FRANCO DOOR LONDEN EN PARIJS ERKEND. Joodsche standpunt inzake de Britsche voorstellen. Spoedig benoeming van gezanten. IN S D A G 28 FEBRUARI 1939 Zoowel de Britsche als de Fransche regeering hebben Maandag- het bewind van generaal Franco als de wettige Spaansche regeering erkend. Het besluit der Engelsche regeering is gistermiddag door Chamberlain in het Lagerhuis medegedeeld. De erkenning door Frankrijk werd bekend na afloop van den ministerraad, welke, na een uiteenzetting van Daladier, eenparig hiertoe besloot. De benoeming van gezanten der beide landen te Burgos zal vermoedelijk dezer dagen geschieden. Chamberlan verklaarde in het La gerhuis, dat de regeering de positie van Spanje en de gedragslijn, die zij had te volgen in het licht der inlich tingen waarover zij beschikte, zeer nauwkeurig heeft overwogen. Als gevolg van den val van Barcelona en de verovering van Catalonië, is Franco thans in het bezit van het grootste deel van Spanje, zoowel op het vasteland als daarbuiten. In het door hem beheerschte gebied bevinden zich de meeste industriecentra en de meeste bronnen van productie. Zelfs wanneer de re- oiiblikeinsche strijdkrachten in den zuidelij ken sector eenig vertoon van tegenstand zou den blijven bieden, is het aan geen twijfel onderhevig, dat het hier de laatste faze van den strijd zou betreffen, waarvan slechts verder verlies aan menschenlevens het gevolg zou kunnen zijn. Bovendien lijkt het de Britsche regeering onmogelijk dc republikeinsche regeering, die verstrooid is en geen gevestigd gezag meer uitoefent, als Spaansche regeering te erkennen. In dezen zin heeft men Maandag for- meele stappen gedaan. De Britsche regeering, aldus Chamberlain, heeft met voldoening kennis genomen van Franco's openlijke verklaringen, volgens wel ke hj en zijn regeering vastbesloten zijn de traditioneele onafhankelijkheid van Spanje te verzekeren en slechts maatregelen te nemen tegen degenen die van crimineele delicten beschuldigd worden. De aankondiging van de erkenning van Franco werd ontvangen door toejuichingen van de regeeringsaanhangers en geroep der oppositie „schande". Attlee, den leider der Labour-oppositie, ant woordende verklaarde Chamberlain, dat de regeering besloten had om hem en Halifax de eindbeslissing te laten over de erkenning van Franco. Dit besluit was tijdens het weekend genomen. Attlee merkte toen op dat het besluit toch wel eerder genomen was, aangezien Daladier Vrijdag in het Fransche parlement zijn des betreffende verklaring heeft afgelegd (een lid der Labouroppositie riep op dit oogenblik uit, dat Chamberlain in staat van beschuldi ging moest worden gesteld als verrader). Voortgaande zeide Attlee: Chamberlain heeft niet het recht om het Huis te misleiden. Spr. beweerde, dat het besluit van de regeering om Chamberlain en Halifax te machtigen de eindbeslissing te nemen tijdig genomen was om het Lagerhuis daar de vorige week van in kennis te stellen. Chamberlain ontkende dat hij het Lagerhuis misleid heeft, De door hem afgelegde verkla ring was volkomen accuraat. Attlee ant woordde hierop dat hij zijn maatregelen zou nemen om vragen over buitenlandsche poli tiek in het Hoogerhuis te doen stellen", waar ik er zeker van ben, dat ik een juist antwoord zal krijgen". In antwoord op een verdere vraag zeide Chamberlain nog, dat de erkenning van Franco onvoorwaardelijk is. Hij voegde hier aan toe dat Dinsdag in het Lagerhuis debat ten hierover zouden worden gevoerd. De Labourparty heeft het voornemen een motie van wantrouwen in de regeering in te dienen. In deze motie wordt verklaard, dat de erkenning van de regeering van Franco een beleediging vormt „van de wettige regee ring, een grove inbreuk is op de internatio nale tradities, en een verder stadium aangeeft van de politiek, die gestadig bij alle democra tische landen het vertrouwen in den goeden trouw van Groot-Brittannië vernietigt". De kennisgeving van het besluit der Britsche regeering is formeel aan Franco medegedeeld door den hertog van Alva te Londen en den Britschen agent te Burgos, Hodgson. De Brit sche regeering heeft ook den naam voorgelegd van den voorgestelden nieuwen ambassadeur. Verwacht wordt, dat het rechtsche agrément vandaag of morgen zal afkomen. Het besluit van den Franschen ministerraad. Over de zitting van den