STERKE UITBREIDING VAN NATRIUM-VERLICHTINC. Brand te Utrecht veroorzaakte groot ongerief. Honderd jaar geleden een vernielende water-massa. Thans een vruchtbaar landschap met welvarende boerderijen. Groot aantal wegen staat op het programma. Paniek in gebouw werd voorkomen. Ik ontdek Amerika nrVSPSG 14 MAART 1939 Woensdag 22 Maart is het honderd jaar geleden, dat de Tweede Kamer der Staten Generaal besloot, de groote watermassa, gelegen tusschen de steden Amsterdam, Haarlem en Leiden, droog te leggen. Dit grocite werk, het grootste werk ocdt verricht tot in die jaren, werd opgedragen aan de „Commissie van Beheer en Toe zicht over de droogmaking van het Haarlemmermeer Wie thans over den prachtigen auto snelweg Hoofdstad—Hofstad rijdt door den Haarlemmermeerpolder, ziet links en rechts welvarende vriendelijke, zich nog steeds uit breidende dorpen en buurtschappen temid den van groenende velden. Onmogelijk stelt hij zich voor, dat daar nog geen eeeuw geleden een onstuimige watermassa lag, die onophou delijk groote brokstukken van haar oevers knabbelde en een bedreiging was voor de be volking rondom. Het besluit der regeering beoogde niet het verkrijgen van vruchtbaar bouwland, nog minder de bestrijding van werkloosheid. Het waren de stormen van 29 November en 25 Dec. 1836, die den doorslag gaven. Bij den eersten Westerstorm bezweken de dijken waardoor 4000 HA., land overstroomden en de waterwolf tot aan Amsterdam's poorten vorotwoekerde. Een mand later stormde het uit het N.O. Nog grooter was de aange richte schdae. Meer dan 7000 HA. vruchtbare grond werden onder water gezet en nu was het Leiden, dat in nood verkeerde. De vier meren, het Oude Leidsche Meer, het Oude- meer, het Spieringmeer en het Oude Haarlem mermeer werden tot één groot meer ver- eenigd met een verdubbelde oppervlakte (10000 H.A.) De bekende Noord-Hollandsche water bouw kundige Jan Adriaansz Leeghwater wilde reeds in de 17e eeuw het nier droogleggen met behulp van 160 matei-molens. Zijn plan nen legde hij neer in het Haarlemmermeer- boek, doch financieele en andere zorgen hiel den de regeering ervan terug, deze plannen ten uitvoer te brengen. Bovendien ondervond men veel tegenstand van de stad Leiden, die de plassen in erfpacht had gekregen. De waterbouwkundigen Nic. Sam. Cruquius en Fred. Godard Baron van Lijnden van "Hemmen schreven naast nog een dertiental andere waterbouwkundigen hun plannen als boekwerken over de drooglegging. Bij K.B. van 7 Aug 1837 werd een Staats commissie benoemd, die in November van dat jaar reeds met het eindontwerp klaar was. Jhr. Gevers van Endegeest erkende daarbij openlijk dat de drooglegging uitsluitend defensieve beteekenis had. Toch ondervond men nog veel tegenstand van de zijde der Conservatieven. Ook het Hoogheemraadschap Rijnalnd kantte zich tegen de uitvoering. Bij de wet van 22 Maart 1839 werd de droog making echter toegestaan en opgedragen aan de bovengenoemde Commissie. De eerste spade. Op plechtige wijze werd den 7en Juni 1848 nabij Hillegom de eerste spade in den grond gestoken voor den Ringdijk en de Ring vaart. Drie krachtige Engeilsche machines, genaamd Leeghwater, Cruquius en Lijnden zogen onophoudelijk het water in de Ring vaart en na vier jaren was het meer droog. Door het graven van kavelslooten werd de polder eenigsizins begaanbaar. Daar de diepte van den polder varieert tus schen —3.50 A.P. tot 4.60 A.P. bleven op i enkele plaatsen nog langen tijd plassen, die eerst door een betere verkaveling werden weg gewerkt. Door dit verschil in diepte beneden A.P. werd