ieu (uweeêiie De actie tegen het oppronken van aardbeien. vau HieemaketskuHsl eediridmaoazijnen De toestand van den Tuinbouw in 1938 Kennemerland's voorzitter protesteert. De actie van den handel gebrandmerkt. Het was wel te verwachten, dat de veilingen op de actie tegen het zooge naamd „oppronken" van de aardbeien het antwoord niet zouden schuldig blij ven. In de heden te houden vergade ring van de Vereenigde Veilingen zal het gewraakte euvel aan een bespreking worden onderworpen. De veilingen kan ten zich fel tegen de wijze, waarop de handel deze zaak aan de orde heeft gesteld. Ongetwijfeld betreft het hier een zaak van groot belang voor de ge- heele streek Kennemerland, waar de cultuur van aardbeien toch altijd nog zeer belangrijk is. Het standpunt van den handel hebben wij in ons blad, wij behoeven nauwelijks te zeggen volko men objectief, uitvoerig weergegeven. Wij zullen dit objectieve standpunt na tuurlijk en zeker in niet mindere mate innemen ten opzichte van het verweer, dat van de zijde der veilingen tegen de geuite beschuldigingen wordt inge bracht. Wij laten hier den voorzitter van de R.K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland", den heer J. P. Nijssen, aan het woord. De markt voor het binnenland. In 1938 heb ik eenige malen, aldus voorzitter Nijssen, het geheele verloop van een veiling medegemaakt en daarbij geconstateerd, dat de wijze van aanvoer wel de fabrieken kan bevre digen, doch dat men het plukken voor het bin nenland veel te gemakkelijk opvat. Het stond bij mij vast, dat daarop iets moest worden ge vonden. Wij moeten ons er van bewust zijn, dat de groote aardbeientelers daar weinig aan kunnen doen, hier niet en in andere streken ook niet. In de omgeving van Beverwijk echter ontmoet men veel kleinbedrijf van menschen met een 200 tot 300 roe aardbeien. Dat zyn de aangewezen be drijven om met mooie aardbeien voor het bin nenland aan de markt te komen, hetgeen steeds een extra-prijs geeft. Het is daarom, dat het bestuur reeds lang had besloten, voorstellen te doen om den aanvoer van prima kwaliteit te prikkelen en op te voeren, teneinde een steeds grooter gebied van de steden te kunnen bedie nen. Het spijt mij echter hier te moeten opmer ken, dat er den Iaatsten tijd reeds zooveel te doen is geweest in andere vergaderingen, waar bij de naam van de Beverwijksche aardbeien danig door het slijk is gehaald. Ik wil daar dus éven het mijne van zeggen. De vooi-geschiedenis is aldus: Besprekingen met de kooplieden. Bij een conferentie met de federatie van kooplieden in December j.l. gehouden, stond er een punt op de agenda; namelijk: Het oppronken van de aardbeien. Bij het bespreken van dat punt hebben wij aan de koöpliedenafgevaardigden gezegd, dat wij geen enkelen knoeier of bedrieger in be scherming willen nemen, doch dat deze steeds door den keurmeester konden worden achter haald, maar dat de veilingen iets anders wilden vooi"bereiden om de aangevoerde kwaliteit te verbeteren in het belang van tuinder, handel en consument. Wij hadden allen den indruk, dat het bespre ken van dit punt'op die wijze algemeene bevre diging had gebracht, in afwachting van de ver gadering van de veilingen. Wat hebben wij nu echter den Iaatsten tijd gezien? Men heeft van die onder linge vertrouwelijke bespreking mis bruik gemaakt door daarvan zeer ontijdige mededeelïngen te doen in openbare vergaderingen van de koop lieden, die toch in eerste instantie daarmede niets te maken hadden. Men ging reeds debatteeren over de moge lijkheid van a en b. sorteering enz., zoo dat het bij de tuinders den indruk ves tigde alsof de vergadering van koopers moest uitmaken hoe de tiiihdérs in hun bedrijf moesten werken. Ik wijs er op dat dit geheel fout is. Men wist heel goed dat deze vergadering moest komen om de ideeën te bespreken. Men had dit tot het terrein van de veiling moe ten laten. Alsof de eerste onzin nog niet