Belgische regeering overweegt decentralisatie van het onderwijs. Bezuinigingsmaatregelen Staatsinstellingen worden hervormd De besprekingen tusschen Perth en Ciano. Lord Halifax: Bérard's conferentie met Jordana. De Kwakzalverij in Duitschland. n TTn AG 24 FEBRUARI 193?. om het hegrootingsevenwicht te handhaven. TJpleische Kamer en Senaat is gistermid- a regeringsverklaring voorgelezen. Daarin «hulde gebracht aan het Kabinet-Spaak, TTta September de vredelievendheid en ona£- hardtelijltbeidswi1 van België wist te bevestigen, ne nieuwe regeering zal geen parhjpohtiek, SL een politiek, geïnspireerd door het nationale 1™ volgen De regeering legt er in haar verklaring den nadruk op, dat de staatsinstellin gen hervormd moeten worden en kondigt aan, z,T de tot dit doel uitgewerkte voorontwerpen jLr ter hand zal nemen. Met de hulp van den zal zij de instelling van een Raad van iSe voltooien. De administratieve hervorming zal gecompleteerd en toegepast worden no het gebied der financieele politiek wil de reeeering het hegrootingsevenwicht handhaven; T zal de vraagstukken, voortvloeiende uit de begrooting van pensioenen onderzoeken en stre ven naar bezuiniging bij de cumulaties. In de beerootingen der verschillende departementen zullen de verbeteringen, die mogelijk zijn, aan gebracht worden. De regeering zal voorstellen Sn matige belasting te heffen van de winst. Hoor zekere ondernemingen met een monopohe- karakter gemaakt, vooral van de winst van elec- triciteitsmaatschappijen. Staatsuitgaven worden verlaagd. Met ingang van 1 April zullen alle staatsuitgaven, die daarvoor in aanmer king komen, met 5 procent verlaagd worden. Dit geldt in de eerste plaats voor salarissen en pensioenen met uitzonde ring van werkloosheidsuitkeeringen, in- validiteits- en ouderdomsuitkeeringen. Op economisch gebied zal de regeering een levende, constructieve politiek vol gen om de welvaart te doen terugkeeren en het inkomen der natie te vergrooten. Zij zal streven naar verbetering der be- roepsdicïpline en naar voltooiing der ont werpen voor beroepsorganisatie. Voor den landbouw wil zij redelijke prijzen handhaven. Zij zal eventueel de land bouwmarkt steunen, de landbouwkredie ten verruimen en het pachtrecht her vormen. Arbeid voor werkloozen De positie van den middenstand is een functie van de algemeene welvaart: de regeering geeft de verzekering, dat zij te dien opzichte diligent blijft en wenscht, dat de middenklassen zich kun nen aanpassen en haar plaats in de bedrijvig heid van het volk kunnen behouden. De studie van een verplichte werkloosheidsverzekering zal worden voortgezet en de regeering zal er naar 6treven de werkloozen weer aan arbeid te hel pen. Met dat doel zal zij de luchtverdediging blijven versterken en credieten ter be schikking stellen voor den bouw van schepen en huizen, voor de automatisee ring van de telefoon en voor groote werken. Streven om de cuïtureele ver langens te bevredigen. Op het gebied der cuïtureele politiek zal de regeering een onderzoek instellen naar de mo gelijkheid van administratieve decentralisatie van het ministerie van onderwijs, met het doel de cuïtureele verlangens te bevredigen en de eenheid van België te beveiligen. De koloniale politiek zal met omzichtigheid gevoerd worden. De buitenlandsche politiek blijft ongewijzigd, evenals de zorg voor de de fensie. Onderzoek inzake de kwestië-Martens. In de Kamer heeft Pierlot antwoordend op een vraag van Carton de Wiart, verklaard, dat het incident Martens ernstig is. Het werd op parlementaire wijze geregeld, doch sinds eenige dagen zijn ten nadeele van Martens ernstige fei ten gesignaleerd, dateerend uit den tijd der be zetting, welke, indien zij waar zouden blijken, een hatelijk karakter dragen. De