Niet-erkenning van Franco SCHUDT UW LEVER WAKKER Cortes moet Azana's aftreden bekrachtigen. XFVILLE CHAMBERLAIN zou slechts nadeel kunnen brengen Roosevelt's bevoegdheid Martinez Barrio president ad interim. Werk! DAUI6. nENSDA'G MAART 1939 W Lagerhuis verwerpt Labourmotie. Tn het Engelsche Lagerhuis heeft Attlee, de Airier der Labouroppositie, gisteren de reeds ge- rv bliceerde motie van wantrouwen in de regee- ingediend, waarbij hij wederom critiek uit etende op het feit, dat Chamberlain het Huis Set eerder in kennis had gesteld van het besluit tot erkenning vanFranco. De poging van Chamberlain om zich te recht vaardigen was volgefis spreker een „weefsel van halve waarheden, hetgeen erger :s dan leugens". Voortgaande gaf Attlee als zijn meening te kennen dat er een daadwerkelijke regeermg met Ln daadwerkelijk leger van een half millioen in repüblikeinsch Spanje aanwezig zijn. Dat 3jn geen omstandigheden, welke een erkenning van Franco rechtvaardigen. Spreker vroeg welke verzekering Chamber lain had ontvangen, dat Franco, wanneer zijn regeering eenmaal erkend was, zich niet onmid dellijk zou aansluiten bij de spil Rome-Berlijn. In zijn antwpord verklaarde Chamberlain o.m:. Wii voeren hedenmiddag debatten over een onderwerp van groot belang. Het besluit der re geering om een andere regeering te erkennen, die langen tijd in bitteren strijd gewikkeld was. Het schijnt mij niet in overeenstemming met onze waardigheid, dat die bespreking zou ontaarden in een persoonlijk krakeel. Chamberlain ver klaarde niet in staat te zijn het Huis te mislei den of debatten te ontwijken, zelfs wanneer het onderwerp de regeering in verlegenheid zou brengen. De regeering was van meening, dat het oogenblik gekomen is voor erkenning van Franco. Zij wenschte echter in nauwe overeenstemming te blijven met de Fransche regeering en had de toeken ning van de erkenning niet voorbereid, voor zij ervan overtuigd waren, dat de Franschen het ermede eens waren. De regeering kon niet zeker zijn omtrent de Fransche houding tot Vrijdag. De definitieve be slissing kon eerst Vrijdag genomen worden en werd in feite gedurende het weekeinde genomen. Chamberlain vroeg, of Franco na den val van Barcelona en de bezetting van Catalonië niet een redelijke verwachting had op een blijvend be wind en op superioriteit. Kon de republikeinsche regeering nog langer beschouwd worden als de wettige regeering des lands? De antwoorden op deze vragen zijn nogal eenvoudig. Kon de repu blikeinsche regeering beschikken over een vol doende hoeveelheid munitie, of zelfs levensmid delen om den strijd gedurende een lange periode óf met redelijke kans op succes voort te zetten? Niemand kan zeggen, hoeveel van de republi keinsche regeering nog over is of waar zij ge vonden kan worden. De president, die niet in Spanje ver toeft, is afgetreden. Sommige ministers zijn in Frankrijk, sommigen in Spanje. Spreker geloofde, dat vele vrienden en militaire raadgevers van Negrin aan drang op hem uitoefenden om de vijan delijkheden te staken. Het is twijfelach tig, of die regeering kan worden be schouwd als een wettige macht. Het is er- ver van, dat de erkenning een in breuk -vormt op de internationale tradities, het zou een inbrêiik daarop zijn, wanneer de regee ring geweigerd had Franco te erkennen. Wat zou men gewonnen hebben door de weigering de erkenning te verleenen? Zou de niet-erkenning de republikeinsche regeering aangemoedigd heb ben den weerstand voort te zetten? Wanneer dat zoo is, zou zij in strijd zijn met alle eischen van menschelijkheid. Ieder, die kortelings be trouwbare verslagen gehoord heeft over de toe standen'in Madrid, kan zeker niet wenschen, dat die langer zullen duren dan noodig is. Een inhouden der erkenning zou de republikeinsche regeering of de bevolking van Madrid niet hel pen, maar de Britsche betrekkingen met de nieuwe Spaansche regeering verbitteren en iede- ren invloed vernietigen, dien Engeland zou kun nen hopen te hebben bij die regeering. Ten aanzien van Attlee's vrees, dat Brit sche strategische belangen zouden kunnen wor den benadeeld door het aan de