de bevolking onderscheiden in „hooglanders" en „laaglanders". Baron van Lijnden, die door middel van zes schutsluizen de Haarlemsche wateren wil de inschakelen in het scheepvaartverkeer, ondervond daarbij tegenstand van de groote steden, die slechts drooglegging eischten. Op 3 Augustus werd met den verkoop van gronden begonnen. Had men gemeend per bunder een prijs van f 100 te maken, op den eersten dag werd de gemiddelde prijs f 738. Over het geheel werd de middelprijs f 473. Na elf verkavelingen had de grond een bedrag van f 7.912.400 opgebracht, geteld bij andere voordeelige baten f 9.377.266. De geheele droogmaking had gekost f 13.789.377, waar van f 2.405.433 voor de machines zoodat de ge heele drooglegging het rijk slechts f 4.412.125 heeft gekost. Wel had de Leidsche visscherij een jaar- lijksch voordeel van f 2000 verloren, doch daar stond in 1856 de eerste opbrengst der gewas sen a f 2.000.000 tegenover. Op 7 Juli 1855 werd dezelfde commissie belast met het bestuur der gemeente, terwijl het op 4 Juni 1856 ingestelde polderbestuur den strijd aanging tegen wildernis en water. De grootste pionier, die zijn leven lang werkte voor dezen polder is ongetwijfeld de tweede burgemeester, mr. J. P. van Amers foort. Als zoon van een hoogleeraar stu deerde hij in Amsterdam en bezocht de landbouwhoogeschool te Stuttgart. Daarna kocht hij 114 H.A. bouwland in dezen polder en toonde al spoedig zijn be kwaamheden als landbouwer. Zelf hooglander, bevloeide hij zijn land met hevels, gebruikte het eerst den stoomploeg en werd door talrijke andere zaken een voorbeeld. Hij hield zich aan zijn uitspraak „Goede wegen en markten zijn voorwaarden voor een bloeiend bedrijf". Zelf legde hij een 2 K.M. langen weg aan. Dank zij zijn pogingen werd de heffing van sluisgeld afgeschaft en richtte men in het dorp Sloten een wolmarkt op. Spoedig volgden koeien- en paardenmark ten, schapen- pluimvee en zelfs een landbouw tuigenmarkt. In 1864 trachtte hij gedaan te krijgen dat Haarlemmermeer een spoorweg kreeg. Deze kwam ook, doch pas in 1912 en is sedert twee jaren weer opgeheven. Zijn bedrijf „Badhoeve" werd een model boerderij, die bezocht werd door Prins Jerome Napoleon, den koning van Beieren, den kroonprins en -prinses van Pruisen en door duizenden anderen. Uit dankbaarheid noem de het huidige gemeentebestuur de plaats, waar nog een deel der „Badhoeve" staat. Badhoevedorp en den kronkelenden weg, die door het villadorp loopt, Burgemeester van Amersfoordtlaan. Gezondheidstoestand. Het is begrijpelijk, dat door de vochtigheid en het gebrekkige medische toezicht, in de be ginjaren zich ernstige ziekten voordeden. In 1853 brak een cholera-epidemie uit, die door dokter Bolkestein hardnekkig werd. bestre den. Prof. ter Veen zegt hiervan: „Malaria koortsen konden hier heerschen als in de Pontijnsohe moerassen". Het gevolg was dat het sterftecijfer abnormaal hoog was. Hieraan is het te danken dat de Haarlem mermeer geneeskundig schooltoezicht in stelde 40 jaar eerder dan in de hoofdstad des lands. Uit dit geneeskundig schooltoezicht, waar één dokter een arbeidsveld had van 17.000 H.A., groeide een gezondheidscommissie waar aan dr. W. G. Schreuder, dr. H. D. Nanninga en nog zes personen medewerken. In het afgeloopen jaar werden nog 372 kinderen ge- immuniseerd. In samenwerking met ir. P. K. van Meurs uit De Bilt werden enkele woningen onbewoonbaar verklaard, terwijl nieuwe ge zonde woningen tot op den jongsten dag wor den gebouwd. De toestand is niet meer als voorheen, dat velen uit vrees voor ziekten