heer Pierlot deelde mede, dat een onpar tijdig onderzoek zal worden ingesteld zonder dat In de kringen der Britsche ambassade te Rome ontkent men ten stelligste, dat Lord Perth uit jonden voorstellen zou hebben ontvangen of aan graaf Cxano voorstellen zou hebben over gebracht inzake de oplossing van het vraagstuk o f^"sch-Italiaansche betrekkingen, in te genstelling met de geruchten, waarvan zekere iascistische bladen, met name de Popole di noma melding hadden gemaakt. In de zelfde kringen zet men uiteen, dat bij pLtKnf *L sprekingen tusschen Ciano en War ~ts sprake was van de versterking der S™ effetcieven in Libye, den feilen vln zekere artikelen in de fascistische pers Pr=»u ..^ar^mjk en den tegenover Engeland en Sr m de jongste nota van de officieuze ona ™a.zl0I|e Diplomatica naar aanleiding van de Paansche kwestie gebezigden toon. nieuwe luchtverbinding boedapest—berlijn. Hm~ilmenJ5:ort 2al een nieuwe luchtverbin- ften f°n tr tusschenlandïng geopend wor- 11 Boedapest en Berlijn via isjecno-Slowakije. Eerste nachtelijke luchtpostdienst in Frankrijk. i,,9p 17 Maart a.s. zal de eerste nachtelijke d» t in Frankrijk geopend wor- va» m ^ee-motorig Goeland toestel zal datum af dagelijks kort na mid- Van Tarbes in de Pyreneeën ver- Bnrrf* en met een tusschenlanding te Bordeaux naar Parijs vliegen. sprake zal zijn van een herhaling van het pro ces tegen de activisten. Bezuinigingen moeten doorgevoerd worden. De heer Gutt, minister van financiën, zeide. dat het deficit op de gewone begrooting voor 1938 wordt geschat op 1085 millioen. Voor 1939 verwacht men een deficit van 353 millioen. De buitengewone begrooting en de luchtver dediging voorzien in uitgaven van drie milliard. Daar de schatkist over 500 millioen beschikt, zal dus nog een bedrag van 2500 millioen moeten worden gevonden. De regeering moet een politiek van voorzichtigheid toepassen. Het is noo- dig bezuinigingen in te voeren. Er zal direct een plan worden uitgewerkt, dat beoogt het deficit op de begrooting voor 1939 te doen verdwijnen. De regeering zal voor 1 Juni de noodige maatregelen indienen. „Er bestaat geen verschil van meening over eenig onderwerp tusschen ons en Frankrijk". Geen sprake van bemiddeling tusschen Italië en Frankrijk. Lord Halifax. In antwoord op de vraag van het lid der Labouroppositie, lord Addison, of de re geering een verklaring kon afleggen betref fende de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland, heeft Lord Halifax een redevoering uitgesproken in het Effioiogjehuiis. Hij zeide o,m.: Het zou een groote dwaling zijn te veron derstellen, dat eenigerlei onuitgesproken voor behoud van eenigerlei aard gepaard ging met Chamberlains woorden betreffende de solida riteit met Frankrijk. Die verklaring was duidelijk en ondubbel zinnig. Wanneer ik het in de bewoordingen van een huiselijke vergelijking zou mogen zeggen, dan was de verklaring van den aard dier bor den, die wij thans op vele gevaarlijke punten in het land zien: „Halt, kruising met voor- rangsweg". En dat was de bedoeling er van, aldus Halifax. Er bestaat geen verschil van mee- nirug over eenig onderwerp tusschen ons en Frankrijk. Bijgevolg was er noch in Frankrijk, noch in dit land eenigerlei verbale bevestiging van onze solidariteit opnieuw noodig. Binnenkort zullen wij de gelegenheid heb ben de solidariteit in het licht te stellen, wanneer wij het hoofd der Fransche republiek verwelkomen (toejuichingen). Er is nog een punt, waarop ik den nadruk zou willen leggen, n.l. dat de Engelsch Fransche solidariteit niet de bedoeling heeft en nooit heeft gehad cm eenigerlei bedreiging van welken aard ook te vormen jegens een derde partij. Het Fransch-ïtaliaansch geschil. Lord Crewe, aldus Halifax, sprak over de geschilpunten