat later o.m. ook Mr. Briët deed de houding der N. S. B. in verband met het verbod van den voetbalwedstrijd te Rotterdam. Prof. de Savornin Lohman (c.h.) en Mr. Br i t (a.r.) zongen om strijd den lof van onze zelfstandigheidspolitiek, constateerden dat de Volkenbond politiek momenteel niets vermag, terwijl ze, elk op hun wijze ingingen tegen hen, die op het beleid van Chamberlain critiek uit oefenen. Ook kregen we nog eens waarschuwin gen te hooren tegen al te critische meenings- uitingen aan het adres van zekere ideologieën. Daar moeten we ons zooveel mogelijk van ont houden, juist om der wille van onze eigen positie. Hiertegenover steldé de heer Vorrink (s.d.) een in menig opzicht ganscn andere opvatting. Zijn betoog had in de eerste plaats ten doel te onderstrepen dat er in feite, wel windstilte, geen werkelijke ontspanning zou zijn ingetreden. Oorzaak van de span ning noemde hij, het steeds ook door de so ciaal-democraten gecri- tiseerde Verdrag van Versailles en voorts bo venal de agressieve men taliteit van de totali- *a*re staten alsmede de onwil of het onvermo- gen van Volken bondsstaten inzake col lectieve veiligheid. Voor de kleine naties is het hoogst bedenkelijk dat op 't oogenblik de machtspolitiek van de groote mogendheden al- lesbeheerschend is. De heer Vorrink, die nog vroeg, of de Regeering wat hij niet hoop te 't heele art. 16 van het Bondshandvest wil schrappen, veroordeelde ook nog de houding der kleine staten, die al in Juli 1936 begonnen wa ren kenbaar te maken dat zij zich van de sanc tieverplichtingen wenschten te bevrijden. Zij hadden dus mede schuld aan de ontwikkeling die zich voltrokken heeft. „Wie aan den kant gaat staan en zichzelf uitschakelt kan zich niet beklagen als men straks over en zonder hem beslist." Mr. v. Lanschot (R.K.) noemde het te midden van vele donkere verschijnselen rondom ons een lichtstraal, onze verhouding tot België, met z'n zelftandigheidspolitiek. België is zich aan, Nederland's zijde als trustee voor den vrede in Europa komen scharen. De veiligheid van ons land en de kans voor ons om buiten den oorlog te blijven zijn door'die wijziging in de Belgische politiek niet slechts verdubbeld, doch verveel voudigd. Schrapping van art. 16 van het Handvest acht spr. verkeerd. Met Mr. de Geer, die zich aldus uitte in de te Bussum gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede wil Mr. v. Lanschot den pit en het merg niet uit het Handvest wegnemen dus vasthouden aan de bevoegdheid op het stuk van collectieve veiligheid. Alleen reeds om ethische redenen wenscht spr. dit beginsel niet te offeren, doch anderzijds dit aan het adres van den heer Vorrink moeten we het niet willen forceeren. Ware die senator Minister, dan zou hij vermoe delijk een rede als hij vanochtend hield, niet zoo hebben uitgesproken. Want tenslotte kwam dat betoog neer op een va-banque-spelen met den vrede om der wille van 't beginsel. In elk geval is zeker dat door Chamberlain's politiek de vrede is behouden, wat geenszins zeker ware geweest als men, gelijk de heer Vorrink wensch- te, een krachtiger, collectieve, politiek hadde gevoerd. De logische consequentie van het standpunt-Vorrink ware geweest, dat z.i. Neder land per se had moeten meedoen als 't tot een ideologischen oorlog ware gekomen. Het is maar goed, dat wij niet tot het pokerspelletje te Mün- chen waren uitgenoodigd, want met groote hee- ren is het kwaad kersen eten. Hadden we een vlammend protest moeten laten hooren? Dat zou niets gebaat hebben; trouwens, 'sheeren Vor- rink's eigen geestverwanten (Spaak, Koht, Stauring) toonden die zienswijze geenszins te deel en, want zij dachten niet aan protesteeren. „Arme diplomaten, Mijnheer de Voorzitter, ze kunnen het den menschen nooit naar den zin maken. Voor 1914 verweet men hun dat ze oor log maakten en nu dat ze het niet doen." Het volk wil vóór alles den vrede en niets dan den vrede. Juist die vredeswil heeft te Mün- chen getriomfeerd, over de Regeeringen heen. En als er nu een volk is, bezield door de vre-1 desgedachte, dan toch zeker het onze. Zorgvul-| dig hebben wij te vermijden zelfs den schijn alsof we ons in den ideologischen strijd zouden willen mengen. Dit is de primaire taak, niet slechts van de Regeering, maar ook van heel ons volk. In dit verband laakte spr. de onjuiste voorstellingen waaraan o.a. de nat. soc. pers ten onzent zich soms te buiten gaat. Prof. Mr. Kranenburg (v.d.) bestreed even de stelling van Mr. Briët (a.r.) dat uitin gen van volksvergaderingen omtrent vraagstuk ken van buitenlandsche politiek vrijwel geen waarde hebben, om vervolgens de kwestie van de geldigheid van art. 16 van het Handvest aan te roeren, punt waarover de a.r. spreker onrust aan den dag had gelegd. De v. d. woordvoerder meent dat men art. 16 moet zien als deel van een geheel, waartoe o.m. ook behoort art. 8, dat internationale ontwapening beoogt. De staten, vooral de kleinere, hebben destijds juist de sanctieverplichtingen van art. 16 met de daaraan verbonden risico's aanvaard, er van uitgaande, dat de internationale vermindering van bewa pening, gelijk art. 8 op 't oog had, verwezenlijkt zou worden. Doordat het laatste niet is gebeurd, is ook de gebondenheid van art. 16 vervallen. Mi', v. Vessem (nat. soc.) betreurde dat wij den Volkenbond nog niet hebben verlaten, doch hij constateert dat de Minister het instituut zelf heeft gekarakteriseerd als een deksel van schijn en onwaarachtigheid. Dan eischt niet slechts onze veiligheid, maar ook onze waardigheid het lidmaatschap van zulle 'n instelling op te zeggen. Spr. uitte zijn ontevredenheid over de wijze, waarop de Minister de nat. soc. vragen in zake het verbod van den voetbalwedstrijd tegen Duitschland had beantwoord. Het verbod had ongunstige gevolgen en het was een fout, dat men zulks niet had voorzien. Zelfs als er on vriendelijk optreden tegen de Duitsche gasten te verwachten ware geweest, had de wedstrijd moeten doorgaan. Door de ongelooflijk onbehoorlijke ophitsing, die in onze pers dag in dag uit tegen het Duit sche Rijk plaats heeft, worden volgens dezen afgevaardigde onze betrekkingen met dat land vertroebeld. Daartegen hoort 2. i. de Regeering telkens terstond op te treden. Vermeld zij nog, dat Mr. v. Vessem de hoop uitsprak, dat wij spoedig tot de erkenning van Franco zullen over gaan. E. v. R. TWEEDE KAMER Nadat eerst verschillende hamerstukken wa ren afgedaan, kwam men weer bij Indië terecht en wel bij de afdeeling Justitie. Daaronder valt o.m. het kantoor van den Arbeid en wat daar mee samenhangt. Minister Weiter nu moest daarom ook even ingaan op de ietwat klagende opmerkingen van de heeren Serraren (r.-k.), Roestam Effendi (comm.) en prof. v. Gelderen (s.-d.) over de loonen van de inheemsche arbeiders, die werken in de cul tures. Volgens den minister hadden die sprekers een al te somber beeld van die loonen opgehan gen. Sinds 1926 schenen zij met 20 pet. gestegen. En indien men niet zonder reden zou wil len beweren dat de statistische gegevens over die loonen niet voldoende zijn, dan kan er nog ge wezen worden op de cijfers inzake de consump tie. Deze was sedert 1936 toegenomen, wat dus zou wijzen op meer welstand dan vroeger. Bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur, drong de heer B a j e 11 o (r.