Het Kerkconcert van „Looft den Heer". Cantate ne. SS van I. S. Bach en „De Zeven Kruiswoorden" van Haydn. Stephen Jansen Het traditioneele winterconcert, dat het Chr. gemengde koor „Looft den Heer" in het eerste kwartaal van het jaar pleegt te geven, zal dit maal gehouden worden op Donderdag 16 Maart a.s. in de Herv. Kerk IJmuiden-West. Onder leiding van zijn dirigént Stephen Jansen zal het koor uitvoeren de Cantate no. 33 van Joh. Seb. Bach en de Zeven Kruiswoorden van Joseph Haydn. Als solisten zullen medewerken Elina Hen- rica (sopraan), Overveen; Bep Ogtrop (alt). Willem Schansman (tenor); Otto Couperus (bas); allen te Amsterdam. Eveneens zal wederom als organist optreden de bekende Amsterdamsche musicus Herman Nieland; de orkestbegeleiding is in handen van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Cantate no. Cantate no. 33 van meester Bach behoort tot de z.a. Koraalcantate's en heeft geen andere vermelding dan die der aanvangsregelen van het koor „Allein zu dir, Herr Jesu Christ". Zij staat genoteerd als te zijn gecomponeerd voor den dertienden Zondag na Trinitatis (d. i. de veertiende Zondag na Pinksteren) en is dus één van de groote reeks van cantates, welke Bach schreef voor den liturgischen dienst. De kerkcantate als deel van den Zondags dienst vormt eigenlijk een lyrische commentaar op het door de gemeente gezongen koraal. Als Cantor te Leipzig heeft Bach verschei dene jaarkransen van een zestigtal Cantate's geschreven, waarin alle Zon- en feestdagen van het kerkelijke jaar in jubel, boete of veroot moediging op schitterende wijze worden uitge beeld. De Cantate no. 33 bevat behalve het aan- vangskoor, waar zij haar titel aan ontleent een recitatief voor bas, een meesterlijk geschreven alt-aria („Wie fuïchtsam wankten meine Schritte"). welke een specifiek staaltje van Bach's eomponeeren is, een recitatief voor tenor, een duet voor tenor en bas en ten slotte het indrukwekkende koraal „Ehr' sei Gott in dem höchsten Thron, dem Vater aller Güte", waarin dezelfde melodie verwerkt is geworden- als die van het aanvangskoor, maar dan op een wijze zooals de Leipziger Cantor het zoo uitnemend kon. De orkestbezetting van dit werk is: strijkers ensemble, twee hobo's en kerkorgel. i Het grootsche koor „Er ist nicht mehr", dat één jammerklacht is om de daad, op Golgotha jegens den Verlosser bedreven, besluit het werk, dat niet nalaten zal den toehoorder te boeien door de wijze, waarop Haydn zich hier weer van zijn artistieke taak gekweten heeft. En zeker niet minder zal de aandacht van den con certbezoeker vastgehouden worden door de interpretatie, die Stephen Jansen en zijn solis ten en koristen, aan dit oratorium zal geven. Met belangstelling mag dit concert van Donderdag weer tegemoet gezien worden. We zijn van de uitvoeringen van „Looft den Heer' gewoon, dat het „gebeurtenissen" in ons plaatse lijke muziekwereldje zijn geworden en deze vereeniging zal ongetwijfeld dien indruk 16 Maart nog eens versterken. W. POLOWEDSTRIJDEN IN HET VELSERBAD. A.s. Zondagavond vinden in het Velserbad weer eenige polowedstrijden plaats. Hoewel de grootste spanning geweken is, daar N-e- reus I kampioen is geworden, is er dezen avond toch nog een kampioensstrijd en wel V.Z.V. II— H.V.G.B. III. De winnaar van de zen wedstrijd eindigt gelijk met D.W.R. III. Er zal busschen den winnaar en de Waterrat ten een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. We gelooven, dat onze plaatsgenoo- ten de sterksten zullen zijn. V.Z.V. IV trekt ten strijde tegen Velserend, den alouden tegenstander; deze wedstrijd zal wel door de V.Z.V.'ers gewonnen worden. Verder wordt nog gespeeld Haarlem III— Nereus III en tenslotte V.Z.V. I—H.V.G.B.