Franschen minis terraad, die gistermiddag om vier uur onder voorzitterschap van president Lebrun op het Elysee bijeen kwam, deelt Havas mede, dat Daladier een uiteenzetting gaf van de omstan digheden, waaronder de onderhandelingen met Spanje werden gevoerd door Bérard en Jor- dana. De minister-president zeide, dat overeen komsten zijn tot stand gekomen bij deze on derhandelingen. Op voorstel van Daladier besloot de Raad met algemeene stemmen de re geering van Franco de jure te erken nen. Op voorstel van Lebrun wenschte de Raad cerard geluk met de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. overeenstemming met de diplomatieke vh v zal d€ directeur van de afdeeling po litieke aangelegenheden van het ministerie van buitenlandsche zaken belast worden ken nisi te geven van deze erkenning. De benoe ming van een Franschen ambassadeur zal in oen loop der week geschieden. stolde den Raad op de hoogte van oen buitenlandschen politieken toestand. Daladier zou reeds een keuze hebben ge maakt van den ambassadeur in Burgos. Zijn naam wordt echter geheim gehouden. Als mo gelijke ambassadeurs noemt men den Fran schen ambassadeur in Argentinië, Peyrouton, en generaal Giraud. Bevestigd wordt, dat men den post aan Bérard aangeboden heeft. Deze heeft het aanbod echter om persoonlijke redenen afge wezen. Amerika maakt geen haast met erkenning. Tijdens een persconferentie heeft de Amerikaansche staatssecretaris Huil verklaard, dat de Vereenigde Sta ten alle fasen der mogelijkheid een er erkenning van Franco bestudeeren. Deze bestudeering heeft echter nog niet een stadium bereikt, waarin een aankondiging gedaan kan worden. Het staatsdepartement houdt, als gebruike lijk, dagelijks contact met Roosevelt, die de vloot manoeuvres bijwoont aan boord van den kruiser „Houston". Hull wilde liever geen com mentaar leveren op de erkenning van Franco door Groot Brittannië en Frankrijk, alvorens hij meer wist omtrent de omstandigheden, waarin deze erkenning was verleend. De algemeene indruk in welinge lichte kringen is. dat de Vereenigde Staten, hoewel zij waarschijnlijk even tueel denzelfden koers zullen volgen als Groot-Brittannië en Frankrijk, zich moeite geven niet den indruk van „ongepasten haast" te wekken. Naar in welingelichte kringen te Washing ton vernomen wordt, zijn er hiervoor twee redenen. De eerste is, dat Washington met belangstelling afwacht, welke politiek Franco zal volgen ten aanzien van de landen, die door cultureele banden met Spanje verbonden zijn. Iedere poging van het nieuwe Spanje in Zuid- Amerika fascistische propaganda te gaan voe ren, zou op verzet van de zijde der Vereenigde Staten stuiten. De tweede reden is, dat de regeering der Vereenigde Staten met belangstelling af wacht, hoe Franco zijn overwonnen landslie den behandelt. Men hoopt, dat Spanje aan een tijdperk van gewelddadigen wederopbouw zal ontsnappen, doch als het mocht komen tot bloedige wraaknemingen tegen de republi keinsche leiders en partijgangers, zou er hier een krachtige strooming zijn voor het achter wege laten van de erkenning. Nieuwe maatregelen tegen de Joden in Duitschland. Belastingaanslag in de hoogste klasse van ongehuwden. Naar Havas uit Berlijn meldt zullen voortaan de gewone bepalingen betrefferde de inkomstenbelasting niet meer voor Duit- sche en statenloozen Joden gelden. Zij zullen in beginsel de belastingen voor de hoogste klasse van ongehuwden moeten betalen: deze belastingen zijn juist met een achtste ver hoogd. De kerkenraad der evangelische kerk voor het land Thuringen heeft een wet uitgevaar digd, op grond waarvan Joden voortaan geen lid meer kunnen worden van de evangelische kerk in Thuringen. Van Joden, die voor de in werking tred in g van de wet leden der evangelische kerk zijn geworden, zal geen ker kelijke belasting meer worden aangenomen. De „ariseering" van Joodsche zaken. Naar schatting zal ongeveer de helft van de Joodsche groothandelszaken in Duitsch land gesloten worden ingevolge de „arisee ring" van firma's en winkels. In het Duitsche rijk waren ongeveer negenduizend Joodsche winkel, maar na de „spontane" anti-Joodsche uitbarstingen tegen het einde van het vorige jaar, is een groot aantal zaken niet heropend. In Dusseldorf en Essen werden 230 van de 300 Joodsche zaken door ariërs overgenomen. In Hamburger