Kennemerlaan kan worden doorgetrokken. Raad Velsen. Pe N.V. Stormvogelsmag de polderkinderen weer naar school brengen. en W. gewenscht achten in verband met een goede verkaveling. De heer Luikman (S. D. A. P.) wijst in ver band met dit voorstel op het belang van de ver effeningsverordening. Sprekers fractie heeft te gen dit voorstel geen bezwaar. De heer Maas (R.K.) vestigt de aandacht op den toestand van de Evertsenstraat bij de J. P. Coenstraat. Hij verzoekt B. en W. te trachten den toestand daar te verbeteren. De heer van HeySt (N. P.) spreekt van ,het drama dat 25 jaar heeft geduurd". Spreker is blij dat de zaak nu voor elkaar komt, maar het was beter geweest, dat de oplossing eerder was gekomen, al had het dan wat meer gekost. De vereffeningsverordening wordt volgens spr. niet goed uitgevoerd. De heer Dunnebier wethouder zegt, dat het door den heer Maas naar voren gebrachte punt de aandacht van B. en W. heeft. Het zou wellicht beter geweest zijn, dat deze zaak eerder was opgelost, maar dat de opkomst van IJmuiden er door bespoedigd zou zijn geweest, zooals de heer van Heijst opmerkte, betwijfelt de 'wet houder. De heer Bosman (V. D.) vindt den prijs van f 8 „schandalig hoog" en de heer„V e r m e ul e n (A. R.) vindt, dat we er maar over moeten zwij gen. Het uitbreidingsplan is zoo gemaakt, dat over terreinen van drie Braam-families straten waren geprojecteerd. Ook spreker vindt den prijs te hoog, want de gronden krijgen alleen waarde door de doorbraak. De heer Roelse- (S. D. A. P.) wil nu ook den Oosterduinweg verbreeden. Van grooter belang is de doortrekking van de Rembrandtlaan, meent de Wethouder O p e n b. Werken. Na eenige discussie worden beide voorstellen aangenomen. Aanvulling Ambtenarenreglement B. en W. stellen voor, art. 12 van het Ambte narenreglement aan te vullen met een derde lid, inhoudende, dat de ambtenaar verplicht is, deel te nemen aan de oefeningen van den luchtbe schermingsdienst en in tijden van oorlog of oor logsgevaar diensten te verrichten voor bescher ming der bevolking tegen aanvallen uit de lucht. Op een vraag van den heer Warmenhoven (C. P.) merkt de voorzitter op, dat voor een goed functioneeren van den dienst alle beschik bare valide gemeenteambtenaren noodig zijn. Rekening wordt gehouden met geldige redenen van verhindering. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling van aan de besturen der bijzondere scholen te verleenen voorschotten. B. en W. stellen voor, aan de besturen van bij zondere scholen voorschotten te verleenen op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 le lid der L. O. wet 1920, zooals is aangegeven in het bij de stukken gevoegde concept-besluit. Goedgekeurd. Overeenkomst met N.V. Stormvogels Het voorstel van B. en W., hen te machtigen tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de N.V. Autobus Exploitatie „Stormvogels" voor het vervoer van schoolkinderen uit de pol ders voor den prijs van f 2950 wordt goedge keurd. De heer Eikelenboom (A.R.) vroeg of er nog andere gegadigden zijn opgeroepen, de heer Meijer (R.K.) vond het bedrag aan den hoo- gen kant, de heer Maas (R.K.) stond op het standpunt, dat hij het college met deze voor dracht zal steunen zoolang het college in zee gaat met een onderneming die over veel mate riaal beschikt. De voorzitter merkte nog op, dat geen enkele leverancier in staat is, de kinderen met andere diensten naar huis te vervoeren zooals „Stormvogels" doet. Toekenning van kindertoeslag aan arbeidscontractanten B. en W. stellen voor, den arbeidscontractan ten in gemeentedienst kindertoeslag te verleenen, voorzoover zij binnen een jaar langer dan zes jaar in dienst zijn. De heer T o n i n o (R.K.) merkt op, dat er thans drie voorstellen zijn: een voorstel van sprekers fractie, een voorstel van de meerder heid en van de minderheid van het college van B. en W. De meerderheid van het college wenscht