-I. Als V. Z. V. dezen wedstrijd wint eindigt zij met 1 punt achterstand op de tweede plaats. Het belooft Zondagavond een waardig slot van een goed geslaagde wintercompetitie. IJinuider Operette Vereeniging. Feestelijke bijeenkomst in het nieuwe O.-K. Vereenigingsgebouw „De zeven kruiswoorden". Aan dit werk van Joseph Haydn heeft (naar men wel eens opmerkte) Stephen Jansen zijn hart verpand. Haydn kreeg voor het vervaardigen van deze compositie een opdracht van den kanunnik te Cadix, In den Dom aldaar placht men ieder jaar tijdens den Vastentijd een oratorium uit te voe ren in een voor die gelegenheid passend ge maakte entourage; de wanden waren n.l. even als de vensters en pijlers der kerk met zwart behangen en het geheel werd slechts door het licht van een enkelen grooten luchter verlicht. Wanneer dan de kerkdeuren gesloten werden, zette de muziek in en na de ouverture besteeg de bisschop den kansel, zegde een der zeven kruiswoorden en hield hierover een korte be schouwing; na deze prediking daalde hij dan van den kansel af en knielde voor het altaar neer, terwijl de muziek de pauze tusschen zijn beschouwingen aanvulde. Zoo ging het door tot de zeven litaneien gespeeld en gezegd waren. De muzikale verdeeling moest zoo zijn, dat elk der 7 Adagio's juist 10 minuten duurde en dat vond vader Haydn lang geen gemakkelijke opgave. Oorspronkelijk was het werk zonder tekst geschreven, slechts de 7 zinnen waren (in het Latijn) verwerkt in een simpel motief. La ter heeft de componist om van de uitvoeringen wat practischer nut te hebben (want de pecunia kon Haydn als ieder andere kunstenaar wel gebruiken!) de zeven kruiswoorden van een tekst voorzien, zoodat het vaker uitgevoerd kon worden. Haydn werkte de compositie geheel om en in 1796 vond te Weehen de eerste opvoering in den huidigen vorm plaats. Het werk heeft zich spoedig een vaste plaats weten te verzekeren onder de vooraanstaande werken der kerkconcert-litteratuur. En ondanks de mededinging welke ze ondervindt van de Passionen van Bach heeft ze zich weten te handhaven door de eenvoudige wijze waarop Haydn aan zijn muzikale talenten uitdrukking heeft weten te geven en zoodoende de laatste uren van de kruisiging op Golgotha dichter tot de ziel van het volk gebracht heeft. In 9 vrijwel op zich zelf staande deelen be schrijft hij het bekende evangelie-verhaal en deze beschrijving is vol ontroerend schoone koralen. De deelen zijn elk van een titel voorzien, ont leend aan de beginwoorden van het desbetref fende koraal. Een korte inleiding voor orkest gaat er aan vooraf. Dan volgt het 4-stemmige koor „Vater, vergieb ihnen, denn sie wissen nicht was sie thun", uit te voeren door het solokwartet, waar op onmiddellijk het geheele koor met het „Vater im Himmel" in zet. Het koor en het solistenkwartet wedijveren met elkander om het schoone van deze Haydn- partituur tot iets indrukwekkends te maken. De koren 1 tot en met 7 omvatten de bekende woorden: Vater vergieb ihnen; Fürwahr ich sag 'es dir; Frau, hier siehe deinen Sohn; Mein Gott, warum hast du mich verlassen?; Jesus rufet, ach mich dürstet; Es ist vollbracht; Vater, in deïne Hande empfehle ich meinen Geist. De „Leitmotive" van deze kruiswoorden zijn in de meeste gevallen slechts simpele melo dieën geheel in den trant der oude kerktoon soorten, de uitwerking er van voor de solo stemmen of voor het koor is door den componist op meesterlijke wijze geschied. Voorbereidingen tot de opvoering van „Het Witte Paard". Met onvermoeiden ijver en veel