IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De President van Frankrijk. Onze kasteelen. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF P.T.T. en departementen gaan verhuizen. Visscherij-Snufjes. RIJWIELEN f 0.75 Zal tunnelgeld worden geheven? ^JAARGANG NO. 111 m„. Louren» Co,.». Maa.schappO Coaranl Ullgm™ 4lg<™ n"kt,ri) N.V- Groote 00»...™. 93. lem, Tel. 10724. Bureau IJmuide, Couranti KeW«>>°" 42' "™»iden- Telefoon 5301. Po.tSiro 310791. Alle Advertenties opgegeven voor dit blad, »0,den ko.leloo, opgenomen in de slnnenter Conr.nL Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 11 MAART 1939 Abonnementen per vreek f0.12l/j, per maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeD dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. REX THEATER ZONDAG 11 mi CULTUURFILM 3 en 8.15 uur VICTOR McLAGLEN J VELDSLAG IN NEW-YORK (Adv. Ingez. Med.) In het begin van de volgende maand zal in Frankrijk een nieuwe President der Republiek gekozen moeten worden. Want dan is de zevenjarige ambtstermijn van het huidige staatshoofd, Albert Lebrun, verstreken. En Lebrun heeft doen weten dat hij niet opnieuw candidaat gesteld wenscht te worden. Of schoon de grondwet herkiezing mogelijk maakt is die trouwens pas éénmaal in de ge schiedenis der Derde Republiek voorgekomen. Dat overkwam Jules Grévy, die in 1885 her kozen werd maar twee jaar later moest aftreden omdat zijn schoonzoon Wilson hem gecompromitteerd had door een soort handel in ridderorden te drijven. De Derde Republiek werd in 1871 gesticht en Thiers was haar eerste president, maar het duurde tot 1875 eer haar wettenstelsel werke lijk van kracht werd en in die jaren, tijdens het presidentschap van den maarschalk Mac Mahon, was haar bestaan nog heel onzeker, omdat de monarchisten in de meerderheid waren. De geboorte van de Derde Republiek is lang en moeilijk geweest. En daaraan moet het ook wel toegeschreven worden dat men tenslotte zoo weinig werkelijke macht aan het staatshoofd toekende. Frankrijk had trouwens onder de Tweede Republiek (1848-1852) kwade ervaringen opgedaan met een president die met te grocte macht was bekleed: prins Louis Napoleon Bonaparte besloot zijn president schap met een staatsgreep en liet zich tot Keizer Napoleon III uitroepen, hetgeen ten gevolge had dat men weer in het absolutisme belandde. Toen in de moeilijke aanvangsjaren der Derde Republiek de president Mac Mahon, zelf monarchist, gebruik maakte van zijn recht tot Kamerontbinding en daarbij steunde op den in meerderheid-monarchistischen Se naat en op het kabinet-de Broglie reageerde het volk ten gunste van de republiek en koos een in meerderheid linksche Kamer. Mac Mahon, de oude soldaat die in den Krim- oorlog aan Malakoff-redoute veroverd had en daarbij het historische woord. „J'y suis, j'y reste" heet te hebben geuit, die later bij Sedan door de Pruisen verslagen zou worden en ten slotte nog als eerste burger van den Staat opgetreden, wist zijn „Ik ben er, ik blijf er" niet in die hoogstè waardigheid vol te houden. En zijn besluit tot ontbinding der Kamer zou een blijvenden en herhaaldelijk fnuikenden invloed op de Derde Republiek doen gelden. Want omdat hij dat nam met de bedoeling politieleen invloed ten gunste van rechts te doen gelden, hetgeen zijn val veroorzaakte, kwam het middel der Kamerontbinding in een slechten reuk te staan. Later durfde niemand het meer aan en de tallooze regeerings-wisse- lingen in Frankrijk zijn zeker in hooge mate beïnvloed door het feit, dat men dit nog steeds bestaande wettige middel tot sanee ring van politieke machtsverhoudingen onge bruikt laat. Onder de latere presidenten van de Repu bliek zijn er nog wel geweest die een machts positie trachtten in te nemen. Casimir Périer, in 1894 tot president gekozen, hoopte erop en meende dat de sfeer ei; gunstig voor was. Toeii men hem de kans niet liet trad hij na enkele maanden teleurgesteld af. Alexandre Mille- rand (1920—1924) steunde de sanctiepolitiek van de toenmalige