den kindertoeslag slechts te geven aan arbeids contractanten, die zes maanden in dienst zijn; de minderheid wil den toeslag geven direct bij de indiensttreding. De arbeiders in lossen dienst zouden dus niet in het genot van kindertoeslag worden gesteld. Sprekers fractie is voor het minderheidsvoorstel De heer van Heijst (N.P.) verzekert namens de neutralen, dat deze zijn voor den steun voor groote gezinnen. Hij zal daarom voor het voor stel stemmen. De heer H. Groeneveld (C.H.) geeft B. en W. in overweging, het voorstel van het Geor ganiseerd Overleg over te nemen. De heer F. P. Vermeulen deelt niet het inzicht van den heer Groeneveld, dat het G. O. in de eerste plaats het instituut is, dat deze zaak heeft te regelen. Voorts begrijpt spreker niet de vrees, dat bij de gemeente iemand zou worden geweerd, omdat hij vader is van een groot zin, zooals door sommige sprekers naar voren is gebracht. De heer Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenheden beantwoordt de sprekers. De Raad heeft in deze kwestie te beslissen, spreker staat op het standpunt van de minder heid. Ook spreker meent, dat de overheid wan neer zij personeel aanneemt, niet de vraag zal stellen: „hoeveel kinderen heb je". Het principe van den kindertoeslag is hier niet aan de orde. het gaat alleen om uitvoering van de veror dening. Ook de heer Visser meent, dat het G. O niet te beslissen heeft, maar wanneer er over eenstemming is tusschen het college en G. O. meent hij,.dat de Raad er niet óver moet rede twisten. In stemming wordt gebracht het minderheids- voorstel, dat overgenomen is door de R. K. frac tie (den kindertoeslag direct te doen ingaan). Dit voorstel wordt met algemeene stemmen (op die van den heer Dunnebier na) aangenomen. Toekenning rijwieltoelage B. en W. stellen voor, een nieuwe regeling inzake het toekennen van een rijwieltoelage vast te stellen. De nieuwe regeling zou 1 Januari 1940 in moeten gaan en vordert een bedrag van pl.m. f 900, tegen f 510 van de bestaande. Het voorstel wordt aangenomen. Voorbereiding plan van uitbreiding B. en W. stellen voor te bepalen, dat een plan Over Arbeidscontractanten en rijwieltoelagen. Overeenkomst met het P.E.N. inzake Je straatverlichting eindelijk goedgekeurd. n gemeenteraad kwam gisteravond bijeen om een agenda te behandelen, die niet minder dan 16 punten bevatte. Na een ziekte van een half jaar was voor het t weer aanwezig de heer A. ten Broek e, H> met een bijzonder woord door den voorzitter welkom wordt geheeten en met zijn herstel ge- llkgpwenscht. (Applaus van den Raad) Een fraaie ruiker seringen was voor den heer ten Broeke neergezet, een attentie van de Chr. His torische raadsfractie. 1 Installatie van den heer N. Raven De heer N. Raven legde in handen van den voorzitter de beloften en de verklaring af, voor geschreven bij art. 45 der Gemeentewet, De heer Raven werd binnengeleid door de heeren van Rummelen en Maas. (Zooals men weet, werd de heer Raven be- nnpmd in de vacature, ontstaan door het vertrek Jan den heer J. v. d. Kerkhoff. De heer Raven zal slechts zitting hebben tot het naderende ein de Van den zittenden Raad. daar de hem op de voorloopige groslijst der S. D. A. P. toebedeelde plaats zijn verkiezing in den nieuwen raad uit- s'u^' Aangaan van geldleeningen Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor te besluiten tot het aangaan van geldlee ningen, overeenkomstig de bij de stukken ge voegde conceptbesluiten. Deze concept-besluiten zijn niet opgenomen in het Gemeenteblad, zoodat het ons niet mogelijk is omtrent deze leeningen nadere bijzonderhe den te vermelden. j Het voorstel wordt goedgekeurd. Zittingsduur der commissieleden Bij de wet van 22 April 1937 Stbl. 311 tot wij ziging o.a. van de Gemeentewet, zijn de voor schriften voor de benoeming van de leden van dde vaste commissies van bijstand gewijzigd in dier voege, dat de aftreding niet