-k.) aan op meer controle ten aanzien van het financieel beheer van ver schillende inheemsche bestuurders, terwijl hij voorts uitzending van meer officieren naar Nieuw-Guinea bepleitte om daar bestuursfunc ties te aanvaarden. In tegenstelling met den Mi nister stond spr. niet zoo pessimistisch tegenover mogelijke kolonisatie in dat gebied door Euro peanen. Dr. Max v. Poll (r.-k.) beschouwde de be noeming van een inheemsche tot burgemeester van Madioen als een voorbeeld van het streven om Indië te ontvoogden. In verband met de pijn lijke zeden-schandalen in Indië drong spr. er op aan bij benoemingen nog. nauwlettender acht te slaan op de antecedenten van de te benoemen personen. Dit geschiedt in voldoende mate, aldus mi nister Weiter. Intussehen zullen de jongste droe ve gebeurtenissen een aansporing tot nog nauw keuriger toezicht vormen, al meende de mi nister hieraan te moeten toevoegen, dat het dik werf uiterst moeilijk is er achter te komen, of gegadigden voor Indische functies, zich vroeger, toen ze nog in Nederland vertoefden, aan onze delijke handelingen hadden schuldig gemaakt. Nadat Roestam Effendi (comm.) verkondigd had, dat z.i. de oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust de eenige Nederlander was, die een standbeeld verdiende, omdat hij voor de belan gen der inheemschen was opgekomen, noemde minister Weiter het op zijn minst genomen twij felachtig of de heer v. Suchtelen wel kon bewij zen dat er onrecht tegenover de bevolking van de Oostkust zou zijn gepleegd. Ten aanzien van emigratie naar Nieuw-Guinea bleef de minister bij zijn meening, dat bedoeld gebied zich helaas slecht leent voor kolonisatie door Europeanen. Er worden al wat meer officieren naar Nieuw- Guinea gezonden, zoo vernamen we, en de kans bestaat zeker, dat op den duur dergelijke krach ten er ook bestuursfuncties krijgen. Bij Onderwijs en Eeredienst sprak de heer v. S 1 e e n (s.-d.) zijn waardeering uit over het feit, dat de tegenwoordige directeur er naar streeft de gevolgen van de bezuiniging op te hef fen, het tempo is echter z.i. nog te langzaam. De heer v. Poll (r.-k.) moest niets hebben van de moeilijkheden aan missie en zending in den weg gelegd om op Bali haar taak te vervullen. Dit verzet vloeide volgens hem voort uit een misplaatst humanisme. Met klem protesteerde prof. v. Gelderen (s.-d.) tegen deze poging om de vrienden van Bali's cultuurbehoud te vereenzelvigen met een decadenten Duitscher dien had men namelijk op het oog en bij den kraag gevat en een in ferieure Amerikaansche juffrouw. E. v. R. Ergerlijk vandalisme van kwajongens Voorbijgangers afranselen. Te Rotterdam heeft men wel een heel sterk staaltje van ergerlijk vandalisme ontdekt. Twaalf jongens van 13 tot 18 jaar spraken des avonds af op een donker punt in de stad voor bijgangers af te wachten en dezen dan een pak slaag toe te dienen. Voor hun misdadige streken kozen zij het Museumpark uit en den weg, die door het park naar de veerboot Charlois loopt. De afspraak was, dat een der kleinsten den eersten den besten voorbijganger zou aanspreken en dezen dan op den man af zou vragen, of hij wel eens een pak slaag had gehad. Tegelijkertijd zou hij den verrasten voorbij ganger een klap toedienen. De grootere jongens zouden zich in het struikgewas en achter de boomen verschuilen en op het eerste het beste signaal toeschieten. Met de grootste geraffineerdheid is dit plan ten uitvoer gebracht. De