energie werkt de artistieke en zakelijke leiding der IJmuider Operette Vereeniging aan de voor bereidingen tot de opvoeringen van haar vijfde operette „In het Witte Paard'muziek van Ralph Benatzky. De koor- en solistenrepetities zoowel als de orkest- en tooneelrepetities zijn in vollen gang om maar te kunnen zorgen Donderdag 20 en 27 April a.s. goed voor den dag te komen. In verband met het groote aantal dona teurs (pl.m. 1000) blijven de opvoeringen tot een tweetal in strikt besloten kring beperkt en worden er dus behalve de 2 avonden m Thalia geen andere gegeven. Nu de IJ.O.V. zich in zulk een groote belangstelling verheu gen mag is de noodzaak om b.v. te den Helder of te Velsen-Noord (Concordia) op te treden vrijwel overbodig. Met de hoofdrolvertolkers van „lm weissen Röss'l" zal de IJ.O.V. zeker een goed figuur slaan. Wij laten de rolverdeeling volgen: De rol van de waardin Josepha is in handen van mevr. T. Roza, die van den oberkellner Leopold berust bij den heer Jack Roza. De gevierde operettekomiek Hans Klaasen speelt de Sigismund, de soubrette mej. Bep Verwer de rol van het verlegen Klaartje, doch ter van den ouden professor dr. Hinzelmann <.toiuncy (AW TV T rjoicï ■wfuing. Gelukwensehen en hulde voor de organisatie. In het nieuwe j.l. Dinsdag in gebruik geno men vereenigingsgebouw van de afdeeling IJmuiden van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen had gisteravond een bijeen komst plaats met een eenigszins feestelijk karakter voor de leden van deze afdeeling. De heer P. Wijker opende deze feestelijke vergadering, welke zoo druk bezocht was. dat geen plaats onbezet was. Spr. gewaagde van groote dankbaarheid in het bezit te zijn gesteld van dit nieuwe ge bouw en wekte de aanwezigen op eenn steentje bij te dragen tot den bloei van het Verbond. Op verzoek van het afdelingsbestuur rele- veerd ede secretaris-penningmeester de heer A. J. van Kleef, de officieele ingebruikneming van het gebouw. Vervolgens sprak de heer van Kleef een propagandawoord e gaf een kort overzicht van de ontwikkeling der afdeelingen IJmuiden en Egmond. Spreker zeide, dat er bij en na de oprichting ontzaglijk veel moeilijkheden waren te over winnen. Spr. getuigde voorts, dat het O.K.V.V. nooit of nimmer zijn leden bij rechtvaardigen strijd in den steek zou laten. Echter zal een goede samenwerking met andere vakorganisaties in de toekomst noodig zijn, aldus spr., om d€ plichten jegens de arbeiders te volbrengen. Ten slotte wenschte de heer Van Kleef het afdeelingsbestuur en de leden geluk met hun nieuw tehuis en vertrouwde, dat de leden zich steeds in „eigen huis" zouden thuis voelen. Na een gezellige thee sprak kapelaan P. J. Jans, welke herinnerde aan de woorden, die wijlen Koningin Emma eens gesproken heeft: „Weest groot in alles, waarin een klein land groot kan zijn. Spr. bracht deze woorden in toepassing op het Verbond, waarbij hij zeide: vervul de taak, die gij te vervullen hebt, dan zal men waardeering voor U hebben. De leden hebben een persoonlijke taak in het Verbond, welke met toewijding en plichtsbesef, dient te worden vervuld om het Verbond grooter te doen zijn. De heer J. Wartenhorst waardeerde vervol gens het dagelijksch bestuur en het afdeelings bestuur om de betrachte voortvarendheid reeds na 3 jaar een eigen huis te mogen bezitten. De heer C. Blok wekte op tot propaganda. Nadat men nog eenigen tijd gezellig bijeen was gebleven sprak de heer Wijker een slot woord. waarmede deze feestelijke bijeenkomst, die een vlot en gezellig verloop had ten einde was. J.l. Woensdag heeft eenzelfde bijeenkomst plaats gehad voor de