meer jaarlijks behoeft plaats te hebben, doch dat de zittings duur door der. Raad wordt geregeld, met dien verstande, dat deze niet langer mag zijn dan die der leden van den zittenden Raad. Aangezien gewoonlijk in de bezetting van de commissies van bijstand gedurende een zittings periode geen verandering woi'dt gebracht, achten B. en W. het gewenscht, dat een zittingsduur wordt vastgesteld gelijk aan die van de leden van den Raad. B. en "W. stellen daarom voor, dienovereen komstig te besluiten. Na eenige opmerkingen van den heer H. H o m- burg (A.R.) wordt het voorstel goedgekeurd. Vaststelling belooning voor reserve -brandweerlieden B. en W. stellen voor, de vergoeding voor re serve-brandweerlieden vast te stellen op f 5 per jaar. De heer Maas (R.K.) krijgt op zijn vraag, of de betrokkenen verzekex-d zijn tegen ongeval len, ten antwoord, dat voor hen dezelfde rege ling geldt als voor de andere brandweerlieden. De heer Homburg meent, dat het gewenscht zou zijn ook uit de burgerij brandweerlieden te recruteeren. Spreker meent, dat velen hierop prijs stellen. De voorzitter antwoordt, dat er wel de gelijk particulieren bij de brandweer zijn inge deeld. o.a. in Santpoort en Velsen-Noord. Het voorstel wordt goedgekeurd Wijziging instructie voor den Ontvanger. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de artikelen 17 en 17bis van de instructie voor den Ontvanger in te trekken en op te nemen een nieuw artikel 17, luidende: „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Ontvanger wordt hij vervangen door een daartoe door Bur gemeester en Wethouders aan te wijzen persoon." Er wordt conform besloten. Verleening van ontheffing van be palingen der Bouw- en Woning verordening. B. en W. stellen voor, ten behoeve van den bouw der spuisluis ontheffing te verleenen van de bepalingen der Bouw- en Woningverordening wat betreft het oprichten van tijdelijke, niet tot bewoning bestemde gebouwen, als directieketen, schaftlokalen, cementloodsen, enz. De heer J. v. d. V e e r vraagt of het nu niet de juiste tijd is, bij Waterstaat op overbrugging van de Middensluis aan te dringen. Spreker vraagt zich af, wat nut het heeft, de Zuidersluis te over bruggen en tegelijk niet de Middensluis. Passee- ren van deze sluis mèt een fiets is levensgevaar lijk. Het heeft spreker verbaasd, dat daar niet meer ongelukken zijn gebeurd. Wat het kost moet een bagatel zijn, vex-geleken bij de groote kos ten, die Waterstaat voor de werken besteedt. IJmuiden heeft belang aan een behoorlijke ver binding met de industrie terreinen. De voorzitter zegt, dat er wel eens gele genheid komt, deze zaak nader onder de oogen te zien. Vaststelling van straatnamen. Twee nieuw aangelegde straten ten Oosten Van den Wijkerstraatweg te Velsen krijgen over eenkomstig het voorstel van B. en W. den naam van Heirweg en Wijkeroogstraat. De heer A. de Groot (lib.) vraagt, hoe de gang van zaken is bij het noemen van straten. Hij meent, dat we moeten denken aan personen, die zich jegens de gemeente verdienstelijk heb ben gemaakt. Voorts merkt hij op dat de naam Broekbergenlaan foutief is. De voorzitter zegt, dat het gemeentebe stuur rekening zal houden met de opmei'king van den heer de Groot. Dit is echter niet altijd gemakkelijk. Doortrekking van de Kennemerlaan. B. en W. stellen voor te koopen van J. W. Braam te IJmuiden c.s. 3674 M2. grond aan de Evertsenstraat tegen den prijs van f 19000. Voorts vragen B. en W. een crediet van f 7500 voor be strating en rioleering van het voor straataanleg bestemde gedeelte van dezen grond. Aanneming van dit voorstel beteekent, dat de ennemerlaan met het Oosterduinplein verbon den kan worden. voorstel werd toegevoegd een voorstel mev^ a °°P V9n onSeveer 570 M2. grond van an uitbreiding wordt voorbereid voor het ge- Van f R Hagenaar te IJmuiden tegen den prijs I deelte van het plan in hoofdzaak, dat betrekking 1 8 per M2. het