IJmuider Courant Twee treinen botsten station Vinkeveen. op theater -er---x DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN DtjJJjïl Duitschland zal zijn plaats in de zon bemachtigen. Hoare blijft optimistisch. voor babies ZWEMMEN. Ragnhild Hveger en winnen te Haarlem. Op Inge Soerensen het zwemfeest van De Waterratten 7 Stuivers Rubriek Het Sportfondsenbad uitverkocht. Vijftien reizigers licht gewond. 24e=JAARCANC=No=J13 rosier. Maatschappij m V Groot' Houtstraat 93. Drukke"1 Bureau IJmuider B"'"TKea»""erl*"42' IJmUide°- tto.to.oo. opgouotoeu u> do - Coo""L Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 14 MAART 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverlentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeD dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. "draait films waarvoor ieder Interesse heeft (Adv. Ingez. Med./ Koloniale kwestie kan geen langer uitstel velen. jc iaarliiksche conlerentie van nationaal- sodaiisüsche leiders in Beieren heeft dn Ley, S van het Duitsche Arbeidsfront, een rede ge- Hsn waarin hij het koloniale vraagstuk be handelde Hij zeide, dat Duitschland. ondanks de cnMvssen van het nationaal-socialistische re- Sne niet vrij zou zijn, vóór het de beschikking E meer grond zou hebben. „Nu Adolf Hitler nïze leider is. kunnen we van de kansen ge- hmik maken. Duitschland heeft thans een leger, 7ooals de wereld nog nooit heeft gezien. Veertig millioen Engelschen heerschen over 470 mil lioen menschen. Veertig milhoen Franschen heerschen over 270 millioen menschen en veer tig millioen Russen regeeren Azië." Deze woorden van Ley, aldus meldt de Times werden begroet met het geroep van „schande"! „Wij z«" minstens gelijk aan Engel schen, Franschen en Russen," aldus vervolgde Ley, „en wij behooren de zelfde rechten te genieten. Maar nu wij doer Adolf Hitier geleid worden, zullen wü er in slagen onze plaats in de zon te veroveren. Het doel van het nationaal-socialisme is een beschaafd Duitschland, dat, naar ik hoop, in de toekomst grooter en machtiger zal zijn dan het nu is. Er kan geen compromis bestaan. Als de Joden er in slagen ons te bedriegen, zal de ver werping van het verdrag van Versailles kinder spel zijn bij hetgeen wij dan zullen verrichten, Dan moeten de Joden in de geheele wereld ver nietigd worden. De wanverhouding tusschen landop pervlakte en bevolking in ons land moet onmiddellijk behandeld worden. De op lossing kan niet aan de volgende gene ratie worden overgelaten." Ley zeidë verder nog, dat Duitschland het middelpunt der wereld is geworden. „Parijs kan niet langer als 's werelds hoofdstad beschouwd worden en zelfs weet niemand tegenwoordig nog, waar Moskou ligt. De geheele politiek van Roosevelt wordt geregeld naar datgene, wat Duitschland doet en zelfs de Pauskeuze ge schiedde onder het teeken van het hakenkruis. Dagelijks vraagt ieder in Engeland: Waar is Hitier? Wat doet hij? De swastica heeft haak vormige klauwen, die nooit loslaten, wanneer zij gegrepen hebben." MR. H. F. DE BOER OVERLEDEN. Zondag is geheel onverwachts overleden mr. H. F. de Boer, administrateur, hoofd der afdeeling domeinen aan het departement van Financiën. Periode van groote welvaart wellicht aanstaande. „Definitieve verbetering reeds ingetreden", constateert de Britsche minister. Pe BjJtsche minister van binnenlandsche «Ken, sir Samuel Hoare, heeft aan een noen- ratf! yan de Canadeesche Kamer van