kleine jongen diende den voorbijganger inderdaad een stomp toe en de anderen snelden toe, toen de jongen het signaal gaf. Deze jongens drukten den onthutsten heer tegen het hek aan en vijf sloegen er op los, tot dat een agent van politie, die per fiets naderbij kwam, redding bracht. De jongens sloegen op de vlucht, maar de politieman wist twee van de grootsten te grij pen en naar het politiebureau over te brengen. Alle twaalf jongens zijn voor den Officier van Justitie geleid. Op last van den kinderrechter, die als rechtercommissaris in deze zaak optreedt, werden tien jongens direct overgebracht naar observatiehuizen en inrichtingen. Daar zullen zij voorloopig hun wandaden kunnen overdenken, in afwachting van de rechterlijke uitspraak, die ongetwijfeld niet malsch zal zijn. De beide an dere jongens, die het mnst daadwerkelijk deel namen, zijn niet opgesloten. Mr. Hyink raadsheer in den Hoogen Raad. Bij Kon. Besluit van 22 Februari 1939 is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. F. J. A. Hijink, thans raadsheer in het gerechtshof te 's-Graven- Jeugd herinneringen. ouderlijk tehuis, 't Gele gaslicht met dat teere. witte „kousje", misschien wel die oude koperen olielamp met haar grillige vogeltjesmotie ven, dat ouderwetsche be hang, knalrood, felgroen of donkerbruin, gestreept of met meloengroot patroon, we herinneren 't ons als den dag van gister. Veel is veranderd, doch kinderen hechten nog evenzeer aan hun ouderwo ning. Verwen Uzelf, verwen Uw kinderen en kies een licht, zonnig R&D behang uit de splinternieuwe R&D stalenboeken. Vraagt ze vrij blijvend aan Uw behanger. Serie 50, de keurverzamelmg, Series 47-48 en 49, die extra laag geprijsd zijn. Als het R&D lettermerk op de kaft staat hebt U zekerheid, de origineele R&D behangsels vóór U te hebben, gedrukt in de mooie, transparante „Fixa-Color" kleuren. FABRIKANTEN: Ratli&I>oo<leheefver Levering via TJw behanger. Toonkamers te Haarlem, Parklaan 69, te AmsterdamPrinsengracht 780-736. (Adv. Ingez. Med.) KOOPT TIJDIG UW KANS BIJ DE BEKENDE LOTISICO-AGENTSCHAPPEN SCHOTERWEG 90 „A AC ?l FM TELEF°ON 11600 Naast het Postkantoor F tbbBVI GIRO NO. 2 1 4 8 7 1 (Adv. Ingez. Met.i Mr. F. M. baron van Asbeck bijzonder hoogleeraar. In het Vergelijkend Koloniaal Staatsrecht. De Universiteitsraad van het Leidsch Univer- siteits-fonds heeft, na verkregen koninklijke machtiging, benoemd tot bijzonder hoogleeraar in het vergelijkend koloniaal staatsrecht mr. F. M. baron van Asbeck, te Scheveningen. FEBRUARI AANBIEDING 45.00 50-00 55.00 HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem-N. Wat Schindeler biedt, Vindt z'n weerga niet! (Adv. Inqez. Med.) Moreele herbewapening en de verkiezingen. De voorzitters van de navolgende staatkun dige groepeeringen te Bussum: R.K, staats partij, Anti-Rev. Partij, S.D.A.P., Chr. Hist. Unie, Vrijz. Dem. Bond, Chr. Dem. Unie, zijn naar aanleiding van den oproep welke H.M, de Koningin in haar laatste radiorede heeft ge daan tot geestelijke en moreele herbewape ning, gemeenschappelijk tot het besluit ge komen om er ernstig naar te streven dat de verkiezingsstrijd zich zooveel mogelijk zal be perken tot de propageering van beginselen en program van eigen partij en dat hij geen per soonlijk noch onzakelijk karakter zal krij gen, ook indien een eventueele bestrijding van beginselen en program van andere par tijen niet te vermijden blijkt. Triumphtulpenshow te Sasseiilieim Door „Bloemlust" te Sassenheim is een ten toonstelling georganiseerd, welke wordt aan gediend als Triumphtulpenshow, maar waarop ook