genoeg was ging men een vergadering beleggen met de af nemers van aardbeien en de fabrikanten, nu niet over verandering in den aanvoer, doch over het oppronken van aardbeien. Lange verslagen in alle bladen volgden met als klap op de vuur pijl de verslagen in het Centraal Orgaan van den handel in groenten en fruit, waax'bij de indruk wordt gevestigd, alsof er in Beverwijk niet veel meer dan waardelooze en opgemaakte aardbeien worden aangevoerd en alsof er zoo veel tuinders-bedriegers zijn, dat de handel ge noodzaakt en geroepen is met een landelijke hetze en een landelijk alarm aan de wantoestan den een einde te maken. Daartegen wil de heer Nijssen sterk protestee ren en trachten met één voorbeeld aan te too- nen hoe men de zaak tot een zeepbel heeft opgeblazen. Was dit alarm noodig? In 1938 zijn 15.700 posten aai'dbeien geveild op 33 exportveilingen en op 14 groentenvei- lingen. De keuringen op die 15.700 gevallen waren als volgt: Fabrikanten en exporteurs geen. Binnenlandsche koopers 95. Deze keuringen geschieden om de volgende af wijkingen: Teveel opgemaakt 8; niet onder als boven 47; verschil van kwaliteit (van 2 partijen) 8: niet geheel volgens monsterslof 8; rommel onder in de mand 6; rot in de mand 7; gewicht te kort 3; diversen 8. Nu vraag ik in allen ernst 95 gevallen op 15.700, dat is nog niet 1 op de 157 partijen, dus iets meer dan Vu pet. Bij den meest idealen toe stand zal er toch altijd nog iets te wenschen overblijven. Daarvoor moest dus alai-m worden geblazen, daarvoor moest dus in alle groote en kleine nieuwsbladen en in de vakbladen de naam van Beverwijk bemodderd worden. Ik vind het een schande voor alle tuinders. Nadat de minimumprijs op 12 cent werd ge steld, draaide in het geheele land 1/3 van de aardbeien door. In Beverwijk slechts 160.000 K.G. Kwam dat omdat ze hier slechter waren dan in andere streken? De verkeerde methode. Waarom kon men niet de definitieve beslui ten afwachten van de tuindersvergadering waarvoor de plannen in opbouwenden zin veel en veel verder reiken voor de kooplieden dan de bestraffing van een enkelen knoeier, hetgeen slechts een stap terug zou zijn. Wij nemen de knoeiers niet in bescherming, de keurmeester kon met hen afrekenen, wij willen beter en op- bouwender werk doen en willen daarbij niet onze maatregelen doorboord zien, als op deze wijze is geschied. Wij hebben steeds gaarne alle belangrijke zaken met den handel besproken en naar best vermogen opgelost. Als men dan op een klein onderdeel meent niet zijn zin te heb ben gekregen, dan is de gevolgde methode zeer af te keuren. Wil men op deze wijze over bepaalde onderwerpen het tafellaken doorsnij den, mij best. Wij zullen in ons- belang trachten het vraagstuk van den anderen kant op te lossen in overleg met de tuinders. De kern van de zaak. En nu komen we aan het wezen van dit vraagstuk: Er is groot verschil tusschen op pronken en een tot dusverre gevolgde verkeer de wijze van aanvoeren der aardbeien, die wel de fabrikanten bevredigt, doch het voor den binnenlandschen koopman dikwijls moeilijk maakt zijn keuze te maken. Moulin Rouge, die tot het einde groote aardbeien wil geven, moet niet aangevoerd worden van IV» c.M. tot 45 c.M. Ook daar moet orde en systeem in worden gebracht. De veilingbesturen willen alles doen om de kwaliteit te verhoogen ten bate van de tuinders en ten gerieve van den handel. Groote belangstelling voor oud-wethouder Braun. Bij zijn tachtigsten verjaardag. Gisteren heeft de heer J. F. Braun, oud wethouder en oud-locoburgemeester onzer ge meente, zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Deze gedenkwaardige dag werd ingezet met een gezongen H. Mis van dankbaarheid in de dekenale kerk, die door den jarige en zijn familie werd bijgewoond. In den loop van den dag was het een schier onafgebroken komen en gaan van bezoekers, die den heer Braun kwamen gelukwenschen. Reeds in de morgenuren