Koop- zeide- ïe<le gehouden' waarin hij o.a. -.Ik geloof en mijn meening be rust niet op theorie en ongegrond optimisme, maar op de teekenen van den. tijd da-t handel en nijverheid zich in stijgende lijn bevinden. Ik geloof ook, dat er gedurende de afge- loopen zes weken een definitieve verbetering is ingetreden. Als de we- icld zich slechts kan bevrijden van politieke onrust en avonturen, geloof ik, dat wij wellicht zijn gekomen tot een der grootste hoofdstukken van welvaart voor de wereld, die wij ooit gekend hebben". JL°fe zeide verder, dat de taak van de vol staat i„g!,neratie van het Britsche rijk be- waarH de ontwikkeling van een systeem. Ier rtoü 6en gemeenschappelijk optreden snel- en vanTger mogelijk zal zijn. Ten aan- ffi£dlaaMtaande reis van het KO- Wiï vilt C naar Canaha verklaarde hij van vut r P'00n niet aheen als symbool waavdiüwj.' maar °ok als symbool van igheid in het mensohelijke leven". jGasmaskers Binnenkort zullen in Londen 1.400.000 gasmaskers voor kleine kinderen worden uitgereikt, zoo meldt Reuter In een verklaring in de pers heeft de minister voor openbare gezondheid Walter Elliot, medegedeeld, dat de op roep van de regeering voor de evacuatie van kinderen uit gevaarlijke gebieden in geval van nood, goed wordt beantwoord. Men heeft accomodatie verzocht voor 1.100.000 kinderen en men heeft aanbie dingen gekregen voor 1.500.000. Onder zand bedolven en gedood. Tragisch ongeluk te Rheden. Maandag is te Rheden, nabij Velp, een tragisch ongeluk gebeurd. De dertig-jarige chauffeur Hunnekink, afkomstig uit 's Her togenbosch, die zich sedert kort te Rheden vestigd had, stelde Maandag vcor het eerst zijn vrachtvervoerbedrijf in werking. Hij moest •met zijn vrachtauto zand halen van den Valkenberg te Rheden. Te dien einde had hij zijn auto achterwaarts tegen den berg ge reden. Toen eenige oogeniblikken later ook andere personen daar kwamen om zand te halen, zagen zij tot hun grooten schrik, dat een gedeelte van den. beng was ingestort, waardoor meer dan 50 kubieke meter zand op de auto terecht was gekomen. Het ver moeden, dat de chauffeur onder het zand be- dolven was, bleek juist te zijn. Toen men de auto had uitgegraven vond men het lijk van H. De man, die een ingedrukte borstkas had, moest op slag zijn gedood. Hij was ongehuwd. C. J. M. V. TOONEEL WOENSDAG 15 MAART HEROPVOERING van het tooneeïspel „ALS DE POORTEN OPENGAAN in Gebouw v. Chr. Belangen. Nog enkele plaatsen aan de zaal verkrijgbaar. ZAAL OPEN 7.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Een goed zakenman vraagt 't Bewijs dat de in ons blad een zeer groot succes heeft, kunt U vinden in het steeds toenemende aantal annonces. Adverteert daarom in de grootste advertentierubriek van Kennemerland. ELKEN VRIJDAG. 15 regels 35 cent. Maandag waren de vermaarde Deensche zwemsters Ragnhild Hveger en Inge Soerensen de gasten van de Haarlemsche Zwemvereeniging „De Waterratten". Des middags maakten bestuursleden van deze vereeniging met de Deensche gasten een autotochtje door Haarlem en omgeving. Ragnhild en Inge worden door onzen fotograaf gekiekt bij den Hertenkamp. Achter de meisjes de leidster Mej. P. Petersen en de heer G. Voogd, voorzitter van „De Waterratten". Maandagavond organiseerde „De Waterrat ten" in het Sportfondsenbad een zwemfeest, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. Wij kunnen ons niet herinneren, dat we het ooit zoo vol in deze inrichting