IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrede in Spanje? Lichtbewaking. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Mr. Steenberghe Ruim twee millioen voor den tuinbouw. Schooljongen pleegde vijf inbraken. Een Luidspreker Dpticien wegens gebruik van refracto-meter veroordeeld. «j-iAARCANG No. 108 "T Car», 0i««™D ^„kkerij N.V Groot. Bootolr... 93. 0.,rl.o. W l"724- Bur"U IJm" Ken„emerla»o 42, IJmuiden, X» 53W' PO"gir° 3I°791' A"'' ^..„«o^opgegev» voo, di. bied, „0,deo kosteloos „pgeoom.D to de geooeme, Co»"""- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 8 MAART 1939 Abonnementen per week fO.I2'/j, p«* maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod i-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. (Adv. Ingez. Med.) De jongste gebeurtenissen in Spanje duiden on een spoedigen vrede. Na het aftreden van den president der republiek, Azana, die zich niet met Negrin's plannen voor verder verzet Icon vereenigen, heeft thans de premier zelf het veld moeten ruimen. Hij is met den minis ter van Buitenlandsche Zaken del Vayo naar Toulouse vertrokken en een nieuwe regeering is gevormd onder leiding van generaal Miaja, den verdediger van Madrid. Die regeering heeft den steun van verscheidene ministers uit Negrin's kabinet en ook van Martinez Barrio, president van de Cortes en waarne mend 'president van de republiek sinds Aza- na's aftreden. Zij stelt zich ten doel, den vrede te sluiten. Dat blijkt uit verklaringen van Barrio en ook uit een manifest dat de Nationale Verdedigingsraad te Madrid, geleid door kolonel Cassado, heeft uitgevaardigd. „Spanje voor de Spanjaarden" is het leid motief van dit manifest, dat zich beroept op het afwijzen van alle buitenlandsche hulp en verklaart dat er geen buitenlanders in het republikeinsche gebied zijn. Het vraagt waar borgen voor de onafhankelijkheid des lands en zekerheid dat geen misdaden zullen worden gepleegd na het sluiten van den vrede. De slotwoorden „Leve de republiek!" schijnen slechts een hoop te uiten die niet in overeen stemming is met het overige. Veel moet in Spanje achter de schermen gebeurd zijn dat nog niet tot de buitenwereld is doorgedrongen. Er zullen binnenkort wel ophelderingen komen. Op dit oogenblik is men geneigd in te stemmen met de opmerking van de Daily Telegraph, „dat de langdurige burgeroorlog, die door een militairen opstand ontketend is, door een anderen militairen opstand ten einde zal worden gebracht". In de Fransche pers komt de meening tot uiting, dat zoowel Franco als Cassado den wensch zouden koesteren een vrede te sluiten, „gegrondvest op verzoening, onafhankelijkheid en vrijheid". Franco zou nu spoedig aan Rome moeten mededeelen, dat hij de Italiaansche troepen niet meer noodig heeft. De meerder heid in Spanje wil terugkeer tot de traditio- neele politiek van geheele onafhankelijkheid. Dit alles klinkt blijmoedig, maar het schijnt nog wel wat moeilijk in die vooruitzichten van vrijheid en onafhankelijkheid maar zoo plot seling te gelooven. Zal Mussolini zich daarbij neerleggen? Zal anderzijds Engeland, dat sinds langen tijd groote economische belangen in Spanje heeft, iets anders kunnen doen dan die handhaven? Trouwens: van wie zal Franco den financieelen steun krijgen, noodig om het uitgeputte land weer op de been te helpen? Men zal het begrip „onafhankelijkheid" dan ook wel moeten beperken tot een toestand waarbij geen vreemde troepen meer in Spanje aanwezig zijn en waarin het vrijheid bezit aangaande het beheer van zijn bezittingen en koloniën. Volkomen vrijheid in het sluiten van verdragen schijnt ondenkbaar voor een firma met zooveel schuldeischers, die na den vrede zal moeten beginnen met nieuwe schulden te maken. En het wereldsche optimisme om trent hooge staatsschulden geldt niet voor kleine mogendheden. Het is trouwens zelfs in het geval van Duitschland, dat nu openlijk zijn economische nooden erkent, al ongegrond ge bleken. Spanje is geen groote mogendheid. Het is een uitgeputte staat-van-den-tweeden-rang. Nog meer vragen rijzen. Als generaal Franco de gaven bezit om een uitgeput volk in een verwoest land tot herleving en nieuwen bouw te brengen, en dus tot veel grooter energie en een veel hooger ontwikkelingspeil dan het in de laatste eeuwen bezeten heeft, dan moet hij toch ook een soort régime stichten. Welk? De absolute monarchie, de constitutioneele mo narchie, het fascisme, de