was een ware stroom schriftelijke felicitaties binnengekomen o.a. van talrijke vroegere zakenrelaties uit de aannemerswereld, waarin de heer Braun zoo vele jaren een vooraanstaande figuur was. Ook mevr. A. A. van HattumDekker en de heer J. W. A. C. van Loenen zonden schriftelijke gelukwenschen. In den loop van den dag drukten schier talloozen de hand van den oud-wethouder om hem bij het bereiken va nhet achtste kroonjaar te complimentéeren, o.a. burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, de geestelijkheid van de St. Agatha-parochie, de gemeente-secretaris, de directeur van de Lichtbedrijven, vele leden van het gemeentepersoneel enz. Een deputatie van het bestuur van de Harddraverijvereeniging „Prins Bernhard" met voorzitter Blom aan het hoofd maakte haar opwachting om den oud-voorzitter, thans eere voorzitter der vereeniging geluk te wenschen en, hoe kon het anders, nog eens met hem over de glorierijke dagen van weleer te pra ten. Zoo was het voor den heer Braun een on vergetelijke dag, die hem op den avond van zijn leven nog eens duidelijk heeft gemaakt, dat zijn arbeid voor de gemeenschap waardee ring heeft gevonden en dat men hem, hoewel hij zich reeds eenige jaren uit het openbare leven heeft teruggetrokken, niet heeft ver geten. LEDENVERGADERING VAN DE ARBEIDERS ESPERANTISTEN. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van de Federatie van Arbeiders Esperantisten een ledenvergadering in haar „Eigen gebouw". Bij de ingekomen stukken was een schrijven van een commissie, waarin o.a. ook onze plaatsgenoot de heer Jac. van Wijngaarden zitting heeft, om op het congres de voorzitter van de Federatie een huldeblijk aan te bieden. De heer Faulhaber is een van de grondleggers van de Nederlandsche Federatie van Arbei ders Esperantisten en neemt op dit congres afscheid als voorzitter. Dat zijn werk door de leden van de Federatie gewaardeerd wordt bleek wel uit het feit, dat alle aanwezigen op de lijst teekenden. Als afgevaardigde naar het dp 8, 9 en 10 April te Arnhem te houden congres werd be noemd de heer D. Kaspers. Vervolgens werden de congresvoorstellen besproken, waarbij verschillende wenschen werden geuit. Turnlust naar den Olympisclien Dag. Besluit van de jaarvergadering. De Gymnastiekvereeniging „Turnlust" heeft in het Kennemer Hotel haar jaarvergadering gehouden. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer K. van Leeuwen en vaststelling der notulen heeft de secretaris, de heer C. Ver steeg het jaarverslag uitgebracht. In het ver slag, dat getuigde van een opgewekt vereeni- gingsleven. werden de voornaamste gebeurte nissen gereleveerd. In vergelijking met het vorige jaar bleek het ledental vooruit te zijn gegaan. Hierna werd besloten, dat Turnlust deel zal nemen aan den Olympischen Dag en aan het bondsfeest van het K.N.G.V. in Arnhem, dat ééns in de vier jaren wordt georganiseerd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren K. van Leeuwen, C. Versteeg. G. Tabak en L. Visser met algemeene stem men herkozen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het afgeloopen jaar met een klein voordeelig saldo kon worden afgesloten. Bij monde van den heer K. Leguit bracht de Kennemer Turnkring het jaarverslag uit. Hierin werd nog eens herinnerd aan de hul diging van den heer C. Versteeg en aan de wedstrijden, waar Turnlust aan heeft deel genomen. In het jaarverslag van de Technische com- missie, dat de heer G. Tabak uitbracht, wer den gememoreerd de sportdagen en atletiek wedstrijden. Voorts werden gereleveerd de successen van de heeren Van Geenhuizerï, C, Kluft en C. Tabak op de wedstrijden. Hierna werd een en ander besproken over de uitvoering, die op 16 Maart in het Ken- nemer Theater gegeven zal worden. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. TIJDELIJKE MNBIEDIN6 TOT 15 MAART (dé U kunt het tot uiterlijk 15 Maart a.s. bestellen. Een tijdelijke aanbieding, waar voor uitsluitend dessins van voorjaar 1939 werden gekozen. Geheel op eigen ateliers ver vaardigd. En.... MAATWERK! IB/sauc» HAARLEM De bloemenveiling in 1938, Gisteravond hield de Bloemenkweeker eeniging „Flora" in het veilinggebouw r?" trum haar jaarvergadering. Het verhef" den voorzitter, den heer B. Hilbers h- openingswoord, dat hij thans de leden 1 verwelkomen als eigenaren van de 11 veiling. Spr. spoorde aan nog meer dan ders medewerking te verleenen om de veiif1* tot grooteren bloei te brengen. ulnS Voor hun bemoeiingen bij de overdra 1, mkte sr>r. de heeren A. v. d Woi en en de ANEGAN© (Adv. ingez. Med.) De beteekenis van de binnenlandsche markt. Prima kwaliteit noodzakelijk. In de jaarlijksche vergadering van de inbrengers der Vereenigde Veilingen heeft de directeur van dit bedrijf, de heer W. de Groot weer het gebruike lijke overzicht gegeven van den toe stand van den tuinbouw. Deze is, on danks de wat ruimere omzetten, blijkens dit rapport nog allerminst rooskleurig. Evenmin kunnen gunstiger perspectie ven worden geopend voor het nieuwe seizoen, dat over enkele maanden aan breekt. Ook nu komt de directeur tot de conclusie, dat het tegenwoordig ge volgde systeem van veilen zich niet méér richt naar vraag en aanbod. An dere wegen zullen moeten worden inge slagen om den juisten prijs te krijgen, zoolang het product nog bijna geheel te plaatsen is. De omzetten. Hoewel de omzet een beter cijfer geeft dan die van 1937, heeft het jaar 1938 nog allerlei on aangename verrassingen gebracht, waardoor het toch staat aangeschreven als een slecht en on- voordeelig jaar. Voor sommige tuinders bracht het jaar 1938 misoogst in de aardbeien wegens droogte, ziekte in de boonen en slecht gewas wegens droogte, terwijl velen om dezelfde reden niet steeds kon den zaaien wat zij wilden, kortom het bedrijf gaf zeer wisselvallige uitkomsten, die in door snee niet kunnen bevredigen. Voor de zeer weinigen, die beste jonge aard beien konden aanvoeren en voor hen, die een goed boonengewas hadden, zijn de uitkomsten iets beter geweest, omdat de prijzen, welke we gens misoogst konden worden gemaakt, bevre digend waren. De tuinders, die geen normalen oogst hadden, waren met die betere prijzen niet gebaat. De omzetten waren van de aardbeien in dé laatste 5 jaren als volgt: Aardbeien: 1938: 2206801 K.G. opbrengst f 381.060.15 dsp. 17.27 1937: 1769199 K.G. opbrengst' f 264.001.46 dsp. 14.91. 1936: 1807902 K.G. opbrengst f 261.372.14 dsp. 14.45. 1935: 1569889 K.G. opbrengst f 306.543.04 dsp. 19.52. 1934: 1630091 K.G. opbrengst f 308.524.98 dsp. 19.04. In die jaren waren de gemiddelde prijzen per 100 K.G. respectievelijk f 17.27; f 14.91; f 14.45; f 19.52 en f 19.04. In 1938 dus 437602 K.G. meer met een hoo- gere opbrengst van f 117.058.69 dan in 1937. Veimoedelijk zal uit deze cijfers ook eenige uit- breiding van de aardbeienteelt kunnen worden afgeleid ten koste van de groentencultuur. De opbrengst van groenten. De groentenomzetten waren in de laatste 5 jaren: 1938: f 512.063.15 1937: f 482.700.46 1936: f 425.677.94 1935: f 428.588.46 1934: f 508.663.86 De omzetten waren dus f 29.362.59 hooger dan in 1937. De omzetten van groenten en aardbeien wa ren in totaal f 893.123.30 tegen f 746.702.02 of f 146.421.28 hooger dan in 1937. Bij dezen verhoogden omzet moet men er re kening mede houden, dat wegens den misoogst in deze omgeving veel meer groenten en fruit werden aangevoerd uit andere centra of door den handel. Een juiste specificatie van wat uit deze streek wordt aangevoerd en wat van el ders afkomstig is, is voor de veiling vrijwel on mogelijk. Dit zou althans veel meer onkosten medebrengen, dan het overzicht waard is. Door den beteren omzet echter heeft de be grooting van het vereenigd bedrijf behoorlijk kunnen sluiten, met eenig overschot. Er wordt steeds naar gestreefd een betere aanpassing op het tegenwoordige peil te