IJmuider Courant Htemt's unie verpakte KOFFIE en THEE RIJWIELEN f 0.75 DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Paus Pius XII. Een levend lijk. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Handel in vervalschte passen ontdekt. „Vlisco', Overhemden Bal-Masqué BREI IETS APARTS! Visscherij-Snufjes. 7ie JAARGANG NO. 105 Lonrerrr Co,Br. M..uchapp0 ,00» Con»»»' Uitgaven en ilgem. Drukkerij N.V. Groote Hont.tr.at 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau [Jmuider Courant' Kcnnemerlaan 42, IJrouiden, Telefoon 5301, PoBtgi™ 310791. Alio Advertentie8, opgegeven voor dit blad, „orden bo.teloos opgenomen in do Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P, W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 4 MAART 1939 Abonnementen per week f0.12'/j. pc* maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummer» 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. REX THEATER de Fransche Superfilm TRAGEDIE IMPERIALE met HARRY 1AÜ 7 (Adv. Ingez. MedJ Het Conclave der tweeënzestig kardinalen van de Roomsch-Katholieke Kerk, vergade rend in het Vaticaan te Rome, is tot een bui tengewoon snelle beslissing gekomen. Binnen 24 uur nadat de deuren gesloten waren hield het zijn derde stemming, waarbij de kardi- naal-camerlengo Eugenio Pacelli, staatssecre taris van Pius XI, de vereischte meerderheid van minstens 2/3 behaalde. Hij aanvaardde de benoeming en even later, te half zes Donder dagmiddag, stegen de witte rookwolkjes op. De° oudste kardinaal-diaken verscheen buiten op de loggia en deelde aan de op het St. Pie tersplein verzamelde menschenmassa het feit mede met de gebruikelijke woorden „Habemus pontificem" (wij hebben een Paus) en de bij voeging dat de nieuwe Paus den naam Pius XH°gekozen had. Met langdurig gejuich werd deze mededeeling ontvangen. Zoo had zich dan toch het zeldzame geval voorgedaan, dat de staatssecretaris van den vorigen Paus hem was opgevolgd. Toevalligerwijze werd de kardinaal Eugenio Pacelli, die op 2 Maart 1876 als zoon van een advocaat te Rome geboren werd en die zelf ook in de rechten heeft gestudeerd, juist op zijn 63en verjaardag tot Paus gekozen. En als tweede toeval mag vermeld worden dat hij in deze maand precies veertig jaar priester is: In Maart 1899 werd hij daartoe gewijd. Zijn levensgeschiedenis is zeer zeker die van een man van buitengewone begaafdheden en werkkracht. Er blijkt uit dat men deze eigen schappen reeds in den jongen priester ont dekte en erkende: reeds op 33-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot leeraar in de jurispru dentie aan de pauselijke academie Nobili Ecclesiastici en vijf jaar later werd hij secre taris der congregatie voor Kerkelijke Zaken. Zijn diplomatieke gaven leidden in 1917, het jaar waarin hij tevens titulair aartsbisschop van Sardi werd, tot zijn benoeming als nun tius te München. Van 1920-1929 was hij nuntius te Berlijn. De concordaten van den Pauselijken Stoel met Beieren (1924), Pruisen (1930) en tenslotte met het Derde Rijk van Hitier (Juni 1933) worden aan zijn beleid en werkzaamheid toegeschreven. Toen het Con cordaat met Duitschland tot stand kwam was hij al sinds eenige jaren staatssecretaris van Paus Pius XI, die hem op 16 December 1929 tot kardinaal benoemd en eenige maanden later met het staatssecretariaat belast had. Het is bekend dat Paus Pius XI hem de grootste waardeering toedroeg en hem als zijn opvolger beschouwde. En die omstandigheid Is van t eel belang. Want daaruit leidt de wereld