IJmuider Courant Luidspreker t rex theater 't Komt weer i,sem DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VVolfhezer bosschen Natuurmonumenten? Stroomlijnpakken. ToZr "°s,Fe!le strijd ten Westen van Hankau. ,Mreo. Cower, Maal.diappO -IN.» Groot. Boolitraal 93. Dn'k Tel 10729, Bureau IJmuide, """"eoKeooeo.erlaao'tS. IJnraide». C°T a S3»1- P»'Siro 31079L A"e irf. d° prater Cooraot. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 7 MAART 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.521/:, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentién» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10, Superprogramma met BAUR (Adv. Ingez. Med.) in handen van Wij vernemen, dat onderhandelin- •cn gaande zijn tusschen de Vereeni- .ing tot behoud van Natuurmonu menten en de N.V. Maatschappij jx, Tafelberg", eigenaresse van de bosschen nabij „Wolfheze" over den verKoop 'Sezer bosschen aan de Ver, [ot behoud van Natuurmonumenten, Het complex omvat enkele tiental len H.A. fraai boschterrein, de Woli- hezerbeek en ook de bekende Wodans- eiken. Het zou in de bedoeling liggen, te vens aan de gemeente Renkum, waar in de bosschen gelegen zijn, enkele gedeelten van het complex te verkoo- pen. Industriëele verdedigings- voorbcreiding. lezing van dr. Feuilletau de Bruyn over dit onderwerp. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn heeft in het klein auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht een voordracht gehouden over in- dustrieele verdedigingsvoorbereiding. Spreker begon met de beantwoording van een hem gestelde vraag en een verzoek om inlich tingen over de mais-soja ensillage voor vee voeder. Spr. zeide dat door groenvoeder-ensil- lage van het eiwitrijke sojagroen van 4 H.A. en van het maisgroen van 16 H.A. een hoeveelheid voeder van 6000 koeien-voederdagen wordt gewonnen, met de in Duitschland na 15 jaren selectie gekweekte oogstbestendige sojaboon, en met de snelrijpende maissoorten. Bovendien worden 6 a 8 ton sojaboonen ge oogst en ongeveer 90 ton mais, terwijl vooral de lichte gronden daardoor béter in eigen vee voeder kunnen voorzien. Het voederen met de maisplant heeft het voordeel dat het de vet- vorming in de melk aanzienlijk bevordert en ook de kwaliteit van het botervet verbetert. Het sojaschroot geeft door zijn zeer hooge eiwit gehalte de hoogste melkproductie van alle veekoeksoorten. Bovendien is het sojameel van groot belang voor de bereiding van oorlogsbrood, doordat menging met 3 a 5 pet. sojameel de baktechnische eigenschappen van zachte tarwe belangrijk ver betert. De sojaboon en de maisplant verdienen zeker de volle aandacht der landbouwdeskundigen en van het departement van Economische Zaken. Het „hamsteren". De tweede vraag betrof de brochure van „Nationale Veiligheid" omtrent hamsteren. Spreker juicht de uitgifte van dit vlugschriftje toe. De lijst van levensmiddelen, die zich voor opslag leenen, kan nog belangrijk worden uitge breid. Velen beschikken niet over de middelen om voorraden op te slaan. Daarom dringt hij aan op de compensatiemaatregelen bij de distri butie voor minder gegoeden in oorlogstijd. Spr. hoopt, dat het niet bij dezen eersten stap zal blijven, maar dat Nationale Veiligheid samen met andere vereenigingen zal overgaan tot het samenstellen van een spijskaart voor alle jaar getijden, in den geest van de enkele jaren gele den door het Institut für Konjunkturforschung uitgegeven Reichsspeisekarte. Spreker behandelde vervolgens het enorme materiaalverbruik tijdens een oorlog, het vraag stuk der spoorwegen en dat van de verdeeling der transportmiddelen. Ook het probleem van het zoogenaamde research-werk wordt behan deld. Dit zou gecoördineerd moeten worden in den geest van het departement van „Scientifical and industrial Research", een organisatie die in