macht komen van Franco, zeide Chamberlain: Wil Attlee zeggen, dat het een goed ding is, Franco te drijven naar gevoelens van vijandigheid jegens Gx-oot-Brit- tannië en hem den indruk te geven, dat wij hem vernedering en onrechtvaardigheid hebben op gedrongen? Kunnen wij niet door de vestiging van vriendschappelijke betrekkingen met Franco hopen, dat de Britsche belangen niet benadeeld zullen worden door wat hierna gebeurt? Het is volstrekt onmogelijk inwilliging van voorwaar den te eischen, zooals Attlee die voorstelde, ten zij wij bereid waren ten oorlog te trekken. Wij hebben herhaalde verzekeringen gekregen op alle punten van Franco. Er is een punt, waarbij wij zoo bijzonder betrokken zijn, dat wij het noodig achtten Franco wederom te vragen zijn verzekeringen te herhalen. Dat was de kwestie der represailles. Wij hebben er op aangedrongen, dat er geen algemeene represailles zouden ko- .men wegens politieke overtredingen. Wij hebben die verzekeringen verkre gen. Het is niet redelijk Franco te vra gen van te voren volledige amnestie af te kondigen, met inbegrip van de man nen, die schuldig staan aan de afschu welijkste misdaden. Chamberlain las vervolgens een telegram voor van Franco, waarin gezegd wordt, dat het na tionale Spanje den oorlog heeft gewonnen en dat het aan de overwonnenen was om zich on voorwaardelijk over te geven. Voorts werd in dit telegram gezegd, dat de edelmoedigheid, die betoond is in de bevrijde gebieden een hechten waarborg vormt voor alle Spanjaarden, die geen misdadigers zijn. In het telegram van Franco wordt ook ge zegd, dat Spanje niet bereid is eenigerlei buiten landsche inmenging te aanvaarden, welke zijn waardigheid zou kunnen aantasten of inbreuk, zou kunnen maken op zijn souvereiniteit. Voortgaande zeide Chamberlain: de positie van Frankrijk in dezelfde als die van Engeland. De erkenning is een formeele daad, die de be trekkingen tusschen Groot-Brittannië en de re geering van Franco brengt tot betrekkingen met de werkelijkheid. Thans is staking der vijande lijkheden noodig. De Britsche regeering zal volgaarne alles aoen om er toe bij te dragen, dat een wapen stilstand tot stand komt, waarbij besprekingen gevoerd kunnen worden tusschen vertegenwoor digers van beide kanten. Wanneer de gevechten eenmaal ten einde zijn, hopen wij, dat alle Span jaarden zich aaneen zullen sluiten om de ver nieling te herstellen, de wonden te heelen en tezamen een voorspoedig en gelukkig land op te bouwen, dat zijn eigen roemrijke verleden waar- zijn zal Na de rede. van Chamberlain nam de leider der liberale oppositie, Archibald Sinclair het woord. Hij verklaarde, dat het Lagerhuis op de hoogte had moeten worden gebracht van het re- geeringsbesluit tot erkenning van Franco, voor dat dit ter kennis gebracht werd van den Fran schen minister-president. De volgende spreker, oud-minister Eden, zei de: „Velen mijner vrienden in het Lagerhuis zijn er van overtuigd, dat, zoodra deze burgeroorlog voorbij is, het mogelijk zal zijn met Franco goe de betrekkingen te vestigen, even goede betrek kingen als ooit bestaan hebben tusschen Groot- Brittannië en Spanje in het verleden. Of mijn vrienden gelijk hebben of ongelijk, ik wil hen waarschuwen, dat wanneer in de toekomst onze betrekkingen met Spanje willen worden voort gezet op een vriendschappelijken grondslag, zulks alleen geschieden zal omdat het inzicht bestaat, dat er een gemeenschappelijk en geen geldelijk belang bestaat. De Fransche regeering heeft haar besluit te kennen gegeven om Franco te erkennen. Een groot aantal andere regeeringen, met inbegrip van Nederland en de Balkan-entente is reeds daartoe over gegaan en onze eigen regeering heeft een gelijke verklaring afgelegd. Thans de erkenning inhouden, na alles wat gebeurd is, zou geen hulp geven aan dé onafhankelijkheid van Spanje, welke ons doel moet blijven. Besluitende zeide Eden, dat hij heden avond voor de regeering zou stemmen. Minister Inskip antwoordde de sprekers na mens de regeering. Hij zeide, dat de kern van Attlee's beschuldiging aan het adres van den minister-president was, dat deze het