regeering tegen Duitsch- land, poogde politieken invloed te doen gel den en werd in 1924 tot aftreden genoopt toen het „Cartel des Gauches", groepeering van linksche partijen onder Herriot's leiding, bij de verkiezingen de meerderheid had behaald Zoo bleek dus telkens weer dat men den in vloed van den president tot zijn zeer begrens de wettelijke bevoegdheden en zijn vertegen woordigende taak wenscht te beperken. Hij wijst den kabinetsformateur aan. Hij presideert den grooten ministerraad, waarin eventueele besluiten van het kabinet (in zijn vergaderin gen geleid door den premier, dien men in Frankrijk als „Président du Conseil" betitelt) bekrachtigd moeten worden. Want de minis terraad is het officëele regeeringslichaam. Verder heeft de President der Republiek in zijn eentje alleen maar het recht tot het ver kenen van gratie aan veroordeelden. Zijn persoonlijke macht is dus wel heel gering. Tengevolge van opgedane ervaringen en van den wensch tot nauwkeurige handhaving van dezen toestand kiest de in Versailles vergade rende Assemblée Nationale, waarin de leden van Kamer en Senaat onder presidium van den Senaatsvoorzitter vereenigd zijn, bij voor keur geen „krachtfiguur". Daarom wilde men in 1919 niet aan Clemenceau, al was die toen op het toppunt van zijn populariteit en heette hij Père la Victoire. En al had men in Poincaré wèl een krachtfiguur als president gehad. Maar dat was in de oorlogsjaren, die bijzon dere omstandigheden opleverden. En die waren toen voorbij. (Onder andere door den A.N.W.B. wordt krachtig geageerd voor het behoud der kasteelen in Neder land als een nationale plicht). Men voert een enthousiast pleidooi, Voor het behoud onzer kasteelen, Die actie vind ik waarlijk mooi, Ik kan de argumenten deelen. Zoo'n bouwwerk, vele eeuwen oud, Mag niet vervallen tot ruïne, 't Is waard om, strijdend voor 't behoud, De schoonheid van ons land te dienen. Plet is voor trekkers een genot, Om oudheidkennis te verrijken, Door zulk een trotsch eerwaardig slot, In- en uitwendig te bekijken. Is daarom thans de eigenaar, Niet meer in staat het te bewonen. Dan moet, vind ik, de fiscus maar, Hem van een deel der last verschoonen. Waardoor dan later niet de staat, En dat zijn u en ik, de natie, Er tonnen gouds in zitten laat, Voor een vertraagde restauratie. Neen, de kasteelen van ons land, Mogen niet onverzorgd vervallen, Dat, zegt het nuchtere verstand, Is toch een groot belang voor allen. Want hebt u zelf weieens bedacht, Hoe groote fout wij wel bedrijven, Wanneer voor 't arme nageslacht, Slechts luchtkasteelen overblijven? P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 5421 (Adv. Ingez. Mëd.) Gewoonlijk streeft men naar de keuze van een bekwaam man, goed representant, dus beminnelijk in zijn optreden en duldzaam on der de strenge .étiquette van het Elysée. Hij moet politieke ervaring hebben maar niet te geprononceerd in politieke richting zijn. Goede ervaringen heeft men in Frankrijk opgedaan met dergelijke presidenten, met figuren als Emile Loubet, Armand Fallières, Gaston Dou- mergue (Lebrun's onmiddellijke voorganger) en zeker ook met Albert Lebrun zelf. Ofschoon hij van zeer eenvoudige afkomst is heeft hij zijn hooge positie op zeer waardige wijze inge nomen en met volkomen gemak en zelfbe wustheid buitenlandsche vorsten als gastheer ontvangen. Van den thans genoemden voor- naamsten candidaat voor het presidentschap, Fernand Bouisson, gaat de roep uit dat ook hij de ware eigenschappen voor de wel bijzon dere taak van President der Fransche Repu bliek bezit. Ondanks de zoo beperkte macht van den president is zijn leven niet altijd veilig ge bleken. Twee presidenten van Frankrijk wer den in hun ambtsuitoefening door buiten landsche anarchisten vermoord: Sadi Carnot in 1894 te Lyon door den Italiaan Caserio, Doumer in 1932 door den Rus Gorgoeloff. Pre sident Félix Faure stierf in 1899 toen pas vier jaar van zijn ambtstermijn verstreken wa ren. !R. P. Ermelo's raad keurt voorstel inzake