thans af, dat het Conclave door de benoeming van den kardinaal Pacelli ae voortzetting, in een ook voor de R.K. Kerk moeilijken tijd, van het beleid van den -vorigen Paus heeft willen ver zekeren. Anderzijds vindt men deze meening ook bevestigd in de naamskeuze door den nieuwen Paus: evenals zijn voorganger heeft hij Pius willen heeten. Er zijn verder beschouwingen geleverd over de vraag, of als Paus een kardinaal gekozen zou worden die als zieleherder op den voor grond trad of een kardinaal die zich vooral als diplomaat en politicus had onderscheiden. Van meer dan één zijde wordt nu de meening verkondigd, dat ae laatste voorkeur den door- llag heeft gegeven. Maar onbetwist is dit standpunt niet, aangezien de veelzijdig- begaafde nieuwe Paus vooral tijdens zijn nuntiatuur in Duitschland ook als zieleherder diepen indruk zou hebben gewekt. Zeker is dat deze verschillende taken in het Pausdom ver- eenigd zijn. De vorige Paus, van wien' bij zijn benoeming geen roep ais diplomaat en poli ticus uitging, heeft op deze gebieden dan ook niettemin veel en belangrijk werk verricht. Vice-versa kan men hetzelfde van zijn op volger verwachten. De nieuwe Paus heeft veel gereisd, ook in Zuid-Amerika en in de Vereenigde Staten. Natuurlijk kent hij Duitschland door zijn langdurige werkzaamheid in dat land bijzon der goed. Merkwaardig is zijn buitengewone talenkennis: de Italiaansche bladen vermel den dat hij acht talen vloeiend spreekt, na melijk Italiaansch, Latijn, Duitsch, Fransch, Engelsch, Spaansch, Portugeesch en Hon- gaarsch. Wie dit verneemt moet wel onwille keurig denken aan de leiders der regeeringen van zoovele landen, die zich alleen maar in hun eigen taal kunnen uitdrukken en door dit gebrek aan ontwikkeling zooveel minder begrijpen van den volksaard der naties, waar mee zij in vaak zoo belangrijk diplomatiek en politiek contact komen. Als niet-Katholiek kan men daarom niet onverschillig tegenover de Pauskeuze staan. Wie dit doet toont daarmee, de belangrijke invloeden en verhoudingen in de wereld niet te begrijpen. Het beleid en het woord van den Paus doen hun directen invloed gelden op ettelijke millioenen menschen. Het feit bij Voorbeeld dat de nieuwe Paus zich een uitge- (Aan de Zuid-Afrikaansche kust is op een diepte van veertig vadem een visch van de groep crossop- terygii gevangen, die men reeds millioenen jaren uitgestorven dacht). Geen mensch op aard heeft een compleet idee, Van wat in diepste diepten van de zee, Aan primitieve wezens wel mag leven, Dat nog voor ons verborgen is gebleven. Wat weten we van dit gebied van nacht, Waar nooit de zon den flauwsten lichtstraal bracht, Wij menschen die soms dreigen te vergeten, Hoe bitter weinig wij tenslotte weten. Daar is in Afrika een visch gevischt, Waarvan men meende, dat hij zeer beslist, Millioenen jaren reeds was uitgestorven, Nu heeft dat dier een theorie bedorven. Is het een houding voor een visschenras, Dat, menschelijk bezien, verdwenen was, Om zoo opeens weer stomweg op te duiken, Levend gevangen in de visschersfuiken? Maar wacht, wij geven nog zoo gauw niet prijs, Wat ons bezielde, waar is het bewijs, Heeft dit bericht uit Afrika wel waarde, En moeten wij het klakkeloos aanvaarden? Terwijl er toch geen twijfel aan kan zijn: Crossopterygii is vischlatijn. P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) sproken tegenstander van de rassenleer heeft getoond hetgeen overigens geheel in de lijn der R.K. Kerk ligt is van onloochen bare beteekenis. De vreugde