IJmuider Courant I d" bl0d' DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN HEX THEATER Belgische kabinet alweer afgetreden. Een wijze maatregel. Minister Steenberghe naar Berlijn. EEN CROOTSCH WERK komt tot stand. SPORT EN SPEL II Uur». C»«e, Haalschappi) Coar»' llge,°- Tel. 10724. Bureau IJmuider c'u*ra»nK«"»'e''lMD42',JmUide°' Wefo„» 5301. Po«ei" 310"1 4"e „,dap k»""»' "Poenomen de Keaaeme' Co»™<- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 28 FEBRUAR11939 Abonnementen per week f0.12'/j. pet maand f0.52'/2, Per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse oumtuers 3 cent per ex. Advertentien» 1-5 regel» f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f0.25, elke regel meer fO.10. MODERN - INTIEM Harry Bauir komt (Adv. ingez. Med.) Socialistische ministers verzetten zich tegen de politiek van minister Gutt. In de gistermiddag gehouden zit ting van den Belgischen ministerraad hebben de socialisten te kennen ge geven van oordeel te zijn, dat zij hun medewerking aan deze regeering niet konden voortzetten. Op grond hiervan is toen de regeering afgetreden. De socialistische minister van arbeid, Wauters. heeft een verklaring afgelegd, waar in hij zeide, dat er tusschen den minister van financien. Camille Gutt en zijn socialistische collega's onverzoenlijke verschillen van mee- meening bestonden en dat het schijnt, dat de groote meerderheid van het parlement de ge dachte aan deflatie om te komen tot een evenwicht der begrooting afwijst. De socia listische linkerzijde aanvaardt geen vermin dering der salarissen voor ambtenaren en personen in openbaren dienst, hetgeen een schending zon zijn van de conventie tus schen den staat en zijn personeel. Onder deze omstandigheden waren de socialistische mir nisters van meening, dat zij hun medewer king in het kabinet Pierlot niet konden vortzetten. De laatste regeeringsdaad van mi nister-president Pierlot is. volgens Havas geweest, het samenstellen van een commissie, welke is belast met het onderzoek in de zaak Martens. Deze commissie bestaat uit drie per sonen: de procureur van het hof van cassatie, Gesche, de advocaatgeneraal van het hof van cassatie, Hayoit de Hermicourt, en de voorzitter van het hoog militair gerechtshof, Vandekel- der. Engelsch militair vliegtuig verongelukt. De drie inzittenden omgekomen. LONDEN, 27 Februari. Vanmiddag is een militair vliegtuig bij Wytton in Huntings donshire neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. (Havas). Duitsclie autobandiet ter dood veroordeeld. Het bijzondere gerechtshof te Berlijn heeft gisteren in het proces tegen autobandieten, (lie Donderdag bij Berlijn een roof overval ge pleegd hadden op een automobilist, den 19- arigen Arthur Dose op grond van de wet tegen straatroof door middel van „autoval- len in drie gevallen drie maal ter dood veroordeeld. De 16-jarige verdachte Heiz Gose Kreeg zes jaar gevangenisstraf en een derde 9-]ange verdachte kreeg wegens heling zes maanden gevangenisstraf. doodelijke aanrijding. Maandagavond om kwart voor zeven is op den BloKdijk te Blokker, de 67-jarige heer an aer Laan. die naast zijn met een paard Despannen bakkerskar stond, door een pas- seeienae auto aangereden, waarbij hij vrij wel op slag werd gedood. Belgisch consul te Maastricht ernstig gewond. Met auto tegen stilstaande:! wagen gereden Maandagavond omstreeks half acht ïeed een auto, bestuurd door den heer a. E. Hustinx, Belgisch consul te Maas tricht, op den rijksweg onder de ge meente Beek, met