groep Zeevarenden waar bij Pastoor Th. Moleman zich tot de vergade ring richtte en de heer W. D. Wiljouw woorden van propaganda sprak. Maandag a.s. wordt een groot gezelschap leden uit Egmond aan Zee verwacht om de ingebruikneming van het nieuwe gebouw ook mede te vieren. Concert „Lenteklokjes". Sublieme pianosoli van Han Zirkzee. Indien de uitvoering, welke het Chr. kinder koor „Lenteklokjes" gisterenavond gaf, niet in de Geref. kerk gegeven ware zouden we gerust van een uitverkocht huis mogen spre ken, zoo groot was (als van ouds) de belang- (de heer D. J. Bais) Giesecke, de steeds maar ontploffende zakenman (bij ons hebben we alles véél beter, U weet wel) heeft in' den heer A. H. Holtslag den waren vertolker voor deze komische rol gevonden. Zijn dochter Ottillie, die een oogje op dr. Siedler, den advocaat van zijn concur rent heeft, wordt door mevr. G. Besse ge speeld en gezongen. In de huid van den slimmen advocaat is de heer Jac. Glas Jr. gekropen, De lang niet altijd gemakkelijke creatie van den piccolo, het enfant terrible van Het Witte Paard, is toevertrouwd aan mej. J. Engelgier, die zeker de lachers op haar hand zal weten te krijgen, zoo alleraardigst kwijt ze zich op de repetities reeds van haar taak. De praeses der vereeniging, de bekende bariton-zanger de heer H. A. Osendarp Jr., zal als de beroemde oude keizer Franz Joseph (Gott erhalte Franz den Kaiser) ten tooneele verschijnen. De vijfde operette der IJ.O.V. is een moderne operette, d.w.z. dat er naast den zang (en wie kent niet de Schlagers In 't Salzkammer- i;ut; in 't Witte Paard aan 't Wolfgangmeer; Was kann der Sigismund dafiir, dasz er so schön ist; Es muss was Wunderbares sein von dir geliebt zu werden; Mein Liebeslied muss ein Walzer sein en talloos vele meer) een belangrijke plaats ingeruimd moet worden aan het spel. En dat de leiding der IJ.O.V. daartoe zich de medewerking wist te verzeke ren van de geroutineerde spelers en speelsters der Tooneelvereeniging „Varia" getuigt van een wijs beleid. De regisseur, Jean Janssens, die tallooze malen in deze operette optrad en haar dus op z'n duimpje kent heeft er op de repetities steeds het tempo in, zoodat we kunnen ver wachten, dat het vlotte voorstellingen worden en er op de klok gewerkt zal worden. De ver zorging der dansen is ook aan hem toever trouwd en reeds is een aantal damesleden druk bezig met het instudeeren der Weensche en Tyroolsche dansen. Onder leiding van den dirigent der vereeni ging, den musicus Leo Pielage, wordt er ge zongen en gemusiceerd; eiken Maandagavond zijn de IJ.O.V.-leden present in „Flora" voor den vereenigingsavond. Op de andere avon den van de week repeteert het orkest of oefe nen de solisten; er wordt gewerkt.... De IJ.O.V. prepareert zich voor haar uitvoerin gen. W. Wanneer stempelen? In de week van 13 tot en met 18 Maart 1939 moet als volgt gestempeld worden: Ongeorganiseei-den 9.0010.00 uur. IJmuider Transport Federatie 10.1010.25 u. Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond 10.35 10.55 uur. Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond 11.00 11.20 uur. Werkloozenvereeniging 11.3012.00 uur. Oud Katholiek Vakverbond 9.009.15 uur. Chr. Bond van Fabrieks en Tr. Arb. 9.20 9.50 uur. IJmuider Federatie 9.5510.40 uur. R. K. Bonden 11.0011.40 uur. Kleine bonden 11.4512.00 uur. Als er zieken zijn. Zondagsdienst apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer apotheek, aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. •-uitvoering-van dit goed-gedisciplineerde koor, waar mej. Riek Metering van Katwijk aan Zee den scepter over zwaait, en daar de