vluchtelingenkamp goed. Vrijdagmiddag is de gemeenteraad van Ermelo onder voorzitterschap van bur gemeester H. M. Martens in spoedverga dering bijeengekomen, ter bespreking van het voorstel tot vestiging van een centraal vluchtelingenkamp aan den grintweg ElspeetUddel. De raad ging toen het voorstel aan de orde kwam in geheime zitting. Na her opening werd de voordracht zonder dis cussie in stemming gebracht, en met tien i tegen vijf stemmen aangenomen. Het punt in de voordracht, dat het rijk f 10 per jaar en per h.a. aan de gemeente zou moeten betalen, werd gewijzigd in f 20 per jaar en per h.a. Radicale wijzigingen. WASHINGTON NEEMT STELLING TEGEN „ANTI- AMERIKAANSCHE ACTIVITEIT" Uitgebreid reisprogram van dr. Schacht. Nieuw gebouw te Kijkduin. Door de groote uitbreiding van werk zaamheden aan verschillende depar tementen en bij het hoofdbestuur van de P. T. T. bestond er reeds jaren be hoefte aan nieuwe behuizingen,, waar in verschillende nieuwe diensten zou den kunnen worden ondergebracht. Het hoofdbestuur van de P. T. T. liet destijds twee groote gebouwen zet ten aan de Kortenaerkade te 's-Gra- venhage, doch sedertdien moesten in Den Haag 26 dépendances in gebruik worden genomen om een behoorlijk functionneeren van den dienst moge lijk te maken. Niettegenstaande deze voortdurende uitbreiding- bleef er be hoefte bestaan aan nieuwe ruimten, terwijl daarenboven de onvermijde lijke decentralisatie geen gunstige uit werking had op den dienst. In verschillende richtingen heeft men een oplossing voor deze problemen van behuizing, waarbij ook het ruimtegebrek der departemen ten van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat in het geding kwam, gezocht. Deze is thans gevonden. Het hoofdbestuur van de P. T. T. nu gevestigd in de beide gebouwen aan de Kortenaerkade, krijgt eerlang een nieuw gebouwcomplex aan het einde van de Laan van Meerdervoort bij Kijkduin. Daar zullen alle diensten van de P. T. T. worden samengetrokken, om dat het nieuwe gebouw geheel volgens de laatste eischen zal worden inge richt. De oude gebouwen aan de Kortenaerkade komen dus vrij. Hierin kunnen verschillende diensten van de departementen worden onder gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de situatie zóó worden, dat het departement van Sociale Zaken aan de Kortenaerkade een plaats krijgt. De Crisisdiensten van Economische Zaken worden dan in het hoofdgebouw aan het Be zuidenhout gebracht. De Technische diensten van het departe ment van Waterstaat, nu aan het Binnenhof gevestigd, zouden eveneens verplaatst worden naar de Kortenaerkade. Het departement van Binnenlandsche Zaken zal dan waarschijnlijk met de vrijkomende ruimten aan het Binnen hof worden uitgebreid. Wanneer dus over eenigen tijd het nieuwe gebouw van de P. T. T. aan de Laan van Meer dervoort zal zijn gevestigd, dan zal het be- huizings-probleem, dat den Rijksgebouwen dienst zoo lang heeft beziggehouden, een op lossing hebben gevonden. Ook naar Australië? Dr. Schacht zal vandaag uit Berlijn ver trekken, doch hij gaat niet onmiddellijk naar Indië, vermoedelijk zal hij zijn reis in Italië of Egypte onderbreken en einde dezer maand verder reizen. De mogelijkheid dat hij ook een bezoek zal -brengen aan Australië is niet uitgesloten, zoo meldt Reuter. Zoowel in officieele kringen als in de om geving van Schacht wordt verklaard dat d? reis zuiver particulier is en alleen voor ge noegen en - gezondheid wordt ondernomen. Men ontkent, dat Hitier dr. Schacht een op dracht heeft gegeven, welke verband houdt met de bevordering van den Duitschen export. Wreszynski zal 13 April terecht staan. Twee gevallen van oplichting ten laste gelegd. Naar wij vernemen zal de Arron- dissements-Rechtbank te Amsterdam op Donderdag 13 April te tien uur be handelen de strafzaak tegen den 45- jarigen Poolschen koopman Wreszyns ki, die begin November in de hoofdstad werd gearresteerd verdacht van op lichting. De man is vooral in het-buitenland een be kende figuur op financieel