verkrijgen door aller lei onkosten te bestrijden, opdat de vereenigin- gen „Kennemerland en Vrije Veiling" weer spoe dig kunnen voortgaan op hun bedrijfsschulden behoorlijk af te lossen. Ook de prijs op de markt heeft in 1938 iets hooger gelegen dan in 1937 door verhooging van enkele minimumprijzen, hetgeen vooral geldt ten aanzien van den in het seizoen door de Ned. Groenten en Fruitcentrale gestelden minimum prijs voor aardbeien op 12 ct. per K.G. De aardbeienprijs. Midden in het seizoen begonnen de prijzen van aardbeien schrikbarend te dalen en iedereen verwachtte een prijs van 5 a 6 ct., zoodat ze niet meer zouden kunnen worden geplukt. De veilingen zijn echter de Ned. Groenten- en Fruit centrale zeer dankbaar, dat de prijs op 12 ct. werd gesteld, waardoor in elk geval een totale ineenstorting werd voorkomen. Vooral de markt voor het binnenland heeft daarvan gepx-ofiteerd en de pluk kon verder voortgang hebben. Er werd in deze veiling slechts 160.000 K.G. als on verkoopbaar genoteerd en door de Ned. Groen ten en Fruitcentrale ingepulpt. Gehoopt wordt, dat deze aardbeien nog een behoorlijken prijs zullen opbrengen en dat de maatregel kan worden bestendigd. Hoogere kwaliteitseischen. Het komt ons voor dat men zijn kracht zal moeten zoeken in éen prima kwaliteit product, zoo vroeg mogelijk aangevoerd, waarbij men dus iets beters heeft aan te bieden. De groote massa artikelen geven doorgaans de eerste teleurstel lingen. Zoo zal men zich minder op den teelt van aardbeien voor de fabrieken, doch meer op mooie groote aardbeien voor de binnenlandsche markt moeten gaan toeleggen en vooral deze aardbeien in prima conditie moeten aanvoeren. De ernstige klachten, door de koopers in vorige jaren ter kennis van de bestu ren gebracht, moeten de tuinders wak ker schudden en hen laten zien, dat zij moeten trachten aan den handel iets goeds, iets beters af te leveren. 1938 heeft duidelijk bewezen, dat de koop man veel betere prijzen wil en kan be talen, als hij maar op den inhoud van de manden kan vertrouwen. Daarom zullen maatregelen worden voorgesteld om te komen tot 'n speciale keuring van vrijwillig geselecteerde aardbeien. De betere prijs en meer vraag naar het ar tikel zullen ongetwijfeld loonend zijn voor de tuinders. De Moulin-Rouge mits niet te lang aangehou. den, zal zich daarvoor het beste leenen, hoewel ook bij deze soort reeds degeneratie verschijn selen zich voordoen, evenals dat met de Ama zone reeds jaren lang het geval is. Verbetering van de soort. Het verlangen, om door vergelijking van de in verschillende landen geteelde soorten aard beien tot iets goeds of iets beters te komen, deed de besturen der beide veilingen in het voorjaar 1938 besluiten een aantal soorten aard beien aan te leggen op- een monster-tuintje te Beverwijk. Met de bedoeling van het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt te Wageningen eenig plant materiaal te verkrijgen, werd een bezoek ge bracht aan Professor Ir. A. M. Sprenger aldaar, die aanraadde, liever te trachten een aardbei met goede kwaliteiten, doch die niet meer bevredig de, wetenschappelijk te laten onderzoeken en te trachten die oude soort Amazone weer gezond te maken. De Professor was van meening, dat dé groeikracht werd ondermijnd door een op de planten levende mijt, waarvan men de leefwijze moest opsporen en de bestrijding beproeven. Het is den besturen gelukt, voor dat doel de ■medewerking te verkrijgen van Ir. v. d. Plassche, Inspecteur van den Tuinbouw bij het departe ment, alsmede een subsidie van Rijk en Ge meente, waarna werd besloten voor dat onder zoek aan te stellen mej. Kronenberg die inmid dels reeds haar werkzaamheden heeft aange vangen. Daarnaast wordt een klein monster tuintje aangehouden. Morgenveilingen gewenscht. De moi'genveilingen die voor de aardbeien werden ingelascht, konden slechts worden in stand gehouden door den marktprijs van de avondveilingen