Engeland tijdens den wereldoorlog is ontstaan en thans onder voorzitterschap van den Engelschen premier functionneert. Spreker zet de organisatie van deze instelling uiteen en is van oordeel, dat op grond van de wet van 30 October 1930, inhoudende de „rege ling van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek (T.N.O.)" een einde moet komen aan de overigens wel verklaarbare tendenz om dit researchwerk te versnipperen over departemen tale of van departementen afhankelijke labora toria en instanties. Dr. Feuilletau de Bruyn besprak daarna het grondstoffenverbruik tijdens den oorlog ,de pro ductie van vensterglas (dat in enorme hoeveel- neaen noodig kan zijn) en de voorziening in cmoorkalk, met het oog op het gevaarlijke mosterdgas. Achtereenvolgens werden daarna esproken de kolen-, electriciteits-, gas- en pe- oieumvoorziening. Hoewel spreker de oprich- iV iJ3" ee" enerSiei'aad voor electriciteit toe- J lent, is hij van oordeel, dat een centrale ergieraad voor alle brand- en bedrijfsstoffen, geboden is, aan welk lichaam de voor dijk1f v-an de krandstoffenvoorziening en trouwd oorlogstijd moet worden toever- va„e!?slode behandelde spreker het probleem oorl o t?.^,memverkmg van kapitaal en arbeid in MINISTER DE WILDE WEER OP ZIJN DEPARTEMENT. vaf"^AV?NHAGE, 6 Maart. - De minister aor^aüClen' mr- J- A- de Wilde, heeft van- 8en zijn ambtsbezigheden hervat. (Na een conferentie van de Ame- rikaansche kleermakers is bekend gemaakt, dat zij stroomlijn- costuums voor heeren zullen gaan maken, die de illusie zullen geven, dat de drager aanzienlijk grooter is dan in werkelijkheid) Nieuwe Am'rikaansche plannen, Hoeveel zijn er al geweest, Nu weer 't stroomlijnpak voor mannen, Nieuwste vrucht van Yankee geest. Stroomlijn pleegt men toe te passen, Op gevariëerd gebied, Maar voor broeken en voor jassen, Waren wij zoo ver nog niet. Mannen zullen grooter lijken, Wordt als resultaat voorspeld, Hoe men dat denkt te bereiken, Wordt er nog niet bij verteld. Nou, geef mij maar stroomlijn jassen, Stroomlijnbroek en stroomlijnvest, Laat mij stroomlijnhoeden passen, Stroomlijnschoenen en de rest. Dos mij uit in nieuwe lijnen, Want het hoeft wel geen betoog, Ik wil dolgraag grooter schijnen, In eens anders eritisch oog. Men maakt mannen door de kleeren, Kwaliteit mag aardig zijn, Kwantiteit moet imponeeren, En desnoods alleen in schijn. Felle brand in kleedingmagazijn te Didam. Schade op een ton geschat. Omstreeks vier uur is Maandagmiddag door nog onbekende oorzaak, brand ontstaan op de zolderverdieping van het kleedingmaga zijn der firma F. Gilsing te Didam. De vlammen grepen snel om zich heen en bij haar aankomst stond de terstond gealar meerde brandweer machteloos tegenover de laaiende vuurzee. Het geheele gebouw werd een volkomen prooi der vlammen, de inventaris, waaronder zich de nieuwe voorjaarscollectie bevond, werd mede door het vuur verteerd. Het personeel en de eigenaar wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. De schade, die op f 100.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. DS. LINGBEEK BLIJFT VOORZITTER DER H. G. S. De secretaris der Herv. Geref. Staatspartij verzoekt ons mede te deelen, dat- het Maan dagavond in verschillende bladen gepubli ceerde bericht, dat Ds. Lingbeek als voor zitter der Herv. Geref. Staatspartij zou af treden, onjuist is. Ds. Lingbeek blijft voor zitter Het Vischcollege „Het Karpertje" te Beverwijk liet de Tolsloot met den zegen afvisschen. De buit werd overgebracht naar het Wijkerveld, waar het Karpertje eveneens vischwater heeft. De „visch-verhuizing" trok veel belangstelling. Munitiefabriek te Tilburg. Werkgelegenheid voor circa 300 man. Binnenkort zal de firma W. A. M. Valkenburg te Tilburg, die aldaar een handel in wapens, am munitie en jachtartikelen heeft, zelf de fabri cage