veel andere rassen tulpen en zelfs veel narcissen geëxposeerd waren. De volgende prijzen zijn toegekend: lste prijs voor inzending triumphtulpen: N.V. Gebr. A. P. Nijssen te Santpoort; 2de prijs voor inzending triumphtulpen: firma Nieuwenhuis Co., Lisse. Een zilveren medaille ontvingen voorts nog de firma's J. F. van den Berg, Anna Paulowna, C. Nieuwenhuis, Noordduin, Lisse. en Gebr. van Zonneveld en Philippo, Sassenheim. Een „Bloemenlust-certificaat" voor verdien stelijke inzending werd toegekend aan firma D. Spaargaren Mzn. Zonen te Aalsmeer. Voorts werd toegekend een bloemenlust- certificaat voor de best geëxposeerde: Witte triumphtulp Nivea; rose: sandring- ham en roode wit gerand: Elmus, aan N.V. Gebr. A. en P. Nijssen, Santpoort, roode triumphtulp: Corniforus, en violet wit ge rand: Denbola, aan firma Nieuwenhuys en Co., Lisse, en voor de best geëxposeerde gele triumphtulp Ursa Minor aan C. Nieuwen huis, Noordduin, te Lisse. De jury die deze bekroningen had toege kend bestond uit de heeren J. F. Ch. Dix, J. Eggink, E. Nieuwenhuis, A. Verduin en J. Roozen. (Adv. Ingez. Med.) Gelegenheid gegeven tot hazard spel. Timmermansknecht voor het Hof. Voor het Amsterdamsche Hof stond Donder dagmiddag terecht een 46-jarige timmermans knecht, die door den kantonrchter te Haarlem was veroordeeld tot vier dagen gevangenisstraf, omdat hij op een hardrijderij te Krommenie gelegenheid had gegeven tot hazardspel, in den vorm van weddenschappen, op den afloop van de wedstrijden. De man verklaarde voor het Hof, dat hij in hooger beroep was gekomen, om dat hij zich niet schuldig achtte, waarop de president mr. Jolles, opmerkte, dat alles er toch op wees, dat hij terecht veroordeeld was. De politie had hem den stand van de wed denschappen hooren afroepen en bovendien had zij gezien, dat verdachte met een tweetal cliënten afrekende. Het geheugen van den tim merman bleek minder goed in orde te zijn. Hij wist absoluut niet meer te verklaren, wat hij ge roepen had en het geld dat hij had ontvangen, zou betemd zijn geweest om vorderingen, die hij had, te voldoen. Op wie hij deze vorderingen gehad had, wist hij ook niet. Uit het strafdos sier bleek, dat verdachte al eens eerder wegens eenzelfde delict door de Haagsche rechtbank voorwaardelijk was veroordeeld De procureur-generaal was van oordeel, dat de straf, die aan dezen ontkennenden verdachte was opgelegd, te laag was en hij vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van tien dagen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 83 cent per K.G. Tsjechische dienstmeisjes naar ons land. Naar aanleiding van de mogelijke komst van Tsjechische dienstmeisjes naar Nederland, in verband met den terugkeer van Duitsche dienstboden en het daaruit voortvloeiende tekort heeft de N. Rott. Crt. zich om inlichtingen ge wend tot den directeur van den Rijksdienst van de werkloosheidsverzekering en de arbeids-be- middeling, ir. R. A. Verwey en den directeur van de Haagsche Gem. Arbeidsbeurs, den heer J. Boezer, om over deze materie het een en ander te vernemen. Het blijkt, dat het inderdaad in de bedoeling ligt Tsjechische meisjes als dienstboden naar ons land te laten komen, zij het ook in beperkte mate. Hun komst' zal ook nog wel eenigen tijd duren, wellicht zal over een maand het eerste contingent in ons land komen. De heer Boezer deelde ons nog mede, dat hij reeds een jaar geleden in contact was getreden met Tsjechische autoriteiten op dit teri'ein, om het mogelijk te maken, dat Tsjechische dienst meisjes naar Nederland zouden komen. De moei lijkheid hierbij