Sleutel weg? Tel. 11493 De huie kamt! LOT SS pacelli's verkiezing tot Paus. ERNSTIG ONGELUK op de Marowijne. Toever gaat de waakzaamheid der Vereenigde Staten) LANGE VEERSTR. 10 ZA tFKPAG 4 MAART 1939 waar tc Vaticaanstad verluidt was „ÏÏ7 bit de eerste stemming van kardinalen een groote meerderheid rtfil* kardinaal Pacelli merkbaar. De ndste cijfers zijn evenwel niet bekend. ÏÏfrdinL Pacelli bewaarde het diep- S stilzwijgen en bleef in gedach- zitten toen tijdens de middag pauze de kardinalen van cel tot cel En om van inzicht te wisselen I" de derde stemming scheen, dat die kardinalen zoo snel mogelijk tot stemmen over wilden gaan. De kardinalen Boggiani en Selvaggiani die !tek waren, brachten hun stem uit in hun Cel' pacelli zou volgens de berichten, die in Vaticaansche kringen de ronde doen bij de eerste stemming in het conclaaf 35 stemmen op zich ver- «nied hebben. 40 bij de tweede en 61 bii de derde. De kardinalen, zoo zegt „en, waren zoo zeker van de verkie zing van Pacelli, dat een aantal hunner reeds de koffers gepakt had om te vertrekken. Tiidens de stemming zat kardinaal Pacelli in mvtiinsche kapel naast kardinaal Lavitra- uo die eveneens papabel (candidaat voor 't pausschap) werd geacht. Kardinaal Pacelli zag bleek en verborg van tijd tot tijd zijn gelaat m de handen. Alvorens zich naar buiten te begeven na de ve'rkiezin» tot het zegenen van de menigte, toocht de nieuwe Paus de zieke kardinalen ta hun cel. Hartelijk omarmde hij kardinaal Warchetti-Selvaggiani, met wien hij sedert tiin ieugd bevriend is. Kort na zijn verkie zing telefoneerde de nieuwe Paus ook met zijn zusters. De radiorede van den Paus. Aan de woordelijke vertaling van de bood- cchap. welke Z.H. Paus Pius XII gistermiddag door middel van de radio heeft gericht tot de geheele wereld, een resumé is reeds in ons blad opgenomen ontleenen wij het volgende: Terwijl onze ziel vervuld is van de diepste aandoening en wij ons als beangst voelen voor de zware verantwoordelijkheid, welke de God delijke Voorzienigheid, in haar onnaspeurlijke plannen, ons op de schouders heeft gelegd, voe len wij ons geroepen zonder verwijl de katho lieke wereld met ons eerste vaderlijke woord onze eerste gedachten kenbaar te maken. Voor alles en met bijzondere liefde, omarmen wij va derlijk in den Heer onze zeer beminde broeders kardinalen, welker godsvrucht, deugd en hooge kwaliteiten ons allen wel bekend zijn. Verder begroeten wij met buitengewone welwillendheid allen en ieder van onze eerbiedwaardige broe ders in het Episcopaat en zegenen wij hen, als mede de priesters en kloosterlingen, zij, die werken in de missiën aan de uitbreiding .van het rijk van Christus of die in de rijen van de katholieke actie onder leiding van de bisschop pen medewerken aan het hiërarchisch aposto laat. Verder alle, onze kinderen, overal verspreid over de wereld, in het bijzonder zij, die bezocht worden door armoede of lijden. Dat over allen en ieder afzonderlijk de overvloedige zegen des hemels neerdale. Doch op dit plechtig oogenblik gaat onze ge dachte ook uit naar allen, die buiten de kerk staan en die zich verheugen, willen wij gelooven, dat de Paus ook voor hen bidt tot den Almachti- gen God en hen alle goed wenscht. Aan deze vaderlijke boodschap willen wij nog toevoegen den wensch en een aansporing tot vrede, dezen vrede, wil len wij zeggen, welke onze voorganger, zaliger gedachtenis, met zooveel warmte den menschen heeft aanbevolen en wel ke hij in zulk een vurig gebed afsmeek te, dat hij zelfs God spontaan zijn leven bood teneinde hem te verkrijgen. Dezen vrede, sublieme gave van God, welke elk gevoel te boven gaat, welke ieder mensch met een hart moet verlangen en welke de vrucht is van liefde en rechtvaardigheid. Wij vragen alle menschen dezen vrede te aan vaarden, den vrede van een gerust