Lagerhuis de gelegenheid had onthouden, zijn oordeel te geven omtrent de kwestie van de erkenning van Franco voordat deze erkenning werd verleend. Attlee kwam hierop tusschenbeide en beschul digde Chamberlain er van, tegenover het Huis welbewust misleidende verklaringen te hebben afgelegd. Het is, zeide Attlee, van belang, dat de premier, wanneer hem een vraag gesteld wordt, dit Huis de waarheid zegt (van de ministerban- ken werd hierop luide geroepen, dat Attlee zijn woorden moest intrekken). Inskip, zijn rede vervolgde, zeide, dat er vele vraagstukken zijn, ten aanzien waarvan de uit voerende macht de bevoegdheid moet hebben te beslissen zonder overleg met het parlement, doch als het Lagerhuis het niet met de uitvoe rende macht eens is, kan het deze afzetten. Het Lagerhuis heeft tenslotte de door de arbeiderspartij ingediende motie van wantrouwen met 344 tegen 137 stemmen verworpen. „SITDOWNSTAKINGEN" ONWETTIG IN AMERIKA. WASHINGTON, 28 Februari. Het hooge gerechtshof heeft een beslissing bekend ge maakt volgens welke „sitdownstakingen" in opzet en uitvoering onwettig zijn, zoodat de Nationale Arbeidsraad geen werkgevers kan dwingen arbeiders, die op grond van deelne ming „met gekruiste armen" ontslagen werden weer aan te stellen, (United Press.) Duitsch'Italiaansche démarche te Bern. Wijziging van de houding der pers gevraagd. Naar Reuter uit Bern verneemt hebben de gezanten van Duitschland en Italië er in een onderhoud met den Zwitserschen minister van buitenlandsche zaken op aangedrongen, dat de Zwitsersche pers haar houding tegenover de mogendheden van de „spil" wijzigt. Klacht van buitenlanrlsche journalisten in Italië. Bemoeilijkt in de uitoefening van hun beroep. Charles Roux, de ambassadeur van Frank rijk bij den Heiligen Stoel, heeft door tus- schenkomst van de secretarie van het Vati- caan, de aandacht van het college van kardi nalen gevestigd op de hinderpalen, welke door de Italiaansche autoriteiten worden in den weg gelegd aan de vrije uitoefening van de journalistiek, met name door het verhinderen aan tal van buitenlandsche journalisten zich over Italiaansch grondgebied naar Vaticaan stad te begeven. De ambassadeur van Frankrijk bij den Hei ligen Stoel, heeft ook de aandacht van het college gevestigd op de moeilijkheden op het gebied van het telefoon- en radioverkeer, waardoor buitenlandschen journalisten ver hinderd wordt zich vrijelijk inlichtingen te verschaffen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederlt. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. L U.76. (Adv. Ingez. Med.) tot wijziging van de dollarwaarde. Een reservewapen" verklaart minister Morgenthau. Amerika in staat zijn positie in den wereldhandel te verdedigen. De Amerikaansche minister van financiën Morgenthau, heeft krachtig aangedrongen op een vernieuwing der volmachten betrekking hebbende op het stabilisatiefonds en de devalua tie van den dollar, welke volmachten 30 Juni afloopen. In de bijeenkomst der muntcommissie van het Huis van Afgevaardigden hield Mor genthau staande, dat de bevoegdheid den dollar te devalueeren een waarschuwing aan de wereld beteekent, dat Amerika bereid en in staat is zijn positie in den wereldhandel te verdedigen en de Amerikaansche goederen te beschermen te gen een krachtige mededinging op de markt der Vereenigde Staten. Morgenthau heeft er van afgezien de vernieu wing der volmachten waarbij machtiging wordt gegeven pasgedolven zilver te koopen, aan te bevelen, doch hij vestigde er de aandacht op, dat deze volmachten op 30 Juni afloopen. Morgenthau drong er op aan de be voegdheid van den president de goud- waarde van den dollar te wijzigen, te verlengen. Hij zette uiteen, dat de regee ring niet van zins is de dollarwaarde te wijzigen, tenzij zich een noodtoe stand zou voordoen. Zij wenscht deze bevoegdheid echter te behouden als een reservewapen. Morgenthau verzekerde, dat het niet verstan dig zou zijn, indien de Vereen. Staten zich de handen zouden binden door voortdurend de goud waarde van den dollar vast te stellen en dat in een tijd, waarin geen enkel ander belangrijk land