prestaties van het ensemble elk jaar niet veel verschillen en we er reeds zooveel goeds van geschreven hebben, zouden we eigenlijk bijna kunnen volstaan met naar onze verslagen van vórige gelegenheden te verwijzen. De dirigente besteedt aan den zang en de koordiscipline steeds zorg; de "jongelui- gaan op hun beurt wedijveren met elkander wie er het fraaist uitgedoscht en wie er het mooist gekruld zal zijn. -Of alle moeders dat leuk zullen vinden? Ds. Wesbonk "zeide in zijn openingswoord, dat men op dit kerkconcert bijeenkomt ter verheerlijking van den naam des allerhoog- sten; hij wenscht de Klokken een succesvolle uitvoering toe en was er van overtuigd, dat zij hun beste beentje zouden voor zetten. Nu, dat hebben ze ook gedaan. De familie leden en vrienden werden met het Lente- klokken-welkomstlied, op de bekende melodie van Cath. van Rennes, begroet. Aan deze onvergelijke compositie van het Nederlandsche kinderlied was terecht een flinke plaats op-het meer dan 20-deelige pro gramma ingeruimd. Zoo was er een keurig tweestemmig door de kleineren gezongen koortje „Laat de. kinderen tot Mij komen", met alleraardigste altjes. Polman's Kabouterfeest deed het uitstekend, vooral daar de getrouwe secondant der diri gente, Han Zirkzee uit Leiden, voor een gees tige pianobegeleiding zorg droeg. Een extra show-nummer was het tuinlied, met al die keurige gecostümeerde bloemen, heesters, boomen en vooral niet te vergeten het hek. dat piepte. Het publiek heeft er zich aan vergaapt en het naar het warme applaus te oordeelen groote succes ongetwijfeld ver diend. Ook De Sneeuwman wa szulk een nummer; er werd rondom hem gedanst en door een zevental wintersportbeoefenaarsters in trai ningspakken naar hartelust met imitatie sneeuwballen gegooid. Er werd heel goed gezongen, al vergete men niet, dat enkele liedjes (de denken o.m. aan den Spoorreis) wat meer temperament mee gegeven kan worden. De oudere meisjes gaven eveneens enkele meerstemming gezongen liederen ten beste. Mej Meijering heeft er fraai materiaal bij staan; de alten hadden even meer afgedempt kunnen worden. Zij maakten zich dikwijls aan zakken schuldig, waardoor de zuiverheid lee- lijk in het gedrang kwam. De Oranje-Nassaucanfcate van Cath. van Rennes vormde het groote sluitstuk van deze uitvoering. Met veel animo werd het inlei dende koor ingezet; het tweestemmige zingen was over 't geheel genomen zeer gelukkig. Het was merkbaar, dat dit werk den zorg van de dirigente gehad had. Rhythme, zuiverheid en nuanceering waren terdege in orde en met de opvatting der leidster kunnen we ons volkomen vereenigen. De pianist was haar onmiskenbare steun en het artistieke toucher verleende de tusschen- spelen extra kleur. Den heer Zirkzee hebben we eveneens reeds dikwijls bewierookt en ook nu toonde hij met een 3-tal soli wederom welk een knap pianist hij is. Jammer dat soms de noodige aandacht voor zijn spel ontbrak. DE VELSER HUISVROUW EN DE LUCHT BESCHERMING. Voor de afdeeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen za: de heer A. Wijma a.s. Dinsdagmiddag in het gebouw van de Vereeniging van Vrijz. Her vormden een lezing houden over luchtbescher ming. Dinsdag 20 Maart organiseert de vereeniging een uitstapje naar Amsterdam ter bezichtiging van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt. Tooneelvereeniging „Varia". „De Kat en de Kanarie". Het mysteriespel ,De Kat en de Kanarie", dat de tooneelvereeniging „Varia" Dinsdag 18 April in het Thalia Theater zal opvoeren is geschreven naar een ge-geven, dat de Ame- rikaansche auteur John Willard ln zijn boek heeft verwerkt. Het