flinke vaart tegen een aldaar stilstaanden vrachtwagen, geladen met grint. De botsing was zóó hevig, dat de aanrijdende wagen geheel werd ingedrukt. De heer H. werd ernstig gewond, vooral aan het gelaat, en is, nadat een dokter het eerste verband had gelegd, naar het ziekenhuis Calvariën- rg te Maastricht overgebracht. Het gebouw van de Spaansclie legatie in Den Haag. Door den vertegenwoordiger van het Franco bewind overgenomen. hweiVT*e^enwoorc'i£er van Franco-bewind ^nde heeft Maandag het gebouw van de opaansche legatie aan het Plein 1813 no. 4 te ffpni/vi age officieel overgenomen, ter gele ts uitgestokarVan ^paansclie v'Hg daar thans (De Minister van Bimienlandsche Zaken heeft bij Gedeputeerde Staten aangedrongen op gemeen telijke voorschriften tot waarbor ging van de veiligheid betreffende het houden van wilde dieren.) Ja, dat is zeer gemotiveerd, Ik heb al vaak geprotesteerd, Zij het alleen maar in gedachte; Dit is toch waarlijk geen manier, Beveiliging voor 't wilde dier, Mag men toch in ons land verwachten. Een leeuw of tijger in een kool, Dat vinden wij van oudsher mooi, Men houde z' echter opgesloten; Wij weten werkelijk geen raad, Met zulk een exemplaar op straat, Daar zijn wij niet op ingeschoten. Des levens zorgen krijgt men wel, Ook zonder wilde-beestenspel, Met zijn onwennige gevaren; Het schaap, het varken en de koe, Die zijn dan nog tot daaraantoe, Maar wilder moet men ons besparen. Meneeren van de overheid, Het is nu waarlijk meer dan tijd, Dat gij hiertegen streng gaat waken; Mij worden beren thuisgestuurd, Dat heeft nu lang genoeg geduurd, Gij wilt daar wel een eind aan maken. P. GASUS. Handelsbesprekingen met Walter Funk. De regeeringspersdienst meldt Het bestuur van de Leipziger Messe heeft onzen minister van Economische Zaken uitgenoodigd de Messe te bezoeken. De minister heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal van deze gelegenheid gebruik maken zijn Duitschen ambtgenoot, Dr. Funk, te Berlijn een bezoek te brengen. De Duitsche bladen maken ook ge wag van de komst van minister Steen berghe. Het bezoek zal plaats hebben op 10 Maart a.s. en zal gewijd zijn aan een uitbreiding van den Duitsch- Nederlandschen handel. Dr. Schacht zal in de tweede helft van Maart naar Oost-Azië vertrekken. Te Berlijn rekent men volgens de Tel. met de mogelijkheid, dat dr. Schacht dan ook een bezoek aan de Nederlandsche koloniën zal brengen. Zooals men weet heeft de reis van dr. Schacht ten doel de exportmogelijkheden voor Duitschland in de verder afgelegen gebie den te onderzoeken. Zijn reis zal verscheidene maanden in beslag nemen. Twee leden van de Britsche vrouwelijke „hulpbrandweer" in actie tijdens de dezer dagen te Londen gehouden oefeningen. Onclermaatsche partij snoekbaars in beslag genomen. Aan werkloozen gegeven. Naar eerst thans bekend wordt heeft de po litie te Spakenburg Zaterdag bij een handelaar aldaar een partij van twaalf honderd pond snoekbaars in beslag genomen, welke door vier botters uit het IJselmeer was aangevoerd en ge reed stond ter verzending naar Frankrijk. Deze inbeslagneming is geschied omdat de visch beneden de maat was, welke door de regeering in verband met de vergrooting van den zoet- watervischstand, is vastgesteld. Naar de botters, die weder ter vischvangst wa ren uitgevaren, wordt een onderzoek ingesteld. De burgemeester van Bunschoten heeft de partij visch ter beschikking gesteld van het Bur gerlijk Armbestuur om onder de werkloozen te worden verdeeld. Geen ongelukken gemaakt