hebben gezien; eenige honderden belangstellenden moesten worden geweigerd, omdat er geen plaats meer was. Onder de aanwezigen waren Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, burgemeester van Haar lem en de heer C. Maarschalk, oud-burge meester. De wedstrijden, die te kwart over acht be gonnen, hebben een vlot verloop gehad, waar voor wij aan de organiseerende vereeniging gaarne een woord van hulde brengen. Reeds te half elf was het programma geëin digd, ongewoon vroeg voor zwemwedstrijden! Het programma was ditmaal kort, doch select. Het aantal deelnemers was beperkt, waardoor alle nummers, met uitzondering van nummer 3 (100 Meter borstcrawl heeren) in één serie kon worden verzwommen. Door het deelnemen van de beste zwemsters ter wereld waren de zwemnummers buitenge woon interessant. Niet alleen voor de insiders, maar ook voor het publiek, dat zelden of nooit zwemwedstrijden bezoekt, is het zwemmen van een Ragnhild Hveger een attractie. Wat bij dit meisje het meeste opvalt, is het geweldige tempo, dat zij met haar beenen slaat; die zwiepen door het water, komen er bij het zwemmen zelfs een flink stuk bovenuit, en die vormen den grond slag voor haar groote snelheid. In tegenstelling met de meeste Hollandsche zwemsters brengt zij haar armen gebogen in het water, derhalve niet gestrekt, terwijl zij haar romp eenigszins draait, hetgeen ook al in strijd is met sommige theo rieën die in ons land gelden. Het nemen der keerpunten door haar is een bijzonderheid op zichzelf. Circa één meter voor een keerpunt brengt de Deensche haar rechterhand naar vo ren. terwijl zij met haar linkerhand een zeer snel uitgevoerde roeibeweging maakt. Hoewel zij hierdoor o.i. iets aan snelheid verliest, heeft deze methode het voordeel, dat zij altijd precies uitkomt en zoodoende beter haar keersalto kan maken. Wanneer wij hierbij voegen, dat Ragnhild over een groot uithoudingsvermogen en veel vechtlust beschikt, dan is reeds een groot deel van de buitengewone capaciteiten van dit zwem- wonder verklaard. Inge Soerensen, de schoolslagzwemster heeft geen opvallenden slag. integendeel, zij verzuimt zelfs haar beenen te sluiten, iets waarvoor zij van eiken badmeester een standje zou krijgen. Maar ook de snelheid van dit meisje is pheno- menaal. Jopie Waalberg werd geklopt op haar speciale nummer de 200 Meter schoolslag, als mede in de estafette op de 100 Meter. Het programma opende met een polowedstrijd tusschen de dames van „De Waterratten" en de A. D. Z., kampioen van Nederland. Naar onzen smaak werd er in deze ontmoeting tè fel speeld. Beide ploegen waren belust op overwinning maakten zich schuldig aan vrij veel overtredingen, waarvoor scheidsrechter Braam terecht strafte. Er moesten zelf drie da mes den kant opzoeken! De Amsterdamsche dames waren aanvanke lijk iets in de meerderheid, hetgeen Dini Hüsken in een onhoudbaar doelpunt uitdrukte Greet Kuijper van D. W. R. schoot kort hierop hard tusschen de handen van mej. Bijleveld door. Het was weer mej. Hüsken, die aan de Amsterdamsche dames de leiding gaf. Hierna werd zoowel een Haarlemsche als een Amsterdamsche dame wegens een overtreding het veld uitgezonden. D. W. R. werd sterker, doch goals bleven uit, zelfs toen een tweede Amsterdamsche dame op den kant moest gaan zitten. Het Amsterdamsche doel werd bekogeld, doch de doelverdedigster was ongenaakbaar. Mej. Leunis kwam even voor het einde vrij te liggen de en