Rood-Wit ongeslagen kampioen Westelijke eerste klas. ZWEMMEN DAMES-HOCKEY. Voor de eerste maal in haar 40-jarig bestaan. Nederland-Hongarije 3-2. DAMMEN. CRICKET. BILJARTEN. Kranige prestatie met kampioenschap beloond. Éffcfss k HET BESTUUR VAN HET TRIUMFEERENDE ROODWIT VOETBAL. v Het Feijenoord Stadion te Rotterdam i on meer dan 60.000 toeschouwers bergen. Er forpn er op dezen zonnigen Zondagmiddag ruim yfnhat zoiwat 30.000 denk ik. Hetgeen be- Sp-nt dat eenzelfde aantal afwezigen onge- «nhtifi Het is toch eieenliik een gek Ir, dat alleen de Belgen in staat zijn het totïïnn uitverkocht te doen zijn en dan nog dub- hel ukverkocht, terwijl zulke erkende voetbal- Wen als de Hongaren de massa lang niet i trekken. Want daar zullen wij het ditmaal ->-. InoKViort mnofon tnocnlrrii^ron r:.h wei weer aan hebben moeten toeschrijven. Of had men geen vertrouwen in onze eigen ploeg «n daarom geen zin, een onvermijdelijk gedach te nederlaag zich te zien voltrekken? Dan heeft men dubbel ongelijk gehad en onzen spelers rinbbel onrecht aangedaan. Want het Neder landsch elftal heeft in een zeer goeden frisschen Enthousiasten wedstrijd een welverdiende over winning weten te bevechten. Er is iets weemoedigs in, dat een speler als van Heel die zooveel glorie op het internatio nale voetbalterrein heeft verworven en de Ne- derlandsche kleuren zoo lang en trouw heeft bediend aan het lijntje moest blijven door de onverbiddelijke wet van het klimmen der jaren, maar dat is nu eenmaal onvermijdelijk en deze 7ondag heeft wel bewezen, dat het zoo moet en dat het goed is zoo, wanneer men het belang van het spel voor alles laat gaan. De Hongaren konden alleen worden overwonnen door snel heid en enthousiasme en zij zijn met deze mid delen overwonnen. Het was een lust om te zien, deze strijd. Het was een partijtje om je in te verkneuteren. Aan de eene zijde die technisch en tactisch vol leerde Hongaren, die wat gehandicapt waren, doordat hun seizoen eigenlijk nog niet begonnen is aan de andere zijde een niet zoo best georga niseerde ploeg, waarin verscheidene oude rot ten ontbraken, van Heel, Bas Paauwe, Weber. Ja het zijn voetbalartiesten, die Hongaren, maar voor het groote publiek is hun spel niet zoo aantrekkelijk. Zij zoeken het in de perfectie van het samenspel, beheerscht, zuiver en rustig, bijna nooit maken zij ernstige fouten. Daar tegenover stond dat Nederlandsch elftal met een ongewonen inslag van debutanten, dat het moest hebben van dartel, levendig, breed en snel spel. En dat dit dan ook gaf, geheel volgens instructie en met een heeleboel fouten, vooral tegen de beheersching en de zuiverheid van plaatsen. Het spel van de Hongaren maakte daarnaast een indruk van lusteloosheid haast. Maar deze spelers kunnen niet anders. Zij spelen prachtig voetbal, maar tegelijkertijd schieten zij ernstig tekort, omdat het alles vol gens hetzelfde recept is, hoe volmaakt dit dan ook mag zijn. Deze ploeg van Hongarije werd in verwarring gebracht door het snelle open spel van de onzen. Daar hebben zij te weinig vat op. En hun tweede tekortkoming was, dat zij dit systeem niet zelf vermogen toe te passen, ter wijl het toch de eenige manier was, om de oranjeploeg uit elkaar te spelen. Het Hongaar- sche spel gaat altijd op dezelfde manier voort, er zijn geen laagtepunten in, maar ook geen hoog tepunten, geen uitspattingen, zou ik haast zeg gen, als bij de onzen. Het is een soort machine, die altijd op dezelfde toeren loopt, zonder ver snellingen en zonder inzinkingen. Het is de soort van beter voetbal, die de nederlaag kan lijden tegen minder talentvolle beoefenaars en die dat Zondag dan ook gedaan heeft. Onze oranjeploeg heeft de kans gevoeld en haar gegrepen 'ook en zij