werden slechts 70 van de 300 Jood sche zaken heropend. Vrijwel alle Joodsche fabrieken zullen door werken onder een niet-Joodsche directie, daar vele onmisbaar geacht worden voor de uit voering van het vierjarenplan. „Geen grondslag voor verdere bespreking". Spaansche republikeinen vreezen vergeldingsmaatregelen. In contact met de Engelsche regeering. De Spaansch republikeinsche auto riteiten hebben zich, naar Reuter verneemt, tot de Britsche regeering gewend met het oog op de mogelijk heid van vergeldingsmaatregelen van de zijde van Franco in geval van een overgave aan de nationalisten. Ook wordt Britsche assistentie gevraagd bij de evacueering van hen, die zich niet ge dekt gevoelen door de verzekeringen van Franco. Het verluidt, dat de Britsche regeering zich haar antwoord heeft voorbehouden en in ver band met het verzoek der republikeinen nog geen instructie heeft gezonden aan Hodgson. Evenwel wordt vernomen, dat de Britsche regeering uit humanitaire overwegingen doen zal wat zij kan om den republikeinen t< moet te komen. Geen discrimineering van Joden in Japan. Immigreerende Joden worden op gelijke wijze als alle andere buitenlanders behandeld. De Japansche minister van buiten landsche zaken, Arita, heeft in ant woord op een in het Lagerhuis bij de debatten over de begrooting gestelde vraag medegedeeld, dat geen discrimi- neering zal worden toegepast jegens Joodsche bewöners of emigranten. Arita zeide, dat Japan nimmer tegenover buitenlanders discrimineering heeft toege past door middel van wetten of in feite. Met het oog op de aandacht, welke het toenemend aantal Joden in het Verre Oosten trekt sinds de regeering vorige herfst besloten heeft haar politiek jegens de Joden vast te stellen, zeide hij, dat deze politiek geen discrimineering der Joden beoogt. In overeenstemming met de nieuwe politiek, aldus de minister, zullen de Joodsche be woners van Japan precies op dezelfde wijze worden behandeld als de andere buitenlan- landers, terwijl in Japan aankomende Joden onderhevig zullen zijn .aan immigratiewetten, evenals dit met andere buitenlanders het ge val is. Hun zal echter nimmer toegang worden geweigerd alleen omdat zij Jood zijn. MacDonald waarschuwt tegen voorbarige gissingen omtrent den preciesen in houd van het plan. Reuter meldt uit Londen 27 Februari: Het Joodsche Comité heeft in zijn verga dering van hedenmorgen vastgesteld, dat de voorstellen der Britsche regee ring geen grondslag bieden voor verdere onderhandelingen. In de bijeenkomst, die twee uur duurde, werd eenstemmig besloten dat deze uitspraak ter kennis van de Britsche delegatie zou worden gebracht. Reuter verneemt in gezaghebbende kringen, dat het Joodsche besluit wordt gemotiveerd met de overweging dat de regeeringsvoorstellen zwijgen ever de verklaring van Balfour, dat zij geen rekening houden met de plannen voor een Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina, dat zij een veroordeeling der Joden tot een permanenten minderheidsstatus inhouden, dat zij geen melding maken van het beginsel van niet-overheer- sching door een der partijen, dat zij in het ge heel geen aandacht schenken aan de oude, histo rische aanspraken der Joden in Palestina en dat zij een schending der Britsche en internatio nale beloften aan het Joodsche volk bevatten. In antwoord op vragen van Attlee heeft mi nister MacDonald gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britsche delegatie ter Palestij n- sche conferentie den Arabischen en Joodschen delegaties afzonderlijk een reeks voorstellen had voorgelegd betreffende de oplossing van het Palestij nsche probleem. Deze voorstellen vor men nog het onderwerp van besprekingen ii beide conferenties. In het tegenwoordige sta dium, aldus de minister ben ik niet in staat een openbare mededeeling over de voorstellen te doen. Ik zou op het Lagerhuis en op het breede publiek hier en in Palestina een beroep willen doen om een oordeel op te schorten over de richtlijnen der thans overwogen oplossing, tot een gezagheb bende verklaring daarover is afgelegd. Dit zal geschieden te juistertijd, wan neer de onderhandelingen met de Arabi sche en Joodsche delegaties verder ge vorderd zijn. Ir. Mussert veroordeeld. Tot betalen van schadevergoeding aan ir. v. d. Laaken. Maandag deed de Utrechtsche kantonrechter mr. J. A. van der Mersch uitspraak in de civiele procedure van ir. v. d. Laaken, ex-N.S.B.