bezit van welken grond B. heeft op de gronden, waarop de verkeersstrook tusschen den Rijksweg en den spoorweg is ge projecteerd. Goedgekeurd. Aangaan van een nieuwe overeen komst met het P. E. N. inzake straat verlichting. Het voorstel gepubliceerd in ons blad van j.l. Zaterdag wordt goedgekeurd. Benoemingen Benoemd woi-dt tot lid van de commissie van bijstand in het beheer der openbare wei-ken (va cature J. v. d. Kei-khoff) de heer N. Raven en tot lid van de commissie (vacatui-e dezelfde) parken en de plantsoenen (vacature dezelfde) eveneens de heer Raven. Verder worden benoemd voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de hoofdstembu- reaux voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad en van de stembureaux voor de ver kiezing van leden van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad. Eveneens worden aan gewezen de lokalen, waarin de hoofdstembureaux voor de gemeentei-aadsverkiezing zitting zullen houden. Rondvraag. De heer Homburg vraagt maatregelen ter beteugeling van het optreden van „gelegenheids handelaars" en voorts te verhinderen, dat er op Zondag reclamewagens door de straten gaan. Verder vestigt hij de aandacht op de vele wa terplassen bij hevigen regenval. De voorzitter zal de aandacht der poli tie vestigen op de verkapte bedelarij. Het rijden van reclamewagens op Zondag is niet aan spre- kex-s goedkeuring ondex-worpen, wel wanneer er muziek aan verbonden is en dat wordt op Zon- nimmer toegestaan. De waterplassen zullen door den wethouder Dunnebier wox-den onder zocht. De heer A. de Groot vestigt de aandacht op den onbewaakten spoorwegovergang te Sant poort. Hij heeft niet gelezen, dat bij dezen over gang een flikkerlicht (vroeger was er een) ge plaatst zal worden. De voorzitter zegt toe, de aandacht hier op te zullen vestigen. De heer Stark (S. D. A. P.) klaagt over het lawaai op „De Biezen" door een voetbalvereeni- ging. Is het niet mogelijk dat bij politieveror dening verboden wordt binnen een bepaalden kring rumoer te maken? Deze zaak is meermalen besproken in het col lege aldus de voorzitter. Spreker wil de zaak nog wel eens met den voorzitter van de vereeni- ging bespreken. Wethouder N ij s s e n (de voorzitter van be doelde vereeniging) wijst er op, dat hij indertijd de gemeente aangeraden heeft, bedoelde gron den zelf te koopen. De gronden zijn toen voor voetbalterreinen door anderen aangekocht. De heer P. Bosman (V. D.) vraagt of er bij den bouw van het politiebureau gerekend is op het maken van een regenwater-reservoir, opdat als eens in den tijd van oorlog de waterleiding defect mocht rakeri, water voor de bevolking be schikbaar is. Verder vraagt de heer Bosman o.a. nog of er in de Genestetlaan aan den eigenaar van een perceel wel, aan een ander niet, toe stemming is verleend, een woonhuis tot winkel huis te - veranderen. De voorzitter zegt, dat de kwestie van de watervoorziening in tijd van oorlog bij den lucht beschermingsdienst in studie is. Het is een moeilijke kwestie, waarvoor niet gemakkelijk een oplossing te vinden is. Wat de andere kwestie betreft, hierop zal de Wethouder van Openbare Werken later antwoord geven. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de Raad in comité generaal. BESTUURSUITBREIDING COMITé „SCHOOLVOEDING". Het bestuur van bovengenoemd comité is uitgebreid met de dames mevrouw H. A. KwintWiersum en mevrouw mr. H. J. van Beuningen—Hesselink. Bevallen: C. de Vries—v. d. Heide, z. School straat 4, IJmuiden; A. C. Stet—Rutte z., De Ruyterdwarsstraat 17, IJmuiden; A. M. M. Duijn—Bart, d., Gladiolenstraat 17 Santpoort, G. van HeijstGerritsen d., Meervdietstraat 8, Velsen; S. E. A. ten Siethof—-Stol- tin-g d., J. Th. Cremerlaan 43, Santpoort C. HarsveldFloris d., Melklaan 18, Velsen; M. Slikker—Kooij d., Ahornstraat 23 IJmui den; R. GravemakerKoeman z., Snellius- straat 17, IJmuiden. Overleden: C. W. Mantje, 45 