militaire dictatuur? Dat is niet duidelijk. Het is sinds den aanvang van den burgeroorlog bekend dat zijn eigen aanhang ten zeerste verdeeld is. Werden de Spanjaarden het in meerderheid weer niet eens dan zullen zij niet van buitenlandsche inmenging verlost raken. En bet bepalen van hun régime zonder goed keuring van hen, die als hun geldschieters zullen moeten optreden schijnt niet een voudig. Franco's kansen op economischen bij stand liggen evenwel juist aan de Engelsche en Fransche zijde en degenen die hem mili tair geholpen hebben en daarvoor him be looning verwachten zijn de Italianen en in minder mate de Duitschers. Het is nog altijd een wespennest. Terwille van millioenen eenvoudige Spanjaarden die ontzettend geleden hebben door den oorlog en er nog door lijden menschen die van de zoogenaamde ideologieën geen woord begrij pen en vergeefs vragen in rust en vrede te wogen leven en werken kan men niet anders hopen dan dat aan het bloedvergieten een einde komt en er een of andere béstuurs- vorm gevonden wordt die hun althans een bescheiden bestaan, met zooiets als levens- (De Spoorioegen zullen eerlang bij de 75 gevaarlijkste onbewaakte overwegen in ons land flikkerlicht- installaties aanbrengen). Het óverwegen overwégen, Leidt weder tot een nieuw systeem, Er is weer wat meer licht verkregen, In dit belangrijke probleem. Het is een kostbaar vraagstuk tevens, Hetgeen de statistiek bewijst Van 't groote aantal menschenlevens, Dat dit probleem reeds heeft geëischt. Men brengt niet overal al daadlijk, Verlichting van het risico, Het ergste deel maakt men onschaadlijk, En laat de rest voorloopig zoo. Bij de gevaarlijkste van allen, Gaat u een flikkerlichtje op, In vijfenzeventig gevallen Licht men u voor: pas op en stop! 't Is ongetwijfeld te waardeeren, Dat men tot dezen stap besloot, Het risico van 't snelverkeeren, Werd op die punten veel te groot. Zij, die een beetje aandacht wijden Aan het verkeer, en overleg Betrachten, kunnen dan bij 't rijden Met d' overweg best overwég. P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether billijkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK, Romerkerkweg 8/ Telef. 5421 (Aav. ingez. Mea zekerheid voor hun kinderen, waarborgt. Zij vormen geen partij. Maar zij zouden zich kunnen aaneensluiten onder den naam „De slachtoffers" met geen ander program dan: „Een beetje naastenliefde gevraagd". R. P. Ruzie met een baksteen beslecht. Man vrij ernstig aan het hoofd gewond. Dinsdagmiddag vervoegde zich zekere J. H., die in een logement te Den Helder verblijf houdt, ten huize van zijn fami lielid H. te Huisduinen, met wien hij ge- ruimen tijd om een erfeniskwestie in onmin leeft. Na een woordenwisseling kregen de verwanten hevige ruzie, waar bij de 60-jarige J. H. den heer H. met een baksteen op het hoofd sloeg, zoodat deze hevig bloedend ineen zakte. Toe geschoten buren verleenden hem de eerste hulp, waarna dokter Thorbecke uit Den Helder den man verbond. De politie, die ook terstond gewaar schuwd was, arresteerde den aanvaller, die in het hoofdbureau van politie werd ingesloten. De toestand van den getrof fene is redelijk. Hij verkeert niet in le vensgevaar. gaat Duitsche ministers bezoeken. De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, is Dinsdagavond om eenige minuten vóór zeven uur van het station Staats spoor te 's Gravenhage met den nachttrein naar Duitschland vertrokken om een bezoek te bren gen aan de Leiziger Messe en aan Berlijn. Met den minister maken de reis mede dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid van het departement van economi sche zaken, en dr. F. L. Rutgers, lid en plaats vervangend voorzitter van de commissie van contact voor economische aangelegenheden aan het departement van koloniën. De secretaris-generaal van het departement van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, deed den minister uitgeleide. Zooals gemeld zal minister Steenberghe tijdens zijn bezoek aan Berlijn een bezoek brengen aan zijn Duitschen ambtgenoot, minister dr. Funk. Vermoedelijk zal de minister ook den Duit schen minister van landbouw Darré bezoeken, naar hij ons mededeelde. Ook is het niet uitge sloten, dat hij een onderhoud zal hebben met den heer von Ribbenti-op, maar zekerheid hier omtrent had de minister nog niet, aangezien onze gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haers- ma de With, nog bezig is het bezoek aan Berlijn te regelen. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat een beschikking van den minister van Economische Zaken, waarin be paald wordt, dat uit 't Landbouwcrisis fonds aan hen, die als teler van gewas sen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale en op den dag der uitkeering hun bedrijf nog uitoefenen, steun zal worden verleend tot een be drag van ten hoogste f 2.100.000. De steun zal worden verleend per hoeveelheid producten, welke in een telkens voor elk pro duct aangegeven tijdvak in 1937 of 1938 zijn ge veild. De steuntoeslag wordt niet verleend op pro ducten, welke administratief zijn geveild, op contract zijn verkocht, afwijkend van qualiteit waren of op een andere dan de verplichte vei ling zijn geveild. bij de schoonmaak Hoe kom ik er aan? zal het U zeggen! Van het gestolene goede sier gemaakt. ^la een reisje naar Frankrijk hier te lande gearresteerd. De Ilaagschc politie heeft een 17- jarigen scholier aangehouden, die de dader bleek te zijn van vijf inbraken in de residentie. Het had de aandacht van de politie getrok ken, dat de 17-jarige scholier H. K. erg royaal leefde. Herhaaldelijk traeteerde hij zijn vrienden op autotochtjes, b.v. naar Amsterdam. De politie bracht dit feit in verband met enkele onopgehel derde inbraken en schaduwde den knaap. In het begin van December echter was hij plotseling verdwenen. Thuis had hij gezegd dat hij naar school ging, doch hij was naar het station ge wandeld en had een kaartje naar Brussel ge nomen. Na ruim twee maanden in België en Frankrijk te hebben rondgezworven, is hij een dag of tien geleden in de residentie teruggekomen. De aanwijzingen tegen hem waren zóó sterk, dat de politie tot de arrestatie in de ouderlijke woning overging. De jongen bekende vijf inbraken te hebben gepleegd, resp. op 28 September, 22 en 24 Octo ber, 6 en 20 November van het vorige jaar, in perceelen in de Javastraat, de Ruychrocklaan, den Raamweg, den Z.O. Buitensingel en de Laan Copes van Cattenburch. Het systeem, dat hij daarbij volgde, was zeer eenvoudig. Als hij op zijn wandeling een perceel zag, waar geen licht brandde, belde hij aan. Kreeg hij geen gehoor, dan sloeg hij zijn slag. Meestal kwam hij binnen door een ruit aan de achterzijde te vernielen, hij doorzocht dan het geheele huis en bewerkte alle kasten met een beitel. Bij de inbraak aan den Z.O. Buitensingel heeft hij zich als geveltoerist ontpopt: hij klom over een vier meter hoogen muur, waarop een twee meter hoog houten hek stond, en klauterde langs een afvoerpijp op het dak, waarbij de pijp op verschillende plaatsen losliet, zoodat hij tusschen hemel en aarde moet hebben gezweefd. De buit van de eerste inbraak was honderd gulden, die van de tweede 2 gulden, van de der de 1 gouden horloge en Engelsche en Zwitser- sche gouden munten, terwijl hij bij de vierde en viifde inbraak in beide gevallen driehonderd gulden buit maakte. Het was de ouders en vrienden wel opgeval len, dat hij zooveel geld had, doch hij verklaar, de steeds dit met smokkelen te hebben verdiend. Na zijn arrestatie bleek, dat hij. jïaar hij min derjarig is en dus geen pas bezit, onopgemerkt over de Belgische grens is gekomen. Een tijd lang heeft hij in België goede sier gemaakt, tot dat hij naar Frankrijk ging. Daar kwam hij in Monte Carlo terecht. Hij wilde spelen, doch werd geweigerd door de directie van de bank, daar hij zich niet kon legitimeeren. Daarom ging hij naar het Nederlandsche con sulaat te Marseille, waar hij door middel van vele verdichtselen een paspoort wist te krijgen, waarop hij als meerderjarig stond aangegeven. In Monte Carlo teruggekeerd, verloor hij al zijn geld en ging aan het zwerven. Door de gendar merie werd hij een paar weken in bewaring ge houden op grond van zijn valsch paspoort en tien dagen geleden op transport gesteld naar Holland, waar hij Zaterdagochtend door de Haagsche politie werd gearresteerd. Hij heeft alle inbraken bekend en is in het Huis van Bewaring ingesloten. VAN 15 MEI TOT 8 OCTOBER 's-GRAVENHAGE, 7 Maart. - Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal be ginnen op 15 Mei en zal eindigen op 8 October. Voor den Haagschen kantonrechter stond Dinsdagmorgen terecht een 32-jarige opticien uit Voorburg, die blijkens de dagvaarding een bediende, die niet toegelaten was tot de uit oefening van de geneeskunde, dat beroep buiten noodzaak als bedrijf heeft doen uit oefenen. Deze bediende had nl. op 19 Octo ber van het vorig jaar de oogen van een dame in den brillenwinkel van verd. met den z.g. refractometer doen onderzoeken, met de be doeling haar oogen te verbeteren. Hiervoor moest f 2.50 betaald worden. Verd. had deze overtreding uitgelokt door zijn bediende daar toe in de gelegenheid te stellen en de midde len te verschaffen. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat er was afgesproken, dat er f 2.50 betaald zou worden, indien de dame zich geen bril aan schafte. Dit bedrag was een z.g. aanbetaling, welke voor de dame bleef staan en in minde ring zou worden gebracht van den prijs van den bril indien zij dezen mocht aanschaffen Op de door verd. afgeleverde kwitantie stond echter vermeld, dat dit bedrag voor het on derzoek met den refractometer werd betaald. De bediende, die het onderzoek had verricht verklaarde, dat hij ten tijde van dit onder zoek niet wist, dat de wet op de uitoefening van de geneeskunde reeds was gewijzigd. Wel wist hij dat een wijziging op komst was. Ook verd. was van de inwerkingtreding der wet op dat tijdstip niet op de hoogte. Eerst op 3 No vember vernam hij, dat de wijziging reeds op 12 September in werking was getreden. Het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Opticiens was geabonneerd bij de Landsdrukkerij op alle stukken, die betrekking hadden op de wetswijziging, doch de wet, zoo als zij bij inwerkingtreding luidde, is nimmer toegestuurd. Bij informatie bleek, dat deze toe zending niet bij het abonnement was inbegre pen. Op 3 November is in de bestuursverga dering van genoemden bond medegedeeld dat de wet in werking was getreden. Toen is het meteen bekend gemaakt aan alle opti ciens. Verd. heeft oogenblikkelijk zijn refrac- tometers afgeschaft. Naar de meening van den ambtenaar van het O.M. heeft verdachte wel degelijk schuld. Het bestuur van den A.N.B.O., waarvan verd. voorzitter is, is te weinig actief geweest. De eisch luidde een geldboete van f 25 of 14 dagen hechtenis. Het vonnis luidde: een geldboete van drie gulden subs, twee dagen hechtenis. Nieuwe vestigingsverboden. Voor rijwielbedrijf, brandstoffenhandel en schildersbedrijf. De minister van Economische Zaken heeft op grond van de Vestigingswet kleinbedrijf bepaald, dat het zonder ver gunning van dezen minister verboden is inrichtingen te. vestigen in het rijwiel- bedrijf, den brandstoffenhandel en het schildersbedrijf. i het kader der wedstrijden om den Lippens-beker werd Dinsdagavond op de Amsterdamsche kunstijsbaan de ijshockeywedstrijd Amster dam-Antwerpen gespeeld, welke In een overwinning voor de Amsterdammers eindigde. Een spelmoment Arbeidsplicht voor Joden in Duitschland? Aanvulling voor het tekort aan werkkrachten. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt aan zijn blad, dat de Duitsche Joden, die zonder werk zijn ten gevolge van de „zuivering" van in dustrie en vrije beroepen van Joden, ar- beidsplichtig zullen worden, gelijk zou blijken uit een rondschrijven, dat door dr. Syrup, den voorzitter van het rijks arbeidsbureau is gezonden aan de Ka mers van Koophandel. Dr. Syrup stelt de Kamers er van in kennis, dat het rijk geen belang heeft bij het ongebruikt laten van arbeidskracht, die gelegen is in bruik bare werklooze Joden, die moeten worden on derhouden uit openbare middelen, zonder dat men er iets voor terug krijgt. Daarom moet getracht worden den Joden zoo vlug mogelijk werk te geven, zoodat, voor zoover dat mogelijk is, Duitsche arbeidskrachten vrij komen voor dringende zaken van nationaal be lang. De Joden moeten aan het werk ge zet worden in fabrieken en aan bouw en verbeteringsplannen. Zij moeten echter geïsoleerd gehouden wor den van de Duitsche arbeiders. Den Kamers van Koophandel wordt verzocht er bij haar leden op aan te dringen, dat werk voor de Joden gereed gemaakt wordt. Zij kunnen den werkgevers de verzekering geven, dat de regeering er zorg voor zal dragen, dat noch de zakenman noch zijn zaak eenigerlei nadeel zal ondervinden door het in dienst hebben van Joden. Deze order, aldus be sluit dr. Syrup, is uitgegeven met de uitdrukke lijke goedkeuring van veldmaarschalk Goering, den commissaris voor het voor vierjarenplan. Aan Rudolf Hess is gevraagd er een verklaring van te geven aan de nationaal-socialistische par tij en haar organisaties.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1