benutte een goed aangegeven bal van mej. Zieren (22). De ploegen waren na dit doelpunt weer vol tallig, doch er werd niet meer gescoord. Bij het nummer 100 Meter borstcrawl voor dames ging de strijd tusschen Ragnhild Hveger en R. van Veen. De Deensche keerde iets eerder en ook bij het tweede keerpunt lag zij iets voor op de Rotterdamsche. De laatste baan was rijk aan spanning. Hoe Rie van Veen ook trok, Hveger bleef juist iets voor. De Deensche maakte den fraaien tijd van 1.6.2, terwijl Rie van Veen .7.8 noodig had. Het hierop volgende nummer 100 Meter borst crawl voor heeren, aangesloten bij den Kring Haarlem, was ook spannend, omdat drie zwem mers der laatste serie vrijwel gelijktijdig aan tikten. J. Ketelaar van H. V. G. B. werd met miniem verschil winnaar. Zijn tijd, 1 min. 7,5 sec., lag nog ruim één seconde boven dien van Ragnhild Hveger. Van het zwakke geslacht ge sproken! Voor de 200 Meter schoolslag dames had Jopie Waalberg van de A. D. Z. de beste kansen, vooral ook, omdat zij j.l. Vrijdag haar rivale de Deensche op de 400 Meter had geslagen, een nummer, waarin deze uitblinkt. Inge Soerensen bleek evenwel veel beter gedisponeerd, dan de Amsterdamsche. Wel nam Jopie Waalberg aan vankelijk de leiding, doch Inge liep tegen het einde meer en meer in. Op de laatste baan en speciaal op de laatste tien meter spurtte zij ge weldig. Onze landgenoote kon haar niet houden. Het verschil bedroeg drie seconden, derhalve vrij veel. De 100 Meter rugslag was een Hollandsche aangelegenheid. Iet van Feggelen met haar fraaien, rustigen slag bleek weer sterker te zijn dan Cor Kint. Het goede zwemmen van Dini Kerkmeester viel op. Zij bleef slechts 0,2 seconde op Cor Kint achter. C. Haven van D. W. R. en N. van der Voort van de zwemclub „Haarlem" gaven een welge slaagde demonstratie schoonspringen. Het laatste zwemnummer bestond uit een 3x100 Meter wisselslag-estafette dames interna tionaal. De gemengde ploeg bestond uit Cor Kint (rug), Inge Soerensen (schoolslag) en Ragnhild Hveger (borstcrawl). Nederland kwam uit met Iet van Feggelen (rug), Jopie Waal berg (schoolslag) en R. van Veen (borstcrawl). Ongetwijfeld is dit het mooiste en spannendste nummer van den avond geworden. Iet van Feg gelen nam een voorsprong op Cor Kint. Wel liep Inge Soerensen uit op Jopie Waalberg, doch na twee honderd meter, toen de brostcrawl-zwem- sters te water gingen, was de Hollandsche voor sprong oogenschijnlijk zoo groot, dat de eerste prijs in het verschiet lag. Doch toen bleek eerst recht, welk een enorme prestatie Ragnhild Hveger kan leveren! Precies op tijd loste zij haar landgenoote af en ging in een snel tempo op Rie van Veen af. Op de eerste baan was nog niet te zien, dat zij inliep. Toen werd het verschil gaandeweg kleiner, doch bij het ingaan van de laatste baan bedroeg dit verschil toch nog ruim een meter. Na 290 Meter lag Rie van Veen nog voor, zelfs na 295 Meter nog. De Deensche vocht, maar Rie van Veen, die het gevaar zag, óók. Nog een allerlaatste krachtsinspanning. Ragnhild had zoowaar met handslag gewonnen, waarna een oorverdoovend applaus volgde. Het publiek wist deze uitzonderlijke race te waar- deeren! De avond werd besloten met een polowedstrijd tusschen D. W. R. (heeren) en de rest van Haarlem. D. W. R. was in deze ontmoeting niet op dreef. Het spel was te doorzichtig en ook niet snel genoeg. Bovendien trof D. W. R. doelman De Bruijn van H. P. C. in grootschen