IJmuider Courant INVOERRECHTEN WORDEN VERHOOGD. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen REX THEATER Stroocartonfabriek ging in vlammen op Plotselinge rouw in twee gezinnen. Riksjubileum. Verdubbeling der lage tarieven. Een nieuw sprookje. HHP* Looren* Co«~. M.a«h.ppB Couracl UiTgaveo Drukkerij It V Groo.e Houl.lr.a, 93. Buuriem. TeL 10724. Bureau Unmide, Ouraot' Keuuemerlaan 42, IJmuiden, Telefooo 5301. Postgiro 310791. Alio jdvertaolies. opgegeven 'oor dit blad, worden kosteloos opgenomen in do Kennemer Cour""1- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week f0.127j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss» nummers 3 cent per e*. Advertentiên» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel» prij9. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. ZIE EEN NACHT IN MEI in hef 7 Adv. ingez. Me&j Brandweren uit omliggende gemeenten te hulp geroepen Schade zeer groot Zaterdagmiddag 5 uur is een felle brand uitgebroken in de N.V. Stroo- carton- en Papierfabriek voorheen W. A. Scholten aan het Winschoterdiep te Sappemeer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de plaatselijke brandweer de hulp inriep van de brandweer uit Groningen, welke terstond met een motorspuit naar het circa 15 K.M. van Groningen liggende Sappermeer vertrok. Ook de brandweer uit Appingedam werd gevraagd hulp te verleenen, om dat gevaar voor uitbreiding van het vuur naar omliggende huizen zeer groot was. De Appingedammer brand weer gaf ook terstond aan dit verzoek gevolg en vertrok met een motorspuit naar Sappemeer. De brand brak uit in het oude gedeelte van de fabriek, dat aan de Oostzijde is ge legen. Het vuur ontstond op een hakselzol- der, waar het stroo de eerste bewerking on dergaat. In de fabriek, die dezen-Zaterdag middag op volle kracht werkte, bevonden zich op het oogenblik, dat het vuur door een ar beider werd ontdekt, pl.m. tachtig man. De werkman, die den brand het eerst zag, waar schuwde direct zijn mede-arbeiders en allen konden zich tijdig in veiligheid stellen, al kregen enkelen nog lichte brandwonden. De fabrieksbrandweer was de eerste, die den strijd tegen het vuur aanbond, doch reeds aanstonds moest worden vastgesteld, dat die strijd zeer ongelijkmatig was. Met zeer groote snelheid breidde het vuur zich over de aan den hakselzolder grenzende deelen van het fabriekscomplex uit. De zeer krachtige wind was daarbij een sterke bondgenoot en dit maakte de taak van de fabrieksbrandweer riög "zwaarder, zoo niet hopeloos. Dank zij de assistentie echter van de brand weren uit Groningen en Appingedam stond een uur later vast, dat men uitbreiding zou kunnen voorkomen. Uit talrijke stralen werden groote watermassa's in de vuurzee geworpen en hoewel een dichte vonkenregen op het nieuwe gedeelte van de fabriek en op aan grenzende perceelen neerdaalde, wist men deze gebouwen dermate nat te houden, dat het vuur er geen vat op kon krijgen. In het oude gedeelte van de fabriek, dat geheel verwoest werd, bevonden zich groote hoeveelheden stroo, welke verloren -zijn ge gaan, terwijl aan de zich in dit gedeelte van het fabriekscomplex bevindende machines groote schade is toegebracht. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk het warm loopen van een as van een haksel machine, waardoor het stroo vlam heeft ge vat. 