VELSEN IJMUIDEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN \Fat was de club van dertien? D« jongeren spraken let jongeren. S vraag fh/ons "ardbeienstadje in de (Stolen dagen herhaaldelijk gesteld, maar a s SSne hierop werd niet gevonden, zoo- f t°vrien listeravond naar gebouw Odeon" «trókken om op deze vraag het ant- S te vernemen. Die oplossmg kwam al want de heer W. Doevedans, onder leiding de vergadering stond zei na een H»e inleiding, dat deze vergadering een SSnda-ïvond was van de Christelijke ?e2iannenvereeniging „Excelsior", onder- ffdSg van het Ned. Jongelings Verbond. Voorts merkte spr. op, dat iedereen m zijn VUL" uiowinvi tnmt. t.p. staan sn r>rn- »wn voor problemen komt te staan en pro- ontKOm wzxnru omdat men nergens de De jaarlijksche uitvoeringen van Hercules. maar meestal verkeerde SeSkheid vindt. In een Chr. Jongeman- nenvereeniging kan men echter een basis Sen voor het leven, nJ. door Jezus Christus. Hierna hebben leden van de Jongemannen- vpreenigingen uit Beverwijk, Velsen en IJmui- Sn verteld van wat de Christelijke Jonge- mannenvereeniging voor hun leven is en hun u-ven is geweest. Deze eenvoudige mededee- fm over de ervaringen van deze jonge- menschen werden afgewisseld met eenige voordrachten, die zeer in den smaak vielen. In de pauze, waarin thee werd geserveerd, was er gelegenheid om zich met de leden van de vereenigingen te onderhouden, waarvan ppn druk gebruik werd gemaakt. De vergade ring werd met dankgebed gesloten. De voor zitter van de plaatselijke af deeling van het NJV sprak voorts nog een krachtige opwek king om a.s. Woensdagavond de vergadering van de C.J.M.V. „Excelsior" te bezoeken. Deze geheel op een nieuwe leest geschoeide propaganda-vergadering mag zeker geslaagd heeten. JAARVERGADERING VAN DE A. J. C. De plaatselijke afdeeling van de A. J. C. hield een goedbezochte jaarvergadering in het clublokaal van „Nieuw Leven". Na de openingswerkzaamheden wekte de voorzitter, de heer C. Groot, de-leden op zoo veel mogelijk mede te werken aan het welsla gen van de op 1 Maart a.s. te houden propa- gandavergadering in gebouw „Adrichem". Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Bruins, bleek, dat het ledental van de afdeeling in het afgeloopen jaar met 16 was toegenomen en momenteel 53 bedraagt. Het verslag van de penningmeester esse, mej. J. Trieling, sloot met een klein batig saldo. Nadat door de controlecommissie was ge rapporteerd dat kas, boeken en bescheiden in beste orde waren bevonden, dankte de voor zitter beide functionarissen voor het vele werk in het belang der afdeeling verricht. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de plaats van mej. J. Trieling, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer K. Sluis. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. Bruins. De aanvoer van aardbeien. Verbetering van de kwaliteit urgent. In de a.s. Woensdag te houden vergadering van de aanvoerders der Vereenigde Veilingen zullen onder meer besprekingen worden ge voerd over en middelen worden beraamd tot het opvoeren van de kwaliteit der met dop, dus voor de binnenlandsche markt geplukte aardbeien, bijv. door uitschot van kleine, mis vormde, lichtgekleurde of ongeschikte vruch ten vooral van de soort „Moulin Rouge". Tevens zal worden overwogen, wat kan wor den gedaan ter bestrijding van het zooge naamd opmaken der sloffen. Hiervoor zou een vrijwillige keuring voor de veiling kunnen plaats hebben met uitreiking van een certi ficaat voor „extra kwaliteit". Verder zal wor den overwogen wat in het algemeen kan worden