vluchtten, de Meer is als een gezonde plattelandsgemeente een aantrekkelijk woonoord geworden te midden van rijpend koren. Destijds hebben de besturen van A.N.W.B., K.N.A.C., K.N.M.V. en B.B.N. de aandacht van den minister van waterstaat gevestigd op de gevaarlijke situatie, welke na het vallen van de duisternis op den rijksweg 's-Gravenhage Rotterdam ontstaat. Doordat er geen scheiding tusschen op- en aigaand verkeer op dezen weg is, terwijl ook Kruisend verkeer tusschen de beide parallel wegen plaats heeft, worden telkens gevaar lijke verkeerstoestanden geschapen, welke vooral bij duisternis dikwijls tot ongevallen aanleiding gaven. De voornoemde besturen verzochten den mi nister een spoedige, moderne verlichting van dit voor het verkeer in ons land zoo uiterst langrijke traject te willen bevorderen. Thans is van den minister antwoord ontvangen, dat door en op kosten van het rijk tot het aanbrengen van een natriumverlichting op genoemden weg zal worden overgegaan, voor zoo ver althans met de leveranciers van den electrischen stroom en de beheer ders van een eventueele bestaande ge meentelijke verlichtingen, overeen stemming kan worden verkregen. Onder dezelfde voorwaarden zullen bovendien van een natriumverlichting worden voorzien: Rijksweg no. l, Diemen (Hartsvelderbrug) ^temnes. Lang 26 K.M. Rijksweg no. 5, AmsterdamHaarlem, lang 13 K.M. (thans in proef aanwezig). Rijkswegen nos. 4 en 8, 's-Gravenhage (filmstad)—-Haarlem lang 38 K.M. Rijksweg no. 9, gedeelte Haarlem—Velsen, lang 8 K.M. Rijkswegen nos. 23 en 25, Utrechtde Bilt Zeist lang 7 K.M. Rijksweg no. 35, Hengelo—Enschede lang 7 K.M. Rijksweg no. 4)8, Arnhem—Velp lang 4 K.M. Rijkswegen nos. 27 en 63, Breda—Tilburg lang 19 K.M. gedeelte Driesprong—1Teteringen lang 1 K.M. Rijkswegen nos. 64 en 65, 's-Hertogenbosch Vught—Tilburg lang 19 K.M. Voorts komen de volgende punten van het Rijkswegenplan in verband met hun bijzon deren en voor het verkeer gevaarlijken aard voor verlichting in aanmerking: Rijksweg no. 29, brug en opritten te De venter; Rijksweg no. 12, verkeersplein op de samenkomst van de wegen 2, 12 en 26 ten zuidwesten van Utrecht. Rijksweg no. 4, brug over de noordelijke ringvaart en viaduct over den Spaarnwouder- dwarsweg in den weg door de Haarlemmer meer. Tenslotte zal tevens tot verlichting van Rijksweg Eemnes—Soest^-Amersfoort worden overgegaan, indien de betrokken gemeentebe sturen genegen zijn de helft van de exploi tatiekosten voor hun rekening te nemen. Den geheelen nacht is men te Utrecht nog' bezig geweest met het omver halen van het door brand vernielde waren huis „Galeries Modernes". De aan de goederen aangerichte schade wordt op ruim f 500.000 geschat. Toen de brand uitbrak, bevonden zich onge veer driehonderdvijftig personen in het gebouw, waarvan ongeveer driehonderd leden van het personeel. Op Maandagmorgen is het gewoon lijk niet druk, zoodat zich dan ook niet veel klanten in dg zaak bevonden. Wanneer deze brand, die zich buitengewoon snel ontwikkelde, op Zaterdagavond was uitgebroken, zou het leed niet te overzien zijn geweest. Op dergelijke avon den is het in het warenhuis zoo druk, dat men zich met moeite een weg kan banen tusschen de vex-schillende vakken. Een paniek onder het personeel werd voorko men door het tactische optreden van de diverse afdeelingschefs. Daar de afdeeling bestemd voor de garderobe reeds spoedig ontoegankelijk werd door den verstikkenden rook, en later door het snel uitbreidende vuur, moest veel van het per soneel het warenhuis verlaten zonder hun jas of hoed. Zij grepen