tusschen Italië en Frankrijk. Aan den eenen kant is het zoo, dat, welke ook de ItaliaanschFransche punten van ge schil mogen zijn, zij primair, en ik leg den nadruk op dit woord primair, dit land niet aangaan, -maar aan den anderen kant hebben zij rechtstreeks betrekking op dit land en nauwe betrekking, omdat wij met Frankrijk de relaties onderhouden, waarover wij zoojuist spraken en omdat wij tevens verheugd zijn onze betrekkingen met Italië te hebben her steld en verlangend zijn die te handhaven. Ik moet er op wijzen, aldus de minister ver der, dat noch de Fransche, noch de Italiaan- sche regeeringen getoond hebben, verlangend te zijn naar de bemiddeling van een derde partij en natuurlijk kan niets van dien aard verwacht worden, tenzij en totdat beide par tijen die wenschen. In feite heeft op dit oogenblik de Italiaansche regeering nog niet formeel aangeduid wat naar haar meening de nauwkeurige punten zijn van geschil tus schen Italië en Frankrijk. Er is geen oorlogspartij. Ik heb gezien, dat in het buitenland ver klaard is, dat wij niet alleen wapenen voor veiligheid, maar voor een prëventieven oor log en er is ook gezegd, dat de regeering wel voorstander van den vrede kan zijn, maar dat er anderen zijn, die voor een oorlog zijn Een ieder moet zich er thans van bewust zijn, dat er in dit land geen oorlogspartij is, aldus spreker. Verantwoordelijke hoofden van Euro- peesche regeeringen hebben op ver schillende tijdstippen verklaard, dat oorlog geen voordeel brengt aan de overwinnaars. Dat is een verklaring welker waarheid den volkeren van Groot-Brittannië en Frankrijk nog tijdens het leven der huidige gene ratie aan het verstand is gebracht en 't is derhalve niet verrassend, dat zij in de voorhoede staan wanneer het gaat om veroordeeling van den oorlog als instrument van nationale politiek. Resultaat beantwoordt aan de verwachtingen. BURGOS, 24 Februari (Havas) De besprekin gen, welke Leon Berard en zijn medewerkers gisteren met Jordana hebben gehad, hebben ge duurd van 21 uur tot 22.45. Berard heeft aan de pers verklaard, dat deze lange bespreking alles heeft gebracht, wat ervan werd verwacht, doch vermoedelijk zal hedenochtend 10 uur een laatste bespreking worden gehouden. In een officieel communiqué, dat na de bespre king is gepubliceerd, wordt gezegd, dat Berax-d een onderhoud heeft gehad met Jordana, waarbij de besprekingen, welke Maandag zijn begonnen en welke werden onderbroken door de reis van Jordana naar Barcelona en Tarragona, werden hervat. Op den correspondent van Havas heeft dit la conieke communiqué zoomede de zwijgzaamheid van degenen, die aan de besprekingen deelne men, een gunstigen indruk gemaakt. Het terrein is geëffend en het onderhoud van gisterochtend heeft slechts ten doel enkele punten nog verder te bespreken. Berard heeft aan de pers geweigerd nadere inlichtingen te verstrekken. Maandag beslissing over erkenning van Franco Maandagmiddag zal de Fransche ministeri'aad bijeenkomen om een beslissing te nemen over een erkenning de jure van het rechtsche bewind in Spanje. Men kan nog niet met zekerheid zeg gen of dan besloten zal worden een ambassadeur naar Burgos te zenden, doch het lijkt wel zeer waaz-schijnlijk. Gisteren werd uit Parijs gemeld, dat Berard minister Jor.dana in kennis zou stellen van het feit, dat de Fransche regeering in beginsel be sloten heeft Franco de jure te erkennen Voorts verluidde, dat Berard daaraan zou toe voegen, dat de erkenning in het begin van de volgende week van kracht zal worden. In wel ingelichte kringen wordt verklaard, dat de er kenning van Franco tot een voldongen feit zal worden in de bijeenkomst van den ministerraad in Parijs op Maandagmiddag a.s. Men gelooft, dat de Britsche regeering. waarschijnlijk