van jachtmunitie ter hand gaan nemen. Hiertoe zal een fabriek worden gebouwd, die, Wanneer alle afdeelingen daarvan in werking zijn, een belangrijke werkgelegenheid voor Til burg beteekent. De fabriek zal het eerste jaar beginnen met het fabriceeren van jachthuizen en onderdee- len daarvan, de slaghoedjes, zooals men weet het ontstekingsmiddel voor het ontbranden van het kruit, het rooklooze kruit en de proppen, als mede het samenstellen van jachtpatronen uit deze onderdeelen. Daarna hoopt men de werk zaamheden uit te breiden met de fabricatie van alle metaalpatronen, zooals bijv. revolverpatro nen, pistoolpatronen, ammunitie voor de grof- wild-jacht en de slachtpatronen voor het dooden van slachtvee. Wanneer al deze afdeelingen op volle kracht werken, denkt men ongeveer 300 man werk te kunnen verschaffen. Bij deze fabriek behoort voorts een chemisch- technisch-laboratorium waarin proeven zullen genomen worden o.a. met het meten van de gas drukken die bij het afschieten van ammunitie ontstaan, het meten van de snelheid van de ha gel der jachtpatronen en de snelheid van den kogel bij revolver- en kogelpatronen, en de door slag daarvan, dit alles volgens de nieuwste me thoden. Verder geschiedt hier het bepalen van den ontbrandingstij d en snelheid van kruit en .daghoedjes. De fabriek en bijbehoorende inrich tingen zullen te Tilburg gevestigd worden. Er komen hiervoor drie terreinen in aanmerking, waaruit in verband met de eischen van de vei ligheids- en hinderwet een keuze moet worden gedaan. HET AANTAL ONGEVALLEN IN HET JAAR 1938. Volgens de gegevens, verwerkt in het Ge neeskundig Tijdschrift der Rijksverzekerings bank, bedroeg het aantal ongevallen ingevolge de Ongevallenwet 1921, gedurende het jaar 1938 totaal 200.959, dat is gemiddeld per werkdag (aantal werkdagen 308) 652. Bovendien kwamen bij de Rijksverzekerings bank nog 4088 ongevalsaangiften betreffende de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet in. Mr. J. P. de Meyere overleden. In den Haag is te zijnen huize overleden mr. J. P. de Meyere, oud-secretaris-generaal van het departement van Justitie. In 1901 werd mr. de Meyere aan het de partement benoemd. Van 1 Januari 1933 tot 1 December 1937 vervulde hij de functie van secretaris-generaal. Mr. de Meyere was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau en ridder 3de klasse in de orde van den Gouden Halm van China. Jeugdig rijwieldief op heeterdaad betrapt. Hij stal omdat hem zijn fiets ontstolen was. Maandagavond hebben twee rechercheurs van het Amsterdamsche hoofdbureau een 16- jarigen scholier betrapt op het stelen vaneen rijwiel. Bij zijn ondervraging gaf de jongen als motief voor zijn daad op, dat zijn eigen fiets hem eenigen tijd geleden ontstolen was. Hij meende nu zich op deze wijze wel een ander rijwiel te kunnen verschaffen. Dr. Colijn en Mr. Steenberghe naar New-York. Voor de opening van het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling. Naar de N.R.Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat zoowel dr. H. Colijn als mr. M. P. L. Steenberghe op 4 Mei aanwezig zul len zijn bij de opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New- York. Aanvankelijk zou deze opening op 11 Mei plaatshebben, doch de ministers zouden dan in verband met hun werkzaamheden te laat in het land terug zijn, reden waarom de opening een week is vervroegd. De ministers zullen met een groot aantal andere autoriteiten de reis maken per s.s Nieuw Amsterdam. Van verdwenen veel terecht g< In de geruchtmakende zaak van den heer S., den winnaar van de honderdduizend der Staatsloterij, de tekort schoot in de uitbe taling daarvan aan de deelhebbend in zijn premie-obligaties, zoodat hij na eerst failliet te zijn verklaard, thans te Utrecht in voor- ari-est zit, is het, volgens de Tel., de politie