zooveel mogelijk de aanwe zige confectiej assen en verlieten daarmede het brandende gebouw. De afdeelingchefs hielden de verkoopsters van de aanvankelijk niet be dreigde deelen bij hun vakken, zoodat de anderen in groepen van dertig het warenhuis op gemak kelijke wijze konden verlaten, waarbij niet eens gebruik behoefde te worden gemaakt van de nooduitgangen. In het postkantoor aan de over zijde van de Oude Gracht werd daarna terstond appèl gehouden, waarbij bleek, dat niemand ont brak. Den geheelen dag heeft het vuur nog in het warenhuis gewoed. De geweldige vuurzee vorm de een ernstige bedreiging voor de in de nabij heid gelegen panden. Om overslaan te voorko men, waren de gevels van de firma Dyckhoff en magazijn „Nederland" aan de overzijde van de Viestraat voortdurend nat gehouden. Dit voor kwam evenwel niet, dat vele spiegelruiten toch bezweken, tengevolge van de intense hitte, welke het vuur verspreidde. Zelfs het aan de overzijde van de Oude Gracht, op zeker zestig meter af stand gelegen postkantoor, moest aan de West zijde worden nat gehouden, daar brandende stukken van het warenhuis door den wind wer den opgenomen en aan dien kant op het post kantoor neervielen. De bouwpolitie stelde laat in den middag een onderzoek in naar den toestand van de nog over eind staande muren. Zij kwam hierbij tot de conclusie, dat de ontstane situatie hoogst gevaar lijk was. De directie van de „Galeries Moder nes" werd daarom medegedeeld, dat de overeind staande deelen dienden te worden gesloopt. De directie gaf hierop orders aan den aan nemer, die zich thans bij den nieuwbouw, waar mede hij reeds eenigen tijd bezig was, ernstig ge handicapt ziet. Het slooperswerk zal geruimen tijd in beslag nemen. Een speciale verlichting met schijnwerpers werd nog voor de duisternis viel, aangebracht, zoodat den geheelen nacht kon worden doorge werkt met het omver halen der muren. De hechte constructie dezer muren leverde evenwel groote moeilijkheden op en ook was de situatie voor de werklieden uiterst gevaarlijk, zoodat met de grootste voorzichtigheid te werk gegaan moest worden. Op het oogenblik biedt de Lange Viestraat en omgeving een troosteloozen aanblik en de eerst zoo levendige winkelstraat heeft een volkomen gewijzigd aspect gekregen, waarin voorloopig wel geen verandering zal ko men, totdat de nieuwbouw tot stand zal zijn gebracht. Omtrent de oorzaak van dezen grooten brand valt momenteel nog niets met ze kerheid te zeggen. Men denkt aan kort sluiting, maar het is ook mogelijk dat vonken van een steekvlam waarmede men werkte bij den nieuwbouw aan de achterzijde van het warenhuis dezen brand hebben veroorzaakt. De Zeister tram, welke door de Lange Vie straat rijdt en welke aanvankelijk door den brand niet kon rijden, heeft later op den dag een re geling gemaakt, dat de reizigers met autobussen door de stad naar het Centraal Station werden vervoerd. De directie van het warenhuis zal heden in vergadering met de hoofddirectie bijeenkomen om den huidigen toestand onder de oogen te zien en te bespreken, welke maatregelen die nen te worden getroffen ten opzichte van het winkelbedrijf, alsmede voor het uitgebreide per soneel, dat althans voorloopig een gedwongen rustperiode zal moeten doormaken. Het gebouw, dat thans is afgebrand stond in de oude rooilijn van de Lange Viestraat. Enkele jaren geleden werd besloten tot verbreeding van deze straat over te gaan, waartoe de perceelen aan de Zuid-zijde, waar ook de Galeries Mo dernes was gevestigd, moesten worden verwij derd. Met de verschillende eigenaars