eveneens Maandag, een aankondiging het licht zal doen zien gelijkluidend aan die van het Fransche ka binet. Hedenochtend zal Berard een ontmoeting met Hodgson hebben. Interpellatie In de Fransche Kamer Er wordt medegedeeld, dat een interpellatie, welke gistermiddag is ingediend door de Fransch- Spaansche vriendschapsgroep in de Fransche Kamer,'en welke beoogt, zich te verzetten tegen erkenning de jure van de regeering te Burgos door Frankrijk, het vraagstuk der erkenning te gen alle verwachting in naar parlementair ter rein zal hebben verlegd, nog voor het door de regeering is afgehandeld. Daladier zal zich tegen het houden van een onmiddellijk debat verzetten en aan een verzoek om de behandeling der in terpellatie op te schorten de kwestie van ver trouwen verbinden. In de wandelgangen van de Kamer acht men het nagenoeg niet twijfelachtig, dat de meerderheid de meening van de regee ring zal onderschrijven, en men meent dan ook, dat deze stilzwijgend gemachtigd zal zijn, Bur gos te erkennen. Telegrammen wisseling tusschen Franco en Hitler. Franco heeft ter gelegenheid van den troe- penschouw in Barcelona een telegram aan Hitier gezonden, luidende „Toen de nationalisten Barcelona binnen trokken, bevonden zich de heldhaftige Duit- sche vrijwilligers onder de zegevierende troe pen en het Spaansche volk heeft in hen Duitschland en den Führer toegejuicht". Hitier heeft daarop geantwoord met een telegram, waarin hij verklaarde: „Duitsch land en het leger verheugen zich er over, dat de Duitsche vrijwilligers het recht gehad hebben om te strijden in het jonge, roemrijke nationalistische leger aan de zijde van hun Italiaansche kameraden en dat zij een be scheiden bijdrage hebben mogen leveren tot de bevrijding en het herstel van het nationa le Spanje" Del Vayo nog steeds te Parijs. In tegenstelling met sommige berichten, is Del Vayo niet naar Valencia teruggekeerd. Hij bevindt zich op het oogenblik te Parijs en men weet niet wanneer hij zal vertrekken. Ruilovereenkomst tusschen Duitschland en Australië. Vroeger was Duitschland één van de voor naamste koopers van Australische wol, doch sinds 1933 zijn de Duitsche aankoopen aanzien lijk gedaald, daar de Australische handelaren weigerden een ruilovereenkomst aan te gaan. Zuil? een overeenkomst is thans echter van kracht geworden. Een machinefabriek in Bruns- wijk zal machinerieën leveren ter waarde van 120.000 pond sterling, voor een cementfabriek nabij Sydney. De betaling hiervan zal geschie den in Australische wol via het filiaal van een Duitsche firma in Sydney, welke mededeelt, dat deze wol een aanvulling vormt op de hoeveel heid welke Duitschland normaal koopt. Naar gemeld .wordt, worden ook onderhande lingen gevoerd :tusschen een delegatie van Duit sche handelsvertegenwoordigers en verschillen de groepen Amerikaanschè landbouwers door een ruilovereenkomst. Voorgesteld is 150.000 ton tarwe en verscheidene honderdduizenden ton nen vet te ruilen voor Duitsche machinerieën, draad en andere producten. Voorwaarde hier voor is, dat een middel zal worden gevonden om de Duitsche goederen te plaatsen zonder gebruik te maken van de diensten van een bemiddelaar. Nieuwe wettelijke bepalingen in zake de „Heilpraktiker". Hun merkwaardige positie en historie Onze Berlijnsche correspondent schrijft: In een der vele dankbrieven aan den fabri kant van een universeel geneesmiddel schrijft iemand, die verzekert zich wekenlang onbeha gelijk en hangerig te hebben gevoeld, dat het middel hem de lang ontbeerde nachtrust had weer geschonken, dat zijn eetlust was terugge keerd, zijn stap weer veerkrachtig is en hij weer frisch en opgewekt zijn dagelijksch werk kan verrichten. Het schrijven vloeit over van dankbaarheid en van aanbevelingen aan