gelukt nog meer aanwijzingen te verkrijgen welke het vermoeden wettigen, dat S. zich heeft schuldig gemaakt aan bedrieglijke bank breuk. Bovendien heeft men op een groot gedeelte van den geldprijs nog beslag weten te leggen. Op aanwijzing van de Soester politie, die in deze zaak veel en goed werk heeft verricht, heeft de Hilversumsche politie te Hilversum gearresteerd den 35-jarigen B., agent van S. bij wien tevens 400 in beslag zijn genomen. Dit bedrag zou S. op den dag voor zijn faillissementsaanvrage aan B. he-bben ter hand gesteld om dit aan zijn bezit te ont trekken. Het grootste gedeelte van den geld prijs was echter reeds door hem afgegeven, zoogenaamd om een schuld te betalen aan v. V. te Apeldoorn, ook een der agenten-ver tegenwoordigers. Ook daar heeft men op een groote som gelds beslag kunnen leggen. Doordat er bij de po litie geen klachten binnenkwamen, kon men aanvankelijk niet ingrijpen, doch toen een der deelhebbers, die op zijn premielot een klein bedrag ontving, aangifte deed, kon men een onderzoek instellen, waarbij bleek, dat op de afgegeven kwitantie het kleine bedrag had gewijzigd in het volle bedrag dat hij had moeten uitbetalen, waarna arrestatie ge wettigd was. In totaal moet nu een bedrag van 70.000 nog terecht zijn gekomen, AANWINST VOOR DE UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK TE LEIDEN. De minister van Onderwijs, maakt bekend, dat de universiteitsbibliotheek te Leiden ver rijkt is met een zeer belangrijke verzameling, nl. de Bibliotheca Neerlandica Manuscripta van wijlen prof. dr. W. de Vreese. TWEE SCHOTTEN GINGEN PASSAGIEREN. Twee Schotten, een donkeyman en een ma troos van het Engelsche vrachtschip „Boxhill". dat bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij in reparatie ligt, waren Zaterdagavond in de hoofdstad gaan passagieren. Tegen den Zondagochtend aanvaardden zij den terugtocht in eenigszins benevelden toe stand: de een zou den ander aan boord bi-engen. Men was het echter niet eens over den weg en de eigenwijsheid van den donkeyman maakte den matroos zoo boos, dat hij hem een stomp tegen het hoofd toediende, waardoor deze zijn wankele evenwicht verloor en tegen de straat sloeg. Het slachtoffer is met een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd naar de Vale- riuskliniek vervoerd. De dader is aangehouden en op het bui-eau Warmoesstraat ingesloten. Wijting uit crisiszeevischbesluit geschrapt. Het A.N.P. meldt ons van bevoegde zijde te vernemen: In het Crisis-Zeevischbesluit 1936 en in het daarop betrekking hebbende ontheffingsbe- sluit is o.m. bepaald dat zij, die aan de Ne derlandsche Visscherijeentrale hebben kennis gegeven, dat hun vaartuigen zullen deelnemen aan de visscherij op haring, sprot of makreel en zij, die toegelaten zijn tot de groep gar- nalenvisschers, niet gehouden zullen zijn aan het voorschrift, dat hun vaartuigen slechts uitgerust mogen zijn met netten, waarvan de maaswijdte tenminste 7 cM. bedraagt. Deze vaartuigen mogen echter na afloop van de reis geen tong, schar en wijting van een afmeting kleiner dan 21 cM„ geen schol, tont schar en schartong kleiner dan 23 cM., geen schelvisch of kabeljauw kleiner dan 24 cM., geen tarbot en griet kleiner dan 25 cM., en geen hake (Merluccius) kleiner dan 30 cM. aanvoeren. Aangezien wijting, na gevangen te zijn in een trawlnet, zoodanig geleden heeft, dat zij bij onmiddellijke in vrijheidsstelling na het vangen, slechts zeer geringe kans heeft in het leven te blijven, anderzijds de kans zeer gering is, dat men opzettelijk op jonge wijting zal gaan visschen op terreinen, waar zich gewoonlijk andere jonge visch van waar de bevindt en voorts in de Conventiën van Londen, gesloten in Maart 1937, op wijting geen maat is gesteld, ligt het in het voor nemen te bevorderen, dat de vischsoort wijting