Communisten te Madrid in opstand. SCHUDT UW LEVER WAKKER De eerste Leipziger Messe in Groot-Duitschland. Vuurgevechten in de straten. Spaansche vloot Oostenrijkers en Sudeten Duitschers bij de inzenders. RADIO PROGRAMMA IVOENSDS'G 8 MAART 1939 Verdedigingsraad de situatie meester Gisterochtend, bij het aanbreken van den dag, werd de bevolking van Madrid opgeschrikt door het geknetter van ge weren, dat afkomstig scheen te zijn uit de voorsteden. Drie uur lang werden de knallen soms zeer krachtig gehoord. Weldra werd vernomen, dat zekere communistische elementen geprobeerd hadden te reageeren tegen het aan het bewind komen van den Verdedigings raad. Bovendien hebben, over de geheele stad verspreid, elementen op huizen ge vuurd. Het verkeer, dat werd stilgelegd, werd later hersteld. Reeds spoedig bleek zoo meldt Havas, dat de in verzet geko men elementen te weinig talrijk waren om het hoofd te kunnen bieden aan de troepen van het garnizoen, die zich ter beschikking van den verdedigingsraad stelden. Begin van den middag werd medegedeeld, dat de beweging volko men onderdrukt was. Tijdens de incidenten hebben tot drie keer toe de sirenes geloeid om te waarschuwen voor dreigende aanvallen van de luchtmacht van Franco. Per radio werden de inwoners van Madrid gewaarschuwd niet te schrikken, wanneer plot seling vliegtuigen boven de stad zouden ver schijnen. Hieraan werd toegevoegd, dat eenhe den der republikeinsche luchtstrijdkrachten ieder oogenblik verwacht werden. Inderdaad begaf de republikeinsche lucht macht zich gisteravond naar Madrid om de com munistische haarden van verzet in de noorde lijke buitenwijken te doen verdwijnen. Sedert Maandagavond verzette zich nl. een groep communisten met de wa penen in de hand. Zij hadden zich ver schanst in een blok in aanbouw zijnde huizen. Gedurende den nacht en een ge deelte van den dag werden gevechten geleverd, waarbij de Verdedigingsraad ook van tanks gebruik maakte. Unión-Radio liet een proclamatie omroepen-waar in gezegd wordt: Communistische kameraden, de Nationale Raad waakt over u gelijk over de an dere anti-fascistische Spanjaarden. Laat u niet overrompelen door menschen, die zeggen uw ideologie aan te hangen, maar zich van hun in vloed bedienen om hun eigen belangen te be hartigen met behulp van offers, die gij brengt. Stelt u onvoorwaardelijk ter beschikking van denJJationalen Raad, die het Spaansche volk vertegenwoordigt. De omró.epen van den Nationalen Raad tot de communisten volgden elkander gisteren op. Te 2 uur werd de volgende oproep gepubliceerd: Kameraden der communistische partij, uw lei ders zeggen ongetwijfeld, dat de Raad den vrede predikt. Inderdaad hebben Miaja, Casado, Besteiro en Mera dat bij de instelling van den raad gezegd, maar heeft het parlement te Fi- gueras verklaard, dat niet te willen? De Verde digingsraad tracht tot een vrede te komen, maar een eerlijken vrede zonder bedrog. De raad zal het initiatief nemen, opdat de vrede werkelijk heid wordt. Kolonel Casado heeft gisteren voor de radio verklaard: Sedert het aanbreken van den dag voeren de communisten in Madrid een despe- raten staatsgreep uit. Overal elders in het re publikeinsche gebied heerscht rust. Casado deed een beroep, op de soldaten die „bedrogen zijn door de communistische leiders tot weerstand aan den Nationalen Verdedigingsraad', om zich aan den anderen kant te scharen, aangezien de verdedigingsraad de eenige waarborg is tegen een poging tot vestiging van een terroristische tyranie. De correspondent van Reuter heeft gisteravond een tocht door de stad gemaakt en daarbij op gemerkt, dat het over het algemeen rustig was. Communistische troepen in het oude hippodroom hadden zich overgegeven, terwijl de republikein sche troepen door de stad