jaar, echtgen. van J. van Slooten, Planciusstraat 31 IJmui den; C. M. van der Bunt, 82 j., echtgenoote van G. G. Kol, Schaepmanlaan 2 Velsen Keuring van trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen onder de aandacht van belangheb benden, dat een algemeene keuring van trek honden en hondekarren zal worden gehou den. De houders van trekhonden in de gemeente worden hij dezen opgeroepen hun trekhonden met de kar of karren, waarvóór of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, aan de keuring of herkeuring te doen onderwerpen op Dinsdag 21 Maart 1939, van des voormiddags 1112 uur in het gymnastieklokaal van de o.l. school F, Bur gemeester Enschedélaan te Santpoort; van des namiddags 24 uur aan de garage van de politie aan het Willemsplein te IJmuiden. Het is verheden een hond als trekhond en een voertuig als hondekar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond, kar en tuig door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond, kar en tuig geschikt zijn verklaard. Opening Oud-Katholiek Vereenigingsgebouw. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Onder groote belangstelling vond gister middag de officieele opening plaats van het nieuwe vereenigingsgebouw van het O.K. Ver bond van Vakvereenigingen aan de Trawler kade. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren Moixs. A. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, W. F. Visser, wethouder van sociale zaken. P. Waardenburg, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, M. W. Hel- lemons, directeur der Gem. Arbeidsbeurs, F. P. Vermeulen en Meijboom namens het be stuur der Reedersvereeniging, P. Krab namens de IJmuider Vischhandelvereeniging, A. Tol chef van den Rijksvischafslag, J. D. Heij- koop, oud-halchef, J. A. J. van Zanten OX. Pastoor te Egmond, Kapelaan P. J. Jans Pastoor F. T. v. d. Steen oud-voorzitter van het O.K. Verbond vin Vakvereenigingen, de voor zitter de heer N. Bergers, J. Zwaga, voorzit ter van St.-Bonifacius, J. v. d. Steen en A. Krijger, namens den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, de aanne mer de heer A. A. van Pel, verder afge vaardigden van de kerkbesturen van IJmui den en Egmond en van andere bondsorgani- saties. De secretaris-penningmeester van het ver bond, de heer A. J. van Kleef, wees op de belangrijkheid van deze gebeurtenis om aan de ingebruikneming van dit gebouwtje een eigen karakter te geven. Hij las schriftelijke gelukwenschen voor van Mons. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht en pastoor Mole- man en opende de bijeenkomst met een woord van welkom en een woord van dank voor de vele bloemen. Pastoor Van Zanten, die daarna het woord verkreeg, herinnerde aan de woorden uit I Kor. in:12 en 14 „Zoo iemand op dit grond werk bouwt, die zal loon ontvangen". Spreker achtte het een voorrecht, als pastoor van Eg mond de gemeente die met recht de naam draagt van de moeder van de O. K. gemeente van IJmuiden te zijn en ook omdat in Eg mond de wieg van het O.K. verbond stond, eenige woorden te mogen spreken. „Geef ons een eigen huis, met eigen sfeer en eigen haard" was een wensch. die jarenlang de ron de deed onder hen, die hun brood verdienden IJmuidens visscherij. Deze vraag werd steeds dringender en was de stimulans, waar door voor eenige jaren de O.K. vakvereeni- jittg in het leven werd geroepen. Werd door de oprichting van het O.K. verbond in fi guurlijken zin aan de O. K. arbeiders een eigen beheer geschonken, des te verheugender is het, dat door het tot standkomen van dit ge bouw aan hun een huis van steen geschon ken kan worden. Dit gebouw voorziet in een dringende behoefte. We kunnen dit beamen, dat het heerlijk is iets tot stand te brengen, dat meewerkt tot den heropbouw van onze samenleving.. In de landen om ons heen wordt gebouwt ten koste van schatten gouds aan allerlei vreeselijke werktuigen, die niet ten doel