tooneelstuk speelt zich af in de biblio theek van een oud huis in het noorden van Engeland, twintig jaar na den dood van den eigenaar. Thans is de tijd gekomen, dat de familieadvocaat (A. J. L. van den Borg) het testament zal openen en aan de bijeengeko men verwanten zal bekend maken wie de erfgenaam (of erfgenamen) is (zijn). Deze erfgenamen worden voorgesteld door de dames Tr. RozaPeek, J. Karreman, Rie Bakkemes en de heeren L. W. Boeree, Jack Roza en Harm Schoone. Voordat echter de nalatenschap overgedra gen kan worden, gebeuren er tal van geheim zinnige voorvallen in het oude huis, mysteries, die den toeschouwer steeds geboeid houden en hem bijna den geheelen avond doen speu ren naar de(n) dader(s). De kat, die met de kanarie „speelt", speelt als het ware ook met hen, die Varia dien avond aan het werk zullen zien en doen hen zich afvragen: waarom en door wie? De oplossing brengt 't ensemble onder leiding van- Jan van Dommelen echter pas even voor het sluiten van het scherm. BONTE AVOND NEDERL. JEUGD FEDERATIE. De afdeeling IJmuiden van de Nederland sche Jeugd Federatie geeft hedenavond een bonte-avond in Flora. Medewerking verlee- nen ..De vroolijke Banjobrigade", Haarlem's Toonëelgroep. de Flora Band, Truus Stoker, deelamatrice en Dick Lammes, propagandist. AANGEKOMEN. 9 Maart: Vechtstroom s.s. Huil Bes s.s. Londen Simona m.s. Havre 10 Maart: Hontestroom s.s. Londen Castor s.s. Hamburg Granta s.s. Gdynia Kaunas s.s. Rouaan Twin m.s. Ipswich Enid Mary s.s. Goole Jenny m.s. Rotterdam Prowess m.s. Londen Gruno m.s. Londen Venus s.s. Hamburg VERTROKKEN. 9 Maart: Ousel s.s. Liverpool Phrontis m.s. Londen Twee Gebroeders m.s. Andel Dorothy Rose s.s. Granton Hanau s.s. Hamburg Hinrich Peters s.s. Brussel Fauna s.s. Rotterdam Nereus s.s. Rotterdam Bes s.s. Danzig Mars s.s. Rotterdam 10 Maart: Tiberius s.s. Rotterdam Al ja m.s. Boston Rota s.s. Antwerpen Oise m.s. Parijs Vlootuitbreiding. Het voor rekening van de heeren Dories .Schuitema te Groningen door de scheepswerf der firma Van der Werff te Westerbroek ge bouwde motorkustvrachtschip Mr. Linthorst Ho- man heeft op de Eems een geslaagde proeftocht gehouden en is door de opdrachtgevers overge nomen. Het schip heeft een laadvermogen van 540 ton en is uitgerust met een Benzmotor van 300 P.K. Op de eerste reis gezonken. De-_in_Egersund thuisbehoorende motorgaljoot Mathilde is met een la,ding superfosfaat aan boord in de Oostzee gezonken, doch de beman ning kon door de opvarenden van het lichtschip Falsterbo gered worden. Het tragische in dit geval is, dat de kapitein dit schip pas in het buitenland had aangekocht en de eerste reis onder Deensche vlag maakte. Bovendien was hij pas gehuwd en maakte zijn vrouw de reis mede als huwelijkreis. Gebrek aan motorolie. Het van Londen naar Groningen bestemde Nederlandsche motorschip Gruno is hier als bij legger binnengeloop en om den voorraad stook olie aan te vullen. Aanvoer oud ijzer. Het Nederlandsch motorschip Twin is hier van Ipswich aangekomen met een lading oud ijzer, welke in de binnenhaven van het Hoog- ovenbedrijf wordt gelost. Schade door bergingspoging. Het van Aruba binnengekomen Duitsche tankmotorschip Paul Harneit heeft nog getracht het in de vorige maand in den Atlantischen Oceaan doormidden gebroken Noorsche tank motorschip Jaguar op sleeptouw te nemen. Bij de pogingen om een sleepverbinding tot stand te brengen zijn de schepen met elkander in aan varing gekomen, waardoor het Duitsche schip belangrijke schade aan het achterschip beliep. Aanvaring van de SCH 291. Op 28 September van het vorig jaar had op de hoogte van