patrouilleerden. De Nationalistische zender Radio Na tional gaf gisteravond daarentegen de volgende schildering van den toestand. In de straten van Madrid blijven groe pen communisten zich verzetten. Op de hoeken der straten zijn machinegewe ren opgesteld om de beweging te onder drukken. Het verkeer is gestremd. Men heeft den indruk, dat de soldaten slechts op de aankomst der rechtsche troepen wachten om zich over te geven". Buiten de rede van generaal Miaja zijn giste ren ook boodschappen van prof. Besteiro en kol. Cipriano voor de radio voorgelezen. Besteiro zegt in zijn boodschap o.m.: Soldaten der republiek, m ^^ona^e Raad staat op zijn post in Madrid. Madrid weet niet, waar zich de gevluchte regee ring, noch Negrin bevinden. De Nationale Ver dedigingsraad wil verhinderen, dat de republi keinsche regeering van Spanje definitief in han den valt van de communisten, die het volk ty- ranniseeren. De strijd is aangebonden. Het is een strijd tegen de communis tische tyrannie en het is uitsluitend de schuld der communisten, die, sedert zij aan de macht kwamen, begonnen waren te strijden met medewerking van ele menten, die onze troepen binnengedron gen warén. De eenige wettige regeering der republiek is de Nationale Verdedi gingsraad. kolonel Cipriano zei in zijn radiotoespraak o.m.: De Nationale Verdedigingsraad verdedigt geen enkele partijgedachte. Ze wil alleen dat alle partijen en organisaties, in het volksfront vereenigd, Spanje zullen leiden en niet dat een meerderheid haar wil aan de rest der Spanjaar den zal opleggen. Een passagier van een der vliegtuigen, die te ouiouse gisterochtend uit Spanje zijn aangeko- en, heeft verteld van de omstandigheden, J^r0u<Ie?' ministerie-Negrin uit Albacete g vlucht is. Het nationale comité van de repu- un*e was het onmiddellijk met den digmgsraad Madrid eens en de vliegtui- ,van de Spaansche luchtvaarmaatschappij 0n^6r '°ewaking gesteld. Dit gebeurde tr a-deen te Albacete maar ook te Madrid, .Valencia en Cartagena, MIAJA: „Geen onnoodig bloedvergieten meer". In een gisteravond gehouden toe spraak heeft generaal Miaja ver klaard, dat de eenige regeering van het republikeinsche gebied, de Nationale Verdedigingsraad is. De reden voor de vorming van dezen Raad was de wil, een einde te maken aan den oorlog, op menschelijke wijze en met eere. Hij richt zich tegen geen enkele partij, daar allen in den strijd alles gegeven hebben wat zij hadden en alles wat zij konden. Wat kon den zij meer geven dan hun leven? Wij willen, aldus Miaja, niet meer onnoodig bloedvergieten. Mijn eenige wensch en ik zeg dit als man, die met u gestreden heeft en zich hiervoor van voldoende moreel gezag acht is dat de vrede in de Spaansche haardsteden weerkeert. Dat bij allen het gezond verstand terugkeere en ik verzeker u dat het spoedig uit zal zijn. Er zijn er, die strijden, die gelooven te strijden voor een niet bestaande regeering voor de regeering-Negrin. Weet gij, waar hij zich bevindt? In Frankrijk. Gij moet allen dezen Nationalen Verdedi gingsraad aanvaarden, die gevormd is met behulp van het volk en die het geheele nationale grondgebied be- heerscht. Leve het republikeinsche Spanje. „Narrow escape" van Negrin. Men wilde tot eiken prijs het ver trek van Negrin en de andere ministers verhinderen en stond op het standpunt, dat de leden der regeering voor den krijgsraad moesten verschij nen. Er heersclite echter gedurende ver scheidene uren verwarring, doordat de staatsgreep slechts bij eenige ambtena ren bekend was. Zoo hoorden depiloten eerst van den staats greep, toen zij te Toulouse aankwamen; hun passagiers hadden hen er niet van in kennis ge steld. Zij waren er in geslaagd ondanks de be waking van de vliegvelden in Spanje op te stij gen. Eén vliegtuig werd