waarmee vooral de Fransehe, Engelsche en Amerikaansche bladen zijn benoeming begroeten stemt tot nadenken. En als ik een eenvoudiger omstan digheid naar voren breng: het feit dat Pius XII een zeer welsprekend en zelfs brillant redenaar is kan men niet onderschatten. Den 262en Paus wacht zeer zeker een zware taak. Men heeft hem veeleer als een man van soepel beleid en groote volharding dan als een doordrijvende krachtfiguur gekenschetst. Deze tijd schijnt ook meer voor het eerste geëigend. Van belang zal natuurlijk ook zijn, welken kardinaal hij tot staatssecretaris kiest. Die benoeming is nog niet bekend gemaakt. R. P. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. Vrijdagmiddag omstreeks half vier is op den onbewaakten overweg achter de Hero- fabrieken onder de gemeente Teteringen de 66-jarige H. S. onder een uit de richting Tilburg komende personentrein geraakt. De man was op slag dood Vele buitenlanders leven onder valschen naam in Amsterdam. met losse en vaste boord. ELZER'S Heerenmodehuis, Zeeweg 78, IJm.-O. (Adv. Ingez. Med.) Uitgebreid onderzoek aan den gang. Arrestatie verricht. De laatste maanden, liepen te Amsterdam steeds luider wordende geruchten, dat op groote schaal buitenlanders onze landsgrenzen over kwamen met behulp van valsche passen. Deze passen zouden verstrekt zijn door een combi natie van lieden, die oude, vervallen Nederland- sche paspoorten, verkochten aan buitenlandsche vluchtelingen, die geen kans zagen met wettige papieren over de grens te komen. De namen, die in de passen vermeld waren, bleven daarin staan, doch de foto van den oor- spronkelijken houder werd verwijderd en daar voor in de plaats een foto geplakt van dengene, die clandestien de Nederlandsche grens wilde overschrijden. Op de foto werd, zooals gebrui kelijk is, een stempel geplaatst, doch daar de passenhandelaren natuurlijk niet over origineele stempels beschikten, werden hiertoe nagemaak te stempels gebezigd. Degenen die van zoo'n vervalschten pas ge bruik maakten, moesten van het oogenblik af, dat zij het Nederlandsche grondgebied betraden, leven onder een anderen naam dien van den oorspronkelijken houder dié op het paspoort voorkwam. De bedragen die de „combinatie'' voor de le vering van deze passen vroeg, waren zeer hoog en wij vernemen, dat dikwijls een bedrag van f 200 a f 500 moest worden neergeteld. Het moet den pasvervalschers op deze wijze gelukt zijn, tal van personen ons land binnen te smokkelen. De meesten zouden zich, zoodra zij over de grens waren, onmiddellijk begeven hebben naar onze groote steden, waar zij in pen sions, kleine hotels of bij familie tijdelijk on derdak vonden, dit in verband met het feit, dat de politie-controle op vreemdelingen in hotels zeer streng is en men deze uiteraard zooveel mogelijk moest ontwijken. Niettegenstaande deze handelwijze schijnt en kele weken geleden toch een op bovenstaande wijze „binnengesmokkelde" vreemdeling door de politie „ontdekt" te zijn. Men vond nl. op een der hotellijsten den naam van een logeergast, waarvoor de politie zich interesseerde. Deze man zou bij de politie zijn ontboden en toen bleek het, dat de naam in het paspoort, dat hij bij zich had, niet gelijkluidend was met den naam, die op de hotellijst was ingevuld. Blijkbaar had de man zich bij het inschrijven een oogenblik ver gist en zijn waren naam genoteerd. Dit voorval bracht de politie op het spoor van den handel in vervalschte passen. Later bleek, dat ook de rijkspolitie doende was met een der gelijk