Scheveningen een aanvaring plaats tusschen den motorlogger SCH 291 Jacoba en het Duitsche stoomschip Wilhelm Traber. Het Seeamt te Hamburg heeft nu uitspraak ge daan, dat de aanvaring veroorzaakt is door de gebrekkige lichtenvoering van den logger, zoo dat het stoomschip geen schuld treft. Buiten dienst gesteld. De Duitsche stoomtrawler Heinrich Jeneveldt van de Nordsee-Reederij te Cuxhaven, welke in 1916 te Hamburg gebouwd werd, is buiten be drijf gesteld en voor den sloop verkocht. Cultureele filmavond. Veel bewondering voor „Borneo" Onder leiding van het comité voor culti films vond Donderdag de laatste fitan e van het winterp-rogramma plaats, iv iVoaa zaal van de Pont-bioscoop was nagenoS°ot* heel met leden en belangstellenden w6* toen voorzitter IJ. J. Reitsma allen welf1, heette. Spreker is er van overtuigd dat i aanwezigen straks voldaan huiswaarts «u gaan. Want zoowel „Het dierenleven in71 Waddenzee" als de prachtfilm „Borneo'' Martin Johnson en Osa zijn vrouw ziin Vaa in staat van begin tot het eind te boeien tv heer Reitsma hoopte en verwachtte dat a6 ook een rede zal zijn om het comité nol het volgende winterseizoen door het ne 111 van abonnementskaarten in zijn uo<>e steunen. Ten slotte deelde spreker n mede da» gedurende de pauze kaarten verkrijgbaar L voor den avond van Donderdag 6 °April waar dr. Van der Sleen uit Haarlem p* voordracht zal houden over zijn reis n Zweden en Lapland, wat zeer interessant looft te worden. Het programma werd voorts vlug m dig afgemaakt. aar" Het begin was een alleraardigste teek* film; hierop volgde „Het Dierenleven in 2" Waddenzee" waarbij veel 06 werd gezien. „Borneo" toonde een schitterend reeks van natuuropnamen en het - - te zeggen of het plantenleven hier de ^ooï aandacht vroeg, dan wel de prachtige w«> gave van het dierenleven waarbij dan?" hoofdzaak de viervoetigen worden bedoeld Het wondermooie landschap, de rivieren j hun stroomversnellingen, de met mangrove boomen, rijk gestoffeerd™ roeiende of jagende inboorlingen, dit ail; vraagt bewondering en waardeering voor het echtpaar Johnson, waar moed en doorzet tingsvermogen in staat waren, ons dit fih* genot, het hart van het geheimzinnige Bor' neo, te schenken. Moge dan ook voor het vol' gen-de seizoen èn comité èn abonné's weder paraat zijn. 'VUI: BURGERLIJKE STAND. Bevallen: P. v. d. Boogaard—Krijger Adrianastraat 9, IJmuiden. D. Dobbelaar-' Kooyker. dr., Ger. Doustraat 25, IJmuiden J. van Kampenvan Someren, z., Cypressen- straat 7. IJmuiden. P. Valks—v. d. Laar, i J. P. Coenstraat 115, IJmuiden. J. Zandwijk- Beumer, z., van Galenstraat 11, IJmuiden. K de VriesHaar, z„ Hasselt. Overleden: A. v. de Kruijssen, 13 jaren zoon van A. v. d. Kruijssen, Zandersstraat 30 IJmuiden. J. W. H. J. H. A. Lübken, 61 jaren' echtgenoot van C. C. Mulders, Hagelingerweé 175, Santpoort. J. Bloemendal, 80 jaren, echt genoot van G. de Jong, Zeeweg 284, IJmuiden, Ondertrouwden: J. M. Jordan, Den Helder Loodsgracht 22 en A. Wezenaar, Kanaalkadé 34, Velsen. Toek. adres; Ruigweg 125, Den Helder. G. Schröduer, Gr. Hout- of Koningswei' 350, Velsen N. en M. J. Vergauw. Eendracht- straat 13, Velsen-N. A. de Groot, Mahustraat 38, IJmuiden en A. de Niet, Enschedéstraat 10 IJmuiden. Toek. adres: Kon. Wilhelminakadé 25rd., IJmuiden. A. Haringa. Kanaalstraat 116, IJmuiden en T. Visser, Kanaalstraat 116', IJmuiden. Toek. adres: Kanaalstraat 116, IJmuiden. GehuwdenTh. J. van Amersfoort en A C. H. Booij, Helmstraat 5rd., IJmuiden. C. J, Koopman en K. van Urk, de Ruijterdwars- straat 8. IJmuiden. W. Vons en J. Koeman. Duinvliètstraat 47, Velsen-N. P. Radeir.aker