's Avonds laat konden de brandweer uit Groningen en Appingedam inrukken. Zon dagmorgen om vijf uur was het vuur gedoofd. De schade is nog niet bij benadering op te geven, doch is zeer groot. Het geheelé bedrijf staat door de verwoesting van het oude ge bouw stil. De arbeiders zullen niet anders kunnen doen dan de puinen opruimen. De papierfabriek kan echter blijven door draaien. Jongens onder trailer geraakt en gedood. Zaterdagmiddag zijn óp de Vrijèn- bergschelaan te Delft twee jongens die per feits reden, door een trailer uit Utrecht overreden. Eén van de jongens werd op slag gedood, de ander werd in stervenden toestand naar het gasthuis overgebracht, waar hij korten tijd later den geest gaf. Het eene slachtoffer is de 17-jarige P. van der Kruk, wonende in de Javastraat te Delft, het andere H. Kamsteeg, die eveneens in de Javastraat woont. De jongens fietsten naast elkaar in de nchting van den Insulindeweg en lieten zich yoortstleepen door den trailer uit Utrecht. De jongen, die de auto vasthield, verloor vermoe delijk de macht over zijn stuur en heeft zijn kameraad daarop vastgegrepen, zoodat beiden vielen, niet het noodlottig gevolg, dat een wiel van den treiler hen "over het lichaam ging. De chauffeur, die niets van het onge luk meukte, moest door voorbijgangers hierop opmerkzaam worden gemaakt. (Op 26 Februari 1839 werden in ons land de eerste rijksdaalders in omloop gébracht.) De brave riks is honderd jaar, Hij worde door ons met elkaar In klinkend koor gehuldigd; Met waren eerbied en met klem, Want allen zijn we veel aan hem (En soms van hem) verschuldigd. Al is hij met zijn kleine broer, De pop, sinds kort wat op retour, En niet meer gansch de oude, Hij heeft het honderd jaren vol Steeds aan den rol en in zijn rol Toch kranig uitgehouden. Hij springt nog net als in 't begin, De zakken uit en zakken in. Met opgewekte sprongen; En bij die onvermoeide dans, Houdt hij d' attractie en de glans Voor ouden en voor jongen. Geen muntfamilie haast op aard, Heeft er zoo goed haar kracht bewaard En het respect, als zijne; Hoezeer de wereld raakt verward, Hij blijft zich toonen rond en hard En wars van alle kwijnen. Al is hij dan ook honderd jaar, Hoe ik mij ook bevind, en waar, Ik blijf naar hem verlangen; Ik zal hem 'tot mijn laatsten dag, Liefst nog met velen van zijn slag, Steeds juichende ontvangen. Ja, ik heb deze oude lief, Al heb ik tegen hem een grief, Die ik ook neer wil schrijven; Zijn komst is mij altijd een eer, Maar hij moest eens een volgend keer Wat langer bij me blijven. P. GASUS. Vrijz.-Chr. Tehuis „Avondzon" te Velp geopend. Oud-minister dr. P. E. Posthuma heeft Za terdagmiddag de officieele opening van het Vrijz. Chr. Tehuis .Avondzon" te Velp ver richt. De plechtigheid geschiedde in de aula van het nieuwe gebouw en werd namens den mi nister van sociale zaken bijgewoond door dr. A. L. Veeger uit Nijmegen, Inspecteur van de Volksgezondheid. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Rheden, de heer W. Th. C. Zimmerman en de burgemeester van Rozen- daal de heer D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht; het gemeentebestuur van Arnhem was vertegenwoordigd door wethou der B. Bakker en den gemeentesecretaris dr. J. B. A. Kipp. J. H. ROGGE OVERLEDEN. Op bijna 67-jarigen leeftijd is te Amsterdam na een korte ongesteldheid overleden de heer J. H. Rogge, oud-journalist. De Beverwijksche worstelaar H. Groeneveld, lid van D. O. K., behaalde Zondag op fraaie wijze het kampioenschap van Nederland in de eerste af deeling vedergewicht. Hij won drie partijen op touché en één op punten. Voor enkele producten 20 pCt. het maximum, voor de andere 18 pCt. kïJ de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds eenigen tijd in de