geval en dat er een combinatie bestaat, die dezen handel drijft, welke wijde vertakkin gen door het geheele land heeft. De personen, die deel uitmaken van het complot, wonen niet alleen in de hoofdstad, doch ook in andere groote steden en vooral langs de oostgrens van ons land moeten tal van medeplichtigen wonen. In de hoofdstad liepen geruchten, dat in ver band met dezen passenzwendel drie bekende advocaten zouden zijn aangehouden: een der dagbladen maake er zelfs reeds melding van. Op grond van verkregen inlichtingen meenen wij te weten, dat van arrestatie van advocaten geen sprake is. Wel zou een andere persoon zijn gearresteerd. OPSLAGPLAATS VAN STROO UITGEBRAND. Vrijdag om zes uur is door het in brand vliegen van een motor een groote brand uit gebroken in de opslagplaats van den stroo- handel en perserij van de firma Van Daal in het gehucht de Smakt bij Venray. Het gebouw, dat grootendeels van hout was opgetrokken en aan de zijkanten niet is af gesloten, was in korten tijd een vuurzee. De brandweer van Venray stond machteloos. De opslagplaats is geheel uitgebrand. Vele duizenden kilo's stroo gingen verloren. De omliggende huizen liepen geen gevaar. Belangrijke oudheidkundige vondst te Drempt. Te Drempt in den Achterhoek is een belang wekkende oudheidkundige vondst gedaan. De Romaansche kerktoren, staande aan de Neder- landsch Hervormde kerk alhier, wordt momen teel gerestaureerd. Deze toren is geheel uit tufsteen opgetrokken. Tijdens de restauratie-werkzaamheden, welke worden uitgevoerd door de firma Woudenberg te Utrecht onder leiding van den architect N. de Wolf te Doesburg, die ook de leiding heeft over de restauratie-werkzaamheden van het histo risch stadhuis te Doesburg, bleek, dat bij kloppen de buitenmuren van het kerkgebouw een hol ge luid voortbrachten. Nadat een onderzoek was ingesteld, bleek, dat de bestaande bepleisterde buitenmuren uit halvesteens spouwmuren be staan, die eerst veel later na de stichting van het gebouw moeten zijn aangebracht. Daarachter kwam de oorspronkelijke buitenmuur te voor schijn, die, op het kruis van de kerk na, geheel uit tufsteen, in Romaanschen stijl, was opgetrok ken. De muur van het kruisgedeelte bleek uit ouden baksteen te bestaan. Hieruit kan worden afgeleid, dat zoowel de thans gerestaureerd wor dende toren als het kerkgebouw dateeren van 800 tot 1100, aangezien vóór 1100 uitsluitend tuf steen werd gebruikt. Vanwege het rijksbureau voor monumenten zorg is deze week een voorloopig onderzoek in gesteld. Deze hoogstmerkwaardige vondst wekt bij Monumentenzorg de grootste belangstelling, zoodat men stellig verwacht, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld ook het kerkgebouw te laten restaureeren. mochten de restauratie plannen slagen, dan zal een monument voor het oog worden blootgelegd, dat voor ons land uniek mag worden genoemd, daar bijna geen enkel kerkgebouw op zoo'n hoogen ouderdom kan bo gen. Het monument staat vlak aan den drukken verkeersweg DoesburgDoetinchem. DANCING LA GAITE RAAKS 1—3 HAARLEM. HEDEN van 94 uur. FRAAIE PRIJZEN. - TWEE ORKESTEN. Na 12 uur geen toegang. (Adv. Ingez. Med.) „Klipfontein" te water gelaten. Bestemd voor de HollandAfrika Lijn. Heden middag is op de werf van P. Smit Jr N.V. te Rotterdam het voor rekening van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat- maatschappij te s-Gravenhage op deze werf ge bouwde motorpassagiersschip „Klipfontein" be stemd voor de Holland-Afrikalijn, te water ge laten. De opdracht tot den