uit de genoemde crisisbesluiten zal worden geschrapt De datum, waarop deze- wijziging ingaat, zal worden bekend gemaakt. Miss 'ucy Tou afgevaardigde van mevr. Tsjang Kai Sjek, arriveerde Maandag te Amsveidam voor het houden van een lezing over den wederopbouw van China en de hulpverleening aan de noodlijdende Chineesche burgerbevolking. - Bij de ontvangst werd miss Lucy Tou ^or een Chineesch meisje een Volendammer pop aangeboden Slag woedt al tien dagen. Japansche interventie in de internationale concessie van Sjanghai. Volgens Chineesche berichten wordt thans in midden Hoepei, ten oosten van de rivier Han, op 200 K.M. ten Westen van Hankau tusschen de Chi neesche en Japansche troepen de he vigste strijd van dit jaar gevoerd. De Japansche aanvallen worden met vlieg tuigen gesteund. De slag woedt reeds tien dagen. De Chineezen beweren de vastberaden pogingen der Japanners de rivier over te ste ken, te hebben doen mislukken. Het aantal dooden en gewonden zou aan beide zijden gelijk zijn en in het geheel 6000 bedragen. Verklaard wordt, dat beide partijen met spoed versterkingen naar dit front zenden. Voorts wordt uit Sjanghai verno men, dat een honderdtal Japansche marinesoldaten gisteravond, waar schijnlijk handelende op bevel van hoogerhand, het bureau der inter nationale politie omsingeld en directe uitlevering geëischt heeft van ver scheidene Chineesche gevangenen, die beschuldigd wordt van anti-Ja pansche activiteit. De politiebeambten der internatio nale concessie leverden de gevan genen uit. Tusschen de Japansche autoriteiten en de politie der internationale concessie worden de besprekingen voortgezet over de wettigheid der inmenging van de Japansche mariniers en van de door hen op de internationale po litie bij de uitoefening van haar functie uit- geoefenden druk. De beteekenis van het incident wordt ech ter verminderd door het feit, dat het incident zich heeft voorgedaan in het Yangtsepoe- kwartier d.w.z. in het gedeelte der concessie, dat bezet is door het Japansche leger en de Japansche vloot en waar de controle der in ternationale politie eigenlijk nog slechts in naam bestaat. voor den dag met de schoonmaak U heeft er niets aan Anderen willen hel graag hebben. Met een Andere organisatie der Circulatie bank van Suriname. Bij beschikking van den minister van koloniën is ingesteld een commissie met de opdracht van advies te dienen nopens de vraag of het, gezien de tot dusver daarmede opgedane ervaring, aan beveling verdient het aan de Surinaamsche Bank verleend octrooi te verlengen, dan wel of de voorkeur moet worden gegeven aan een andere organisatie van het circulatiebankwezen in Suriname. De commissie is voorts uitgenoodigd om, al naar gelang het antwoord op deze vraag beves tigend of ontkennend mocht luiden, a. haar inzichten te willen mededeelen om trent de vraag welke wijzigingen in het octrooi en (of) de organisatie van de Surinaamsche Bank raadzaam moet worden geacht in het be lang van een goede vervulling van haar taak in overeenstemming met de belangen en be hoeften van Suriname; b. te willen aangeven, welke organisatie van het circulatiebankwezen voor Suriname meer geëigend moet worden geacht en omtrent de totstandkoming van zulk een organisatie de noodige voorstellen te doen. Aankoop van bosch ter bestrijding van de werkloosheid. Het Staatsboschbeheer heeft onder Zeist en Beekbergen ongeveer 1200 hectare bosch aan gekocht. De financiering van den aankoop geschiedt door het departement van Sociale Zaken uit de gelden, welke ter beschikking zijn gesteld voor den aankoop van terreinen ten behoeve van de bestrijding van de werk loosheid. Op deaangekocht gronden bestaat name lijk de mogelijkheid honderden arbeiders eenige jaren aan productief werk te plaatsen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1