aan de aanvoerders te verzeke- ren. Het was echter merkbaar, dat Beverwijk, wanneer het meer afzet wil zoeken in het bin nenland, deze morgenveilingen in stand moet houden en moet laten groeien. Het binnenland kocht graag op deze veilingen, en wanneer er van export naar de Duitsche markten sprake zou kunnen zijn, dan is men ook op de morgen veilingen aangewezen. Wat in 1938 niet ge schiedde, kan zich toch in 1939 voordoen. Een veiling van Moulin-Rouge met dop, voor bin nenland en voor export naar de markten in Duitschland, hoewel het bijna een sprookje lijkt, moet toch het ideaal blijven. AANBESTEDING VAN EEN SCHOOL. In het Gemeentehuis te Zaandijk is aan besteed de bouw van een nieuwe lagere school met gymnastieklokaal. Er waren niet minder dan 3*8 inschijvingen, w.o. L. de Goede uit Wijk aan Zee voor 68.996. EEN BOTSING DIE GOED AFLIEP. Dinsdagmorgen heeft op het kruispunt Alkmaarscheweg, Hoflanderweg, Kerkstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto en een bestelwagen. De bestuurder van den luxe wagen, die van den Hoflander weg kwam merkte de bestelauto te laat op en botste tegen den zijkant op. Beide auto's wer den licht beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. HET AANTAL LEDEN VERDUBBELD. Het aantal leden van het Maatschappij Ziekenfonds steeg in 12 jaar van 7000 tot 14000. Het aantal boden werd in dien tijd tot vier uitgebreid. VERGADERING A.N.G.O.B. De plaatselijke afdeeling van den A.N.G.O.B. houdt Donderdagavond haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een bestuurs verkiezing. Bevorderingen ter secretarie. Ter gemeente-secretarie zijn bevorderd tot commies de heeren P. C. A. Beekelaar en H. A. Koks, thans adjunct-commiezen le klasse. De heer Beekelaar zal tevens optreden als chef van de derde afdeeling der secretarie (be volking, burgerlijke stand, verkiezingen en militaire zaken). De klerk J. Blok werd bevorderd tot adjunct commies 2e klasse. FEESTAVOND AFD. KENNEMERLAND N. O. G. De afdeeling Kennemerland van het N.O.G. houdt a.s. Zaterdagavond een feestavond in gebouw Odeon aan de Baanstraat. Er zal een gevariëerd programma worden uitgevoerd en na afloop is er bal onder leiding van den heer C. Trompet. De muziek wordt verzorgd door „The White Crows". Jaarvergadering Kweekers, vereeniging „Flora". dankte spr. de heeren A. v. d. Wel e* huijs, directeuren van de veiling heeren Bak en Twaalfhoven. De secretaris de heer H. Houtwipper Hzn hierna de uitvoerige notulen voor van de v gadering, waarin het belangrijke besluit tl overdracht van de bloemenveiling aan de v eeniging „Flora" met groote meerderheid genomen. De notulen werden met applausT loond en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de commk?' voor de vorstschade met haar werk in de o geving van Beverwijk gereed is gekotnü* Spr. meende, dat de kweekers hun verwaeh tingen maar niet te hoog moesten stellen" omtrent de eventueele vergoeding van vorstschade. Blijkens het jaarverslag van den pennine meester, den heer A. Priester, hadden dl inkomsten f 1063,65, de uitgaven f 764 50 be dragen. Het saldo was alzoo f 299.15. Het b=" zit van de vereeniging steeg van f 6339 7n i„* 1937 tot f 6509.23 in 1938.. Den penningnieester werd decharge vet- leend. Het jaar 1938. In het jaarverslag herinnerde de secretaris aan het belangrijke vereenigingsjaar. toen het geheele veilingwezen in handen van „Flora" overging. Het denkbeeld van den heer Boogaard, ge uit in de vorige jaarvergadering was hier- mede verwezenlijkt. Het aantal leden van de vereeniging is 206. De omzet aan bloemen en potplanten was f 254.000 tegen f 259.000 in 1937, Voor doorgedraaide bloemen vergoedde de regeering f 6000 en voor potplanten f 600. De toestand in het bloemenbedrijf was nog zeer ongunstig. Het einde van het jaar bracht een ernstige vorstschade, waarvan de omvang thans wordt onderzocht. De secretaris besloot zijn welverzorgd