geweten in de vriendschap met God, den vrede van de eensgezinde en harmonieuse gezinnen door de heilige liefde tot Christus, den vrede tenslotte tusschen de volken door broederlijke hulp, vriendschappelijke samenwerking en hartelijke overeenstemming in het groote belang van het menschelijk geslacht, onder toezicht en be scherming van de goddelijke voorzienigheid. En in deze moeilijke uren, terwijl zooveel hinder palen zich in den weg van den waren vrede, welke de oprechte hartewensch is, schijnen te plaatsen, bidden wij God in het bijzonder voor allen, die aan het hoofd van de staten zijn ge plaatst en wie de groote eer genieten en de Bij de eerste stemming al een groote meerderheid. zware taak rust de volleen te leiden op den weg van welvaart en vooruitgang. Wij hebben voor oogen het visioen van het groote kwaad, dat op de wereld werkt en tot bestrijding waarvan de gezegende God ons heeft gezonden, ongewapend, doch vol vertrouwen. Om allen aan te sporen ontleenen wij woorden aan den heiligen Paulus: „Begrijpt ons goed". Dat onze Heer Jezus Christus, uit wiens vol heid wij allen ontvangen hebben, onze wensch vrucht moge doen dragen en als een boodschap van heilige verzoening over de geheele wereld moge doen gaan, terwijl wij in Zijn naam u van ganscher harte den apostolischen zegen geven. Duitsche critiek op de Fransche persstemmen. De Berliner Börsenzeitung verklaart in een hoofdartikel, dat een groot deel der Fransche pers Paus Pius XII reeds direct na zijn verkie zing een standpunt ten gunste der democratieën en tegen de autoritaire staten toeschrijft. Nog geen 24 uur zijn sinds het besluit van het con claaf voorbij, aldus Beiliner Börsenzeitung, of de Fransche pers noemt den nieuwen Paul* reeds een politieke aanwinst van Frankrijk. De non chalance van een dergelijke opvatting zou ver wondering kunnen baren, wanneer zij niet juist zou voortkomen- uit de Fransche mentaliteit. Reeds vele Pausen hebben hen teleurgesteld, die meenden uit het leven en het optreden dezer Pausen voor de kroning voorspellingen voor hun lateren arbeid op den Stoel van Petrus te kun nen doen. Gandhi weer in hongerstaking. Mahatma richt zijn actie thans tegen den vorst pan Rajkot. DE SLEUTELSPECIALIST, L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) Gaat genieten van de mooie natuur. DE IJMUIDER WASSCHERIJ SNEUIUSSTRAAT 5? Telef. 4Ï71 zal Uw wasch doen voor 15 cent per K.G overweeksch. Drummond Peterson wordt Britsch ambassadeur te Burgos. Thans gezant in Irak. De Engelsche koning heeft de be noeming bekrachtigd van Sir Maurice Drummond Peterson tot ambassadeur in Spanje. Peterson, die thans gezant in Irak is, was in 1929 secretaris van de am bassade te Madrid. In 1930 en 1931 trad hij op als zaakgelastigde te Madrid. SOUDAN NIET GESLAAGD IN KABINETSVORMING. Belgische Koning ontheft hem van zijn taak. Gandhi. Reuter meldt uit Rajkot, dat Gandhi een hongerstaking is begonnen om kracht bij .te zetten aan de actie der bevolking van Rajkot voor een meer democrati- schen regeeringsvorm, waartegen de vorst van dezen staat zich verzet. Als laatste maaltijd heeft de mahatma ge bruikt een kop warme geitenmelk met brood, tomaten, gekookte groenten en si naasappelen. Gandhi is thans 70 jaar. De bevolking van de stad Rajkot is uit sympathie met den mahatma een dag in staking gegaan. Gandhi begon zijn hongerstaking in tegen woordigheid van een aantal journalisten en een groote menigte mannen, vrouwen en kinderen, nadat hij eerst eenigen tijd in gebed verzonken was geweest.. Een uur later werd een brief ont vangen van den vorst van Rajkot, Thakore Saheb, waarin deze met redenen omkleed uit een zette, waarom hij het verzoek van Gandhi niet kon inwilligen. Gandhi zeide ten aanzien van dezen brief, dat het olie op het vuur is. Volgens de medici is het weerstandsvermogen