echter vastgehouden, de passagiers gearresteerd. Te Toulousè zijn Dinsdag in den loop van den dag ettelijke vliegtuigen aangekomen met be kende republikeinsche persoonlijkheden aan boord, o.a. de commandant der republikeinsche luchtmacht, generaal Riddal de Cisneros, gene raal Modesto.en de brigade-kolonel Lister. Vluchtelingen naar Fransch Marokko. Zes schepen met 200 uitgewekenen, onder wie 50 vlootofficieren en onderofficieren van het ar senaal te Cartagena, zijn gisteren te Oran aan gekomen. Hun werd de toegang geweigerd en zij werden verwezen naar de naburige haven Mex-- selkebir. Later werd nog een volgend schip met vluchtelingen en een bemanning van 45 kop pen naar dezelfde haven geleid. Naar verluidt werd de toegang geweigerd, omdat de kleine haven van Oran reeds vol is. Veertien republikeinen, onder wie twee ka piteins, vijf luitenants en een sergeant van het 93ste regiment, zijn opgepikt op 40 mijl buiten Oran. Zij zijn te Algiers geïnterneerd, alvorens te worden overgebracht naar het interneerings- lcamp bij Perpignan. Zij waren ontsnapt na den val van Barcelona. Twee weken leefden zij in het bosch, waarna zij zich wisten meester te maken van een motorboot, waarmede zij Oran wilden bereiken. Na vijf dagen rondzwalken op een ruwe zee raakte hun benzine op. Zij werden gered door het Nederlandsche s.s. Ulysses, dat de motorboot aan boord heesch en de wapens der mannen in zee wierp. Voorts verneemt Havas uit Ox-an, dat La Pa- sionaria gistermiddag met bestemming Marseille uit Oran vertrokken is. Aan boord van hetzelfde schip bevonden zich 140 Spaansche milliciens. Groote Nationalistische legermacht geconcentreerd. Ofschoon ongetwijfeld een onbloedige bezetting van Madrid verwacht wordt, neemt Franco geen risico, aldus Reuter. De rechtschen concentreeren het mach tigste leger, dat Spanje ooit gezien heeft, langs het vijandelijke front, klaarblijke lijk in het geloof, dat de bedreiging van zoo'n overweldigende strijdkracht vol doende zal zijn om een einde te maken aan de vijandelijkheden met een mini mum van strijd. In een radiorede heeft de officieele woord voerder van het rechtsche Spanje verklaard, dat Franco geen verdrag en geen overgave noodig heeft om Madrid binnen te rukken, zoo als hij Barcelona is binnen gerukt. Franco zal de Middellandsche Zee bereiken, zooals hij de Fransche grens heeft bereikt. Nu Franco heeft gezegd, dat hij geen enkele vooxwaarde zal aan vaarden, kunnen de groote democratieën zich alle humanitaire manoeuvres sparen. Deze verklaring is de eerste reactie van de het linksche Spanje. „Wij Nationalisten", aldus voegde de woordvoerder hieraan toe, zien de dingen helder. „De rooden hebben een reeks op- merkelijke redevoeringen afgestoken. De belee- digingen aan het adres van Negrin en zijn com munistische trawanten verhullen een verrade- lijke bedoeling, welke wij, dank zij- de open hartigheid der democratische pers. met het grootste gemak kunnen doorzien. Wij staan te genover de laatste bemiddelingsmanoeuvx-es. De groote democratieën willen met huichel achtige vriendelijkheid de vleugels kortwieken van Franco's overwinning en haar onvolledig laten. Wederom willen onze nieuwe vrienden Franco de gelegenheid verschaffen om wat zij noemen grootmoedig te zijn. Het verradelijke woord amnestie wordt weer gehoord in de de mocratische pers en actieve vrienden van Cham berlain hebben gevraagd of de Britsche regeering bereid was te bemiddelen. Het is de gebruike lijke ervaring, aldus verklaarde de woordvoerder tenslotte. Zij, die een gevleugelde overwinning vreezen, willen, nu zij die vleugels niet kort wieken, tenminste ze. kluisteren met het lood der amnestie. Japanners dringen door Chineesclie verdedigingslinie heen. De stad Tsjoengsiang bezet. Uit