verdient allen lof voor haar prestatie. De conclusie van dezen wedstrijd mag zijn, dat wij met veel meer vertrouwen de volgende wedstrijden tegemoet mogen zien, al zijn de Belgen tegenstanders, die op geheel an dere manier bestreden moeten worden. Maar voor de eenheid van de ploeg is dit een prach tige oefenwedstrijd geweest. Wanneer wij het over de spelers van beide zijden hebben en, zooals het past, met de Hon garen te beginnen, dan kan ik niet anders zeg gen, dat dat de gelijkvormigheid in hun ploeg er ook toe leidde, dat ik er feitelijk geen enke len uitblinker uit kan zoeken. Het waren alle maal knappe voetballers, zij leken ook allen even groot van postuur en behept met denzelf den stijl van spelen. De oranje jongens waren daarnaast als dar tele veulens, die veel meer voor niets liepen, veel meer onzuiver trapten, maar ook weer niet in toom gehouden konden worden. In deze dartel heid vormde het rustige optreden van Anderie- sen en Caldenhove het meer bezadigde element. Eerstgenoemde heeft met zijn nieuwe verant woordelijkheid van aanvoerder weer een prach- tigen wedstrijd gespeeld. Naast hem verrichtten Schubert en Stam hun taak naar behooren, zonder bepaald uit te blinken. Hun opstelling was zeker gerechtvaardigd evenals, en naar mijn «naak in nog wat versterkte mate, die van Blomvliet. Van Male heeft een goede partij gespeeld, hoewel hij bij het tweede Hongaar- sche doelpunt, uitloopende, even aarzelde, het- gaan hem noodlottig werd. In de voorhoede was de groote man een deV debutanten, Drager. Deze D. W. S.-speler heeft zich met vlag en wimpel in het Nederlandsch elftal gespeeld. Hij heeft twijfelden aan zijn rijpheid voor dit voetbal, in dezen eersten strijd in de oranje kleuren, afdoende Bewezen, dat de rechtsbuiten plaats voorloopig geen zorg meer behoeft te baren, door een prachtigen wedstrijd te spelen. Hij was de man, die de Hongaarsche verdedi- {pig den geheelen wedstrijd door in moeilijk heden bracht en bij alle goals zeer nauw be trokken was. In jaren hebben wij niet de vreug de beleefd van zulle een volle omen geslaagd debuut. De Harder was veel minder. Hij zette vaak bepaald slecht voor, trapte eens een bijna met te missen leans in handen van den keeper, **m het wat al te kalm wilde doen. Vente rechtvaardigen zijn blijden terugkeer door twee goals te maken en een onvermoeid enthousias me te demonstreeren, van der Veen viel het minst op, zonder onvoldoende te zijn. Hij toon de zich meermalen te bedeesd om zelf te schie ten, als hij het beter had kunnen wagen, lenslotte onze stadgenoot Smit. Hij heeft ge toond, dat het een verstandig besluit is geweest, Willy den Ouden krijgt een wereldrecord terug. Op de nieuwe lijst van wereldrecords voor dameszwemmen komt niet voor het wereldre cord, dat Ragnild Hveger op 26 October 1938 over 220 yards te Dusseldorp heeft gemaakt. Zij bracht het record op 2 min. 25.9 sec., waarmede ze het oude record van Willy den Ouden had verbeterd. Het record van Willy stond op 2 min. 27,6 sec. Het blijkt thans dat dit record van de Deenschè zwemster niet is erkend. De baan te Dusseldorp is n.l. precies 200 M. lang. Men heeft toen het startblok een meter achteruit gebracht en zoo moest dus de zwemster feitelijk een sprong van 1 m. maken voor zij boven het water was. De In ternationale Zwemfederatie heeft dit record niet erkend, omdat de zwembaan zelf slechts 200 m. lang was. Die extra meter heeft ze niet gezwom men doch gesprongen. Wily den Ouden krijgt hierdoor derhalve een reeds verloren gewaand wereldrecord terug, zoodat er thans nog twee op haar naam staan. Inge Soerensen herovert wereld record 500 M schoolslag. Uit Kopenhagen: Inge Soerensen heeft Zon dagmiddag het wereldrecord 500 meter schoolslag heroverd; zij legde den afstand af in 7 min. 58.4 sec. Het record stond op naam van de Belgische zwemster Yvonne Vandekerkhove, die het met 8 min. 1.6 sec. op 25 Januari j.l. te Ostende ves tigde. Insigne zwemmer en redder. Voor Verkenners zal o.a. Dinsdagavond in het Sportfondsenbad de gelegenheid worden geboden proeven af te leggen voor het insigne zwemmer en redder. Er zijn negen candidaten voor het insigne Zwemmen; één heeft een her-examen; er zijn drie candidaten voor het insigne redder. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag is de laatste ronde van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Neder land gespeeld. Daar Keiler en Vos samen de eer ste plaats bezetten, zullen zij nog drie partijen spelen en wel op Zaterdag 11 Maart, Zaterdag 18 Maart en Zondag 19 Maart. De uitslagen luiden: Rustenburg remise met Cohen, Druyf remise met Bom, v. d. Kraan remise met Raman, Keller remise met Idzerda, Vos wint van Kinnegin, Dukel wint van Loch- tenberg. De eindstand luidt: 1 en 2. Kellér en Vos 15 pnt.. 3 en 4. Bom en v. d. Kraan 13 pnt.; 5. Dukel 12 pnt.; 6 en 7. Kinnegin en Raman 11 punten; 8. Idzerda 10 pnt.; 9. Rustenburg 9 pnt.; 10 en 11. Cohen en Druyf 8 pnt.; 12. Lochtenberg 7 pnt. Don Bradman verbetert C. B. Fry's record niet. Te Adelaide is de eindstrijd om het kampioen schap van Australië tiisschen Victoria en Zuid- Australië begonnen. Don Bradman, die het record van C. B. Fry (6 achtereenvolgende cen turies) evenaarde ,is er niet in geslaagd dit te verbeteren. Hij werd voor slechts 5 runs ge vangen. Victoria batte eerst en scoorde 321 runs (Has- sett 102, Rigg 78). Zuid-Australië antwoordde met 207 voor het verlies van 7 wickets. Natal—M. C. C. Te Pietermaritzburg speelt de M. C. C. een driedaagschen wedstrijd tegen Natal. Hammond trok na het winnen van den toss het veld in, waarna de Zuid-Afrikanen op het bowlen van Wright, Wilkinson en Perks bij de lunchpauze 3 wickets voor 74 runs verloren had den. Wade werd door Ames op Perks' bowlen achter het wicket gevangen. Een stand voor het lste wicket tusschen Nourse en Dalton leverde 145 runs op. Nourse wordt dan voor 67 door Ames gestumpt. Dalton scoorde een fraaie cen tury (110) en kreeg geen steun van de overige batsmen. Op 295 sloot de innings. Wilkinson 443, Perks 356 en Wright 240. Paynter en Wright vielen wegens opgeloopen verwondingen uit. De Engelschen scoorden daarna 34 zonder wickets ver lies (Hutton 9 en Gibb 20 not out). maar weer met hem te wagen. Hij toonde <cw,1er' en vooral in de tweede helft, den voetballer van extra klasse. Men had Smit voor aeze overwinning niet kunnen missen. ,1Je ëoal, waarmede Hongarije de score open- ae, had een verdacht buitenspel luchtje, maar aaar stond tegenover, dat het ons toeleek, dat ae Hongaarsche keeper, misschien ook om ver meend offside nauwelijks moeite deed, om Ven- ms schot, een minuut na de rust, waarmee het ai vo,or, Nederland werd, te stoppen. Hie i- )vas het een vreugdevolle wedstrijd, r}®,aatlleiding mag zijn tot optimisme voor de HENGELEN. DE VOORN. De vischclub „De Voorn" hield een wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart. De prijzen werden gewonnen als lste prijsF. Knaven, 2. H. pnaarts, 3. J. v. d. Gevel, 4. L. Logmans, 5. R. Poets, 6. Chr. Schouten, 7. Helmer, 8. P, Buij. Kampioenschap van Haarlem le klasse. Zondag werden de wedstrijden om bovenge- noemden titel bij „Insulinde" voortgezet. De re sultaten waren als volgt: pnt. brt. h.s. gem. A. W. Huiskens 203 29 43 7.