gebied. In Enge land onderhield hij relaties met zekeren Nor- ris. De twee gevallen, welke de Officier van Justitie, mr. L. de Blecourt, thans na een zeer langdurige en uitvoerige instructie ten laste heeft gelegd, zijn tamelijk eenvoudig. Zij betreffen twee oplichtingen n.l. ten na- deele van een handelsman uit Goes, die 6.000 gulden heeft ter hand gesteld aan W., waar mede, deze groote zaken in Noor-wegen zou kunnen doen, en waaruit groote winsten zou den zijn te behalen. Het tweede geval betreft de oplichting van een dame uit Weenen voor een bedrag van 4.000 gulden. Mevrouw M._ vertoefde reeds geruimen tijd in Nederland én W. zou haar voor dit bedrag aan passen en visa voor haar in Weenen ver toevende familieleden, die naar Amerika wil den uitwijken, helpen. Hij wist in Nederland vele menschen ver trouwen in te boezemen, doordat hij een pa pier kon toonen, waaruit bleek, dat hij met een zeer groote bankinstelling in de hoofd stad een contract had afgesloten, waarin hem een belooning van l'2'O.OOO pond sterling werd toegezegd, indien het hem zou gelukken, vor deringen van de bank op Duitsche, Hongaar- sche en crediteuren in andere staten met be perkt betalingsverkeer te deblokkeeren. Samen met den Engelschman Norris, zou hij zich hiermede hebben bezig gehouden, zeer tot schade van de hoofdstedelijke bankinstelling. In het schriftuur, dat dateert van 1933, vond de Justitie aanleiding ook bij de bank instelling een nauwkeurig onderzoek naar deze kwestie in te stellen en de Officier zal ter zit ting de herkomst van dit stuk wel moeten be spreken. En vermoedelijk zal ook de Norris- affaire ter sprake komen, al hangt deze ook niet nauw met de dagvaarding samen. De Officier heeft in deze belangrijke zaak dertien getuigen opgeroepen, o.w. de zangeres Eva Busch en twee tolken, een Engelsche en een Duitsche. Als verdediger zal optreden mr. A. de Leeuw. De GROOTSTE en NIEUWSTE SORTEERING „VLISCO OVERHEMDEN". ELZER'S HEERENMODEHUIS. ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) EEN UITWIJZING VAN BUITENLANDSCHE COMMUNISTEN EN FASCISTEN. De vertegenwoordiger van den voorzitter van de Amerlkaansche commissie tot bestu- deeren van de activiteit van niet-Amerikanen, heeft bij het bureau van het Huis van Af gevaardigden een drietal wetsontwerpen in gediend, welke ten doel hebben de activiteit van organisaties, welker leerstellingen vijan dig worden geacht jegens de Ameri'kaansche regeering, te beperken. Volgens -het eerste ontwerp zoo meldt Reuter zouden de fascistische en commu nistische organisaties verplicht worden zich iedere zes maanden te melden bij het mini sterie van binnenlandsche zaken voor het verstrekken van mededeelingen over leden en actie. Volgens het tweede ontwerp mogen ambte naren geen lid zijn van de communistische of fascistische partijen en het derde ontwerp voorziet in het uitwijzen van buitenlandsche fascisten en communisten. Brutale inbraak in bontzaak. Op buitengewoon brutale wijze hebben in brekers gisternacht hun slag geslagen in een bontwinkel in de Kinkerstraat te Amsterdam. Naast dezen winkel is een café gelegen. Daar wisten de inbrekers via het belendende perceel binnen te komen door enkele vloerluiken open te breken. Door het café bereikten de inbrekers de binnenplaats van den bontwinkel en door het verbreken van een ruit wisten zij hun doel te bareiken. Met medeneming van 21 zilvervossen en één blauwvos verlieten zij langs denzelfden weg de panden. De waarde van den buit is on geveer duizend gulden. Ieder spoor van de da ders ontbreekt tot dusverre. Deensche juweelendief te Rotterdam aangehouden. Eenige dagen geleden is door de politie te Rot terdam aangehouden een Deen, wiens houding aanleiding gaf tot vermoedens, dat hij betrokken zou zijn bij een belangrijken juweelendiefstal, gepleegd te Kopenhagen. De man woonde reeds eenige weken te Rotter dam en heeft in dien tijd in verschillende pen sions en hotels gewoond. Het opvallende was, dat hij in verschillende kleine