lucht hangende wetsontwerp tot wijziging van de l'ariefwet-1934 en van de wet op het statistiekrecht, welke wijziging be oogt aan een aantal daarvoor in aan merking komende takken van bedrijf eenigen steun te verleenen ter ver sterking van hun positie op de bin- nenlandsche markt, in den vorm van een verhooging van invoerrecht. Dit zal voor de eindproducten, dit zijn dus artikelen welke thans in het algemeen met 12 pCt. zijn belast, 20 pCt. van de waarde niet overschrijden. Voorts wordt voorgesteld enkele technische wijzigingen in het huidige tarief van invoer rechten aan te brengen. Hetgeen nu wordt voorgesteld en op grond van het gewijzigde tarief in de machtigingswet terstond in werking treedt, beschouwt de regeering als een onderdeel van het complex van maat regelen, in troonrede en millioenen- nota genoemd als middelen tot herstel van de economische welvaart van het land. In de memorie van toelichting geeft de re geering een uiteenzetting van de beweegrede nen, welke hebben geleid tot de gedeeltelijke herziening van ons tarief van invoerrechten in matig beschermenden zin. De regeering is van oordeel, dat in haar sociaal economisch beleid het werkloosheidsvraagstuk een alles overheerschende plaats inneemt, omdat ons volksbestaan daarmede rechtstreeks is ge moeid. In de allereerste plaats zal de overheid er op bedacht moeten zijn de bestaande werk gelegenheid te behouden en de opneming van werkloozen in het normale bedrijfsleven te be vorderen. Daarnaast komen dan de maatre gelen welke vermindering van werkloosheid ten doel hebben door middel van productieve werkverschaffing. De totstandkoming van bovengenoemde voorstellen zal een bate voor de schatkist be teekenen welke bij de .nog steeds zeer moeilijke positie van 's lands financiën niet zonder be- teekenis mag worden geacht. In de milliöe- nennota is de meerdere opbrengst gesteld op circa 5.000.000. Een andere dan zeer globale schatting is niet mogelijk. De voorstellen moeten beschouwd worden als een partieele herziening van het bestaan de tarief van invoerrechten. De voorstellen zullen in het tarief van invoerrechten worden opgenomen, waaruit de noodzakelijkheid volgt aë indeeling van het huidige tarief te hand haven, alsmede de grondslagen, waarop dit is opgetrokken. De regeering denkt hierbij in de allereerste plaats aan de handhaving van het beginsel van progressieve belasting van de toegevoegde waarde. Bij de bepaling van de hoogte van het in voerrecht is de regeering uitgegaan van de gedachte, dat de kostprijzen zoo min mogelijk verhoogd zullen mogen worden of m. a. w. dat. de grondstoffen en primaire halffabrikaten zoo laag mogelijk moeten worden belast. De uitwerking van deze gedachte leverde in zooverre moeilijkheden op, dat in sommige ge vallen de artikelen, die in de eerste plaats voor de verhoogde invoerrechten in aanmer king komen, geen eindproducten zijn, doch halffabrikaten. Duidelijk doet zich dit ver schijnsel voor bij de textielgroep. In dergelijke gevallen ook de leder- en schoenindustrie geeft hiervan een duidelijk voorbeeld zal verhooging van het invoer recht op het eindproduct meer gezien moeten worden als een noodzakelijke consequentie van de verhooging van het invoerrecht op het halffabrikaat. Ten einde ongewenschte verschuivingen als gevolg van een verandering in de verhouding tusschen de bestaande invoerrechten te voor komen, is de regeering bij de uitwerking dei- voorstellen van het volgende schema uitge gaan; Huidig invoerrecht naar de waarde: 3 pCt. 6 pCt. 8 pCt. 10 