Centraal Hoepeh wordt aan het D. N. B. gemeld, dat de Japanners na door de Chinee- sche verdedigingslinie te zijn heen gebroken, de stad Tsjoengsiang aan de Hanrivier (180 K.M. van Hankau) binnengerukt zijn. Er worden in deze stad nog straatgevechten geleverd. Tege lijkertijd zijn ook Japansche colonnes naar het noox-den opgerukt. Zij hebben een punt bereikt, dat 30 K.M. ten noorden van Tsjoengsiang ligt. Bij Moematsjeng (ten zuiden van Tsjoengking) zouden 3000 Japanners tot den aanval gereed staan. De Chineesche pers becijfert het geheel der Japansche strijdkrachten in Hoepeh op drie gemengde regimenten. Vaste aanstelling van dr. Brüning aan de Harvard Universiteit. Dr. Brüning. Een bericht in de „Times" meldt uit New York, dat dr. Brüning een permanente aanstel ling heeft gekregen aan de Harvard Graduate School of Public Administration. In de afgeloopen twee jaar had Brüning col leges gegeven in de eerste zes maanden van het jaar aan de Haryard universiteit en in de twee de helft van het jaar in Oxford. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw Jever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- Billetjes bij apothekers en drogisten. L U.7&. (Adv. ingez. Med.) te Bizerte ontwapend. Vijfduizend Spanjaarden aan boord der oorlogsbodems. Gistermiddag om vijf uur is het Spaansch republikeinsche eskader ter reede van Bizerte aangekomen, met de vlag der republikeinen in top. Naar schatting zijn 5000 Spanjaarden aan boord dezer schepen in Tunis aan gekomen. Tot de burgerpassagiers be- hooren vele vrouwen, doch weinig kin deren. In het geheel bevonden zich 500 tot 600 burgers aan boord. De Spaansche eenheden zijn geneu traliseerd door de wegneming van de sluitstukken en grendels der kanonnen, de wapens en de munitie. De schepen staan onder toezicht van eenige Fran sche oorlogsbodems. Deze vloot bestaat uit de drie kruisers Miguel de Cervantes, Libertad en Mendez Munez en acht topedobootjagers Ulloa, Jorge, Juan, Almi- rante Miranda, Escano Lepanto, Almirante An- tequerra, Almirante Valdés en Gravina. De vlootautoriteiten te Bizerte bewaren over de maatregelen, die ten aanzien van deze sche pen genomen worden, het strengste stilzwijgen. Naar aanleiding van de aankomst der repu blikeinsche vloot voor Bizerte schrijft de Gior- nale d' Italia, dat Italië niet zal dulden, dat de vloot in de nabijheid van Sicilië verblijft, „gege ven de bedoelingen, die zij altijd heeft kenbaar gemaakt en die door Frankrijk gesteund wer den." De vloot moet ontwapend en aan Franco teruggegeven worden, aldus het blad. Bom ontplofte te vroeg. Plegers van aanslag zelf om het leven gekomen. Gisteren is naar de aula van het Joodsche kerkhof in Pilsen een bom ge worpen, die te vroeg tot ontploffing kwam, met het gevolg, dat de beide daders, leden van de Jong-Tsjechische Vlajka-oi-ganisatie gedood werden. De politie heeft terstond talrijke huiszoe kingen bij de leden van de Vlajka-orga- nisatie verricht. Een persoon werd ge arresteerd. ZELDZAAM JUBILEUM. Den lOen Maart a.s. zal de heer P. Dijkstra, te Sloten (Fr.), den dag herdenken, waarop hem voor zestig jaar als 16-jarig jongmensch de functie werd opgedragen van organist aan de Ned. Herv. Kerk aldaar. Hij werd opgeleid door zijn vader, die reeds vijftien jaar die betrekking bekleedde. Behalve organist was hij timmer man aan de zuivelfabriek en gemeenteopzichter, van welke beide functies hij reeds eenige jaren is ontheven. Met grooten ijver en nauwgezetheid begeleidt de krasse grijsaai'd nog steeds den kerkzang. Op genoemden datum zal de heer Dijkstra tevens den 76-jarigen" leeftijd bereiken. De „overvloed" der Nederlandsche expositie. Een Beiiijnsche medewerker schrijft ons: P den hoogen toren met twaalf étages op den Augus- tusplatz glanst