gedaan voor de opvoering van de kwaliteit der Beverwijksche aardbeien, ook die zonder dop worden aangevoerd. Op verzoek van de fabrikanten zullen nu en dan steekproeven worden genomen op het ge wicht van de aardbeien, aangevoerd in ge combineerde partijen. Voor den afzet van aardbeien zullen de morgenveilingen weer worden ingevoerd in dien de wenschelijkheid blijkt. Al deze maatregelen zullen worden genomen door de beide Beverwijksche veilingen ge zamenlijk CHRISTELIJKE METAALBEWERKERSBOND De feestelijke jaarvergadering van den Chr. Metaalbewerkersbond is vastgesteld op Donderdag 16 Maart in het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Het aantal ingeschreven werkloozen Op 28 Februari en t Maart. De Christelijke Gymnastiekvereeniging „Hercules" zal op Dinsdag 28 Februari en Woensdag 1 Maart haar jaarlijksche gym- nastiekuitvoering geven in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat. Het programma vermeldt onderstaande nummers: I. Opmarsch. opening. 2. Kleuters a. meis jes, b, jongens. 3. Gedeelte van een les jon gens. 4. Klassikaal brug. jongste meisjes. 5. Lengtepaard, dames. 6. Spelen, jongste meis jes. 7. Intermezzo „Les Patineurs". 8. Veer- plank hoogspringen. 9. Middel-brug, heeren. 10. Intermezzo „Gedresseerde paardjes". II. Laagrek, jongens. 12. Hoogrek. heeren. 13. Baloefeningen, oudste meisjes. 14. Veer- plank-brug, dames. 15. Vrije oefeningen, hee ren. 16. Veerplank-paard, oudste meisjes. 17. Knotsoefeningen, dames. 18. Sluiting. De algemeene leiding van de uitvoeringen berust bij den directeur van „Hercules", den heer C. P. Nieuwenweg. FEESTVIERENDE ZANGERS. Op Zaterdag 18 Maart houdt het Hoogoven- zangkoor „Door Zang tot Vriendschap" een feestavond in gebouw „Odeon". JAARVERGADERING ALG. NEDERL. METAALBEWERKERSBOND. De plaatselijke afdeeling van den A. N. M. B. houdt op Donderdag 9 Maart a.s. haar jaarvergadering in gebouw „Adrichem". De agenda vermeldt naast de jaarverslagen van secretaris en penningmeester een be stuursverkiezing. DE ZWALUWEN—HILVERSUM. Zondag a.s. speelt de Zwaluwen voor de competitie van den N.A.S.B. tegen Hilversum. De thuisclub komt als volgt uit: Doel: Leijen. Achter: Freek, M. de Reuver. Midden: Van Thiel, Warrink, Adelaar. Vóór: Gerrits, Onstenk, A. de Reuver, Man denmaker en Schweitzer. De Wereld-gebedsdag voor den Vrede. Gisteravond kwam de plaatselijke af deeling van den Nederlandschen Christen Vrouwen Bond in het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat samen am deel te nemen aan den wereld gebedsdag voor vrouwen, die ieder jaar op den Vrijdag van de eerste lijdensweek ge houden wordt. Deze bijeenkomst, welke een liturgisch karakter droeg, werd door me vrouw van KatwijkRavenstein geleid. De Liturgie die voor dezen avond gekozen was was getiteld „Laat ons onze liefde in daden omzetten". De avond werd door mevrouw van Katwijk op de gebruikelijke wijze gesloten. ANTI-REV OLUTIONNAIRE KIE SV EREENI GIN G De Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging zal op Vrijdag 31 Maart een vergadering in het Geref. Vereenigingsgebouw aan het C. H. Moensplein houden. Spreker voor dezen avond is den heer F. P. Vermeulen, lid Provinciale Staten, over het onderwerp: „Verkiezing voor de Provinciale Staten". BURGERLIJKE STAND. Bevallen: N. Langbroek-Kat., d., Tuinderstraat 118, IJmuiden. C. v. Wetering-Koks. z., Ken- nemerlaan 170, IJmuiden. M. A. Thijssen- Heeremans, z., Walravenstraat 15, Veisen-N. H. Vrijhof-v. d. Linde, d„ de Ruyterstraat 184, IJmuiden. E. Maarschalk-Koster, z., Rijks weg 402, Santpoort. L. G. Schellinger-Wal- smit, d., Walravenstraat 4, Velsen N. J. Riet- dijk-v. d. Hoek, z., Tuindersstraat 64, IJmuiden. W. E. Koelma-Ober, d., Narcissenstraat 21, Santpoort. C. C. Rooijmans-Dik, z., Bever wijk. H. Koppenaal-Kraaijeveld, d., Hageveld straat 11, Santpoort. J. A. Visser-Roelofs, z., Kerkweg 33, Santpoort. Overleden: Geene. Ondertrouwden: C. J. Koopman, de Ruijter dwarsstraat 8, IJmuiden en K. van Urk, de Ruij- terdwarsstraat 8, IJmuiden. Toek. adres: de Ruy- terdwarsstraat. 