Wilde bus moét verdwijnen DE VARKENSHOEDER f ~dt. it. "j. ^ÖudtïÖaH:1 Weinig regen in de lentemaanden H.C. ANDERSEN Anjers zullen Spoorwegen terk moeten gaan inkrimpen Mocht het parasitaire deel van het busvervoer, dus het vervoer per wilde bus, niet spoedig radicaal worden onderdrukt, dan zal de Directie der Spoorwegen in een snel tempo voorstellen moeten indienen tot rigoureuze inkrimping van het spoorwegnet. Op de door de wilde bussen aangetaste trajecten over het geheele land zijn de spoorwegontvangsten met minstens 25 procent gedaald en het daardoor ontstane verlies kunnen de Spoorwegen niet lang meer dragen. Groote schade van parasitair vervoer ondervonden Bus en spoor Seen natuurlijke vijanden Bovenstaande mededeeling deed prof. Gou- driaan, president-dericteur der Nederlandsche Spoorwegen Dinsdag in een bijeenkomst in verband met den jaardag van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, in welke bijeenkomst hij een belangrijke rede heeft gehouden over „de toekomst der Nederlandsche Spoorwegen". Wie verwachtingen over die toekomst wil uitspreken, aldus zeide prof. Goudriaan o.m., moet beginnen met een analyse van het heden en van het jongste verleden. De bedrijfsresul taten der Nederlandsche Spoorwegen over de laatste jaren zijn niet rooskleurig. De verliezen over 1935, 1936 en 1937 beliepen resp. 28, 30 en 32 millioen. Over 1938 zal het verlies vermoede lijk ongeveer 22,5 millioen zijn. Voor optimisme is daardoor echter geen enkele reden. De oogen- schijnlijke verbetering van het resultaat is uit sluitend toe te schrijven aan de financieele reorganisatie, welke per 1 Januari 1938 heeft plaats gehad, en aan het wegvallen van enkele debetposten, die met de reorganisatie samen hangen. De indruk, welken de gepubliceerde verlies- saldi op de publieke opinie maken, acht spreker voor het bedrijf hoogst ongunstig en bedrijfs economisch gesproken hoogst onrechtvaardig. Spr. gaf cijfers over de dalingen van het goe deren- en personenverkeer en over de verplaat sing van een deel van het passagiersvervoer naar de bussen. Voor een zeer groot deel zijn beide bondgenooten. In de eerste plaats is de bus een krachtig hulpmiddel om het transver sale verkeer loodrecht op de spoorlijn tot ont wikkeling te brengen, maar ook evenwijdig met de spoorlijn heeft de bus een belangrijke taak. Belangenconflict met de bussen. Het belangenconflict ontstaat eerst wanneer de bus, met de eerste twee taken niet tevreden, zich voor een kleiner of grooter deel tracht meester te maken van het verkeer tusschen de spoorwegstations, en dit gevaar wordt nog ernstiger wanneer de bus zich om de bediening der tusschengelegen plaatsen in het geheel niet bekommert, maar zich uitsluitend bezig houdt met het vervoer tusschen twee plaatsen, welke ook rechtstreeks door den spoorweg worden be diend. De verspilling is dan in vollen gang. Het spoorwegverkeer heeft er geen belang bij om via dochterondernemingen het autovervoer van personen ter hand te-nemen indien daar tegenover slechts de muurvaste en duurzame zekerheid bestond, dat het parasitaire deel van het busvervoer radicaal werd onderdrukt. Mocht deze zekerheid niet kunnen worden verkregen aldus spr. dan vrees ik, dat de directie der N. S. in een tamelijk snel tempo voorstellen zal moeten indienen tot rigoureuze in krimping van het spoorwegnet. Men mag het publiek niet in den waan laten dat het duurzaam mogelijk zal zijn beide middelen van vervoer in vrije concur rentie naast elkaar op een zelfde traject op economische wijze te exploiteeren. Het ingrijpen van den minister van justitie gedurende de periode van 5 tot 14 November 1938 heeft uiterst interessant feitenmateriaal geleverd over de derving aan