de klok met den wereldkogel. Twee kope ren figuren slaan met stangen op de klok en er onder staat te lezen: Omnia vincit labor! Arbeid overwint alles. Dat is de zinspreuk van een stad die groote tijden gekend heeft, na den oorlog moeilijke jaren doorworstelde en nu, als de oudste en belangrijkste Messestad in Groot-Duitschland, weer langzaam maar zeker een betere toekomst tegemoet gaat. Men hoort beweren, dat de Leipziger Messe eigenlijk nog ouder is dan de rechten dei- stad, want in den brief, waarmede markgraaf Ofcto de Rijke tusschen 1156 en 1170 de stede lijke rechten toekende wordt men gewaar, dat de markten, waaruit de Messe later is voortgekomen, reeds als voorhanden genoemd worden. Het schijnt ook toen al de gunstige geografische ligging geweest te zijn, die daar bij den doorslag voor de omringende landen gegeven heeft. Met de concurrentie schijnt het eenige eeuwen al haast net hetzelfde toegegaan te zijn als tegenwoordig, nu Berlijn, Konings bergen, Breslau en nog een paar kleinere ste den met Leipzig trachten te wedijveren, waar dan sedert den „Anschluss" van het voormalig Oostenrijk en Sudetenland ook Weenen en Graz nog genoemd dienen te worden want in de 13de eeuw worden behoudens Leipzig, Frankfort, Neurenberg en de bedenkelijk dichtbij liggende plaatsen Maagdenburg, Mer- seburg, Halberstadt en Naumburg als Messe- steden genoemd! Pas in 1497 verwierf Leipzig van keizer Maximiliaan I een privilege vöor het te noemen drietal max-kten dier dagen. En sedert 1507 was het verboden om in een om trek van 15 mijlen andere Messen te organi- seeren, waardoor Leipzig dan de gelegenheid kreeg, zich als Rijksmessestad te noemen. Het karakter der Messe. In de eerste helft Van de 19de eeuw was Leipzig nog een waren-Messe, een markt waar men in kraampjes alles en nog wat kon be stellen, maar toen het verkeer begon toe te nemen en de techniek zich liet gelden, ont stond door de gewijzigde omstandigheden de „Mustei-messe", zooals wij die nu al een kleine twintig jaar kennen en trouw bezoeken. Men zou kunnen zeggen: de dood van de ouderwet- sche warenmesse was het geboorte-uur voor de monstermesse, een markt, waarop de ver- kooper niet langer groote partijen van zijn waren aanbied, maar monsters ter keuze voor legt. De fabriek stuurt dan pas later de be stelde hoeveelheid aan den inkooper. Wkarom zoo hoort men ook nu nog wel vragen is Leipzig eigenlijk de centrale Messestad niet slechts van Duitschland, doch ook voor de omlig gende landen geworden? Omdat Leip zig zich in de vorige eeuw tot een Messe ontwikkeld heeft, waar alles gètoond wordt, wat in Duitschland wordt gefabriceerd en waar men te vens de gelegenheid biedt aan de ove rige wereld mee te doen, desnoods te concurreeren, een coulance welke men in dien tijd elders xiog niet kende. Men verzekerde ons, dat met de groo te overzeesche landen Nederland tot de eerste staten gerekend moet wor den, die daar het practische belang van inzagen en dus ook dienovereen komstig handelden. En al heeft de oorlog op dit gebied veel onheil teweeg gebracht de deviezenbepa- lingen belemmeren het directe handelsver keer'en de vroege exposanten schrikken er voor terug onkosten te maken voor een deel neming, die toch geen practische gevolgen heeft de Voorlichtingsdienst van het Mi nisterie van Economische Zaken heeft enkele jaren geleden toch weer het contact met Leipzig hersteld door een vrij omvangrijke expositie in het Ringmesse-Haus, waar men te zien krijgt, wat Nederland en zijn overzeesche bezittingen produceeren. Vooral voor- den Duitschen bezoe ker is het om te watertanden, wan neer hij onze boter, eieren, kaas, kof fie, thee, specerijen en nog veel meer te zien krijgt, want hier ligt in over vloed voor het grijpen, wat in Groot- Duitschland