IJ M U IDEN VELSEN H.C. ANDERSEN life Geslaagde propaganda der S. O. V. Driemaal een volle zaal. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der S.O.V. hield de afd. IJmuiden j.l. Zater dag drie propaganda-vergaderingen in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat, de eerste twee te 10 en 31 uur voor de jeugd, de derde 's avonds 8 uur voor de volwassenen. Alle keeren was de zaal ge heel gevuld. Als bij alle vorige vergaderingen der S.O.V. was het programma dan ook goed verzorgd. Na de opening door den voorzitter, den heer van Hinte, die allen hartelijk welkom heette en dank zegde aan de beide nieuwe stations chefs voor hun aanwezigheid op deze vergade ring, nam hij afscheid van het echtpaar Bos, dat naar Amsterdam vertrekt. Hierop volgde accordeonmuziek van den 12-jarigen accor deonist E. Uniken, die een drietal mooi ge speelde stukjes ten gehoore bracht. Na dit muzikale gedeelte werd de film van de sluitingsdemonstratie der Blauwe Week vertoond, die dit jaar te Rotterdam gehouden was. Duidelijk was het te zien, hoe talrijk de IJmuidenaren vertegenwoordigd waren. Toen was het de beurt van den spreker, den heer Molenaar uit Den Haag, die den aanwe zigen op een „Blauwe pil" vergastte. Bij de radio is het mogelijk, aldus spr., om, als een spreker je verveelt, een ander station op te zoeken. Dit is gelukkig hier niet mogelijk. Het is niet altijd prettig om op een vergade ring te spreken, maar aangezien het drank- verbruik ondanks de crisis nog stijgt is het toch steeds nog noodig. Ieder jaar is er een tijd van actie. En welke tijd is daar beter voor geschikt dan de winter? Het gaat er om of IJmuiden het Blauwe Lint met medaille zal behouden. Bij de spoorwegen is het personeel van 51000 tot 30000 ingekrompen. Bij degenen, die ontslagen werden, waren natuurlijk ook leden der S.O.V. Ondanks dit wist de S.O.V. toch nog een winst van 108 leden te boeken. Als straks het 100-jarig bestaan der spoor wegen in Utrecht gevierd zal worden, zal de S.O.V. haar best doen, om dit feest waardig te vieren. De spoorwegman is geen zondebok die meer drinkt dan een ander, maar de verantwoorde lijkheid die op een spoorwegman rust maakt dat iedere droppel drank voor hem en anderen funest kan zijn. Bij de keuring, die herhaalde lijk plaats vindt, wordt dan ook zeer vaak de raad gegeven zich te onthouden van alcoholi sche dranken. Vroeger was de Blauwe knoop mikpunt van hoen en spot, ja zelfs een bewijs van onbetrouwbaarheid; maar thans weet men die zelfde menschen wel te vinden, als men in de narigheid zit. Wie de spoorweg-loopbaan kiest, dient uit sociale overweging den drank te mijden en moet lichamelijk en geestelijk geschikt zijn. En wat is beter om ongeschikt te maken dan alcohol? Bij snelheden van 100 en meer K.M. kan geen drank gebruikt worden. Door de Ned. Spoorwegen wordt alles gedaan voor de veiligheid. De S.O.V. wil hieraan medewerken door nuchterheid. Door thuis te blijven zitten kan dat niet bereikt worden doch als mensch hebben wij den plicht deze vereeniging groot te maken. Oplettendheid, plichtsgevoel en activiteit zijn de eerste plichten van den spoorwegman. Alcohol verwarmt niet, doch verarmt. Hoe zou de toestand zijn als er geen S.O.V. was? Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat straffen in verband met drankgebruik onnoemelijk zijn teruggeloopen. Hier is de gelegenheid te be wijzen dat gij de daad wilt. „Bij snelverkeer geen alcohol; veiligheid eischt nuchterheid". Na deze rede werd de film „Een kreet in den nacht" met den herdershond Rin-tin-tin ver toond, hetgeen zeer op rijs gesteld werd. Ook werden nog eenige stukjes accordeonmuziek ten gehoore gebracht die met een daverend applaus beloond werden. Na nog een komische film werd deze ver gadering, met een woord van dank aan allen, die meegewerkt hadden dezen avond te doen slagen, gesloten. HENRIëTTE DAVIDS' REVUE IN THALIA. De directie van Thalia verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Dinsdagavond het gezelschap Henriëtte Davids met de komische cabajret- revue „Dat heeft Heintje weer gedaan" een voorstelling zal geven. De tefcst is van den bekenden revue-dichter Rido, de muziek van John Brookhouse Mac Carthy, die tevens zijn medewerking verleent. Als gast treden op Jan Blok, Nelly Koppe, George Dubree en Jopie Hartman. Verder tre den nog de Mac Carthy revue-girls op. Met haar leuke scènes, aardige liedjes en een mooie finale is deze revue alleszins een be zoek waard. VERLOTING TRAININGSFONDS STORMVOGELS. Bij de gehouden verloting voor het Trainings fonds Stormvogels vielen de prijzen als volgt: nrs. 172 schemerlamp, 187 terreinkaart 1-930/40, 1.66 autoped, 466 rijwiellamp met dynamo, 557 rooktafel, 808 doos sigaretten, 841 voetbal shirt, 936 doos sigaretten, 1650 voetbal, 1605 terrein kaart 1939/40, 1236 divankussen, 1678 dames- of heerenrijwiel naar keuze, 1901 kistje siga ren, 1664 paar voetbalschoenen, 2201 paar voetbalkousen. De prijzen kunnen worden afgehaald heden avond 8 uur in hotel Kennemerhof. Te verwachten trawlers. Onderstaande trawlers, de z.g. schelvisch- booten voorzien van een x), bevonden zich Maandagmorgen zeven uur nog op zee. Vertrokken Dinsdag 14 Februari: IJM 49x)1 IJM 195x). Vertrokken Woensdag 15 Februari: IJM 19x), IJM 83, IJM 155, IJM 167x), IJM 189x), KW 103. Vertrokken Donderdag 16 Februari: IJM 64, IJM 72, LJM 432, IJM 95x1IJM 82x)IJM 2x) IJM 6x), IJM 87, IJM 37x), IJM 73x), IJM 196x), IJM 9x), RO 16x). Vertrokken Vrijdag 17 Februari: IJM 88, IJM 29, IJM 94x), IJM 39x)IJM lOx), KW 76. Vertrokken Zaterdag 18 Februari: RO 46x). Vertrokken Zondag 19 Februari: IJM 12x). Vertrokken Maandag 20 Februari: IJM 89x). Vertrokken Dinsdag 21 Februari: IJM 38x), IJM 97, IJM 179, IJM 111, IJM 98x), IJM 16x), IJM 384x)IJM 15x)IJM 60x). Vertrokken Woensdag 22 Februari: IJM 106, IJM 4x), IJM 58x), IJM 17x), RO 15x), RO 53x). Vertrokken Donderdag 23 Februari: IJM 177, IJM 7lx), IJM 8x)IJM 24x)IJM 77x), IJM 54x), IJM 116x), IJM 117x), IJM 147, IJM 165, IJM 112x). Vertrokken Vrijdag 24 Februari- IJM 31x), IJM 85x>IJM 183x)IJM 44x1, IJM 161. Vertrokken Zaterdag 25 Februari: ^een trawlers naar zee vertrokken. Er bevonden zich Maandagmorgen zeven uur 61 trawlers op zee. Varia voor de T.b.c.