IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN ,De Nieuwsbron' De Spoorweg tentoonstelling. De kievit komt. Locomotor op schip terecht gekomen. Zoeken naar onbekend schip opgegeven. Franco's bewind de jure erkend Regeering bestelde twee kruisers. Moeder liet haar kind onverzorgd achter ^UA_RCANG NO. 98 u,w« Lourene Cc.er. Maa-cbappO „0I Courant Uitgaven en Algem- Drukkerij N.V. G.oo.a Hon.e.raa. 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau Umuider Courant. Kennemerlaau 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Poatgi™ 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, „0(to kosteloos opgenomen m de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAC 24 FEBRUARI 1939 ■'=at Abonnementen per week f 0.12'/2, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f L95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12» Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. e directie van 't REX-THEATER EEN NACHT IN MEI" Het zal niet al te gewaagd zijn te voorspellen, dat plezier zal beleven van de nieuwste film het is een alleraardigste film, vol rhythme en tempo en van een uitgelatenheid, die zóó aanstekelijk werkt, dat niemand zich aan de algemeene vrooïijkheid kan onttrekken Inderdaad: zoo'n film doet een mensch goed. het internationale bijprogramma is zeer afwisselend. De voorstellingen zijn eiken avond om 8.15 uur en Zondag om 3 uur is er een MATINEE. Bovendien gaat er ZATERDAG om 4 uur en ZONDAG om 11 uur de interessante cultuur- {il°n: AVONTUREN OP DEN ZEEBODEM. (Adv. Ingez. Med.) In September van dit jaar zal Amsterdam ons onthalen op een Spoorwegtentoonstelling, ter herdenking van de opening van den eer sten spoorweg in Nederland, honderd jaar ge leden. Dat was, zooals iedereen weet, de lijn Amsterdam-Haarlem, zoodat de Haarlem mers zich wel als aangetrouwd, als ik het zoo noemen mag, aan deze tentoonstelling mogen beschouwen. Eigenlijk moest men het geval splitsen: een stuk tentoonstelling in de hoofd stad en een ander in Haarlem. Wie beide be zocht zou dan immers van de treinverbinding gebruik moeten maken, die na een eeuw wel veel meerenners heeft gekregen trams en auto's maar zich als snelste toch nog altijd handhaaft. Jammer dat men niet tot een tweedeelige tentoonstelling besloten heeft. Amsterdam bouwt de expositie op het ter rein aan het Frederiksplein, waar eertijds het Paleis voor Volksvlijt zich met zijn ribbelige plaatijzeren wanden, zijn glas en zijn alge meen aspect-van-groezeligheid verhief. Ik heb het nooit mooi gevonden, al voelde ik de tra giek van zijn ondergang mee. Maar de toe komst belooft iets geweldigs op deze zelfde plaats, want het nieuwe Amsterdamsche Stadhuis zal er verrijzen. Men bereidt het duchtig voor. Honderden architecten zijn in eerste instantie aan de start verschenen. Zeven, vertegenwoordigend vier plannen, kwamen in den semi-final. Vier, en dat nog wel de vier jongsten, zijn nu met hun twee plannen in den eindstrijd geplaatst. De no bele kanip dier beide dubbeltallen trekt de aandacht van het gansche land en als, in afwachting van den grooten nieuwen Stad huisbouw, het publiek de Spoorwegtentoon stelling gaat bezoeken, zal het door de keuze van het terrein eraan herinnerd worden, dat Nederland na een eeuw niet .minder onderne mend van geest is dan toen het zijn eersten spoorweg aanlegde. De verleiding om deze vergelijking nog iets verder door te trekken doet zich gereedelijk voor. In 1839, vierentwintig jaar na het einde der Napoleontische oorlogen, leed Europa nog onder de economische inzinking en de groote werkloosheid die daar het gevolg van waren. Dertig jaar kostte het, die malaise te bezweren. In 1939, twintig jaar na het einde van den Europeeschen oorlog, lijdt Europa nog onder de economische inzinking en de groote werkloosheid die daar het gevolg van zijn. Zullen dertig jaar voldoende blijken om ook deze ellende te bezweren? Wel moeten wij erkennen, dat zulke tijden tot de schep ping van nieuwe dingen leiden. Want niet alleen nieuwe stadhuizen worden geschapen, maar denk eens aan de vlucht van de K.L.M., aan de drooglegging van de Zuiderzee, aan ons nieuwe wegennet voor snelverkeer, de over brugging van de groote rivierenEn ver gelijk