pCt. 12 pCt. Voorgesteld invoer recht naar de waarde: 6 pCt. 10 pCt. 12 pCt. 15 pCt. 18 of 20 pCt. Het bestuur van de krachtsport vereeniging D. O. K. te Beverwijk met vier Bever wijksche worstelaars, die het kampioenschap van Nederland behaalden, n.l. Ie rij 1.; H. Groeneveld, 2e rij van 1. n. r.t G .van Soest, H. Bootsman en J. v. d. Bos. Chemische nijverheid er buiten. Wat betreft de keuze der artikelgroepen verklaart de regeering, dat de chemische nij verheid niet in de voorstellen is betrokken, omdat hierin in hoofdzaak grond- en hulp stoffen worden vervaardigd ten behoeve van andere bedrijfstakken, waardoor instelling of verhooging van invoerrecht voor deze produ centen tot bedenkelijke consequenties zou lei den, waartegen de eventueele voordeelen uit een oogpunt van werkverruiming zeker niei. zouden opwegen. De tariefherziening betreft de vol gende takken van nijverheid: 1. de glas- en aardewerkindustrie; 2. de textiel- en kleedingindustrie; 3. de papierindustrie; 4. de hout- en houtbewerkings-in- dustrie; 5. de leder- en lederwarenindustrie; 6. de metaalnijverheid. Tot goed begrip van de omstandigheden, die naar het gevoelen van de regeering. ten aan zien van de glas- en aardewerkindustrie een steun in den vorm van een verhoogd invoer recht motiveeren, wordt vooropgesteld, dat het hier een tak van nijverheid betreft, die gere kend kan worden tot de meest arbeidsinten sieve hier te lande. Een daling van den uitvoer naar de hoe veelheid tot ongeveer een vijfde of nog min der van voorheen heeft niet nagelaten een veelal zeer nadeeligen invloed op de werkge legenheid uit te oefenen. De buitenlandsche concurrentie is mede in verband met het teruggeloopen verbruik bij zonder hevig geweest. Textiel- en Kleedingindustrie. Wat de hoogte der voorgestelde rechten voor de extiel- en kleedingindustrie betreft, meent de regeering, dat het invoerrecht op de zg industriegarens, welke thans vrij van invoer recht kunnen worden ingevoerd, niet hooger mag worden gesteld dan 3 pCt.; mede in ver band met de omstandigheid, dat de regeering er van uit gaat, dat als gevolg van de voor gestelde tariefswijzigingen de kostprijzen dei- artikelen zoo min mogelijk zullen worden ver hoogd. Wat de garens betreft, welke niet voor industrieele doeleinden worden gebezigd, stelt de regeering voor, de huidige invoerrechten van 6 en 10 pCt. te verhoogen tot resp. 10 en 15 pCt., met uitzondering van hechtzijde, catgut en andere wond- of hecht- garens. Het invoerrecht op weefsels, aldus de memorie welke thans in het alge meen met 10 pCt. worden belast, zou gebracht kunnen worden op 18 pCt. Ten aanzien van de weefsels van verschil lenden aard (manufacturen, vilt, leerdoek etc. etc.) welke in post no. 91 van het tarief zijn genoemd, is van geval tot geval nagegaan, of een verhooging van invoerrecht gemotiveerd is te achten. Van de afzonderlijke tariefposten zijn er dan ook in het ontwerp eenige op verschillen de wijze verhoogd, terwijl andere ongewijzigd zijn gebleven. O.m. wordt het invoerrecht voo1 ongebleekte katoen, bestemd om te dienen als grondstof in katoendrukkerijen en ververijen, verhoogd van 3 pCt. van de waarde op 10 pCt. Met het oog op het voorstel om de invoer rechten op weefsels te verhoogen van 10 op 18 pCt., stelt de regeering voor, de invoerrech ten op de artikelen der verwerkende industrie, waarbij zij in de eerste plaats denken aan de kleedingindustrie, te verhoogen van 12 pCt. tot 20 pCt. Deze verhooging moet vooral worden gezien als een noodzakelijke consequentie van