-bestrijding. Concordia uitverkocht. De tooneelvereeniging „Varia" gaf Zater dagavond in het gebouw Concordia een her haling van de reeds voor haar donateurs zoo uitstekend geslaagde opvoering van de klucht „De familie van mijn vrouw". Een uitverkoch te zaal heeft eenige uren lang genoten van hetgeen de Varianen onder leiding van hun eminenten regisseur Jan van Dommelen ten tooneele brachten. Er is uitbundig gelachen om het kostelijke spel van deze acteurs en actrices, waaronder verscheidene jonge krach ten waren. En dat de spelleiding met die jongeren gerust een kans kon wagen laat na deze tweede opvoering geen twijfel. Het heerentrio Jack Roza, Harm Schoone en A. H. Holtslag was wederom kostelijk, maar ook de anderen hadden ongetwijfeld de I lachers aan hun zijde door de tal van komi- sche situaties, waarin „De familie van mijn vrouw" hen bracht. De verzorging van het décor door de firma Beijne uit Amsterdam en het keurige kap- werk van Lijdesdorff waren wederom te loven. Het Comité tot bestrijding der T.B.C. Velsen- Noord, onder wiens auspiciën de uitvoering gegeven werd, heette bij monde van zijn voor zitter, den heer J. Hommes, allen welkom. De heer Hommes was den winkeliers, die het werk steunden, zeer erkentelijk voor hun prachtige geschenken aan de verloting. Er was dan ook een keurcollectie cadeaux aanwezig. Spreker bracht eveneens dank aan „Varia" voor haar belangelooze medewerking, de directie der Papierfabrieken voor het afstaan der zaal en de aanwezigen voor hun overweldigende be langstelling. De heer Hommes las daarna nog een schrijven voor van den secretaris van het kroonprinselijke paar, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard voor het comité een som gelds beschikbaar stelden. Spr. was dankbaar voor de medewerking, die het comité van alle zijden ondervonden had. Het woord van Varia's voorzitter, den heer K. Faber, vorig jaar gesproken, wordt telkenmale wederom bewaarheid: De sterken voor de zwakken. De voorzitter van de afdeeling Velsen van de Vereeniging tot bestrijding der T.B.C., de heer J. H. Unger, memoreerde, dat deze avond in zekeren zin een lustrum beteekende, omdat het comité voor de vijfde maal iets dergelijks organiseerde. Spr. bracht het actieve bestuur van dit comité dank voor zijn werkzaamhe den in het belang van de liefdadigheid. De heeren J. Hommes. H. M. Strating, Jac. Schilp en J. Metselaar hebben recht op de grootst mogelijke erkentelijkheid onzerzijds, zeide de heer Unger. Hun enthousiasme voor het be lang van onze goede zaak moge ons allen een voorbeeld zijn. Spr. deelde o.m. nog mede, dat het Comité in de afgeloopen vier jaren reeds meer dan 600. heeft kunnen afdragen aan de afdee ling, die in 1938 52 patiënten ter verpleging uitgezonden had. Hij deed een beroep op alle aanwezigen de t.b.c.-bestrijding te steunen. Aan het einde van de vlot verloopen voor stelling heeft voorzitter Hommes de dames- leden van Varia bloemen overhandigd en de heerenleden op hartelijke wijze- gehuldigd. De heer Faber. Varia's voorzitter, heeft gesproken van de prettige samenwerking met het Co mité, waar Varia altijd gaarne voor klaar staat. Hij hoopte, dat Varia en het Comité „nog maar lang familie van elkaar zouden mogen blijven". Na een verloting van vijf kwartier was daar na het woord aan Roemers Band en de daad aan de danslustigen. Het nieuwe gebouw Van het O.