dan eens met die zoo vaak bejammerde periode van rust vóór den grooten oorlog, toen men er zich maar zoo'n beetje bij neer legde dat wij, nou ja, altijd achteraan kwa men bij het buitenland In dezen tijd worden ook de groote reor ganisatie en versnelling van het spoorweg verkeer ten uitvoer gebracht. Veel is al vol tooid en in werking. Aan electrische treinen en Diesels, die stukken sneller rijden dan de trage, rook-uitbrakende stoomtreinen die wei nige jaren geleden nog het rijk alleen hadden, zijn we alweer gewend. Maar het kan ons niet verbazen dat de Nederlandsche Spoorwegen dit een prachtig oogenblik vinden om reclame te maken voor hun bedrijf en op een tentoon stelling den ontwikkelingsgang van het spoor wegwezen te demonstreeren. Een ontwikke lingsgang die vooral in de laatste tien jaar zoo belangrijk is geworden! Is dat niet merk waardig? Als zoo'n tentoonstelling in 1929, in de „hoogconjunctuur", ten tijde van het 90- jarig bestaan van den spoorweg-in-Nederland gehouden had moeten worden, zou men niet veel reden gehad hebben om zichzelf op de horst te slaan. Jonge werkloozen zijn op het Paleis voor Volksvlijt-ter rein aan den arbeid gezet en zij toonen bijzondere geestdrift voor hun taak. licht. Hun enthousiasme zal toenemen als de oude locomotief uit 1839, de „Snelheid", die 38 K.M. halen kon, haar proefritten op het tentoonstellingslijntje gaat doen. Zij zal ten hoogste 96 bezoekers in drie wagons langs de giens van het terrein voorttrekken en wij zullen opnieuw verbaasd staan over onze voor ouders, die groot waren maar niettemin in bun tijd nogal bang van dit snelheidsmonster. De vaders van jeugdige zoons, die thuis zoo graag met de treintjes dier zoons willen spe len, zullen zich nu al spitsen op de spoorweg tentoonstelling. Die belooft wat voor ons allen! Men kan als vader zijnde tenslotte niet zoo vaak voor een speelgoedwinkel gaan staan kijken, maar een spoorwegtentoonstelling is volkomen aanvaardbaar. Daar gaat men heen, nietwaar, om de ontwikkeling van het spoor wegwezen te bestudeeren Ik verheug mij er ook al op. R. P. Uit Friesland zendt men ons bericht, De kieviten zijn weer in zicht, Men beidt hun komst bij uren; "Nooit hielden zij ons voor den mal, Zij komen weer in elk geval En 't zal niet lang meer duren. Dan hoort men er hun roepen weer, Dan strijken zij weer wiekend neer, En zoeken kleine kuilen; Waar zij ziehzelve en daarbij, Het groene zwartgespikkeld ei, Het best kunnen verschuilen. De kieviten zijn weer in zicht, Dat is een kwestie van gewicht, Want zij zijn goede vrinden; De oude vriendschap is garant, Dat zij bij aankomst in ons land, Een hartlijk welkom vinden. Nietwaar, wij minnen 't kievitpaar, Neen, dat is inderdaad niet waar, Dat 's niet zoozeer de reden; Maar ja, zij brengen zoogezegd, Al zijn ze dan nog niet gelegd, Hun fijne eitjes mede. P. GASUS. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 21 Feibr. 1939 is op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met ingang van den datum van dit besluit, aan den reserve-luitenant-kolonel H. de Vries van den staf der VlIIste infanteriebrigade. Toen de Chineesche soldaten voor de Japanners uit Kanton wegvluchtten staken zij de gehouwen van de waterleidingmaatschappij in brand en gooiden tonnen zand over en in de machineszoodat zij totaal onbruikbaar waren geworden. Machinist merkte te laat dat brug open stond. Donderdagmiddag' omstreeks drie uur is nabij het station Meeden-Muntendam een rangeerende locomotor der spoor wegen op het dek van een tjalk van den schipper J. Amerika terecht geko men, omdat de machinist te laat merkte, dat de brug was opengedraaid en het sein onveilig' stond. De machinist wist nog tijdig van den locomotor te sprin gen en zich aldus in veiligheid te stel len. Het dek van het schip werd zwaar beschadigd, doch van de opvarenden kreeg niemand eenig letsel. De brugwachter, die zag, wat er ging gebeu ren, trachtte den machinist nog te waarschuwen, doch tevergeefs. Het spoorwegverkeer op de lijn Stadskanaal Zuidbroek, dat over enkel spoor gaat, is thans ernstig gestagneerd. De passagiers in beide richtingen moeten vóór de plaats van het onge val den trein verlaten en over een andere brug naar de overzijde