een dergelijken maatregel heeft genomen. Morgenthau, zeide, dat het feit, dat de Ver eenigde Staten de goudwaarde van den dollar in de afgeloopen vijf jaren van internationale monetaire onrust hebben behouden, de beste verzekering vormt, dat de regeering de goud- waarde niet wenscht te veranderen, tenzij onder omstandigheden, welke een dergelijke maat regel duidelijk zouden vereischen. (Reuter). Porto Rico defensiebasis der Ver. Staten. Kosten beloopen de 25 millioen dollar. WASHINGTON, 1 Maart. Hooge maritieme autoriteiten deelen den in houd mede van de plannen om Porto Rico te maken tot een onneembare defensie basis als een sleuteleenheid in het defensieprogram voor het wes telijk halfrond. De plannen voorzien in een uitgave van circa vijfentwintig millioen dollar met inbegrip van den directen bouw van een zee-, lucht- en onderzee-basis op het eiland Islagrande. Het departement van oor log heeft plannen uitgewerkt voor een luchtbasis, waarvan de kosten ge raamd. worden op tien tot vijftien millioen. (United Press). Nieuwe kabinetsformateur in België. Senator Soudan aangewezen. Koning Leopold beeft den socialis- tischen senator Soudan, minister van buitenlandsche zaken in het afgetx-eden kabinet, belast met de vorming van een nieuwe Belgische regeering. Soudan, heeft langdurige besprekingen ge voerd met zijn socialistische collega's. Vandaag is hij met zijn beraadslagingen begonnen. Men schi'ijft hem het voornemen toe een drie- partijenx-egeering te vox-men. WAAR DE NIEUWE PAUS GEKOZEN WORDT. In de Sixtijnsche Kapel is men thans gereed gekomen met de voorbereidingen, die voor de stemming noodig zijn^ Zetel der regeering blijft te Madrid. Martinez Bax-rio, de president van de Cortes, heeft na het aftreden van Azana de volgende vex-klaring afgelegd tegenover den vertegen woordiger van Havas. ,Ik heb de mededeeling van Azana ontvan gen, dat hij aftreedt als px-esident van de repu bliek. Ik heb minister-president Negrin en de leden der x-epublikeinsche regeering dix-ect ken nis gegeven van het besluit van het hoofd van den staat en de regeex-ing verzocht de Cortes bij decreet bijeen te roepen om het ontslag van den president der republiek te bekrachtigen, thans is mijn taak voltooid. Ik wacht nu op de beslis singen der regeering." In de Spaansche Grondwet zijn de volgende regelen vastgelegd in geval het hoofd van den staat aftreedt: het parlement moet worden bij eengeroepen, opdat het officieel kennis neme van het aftreden en den president van de Cortes aanwijst ad interim het presidentschap der re publiek waar te nemen, totdat het nieuwe staatshoofd zal zijn gekozen. De president van de Cortes moet dan voor de Cortes trouw aan de grondwet beloven aleer hij het presidentschap der republiek ad intei-im aanvaardt. Wanneer deze formaliteiten vex-vuld zijn, wordt de president der Cortes dus staatshoofd, doch tot dat oogenblik blijft de aftredende pre sident staatshoofd. Vervolgens gaat de regeex-ing over tot de ver kiezing van „compromisarios" (kiesmannen voor het presidentschap) hun aantal is gelijk aan dat der afgevaardigden. Naar Havas uit Alicante meldt is aldaar on der voorzitterschap van Negrin de ministex-raad van het x-epublikeinsche Spanje bijeen geko men.'Na deze vergadering is een communiqué gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat de regee ring op de hoogte was gebracht van den toestand en een aantal besluiten had genomen. De vol gende vex-gadering zal te Madrid worden ge houden. Dit laconieke communiqué doet ver onderstellen, dat men het beter achtte de vex-gadering te houden te Madrid, de officieele zetel van de regeering, in verband met de gewichtige besluiten, welke na den terugkeer van Del Vayo genomen moeten worden. Na zijn terugkeer uit Frankrijk heeft Del Vayo verklaard, dat iedereen op zijn post is. Hij voegde hiex-aan toe, dat dc geruchten over panische wanorde en „ontbindingsverschijnse len" onjuist zijn. Tenslotte zeide hij, dat de toestand, waarvan de moeilijkheden aan niemand verbox-gen zijn, kalmte en discipline eischt. Ambassades te Londen en Parijs overgenomen. De hertog