jaar verslag met een krachtige aansporing om de veiling te steunen en vooral te streven naar goede kwaliteit en naar variaties in bloemen en planten. In de begrooting voor 1939 was gerekend op een omzet van f 21550. De voorzitter kon echter mededeelen, dat de omzetten in de eerste twee maanden van het jaar de raming reeds met f 13.000 hadden overschreden. De uitgaven werden geraamd op f 20566.18. De voorzitter vestigde naar aanleiding van de wihstmarge voor de vereeniging de aan dacht op het uit de hand verkoopen. Dit achtte spr. zeer onjuist. Ook hier bedriegt de schijn, want wanneer de veilingomzet hoo ger is zal het mogelijk zijn de veilingpro visie met een procent te verlagen. De begrooting werd goedgekeurd. Vervolgens stelae de voorzitter aan de orde het plan om in Januari 1940 een tentoonstel ling van broeiproeven te houden. Het is de bedoeling daarvoor de Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Tuinbouw-Studie- club te interesseeren. Deze expositie zal voor de leden zeer leerzaam zijn. De heer A. v. d. Wel, lichtte het plan toe. Het gaat er om niet van de groote kweekers afhankelijk te zijn, maar zelf nieuwe soorten te broeien, vooral wat de tulpen betreft. De lieer Muyen kon de medewerking van de Tuinbouw Studieclub wel toezeggen. Op ver zoek van den heer Passchier zal ook de afdee ling van Tuinbouw en Plantkunde worden uitgenoodigd medewerking te verleenen. Een pensioenregeling? Vorr den heer J. Oosterwal, die zoovele ja ren aan de veüing als knecht werkzaam was en groote bekendheid genoot bij kweekers en handelaren, is de tijd van heengaan ge komen. Het bestuur stelde voor dezen oude» gediende een jaarlijksche toelage te geven De heer A. v. d. Wel stelde nog eens in het licht, dat „Jantje", zooals hij in breeden kring hekend was. jaren lang zijn beste krachten aan de veiling heeft gegeven. Op voorstel van een der leden zal het bestuur de mogelijH» overwegen een pensioenregeling met en voor het personeel in het leven te roepen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren B. J. Hilbers en H. de Vries herkozen. Bedrijfsresultaten. Tenslotte gaf de heer A. v. d. Wel nog een overzicht van de bedrijfsresultaten ïn im Het fraaie zomerweer in de maand Maan had tot gevolg, dat de omzet f 11.000 bem- den die van Maart 1937 bleef. De maanden April, Mei, Juni en Juli gaven een gehee' ander beeld. Het koele weer veroorzaakte «n stijging van den omzet. In de maand Aligns tas bereikte de omzet ongekende ca en, dank zij het regeeringsjubileum. Vooral «e Vuurpijlen, die anders meestal m to doordraaien, brachten behoorlijke prijzen op. De Chrysanten brachten in de maand No vember goede prijzen op. De zelfs f 2500 hooger dan in de overeen mende maand van het vorige jaar. December was echter een groote teleurs ling. De vorst richtte zoo'n schade aan, aa achterstand niet meer was in te halen Tenslotte deelde de heer v. d. Wel n, dat in 1938 ruim f 6600 aan steun was uitoe taald tegen f 8900 in 1937. Aan het einde der vergadering weid no. aantal mooie prijzen onder de leden verlo HEEMSKERK BIJEENKOMST V.D.J.O. OP ASSOffiCT. Door de Vrijz. Dem. Jongeren Orfn®« wordt op Zaterdag 4 en Zondag 5 Maan op het kasteel Assumburg een conferentie 8 houden die gewijd zal zijn aan jeugdP™" men. Zaterdagavond zal dr. J. v. d. Griendt, tenaar van het Genootschap tot zedelijke ve - betering van gevangenen, spreken ovei „Jeugd en criminaliteit". Zondagmorgen wordt een gemeenscnappe lijke wandeling gehouden, waarna de neer J. A. Geluk, voorzitter van het hoofdbestuu der VD.J.O., zal spreken over „Nieuwe mw* delen ter bestrijding der Jeugdwerkloosheid- Zondagmiddag wordt de bijeenkomst geslo ten met een rede van den heer J. J. Feringa. inspecteur van het Lager Onderwijs in öe inspectie Den Helder, over: De taak van ons onderwijs tot vorming van zelfstandige men* schen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2