vorm. Swier van V. Z. V. wist zich na eenige minuten vrij te malcen. Met een goed schot gaf hij aan N. Kollerie het nakijken. Hierna moesten twee spelers het water verlaten. Met zes tegen zes werd de strijd voortgezet. De Rest van Haarlem moest wederom een spe ler missen. D. W. R. miste een strafworp. On danks de numerieke minderheid scoorde de rest wederom door van Hemsbergen Jr. (02). Tegen het einde redde E. Behle de eer. De uitslagen luidèn als volgt: 100 Meter borstcrawl, dames, internationaal: 1. Ragnhild Hveger 1.6,2; 2. R. van Veen, R. D. Z. 1.7,8; 3. G. Sweres, H. D. Z. 1.11,6. 100 Meter borstcrawl heeren Kring Haarlem: 1. J. Ketelaar, H. V. G. B. 1.7,5; 2. H. Smits, Haarlem 1.7,6; 3. J. van Hemsbergen, Haarlem 1.7,7. 200 Meter schoolslag dames internationaal: 1. I. Soerensen 3.3,7; 2. J. Waalberg, A. D. Z. 3.6,2; 3. D. Heeselaars, O. D. Z. 3.9,-. 100 Meter rugslag dames internationaal: 1. I. van Feggelen, Y 1.14,2; 2. C. Kint, A'dam 1.16,8; 3. D. Kerkmeester, R'dam 1.17,-. 3x100 Meter wisselslag estafette dames inter nationaal: 1. Gemengde ploeg 3 min. 50,1; 2. Nederland 3 min. 50,2. Ragnhild Hveger (met badmantel)- en Inge Soerensen (rechts naast haar) poseeren te midden van het dames-zevental van „De W ater ratten": in het Sport fondsenbad voor onzen fotograaf. Verkeerde wisselstand de oorzaak. Op het station Vinkeveen zijn Maandagavond tegen zeven uur door verkeerden wisselstand twee stoom treinen op elkaar gereden. Vijftien personen werden licht gewond. De eene trein was om 18.11 uur van het station Amsterdam—Haarlemmermeer ver trokken en de andere trein had om 18.50 uur Nieuwersluis verlaten. Trein 3731 uit Amsterdam stond reeds stil, toen die uit Nieuwersluis naderde. De machi nist van den stilstaanden trein zag den trein 3732 den wissel verkeerd oprijden en trachtte door langgerekte fluitsignalen de aandacht van zijn collega te trekken. Deze slaagde er evenwel niet meer in zijn trein tot stilstand te brengen en met een geweldigen slag had de botsing plaats. Van beide treinen bleken de passagiers ver wondingen te hebben opgeloopen, welke ge lukkig slechts van lichten aard waren. In den stilstaanden trein bevonden zich slechts vijf passagiers, doch in den anderen zaten omstreeks twintig personen. In totaal werden vijftien reizigers aan ledematen of gelaat licht gekwetst. Zij werden door de plaatselijke ge- neesheeren Pierrot en Bijleveld verbonden en konden vervolgens met een autobus naar hun woningen te Mijdrecht, Wilnis en Vinke veen worden vervoerd. De machinist van trein 3731 werd niet ge wond, doordat hij zich stevig aan den zij wand van de locomotief vasthield. De stoker sprong tijdig van de machine. Gezien het feit, dat de trein uit Nieuwer sluis op het station Vinkeveen moest stoppen, had deze slechts een matigen gang, anders waren de gevolgen zeker ernstiger geweest. Door de botsing zijn enkele wagens uit de rails geloopen, terwijl de beide treinen ernstig werden beschadigd. Een der houten wagons was voor het grootste deel versplinterd. Kort na het ngeluk verschenen hulp ploegen der spoorwegen uit Nieuwersluis en Uithoorn op de plaats van het ongeluk, ten einde onmiddellijk maatregelen te nemen om het treinverkeer, dat over beide sporen ver sperd was, voortgang te doen vinden. Te negen uur was men met het opruimingswerk zoodanig gevorderd, dat het hoofdspoor vrij was.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1