van Gandhi op het oogenblik zeer gering. (Gandhi had een ultimatum gezonden aan den heerscher van Rajkot en hem 24 uur laten om te antwoorden op zijn voorstellen voor een minnelijke schikking van het conflict tus schen den vorst en zijn onderdanen. Aangezien het antwoord niet binnenkwam, is Gandhi weer, evenals bij vorige gelegenheden, tot een honger staking overgegaan. Aan den vorst van Rajkot was verzocht een regeeringsvorm in te voeren, welke aan zijn volk een stem gaf in het bestuur. Begin Februari was reeds een actie van burger lijke ongehoorzaamheid ontstaan om den eischen kracht bij te zetten, doch Gandhi had de actie afgelast, teneinde persoonlijk stappen te doen. Bij meer dan een gelegenheid, waar groote poli tieke belangen op het spel stonden, is Gandhi zelfs met gevaar voor zijn leven, in honger staking gegaan). De congresministers hebben gisteren stap pen ondernomen, in de hoop Gandhi van zijn voedselweigering te kunnen afbrengen. Zij hebben een telegram aan den onderkoning gezonden, waarin zij dringend verzoeken, tus- schenbeiden te komen in het geschil tusschen Gandhi en den regeerder van Rajkot. (Adv. Ingez. Med.) Kroonprins van Iran ziet zijn bruid Geestdriftige ontvangst in Egypte. De kroonprins van Iran heeft Vrijdag twaalf agen voor zijn huwelijk, voor het eerst zijn toe- -omstige gemalin, prinses Fawzieh, een zuster an koning Faroek, gezien. Zoowel te Alexan- ne als te Kairo is de prins geestdriftig begroet. ia1iwt'aSnaan k°ord van het Egyptische koninklijke iarM "^a^rn)oessa" van Beiroet gekomen. Hel _0C. Werd geëscorteerd door een Franschen tor pedojager. Lord Allen of Hurtwood overleden Strijder voor de pacificatie van Europa. MONTANA—VERMALA (Kanton Wallis, Zwitserland), 3 Maart. Lord Allen van Hurtwood, die bekend is wegens zijn werkzaamheden ten be hoeve van den Volkenbond is vandaag op 49 jarigen leeftijd overleden. Hurtwood was een bekend pacifist, die zijn idealen verbreidde op grond van zijn waar nemingen in den wereldoorlog. Hij was een niet-qfficieele bemiddelaar ten behoeve van de pacificatie van Europa. Hij heeft bespre kingen gehad met de leiders der nationaal- socialisten in Duitschland. Hij heeft eens ver klaard waarschijnlijk de eenigo te zijn, die zoowel met Lenin als met Hitier heeft on derhandeld. Voor hij pair werd, was Hurwood vier jaren lang voorzitter van de Onafhankelijke Arbei- dérs Partij en vele jaren lang de politieke vertrouweling van Ramsay MacDonald. In de beginperiode der nationale regeering was Hurtwood een van haar vurigste aan hangers. doch twee jaren geleden trad hij uit de Nationale Labourgroep wegens oneenier- heid over de Volkenbondspolitiek. BURGEMEESTER MAX WEIGERT HET FORMATEURSCHAP. Het persbureau Belga meldt, dat senator Soudan zijn pogingen tot het vormen van een nieuwe Belgische regeering heeft opgegeven. Even na 5 uur Vrijdagmiddag had Soudan op het departement van Buitenlandsche Zaken een zeer kort onderhoud met de voorzitters der liberale Senaats- en Kamerfracties, Hen- ricot en Max. Daarna heeft hij tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb den Koning verzocht mij te onthef fen van de opdracht, waarmede hij mij wel heeft willen vereeren. De Koning heeft daarin toegestemd. Ik heb den Koning gezegd, dat ik meende mijn plicht gedaan te hebben, dat i>k geen kans heb gezien het beter te doen en dat ik, door mijn pogingen voort te zet ten het land niet gediend zou hebben. Ik weet thans niet, wat er verder gaat gebeuren Mi nister van Staat Max is op het Paleis ont boden". Kort hierop werd bekend, dat ook Max geweigerd had zich te belasten met de vorming van een nieuw kabi net. Daarna is Pierlot in het Koninklijk Paleis aangekomen, vanwaar hij om 7 uur weer ver trok. Na afloop van den kabinetsraad die gister avond om kwart voor twaalf geëindigd was, is ge-en