-K. Verbond van Vakvereenigingen. Wordt'7 Maart a.s. officieel in gebruik genomen. Het nieuwe gebouw der afdeeling IJmuiden van het Oud-Katholiek Verbond van Vakver eenigingen Trawlerkade 4:2- -zal 7 Maart a.s. des namiddags 3 uur officieel in gebruik wor den genomen. Deze officieele ingebruikne ming zal geschieden door pastoor Th. Mole- onan. Zooals men zich zal herinneren, werd dit perceel dcor genoemde organisatie aangekocht omdat zij door aankoop van haar vorige huis vesting door de Reedersvereeniging genood zaakt was naar een ander pand uit te zien, welk huidig- pand na een grondige verbouwing en herziening door den aannemer, den heer A. A. van Pel, alhier, een geheel ander aan zien heeft gekregen. Wij hebben in perceel Trawlerkade 42 een kijkje genomen en hebben kunnen waar nemen, dat, hoewel eenvoudig uitgevoerd, de verbouwing aan het boveninterieur een pas send cachet heeft gegeven. Er is een eenvoudige, maar smaakvol in gerichte zaal voor ongeveer 125 personen, een ruim kantoor of bestuurskamer aan de voor zijde. waar een breede erker een prachtig uit zicht geeft op de Visschershaven, terwijl een kleine, maar goed geoutilleerde keuken, ook aan de voorzijde gehouden, den bezoekers in staat zal stellen een warmen dronk te kun nen genieten of zelfs voor vergaderingen van diverse besturen warme maaltijden te kunnen verzorgen. Voc.v den voorgevel van het gebouw is dooi den architect den héér Jan de Meijer, een gevelbekleediiig ontworpen van speciale tegels waarmede zoo spoedig mogelijk een begin van uitvoering zal worden gemaakt. Voor de leden van de verschillende organi saties bij het Verbond aangesloten zal ge legenheid bestaan tot. 'bezichtiging op Woens dag, 8 Maart des avonds, voor alle zeevaren den met vrouwen of verloofden; daar het ledental der afdeeling te groot is om alle leden op één avond te ontvangen, worden op Vrij dagavond. 10 Maart de leden van alle andere vakgroepen met hun vrouwen verwacht. Op beide avonden zal een kort overzicht gegeven worden van -de ontwikkeling van de afdeelingen IJmuiden en Egmond aan Zee. OUDERAVOND VELSER JEUGD LUCHT VAARTCLUB. De Velser Jeugd Luchtvaart Club houdt Za terdag 4 Maart -a.s. een ouderavond in de school in de Bothastraat. Op dezen avond zal men een tentoonstelling- van de vervaardigde modellen houden en zul len eenige' filmpjes worden vertoond. Verder zal de leider een toespraak houden. Aangekomen: 24 Februari. Nueva m.s. Port-Arthur. Luxembourg s.s. San Lorenzo. Omlandia m.s. Rotterdam. Elisabeth m.s. Rotterdam. Karnak s.s. Batavia. 25 Februari: Crijnssen s.s. West-Indië. Prometheus s.s. West-Indië. Anna Peters m.s. Gdynia. Kongsgaard m.s. Houston. Prowess m.s. Londen. Alkmaar s.s. Chili Rijnstroom m.s. Plymouth. Muron m.s. Carrickfergus. Olga m.s. Londen. Deucalion s.s. Alexandrië. 26 Februari: Sembilan s.s. Ned. Indië. Enggano s.s. Hamburg. Lake Lucerne s.s. New-Castle. Mamura m.s. Rotterdam. Le Havre m.s. Port Arthur. Clombia m.s. Hamburg. Norwich Trader s.s. Norwich. Theasso s.s. Fowey. Vertrokken: 24 Februari. Ulysses s.s. Rotterdam. Stad Maassluis s.s. Narvik. Ransdorp m.s. Londen. Thelma s.s. Stockholm. Nautilus m.s. Londen. Gambian m.s. Dover. Poelau Laut m.s. Batavia. Nereus s.s. Kopenhagen. Ek, ss. Rotterdam. Ajax s.s. Gdynia.. He'oe s.s. Rotterdam. 