der aan die zijde liggende zaken was de gemeente tot over eenstemming gekomen, maar met de „Galeries Modernes", die op den hoek ViestraatOude Gracht waren gelegen was het niet zoo gemak kelijk tot overeenstemming te komen. Na een langdurige procedure was een aankoopbedrag vastgesteld, dat hooger was dan het door de ge meente Utrecht gebodene, doch lager dan het geëischte bedrag. Een interessante kwestie is, of .de maatschap pij, welke het warenhuis exploiteert en reeds meerdere tonnen gouds voor het te onteigenen pand heeft ontvangen, thans ook nog het volle bedrag der verzekeringspenningen zal krijgen. H. M. de Koningin keerl naar ons land terug. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin Dinsdagavond uit Spiesz naar Nederland vertrekken. Zij zal Woensdagochtend te 's-Gravenhage aankomen. Arnhem neemt waterleidingbedrijf over. B. en W. van Arnhem hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend om te be sluiten tot het overnemen van de bezittingen en het materiaal van de N.V. Arnhemsche Waterleiding Maatschappij tegen een vergoe ding van f 980.252 vermeerderd met 'n bedrag van naar schatting f 60.000, wegens de in de jaren 1938 en 1939 gemaakte en te maken uitbreidingen en aanvullingen van het be drijf. En word New-Yorker. Heusch, ik word New-Yorker. Na drie weken in New-York word ik New- Yorker. Ik stap op de bus en ik duw mijn „dime" in het gleufje van den knipper van den conduc teur en ik hoor „ting" uit den knipper komen en verbaas mij niet. Ik stap in de bus en gooi mijn nickel in de glazen nickelpot van den chauffeur en wacht niet meer op een kaartje. Er zijn hier geen kaart jes en geen controleurs met groote snorren en strenge oogen. Ilc loop den underground binnen en steek mijn nickel in den gleuf van het tourniquet en loop door het draaiding heen en ik weet, zonder ver bazing, dat ik nu een uur, of een dag lang mag reizen onder deze stad, die zoo hoog en zoo diep en zoo groot is als geen andere stad ter wereld. Ik kom bij de Chineezen en ik zie Chineesche gezichten en uithangborden en ik kom bij de negers en zie hun armoede en hoor hun zingen en het klagen van hun bronstige saxophonen. En bij de Grieken zie ik allemaal Grieksche letters en ik denk aan mijn oude, kleine gymnasium in een .Brabantsche provinciestad en verheug mij er over dat ik zes jaai lang Homerus en De mosthenes en Lysias en de onregelmatige werk woorden heb geleerd om deze winkelopschrif ten te kunnen lezen. En ik loop bij de Polen rond en bij de Ar meniërs, in de Joodsche buurt en in de Turk- sche straten, en toch ook wel bij de Amerika nen en denk dat de Wagenstraat, en het Tour- nooiveld en de Laan Copes, waar de keurige menschen wonen, heel ver weg zijn en dat dit dichtbij en gewoon is. Ik koop een Amerikaansche krant op Zater dagavond en weet dat ik die tweehonderd groote bladzijden toch nooit zal doorkomen. Maar het is gewoon. En m'n schoenen laten poetsen op .een straat hoek is gewoon. En zooveel wat drie weken geleden ongewoon was, dat is nu het gewoonste op aarde: dat voor vier van de tien winkels een meneer met een bord op z'n buik rondloopt om het verzoek deze zaak te boycotten omdat zij unfair jegens hem was, is gewoon; en om zestig verdiepingen naar de hoogte te suizen om daar drie maal zoo hoog als de Dom van Utrecht een kopje thee te drinken is gewoon. En om den kantoorjongen tegen den baas „hello, Bill" te hooren zeggen en om als je drie pakjes cigaretten koopt daar drie doosjes lucifers bij te krijgen en om bij den drogist aan de toonbank ijs te eten en bij den