hebben op te bouwen, maar al leen in staat zijn te vernielen wat met liefde is opgebouwd. Wellicht staat hier achter de drang tot zelfbehoud, maar men zal moeten toegeven, dat al deze millioenen voor een hoo- ger doel nuttiger konden worden besteed. Daarom is de totstandkoming van dit ge bouw des te verblijdender. De arbeid in dienst van den arbeid zal geschieden op den grondslag van de woorden van Paul us d.w.z. op de oude Oud-Katholieke evangelische begin selen de zuiverste waarop een gebouw kan gegrondvest worden. Christus en de visscher- man waren geen vreemden voor elkander en zij zullen wel geen vreemdeling voor elkander worden. Visschers, arbeiders rondom Chris tus. zoo hoort het. Wanneer op deze begin selen in dit gebouw wordt gewerkt, zal deze arbeid vrucht dragen. De heer Van Kleef dankte pastoor van Zan ten voor zijn woorden. Nadat een kopje thee met wat er bij, was ge nuttigd, richtte allereerst de heer Zwaga woorden van gelukwensch tot het bestuur. De heer Visser, wethouder van Sociale Aan gelegenheden, zeide, dat de opening van dit gebouw voor bestuur en leden van belang is. Organisatie is voor de arbeiders noodzakelijk, in de eerste plaats voor beveiliging der positie, maar ook naar buiten heeft een organisatie veel waarde. Ook voor de overheid en vooral voor een wethouder, die zich op het terrein van sociale aangelegenheden beweegt. Daar de vakorga nisatie raakt de overheid in kennis met wat er leeft onder de arbeiders, met hun behoeften en nooden. Veelvuldig komt spreker met de organisatie in aanraking ook met de uwe en het is spreker altijd een genoegen met de be sturen van gedachten te wisselen over wat er in het belang der arbeiders moet gebeuren. Van wat er op deze wijze naar voren komt, kon veel door de overheid worden overgeno men. Daarom kan spreker zich er over verheu gen, dat dit gebouw is tot stand gekomen. De heer F. P. Vermeulen bracht de excuses over van voorzitter en vice-voorzitter der Ree dersvereeniging. die beiden veirhinderd wai*en aan de uitnoodiging gehoor te geven. Dat u ons deze uitnoodiging heert doen toekomen bewijst, dat u een vergevensgezind hart heeft, omdat u door ons moest verhuizen. Misschien wordt deze gedwongen verhuizing wel een ze gen. We zullen niet recht tegenover elkaar staan, maar we zullen naast elkaar komen te wonen, met het oog gericht op dezelfde doel. Spreker sprak den "wensch uit, dat de O.K. organisatie een nuttig gebruik van dit gebouw zal maken. „Een iegelijks werk zal door vuur beproefd worden" staat er ook geschreven. Moge blijken, dat wanneer het werk door vuur beproefd wordt, dan zal blijken dat niet gebouwd is op hout, wol en stoppelen. Vervolgens werd nog gesproken door de heeren A. R. van Pel, namens het comité van het vereenigingsgebouw en namens de O.K. Kiesvereeniging, J. v. d. Steen, namens den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersen door pastoor Van der Steen, den eerste bondsvoorzitter, die een terugblik wierp op het ontstaan van het ver bond. De heer A. J. van Kleef dankte de spre kers voor hunne gelukwenschen. Indien deze bijeenkomst er toe zal bijdragen den geest van saamhoorigheid te versterken, dan zijn wij ten zeerste tevreden. Mons. van Vlijmen sprak een slotwoord, waarin hij o.a. zeide, dat hij zich nooit had kunnen voorstellen, dat er zooveel werk aan een vakverbond verbonden is. „Dat vrede in dit huis wone, de vrede die de mensch niet kan geven, maar die van boven komt". Na de openingsplechtigheid bleef men nog eenigen tijd bijeen; van de gelegenheid, het gebouw te bezichtigen werd een druk gebruik gemaakt. Nog steeds een drukke har ing visscherij Gaan ©r meer trawlers op haring vlsschen? Toen eenige weken geleden de Dirkje met een groote vangst haring, gevan gen in de Silver Pit, gelegen op on geveer 120 mijl van IJmuiden aan de markt kwam, wist niemand, of en hoelang deze merkwaardige visscherij zich