zijn medemenschen, die gekweld worden door de zelfde lasten, die hem zoo zeer het leven hadden vergald. Zijn vj-ouw had nl. last van rheumatiek en andere pijnlijke kwalen en had voortdurend lig gen kreunen, wat den man in zijn nachtrust ge stoord had. Het geneesmiddel had haar pijn ver doofd! Er is helaas bij het dankschrijven geen portret gevoegd, dat ons dezen curieuzen echt genoot laat zien voor en na het gebruik van het middel, dat zijn vrouw innam. De man had voor zijn bestendig welzijn, en toch ook wel voor de genezing van zijn vrouw, tegelijkertijd weer zes flesschen van het goedje besteld, en dus zijn vrouw op eigen houtje ver der „geneeskundig behandeld". Door de geweldige vlucht der artsenij-indus trie zijn wij ontegenzeggelijk rijk aan weten schappelijk uitstekend samengestelde en welbe proefde geneesmiddelen, die, juist toegepast, ons van groot nut kunnen zijn.Zij brengen echter het gevaar, dat we allen kwakzalver worden en pas naar den dokter loopen, als een verkeerd geno men middel geen baat bracht of erger bleek dan de kwaal. Kwakzalvei-ij aan eigen lijf of uit hulpvaardigheid jegens anderen is bij ons niet strafbaar, wel die uit winstbejag. In Duitschland evenwel bestaat sedert 1869 feitelijk onbegrens de vrijheid voor het uitoefenen der geneeskunst en voor de bereiding van geneesmiddelen. Ei- was tot dusver geen enkel wettelijk voor schrift, dat bepaalde eischen stelde aan kennis bekwaamheid en betrouwbaarheid voor de be reiding van artsenijen en iedereen kon ze voor schrijven en verkoopen. Alleen wanneer de be handeling of de artsenij daarbij voorgeschreven voor den patiënt gevaarlijke gevolgen had en ook als van bedrog sprake kon zijn werd de „Kurpfuscher" gerechtelijk vervolgd. Hij werd echter niet vervolgd wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunst, maar wegens bedrog of het toebrengen van lichamelijk letsel. Ten aanzien van een land waar de medische wetenschap toch op zoo hoog peil staat moet dit verwondering wekken. Er is aanleiding te vra gen of het vrijlaten van de uitoefening der ge neeskunst, zeventig jaar geleden, voortsproot uit een onbewust vertrouwen in aangeboren Ger- maansche geneeskunst, een vertrouwen, dat in- tusschen bij de Nazis heel bewust is geworden. Er zyn ergens in Duitschland oude schedels gevonden met builen, gaten en schrammen, die voor den onbevangen archeoloog een bewijs te meer waren van den vechtlust der oude Germa nen. Maar de Nazi zegt er in zijn nieuwe leer boeken van: „De chirurgische vaardigheid in den vóór- christelijken Gennaanschen tijd was verbazing wekkend. Talrijke vondsten op Duitschen bodem van schedels uit het steenen tijdperk getuigen onweerlegbaar van het gelukken van zelfs de zwaarste operaties vuursteen schedeltrepana- tie". Hoewel in den loop der zeventig jaren dik wijls beschaamd, is dat vertrouwen in de huidige Germaansche generatie toch nog groot genoeg om toe te laten dat ook zij „die niet als arts be roepen zijn", de geneeskunst uitoefenen als „Heilpraktiker". Een wet, die vandaag is uitge vaardigd, legt hun echter enkele verplichtingen op voor ontwikkeling, voorbereiding en organi satie in rijksverband. Het komt ons ongeloofe- lijk voor, dat tot op vandaag in een land als Duitschland elke onontwikkelde leek zich zonder eenige controle of waarborg als „Heilpraktiker" kon presenteeren en de geneeskunst als beroep kon uitoefenen of naar onze opvatting kwakzalveren. Hoe gladder de man, hoe grooter het succes voor zijn beurs en af en toe ook wel toevallig voor den patiënt. Want suggestie doet veel. Dat het systeem kon blijven bestaan ligt waar schijnlijk aan den eerlijken wil en de toewijding van vele praktikanten, die door ervaring over tuigd waren van de juistheid hunner behande