communiqué gepubliceerd. De ministers hebben omtrent hun bespre kingen een volstrekt stilzwijgen bewaard. Mi nister-president Pierlot beperkte zich ertoe te verklaren: „Wij hebben den politieken toestand be studeerd en besloten, tegen Zaterdagmiddag 5 uur een nieuwen kabinetsraad bijeen te roepen". De premier voegde hier nog aan toe dat hij voor hedenochtend een audiëntie bij den Koning had aangevraagd Voorstel van Soudan tot enquête in de zaak-Martens. Over de vergadering der liberale fracties van Kamer en Senaat, welke voordien hadden plaats gehad is. aan de. pers een communiqué verstrekt, waarin o.a. wordt gezegd dat mede- deeling werd gedaan van een plan van den heer Soudan een commissie van leden der rechterlijke macht samen te stellen onder leiding van den heer Gesche, procureur- generaal van het hof van beroep. Deze commissie zou worden belast met een bestudeering van het dossier van 17 April 1920 waarbij Martens bij verstek werd veroor deeld. Een onderzoek in te stellen naar alle feiten welke aan Martens worden toegeschreven, welke feiten zich in de jaren 19141918 zou den hebben voorgedaan. Op grond daarvan zou de commissie zich met „ja" of „neen" moeten uitspreken over de vraag of Martens dingen zou hebben ge daan, welke hem onwaardig zouden doen zijn voor de functie van lid van de. Koninklijke Vlaamsche academie voor geneeskunde. Na een diepgaande bespreking heeft de overgroc.te meerderheid der vergadering de onmogelijkheid voor de liberale partij erkend deze formule te onderschrijven, aldus het communiqué. „Zij heeft den wensch uitge sproken, dat Soudan zijn poging zal voort zetten een regeering samen te stellen, welke het geval-Martens zal oplossen het werk van economisch en financieel herstel van het land zal voortzetten, de nationale culturen zal be gunstigen binnen het kader der Belgische eenheid en zonder administratieve of politieke deeling van den staat". Hierop volgde de bespreking van Soudan met Henriot en Max met het bovenvermelde resultaat. Bij een gevatte koude. Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten. Doos 30 en 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) Vier Franschen verdronken Boot bij watervallen omgeslagen. PARAMARIBO, 3 Maart. Bij een bezoek, dat de waarnemende gouver neur van Fransch Guyana aan Su riname bracht is op de Marowyne, de grensrivier tusschen Fransch en Ne- derlandsch Guyana, de met boschne gers bemande boot, waarop het Fran sche gezelschap zich bevond, omge slagen bij de watervallen. Een luitenant-kolonel en een kapi tein van den Franschen medischen dienst zijn verdronken, evenals een het gezelschap van den Franschen waarnemenden gouverneur vergezel lend journalist en de chauffeur van den gouverneur. De Fransche gouverneur zelf werd gered door een soldaat, en de echt- genoote van den gouverneur door een boschneger. De lijken van de omgekomenen zijn Donderdagavond naar St.-Laurent (in Fransch Guyana) gebracht. Ned.-Indië heeft de aandacht van Amerika. (Van onzen New-Yorkschen correspondent) NEW-YORK, 22 Februari. De gebeurte nissen die in Europa de gedachten van Staats lieden en burgers bezighouden, houden ook de staatslieden en het volk van de Vereenigde Staten in spanning. Het feit dat President Roosevelt, op weg naar de vlootmanoeuvres, heeft medegedeeld, dat hij wellicht spoediger naar Washington zal terugkeeren dan hij oor spronkelijk van plan was met het oog op me- dedeelingen die hij over den toestand in Euro pa had ontvangen, heeft hier even grooten in druk gemaakt als in Europa. De meeningen omtrent deze min of meer raadselachtige aan kondiging loopen uiteen. Sommigen zeggen dat deze mededeelingen inderdaad ernstig zijn, anderen zijn van oordeel dat Roosevelt deze woorden bedoeld heeft als een waarschuwing: „weet wel dat ik mijn oogen en ooren den kost