bars, o.a. op den Sta tionsweg en op den Diergaardesingel veelvuldig verscheen en er juweelen toonde, zooals edel- steenen, broches en armbanden. Aan verschil lende menschen heeft hij deze armbanden, die hij om de armen droeg, ook getoond en gaf hij te kennen, dat hij ze graag kwijt wilde. De man sprak slecht Engelsch en Duitsch en in verschillende cafés kende men hem alleen als „Alfred". Hij maakte overal verteringen en heeft in een bar aan den Diergaardesingel eenmaal een sprek met Kopenhagen gevoerd, met zijn ver loofde, zooals hij zei. In een hotel, waar hij vertoefde, kwam hij slechts om zijn kamer te betalen en bleef des nachts altijd weg. Den volgenden morgen verscheen hij weer, be taalde en verdween weer. Dit optreden heeft tot nadenken gestemd en de hotelier meende ten slotte het beste te doen met de politie van zijn vreemden gast op de hoogte te stellen. Bij eenige bekende firma's heeft hij o.a. klee- ren gekocht. Een Deensche inspecteur van politie is in vel band met het onderzoek het betreft hier een diefstal van sieraden ter waarde van eenige dui zenden guldens naar Rotterdam gekomen. De man zal waarschijnlijk uitgeleverd worden. KINDERVERTELLING. In ons nummer van Maandag zullen wij beginnen met de publi catie van een nieuw geïllustreerd sprookje „De vuurslag". Een natuurreservaat bij Renkum. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Renkum werd met algemeene stemmen besloten tot het scheppen van een natuurreservaat, groot 250 h.a., omvat tende de bezittingen „De Bilderberg" en „Wolf- heeze". zulks in samenwerking met de ver- eeniging tot behoud van natuurmonumenten. Tevens besloot de raad tot aankoop van 12 h.a. terrein bij de kom van het dorp Wolfkeeze. Geen aankoop meer van Douglas-toeslellen in Amerika? Naar aanleiding van berichten inzake den bouw van Douglasmaehines in Nederland, wordt ons van de zijde van de Nederlandsche vlieg tuigindustrie medegedeeld, dat deze onjuist zijn, Wel heeft de Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker zich tot de regeering gewend met het verzoek van verdere vlituigaankoopen in het buitenland af te zien, aangezien de thans dooi de diverse departementen gevolgde wijze van bestelling voor de Nederlandsche industrie geen behoorlijke ontwikkelingsbasis vormt. De regeering wijdt momenteel, zooals uit de mededeelingen van den minister van Water staat in de Kamer reeds is gebleken, aan dit vraagstuk hare bijzondere aandacht. Hangende het in te stellen onderzoek is de aanschaffing van Douglasvliegtuigen opgeschort. De besprekingen tusschen de betrokken par tijen duren voort. Naar de Msb. verneemt heeft de Ne derlandsche reegering telegrafisch op dracht gegeven om alle besprekingen en onderhandelingen over den aankoop van vliegmateriaal in Amerika zoowel voor de K.L.M. als voor de Nederland sche militaire vliegdiensten te staken. Er zal een commissie worden benoemd om op korten termijn uit te maken of het niet mogelijk is de verlangde vlieg tuigen in ons land in licentie te hou wen of hier zelf de toestellen te ontwer pen, die voor de Nederlandsche civiele en militaire luchtvaart noodig zijn. occxcv. Ruim 4200 kisten haring werden er dezê week aangevoerd en de prijzen varieerden van 3 tot 6 gulden per kist. De E«wald en de Dirkje hebben nu elk vier reizen achter den rug en besomden daarvoor pLm. f 12500, wat een mooie prestatie genoemd mag worden. Maar ook de Claesje heeft er niet slecht bij gevaren. Verder maakten de Adelante en de SU vain nog elk een harin-greis en is in middels ook de Utrecht naar de Silver Pit vertrokken, zoodat we nu met zes booten de trawlvisscherij uitoefenen. Inmiddels komen uit zee minder gunstige berichten over de resultaten der haringvis- schers. Het stormweer maakt het visschen moeilijk en misschien gaat de haring zich verspreiden. En dan is het afgeloopen. Maar ook dan mogen we Met mopperen. Als de zes haringrelzen, die we nog kunnen verw-achten, nog een bevredigend, resultaat opwerpen, hebben we een aardige