van Alva, tot dusverx-e algemeen agent van de rechtsche Spaansche x-egeering te Londen, heeft zich gistermiddag in het bezit ge steld van de Spaansche ambassade op Belgi-ave Squax-e. Volgens het gebruik kwam de ambas sade op grond van de erkenning van Franco automatisch onder de controle van het Foreign Office. George Moxmsey, de pex-manente ondersecre taris, heeft uit naam van zijn departement den hex-tog van Alva in Belgrave Square ontvangen, waar de vertegenwoordiger van Franco officieel het x-echt kreeg de ambassade te bezetten. Men neemt aan, dat hij de eerste ambassadeur der nieuwe regeering zal zijn. Te Burgos heeft Hodgson een onderhoud ge had met Jordana, die hem mededeelde, dat de egeering van Fi-anco hem met genoegen zal zien als Britsch zaakgelastigde, zoolang geen ambassadeur benoemd is. Uit Parijs wordt vernomen, dat om zes uur gisteravond de leider der Spaansche nationalis tische delegatie, Quinones te Leon, gewezen am bassadeur van Spanje te Parijs, met de delega tie de lokalen der Spaansche ambassade in bezit genomen heeft. Badoglio's missie in Tripoli, geëindigd. Gestadige versterking der Italiaansche bezettingen in Afrika. Uit Rome verneemt Reuter, dat maar schalk Badoglio, de chef van den generalen staf die ongev. 10 dagen geleden met een spe ciale missie naar Tripoli is vertrokken, zijn taak vervuld heeft en op weg is naar Italië. Men gelooft dat zijn missie in verband stond met de Italiaansche defensiemaatregelen in Noord-Afrika en de Italiaansche bezittingen, waar de garnizoenen den laatsten tijd gesta dig zwaar versterkt zijn „Koopt tandpasta uit eigen "land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVORO'L" De_ Nedei-landsche tandpasta. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA JODEN IN PALESTINA SLUITEN ZICH AANEEN. Weer vijf Revisionistische leiders gearresteerd. ZESTIEN ARAEIEREN GEDOOD IN GEVECHT MET BRITSCHE TROEPEN. Na de tex-roristische aanslagen van de laatste dagen is de spanning in geheel Palestina toegenomen. De protestbewe ging der Joden neemt in omvang toe. Bij de Joden hebben het bewustzijn van het gevaar en de vrees voor een voor hun zaak ongunstige politiek tot toena dering tusschen de extremisten van rechts en links geleid. De revisionistische partij heeft door middel van strooibiljet ten en redevoeringen de arbeidex-s en de leden van de arbeidersorganisatie „His- tadruth" opgewekt, gemeene zaak te maken. Uit vrees voor nieuwe aanslagen hebben de autoriteiten te Tel Aviv uit voorzox-gsmaatregel wederom vijf Revisionistische leidex-s geax-res- teerd. Het bestuur der vakvereenigingen heeft in deze stad vex-gaderd. Tot de arbeidersleiders in Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten werd een beroep gericht, waarbij hun steun werd geëischt tegen het Britsche plan. De toestand te Haifa blijft kx-itiek. De Ax-abie- ren hebben geprobeerd een synagoge in het oos telijk deel der stad in brand te steken. In een straat te Jeruzalem werd een van een tijdlont voorziene bom gevonden. De autoriteiten hebben nu bepaald, dat Je bevolking 24 uur in hcis moet blijven. Officieel wordt medegedeeld, dat op den weg tusschen Acre en Safad het stoffelijk overschot is gevonden van zes tien Arabieren, die gesneuveld zijn na den strijd met Britsche troepen. Gewapende Arabieren hebben een Joodsche boerderij buiten Rehovoth overvallexx. Zij scho ten een moeder en haar zoon dood en verwondden een ander. Tenslotte ontvoerden zij een achtja rigen jongen, doch toen zij merkten, dat zij door politie achtervolgd werden, staken zij dezen dood. Dinsdagochtend vroeg is bij de St. Georges kathedraal een Jood door een schot ernstig ge wond. Een Britsch ambtenaar van het departement voor het boschwezen der regeering Trans jorda- nië, die door een gewapende bende in een dorp bij den Jordaan werd ontvoerd, is ontsnapt, toen de bende door militairen en vliegers werden aangevallen. Minister Malcolm Macdonald heeft gisteren in het Lagex-huis in antwoord op een vraag mede gedeeld, dat tusschen 20 December en 20 Fe bruari in Palestina waren voorgekomen 348 ge vallen, waarin uit hindei-laag was geschoten, 140 gevallen van sabotage, negentien ontvoeringen, 23 rooverijen. Voox-ts waren negen landmijnen en 32 bommen tot ontploffing gebracht. In het geheel werden in deze periode achttien man schappen der militaire politie gedood en 39 ge wond, daarenboven 83 burgers gedood en 124 ge wond. Bij deze cijfers zijn niet inbegrepen de doo- den en gewonden, die zijn voorgekomen bij de benden. Hiervan zijn geen cijfers bekend. DONDERDAG 2 MAART. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 Berichten). 9.00 Het AVRO-Amusementsorkest. 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.20 Ver volg concert, mmv. soliste.12.30 AVRO-Amu- sementsorkest. 1.15 De Palladians. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gra mofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszit tenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Week- kaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 Het AVRO-Aeolian-orkest, mmv solist (om 6.25 Berichten) 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engel sche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.10 Gevarieerd concert (opn.). 8.55 Radio- tooneell. 9.40 Het Concei'tgebouw-orkest. 10.30 tooneel. 9.40 Het Concertgebouw-orkest. 10.30 N P. hierna AVRO-Dance-band. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek om 8.15 be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 1.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Reportage (opn.). 11.30 Godsdienstige cause rie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.00 I.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuur- tje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuz. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Het Marcando-ensemble en gramofoonmuziek (om 6.30 berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Causerie „In Christus één". 8.00 Berichten ANP, hei-ha- ling SOS-berichten. 8.15 Bidstond voor het gewas. 9.45 Het Nederlandsch strijkkwintet. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert (10.4511.00 Gymnastiekles). II,25 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schrift lezing. DKOITWICH 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Ge syncopeerde muziek. 12.20 Het BBC-Welsh- orkest mmv. solist. 1.20 Het Bristols Light En semble. 1.502.20 Dansmuziek (gr. pl.). 3.15 Declamatie. 3.35 Het Stedelijk orkest van Bournemouth mmv. solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Harold Sandler en zijn Weensch Octet. 6.20 Berichten. 6.40 Land- bouwpraatje. 7.00 Het BBC-Welsh orkest, mmv. solist. 7.50 Gevarieerd programma. 8.35 Vroo- lijke voordracht. 8.50 Causerie over de Stille Oceaan. 9.20 Berichten. 9.45 Het Laurance Turner strijkkwartet en solisten. 10.20 Korte Avondwijding. 10.40 Uit Amerika: Causerie „Mainly about Manhattan". 10.55 Het Victor Olof Sextet. 11.35 Jack Hylton en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek, (gr. pl.) RADIO PARIJS 1648 M. 9.05, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.10 Het Granger-orkest. 8.05 en 8.35 Pianovoordracht. 8.5012.05 Opera-uit zending. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Omroeporkest en -koor. 9.209.50 Volks- liederenconcert. 11.20 en "12.35 Omroepdans- orkest en Josef Preissler met zijn solisten. 1.302.20 Populair concert. 3.20 Leo Eysoldt en zijn orkest, en solisten. 6.00 Viool en piano. 6.30 Winterhulp-programma. 7.30 Omroep orkest. 8.20 Populair concert. 11.20—2.20 Om roeporkest, Hermann Hagestedt's Amusements orkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1.302.20 Het Omroepdansorkest. 5.20 Gi-amofoonmuziek. 6.50 en 8.20 Gramo foonmuziek. 8.30 Dadiotooneel. 8.50 Gramo foonmuziek. 9.20 Belgisch Nationaal Orkest. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Vervolg concert. 10.5011.20 Gramofoonmuziek BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.55 en 1.30 Het Radio-orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoon muziek. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Het Radio-orkest 10.30—11.20 Zang en piano.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3