-leider in Indië, contra ir. Mussert, leider van de N.S.B. in Nederland. Zooals men weet was ir. v. d. Laaken als propa gandaleider der N.S.B. in Indië werkzaam. Op een landdag in 1937 hield ir. v. d. Laaken een rede, welke later door de leiding in Nederland gedesavoueerd werd. In zijn plaats werd daarop een andere leider in Indië aangesteld. Ir. v. d. Laaken ontving van de N.S.B. f 500 per maand. De betaling hiervan werd onmiddelijk gestaakt. Ir. v. d. Laaken voelde zich ten zeerste gedupeerd vooral daar hij eigener beweging zijn werkkring in een particulier bedrijf had opgezegd. Volgens ir. v. d. Laaken was hij hiertoe destijds door de N.S.B. overgehaald, opdat hij zich dan beter en volledig aan de propaganda zou kunnen geven. Van de zijde van de N. S. B. verklaarde mr. van Vessem bij de behandeling voor het kan tongerecht, dat de leiding in Nederland ir. v. d. Laaken nooit gedwongen heeft zijn werkkring bij het particuliere bedrijf op te geven. Hoewel mr. Boon voor ir. v. d. Laaken ver klaarde, dat de N.S.B. zelfs niet eens tegemoet ge komen was in de kosten van de terugreis met zijn gezin naar Nederland, deelde mr. van Ves sem daarentegene mede, dat de N.S.B. hem hiervoor een bedrag aan geld had uitgekeerd. Mr. Boon had een schadevoereding geëischt van twee maanden salaris n.l. f 1000. De kanton rechter wees de gestelde vordering van duizend gulden af, verwierp de excessies van gedaagde, veroordeelde gedaagde tot een schadevergoe ding van vijfhonderd gulden en tot betaling van de helft der kosten van het geding. Nadeja Konstantinova Kroepskaja, de weduwe van Lenin, die op 70-jarigen leeftijd te Moskou overleden is. Luclitbeschermingsoefening in Amsterdam—Noord. Van de gelegenheid, dat Maandagavond boven de hoofdstad, militaire oefeningen wer den gehouden met zoeklichten en vliegtuigen deze worden hedenavond herhaald heeft de gemeentelijke luchtbeschermingsdienst van Amsterdam geprofiteerd door een lucht beschermingsoefening te organiseeren in Am sterdam-Noord, dat is het gedeelte van Am sterdam ten Noorden van het IJ, waar on geveer 60.000 menschen wonen en waar ook de groote Industrie-ondernemingen (fabrieken werven enz.) zijn gevestigd. De geheele luchtbeschermingsorganisatie be noorden het IJ was dezen avond in het weer en zoo waren te pljm. acht uur, toen de alarm toestand intrad, circa 1000 vrijwil ligers gemobiliseerd. De straatverlichting werd op dat uur geheel gedoof d, het verkeer mocht ongehinderd door gaan. Zij het dan met afgeschermde lichten, waar streng de hand aan werd gehouden. Anderhalf uur duurde deze toestand en in dien tijd inspecteerde het hoofd van den Amsterdamschen luchtbeschermingsdienst, de heer J. J. D. H. Verschoor, de onderschei dene wijkposten. NIEUW SCHIP VOOR DE HOLLAND— AUSTRALIë LIJN. In de Maashaven te Rotterdam heeft van morgen ligplaats genomen het m.s. „Abbekerk' een zusterschip van het in September 1938 bij de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappijen in gebruik genomen m.s. „Arends- kerk". Beide schepen werden gebouwd op de werven van de firma F. Schichau te Dantzig. Dat deze bouw op een Duitsche werf geschiedde, is het gevolg van het feit, dat de Nederlandsche maatschappij Javatabak voor den Duitschen handel vervoert. Kapitein van het nieuwe schip is de heer Ro- mijn, terwijl de bemanning, die grootendeels uit Laskaren bestaat, negenenvijftig koppen telt. Arabieren, maar de interventie van den Ame- kaanschen ambasasdeur Kennedy bij Halifax gisteren het evenwicht ten gunste van de Joden hersteld heeft. Tijdens ztfn onderhoud met Halifax zou Kennedy, volgens geloofwaardige bron, de aandacht van den minister van buitenlandsche zaken gevestigd hebben op den slechten indruk, die in Amerik? gewekt is door hetgeen bekend is ge worden o.ver de Britsche voorstellen en zou hij er krachtig op hebben aange drongen, dat het beginsel van 'n Joodse! Nationaal Tehuis geëerbiedigd zal wor den bij de oplossing, die tot stand zal komen. Hoewel het Britsch-Amerikaansche verdrag van December 1934 uitsluitend ten doel heeft de rechten der Amerikaansche burgers in Palestina te waarborgen, is het duidelijk, zoo doet men uitkomen, in politieke kringen, dat de Britsche regeering