en H.'Völker, Rijksweg 240, Velsen. E. Krab en K. J. van der Laag, Haarlem, Saenreddm- straat 29. Is hier iets van U bij Aan de verschillende bureaux werden de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven. Gevonden te IJmuiden: zakmes, rijwielbelas- tingmerk, fielssleutel, damesringetje, Lipssleu- tel, damesportemonnaie, zelfbinder, autoped. Gevonden te IJmuiden (O.): teddy-beer, mes, huissleutel, geldstuk, portemonnaie, oorbel, jongensvest, bankbiljet, twee kerkboekjes, dop van een autowiel, motorhandschoen, heeren handschoenen, kindermutsjes, hond, speelgoed hond. Gevonden te Velsen (N.): 2 sleutels, stuk zeil, manchetknoopen, regenjas, 3 sjaals, zilveren naaldenkoker, belastingmerk, vulpenhouder, 2 handschoenen, 1 vulpotlood. Gevonden te Santpoort: wieldop motorrijtuig, bril, ruw-harig hondje, Lipssleutel, ceintuur, konijn. COMITé VOOR CULTUREELE FILMS. Voor het Comité voor cultureele films zal Donderdag 6 April a.s. in „De Pont" optreden Dr. Van der Sleen, die zal vertellen van zijn reis naar Zweden en Lapland en zijn verhaal zal illustreeren met het vertoonen van vele gekleurde lichtbeelden en een smalfilm. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 11 MAART Thalia Theater: „De Avonturen van Robin Hood", 8.15 uur. Rex Theater: „Veldslag in New York" en „De Barones en de butler" 8.15 uur. Matinée 4 uur: „Toendra". Theater de Pont: „De Test Piloot", 8 uur. ZONDAG 12 MAART Thalia Theater: „De Avonturen van Robin Hood", 8.15 uur. Matinée 3 en 5 uur. Rex Theater: „Veldslag in New York" en „De Barones en de butler" 8.15 uur. 11 uur: „Toendra". 3 uur: Matinée. Theater de Pont: „De Test Piloot", 8 uur. 3 uur: Matinée. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 11 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Blokkade" en „Romance in the dark", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Rosalie" en „Texas-avonturier", 8 uur. W. B. Theater. Peperstraat: „De Zigeunerprin* ses" en „Een Zuidzee-mysterie", 8 uur. ZONDAG 12 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Blokkade" en „Romance in the dark", 2.307 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Rosalie" en „Texas-avonturier", 2.307 uur en 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De Zigeunerprin ses" en „Een Zuidzee-mysterie", 2.30—7 uur en 3 uur. MAANDAG 13 MAART Luxor Theater, Breestraat: „Blokkade en „Romance in the dark", 8 uur. u Kennemer Theater, Zeestraat: „Rosalie en „Texas-avonturier", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De Zigeunerprin ses" en „Een Zuidzee-mysterie", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 11 MAART Stadsschouwburg: Gez. Jan Musch n1*- Knock.", 8.15 uur. Luxor Theater: „Too hot to handle", 2.30, V en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zij die van de straa leven" en „Non stop New York", 2 en 8.15 uur- Frans Hals Theater: „Zwijgende lippen' 2.3-, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De pastoor van Kircn- feld". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op de Donau". 7.15 en 94 uur. Spaarne Theater: „De moord in Kamer ui" en „Getolen goud", 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersirigel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 12 MAART Stadsschouwburg: Ensemble Bouber: „Het sine van de buurvrouw", 8.15 uur. Dancing La Gaité: Nachtfeest. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonos MAANDAG 13 MAART Concertgebouw: Chr. Oratorium Ver.: Mat- thaus-Passion. 7.45 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's SXQip

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6