inkomsten door de spoorwegen tengevolge van het wilde-bus-ver- keer. Op het traject AmsterdamDen Haag v.v. steeg de verkoop van enkele reis kaarten derde klasse met meer dan 100 pet., het aantal retours met 18 pet., tusschen Amsterdam en Utrecht stegen de enkele reizen met ruim 35 pet., re tours met 18 pet. Op grond van deze cijfers mag men veilig aannemen, dat de spoorwegontvangsten op de aangetaste trajecten over het geheele land zijn ge daald met minstens 25 pet., of tusschen de 6 en 10 millioen gulden. Prof. Goudriaan besprak het vraagstuk van het additioneele vervoer, dat in aanzienlijke mate kan bijdragen tot verbetering van de re sultaten der spoorwegen, indien deze additio neele verkeersquote tegen bijv. gehalveerden prijs niet zou leiden tot instorting van het ge heele prijsniveau. Een eerste stap op dezen weg is gezet door invoering der avondretours en goedkoope kaarten op bepaalde dagen op ver schillende trajecten. Toch ligt, naar spr.'s ge voel, in de moderne tarieftechniek van de elec- trïciteitsbedrijven met hun vastrechttarief, dat in Nederland zulk een ontzaglijke verbreiding heeft gevonden, het voorbeeld van de wijze waar op het spoorwegtarief voor het particuliere per- ionenvervoer moet worden aangevuld. Grooter snelheid, kleinere eenheden. Ook op ander gebied zijn maatregelen in voorbereiding, die kunnen worden samengevat in de formule: grooter snelheid, grootere fre quentie, kleinere eenheden. Voor de uitvoering van dit program zal het noodig zijn te beschik ken over een meer gevarieerd park van rollend materieel, waarin ook plaats aan den enkelen wagen wordt ingeruimd. Het ligt in de bedoeling het eleetrische materieel van de lijn Amster dam-Dordrecht zoodanig te verbouwen, dat er ruimqre zitplaatsen komen. Ten aanzien van de controle wil men gaan in de richting van het Zwitsersche stelsel, om niet alleen de ingangs controle maar ook de uitgangscontrole op de stations geheel op te heffen, wat echter slechts bereikt kan worden wanneer alle rijtuigen zijn voorzien van op elkaar aansluitende doorgangen. Het streven van de spoorwegdirectie zal er op gericht zijn, alles wat niet zuiver railvervoer is zooveel mogelijk over te geven aan derden. Voor de toekomst der Nederlandsche Spoor wegen is het volstrekt noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk de rentabiliteit van hef bedrijf wordt hersteld. Men mag daarbij geen duim breed afwijken van de beproefde beginselen van gezond en solide bedrijfsbeheer. Dit moet ge schieden door vermindering van uitgaven en vermeerdering van inkomsten, maar de laatste factor is kwantitatief en kwalitatief de belang rijkste. En nu is het ongelukkige, waar een be drijf als de spoorweg staal en valt met moge lijkheid van massavervoer, dat het vervoerbe- bedrijf vooral sedert de verschijning van den motor op den weg geen enkel natuurlijk privi lege bezit. Vele kleine aftappingen .veroorzaken tenslotte een ontzaglijk bloedverlies en men zal moeten kunnen verdragen dat het bedrijf zich tegen deze aftappingen teweer stelt telkens wan neer kan worden aangetoond, dat daarmede de economie van de Nederlandsche vervoervoorzie- ning in ernstige mate wordt benadeeld. Zeer groote mate van veiligheid. Het aantal jaarlijks op den weg gedoode per sonen loopt tusschen de 700 en 800. Het aantal gedoode spoorwegreizigers heeft in geen jaren de 5 overschreden. Niets zou spr. aangenamer zijn, dan wanneer men er toe wilde medewerken om de eenige smet. die op het veiligheidsblazoen der spoorwegen kleeft, nl. de 40 a 50 gedooden per jaar op de onbewaakte overwegen, te doen verminderen door het op grootere schaal aan brengen der automatische lichtbeveilingen. Ondanks alles ziet de directie van de N. S. den motor op den weg geenszins als haar vijand, maar veeleer als een bondgenoot. Vooral in de zen tijd, waarin nationale eenheid meer dan ooit noodzakelijk is, mogen de N.S. niet worden tot een symbool van nationale ruzie. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. HAARLEM, Dinsdag Onderstaande afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem vonden een plaats in de volgende bedrijven: Afdeeling Bouwkunde: A. Deelder, opzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland; J. Versteeg, opzichter bij de Genie te Bergen. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: S. den Blaauwen, opzichter 3e kl. bij den Rijkswater staat te Breda; J. P. Blauw, hulpopzichter Pro- vincalen Waterstaat van Noord-Holland; G. v. Marle, opzichter Hoogheemraadschap „Rijn land" te Leiden; A. W. Plas, opzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland: L. Stavast, opzichter bij den Dienst van Publie ke Werken te Amsterdam. Afdeeling Werktuigbouwkunde: H. K. S. Ph. Begeman, employé bij de Billiton Maatschappij. Den Haag; J. H. Beverdam, technicus bij de Ge meente Reiniging te Haarlem; M. Druif, tee kenaar bij J. B. v. Heyst te Den Haag; J. J. Hartog, acquisiteur bij N.V. Zélander, Den Haag; Th. A. Huiting, assistent-bedrijfsleider bij de N.V. Ver. Touwfabrieken, te Leiderdorp; S. J. Mooi, assistent bij Gebrs. Stork Co., Hengelo; P. A. A. Nederpeld, technicus bij de N.V. De nieuwe eerste Nederlandsche, te Den Haag; W. G. Schermerhorn, assistent-bedrijfs leider bij N.V. Bonda's Veevoederfabr. te Leiden. Afdeeling Electroteehniek: J. v. d. Bliek, assistent bij de N.V. Hoogovens en Staalfabrie ken, IJmuiden; H. J. de Bruin, teekenaar bij A. de Hoop, Amsterdam; N. Dijkstra, technicus bij de Ned. Seintoestellenfabrieken te Hilversum; J. C. Jüncker, techn. ambtenaar 2e kl. bij het G. E. B. te Den Haag; M. Storm, assistent bij de Ned. Siemens Mij., Den Haag; J. C. Versteeg, assistent bij N.V. Hazemeyer te Hengelo O. Afdeeling Scheepsbouwkunde: A. L. Beuk- man, chef teekenaar bij Scheepswerf Koster te Groningen; S. J. A. Hazewinkel, technicus bij de Kon. Paketvaart Mij. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: F. D. Heyting, technicus bij de K. L. M. te Schiphol; H. G. N J. Kleingeld, assistent bij de K. L. M. te Schiphol. En normale temperatuur Op grond van de berekeningen en in overeenstemming met de onder staande uiteenzettingen kan, door het K. N. M. I. in de Bilt worden mede gedeeld, dat de komende lentemaan den Maart, April en Mei, gemiddeld over het geheele land met een waar schijnlijkheid van 80 pet. te droog zullen zijn, terwijl de temperatuur met dezelfde waarschijnlijkheid normaal zal zijn, d.w.z., dat de afwijking van de gemiddelde lentetemperatuur kleiner zal zijn dan 0.7 graden. De seizoensverwachtingen van het K.N.M.I. hebben betrekking op de gemiddelde afwij king, berekend voor het geheele seizoen en het geheele land. Er kunnen plaatselijke en tijdelijke verschillen optreden, die niet te voorspellen zijn bij den huldigen stand van het onderzoek. De afgeloopen winter gaf hier van een voorbeeld. Over den geheelen winter genomen slaagde de temperatuurverwachting, maar nóch de reeordkoude van December, nóch de record- warmte van Januari kon worden voorzien. Ook de regenval voldeed, over den geheelen winter en het geheele land berekend, aan de verwachting, maar de vaak grillige verdeeling van den neerslag over ons land valt cok bui ten de mogelijkheden, die de seizoensverwach ting alsnog biedt: Deze geeft de groote lijnen, maar niet de vaak sterke fluctuaties. Men mag niet con- cludeeren, dat deze verwachtingen waarde loos zijn. Voor al diegenen, die het algemeene karakter van het seizoen