25 Februari: Orpheus s.s. Gothenburg. Oise m.s. Parijs. Dam m.s. Hamburg. Ravnanger s.s. Kirkenaes. Cabo m.s. Londen. Euterpe s.s. Bordeaux. Embia s.s. Malmö. Gateshead s.s. New Castle. Helder s.s. Chili. Mars ss. Hamburg. Omlandia m.s. Grimsby. IJstroom m.s. Leith. Enid Mary s.s. Goole. Nueva Granada m.s. Hamburg. Amstelstroom m.s. Londen. Hontestroom s.s. Londen. Vechtstroom s.s. Huil. 26 Februari: Wilbo m.s. Londen. Groote diepgang. Het Vrijdagavond met stukgoederen naar Batavia vertrokken Nederlandsche motorschip „Poelau Laut" passeerde de Noordersluis met een diepgang van 8,5 Meter. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 72 stoom- en motorschepen, waarvan 64 schepen voor Amsterdam bestemd waren, 4 voor IJmuiden, 1 voor Leiden, 1 voor Zaan dam, 1 voor Meppel en 1 voor Velsen. Duitsche visscherij. In de binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders van de „Norddeutsche Hoch- seefiseherei" A.G. te Wesermünde-Geestemün- de zal worden voorgesteld, evenals in 1937, een Zorg Aspirin in huis te hebben! MET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. Ingez. Med.) dividend van 8% over het vorige jaar uit u keeren. IJzerverschepinq Aan het Hoogovenbedrijf arriveerden het Nederlandsche s.s. Orpheus", komende van Amsterdam, en het Duitsche m,s. „Elisabeth'- van Rotterdam om een partij ijzer te laden Eerstgenoemd schip vertrok inmiddels naai Gothenburg. Vlootuitbreiding Het voor de „Anglo-Saxon" nieuwgebouwde tankmotorschip „Ceronia", hetwelk 9592 B.R.t meet en op 28 Januari j.l. te Schiedam te water gelaten werd, zal ongeveer 15 April as zijn officieelen proeftocht houden. Het schin wordt momenteel afgebouwd op de werf van Wilton-Fijenoord te Rotterdam. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhogen Er was eens een prins, een arme prins, want zijn koninkrijk II denken aan een huwelijk. O, dat wilde hij toch zoo graag: trouwen, was maar klein. Toch was het groot genoeg om den prins te doen Ddérover had hij al lang loopen denken, alleen was hij er tot nu toe niet in geslaagd een prinses te vinden, die hem aanstond. Dat was thans niet meer het geval: de prins was verliefd op de dochter van den machtigen keizer, wiens rijk dicht bij het koninkrijk van den prins lag. Eigenlijk was het wel wat brutaal van den prins geweest, om de dochter van den keizer te vragen: „Wil je me hebben?", maar hij had dit aangedurfd, omdat zijn naam wijd en zijd beroemd was. Er waren stellig wel honderd prinsessen, die ja gezegd zouden hebben. Of de dochter van den keizer dit ook zeide? Luister maar eens, dan ziil je het hooren. Op het graf van den vader van den prins groeide een prachtige rozenstruik. Die bloeide maar ééns in de 5 jaar en dan nog maar met één bloem. Maar die roos was zóó heerlijk, dat ieder die er aan rook, z'n zorgen en verdriet vergat. De prins bad ook een nachtegaal, die zóó mooi kon zingen, dat hot leek alsof alle heeriijke melodieën in zijn keeltje zaten. De wse wg: goheabt ami de roos en de nachtegaal, maai=daar hij de dochter van den keizer lief had, besloot hij deze aan haar te sturen. Hii liet de roos en de nachtegaal in een zilveren kistje doen' en zond de geschenken weg. .