8, IJmuiden. P. Rademakers, Rijksweg 240, Velsen en H. Völker, Rijksweg 240. Toek. adres: Rijksweg 240, Velsen. Th. J. van Amersfoord, Schuitstraat 13, Sant poort en A. C. H. Booij, Mahustraat 51, IJmui den. Toek. adres: Helmstraat 5 rd., IJmuiden. W. Vons, Wijkerstraatweg 120, Velsen (N) en J. Koeman, Doodweg 41, Velsen (N) Toek. adres Duinvlietstraat 47, Velsen (N.) Gehuwden: J. Blokzijl en A. Mulder, Haarlem Rijnstraat 67. J. D. Knap en A. van der Velde, Beverwijk, Hoflanderweg 97, C. Bierens en M. Boekei. J. v. Heemskerkstraat 48, IJmuiden, D. G. Sala en H. Blok, Assendelft. J. Ven- verloo en A. Dooijes, Engelmundusweg 34a, IJmuiden. Th. Pronk en A. Timmer, Schoon- oortstraat 40, Velsen-N. Bleef vrijwel ongewijzigd. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling waren aan het einde dezer week in totaal 1048 werk zoekenden ingeschreven tegen 1040 aan het einde der vorige week. In Beverwijk waren daarvan 904 (vorige week 883) en in Heemskerk 144 (vorige week 157) werkzoekenden woonachtig. ALS DE LENTE KOMT. Ook exploitanten van de Beverwijksche Ijsbanen zijn de meening toegedaan, dat het regiem van Thialf dit jaar niet meer terug komt, want de dijk om één der banen is ten minste doorgestoken, zoodat binnenkort de koeien weer op de voormalige ijsbaan kunnen grazen. Ziekten en parasieten in het aardbeiengewas. Bestrijding van de kosten. Van de regeering en de provincie is mede werking verkregen voor het wetenschappelijk onderzoek naar de ziekten en parasieten in oet aardbeieengewas en voor den aanleg van «en proeftuintje. Slechts een vierde deel van ae kosten betoeft te worden gedragen door de veilingen te Beverwijk, Castricum, Heiloo, Alk maar en Haarlem. De veiligen te Beverwijk zullen deze kosten pestrijden uit het bedrag verkregen door in- noudmg van een premie, die steeds op de eerste 30 wagens wordt gedaan. Wanneer stempelen? De stempeluren voor de komende week. De stempeltijden voor de werkloozen, leden van de onganisatie's, aangesloten bij de vak centrales in het tijdvak van 27 Februari t.m 4 Maart 1939 zijn als volgt vastgesteld! Beverwijksche Bestuurdersbond op Maan dag van 9.— tot 9.30 uur. Overige dagen van 9.45 tot 10.15 uur en 2.45 tot 3.— uur. Plaatselijk Arbeidssecretariaat op Maandag van 9.tot 9.15 uur. Overige dagen van 10.45 tot 11 uur en 3.15 tot 3.30 uur. Christelijke Besturenbond op Maandag van 9.tot 9.15 uur. Overige dagen van 10 tot 10.15 uoir en 3.— tot 3.15 uur. RJK. Volksbond Beverwijk: op Maandag van 9.tot 9.30 uur. Overige dagen van 9.45 tot 10.15 uur en 2.45 tot 3 uur. R.K. Volksbond Wijk aan Zee op Maanda; van 9.tot 9.15 uur. Overige dagen van 10.15 tot 10.30 uur en 3.15 tot 3.30 uur. Openbare veroudering Vereenigd< Veilingen. Besprekingen over teelt en afzet. Woensdagmiddag a.s. te 2 uur zal in de veilingzaal aan de Breestraat deo jaarlijksche openbare vergadering worden gehouden van alle aanvoerders van de Vereenigde Veilingen. Alle zaken, die het veilen en den afzet van het product betreffen, worden in deze verga dering besproken. Alle inbrengers van de veiling, leden, zcowel