apotheker met 'n onhanteerbare double-decker- sandwich te manoeuvreeren; en om in een flatje van vier kamers te komen, waar ze 3000 dollar huur voor betalen, dat is gewoon, dood gewoon, New-Yorksch gewoon. Ook dat ik 's avonds om tien uur doodmoe van deze daverende stad onder de wol kruip. En dat acht van de tien liftjongens in mijn appartment-building rechten en philosophie studeeren. Eh dat een officier van justitie, omdat-ie een deugniet-van-een-politicus achter de tralies heeft gewerkt, zijn kans op het presidentschap der Vereenigde Staten ziet stijgen. En dat een klein hotel hier 500 kamers heeft. En een groot hotel drieduizend. En dat niemand in een restaurant hier iets anders dan ijswater drinkt. En dat de Radio-City bioscoop zevenduizend plaatsen heeft. Dat er hier vijfhonderd en zestig kerkgenoot schappen zijn en achthonderd schouwburgen. En dat een meneer mij vroeg of Holland on geveer zoo groot was als Ellis-eiland. En dat de dames hier op straat rooken. En dat de heeren hier in hun hemdsmouwen zitten. En dat ilc, wanneer de brievenbus aan den overkant opgepropt vol is, de envelop met dit stukje rustig er bovenop kan leggen. Dat is allemaal gewoon. Dat zie ilc niet meer en dat verbaast mij niet meer. Maar dat er nu al die drie weken van al die bijna-acht-millioen menschen er niet een is ge weest, die „Ha, die Dinges" tegen me gezegd heeft en dat ik al die drie weken nergens met een stelletje brave lenapen in een gezellig kroeg je een slappe catz kon gaan drinken en dat ik in al die drie weken voor niemand mijn hoed heb afgenomen .Nee. Maar dat zal over drie maal drie weken ook wel gewoon zijn. Mr. E. ELLAS. Het blusschingswerk van het warenhuis „Galeries Modernes" aan de Oude Grachtzijde. Griep, Kou, Pijn. hêipeiThi^ altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt* Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Cachets, genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct, Doos50c6 (Adv. Ingez. Med.) Levenslang geëischt. Tegen mijnwerker die zijn vrouw doodde. In den nacht van 27 op 28 September van het vorig jaar heeft zich in de woning van den 26-jarigen mijnwerker W. J. G. te Kerk- rade een vreeselijk drama afgspeeld. De mijn werker heeft des nachts zijn vrouw van het leven beroofd door haar te wurgen, haar met petroleum te overgieten en deze in brand te steken. De rechtbank te Maastricht veroor deelde den verdachte, wegens doodslag en brandstichting tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. Tegen dit vonnis toekenden zoowel de of ficier van justitie als de verdachte hooger beroep aan. Maandag diende deze zaak voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch. G. ontkende zijn vrouw te hebben gewurgd en den brand te hebben gesticht. In deze zaalc werden acht getuigen gehoord onder wie de ouders van het slachtoffer, als mede de deskundige dr. van Waegeningh uit Maastricht. De advocaat-generaal, mr. W. Massink, eischte een levenslange gevangenisstraf. Binnenkort vrije toegang op alle stations De kans bestaat, dat met ingang van 15 Mei a.s., datum van ingang der nieuwe zomer dienstregeling, de kaartjescontrole voor in gaande reizigers op alle Nederlandsche sta tions vervalt. De directie der Nederlandsche Spoorwegen zal deze mogelijkheid, volgens de Tel. onder zoeken onmiddelijk na afloop van de proef neming te Utrecht. Deze duurt nog tot na de aan den gang zijnde Jaarbeurs (14—23 Maart), zoodat de directie op de hoogte is hoe het systeem functionneert Wj groote drukte

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7