was de kwestie van de taal, daar men zich moest beperken tot de Duitsch spre kenden. Door de internationale verwikkelingen is deze zaak toen niet verder gekomen, en een deel van Tsjecho-Slowakije is inmiddels bij Duitschland gekomen. Intussehen is het contact weer opgevat, maar thans is deze zaak opgevat door het ministerie van sociale zaken, dat deze zaak centraal regelt, zoodat men dus mettertijd niet alleen bij de Haagsche arbeidsbeurs, maar ook bij andere ar beidsbeurzen terecht kan voor Tsjechische meis jes. Het aantal meisjes, dat naar ons land zal komen zal echter niet zeer groot zijn. Tentoonstelling Petrus Paulus Rubens. Koningin stelt twee teekeningen beschikbaar. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin uit haar bezit twee teekeningen van Petrus Paulus Rubens voor de tentoonstelling in het museum Boymans te Rotterdam afstaan. Deze beide teekeningen zijn nimmer geëx poseerd en waren ook niet in de literatuur be kend. De eene teekening stelt voor een mannenfiguur vermoedelijk een voorstudie van het schilderij „De Kruisoprichting" in de kathedraal te Ant werpen. De andere is een studie van den meester naar Leonardo da Vinci's „Slag van Anghiari", waarvan een dergelijk blad uit het bezit van het Louvre museum te Parijs eveneens als bruik leen aanwezig is. In de draadfabriek „Neerlandia" aan den Verlengden Hoogravenschen weg onder de ge meente Jutphaas is de 36-jarige arbeider J. P. Thomassen uit Den Haag door een draadtrekma- chine gegrepen. De man liep hierbij zware ver wondingen op en overleed tijdens het vervoer naar een der ziekenhuizen. Op het kruispunt Leeuwarderweg-Buik- ^loterdijk te Amsterdam is Donderdagavond de 48-jarige wielrijder M. van K. uit de van der Pekstraat door een auto uit Volendam gegrepen. De man brak een been. Autobusdienst Amsterdam- IJmuiden. Aanvraag van de N.V. „Stormvogels". Donderdagmiddag hield de commissie voor het R. A. P. in het gouvernementsgebouw te Haar! lem een vergadering ter behandeling van eenieè aanvragen voor het uitoefenen van autobus! diensten, o.a. ook voor het traject Amsterdam-! IJmuiden. Aanvragen hiervoor waren binnen" gekomen van de Alkmaar Packet en van de N.V. de Stormvogels. Mr. F. van der Goot be. pleitte de belangen van laatstgenoemde en Mr Leesberg voor de Allernaar Packet. De vergadering werd gepresideerd door Prof Van Breem. De heer Van der Goot achtte de N.V. Storm, vogels de aangewezen onderneming voor deze route. Volgens hem dringt de Alkmaar Packet zich ten onrechte naar voren. Tot dusverre ver. voerde zij alleen menschen, die eens een dagi! naar IJmuiden willen gaan, te water; dat is dus een soort seizoenvervoer. Nog nimmer heeft zij een autobusdienst geëxploiteerd en heeft daar. mee dus niet de minste ervaring. Bovendien onderhoudt de N.V. Stormvogels nu al sinds jaren een uitstekende relatie met de Spoorwe- gen. Er wordt wel eens beweerd: „wat zou het buitenland hier wel van zeggen?" Inderdaad, zei spreker, wat zou het buitenland er wel van zeggen, als het hoort dat er niet eens een recht- streeksche verbinding bestaat tusschen Amster- dam en haar eigen havenplaats. Nu er een prachtige rechtstreeksche. weg is gekomen acht- te spreker het wenschelijk, dat aan de N.V Stormvogels de concessie wordt verleend. Mr. Leesberg merkte op, dat de Allernaar Packet een zeer ernstige gegadigde genoemd kan worden. Zij is in staat om orde in het ver keer te scheppen. Bovendien geeft zij aan een groot aantal personen werkgelegenheid, dus een bestaan voor hun gezinnen. Het bedrijf heeft een veilige exploitatie van