willen kennen, is reeds nu de seizcenverwachting bruikbaar. Wij denken hier bijv. aan de waterleiding bedrijven, die reeds sinds enkele jaren ge baat zijn met 'n neerslagverwachting voor het geheele jaar. Het instituut hoopt de seizoens- verwachtingen op den duur met meer zeker heid en zoo mogelijk op korten termijn te kunnen geven, waarmede de bruikbaarheid zal worden vergroot. Een 102-jarige overleden. EDE, 7 Maart. In den ouderdom van ruim 102 jaar is gisteren te Ede overleden mevrouw Maria Strunk, weduwe van J. van Ankum. De overledene had op 31 December onder groote belangstelling haar 102den verjaardag gevierd. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen „O, dat klinkt superbe", zei de prinses, toen zij voorbij ging. „De wijsjes zijn beeldig", en zij hield haar rechterhand aan haar oor om beter te kunnen luisteren. „Dat instrument wil ik graag hebben. Ga eens vragen, wat hij er voor moet hebben?" aldus vroeg zij een van haar hofdames. „Maar denk er om, ik geef geen kussen!" Even later kwam de hofdame terug, zeggende, dat de varkens hoeder honderd kussen van de prinses verlangde. „Nu geloof ik beslist, dat hy gek geworden is", antwoordde de prinses en zij liep haastig door om echter direct daarna stil te blijven staan. „Eigenlijk moet ik, als dochter van den keizer, de kunst aanmoe digen. Zeg hem dus, dat ik het instrument voor tien kussen wil hebben. De andere kussen moeten mijn hofdames hem dan maar geven." „Neen, dat doen wjj liever niet", riepen de hofdames in koor. „Nonsens", zei de prinses, „als ik bem kan kussen^ kunnen jullie het ook wel! Enbedenk, dat ik jullie meesteres ben. Wie geeft jullie salaris en wie zorgt er voor, dat jullie eiken dag eten krijgt?" .(Wordt vervolgd) „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Maartnummer van Lichthoeve", het orgaan van het beke'lT Kindertehuis van dien naam aan de k kerslaan te Santpoort. De directrice 7??e" J. Th. Kuyck, schrijft een schets „Vader" als altijd lezenswaardig is. Zij Uit ook'n volgenden noodkreet: „Wij zakken door onze stoelen in de eet Het was altijd al een allegaartje, „gekrep de meeste, en vele al niet jeugdig 'meer f ze ons eigendom werden. We zouden zoo Vr 20 nieuwe stoelen koopen, want alleeh*5 banken langs den kant' zijn goed. Een kost 2.50. Wie wil ons geld sturen voor p stoel, een paar stoelen of een stukje stoel dat alle Lichthoévenaren weer veilig zitten kunnen?" tustlS Verder bevat het orgaan de gebruiken», mededeelingen, o.a. ook, dat op Zaterdag? dag 25 Maart voor de tweede maal de kinder van „De Lichtoeve" naar Haarlem kom** iv, rrAWftiiuj Tron Hort TTo-stO t?7-OU) in het gebouw van den Haarl. Kegelbond r, eens „Sneeuwwitje" op te voeren. Aan hen F de eerste voorstelling niet kondenh»«- e kunnen we met een gerust hart aanraden heen te gaan. Zij zullen zich niet €r Tenslotte wordt rekening en verantwoorfc gedaan van de binnengekomen giften in oïf Gandhi heeft zijn vasten geëindigd BOMBAY, 7 Maart (Reuter-A.N.P.) Xe ito' uur heeft Gandhi zijn vasten geëindigd en heeft hij, na het lezen van een brief van Thakot Saheb, een glas sinaasappelsap gebruikt. 6 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bosehdijk Rott. n. Tampico 6 v. Havana. Damsterdijk 4 v. Rott. te Vancouver. Volendam 6 v. Havana te New York. Zaandam, Rott. n. New York p. 5 Lizard. HALCYON LIJN. Rozenburg 6 v: Les Falaises n. Velsen. Stad Dordrecht 6 v. Vlaardingen te Genua. Stad Schiedam 7 v. Rott. te Vlaard. voor Pepel, Stad Maassluis Narvik n. Vlaardingen 7 (l(j n.m.) Hoek van Holland verwacht. Stad Zwolle 7 v. Salta Caballo te Vlaardingen, Stad Vlaardingen 7 v. Narvik n. Rott. Vlaard. Flensburg Kirkenes n. Vlaardingen 8 (6 vjil) te Hoek van Holland verwacht. Stad Amsterdam Morphoubaai n. Rott. 8 (12 midd.) te Hoek van Holland verwacht. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 7 van Pt. Sudan. Abbekerk (uitreis) 7 v. Vlissingen. HOLLAND AFRIKA LIJN. Randfontein (uitreis) 7 van Marseille. Springfontein (thuisr.) 6. v. Dar es Salaam. Jagersfontein 7 van Rott. n. Bremen. Meliskerk 7 van Rott. te Beira. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) p. 6 Las Palmas. Brand (thuisreis) 6 te Havre. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Baarn Antw. n. Amst. p. 7 n.m. Vlissingen. Crijnssen 7 van Amst. naar West Indië. Douro 5 v. Puerto Barrios te Cristobal. Rhea, Venetië n. Amst. 7, op 20 mijl Z. v Niton, Ajax 7 van Stettin te Amsterdam. Berenice 6 van Amst. te Kopenhagen. Costa Rica Barbados n. Amst. p. 6 Azoren. Ganymedes v. v. Volo n. West Griekenland. Merope 6 van Bari te Catania. Perseus 6 van Aarhuus n. Gdynia. Stella 6 van Piraeus naar Volo. Trajanus 6 van Malta te Venetië. Triton 6 van Bourgas naar Varna. Ulysses 6 van Algiers naar Patras. Vesta 7 van Rotterdam te Amsterdam. Bacchus 5 van West Indië te New York. Calypso 6 van West Indië te New York. KONINKLIJKE/SHELL. Mirza, Rotterdam n. St. Kitts 5, 150 mijl Z. W. van Land's End. MEIJER Co.'s SCHEEPV. MIJ. Glenearn, Japan n. Amst. 6 v. Saigon. Benlomond Hongkong n. Rott. via Londen 5, 50 mijn N. van Finisterre. Glengarry Dairen n. Rott. 4 van Penang. Myrmidon Liverpool n. Batavia 6 van Padang. Rhesus 4 van Batavia n. Amsterdam. Mentor Rotterdam n. Japan 6 van Shanghai, Perseus 4 van Yokohama n. Rotterdam. Neleus, Japan n. Amsterdam p. 6 Gibraltar. Laertes Amst. n. Java 7 te Port Said. Menelaus Japan n. Rott. 7 v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (thuisreis) 7 (3 n.) van Marseille. Buitenzorg (uitreis) 7 te Belawan. Weltevreden (thuisreis) p. 7 Sagres. Kota Agoeng 7 v. Rotterdam te Batavia. Garoet (thuisreis) 6 v. Colombo WIJK LIJN. Haulerwijk 6 v. Boston (Nass.) te Norfolk, Beverwijk Mytilene n. Rott p. 6 Ouessant. Stolwijk 7 v. Susak te Pandemia voor Rott. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabian 6 van New-Orleans naar Java. Johan van Old. (th.) 6 van Algiers. Poelau Roebiah 7 van Amsterdam te Batavia, Enggano 6 van Amst. naar Hamburg. Soemba (thuisreis) 5 te Singapore. Taj andoen 5 van Amsterdam te Batavia. Marnix (uitr.) 6 van Belawan. MIIKT fc* EïBOOMM PURMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 7 Maart 1939. Gemeentelijke kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 36.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 21. Boter 333 K.G. f 1.42—1.46 per K.G. Runderen, totaal 531 stuks, Vette koeien 180 62—68 per K.G. stug; Gelde koeien 209 100160 per stuk, matig; melkkoeien 130,180* 260 per stuk, matig; Stieren 12, 46—52 per K.G., matig; Paarden 18, 80150 per stuk; stug; Vette kalveren 36 65—95 per K.G., stug; Nuchtere kalveren voor slacht en iok 1546 5—11 en 12—18 per stuk, vlug; Vette var kens voor de slacht 4448 per K.G., matig; Magere varkens 1328 per stuk, goed; Big gen 531 1017 per stuk, goed; Schapen 1044 1628 per K.G. matig; Bokken 24 3—11 per K.G. matig; Kipeieren 33.30 per 100 st., eendeieren 2.60 per 100 stuks; Noordholl. blauwen 8300 82%—87Vs per K.G., Oude kip pen en hanen 3900 Z2Yz35 per K.G., uit- zonderingsprijs 371/»40, konijnen 0.40—2.50 per stuk; eenden 500 0.200.55 per stuk, dui ven 0.40 per paar. Coöp. Centrale Eïerveiling Purmerend G. A Aanvoer 90.000 eendeieren f 2,65—2.75. 90.000 kippeneieren: 65-66 K.G. f 3.30—340; uJ-64 K.G. f 3.25—3.30; 60-62 K.G. f 3.05-3. J 58-59 K.G. f 3.05—3.15; 56-57 K.G. f 3—3.105 53-55 K.G. i 2.90—3; 50-52 K.G. f 2.80—2.9».

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6