bouw van de „Klipfon tein" werd in het begin van het vorige jaar ge geven. Sindsdien zijn nog twee zusterschepen aanbesteed, waarvan één in Dantzig wordt ge bouwd, terwijl het derde schip eveneens aan de werf van P. Smit Jr. is opgedragen. De hoofdmaten voor de „Klipfontein" zijn: lengte over alles 158 Meter, breedte 19 Meter, holte 10Y, Meter, in de eerste klasse zullen 106 passagiers kunnen worden ondergebracht, in de toeristenklasse 42. De laadruimen zullen gemakkelijk over het voor- en achterschip worden verdeeld, nl. 3 voor en 3 achter de machinekamer, welke zich in de midscheeps bevindt. Op het eerste luikhoofd wordt een speciaal stalen veiligheidsluik aan gebracht. De totale laadruimte van het schip bedraagt c.a. 500.000 kubieke voeten, 2 der ruimen zullen speciaal ingericht worden voor het vervoeren van gekoelde lading. Het draagvermogen van het schip bedraagt 10.570 ton. De dienstsnelheid zal ruim 17 mijl bedragen. Vrachtauto torpedeert een tram. Alleen materieele schade aangericht. Vrijdag zijn ter hoogte van de Reggestraat op de Noorder Amstellaan te Amsterdam een vrachtauto van de firma Tieleman en Dros en een motorwagen van lijn 25 in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De chauffeur van den vrachtwagen, die uit de Reggestraat kwam en op het verkeer vóór hem lette, had daarbij niet voldoende acht ge slagen op de uit de richting Waalstraat naderen de tram. De botsing was zóó hevig, dat de motorwagen van de tram totaal werd ontzet. Het voorbalcon werd zwaar beschadigd, de zij- paneelen werden ingedrukt, de handgrepen werden afgerukt en de ruiten braken. Gelukkig bevonden zich, zoo dicht bij het eindpunt, slechts weinig passagiers in de tram, die met den schrik vrij kwamen. Ook de wagen bestuurder had wonder boven wonder geen ver wondingen opgeloopen. De vrachtauto werd aan de achterzijde be schadigd. De nieuwste dessins Ga daarvoor naar 't Wolhuis op het VELSERDUINJLEIN 9, IJMUIDEN-OOST. VAKKUNDIG ONDERRICHT. (Adv. Ingez. Med.) CCCXCIV. Het is met de groote vangsten gedaan en het slechte weer is in hoofdzaak de schuld daarvan. De Noordbooten voerden van 250 tot 400 manden aan, behalve dan natuurlijk de Haarlem en de trawlers met versche haring, die het een heel stuk verder brachten. We zitten nog niet in den schoonmaaktijd en het land wordt ook niet overstroomd met „lekkere harde" en daardoor is er nu nog wel vraag naar visch. En dus was de visch schreeuwend duur, waardoor booten met 300 manden 3000 en meer konden besommen. Ja, er zijn deze week weer heel wat mooie reizen gemaakt; de Haarlem, Caroline, Eveline, Fla mingo, Gloria en Norma Maria kwamen over de 4000 gld. Zoo ook de Claesje, maar die houd ik nog even apart. Wel verre van een vleugje te zijn, houdt de haringvisscherij nog steeds stand en hoe langer hoe meer booten profiteeren daarvan. De Claesje opende de week met 900 manden en 4s060 en de Ewald kwam er prompt ach teraan met 1050 manden en 3630. Ja, die Ewald. Moet u hooren. Dat van hier boven met die 1050 manden en 3630 gebeurde Maandag. En Vrijdag was de Ewald er al weer en ditmaal met 800 manden en 3250. Die heeft nu in twee weken drie haringreizen gemaakt met een totale besomming van 9300. Als dit visscherijtje daar nog' wat blijft, kunnen we de volgende week heel wat haring verwachten. Ik hoor, dat de Sylvain Maandag ook al weer met haring komt. Het kan toch raar loopen. Vroeger kwam in dezen tijd van het jaar de Zuiderzee (later Waddenzee) haring. Dat is nu afgeloopen. Misschien