als niet-leden, hebben recht van toegang en mogen ook aan de be sprekingen deelnemen. De directeur, de heer W. de Groot zal het jaarverslag' uitbrengen, gevolgd door mede deelingen van den voorzitter o.a. over den aanvoer van aardbeien. Voorts vermeldt de agenda het rapport van den keurmeester, de behandeling van de (in ons blad uitvoerig gepubliceerde) circulaire van het Centraal Bureau van de Veilingen en het rapport van de bedrijfuitkomsten van 120 tuinbouwbedrijven door de beide Bever wijksche veilingen en van de teeltuitkomsten van 24 dezer bedrijven. CASTRICUM HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE GASFABRIEK. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het gemeentelijk gasbedrijf zal op Maandag 27 dezer des voormiddags te elf uur een bijeen komst worden gehouden ten kantore van het bedrijf. Deze jubileumherdenking is georgani seerd door het gemeentebestuur. ALGEMEENE ACHTING. In het bericht over het a-s. jubileum van den heer G. v. d. Akker was tot onzen spijt van het woord „algemeene" de eerste letter greep weggevallen. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat bedoeld was de alge meene achting, welke men den a.s. jubilaris toedraagt. Wat de tuinders kregen. Spruiten I 4052 ct. per K.G. Spruiten II 3239 ct. per K.G. Koppen 10—14 ct. per K.G. Schorseneeren II 5—8 ct. per K.G. Witlof II 14—18 ct. per K.G. Prei I 1015 ct. per K.G. Prei II 7—9 ct. per K.G. Boerenkool 17—19 ct. per K.G. Knolselderie 10—14 ct. per stuk. „GODSDIENSTIGE OPVOEDING". In het gebouw van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden heeft gisteravond een winterlezing plaats gehad, waarin als spre ker optrad, de heer J. D. Rutgers v. d. Loeff uit Hilversum, die tot onderwerp had „Gods dienstige Opvoeding". Men zal direct begrijpen, aldus begon spre ker, dat men hierbij niet de lichamelijke oefening uitsluit. De opvoeding van het kind heeft vele zijden. Duidelijk bracht spreker naar voren, welk een invloed het milieu uitoefent. Ook de erfe lijkheidsleer doet zich gelden. Hiermede moet een opvoeder rekening houden De doelstelling van de opvoedkunde bracht spreker uitvoerig naar voren, waarbij hij wees op het verschil. De beste opvoedingsmiddelen zijn het voorbeeld en de tucht. Hierbij zeide spreker, moet men echter voorzichtig zijn met het gebruik maken van voorbeelden. In ver band met de tucht en de gehoorzaamheid be staan vreemde gedachten. De ware opvoed kunde bestaat niet in het dwingen, maar in het leeren vertrouwen. Tucht als straf, noem de spreker iets abnormaals, waarom hij waar schuwde zoo weinig mogelijk te straffen. Bij de denkwijze in de opvoeding en de per soonlijkheid van het kind moet als kern door stralen een geestelijke werkelijkheid. Hierbij vestigde spreker de aandacht op de geestelijke waarde die een opvoeder persoonlijk moet weten te bezitten. Bij de opvoeding dient men wel degelijk een religieuze opvoeding te geven. Het eerste hier van moet het kind ontvangen in het gezin. Uitvoerig besprak de heer Rutgers de gezins opvoeding, in het bijzonder de religieuze op voeding. Men moet echter niet opdringend met religieuze gedachten zijn. Een belangrijke factor is ook het milieu, waarin een kind op ouderen leeftijd terecht komt. Aan het eind van zijn betoog vestigde spre ker in het kort de aandacht op de taak der school bij de opvoeding van het kind. Hierbij vestigde spreker de aandacht op het feit, dat in de laatste tijden stemmen opgaan om den Bijbel weer een plaats op de school te geven. Na een korte pauze was er gelegenheid om vragen, naar