en toch drie maanden gevangenisstraf. Dronken achter het stuur, zonder rijbewijs. De Amsterdamsche politierechter, mr. dr. N. Muller, veroordeelde Maandagmiddag bij ver stek een motorrijder, die, hoewel hem het recht van besturen van motorvoertuigen was ontno men, op 16 October jl. in dronkenschap een on geluk had veroorzaakt, tot een gevangenisstraf van drie maanden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte met een motorfiets met zijspan, waarin een pas sagier was gezeten, met groote snelheid, circa 50 K.M., getracht had, van den Kloveniersburgwal te Amsterdam komende, de Oude Hoogstraat in te rijden. Door de snelheid en waarschijnlijk ook door het feit, dat zoowel de bestuurder als de passagier dronken waren, mislukte deze manoeu vre en kantelde het voertuig. Persoonlijke on gelukken hadden zich niet voorgedaan, hetgeen aan een gelukkigen samenloop van omstandighe den te danken was. Verdachte had nog getracht door het verwisselen van de jassen te doen voorkomen, dat de passagier den motor had be stuurd, doch het was niet moeilijk geweest ver dachte als den bestuurder aan te wijzen. De Of ficier van Justitie noemde het gepleegd feit zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Pe vliegtocht van de heeren Hevmans en Rous. De heeren Heymans en Rous zijn Maandag- morgen om half zeven uit Calcutta vertrokken. Na een tussehenlanding te Rangoon vloog men tot Mergui aan de kust van Birma, 300 K.M. ten Zuidwesten van Bangkok. Gunstig weer begunstigde den tocht. Fruit-, groenten- en aardappelen- exporteurs vergaderden. Verzet tegen actie van het Centraal Bureau. Maandagmiddag kwam de Alg. Ned. Bond van Fruit-, Groenten- en Aardappelen-expor teurs in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. J. Kruidenier Jzn., wees er in zijn openingswoord op, dat zich voor den export weinig gunstige perspectie ven openen. De plannen tot verbeterinng van den toestand in den tuinbouw aanroerend, zeide spr. dat de export, zonder welken de tuinbouw staat of valt, bij die plannen dient te worden ingeschakeld. Gelukkig is gebleken, aldus de voorzitter, dat de tuinbouw tot sa menwerking bereid is. De secretaris van den bond, mr. Luc. Schen- derling. heeft gesproken over „Onze taak voor 1939". Men kan de positie van den handel niet vergelijken met den toestand van hen, die er van verzekerd zijn, dat de regeering bijspringt. De exporteur draagt het volle risico, dat nie mand van hem overneemt. In dit verband wees spr. op de circulaire van het centraal bureau voor de veilingen, welke ongerustheid onder de tuinders heeft gewekt. De voor stelling, als zou het centraal bureau met de campagne voor tomatensoep, zoo veel succes hebben gehad, Is eenigszïns onjuist, daar de regeering er achter stond. Spr. heeft de overtuiging, dat dit inzicht door de verantwoordelijke leiders van den tuinbouw gedeeld wordt. Er schijnen echter sommigen te zijn, die van de gelegenheid, dat de tuinbouw ieder jaar met ettelijke millioenen door de regee ring gesteund wordt en de handel aan han den en voeten gebonden is, gebruik willen maken om den handel- van zijn plaats te ver dringen door den export gedeeltelijk zelf ter hand te nemen. Spr. zou hen daar groot gelijk in geven als de handel in zijn taak te kort schoot. Maar waar dit geenszins het geval is, zegt spr.; ,dat nemen wij niet!" Tenslotte hield spr. een krachtig pleidooi voor samenwerking op basis van gelijkheid met den tuinbouw. Het is in het belang, zoowel van den export als van den