— F. v. d. Berg 250 29 63 8.62 Na een slap begin, scoorde Huiskens op de 7e beurt een serie van 43, gevolgd door 5, 14, 16, 6, en 31. Dan is de stand 125 om 85 in zijn voordeel. Op de 15e beurt maakte v. d. Berg 63 en daarna 20, waardoor deze de leiding overnam en die niet meer af gaf. A. Corver 112 12 37 9.33 J. Steffers 250 12 116 20.83 Een zeer sterke partij voor beiden. Toen het na 8 beurten 67 om 71 stond, kwam Steffers op stoot en scoorde een pracht serie van 116. Cor ver verdedigde zich taai, doch tegen het over weldigend spel van zijn tegenstander was hij niet bestand en op de 12e beurt kwam reeds het einde. G. W. Metz 250 25 90 10.- J. Lamers Jr. 187 25 43 7.48 Een sterk begin van beiden. Metz maakte van acquit 29, doch op de 2e beurt scoorde Lamers 43. Dan maakte Metz op de 6e beurt 90, gevolgd door 17 en 22. Het leek er naar, of deze ook in weinig beurten zou uitmaken. Van een inzin king van zijn partner, maakte Lamers gebruik, om met kleine series wat op te halen, doch het was te laat. Rood Wit, de oudste dames-hockey club in ons land, heeft Zondag voor de eerste maal sinds haar nu bijna 40-jarig bestaan het kampioenschap der Weste lijke eerste klasse behaald en wie den onderstaanden competiticstand beziet, al er ongetwijfeld aan toegevoegd willen zien: welverdiend, want het inderdaad sterkste elftal heeft beslag op den titel gelegd. We wenschen haar met deze fraaie prestatie van harte geluk. Rood Wit werd opgericht op 1 November 1899 door Vrouwe E. v. d. PollPrévinaire, echtge- noote van wijlen Jhr. Ch. F. v. d. Poll, oprichter van den Kon. Ned. Hockeybond. Hoevelen van de talrijke jonge meisjes, die het hockeyspel thans zoo enthousiast boefenen, zullen weten welk prachtig baanbrekend werk Rood Wit na haar oprichting verricht heeft voor de verbrei ding van de dames-hockeysport in Nederland; zij zullen hartelijk lachen wanneer wij vertellen dat een der eerste bepalingen was dat de rok ken 12 c.M. van den grond mochten reiken, voorts dat het dragen van hóedenspelden en de toegang tot het terrein aan heeren verboden was! Mevrouw M. S. C. van Sminia^-Dolleman heeft destijds in „Hockey Sport" over dat werk der „pioniersters", waartoe zij 15 jaren lang als eerste captaine van Rood Wit behoord heeft, alleraardigste dingen verteld. Het eerste veld van Rood Wit was op 't Cloos- ter te Heemstede gelegen; het grensde aan de mooie breede oprijlaan, die thans nog op de gronden van het tegenwoordige „Hageveld" te vinden is. Daarna trok Rood Wit naar den Meer weg en tot den huidigen dag is de club dezen grond in Heemstede, die jaren lang met M. H. C. gedeeld werd, trouw gebleven. Reeds in Maart 1899 trok een Rood Wit-elftal, bestaande uit de dames A. Delcourt (d.), R. v. d. Poll en M. van Panhuys (a.), M. Hooglandt, B. Prins, L. Dolleman (m.), M. Dolleman (cap taine), M. Enschedé, J. Schorer, Melle E. Dardel en E. Sandberg (v.), door ons land voor het spe len van propaganda-wedstrijden. Het succes was root, want in de voornaamste steden en ook te llingendaal en Hilversum werden dames- hockey vereenigingen opgericht. Dank zij het actieve Rood Wit bestuur kwamen in den loop der jaren, voor het eerst in 1902, verschillende Engelsche dames-teams naar ons land o.a. Miss Taylor's eleven, King's Ladies College Hockeyclub, the Cheswick Ladies- en the Columbine Ladies' hockeyclub. In 1904 trok Rood Wit voor het eerst naar Engeland om daar met succes een drietal wed strijden te spelen. In latere jaren werden ook wedstrijden in Duitschland en België gespeeld en o.a. te Brus sel tweemaal de „coupe v. d. Willigen" ge wonnen, een buitengewoon fraaie wisselbeker, die nog nooit door een buitenlandsche vereeni- ging gewonnen was. Uitstekende speelsters heeft Rood Wit in die jaren voor het dameshockey geleverd; behalve de reeds genoemden blonken de dames Vas Visser, Coehoven v. Sminia, jonkvr. J. van Styrum (mevrouw v. Beeck Vollenhoven), jonk