loopen, waar zij in een anderen trein hun reis kunnen voortzetten. Uit Utrecht is met spoed een kraanwagen ontboden, daar die van Groningen den zwaren last niet kan tillen. Het zoeken naar het onbekende schip, dat 200 mijl ten zuiden van de Azoren getorpedeerd en gezonken zou zijn, is opgegeven. De Amerikaan- sche marine-autoriteit Bryan, chef van den hydrografischen dienst, heeft medegedeeld, dat op 27 Januari j.l. de olie-tanker „California" een mijn had opgemerkt ongeveer 600 mijlen ten zuid-westen van de Azoren. De onder stelling wordt dientengevolge geop perd, dat het onbekende schip op een mijn zou zijn geloopen. Ook wordt het niet onmogelijk geacht, dat een mijn van de Spaansche kust is afgedreven. Besluit der Nederlandsche regeering De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan den agent der re geering bij het bewind van gene raal Franc oopdracht is verstrekt, aan dat bewind mede te deelen, dat het door de Nederlandsche regeering de jure wordt erkend als de regeering van Spanje. Geheimzinnige arrestatie aan de Fransche grens. Aan de Fransch-Luxemburgsche grens bij Mondorf zijn drie inzittenden van een Duit- sche auto gearresteerd en overgebracht naar Metz. Men weet niet waarom deze drie per sonen zijn gearresteerd. De autoriteiten be waren het grootste stilzwijgen. Twee vliegtuigen in Britsch-Indië verongelukt. Drie dooden. Gisterochtend zijn twee toestellen van de Indian National Airways in Britsch-Indië tegen elkaar gebotst en neergestort in het oerwoud ruim 50 K.M. ten noorden van Ka rachi. Twee Britsch-Indische piloten en een Amerikaansche passagier zijn om het leven gekomen. De vliegtuigen waren op weg naar Lahore. Zweden helpt buitenlandsche vluchtelingen. Het Zweedsche parlement heeft een crediet van 500.000 kronen toegestaan tot hulp aan buitenlandsche vluchtelingen. Deze gelden kunnen gebruikt worden om de vluchtelingen in Zweden te helpen, om hun mogelijk te maken het land te verlaten en om hun vak onderwijs te geven, zoodat zij hun levenson derhoud kunnen verdienen. Duitsche Joden moeten kostbaar heden inleveren. Het „Reichsgesetzblatt" van 21 Februari publiceert een verordening, waarin gezegd wordt, dat alle Duitsche of statenlooze Joden verplicht zijn binnen twee weken al hun voorwerpen van goud, zilver en platina en al hun edelsteenen en paarlen in te leveren. De inlevering geeft recht op schadevergoeding volgens de aanwijzingen van den minister van economische zaken. Nieuwe Syrische regeering. BEYROETH (Havas). Onder voorzitter schap van Loefti Haffar is een nieuwe regee ring in Syrië samengesteld. HUISZOEKING IN PRAAG. De Tsjecho Slowaakschepolitie heeft op nieuw een onderzoek ingesteld in het hoofd kwartier der fascistische partij van den ge wezen generaal Gayda te Praag. Er werd ge zocht naar geheime documenten. Ook in de provincie zijn huiszoekingen verricht. Göring naar Italië. Generaal GÖring, die binnenkort vacantie neemt, zal die zeer waarschijnlijk doorbrengen in Zuid-Italië en van de gelegenheid gebruik maken om Italiaansche regeeringspersonen te ontmoeten. Een officieele bevestiging van Gö- ring's reis, die in begin Maart zou vallen, is nog niet verkregen. Nieuwe eischen der Duitsche minderheid in T s jecho-Slowakije De „Daily Telegraph" meldt uit Praag, dat Kundt, de leider der Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije, na zijn bezoek aan Berlijn met de volgende eischen komt: Meer rechten voor de Duitsche bevolkings groep, die zouden naderen tot een vorm van capitulaire rechten. Benoeming van Kundt tot Duitsch minister in het Tsjecho Slowaaksche kabinet, opdat hij het oog kan houden op de eerbiediging dezer rechten. Vergunning tot het oprichten van een na tionaal-socialistische partij, waarvan Tsjecho Slowaaksche burgers lid kunnen worden. Zoo als bekend, heeft de regeering het bestaan eener nationaal-socialistische partijwaarvan alleen Duitsehers lid kunnen zijn, goedge keurd. Herbenoeming van ambtenaren van Duit sche afkomst, die voorheen goede betrekkin gen te Praag en in andere centra bekleed hebben. Volgens de schatting van Kundt zijn 450.000 Duitsehers in Tsjecho-Slowakije gebleven terwijl de Tsjecho Slowaaksche regeering spreekt van 170.000 tot 180.000. Einde 