komt er nog wat, maar met die enorme vangsten van vroeger is het gedaan. En nu komt daar de Noordzee en die zorgt voor een Ersatz; weliswaar voor een minder waardige Ersatz, maar daar is het dan ook Ersatz voor. En straks zien we in de visch- winkels de haring van den goudput, wat de Zuiderzee vroeger was, vervangen door die van den Zilverput(Silver Pit) en eten de Roermon- ders, Bosschenaren, de Rotterdammers, ja misschien wel de Amsterdammers weer „lek kere harde" alsof er geen vuiltje met de Zuiderzeeharing aan de lucht is. Het is wel een heel ander ras, maar het publiek merkt dat zoo niet; niemand zal het in zijn hoofd krijgen, het aantal wervels van een haring te gaan tellen, om te zien van welk ras hij is. Er kwamen deze week binnen 12 trawlers, 54 loggers en 9 kotters. Van de 54 loggers kwam er Maandag een 40-tal en zoodoende zal het gemiddelde der Katwijksche besom mingen wel aardig aan het dalen zijn. Weet u, geachte lezer, wat een pooklijn ls? Honderden jongens van de lagere school in IJmuiden zullen het u vertellen, honderden professoren zullen u het antwoord schuldig blijven. Dat is dom van die professoren, want een pooklijn is het eenvoudigste, maar ook het belangrijkste „instrument" van de trawlvis- scherij. Als er geen pooklijn was, ja, dan was de heele trawlvisscherij een onding, want de pooklijn is het alpha en omega. Een trawlnet zonder pooklijn is een brandkast zonder bo dem, een luchtballon zonder gas. Een trawler zonder dat eindje touw van slechts eenige meters aan boord is als een hengelaar zonder hengelstok. Want de pooklijn sluit den kuil van het net af en als Het dit niet deed zou de visch even hard het net uit zwemmen als ze er in zwom. Wie is de dichter, die nog eens een ode dicht aan de pooklijn? Misschien PIETERMAN Spoedig nadat de Hollandsche Beton Mij. de opdracht tot uitvoering van den bouw der spuisluis te IJmuiden had ontvangen, is met het werk begonnen. De graaf machine is reeds met het werk begonnen. Werkloozen uit IJmuiden in hoopvolle verwachting, om eindelijk weer eens aan den slag te kunnen gaan- Het onderwijs aan de H. B. S. A. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft zich met een uitvoerig adres gericht tot den minister van Onderwijs. Daarin wordt den minister beleefd doch dringend verzocht het daarheen te willen leiden, dat 1. Het onderwijs aan de zelfstandige H B. S. a voor wat het leerprogramma, de uren tabel, de eindexameneischen en -regeling ten aanzien van de kernvakken betreft, wederom, zulks overeenkomstig de bedoeling van de wet, worde gebracht in het kader van het onder wijs aan de voormalige Hoogere Handelsschool zulks opdat het vijfjarig handelsdagonder- wijs, dat door de huidige regeling wordt aan getast en dreigt te denatureeren, in zijn be proefden vorm voor het bedrijfsleven behou den blijft; 2. Het onderwijs aan de a-afdeeling der H.B.S. a en b zich naar het sub 1 genoemde onderwijs richt en zich daaraan aanpast; 3. Aan de functie van de „belangstellen den" bij het eindexamen meer beteekenis worde gegeven, opdat het contact tusschen het bedrijfsleven en het onderwijs, waarvan hier sprake is, worde versterkt. Met dit adres heeft o.a. de Kamer van Koophandel te Haarlem haar instemming be tuigd. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.) PER WEEK N.V. Handelsonderneming Houtmanstr. 4, IJmuiden; Meeuwenlaan 2, IJm.-O., Telef. 4310; Zeestraat 42. Beverwijk, Telefoon 3234. (Adv. Ingez. Med.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1