noodzakelijk rekening moet houden met de opinie in de Vereenigde Staten bij de geheele oplossing van het Palestij nsche pro bleem en dat de interventie van Kennedy, hoe wel zijn geenszins een dreigend karakter droeg, de Joden heeft kunnen aanmoedigen in hun houding van tegenstand tegen de Engelsche voorstellen en den nadruk van Britsche zijde heeft kunnen opwekken op het „vlottende" en voorloopige karakter van de de vorige week gedane voorstellen. Het Engelsch-Joodsche onderhoud in klein comité van heden zal in staat stellen tot een discrete bespreking van de mogelijke wijzigin gen in de Engelsche voorstellen. Bij verdere vragen wees MacDonald er aller eerst op, dat de onderhandelingen nog loopen en vorderen. Ik hoop, zoo zeide hij, dat geen ge volgtrekkingen zullen worden gemaakt in de eene of de andere richting uit mijn weigering een verklaring af te leggen op dit oogenblik. De incidenten, die in Palestina zijn geschied, doen ons overwegen of een verklaring vereischt is. Ik hoop echter zeer, dat de verklaring, die ik heb afgelegd, een goede uitwerking moge hebben op den toestand. Macdonald gaf de verzekering, dat de Pa lestijnsche politiek niet kan worden gewijzigd, voor het Lagerhuis zijn goedkeuring daaraan had gehecht. Amerikaansche interventie. Havas verneemt nog uit Londen, dat naar den indruk van politieke persoonlijkheden, die inge licht zijn omtrent den huidigen staat der Pa- lestijnsche conferentie, het schrijven van Ibn Saoed aan Chamberlain de balans de vorige week heeft doen doorslaan ten gunste van de Nederland onder water. Maquette voor de wereldtentoonstelling te New-York. Op de wereldtentoonstelling te New York zal de Rijkswaterstaat een maquette expo- seeren, waardoor de strijd van ons lage land tegen de overheersching van de zee wordt uitgebeeld. Deze maquette, welke thans bij de machine fabriek A. Fonteyne te Schiedam is opgesteld, vertoont de plattegrond van Nederland met een gedeelte van de ons omringende landen. De plattegrond is geheel van koper en heeft een lengte van acht meter bij een breedte van vijf en een halven meter. Het vervaardigen van de maquette is uit besteed aan de jongere werkloozen te Rotter dam en gemaakt door den heer J. J. Schell Het geheel is geplaatst in een bassin met water, zoodat, behalve de begrenzing door de Noord zee, ook de diverse plassen en rivieren zijn aan gegeven. Langs den wand van het bassin bevindt zich een mechanisme, dat automatisch om de vier minuten in werking treedt. De Noordzee ver toont dan den golfslag, zooals die door een hevigen storm wordt veroorzaakt; het water niveau stijgt en het grootste gedeelte van het land komt onder water. Een bordje, automa tisch verlicht, kondigt aan: storm en hoogwater veroorzaken catastrophe. Dan houdt de golfslag op, een gedeelte van het water stroomt weg en men leest: droog legging van land beneden den zeespiegel. Nog meer water vloeit af en men weet, dat de tegenwoordige toestand is bereikt. Tenslotte zief men de drooglegging van de Zuiderzee. Zoo krijgt de Amerikaan een juisten indruk van de gesteldheid van Nederland en men twijfelt er dan ook niet aan, of de ontwerper, ir. J. van Veen, zal met deze maquette veel succes hebben. Als devies voor het geheel is gekozen, Zeeuwsche spreuk: „Luctor Et Emergo. Worstel En Kom Boven". Op 11 Maart a.s. zal de maquette naar New York worden verscheept, om daar gedurende zes maanden de Nederlandsche waterbouw kunde te deraonstreeren. KADI® PROGRAMMA DE MISHANDELING VAN MR. BLAUFOT TEN CATE. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Rombach heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van den landbouwer M. B. te Kootwijk, die, na eerst door de rechtbank te Zutphen veroor deeld te zijn tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 6 maanden, in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar onvoorwaar delijk wegens mishandeling van mr. Blaupot ten Cate. De Hooge Raad zal op 6 Maart arrest wij zen. WOENSDAG 1 MAART 1939. HILVERSUM I 1875 en 301,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO, 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. .00 Gramofoonmuziek. (c.a. 8.16 Berich ten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Mor genwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.40 Uitzending voor werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12,17 „Esmeralda" en solist. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Orgelspel. 1.30—1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Traditie en Idealen" 7.00 VARA-kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7.10 Causerie vanwege het N.V.V.. 7.30 Bijbel- vertellingen. 3.00 Herhaling S.OS.-berichten, Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.20 Radio- tooneel. 9.20 ..Esmeralda" en soliste. 10.00 Berichten A.N.P. 10.10 Causerie over „Schul- of Onschuldig?" 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 VARA-orkest. m.m.v. solisten. 11,15 De Ramblers. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. NCRV-Uitzcnding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor dc Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwen schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon- platen. 11.20 Fluit en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 2.55 Chris telijke Lectuur. 3.30 Pianovoordracht en gra mofoonmuziek. 4.15 Het Bloemendaalsche meisjeskoor, met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Orgelspel, hierna: Berichten. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Berichten A.N.P.. herhaling S.O.S.-be- richten. 7.30 Koninklijke Oratoriumvereeni- ging „Kerkgezang", Christelijke Oratorium- Vereeniging, solisten en het Utrechtsch Ste delijk Orkest. 9.15 Declamatie. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Berichten A.N.P., actueel half uur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. II.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11,2511.50 Gramofoonmuziek. 12.10 Alfred van Dam en zijn orkest. 12.50 Pianovoor dracht. 1.20 Uit Stockholm: Het Omroep orkest. 2.002.20 Declamatie. 3.10 Gramo foonmuziek. 3.20 Een sectie van het BBC- Northern-Ireland orkest, en solist. 3.50 Sport- reportage. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmu ziek. 5.20 Hongaarsch Zigeunerorkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Berichten. 6.40 Viool en pldno. 7,20 Ven Frankel's orkest en so listen. 8.05 Actueel overzicht. 8.35 Het BBC- Symphonie orkest en solisten. (9.4510.05 Berichten). 10.55 Harry Evans en zijn Band en solisten. 11.35 Michael Flome's Band. 11,50 1200 Swingmuziek (gr. pl.) RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11,20 gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 11.14 Gramofoonmuziek. 1.25 HetBail- ly-orkest. 1.55 Gramofoonmuziek.. 2.35 Zang, 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Cembalo voordracht. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.25 Het Ellislorkest. 7.50 Viool en piano. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Orgelconcert. 9.20 Variétéprogramma. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20—11.35 dito. KEULEN, 456 M. 5.50 Rhelnische Landesorkest. 7,50 Gra- mofoonplaten. 11.20 PhilharmonLsch orkest Wuppertal, 12.35 Kurt Rehfeld's orkest, de „Stuttgarter Volksmusik" en solisten. 1.30 Populair concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Uit Turijn: Eiar-Symphonie-orkest en koor. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Omroepkoor en solist. 5.20 Gitaarvoordracht. 6.05 Viool en piano. 6.35 Winterhulp-programma. 7.30 Leo Eysoldt's orkest, pianoduo en solist. 9.35 Kwin tetconcert. 10.20 Omroepklein-orkest en so listen. 11.20—2.20 Omroep-amusements-or- kest en -klein-orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 3.30 Het Omroeporkest. 1,502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Zang. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Het Omroepdansorkest. 8.20 Gramo foonmuziek. 9.05 Het Omroepsymphonie- orkest. 10.3011.20 Het Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20, 12.55 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Fud Candrix en zijn orkest. 6.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Pianovoordracht. 7.05 Zang 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Het Om- roepsymphonie-orkest en solist. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Militair orkest. 8.20 Radiotooneel (opn.) 9,20 Berichten. 9.55 Trioconcert. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Het Omroepklein- orkest en solisten,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7