de verhooging van het invoerrecht op weef sels. In een aantal gevallen is het invoerrecht der producten van de verwerkende industrie niet op 20 pCt. gesteld doch op 18 pCt. Papier-rechten vrijwel verdubbeld. Voor het voornemen om de papierindustrie met maatregelen op tariefgebied meer steun te verleenen acht de regeering allen grond aanwezig. De voorstellen tot herziening van het tarief laten de zeer eenvoudige structuur van het bestaande tarief vrijwel intact. Over het alge meen beteekenen zij een verdubbeling van de huidige rechten. Slechts zij erop gewezen, dat in het huidige tarief de bepaling voorkomt, dat rotatiepapier en ander papier uit één stuk, ingevoerd op rollen, wegende per rol, met in begrip van huls of ander opwindmiddel, 200 kg. of meer. slechts met 6 pCt. is belast. Deze bepaling leidt er in de practijk toe, dat alle mogelijke papiersoorten in dezen vorm wor den ingevoerd, teneinde van dit lage tarief te profiteeren. Niettemin is de bedoeling der be paling geweest, dat uitsluitend couranten papier, dat vanouds op de bewuste rollen werd geïmporteerd, op deze wijze zou worden be last. In het nieuw voorgestelde tarief is dan ook uitdrukkelijk bepaald, dat slechts couran tenpapier aan een lager tarief, t.w. 10 pCt., zal zijn onderworpen dan de overige papier soorten, welke volgens het voorstel met 20 pCt. (thans 10 pCt.) zullen worden belast. Wat de hout- en houtbewerkingsindustrie betreft, stelt de regeering verhoogingen voor overeenkomstig het hierboven weergegeven algemeene. schema. Wat betreft de leder- en lederwarenindustrie wil het de regeering voorkomen, dat slechts een verhooging van het Invoerrecht op leder van 3 pCt. van de waarde op 6 pCt. gemoti veerd is. Alleen metalen eindproducten. Ten aanzien van de metaalnijverheid heeft de regeering gemeend te moeten volstaan met het voorstellen van een herziening van het tarief van invoerrechten voor een beperkt aantal artikelen. De moeilijkheid bij dezen tak van nijverheid is hierin gelegen, dat de in voer afgezien van de onbewerkte metalen voor een zeer overwegend gedeelte bestaat uit productiemiddelen. Een verhooging van het invoerrecht voor deze artikelen heeft daar door consequenties ten aanzien van tal van andere takken van bedrijf, welke gevolgen niet zijn te overzien. Het voorstel met betrek king tot artikelen van de metaalnijverheid moest dan ook. naar het oordeel van de re geering, over het algemeen beperkt blijven tot die metalen artikelen, welke inderdaad eind producten zijn, als badkuipen, geëmailleerde huishoudelijke artikelen, haarden, kachels e.d. De voorstellen hebben betrekking op artikelen waarvan een verhooging van het invoerrecht gemotiveerd is uit dien hoofde, dat het gelijk soortige artikel, vervaardigd uit een andere grondstof, bij een of meer der overige tarief- voorstellen betrokken is, alsmede op artikelen, waarvan een verhooging van het tarief van invoerrechten gemotiveerd kon worden op grond van de daarmeede bij de contingentee- ring opgedane ervaringen. Volledigheidshalve merken de ministers nog op, dat een aantal metalen artikelen reeds bij andere goederengroepen hooger werd belast, deels omdat deze artikelen een zeer onbetee- kenend onderdeel van den betrokken tariefpost vormen, deels omdat de splitsing om techni sche redenen niet doorvoerbaar werd geacht, deels omdat het hier artikelen betreft, waar in naast materialen welke tot een der andere artikelgroepen behooren, ook metalen zijn ver werkt. De totale invoer van de bij de voorstellen tot verhooging