lingsmethode. Maar men vraagt zich ook hier nu toch af hoe het mogelijk was, die menschen zonder eenigen waarborg voor kennis en be trouwbaarheid en zonder toezicht te laten heel- meesteren. Men geeft den beroemden patholoog Rudolf Virchow de schuld. Deze groote vorscher en geestdriftige democraat zegt men had in 1848 bij de révolte op de barricaden in Ber lijn meegevochten. In 1871 werkte hij voor het medisch gebied mee aan de grondwet van het nieuwe keizerrijk. Onder de leuze „vrijheid en gelijk recht voor allen" verlangden de kwakzal vers vrijheid voor de uitoefening van hun vak. Virchow, die meende dat het met de kwakzal verij niet zoo'n vaart zou loopen, verkreeg voor hen die vrijheid, wettelijk vastgelegd. Hij hield er zich van overtuigd, dat bij het hooge peil der medische wetenschap er maar heel weinig Duit- schers zouden zijn, die zoo onverstandig konden wezen naar een kwakzalver te gaan, terwijl hun toch overal uitstekend gevormde artsen ter be schikking stonden, die het menschelijk organis me door jarenlange studie hadden leeren ken nen. De kwakzalvers, die van toen af „Heilprak tiker'' heetten, kregen meer toeloop dan Vir chow had verwacht. Nu komen ze eindelijk on der staatscontrole. De geneespraktikant blijft bestaan, wettelijk erkend, maar zoo bepaalt de nieuwe wet wie de geneeskunst, zonder arts te zijn wil uitoefenen heeft daartoe wette lijk verlof noodig. Wie tot nu toe de geneeskunst als beroep heeft uitgeoefend en verder wil uitoefenen krijgt daartoe verlof naar verhouding der uitvoerings bepalingen. Hij voert de beroepsaanduiding „Heilpraktiker". Wie het vak nog niet heeft uitgeoefend, kan alleen bij uitzondering toe stemming verkrijgen. Wie door bijzondere prestaties zijn geschikt heid voor het vak heeft bewezen, kan op voor dracht van den minister van Binnenlandsche Zaken tot de studie der medische wetenschap worden toegelaten als zal zijn gebleken, dat hij die studie met succes kan volgen. Wie zonder verlof het vak uitoefent, krijgt ge vangenisstraf. Het komt er dus op neer, dat de „Heilpraktiker" uitsterft en „wilde" kwakzal verij voor de toekomst verboden is. H. L. „Hamlet" krenkend voor de Japansche zeden. De politie te Osaka in Japan, heeft de opvoeringen van „Hamlet" van Shakespeare, dat in het Japansch vertaald werd, verboden op grond van het feit dat het „krenkend zou kunnen zijn voor de openbare zeden". Hoe dit het geval kan zijn, vermeldt de politie niet, maar men gelooft, dat de twee voornaamste redenen voor het verbod zijn de ongunstige voorstelling van het koning schap en Hamlet's gevaarlijke gedachten". „Hamlet" is langen tijd het populairste stuk van Shakespeare bij het Japansche publiek geweest. hongarije treedt toe tot anti- kominternpact. Gistermorgen heeft in het ministerie van buitenlandsche zaken te Boedapest de for mele onderteekening plaats gevonden van het protocol, waarbij Hongarije toetreedt to het anti-kominternpact. Rheumatische pijnen. Mijnhardtjes maken U geheel pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) BI ADM) PPCERAMMA de japanners op hainan. HAIKAU, 24 Febr. (Domei) Het Ja pansche detachement dat gisteren de haven Wentsjang op het eiland Hainan heeft be zet, heeft zijn opmarsch in Oostelijke rich ting voortgezet en vandaag zonder tegenstand te ontmoeten, de havenstad Tsinglan ingeno men. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (c.a. 8.16 Berichten). 10.00 Moi-genwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (ca. 12.15 Bez-ichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Esme ralda. 3.00 Reportage. 3.30 Utrechtsch Stedelijk orkest, soliste en Aerdenhout's Vrouwenkoor (opn.). 4.30 Schaakles. 4-50 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 VARA-Ka- lender. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus „Nederlanders in Amerika". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.20 VARA- orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.15 En nu.... Oké. 10.25 Toespraak „Nog twee maanden". 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Community-Singing (opn.) 11.00 De Ramblers. 11.30—12.00 Gramofoon muziek. hilversum n, 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orket. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-Me- lodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO- orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melo- disten en solisten. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gz-amofoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de moderne Engel- sche letterkunde. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gra mofoonmuziek. 8.45 KRO-orkest. KRO-Melo- disten en solisten. (Om 10.00 „Wat nu"). 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Sportoverzicht. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie met muzi kale omlijsting. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Het BBC-Theater- orkest. 2.20 Ox-gelspel. 2.50 Mantovani en zijn Ti pica-orkest. 3.15 Sportreportages. 5.20 Jack Payne met zijn Band. 6.20 Bez-ichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Blazex-s-trio en piano. 7.20 Het John Dickinson (Apsley) orkest. 7.50 Actueele uitzen ding. 8.20 Music-Hall-jrogx-amma. 9.20 Berich ten. 9.45 Uit Aznerika: Amerikaansch overzicht. 10.00 Radiotooneel. 11.00 Pianovoordracht. 11.25 Fz-ansche causeiüe: „L'Alsace depuis la guerre". 11.40 Billy Cotton en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Conservatorium orkest. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.05 Jane Evrard's damesorkest. 2,35 Gramofoon muziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Pianovooi'draeht. 4.05 Zang. 5.05 Pianovoordracht. 5.20 Gz-amofoonmuziek. 5.45 Chansons. 6.00 Gramofoonmuziek. 7.20 Het Fr. Gz-as-oz-kest. 8.35 Vioolvoordracht. 8.50 Radio tooneel. 9.30 Variété-programma. 10.25 Sympho- nieconcert m. m. v. het Amicitia-koor. 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.2012.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gz-amofoonmzzziek. 6.30 Walter Raatzke's orkest. 7.50 Het Danziger Landesorkest. 11.20 Omroep-Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmu ziek. 3.20 Omi-oep-Amusementsoz-kest en solis ten. 6.30 Wintex-hulpprogx-amma. 8.20 Omroep orkest en solisten. 9.30 Leo Eysoldt's orkest, vroolzjk instrumentaal kwintet en solisten. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Omroeporkest BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gz-amofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gz-amofoonmuziek. 2.25 en 3.0f Orgelspel. 3.20 Gramofoonmuziek met toelich ting. 4.20 Het José Guédariana-orkest. (4.50 5.05 Gramofoonmuziek). 6.20 Omz-oeporkest en -koor, solist en gramofoonmuziek. 8.20 Gramo foonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.20 Cabaret programma. 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 1.302.15 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Het Trio Pro Musica, 3.05 Accordeon en zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.30 en 5.55 Jean Omer en zijn orkest. 6.35 Gz-amofoonmuziek met toe lichting. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Variété-programma. (9.00—9.30 Reportage). 10.30 Belgisch Pianokwartet. 11.2012.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest, pianoduo Hans Bund en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Strijk kwartet. 10.05 Berichten. 10.20—12.00 Omroep- amusementsorkest en solisten (opn.).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9