aanleiding van het besproken onderwerp, tot spreker te richten. Van deze gelegenheid werd door enkelen gebruik ge maakt. Om het damkampioenschap van „Kennemerland". De Indeeling van het programma. De eerste ronde voor de le, 2e en 3e klasse om het damkampioenschap van Kennemer land is vastgesteld op Maandag 27 Februari a.s. De wedstrijden worden gespeeld in het club lokaal van de damclub „Stabiel" te Santpoort Wüstelaan. Voor de leden van de Beverwijksche dam club luidt het programma als volgt: le klasse A: J. Hoogerwerf—F. Schmidt. 3e klasse A: A. Hofland—E. Broek. M. HoogvorstG. Jonker. 3e klasse B: J. VerbeekJ. Waal. 3e klasse C: M. Rietkerk—P. Zwier. Op Dinsdag 28 Februari wordt de tweede ronde gespeeld voor de hoofdklasse. Deze wedstrijden worden gehouden in het clublo kaal van D. C. IJ. De wedstrijden zijn: P. C. Bais—A. Ligthart. W. Spanjaard—B. Dukel. Donderdag 2 Maart vindt in het clublokaal van de Beverwijksche damclub voor de tweede klasse A. de wedstrijd C. Kluft—F. v. Son plaats. J. Bakker en C. Rietkerk respectievelijk ingedeeld in de eerste klasse A en B zijn vrij Het echtpaar Engelhart-Kok 65 jaar lief en leed gedeeld. 1 Maart a.s. zal het 65 jaar geleden zijn, dat opa Engelhart, wiens doopnaam Nicolaas is en opoe (geboren Maria Kok) te Velsen in den echt verbonden werden. SCHIP VAN Verm. aankomst LAATSTE BERICHT Alkmaar (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Agamemnon (Ned.) Baarn (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) x) Brand (Noor) Bennekom (Ned.) x) Br. Energy (Br.) x) Barneveld Bintang (Ned.) x) Berenice (Ned.) Caribia (Du.) x) Colombia (Ned.) x) Dahomian (Eng.) Deucalion (Ned.) Eurylochus (Eng.) x) Escambia (Ital.) Enggano (Ned.) x) Freiburg (Du.) Glenearn (Eng.) x) Ganymedes (Ned.) Gloriastella (Ital.) Hanau (Du.) Hermes (Ned.) Irene (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) J. v. Oldebarneveld (N.l Jaarstroom (Ned.) Juno (Ned.) Karnak (Du.) Kosti (Gr.) Kindat (Eng.) Kurmark (Du.) Kongsgaard (No.) Lekhaven (Ned.) Megara (Ned.) Moena (Ned.) x) Maaskerk (Ned.) Montferland (Ned.) x) Merope (Ned.) Nijkerk (Ned.) Neleus (Eng.) x) Nueva Granada (Noor) Norfinn (Noor) x) Nidarholm (Zw.) Phrontis (Ned.) Promotheus (Eng.) x) Prahova (Roemeen) Polydorus (Ned.) x) Poelau Bras (Ned.) Pericles (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Perseus (Ned.) Paul Harneit (Du.) Rhea (Ned.) Reggestroom Rendsburg (Du.) Seruoskerk (Ned.) x) Sembilan (Ned.) x) Sigurds Faulbaums (Let Saleier (Ned.) x) Tjikandi (Ned.) x) Theseus (Ned.) Unbé Mendi (Sp.) Venus (Ned.) Vesta (Ned.) Voluntas (Ital.) Vulcanus (Ned.) Waterland (Ned.) Walkure (Du.) Zuiderkerk fNed x) Zaanland (Ned.) Chili Buenos Aires Midd. Zee Chili Chill West Afrika Chili Abadan (via Antw.) Chili Batavia Kopenhagen West Indië Hamburg West Afrika Alexandria Batavia Huelva Hamburg Ned. Indië Japan Alexandrië La Plata Ned. Indië Zwarte Zee Hamburg Z. Afrika Batavia West Afrika Midd. Zee Ned. Indië Pt. Redan Rassein Ned Indië Londen La Plata Curaqao (v. R'dam) Batavia Hamburg Hamburg Venetië Zuid Afrika lapan Pt. Arthur (via Hull) Corpus Christie Bona Ratavls Batavia La Plata Batavia Ned. Indië West Indië Hamburg (via Bremen) Danzig Aruba Midd. Zee West Afrika Bintang Japan Ned. Indië La Plata Ned. Indië Batavia Stettin Bilbao (v. IJm.) Constantza Midd. Zee La Plata Zwarte Zee Buenos Aires New Orleans lapan Buenos Aires 6 Maart 28 Febr. 4 Maart 26 Febr. 8 Febr. 29 Febr. 27 Maart heden 25 Maart 9 April 8 Maart 11 Maart 26 Febr. 10 Maart 25 Febr. 8 April heden 23 Maart 28 Febr. 25 Maart 26 Febr. 5 Maart 8 Maart heden 19 Maart 9 Maart 16 Maart 1 Maart 2 Maart 27 Febr. 10 Maart 8 Maart 10 April 25 Febr. heden 25 Febr. 9 Maart 9 Maart 28 Febr. 27 Febr. 29 Febr. 23 Febr. van Liverpool. 