(Wordt vervolgd). Waterpolo in het Velserbad. De waterpolocompetitie gaat haar einde te gemoet. De kampioensploegen komen in zicht en de wedstrijden worden belangrijker. De be langstelling in Velserbad voor de wedstrijden was "dus groot. De eerste wedstrijd ging tusschen Heeren- duinen en H.V.G.B. 4. Bij de Heerenduinen is een goede vooruitgang te bespeuren. Groote verliezen worden er niet meer geleden en deze wedstrijd eindigde in een 43 overwinnim voor H.V.G.B. 4. Belangrijker was de wedstrijd V.Z.V. 3- K.Z. Er werd vlot gespeeld en het spelpeil liet niets te wenschen over. De spelers van V.Z.V. 3 kenden hun plaats en hun taak. Voor al de keeper van V.Z.V. 3 A. Meester speelde een voortreffelijke partij. Voor de rust wist S. Oudhuizen twee doelpunten te maken ten voordeele van V.Z.V. 3. V.Z.V 3 won dezen wedstrijd met 3—0. De kampioen in deze af deeling is echter reeds bekend, zoodat het, louter een kwestie is van plaats in de afdee ling. De derde wedstrijd was De Ham—H.P.C.3. De eerste helft bood het aanzien van een ware doelpuntenrace. De Ham kreeg liefst 6 doelpunten te incasseeren, tegen H.P.C, 3 één. De Ham schijnt niet over voldoende krachten te beschikken, om een plaats in deze afdee ling te kunnen bevechten. H.P.C. 3 daaren tegen is veel sterker, vooral wat snelheid be treft. De tweede helft bood eenzelfde aanzien, alhoewel er slechts drie doelpunten gemaakt werden. De eindstand werd 91 voor H.P.C. 3, Nereus 3 kreeg den kampioenscandidaat D.W.R. 3 tegen zich. Geen wonder dat vooral hierop aller aandacht gevestigd was. Vele Zaankanters gaven door hun aanwezigheid en aanmoedigingen blijk van belangstelling. Nereus 3 won tenslotte met 6—3. De wedstrijd waar reeds den geheelen avond op gewacht was, Nereus 1—V.Z.V. 1 werd snel ingezet. Pum Swier gooide spoedig met een harden worp vanaf het midden, maar de bal ging over. Ook Teun v. d Broek kreeg het zwaar te verantwoorden, maar hij stopte uit stekend. Een worp van Pum Swier bezorgde V.V.Z. I het eerste doelpunt. Helaas zag Teun v. d. Broek den bal eveneens achter zich in het net verdwijnen. Ook C. Visman leverde een fraai spel. Herhaalde malen wist hij zich vrij te zwemmen en het is jammer dat de V.Z.V.'ers karig waren met het spelen op hem. Een van deze weinige kansen heeft hij toch weten te benutten om een 21 voorsprong te bereiken. Nereus kreeg even later een corner te nemen, echter zonder resultaat. G. Janus is echter de oude niet meer. Hij komt geregeld te laat en plaatst zeer slecht. Een prachtige kans verprutste hij door den bal over te gooien. De rust ging in met 2—1 voor V.Z.V. 1. De moed op een overwinning bij de V.Z.V.'ers was aangewakkerd. In de tweede helft moest V.Z.V. I ondervin den dat ook Nereus 1 goed verzorgde doorslag ballen kan leveren. Dit bezorgde hen den ge lijken stand 22. Het derde doelpunt van Nereus 1 ontstond doordat de middenvoor den bal overgaf aan den rechtsbuiten, die den bal in het doel wierp. Tenslotte ontstond door prachtig samenspel tusschen G. Janus, C. Visman, N. Schoone en J. Swier de gelijkmaker. Einde 3—3. Hiermede legde Nereus I beslag op den kam pioenstitel. V.Z.V. I heeft nu nog één wedstrijd te spelen.n.l. tegen H.V.G.B. (Adv. Ingez. Med.) MAIKT alkmaar. EIERMARKT. Er was geen aanvoer van eendeieren, en de groote kippeneieren deden 3 tot 3.27. De handel was matig. BOTERMARKT. Prijs voor den groothandel, per pond 72$ tot 77 y2. Voor den kleinhandel 82 y2 tot 85i De handel was matig.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2