vervoer van personen- Er zijn dan ook vele adhaesie-betuigingen te haren gunste binnengekomen. Namens 238 gezinnen, die in de vier poiders tusschen Sloterdijk en Velsen wonen voerde de heer J. Sanders het woord. Hij vestigde er de aandacht op, dat na de verbreeding van het Noordzeekaanal aan deze gezinnen alle midde len van vervoer ontnomen waren. Als zij eens naar Amsterdam of IJmuiden willen, gaat dat met veel moeilijkheden en kosten gepaard. Het was spreker onverschillig, wie het traject te be rijden zal krijgen, als er maar concessie ver leend wordt, als de menschen maar uit hun isolement verlost worden. „Hun leven zou veel rijker gemaakt kunnen worden; ook zij willen' wel eens genieten van een schouwburg- of bioscoopvoorstelling te Amsterdam en ook zij willen wel eens graag naar de Spoorwegten toonstelling, waartoe de Nederlandsche Spoor- wegen zoo krachtig opwekken!" (Applaus). De voorzitter: „U bent een uitstekende pleit- bezorger!" De heer Bierman verdedigde de belangen van de Nederlandsche Spoorwegen. Volgens hem bestaat er geen behoefte aan een autobusdienst tusschen Amsterdam en IJmuiden. De spoorwe gen kunnen uitstekend in de behoefte aan het vervoer voorzien. Spreker achtte de woorden van Mr. Van der Goot overdreven; „vele maat schappijen in het buitenland zouden juist een voorbeeld aan ons kunnen nemen! En als de heer Sanders mij zijn kaartje wil toesturen, dan zal ik er voor zorgen, dat hij een vrijkaart voor de Spoorwegtentoonstelling krijgt." (Gelach). De vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Amsterdam schetste de verkeers moeilijkheden in deze stad. Hij acht het niet gewenscht, dat er nu nog meer autobussen zou den komen. De Commissie zal later een beslissing nemen. Franco inspecteert de vloot. Telegramwisseling met Mussolini. Franco is uit Barcelona vertrokken om de schepen van zijn vloot te inspecteeren. Generaal Franco heeft Mussolini het vol gende telegram doen toekomen: „Na beëindiging van den veldtocht in Ca- talonië en het défilé van het zegevierende leger, waartoe de dappere Italiaansche vrij willigers behooren, heeft het Spaansche volk Italië en zijn duce gehuldigd. Tezamen met den geestdriftigen groet van het Spaansche leger voor zijn Italiaansche kameraden zend ik u mijn oprechten groet". De duce heeft als volgt geantwoord: „Ik zeg u dank voor de den vrijwilligers bewezen hooge eer, dat zij in het voor het groote en hereenigde Spanje veroverde Barcelona voor u hebben gedéfileerd. Ik beantwoord met de grootste hartelijkheid uw kameraadschappe* lijken groet en verzeker u opnieuw, dat de Italiaansche vrijwilligers te uwer beschikking zijn tot de definitieve overwinning". Berard's bezoek aan Burgos uitgesteld Leon Berard, die op het oogenblik te Saint Jean de Luz vertoeft, zal eerst Donderdag naar Burgos terugkeeren in afwijking van de oorspronkelijke aankondiging. Turkije erkent Franco de jure Men heeft te Burgos de officieele medede ling ontvangen dat de Turksche regeering het bewind van Franco de jure erkend heeft. J. M. baron van Voorst tot Voorst te Lugano overleden. Te Lugano is heden op 87-jarigen leeftijd overleden J. M. baron van Voorst tot Voorst oud-lid van Gedeputeerde Staten van Over- ijsel en oud-lid van de Provinciale Staten van dat gewest, waarin hij meer dan veertig jaar zitting heeft gehad voor de R.K. Staatspartij. Baron van Voorst tot Voorst was comman deur in de orde van Oranje Nassau, ridder inde orde van den Nederlandschen Leeuw en lid vafl de ridderschap van Gelderland.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10