geef, al bevind ik mij ergens op zee, weet wel dat de Vereenigde Staten waakzaam zijn!" Hoe deze waakzaamheid en hare eventueele gevol gen geïnterpreteerd moeten worden, is niet duidelijk. In ieder geval is het wel duidelijk, dat de meeningen hierover uiteenloopen. Een van deze meeningen is vertolkt door oud-pre sident Hoover in een rede, die hij onlangs te Chicago heeft gehouden. „Wij moeten", zoo zeide hij bij die gelegenheid onder andere, „onze oogen niet sluiten voor een voorwaarde, waaronder het Amerikaansche volk, ongeacht alle andere kwesties, zich in een Europeeschen oorlog zou mengen. Wij zijn een humaan volk en onze humaniteit kan uitgeput worden door brutaliteit. Dat was een van de reden waar om wij in den vorigen wereldoorlog gegaan zijn. In de eerste plaats wanneer de totale aanval zich ook zou richten tegen vrouwen en kinderen, door vernietiging van steden vanuit de lucht; dan zou de verontwaardiging van het Amerikaansche volk niet kunnen worden bedwongen. Ik geloof niet dat de leidende per soonlijkheden van welk volk ter wereld ook zoo krankzinnig zijn, dat zij dit barbarisme zouden aandurven". Ex-president Hoover is allerminst een kruid- je-roer-me-niet. Hij staat een flink eind van Roosevelt af, zoowel in deze als in andere din gen. Hij vertegenwoordigt een gematigde rich ting op velerlei terrein; ook op dat van de Europeesche politiek der Vereenigde Staten. Gezien het feit dat er geen Europeesche oorlog denkbaar is, die niet zou beginnen met een luchtbombardement van de groote steden, is maar één uitlegging van Hoover's woorden mogelijk: dat hij hoopt den vrede in Europa te kunnen bewaren door bij voorbaat te waar schuwen voor een inmenging van de Ver eenigde Staten. In zooverre neemt Hoover het zelfde standpunt in als Roosevelt. Zij willen de macht der Vereenigde Staten .inzetten voor het behoud van den vrede in Europa. En dit wil' vrijwel het geheele Amerikaansche volk. Doch over de methodiek van dit „inzetten" loopen de meeningen uiteen. En het groote verschil tusschen heide mannen en de groote stroomingen die zij achter zich hebben ligt hierin- de Hooverianen (of zoo ge wilt: de iso- lationisten) willen, al waarschuwende tegen onberaden stappen, vooralsnog geen partij kie zen in den Europeeschen strijd der ideeën; Roosevelt (en de activisten) willen nu reeds gaan staan aan den kant der democratieën. Ik zal mij niet wagen aan een oordeelvel ling over de vraag wie van beide richtingen het gelijk aan haar zijde heeft. Dit kan noch mag mijns inziens de taak van een journalist zijn. Er wordt van journalistieken kant reeds te veel in de gistende melk der wereldpolitiek gebrokkeld. Het zoo volledig mogelijk objec tief inlichten van de openbare meening in Nederland zij het doel van deze correspon dentie uit de Vereenigde Staten. En er zijn fei ten. Vaststaande feiten, die de vermelding alleszins waard zijn. De waakzaamheid der Vereenigde Staten ten aanzien van de ontwik keling der gebeurtenissen in de wereld is, hoe men over de activeering dezer waakzaamheid ook denken moge, een feit. Zij openbaart zich voornamelijk door een reusachtige vergrooting en versterking van het defensie-apparaat en het is allerminst toevallig dat president Roo sevelt, op het oogenblik dat dit geschreven wordt, zich bij de manoeuvres ter zee bevindt. De oogen van Amerika zijn meer dan ooit op de zee gericht. In het Congres wordt veel ge sproken over een enorm vlootplan en over marine-bases op Guam en andere ver-verwij- derde plaatsen. De Vereenigde Staten hebben een kust aan twee Oceanen te verdedigen. Vijfduizend mijl lang. Deze verdediging berust niet alleen bij de vloot. Tot de macht-ter-zee van een staat behooren ook zijn handelsvloot, zijn luchtvloot, zijn kustversterkingen. Ook de capaciteit van zijn ingenieurs en architecten, de mannen die