haast niet meer te krij gen is! In Duitschland is men natuurlijk voldaan over het feit, dat de Oostenrijkers en Sude- ten-Duitschers, die eertijds als „buitenland- sche bezoekers of exposanten" hierheen kwa men, thans voor de eerste maal tezamen met het .Altreich" aan de Messe deelnemen, doch ons wil het als objectief bezoeker toeschijnen, dat het moreele effect sterker is dan de com- mercieele beteekenis. Uit de „Ostmark" zijn immers slechts 170 firma's verschenen, het geen waarschijnlijk nauw samenhangt met 't feit, dat vrijwel tezelfder tijd te Weenen de voorjaar.smesse plaatsvindt. Dat is een samen gaan, dat te denken geeft, want Weenen en Leipzig zijn nu toch eigenlijk niet meer de concurrenten van voor den „Anschluss"! De deelneming uit Sudetengonw en Ostmark. Het aantal deelnemers uit de Sudetengouw bedraagt in totaal 220 firma's, waarbij de bijouterieën uit Gablonz, het Boheemsch kris tal en porcelein en de muziekinstrumenten den doorslag geven. Een speciale textielmesse uit dit gebied heeft men dan nog in een nieuw Messegebouw aan den Königsplatz onderge bracht. In de binnenstad exposeert ook de „Ostmark" typisch Weensche galanterieën, mode-artikelen uit den gouw Boven-Donau allerlei kunsthandwerk, waarbij het ledenverk het meest opvalt. Doch overweldigend is dat alles niet en voorloopig is Leipzig hierdoor niet bepaald in belangrijkheid toegenomen. In totaal omvat de voorjaarsmesse 24 paleizen in de binnenstad en 20 groote hallen op de Tech nische Messe, die even bulten de stad ligt, maar gemakkelijk bereikt kan worden. Zoowel op de monstermesse als op de technische Mes- se heeft men nieuwe huizen neergezet en in het centrum zag men zich gedwongen, in ver schillende huizen étages te huren, om er nieu we exposanten een plaatsje te kunnen bieden. Wij constateeren, dat er dit jaar 9800 expo santen in totaal genoteerd zijn tegen 9500 in het vorig jaar, hetgeen dus eigenlijk een klei ne vooruitgang beteekexit als men aan den „Anschluss" denkt. Waar dan nog bijkomt, dat de eigenlijke uitbreiding voor een belangrijk deel aan het buitenland toegeschreven dient te worden. Voor de eerste maal nemen dit jaar met een overzichtelijke expositie aan de Messe deel: de Zuld-Afrikaansche Unie, Tsjecho-Slowa kije in zijn verkleinden vorm. Letland en Al giers. terwijl Egypte, dat zich tot dusver uit sluitend voor de technische Messe interes- seerde, in het Ringmesse-Haus, dicht bij ons in de buurt, allerlei andere producten uit het land van koning Faroek te zien geeft. Volle digheidshalve noemen we nog het Internatio nale Wol-Comité uit Londen, dat voor de eer ste maal ten tooneele verschenen is. Groot bezoek verwacht. In totaal bedroeg het aantal bezoekers het vorig jaar 300.000, terwijl men thans op een nog grooter aantal rekent. Derhalve hebben zoowel de „Reichsbahn" als de „Hansa Luft- fahx-t" maatregelen getroffen om het verkeer te bevorderen. Alleen reeds uit Berlijn zullen er op 9 en 10 Maart vier extra-treinen loopen, waarbij aan de reizigers 60 pOt. reductie wordt toegekend. Ook de toegangskaarten voor de Messe kan men tegen verlaagden prijs koopen, zoodat dus niets ongedaan gelaten wordt om de attractie te verhoogen. Tijdens de Messe vliegen er ook een paar machines van Tem- pelhofer Feld naar Leipzig en de groote ver keersvliegtuigen zullen te Halle-Leipzlg bij uitzondering een tusschenlanding maken om belangstellenden de mogelijkheid te bieden, even een kijkje op de Messe te gaan nemen. Maar aan het feit, dat de handelsbetrek kingen met de overige wereld nog lang niet den omvang van voor den oorlog hebben ge kregen verandert dit helaas bitter weinig en het zou dus aanbeveling verdienen dat de handelspolitiek in Groot-Duitschland spe ciaal tegenover het buitenland een grondige wijziging ondergaatI (Nadruk verboden). DONDERDAG 9 MAART. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest en soliste. In de pauze: Declamatie, (c. 12.15 berichten). 12.30 AVRO-Amusements- orkest. 1.15 Ensemble Jetty Cantor. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Ensemble Jetty Cantor;'$.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoon muziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Renova-kwintet (opn.) 5.00 Weekkaleidos- coop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 Orgel en viool ca, 6.25 Berichten). 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de Kinderen. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 Z. Exc. prof. mr. C. P. M. Romme: De organi satie der gestelijke en lichamelijke ontwikke ling van werkloozen ter vervanging van het z.g. stempelen. .307 Engelsche les. 8.00 Berich ten ANP, Radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.00 Zang met pia nobegeleiding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Vaudeville-orkest en solist. 11.00 Be richten ANP. Hierna: De Twilight Serenaders (opn.) 11.40—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Reli gieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Grafno- foonmuziek. 12.30 KRO-orkest (1.001.15 Gra mofoonmuziek) 2.00 Handwer kuurt je. 2.55 Gr. muziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoon muziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Berichten, gramofoonmuziek. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Zie Hilversum I. 7.30 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-berichten. 8.15 De Koninklijke Chr. Oratoriumvereeniging „Excelsior", Am- sterdamsch Bach-orkest en solisten (9.00 9.30 Exegetische causerie). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnas tiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgel spel. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Sportover- zlcht. 1.502.20 Jack Wilson and his Versatile Five. 3.15 Declamatie. 3.35 Het stedelijk Orkest van Bournemouth en soliste. 5.05 Causerie „Using their hands". 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 De Karl Caylus Players. 6.20 Berichten. 6.40 Voor de boeren. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Het BBC-variété-orkest en soliste. 7.50 Ge varieerd programma. 8.35 Komische voor dracht. 8.50 Causerie „The Pacific: Where three Empires meet". 9.45 Het Internationaal strijkkwartet. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Uit Amerika: Mainly about Manhattan, causerie. 10.55 Reginald King en zijn orkest. 11.35 John ny Rosen en zijn Band en solist. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIJS 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Het Visciano-orkest. 2.35 Zang en piano. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.50 Viool voordracht. 5.05 Radiotooneel. 7.20 Het Bailly-orkest. 8.50 Symphonieconcert mmv. solist. 10.50 en 11.2011.35 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Om- roepdansorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelconcert met toelichting. 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.23 Literair muzikaal pro gramma. 8.20 Gevarieerd programma. 10.10 en 10.30—11.20 gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Cello voordracht. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.35 Ra dio-orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Ra diotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Interview en declamatie. 8.00 Otto. Do- brindt's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Blaas- concert. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Stedelijk Orkest van Mainz en soliste (opn,),

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3