19 Febr. van Bahia. 23 Febr. van Gibraltar. 24 Febr. te Antwerpen. 17 Jan. te Callao. 17 Febr. van Sassandra. 22 Febr. te Callao. 21 Febr. van Aden. 22 Febr. van Callao. in lading. 24 Febr. vertrokken. 22 Febr. van Barbados. 25 Febr. vertrokken. 19 Febr. van Freetown. 24 Febr. te Antwerpen. 23 Febr. van Belawan. 18 Febr. vertrokken, in lading. 18 Febr. van Padang. 21 Febr. v. Kobé. 22 Febr. van Kymassi. 17 Febr. te Santa Fé. 19 Febr. van Port Said. 22 Febr. te Izmir. 25 Febr. vertrokken. 21 Febr. van Dakar. 19 Febr. van Colombo. 19 Febr. van Las Palmas. 20 Febr. te Valimitika. 19 Febr. van Gibraltar. 22 Febr. van Sabang. 6 Febr. vertrokken. 22 Febr. van Soerabaja. 24 Febr. uitgeklaard. 10 Febr. te Rosario. 11 Febr. van Aruba. 22 Febr. van Padang. 25 Febr. vertrokken, vertrekt 4 Maart. 24 Febr. te Triest. 21 Febr. van Port Said. 15 Febr. van Colombo. 23 Febr. te White Booth Road 11 Febr. vertrokken. in lading. 22 Febr. te Triest. 24 Febr. van Beachy-Head. 19 Febr. van Montevideo. 24 Febr. van Port Said. 20 Febr. van Colombo. 15 Febr. van Barbados. 25 Febr. vertrokken. 24 Febr. vertrokken. 21 Febr. vertrokken. 23 Febr. van Catania. 17 Febr. van Lagos. 19 Febr. vertrokken. 24 Febr. van Antwerpen. 19 Febr. van Gibraltar. 13 Febr. van St. Vincent. 19 Febr. van Pt. Said. 22 Febr. van Port Said. 25 Febr. vertrokken. in lading 21 Febr. van Gibraltar. 21 Febr. van Castellon. in lading 23 Febr. van Bourgas. 22 Febr. te Santos. 10 Febr. vertrokken 22 Febr te Penang. vertrekt 3 Maart, in lading. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. De heer Engelhart genoot als duiker een zeer bekenden en uitstekenden naam en het is altijd weer interessant om den 88-jarige (zijn vrouw is 84) eens te hooren vertellen van zijn ervaringen over dat interessante, maar gevaarlijke bedrijf. En hij kan vertellen van zijn expedities onder den waterspiegel, expedities die dikwijls een tragischen kant hadden. Zoo iemand, dan heeft deze duiker trage dies beleefd en aanschouwd, ook in eigen ge zin. Van zijn zes zonen zijn er drie heenge gaan, waai-van er twee den dood vonden tij dens de uitoefening van hun duikersbedrijf. Een loopbaan rijk aan gebeurtenissen. Dikwijls was het werk, dat aan de firma En gelhart werd opgedragen van zeer groot be- "ang. Zoo werd hij b.v. 40 jaar geleden eens geroepen bij een schip, dat men te Amster dam bezig was te sloopen en dat daarbij mid den door gebroken was en gezonken. Het groote schip was in het midden van boven naar beneden op 2V2 plaat na, gescheurd. Engelhart trok het duikerspak aan, ging onder water en toog aan den arbeid. Hij bracht nieuwe platen aan, verwerkte 6000 moerbouten en over de 8000 houten proppen en klaar was Kees! Dat het intusschen niet zoo eenvoudig was als het hier neergeschreven staat hebben de scherpzinnigen onder ons natuurlijk reeds begrepen. Ongeveer 16 jaar geleden werden Engelhart en zijn zonen naar Frankrijk gedirigeerd om een onderzoek in te stellen naar de schepen, welke voor de haven van Le Havre door Duit- sche duikbooten waren getorpedeerd. Deze wrakken, welke hinder opleverden voor de scheepvaart, moest men laten springen en de firma Engelhart moest bij dit belangrijke werk behulpzaam zijn. De moord in de roeiboot. In Mei 1919 heeft opa Engelhart een zeer belangrijke opdracht voor de justitie uitge voerd en wel met een schitterend