bouwen en ontwerpen, behoort daartoe. Hanson W. Baldwin, een maritieme specialist van de eerste orde, schreef dezer da gen: „Voor de Vereenigde Staten is de macht ter zee niet anders dan een natuurlijke zaak. Wij zijn een groote zeemogendheid, die alleen door Groot-Brittannië wordt overtroffen. Onze havens aan beide kusten zijn de spuigaten van een van de rijkste continenten der wereld". De buitenlandsche handel der Vereenigde Staten bereikte 'n totaal-som in 1937 van 6.429.000.000 dollar. Al beteekent dit slechts 4 procent van het nationale inkomen, het is niettemin van het grootste belang. Amerika beschouwt zijn oorlogsvloot al: „First line of defijce", eerste verdedigings linie. En deze linie is zeer uitgestrekt. Hawaï ligt er in en Alaska ook. En wat er den laat- sten tijd over Panama is te berde gebracht, maakt het duidelijk genoeg dat dit een der edele deeien van het Amerikaansche organis me mag genoemd worden. De Vereenigde Sta ten willen hun gedeelte van de Oceanen blij ven beheerschen in evenwicht met Japan. Bij het bewaren van dit maritieme evenwicht speelt ook Nederlandsch-Indië een rol. En geen kleine. Het is een van de voornaamste en be langrijkste feiten, die den Nederlander in de Vereenigde Staten onmiddellijk opvallen: dat Nederlandsch-Indië en zijn plaats in de even- wichts-structuur ter zee hier de algemeene aandacht heeft. Men is zelfs geneigd te ver onderstellen dat de openbare meening in de Vereenigde Staten meer belang stelt in de strategische ligging van Nederlandsch-Indië dan de openbare meening in Nederland zelf. Ik had de ervaring dat gezaghebbende figuren in de Nederlandsche kolonie te New-York dit feit met bezorgheid gade slaan. En ik geloof dat deze bezorgdheid gerechtvaardigd is. Op dit oogenblik vertoeven hier een Neder landsche maritieme missie onder leiding van vice-admiraal van Duim en een missie van het Koninklijke Nederlandsch-Indische Leger. Het doel is: de aankoop van defensie-materiaal. Walter Lippmann, een gezaghebbend journa list op het gebied van de buitenlandsche poli tiek, schrijft naar aanleiding van dit bezoek: „In het afgeloopen jaar was na Groot-Brit tannië Nederland de grootste afnemer van wapenen in de Vereenigde Staten. Waarom? Omdat Nederland, een klein land, gevaar loopt in Nederlandsch-Indië door Japan te worden aangevallen". I De juistheid van deze opmerking geheel voor I rekening van den schrijver latende, wordt hierdoor aangetoond dat Nederlandsch-Indië een van de hoofdmomenten is in het even- wicht-ter-zee tusschen Japan en de Vereenig de Staten, en dat dit in Amerika terdege wordt begrepen. In den strijd der meeningen omtrent Amerika's houding ten opzichte van Europa is Nederlandsch-Indië gemoeid. Daarom is het voor Nederland van belang te weten welke die houding zal zijn. Wanneer de Vereenigde Sta ten bij voorbaat aan de eene of andere zijde in den vooralsnog ideologischen strijd in Europa gaan staan, heeft dit consequenties die ver strekkend zijn. Daarom is er een Amerikaan sche' meening die zegt: „Wij moeten onze markten open houden, zoowel in tijden van oorlog als van vrede, voor alle regeeringen die contant kunnen betalen voor de wapenen die zij willen koopen. Niemand mag het, doordat wij een of ander standpunt hebben ingenomen, in zijn macht hebben te decreteeren aan wie wij niet en aan wie wij wel wapens mogen verkoopen". En Walter Lippmann komt dan tot dit voorbeeld: „Wanneer Japan het in zijn hoofd zou halen, formeel den oorlog te ver klaren aan Nederland, dan zouden de Ver eenigde Staten, door het een of andere tevoren ingenomen standpunt, automatisch gedwon gen kunnen worden een embargo tegen Neder land af te' kondigen". Ik haal deze zinsnede van een bekend en gezaghebbend Ameri- kaansch journalist aan, niet zoozeer om haar zelfswille, doch om'te demonstreeren dat