1941 moeten zij gereed zijn. Wij vernemen, dat thans een defi nitieve beslissing is genomen over den bouw van de twee vervangende kruisers, welke op het aanbouw-plan der regeering staan. De regeering heeft naar wij in een deel onzer vorige oplage reeds hebben gemeld, één der kruisers in bestelling gegeven bij de werf Wilton-Feijen- oord te Schiedam en de andere bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Beide werven zullen bij den bouw samenwerken, waardoor kostenbespa ring zal worden bereikt. De machine- en ketelinstallatïes zijn besteld bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen. De electrische installaties zullen wor den geleverd door de Rotterdamsche firma's N.V. Rotterdamsche Electri- citeitsmaatschappij v.h. H. Croon en Co. en de N.V. van Rietschoten en Houwens. Het is de bedoeling, dat 'de eerste kruiser in September 1941 en de tweede op het einde van dat jaar voor de proefvaart gereed zal zijn. De beide schepen zullen de grootste zijn van onze marine. De tonnage zal 8350 ton be dragen. De gecontracteerde snelheid is 33 mijl. De bewapening zal bestaan uit 10 kanonnen van 15 cM., twaalf dubbelmitrailleurs van 40 en acht 12.7 m.M. en zes torpedolanceer- buizen in twee groepen van drie van 53 cM. Beide schepen zullen beschikken over een draaibaren catapult en zullen twee vliegtuigen aan boord hebben. De tien kanonnen van de beide nieuwe kruisers zullen worden geplaatst in twee tweelingtorens en twee drielingtorens. VOOR EéN AVOND MINISTER-PRESIDENT? kers der ministers grooten opgang. Voor Bij het Fransche carnaval maakten de mas- weinig geld-jcon men minister worden. Tijdens felle koude maar één dun dekentje Fel requisitoir van den Officier van Justitie De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag de zaak behandeld tegen de 21-jarige N. V. B. Deze is moeder van een meisje, dat in Maart twee jaar moet worden. Op 31 December is zij met haar man van Krimpen aan de Lek, waar zij woonden, per mo tor naar Rotterdam vertrokken, waar zij haar ouders heeft bezocht. De man bracht een be zoek aan eenige cafés. Ondertusschen stond hun kindje in een houten ledikantje op den zolder, waar het zeer koud was, want in dien tijd heerschte juist de groote vorstperiode. Op 1 Januari zeer vroeg was zij in haar wo ning teruggekeerd, had toen op een stoel een paar uur geslapen en was vervolgens weer naar Rotterdam gegaan, om haar man te zoeken, die nog niet was komen opdagen. Daardoor wös zij, naar zij zeide, zeer in de war. Al dien tijd, bijna 19 uur, had de arme kleine boven op den kou den zolder gelegen, onverzorgd en zonder an dere dekking dan een klein, dun dekentje. Toen de vrouw dan ook voor de tweede maal naar Rotterdam vertrok en het kind hard ging schreeuwen, waardoor buren er op opmerk zaam gemaakt werden en de politie waarschuw den, is een zwager van verd. met den veld wachter naar boven gegaan. Men vond daar het verkleumde kind met voetjes, waarvan enkele teenen door de koude bevroren en blauw-zwart gekleurd waren. Het kind is toen naar het kin derziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het weer is genezen en thans nog verblijf houdt, omdat de algemeene voedingstoestand te wen- schen overliet. Bovendien zal het daar blijven, totdat de voogdijraad de beide ouders uit de ouderlijke macht heeft ontzet. Het O.M. noemde deze vrouw hoogst onverschillig, onmeedoogènd en hard vochtig en iemand, die de zegen van het moederschap niet waardig heeft kunnen dragen. Het speet den Officier, dat hij den vader niet kon laten ver volgen. Deze heeft zich op buitengewoon schandelijke wijze tegenover zijn eenig kind gedragen. Spr. was van oordeel, dat er gevaar voor het leven van het kind had ge dreigd, hetgeen hij uit de verklaringen van de getuigende dokters concludeer de. Zijn eisch voor het opzettelijk als moeder onverzorgd achterlaten van een kind luidde negen maanden gevangenis straf. De verdediger van verdachte wees er op, dat het eigenlijk de man is, die het leven van deze vrouw heeft bedorven. Verd. is geen ontaarde moeder, eerder een heel primitieve vrouw. Daar om bepleitte hij uitei'ste clementie. De rechtbank zal op 9 Maart uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1