tuinbouw. Doch spr. onder schreef den eisch van volledige medezeggen schap. Versterkt uw eigen organisatie, aldus spr., opdat wij voor onzen export, doch ook voor den tuinbouw, het beste kunnen nastreven. Bij de op deze rede gevolgde bespreking, ging er een stem op voor verruiming van den export naar Duitschland: deze zou van groot belang zijn voor de Nederlandsche ex porteurs. Enkele aanwezigen waren van mee ning, dat men van samenwerking met het cëntraal bureau voor de veilingen niet veel verwachten kan. Men moest zich met man en macht verzetten tegen de eischen van dat bureau. Ruim 1 3/4 millioen voor een spuisluis. IJMUIDEN Dinsdag. Zooals we gisteren in het kort reeds mededeeldenis aan de Hollandsche Beton Mij. de bouw opgedragen van de spuisluis te IJmuiden en wel voor een bedrag van niet minder dan f 1.751.000, aan welk belangrijk bericht wij nog kunnen toevoegen, dat direct met den bouxo zal worden begonnen. In een uitvoerig artikel, waarin wij de toe komst der gemeente Velsen bespraken in ver band met de op handen zijnde uitvoering van groote Waterstaats- en industriëele werken, hebben wij als een dezer werken ook de spui sluis genoemd. Wij konden toen nog niet ver moeden, dat dit werk reeds zoo spoedig tot uitvoering zou komen, alhoewel het ons be kend was, dat de uitvoering niet lang meer op zich zou laten wachten. Zoo zal dus LJmuiden binnen afzienbaren tijd ten N. van het bestaande sluizenstelsel een vierde sluis krijgen, welke sluis echter in con structie en doel geheel afwijkt van de be staande sluizen. De spuisluis immers de naam zegt dit reeds zal worden gebezigd om water en niet om schepen door te laten. Reeds jaren geleden werd ten behoeve van het kanaal voor deze sluis de eerste spade in den grond gestoken en sindsdien werd dit kanaal grootendeels voltooid. Het bouwen van de sluis bleef echter achterwege en van dit feit kan de Velser Zwemvereeniging profitee red die al dien tijd in het Westelijke deel, dat niet anders was dan een groote werkput, haar bekende zweminrichting exploiteeert, verle den jaar echter voor het laatst. Bijzonderheden omtrent de te bouwen spui sluis konden ons niet worden medegedeeld, zulks omdat het hier een werk geldt, dat ver band houdt met het inundatiesysteem onzer defensie. De uitvoering geschiedt dus onder het motto „geheim". Maar uit het feitdat de kosten voor de verdere voltooiing iy millioen be dragenmag worden afgeleid, dat hier een grootsch waterwerk tot stand zal worden gébracht, een xoerk waaraan groote bedragen „verloond" zullen wor den. Het beteekent dus een belangrijke werkverruiming en ongetwijfeld zal de Hollandsche Beton Mij. heel wat werk krachten kunnen gébruikenal zullen ook hier de machines wel een woordje meespreken. Maar in élk geval zal de arbeidsmarkt gunstig door dit groote werk worden beïnvloed. DAMMEN. Districtsbond Noord-Holland 10 jaar. de feestelijkheden Het programma van de feestelijkheden, l organiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van den Districtsbond Noord-Holland, luidt als volgt: Zondag 5 Maart a.s. te 12.15 uur 's middags eere-wedstrijd tusschen het Noord-Hollandsch tiental en het Nederlandsch tiental. Wedstrijd leider de heer J. Molenaar, gemeente-ontvanger te Wormer (N.