het Nederlandsche Rijk buiten Europa hier groote aandacht heeft. Ben aandacht, die, dunkt mij, in het moederland zelf ten voorbeeld moge strekken aan de velen die het belang van dit alles ln onvoldoende mate inzien. Mr. E. ELIAS AUTO-SLEUTELS KLAAR TERWIJL U WACHT. AUTO-SLOTEN REPARATIE EN DOOR- SMEREN. Gew. voordeursleutels, w.o. Yale, Lips 35 cent. DE SLEUTEL-SPECIALIST U HAARLEM TELEFOON 11493 (Adv. Ingez. Med.) SCHACHT'S NIEUWE TAAK Weer op gang brengen van den export. BERLIJN, 4 Maart. Van betrouw- bare zijde wordt vernomen, dat dr. Schacht binnenkoi't de leiding c.p zich zal nemen van een nieuwe intensieve Duitsche handelspolitiek teneinde te pogen de huidige kritieke achteruit gang van de export «van het Rijk te stuiten. Volgens goed ingelichte Duitsche bronnen heeft Schacht van Hitier persoonlijk opdracht gekregen om in de eerste plaats nieuwe afzet gebieden in het buitenland te zoeken, teneinde uitbreiding te geven aan den Duitschen han del met het buitenland, hetgeen van vitaal be lang is. In de tweede plaats moet hij trachten een regeling te treffen in de kwastie der „be vroren" schulden en credieten Men verneemt, dat de actie van Schacht binnen weinige weken zal beginnen met een aantal bezoeken aan verschillende Europee sche landen, in het bijzonder Roemenië, waar de jongste Engelsche en Fransche handels activiteit in een gebied dat door Berlijn beschouwd wordt als zijn eigen economische invloedssfeer de nationaal-socialistische leiders belangrijke nadèelen heeft berokkend. Duitschland heeft reeds een begin gemaakt met zijn verzet daartegen. Doctor Helmuth Wohlthat bevindt zich na melijk op het oogenblik in Roemenië om daar onderhandelingen te voeren over de uitbrei ding van den Roemeenschen petroleumuit- voer naar Duitschland. Volgens industrieele kringen in Duitschland zijn Schat's besprekingen over de schul den- en credietregelingen eveneens reeds be gonnen tijdens zijn bezoek kort geleden aan Zwitserland, waar hij particuliere bespre kingen voerde met bevoegde instanties. Schacht heeft in de laatste paar dagen zijn buitenlandsche reizen voorbereid door het voeren van besprekingen te Berlijn met Duitsche industrieelen en exporteurs en met verschillende buitenlandsche fabrikan ten. Betrouwbare Duitsche bronnen zijn van meening. dat Schacht's nieuwe taak die reeds voorspeld werd door de verklaring afgelegd bij zijn aftre den als president van de Rijksbank hem zal maken tot Hitler's persoon lijke adviseur en vertrouwde in zaken van export en handel evenals Von Neurath dat is voor buitenlandsche zaken. De kritieke toestand van den export van het Rijk dien Schacht zal moeten bestrijden wordt onthuld door het feit, dat de nationaal- socialisten zelf toegeven, dat Duitschland in 1939 zijn buitenlandsche verkoopen moet opvoeren tot minstens 15 procent meer dan in het vorige jaar, wil men een ernstige be perking van de nimport vermijden. Dit moet de geheele werking van Goering's vierjaren plan noodzakelijk belemmeren. De drie voornaamste exportindustrieën: chemische artikelen, steenkool en textielgoe- deren hebben het vorige jaar een ernstigen achteruitgang ondervonden, vergeleken hij 1937. De uitvoer van chemische producten daalde met 13 pct„ die van steenkool met ongeveer 12 pet. en die van textielgoederen met ongeveer 17 pet. De toestand is naar Duitschland's meening nog verergerd door wat men noemt de onredelijke houding van Engeland en Frankrijk, die het Derde Rijk geen volledig handelsmonopolie hebben ge geven in Midden- en Zuid-Oost Europa. Het belang, dat Hitier moet hechten aan een nieuwe benoeming van Schacht kan men afleiden uit zijn eigen worden, die hij op 28 Januari in zijn Rijksdag-rede sprak: .Duitschland moet exporteeren of ten onder gaan", (United Press).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 11