betrokken artikelen bedroeg over 1937 pl.m. 225 millioen gulden. Deze invoer was ongeveer als volgt samengesteld: Gedeeltelijk bewerkte goederen f 60.000.000 Nog te verwerken eindproducten f 68.000.000 Productiemiddelen f 14.000.000 Consumptiegoederen f 83.000.000 f 225.000.000 Bij een vergelijking van de hierboven ge noemde cijfers met die van den totaalinvoer der groepen ten aanzien waarvan voorstel len worden gedaan, springt duidelijk in het oog, dat het zwaartepunt der voorgestelde verhoogingen ligt bij de eindproducten, waar door ge'lllusteerd wordt, dat noemenswaar dige verhooging der productiekosten van door voering der voorstellen niet te verwachten is, temeer daar de voorgestelde verhooging van andere dan eindproducten over het algemeen niet meer dan 3 of 4 pet. bedraagt. De invoercijfers over 1937 over de volledige groepen zijn als volgt: in millioen gulden. Gedeeltelijk bewerkte goederen 216 (60) Nog te verwerken eindproducten 130 (68) Productiemiddelen 189 (14) Consume nte ngo ede ren 97 (83) De tusschen haakjes gestelde cijfers hebben betrekking op de in de verhooging betrok ken artikelen. Bij deze industrieën (uitgezonderd de me taal-industrie waren in totaal 178.184 „ty pewerklieden" werkzaam tegen in totaal bij de nijverheid 745.000 werklieden. Werkloosheid. Uit verschillende gegevens valt bij benade ring af te leiden, dat het aantal werkloozen, betrokken bij de goederengroepen, (met uit zondering wederom van de metaalgroep) ten aanzien waarvan voorstellen worden gedaan, geraamd kan worden op ongeveer 30.000 d.i. pl.m. 18 pet. van het totaal aantal werkloo zen in de nijverheid (met uitzondering van de ongeschoolde arbeiders). Het aantal te- werkgestelden bij de betrokken goederen groepen bedroeg over 1936 24 pet. van het totaal. De regeering mag niet nalaten er in dit verband op te wijzen, dat hieruit geener lei gevolgtrekkingen moeten worden ge maakt met betrekking tot de beteekenis van de voorstellen betreffende de mogelijkheid van bestrijding der werkloosheid. Het relatief geringere percentage van het totaal aantal werkloozen moet in hoofdzaak verklaard wor den uit de zeer aanzienlijke werkloosheid der bouwarbeiders, waartegen invoerrechten uiteraard niet kunnen baten. Tenslotte mag de regeering haar voorstellen tot tariefsverhooging nog toelichten met de volgende cijfers, voorstellende het gemiddelde aantal werkloosheidsdagen in procenten be rekend over de periode Augustus 1937 tot en met Juli 1938: Aardewerkindustrie, enz. Houtbewkerkingsinaustrie, enz. Kleedingindustrie Lederindustrie Metaalindustrie, enz. Textielindustrie De cijfers van het centraal bureau voor de statistiek, waaraan deze gegevens ontleend zijn. vermelden niet afzonderlijk het werk loosheidspercentage in de papier-industrie, zoodat hieromtrent geen mededeeling kan worden gedaan. Het gemiddelde werkloosheidspercentage voor de geheele nijverheid bedroeg over de ge noemde periode 27,2. 43.6 48.3 20,6 39,6 22,2 24.6 Onze serie Sprookjes van Ander sen vervolgen wij heden weer met een nieuw sprookje „De Var kenshoeder", dat zeker evenveel bijval bij onze jeugdige lezers zal vinden als de vorige sprookjes. Heymans en Rous te Calcutta. De PH-WDR, waarmede de heeren Heymans en Rous een Indië-vlucht ondernemen, heeft te Allahabad een tusschenlanding gemaakt. Onderweg hadden de vliegers met regen te kanjpen. Het toestel is later opgestegen en doorgevlogen naar Calcutta, waar het te 17.30 uur landde. Het weer was er goed.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1