zou handhaven. De Dirkje trok opnieuw naar de Silver Pit en kwam korten tijd later ten tweeden male met een flink schip haring aan de markt en dit was de oorzaak, dat ook andere schepen het er op gingen wagen. Na de Dirkje volgden de Claesje en de Ewald en laatstgenoemde trawler, die j.l. Vrijdag van zijn derde haring- reis binnen was, om den volgenden dag weer te vertrekken, kwam heden weer met 750 kisten aan de markt, nadat de eerste twee dagen dezer week reeds ongeveer 2300 kisten waren aangevoerd. Deze trawler heeft dus wel bijzonder veel succes met deze late ha- ringvisscherij. Inmiddels hebben zich na genoemde traw lers nog meer schepen op de haring gewor pen. De Silvain was Maandag met een flinke partij haring binnen, de Adelante wordt spoe dig verwacht en inmiddels is ook de Utrecht naar de Silver Pit vertrokken om te zien of de haring daar nog gebleven is. En er wordt gefluisterd, dat de Vem, als de haring blijft en de prijzen niet ineenstorten, nog eenige booten ter haringvisscherij zal uitzenden. Zoo handhaaft deze visscherij zich nu al geruimen tijd. ongetwijfeld buiten veler ver wachting. Wij zijn benieuwd te vernemen welke verklaring onze biologen kunnen geven aan de aanwezigheid van zooveel haring ten zuiden van Doggersbank in dezen tijd van het jaar. Feestavond Herv. Meisjes- vereeniging. Donderdagavond heeft in het Herv. Ver eenigingsgebouw een feestavond plaats van de Herv. meisjesvereeniging „Onze hulp is in den naam des Heeren". De avond die een feestelijk karakter zal dragen wordt opgeluis terd door zang, tooneel en voordrachten. AANGEKOMEN. 6 Maart: Ousel s.s. Liverpool Ajax s.s. Stettin 7 Maart: Vesta s.s. Midd. Zee Oise m.s. Parijs Dorothy Rose s.s. Swansea VERTROKKEN. 6 Maax-t: Winamac s.s. Aruba 7 Maax-t: Enggano s.s. Hambui'g Sint Annaland s.s. New Castle Chevychase s.s. New Castle Vlootvermindering. Het Nederlandsche tankmotorschip Loos- drecht, hetwelk zooals wij onlangs meldden, naar Frankrijk werd verkocht, heeft thans de Nederlandsche vlag neergehaald en die van zijn nieuwe vaderland geheschen. Het Vfchip is in middels van Rotterdam te Havre aangekomen en wordt nu herdoopt in Franche Comté. Voor den sloop. De Engelsche stoomtrawlers Bono, Wayburn en Youngsam zijn var. Great Yarmouth te Nieuw-Lekkerland aangekomen om te worden gesloopt. Vlootuitbreiding. De reederij Soetermeer Fekkes Co. te Rot terdam laten bij de scheepswerf „Gideon" te Groningen een nieuw motor-vrachtschip bou wen met een laadvermogen van ruim vier hon derd ton. Dit schip is bestemd voor de kustvaart. Herstellingen uitgevoerd. Na verblijf van anderhalve maand in de hoofdstad, gedurende welken tijd verschillende herstellingen in één der dokken werden uitge voerd, is het Engelsche tankmotorschip Winamac weer in ballast naar Aruba in zee gegaan. Chamberlain is tegenwoordig geweest bij een ontvangst op het Russische gezantschap te Londen. De Britsche premier in gesprek met den gezant Maisky. SANTPOORT CONFERENTIES VOOR KATHOLIEKEN EN NÏET-KATHOLIEKEN. Wij herinneren er aan, dat pater Dr. Titus Brandsma van Nijmegen hedenavond zijn reeks conferenties over God en Godsdienst zal vervolgen met het tweede onderwerp „De stem van God in de mij omringende natuur". De conferentie wordt gehouden in de R.K. kerk, Frans Netscherlaan. FILMAVOND R.K. BLINDENBOND. Op Dinsdag 14 Maart a.s. zal in het Ver- eenigingsgeboujw der Ned. Herv. Gemeente aan de Burg. Enschedélaan een filmavond worden gehouden vanwege den R.K. Blinden- bond „St. Odilia' De film is getiteld: „Het licht inwendig" en geeft op kunstzinnige wijze weer het R.K. blindenwezen. De heer Louman, voorzitter van den R.K. Blindenbond zal een korte inleiding geven. Het muziikale- gedeelte wordt opgeluisterd door de dames A. van BeemDöfoken en Bep Schmidt. Aan den vleugel André Rieu. Deze film begint te 8,1>5 uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7