tusschen- teelt achter den rug. Tot nu toe zijn door de verschillende booten 12 haring-reizen vol bracht en die hebben in totaal bijna f 40.000 c.pgeleverd, een buitenkansje, dat niet te ver smaden valt. Ook enkele andere booten, die niet speciaal op haring vischten, brachten soms nog veel haring aan. Er kwamen deze week binnen 39 trawlers, 57 loggers en 18 kotters. Over het algemeen werden er weer vele mooie reizen gemaakt, ondanks dat de vangsten weer lang niet ruim waren. Ik belde dertien reizen boven 3000 gulden. De laatste paar dagen waren mi-nder goed en de drie kustbooten die Vrijdag aan de markt waren, besomden slechts f 1000 tot f 1500, wat niet alleen aan de lage prijzen lag, want de Sch. 118 besom-de dien dag f 2000 Er werden nog meer mooie reizen door log gers gemaakt; ook de K.W. 74 en de K.W. 159 kwamen boven de 2000 gulden uit. De Deensche kotters hebben deze week hard aan het contingent geknabbeld. Achttien kot ters in één week is wel een record-aantal. Bijna zonder uitzondering maakten deze kot ters mooie reizen. Maar het is nu vrij zeker tot 1 Mei wee rged-aan met de gerenommeerde Deensche snurrevaadvisch, want de ruim 18000 K.G. die in Maart en April dooi' de Denen aangevoerd mogen worden, zullen wel opge soupeerd zijn in deze tien dagen. Voor den binnenlandschen handel is dit zeer jammer. •PIETERMAN. PER WEEK \.V. Handelsonderneming Houtmanstr. 4, IJmuidén; Meeuwenlaan 2, IJm.-O., Telef. 4810; Zeestraat 48. Beverwijk, Telefoon 3234. (Adv. Ingez. Med.) I IAI/ VI llV Het Hbld. verneemt, dat de Amsterdamsche wethouder Kropman op het laatst der vorige week een regeeringsmissiVe heeft ontvangen, waarin werd medegedeeld, het reeds door ons gepubliceerde feil, dat bij minister Van Buuren een gunstig advies is ingekomen van de Ver keerswegencommissie van den Economischen Raad aangaande de geuite verlangens van Am sterdam en andere officieele lichamen, om- bij Velsen twee tunnels onder het Noordzeekanaal aan te leggen, één voor auto-, één voor spoor wegverkeer. Het schrijven was van een strek king waaruit kon worden geconcludeerd dat de minister niet onwelwillend staat tegenover het advies alhoewel het het is Waterstaat nog verschillende kanten kan uitgaan. Een soortgelijk schrijven is gericht tot de ver schillende belanghebbende gemeenten en Ka mers van Koophandel in het Noordzeekanaal- gebied. Verder kwam het blad ter oore, dat „Water staat" binnenkort met de daarvoor in aanmer king komende gemeentebesturen zal onderhande len over de verdeeling van de kosten voor uit voering van de plannen. Daarbij zal het denkbeeld worden geopperd om ter bestrijding der kosten van afschrijving en onderhoud, tarieven te heffen voor het as- en het personenverkeer. Crisis-haringbesluit is gewijzigd. Wij vernemen van bevoegde zijde: Het crisis-haringbesluit bevatte tot dusverre slechts bepalingen 'omtrent den aanvoer van ver- sche of gezouten haring met Nederlandsche vaar tuigen. Buitenlandsche reederijen, die van Ne derland uit de haringvisscherij uitoefenden, ver keerden daardoor in een positie, welke in ver schillende opzichten gunstiger was dan die van de Nederlandsche reeders; zoo bijv. ten aanzien van den sluitingsdatum der visscherij, welke for meel niet van toepassing was op den aanvoer met buitenlandsche schepen. Ten einde deze on gelijkheid weg te nemen, is op 8 dezer een wij ziging van het crisis-haringbesluit in werking getreden, waarbij de beperkingen, aan den aan voer van pekel- en steurharing opgelegd, ook op de buitenlandsche reederijen die hier te lande het bedrijf uitoefenen, toepasselijk worden. Zoo zullen degenen, die met vreemde vaartuigen deze haring aanbrengen evenals de Nederland sche reederijen, aangesloten moeten zijn bij de Nederlandsche Visscherij centrale, slechts een beperkt aantal netten mogen mede nemen en in het algemeen slechts op gelijken voet ais de Ne derlandsche reeders aan de zoute-haringvissche- rij kunnen deelnemen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1