vrouw A. v. Styrum (mevr. Lambrechtsen), wier dochters al evenzeer tot de beste krach ten van Rood Wit behoorden,in het bijzonder uit. Na een inzinking tusschen de jaren 1912 en 1917 is onder leiding van de jongere generatie n.l. de gezusters Josselin de Jong, de dames Land, Deenik, Leeuwenberg e.a., het aantal leden vooral in de laatste jaren weer sterk toege nomen. De uitstekende clubgeest is altijd ge bleven en nog steeds staat Rood Wit bij de zustervereenigingen in hoog aanzien. Met de vele enthousiaste jonge leden, die op de oefen- dagen, onder de kundige leiding van den heer Jules Kammeijer, zelden ontbreken, zal Rood Wit ook in de toekomst een belangrijke rol blij ven spelen. Het tegenwoordige bestuur is als volgt samen gesteld: Mej. E. de Josselin de Jong, de presidente van den Nederl. Dames Hockeybond, voorzitster mej. P. v. d. Zouwe, secretaresse-penningmees- teresse, voorzitster, mej, Goeting en mej. M. Schmeink commissarissen. In het eerste elftal dat steeds volledig ver scheen, kwamen in dit seizoen slechts 13 speel sters o.a. de gezusters Loeb van Zuylenburg (die zooveel tot de versterking van het tweede elftal bijdroegen) uit. Het elftal dat voor de eerste maal het kam pioenschap won is als volgt: A. Melchers (d.), mevr. KesslerLeeuwen berg, M. Schmeink (a.), P. v. d. Zouwe, Janke Goeting, W. de Voogt (m.), L. Paardekooper Overman, M. v. d. Zouwe, H. Vreede, L. Jonge- neel en T. Goeting (v.) Slaagt Rood Wit er in, de traditie te hand haven en ook het landskampioenschap, dat nim mer voor het Westen verloren ging, te win nen, dan heeft het eerste elftal wel voor het mooiste geschenk bij het a.s. 40-jarig jubileum gezorgd. Mevrouw Tine KesslerLeeuwenberg, die het eerste elftal van Rood Wit tien jaar lang heeft aangevoerd. Het elftal van Rood Wit (v.l.n.r.) eerste rij: L. Paardekooper Overman, M. van der Zomoe, E. Loeb (die gis teren niet meespeelde), L. Joncjeneel èn T. Groeting. Tioeede rij: P. van der ZouweJ. Goeting, W. de Voogt. Derde rij: Mevrouw T. KesslerLeeuwen berg, A. Melchers en M. Schmeink. HILVERSUM-ROOD WIT (2-3) Onmiddellijk na de bully trok Hilversum ten aanval en al spoedig met succes, want binnen enkele minuten bracht mej. Kok den stand op 10. Toen de gastvrouwen door snel aanvals- spel in de meerderheid bleven en den voorsprong vergrootten, zag het er naar uit, dat Rood Wit de eerste nederlaag tegemoet ging. Langzamerhand wist de middenline evenwel het spel te verplaatsen. Rood Wit trad weer aanvallend op en nog voor de rust slaagde de uitstekend spelende mej. Vreede er in, den ach terstand te verkleinen. In de tweede helft waren de rollen omgekeerd. Hoewel de aanvallen van Hilversum gevaarlijk bleven, was de ach terhoede van Rood Wit de situatie nu meester. Met goed opgezette aanvallen bracht de voorhoede van Rood Wit den bal herhaaldelijk in den slag cirkel en weer was het mej. Vreede, die den gelijkmaker in het net schoot (22). Rood Wit werkte hard voor het winnende punt, door de groote stuwkracht, die van de middenlinie uitging, kregen de gasten meer kansen, dan Hilversum. Onder groot enthou Mej. H. Vreede. siasme maakte mej. Vreede, na de achterhoede gepasseerd te zijn haar derde doelpunt (23). Zonder wijziging in den stand kwam het einde. Hilversum zakte na een uitstekend begn af; in uithoudingsvermogen moest de thuisclub het te gen Rood Wit afleggen. Groote vreugde heerschte er natuurlijk in het Rood Witte-kamp te Heemstede toen bij de thuiskomst de uitslag van den wedstrijd H. H. IJ. C.—B. D. H. C. (32) bekend gemaakt werd, want mede hierdoor behaalde Rood Wit onge slagen het kampioenschap. Mej. E. de Josselin de Jong, Presidente Penni"smet

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5