-H.) Het Noordhollandsch tiental werd voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld. Bord Nr. 1 B. Dulcel (Damcl. IJmuiden); 2. J. B. Sluiter Jr. (Haarl. Damclub); 3. H. W. Zitman (Damclub Stabiel); 4. H. Laros (Damclub IJmuiden); 5. P. J. van Dartelen (Haarlemsche Damclub): 6. J. J. H. Mertens (Damclub IJmuiden); 7. B. Maij (Damclub Zaandam); 8. A. de Jong (Damclub Oosterkwartier); 9. B. J. de Boer (Damclub Wormer); 10. Chr. F. Visse (Damclub Haarlem) De samenstelling van het Nederlandsch tien tal volgt nog. Te 5.30 uur zal het bestuur van den bond re- cipieeren en te 7.30 uur n.m. volgt een non-stop cabaretavond, waaraan o.m. medewerken Harry Meijer, Anny Stol en Huib van Meurs. Deze feestavond is toegankelijk voor alle le den van den bond. De eere-wedstrijd, receptie en feestavond worden gehouden in gebouw „Cy cloop", Prins Hendrikstraat 50 te IJmuiden. ZWEMMEN zwemwedstrijden van „haarlem" De belangstelling voor de wedstrijden van de Z. C. „Haarlem" op a.s. Woensdagavond in Stoop's Bad is zeer groot; vooral van de zijde der scholen. Zoo zullen op het schoolnummer 3 maal 50 Meter wisselslag estafette niet minder dan elf ploegen starten; aan groote spanning op dit nummer zal het niet ontbreken, wanneer men bedenkt, dat als laatste zwemmers (borstcrawl) o.m. zullen starten: H. Smits, E. Behle, W. Derks J. v. Merkesteyn, R. Vunderink, en M. Mauritz; van den uitslag is dan ook weinig te voorspellen. Negen ploegen hebben ingeschreven op de 4 maal 25 Meter estafette voor Meisjesscholen; de krachten zijn hier zeer verdeeld, in de meeste ploegen zwemmen één of meer leden van zwem verenigingen mede. Voor de beide nummers voor Sportverenigin gen (resp. met- en zonder wedstrijdzwemmers) is de belangstelling iets minder groot. De Hockeyclub H. B. S. maakt echter op beide num mers een uitstekende kans. Aan het nummer Schoonspringen voor leden van den Kring Haarlem nemen deel N. v. d. Voort en P. Donders (beiden „Haarlem"), C. Ha ven (D.W.R.) en A. Zomer (H.V.G.B.). Door den voorzitter van „Haarlem", den heer J. M. Broek- meyer, is voor dit nummer een wisselbeker be schikbaar gesteld, de „Spaerne Wisselbeker"; om definitief in het bezit te komen van dezen beker, moet hij tweemaal achtereen of driemaal in to taal gewonnen worden. Aan de verschillende baannummers zullen niet minder dan 200 zwemmers deelnemen; vooral de banen voor scholieren zijn sterk bezet: de 25 Me ter voor meisjesscholieren brengt o.m. Gr. Zie ren, E. Kloots, A. Sevensma en P. Haandrikman aan den start, terwijl op het nummer 50 Meter voor jongensscholieren o.a. K. Geerling, E. Behle, J. v. Merkesteyn, J. Bais en M. Mauritz zullen uitkomen. Indien de tijd het toelaat, zal er aan het slot van den avond een polowedstrijd gespeeld worden De gasfabriek te Castricum bestaat 25 jaar. Een moment tijdens de rede van den burgemeester van Castricum, mr. C A. F. H. W. B. van Clooster baron Sloet tot Everlo. BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. Naar bovengenoemd tournooi om den wereld titel, dat van 29 Maart tot 2 April te Lausanne gehouden wordt, is door het bestuur van den Ned. Biljartbond aangewezen om dezen bond te vertegenwoordigen de heer J. H. Sweering te Amsterdam. FINALES NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. Het nationaal programma, voor zoover nog af te werken is in dit seizoen, luidt: Het kampioenschap 71-2 op groot-biljart op 16, 17, 18 en 19 Maart, georganiseerd door „De Groninger B.C." te Groningen. Het kampioenschap hoofdklasse klein-bil- jart, georganiseerd door de „Friesche B.C." op 24, 25 en 26 Maart te Leeuwarden. Het kampioenschap 1ste klasse driebanden, georganiseerd door „K.R.A.S" te Amsterdam van 13 tot 16 April.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1