resultaat. In verband met den moord op het knaapje van Leeuwen werd in het Oostzanergat te Amsterdam gezocht naar het boordje van den vermoorden jongen. Verschillende duikers hadden tevergeefs gezocht toen de firma En gelhart op uitnoodiging van den bekenden politie-scheikundige van Ledden Hulsebosch aan het werk toog. Na een langdurig zoeken mocht het den ouden Engelhart tenslotte ge lukken niet alleen het corpus delicti, maar ook het daarbij behoorende dasje te vinden, welke vondst de aanleiding werd tot de ver oordeeling van den dader in deze zaak, die om de bijzonderheden waaronder de moord had plaatsgevonden den naam kreeg van „de moord in de roeiboot". Opa Engelhart ontving voor zijn arbeid een hoogst waardeerend schrijven van de justitie. Tragisch werk moest hij dikwijls verrichten met het bergen van lijken uit, gezonken schepen. Ook de humor ontbrak niet. Maar ook eigenaardige gevallen, sommige niet van humor ontbloot, deden zich voor. Op een keer Engelhart was in dienst bij de toenmalige firma Volker Bos werd aan een schipper een bedrag aan geld over gedragen, dat dienen moest om het volk uit te betalen. Men stortte het geld in de pet van den schipper, die aan boord over de verschan sing gebogen stond en zijn hoofddeksel blijk baar niet stevig in de handen had. Want op een zeker oogenblik ontglipte de pet aan zijn handen en verdween met haar kostbaren inhoud in de diepte. Onmiddellijk liet men een stuk ijzer aan een lijn naar de diepte zinken op de plaats waar men de blanke schijven in het water had zien ver dwijnen. En de heer Engelhart werd geroe pen om den verloren schat in letterlijken zin „op te diepen". Het duurde niet lang of hij stond onder water en betastte voorzichtig den bodem. Na eenig zoeken had hij succes: de pet was ge vonden en hij voelde, dat er nog eenig geld in zat. Met de gedachte: laat ik dit eerst maar boven brengen voor dat ik er wat van verlies, trok Engelhart aan de signaallijn en seinde: ophalen. Boven gekomen werd de zilveren vangst op het dek uitgeteld. En toen kreeg hij het onverwachte antwoord: trek je pakkie maar uit hoor. 't Is in orde! Het bleek, dat er niet één gulden aan ont brak! Een andere maal ging het niet zoo gemakke lijk. Tijdens de vaart was er eens een tafel omgevallen, die op het dek stond en een groot bedrag aan zilvergeld- was over boord gerold. Engelhart moest terdege zoeken: verscheidene malen was zijn zak in het duikerspak gevuld en moest hij naar boven om de vangst af te dragen. Zoo gelukte het hem bijna het ge- heele bedrag (450 losse guldens) boven te brengen. De heer Engelhart kan urenlang vertellen over de merkwaardige gebeurtenissen waar zijn vroegere jaren zoo rijk aan geweest zijn. Hij is nog steeds een krasse baas en leeft voor zijn liefhebberijen: mattenvlechten of -breien en kanaries fokken. Veel weet hij nog te vertellen van het oude Velsen; zijn ouders, die destijds op de later verdwenen Palster- hoeve woonden, waren de oudste inwoners van IJmuiden. Opa Engelhart is een vurig supporter van V.S.V., de club waar wijlen zijn zoon Cor een der oprichters van was. En de oude heer ont breekt zelden op de tribune van het voetbal veld. waar een vaste plaats voor hem gereser veerd is. Het zal voor hem en zijn vrouw a.s. Woens dag zeer zeker een bijzonder feest zijn. OUDERAVOND INSINGER SCHOOL. Dinsdagavond heeft in de turnzaal van de Creutzbergschool de ouderavond plaats van de Insingerschool. Vooraf zal 's middags van 24 uur openbare les in het schoolgebouw plaats hebben.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11