IJmuider Courant Duitsche troepen Tsjechisch gebied binnen zou Duitsche hulp hebben ingeroepen Bezetting nauwkeurig voorbereid BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN REX theater Vreemde Gebeurtenissen. Voorposten reeds te Praag aangekomen Tijdens gesprek met Hacha reeds troepen binnengerukt H.V. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF BELGISCHE ELFTAL SAMENGESTELD. PROCLAMATIE VAN HITLER. 24eJAAR£A^£j£=IIi laarta* Co-er. M-ueheppO eer». 41SCm- - *T,. Croote Booletrsat 93. Td. 107» Bnr"° ,Jm,lide' flurfrP1* noeBier!aao 42, IJmoiden, T S301. 310791' A"e fe.,leloo* opgenomen u. d. r -—CwraP'- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Roofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 15 MAART '39 Abonnementen per week f0.12l/j, per maand fO.S2'/2« Per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. «EDEN en morgen veldslag in new-york. De Barones en de Butler (Adv. ingez. Med.) nnnieuw staat de wereld verbaasd over pmde gebeurtenissen in Centra al-Europa, ThPt dan ditmaal gelukkig zonder oorlogs- 1 Lm voor dit deel der wereld. L de afscheiding van het Sudeten-Duitsche hi van Tsjecho-Slowaldje en de verdere het gebied der republiek toegepaste be- leiïngen, die in het najaar voltrokken wer- Z was het wel steeds duidelijker geworden dat Praag zich in allerlei naar Berlijn's wen- fhen te gedragen had. Deze Duitsche invloed !n de centrale Tsjecho-Slowaaksche regeering «chijnt voor Berlijn evenwel nog geen vol doende machtspositie beteekend te hebben. Uit. de jongste beschuldigingen van de Duit se pers aan het adres der Tsjechen zou men moeten opmaken dat dezen het welslagen van hun federatieve samenwerking met de Slo- waken onmogelijk hebben gemaakt. Niette min heeft men gisteren, nadat de Slowaaksche Landdag te Bratislava de onafhankelijkheid van Slowakije reeds had uitgeroepen, den president van Tsjecho-Slowakije dr. Hacha en den minister van Buitenlandsche Zaken Chvalkowski met militaire eerbewijzen te Ber- hjn ontvangen. Deze beide heeren inspecteer den een eerewacht alvorens zij door Hitier en Von Ribbentrop ontvangen werden. Na een nachtelijke conferentie onderteekende het viertal een overeenkomst waarin Hacha ver klaart dat hij, om tot definitieve pacificatie van Tsjecho-Slowakijke te komen, het lot van het Tsjechische volk en land in vol vertrou wen in handen van den Führer legt. Waarop deze, dit besluit aanvaardend, besloten heeft het Tsjechische volk onder zijn bescherming te nemen. De autonome ontwikkeling van het land (heeft hij gezegd) zal volgens het ka rakter des lands verzekerd worden. Daarop zijn vanmorgen de Duitsche troepen niet alleen Slowakije maar ook Tsjechië (zoo als dat nu ineens heet) binnengetrokken. Zij hebben Praag bezet. Zij hebben het Tsjechi sche leger ontwapend. Zij hebben bevolen dat ieder zich koest moest houden en tot dusver is dat geschied. Verzet zou trouwens niets meer baten. Ook hebben de Duitschers ervoor gezorgd dat de tremen bleven loopen en alle openbare diensten hun taak bleven vervullen. Een waarschuwing aan het adres der em ployés is blijkbaar daarvoor voldoende geweest. De bezetting van Tsjecho-Slowakije verloopt dus even vlot en zonder slag of stoot als die van Oostenrijk, nu ruim een jaar geleden. Al leen kwam die bezetting pas na een krachtige poging-tot-verzet van den Oostenrijkschen premier, dr. Kurt Schuschnigg, die nog steeds in een Weensch hotel gevangen wordt gehou den. Schuschnigg verzette zich tot het laatst en poogde een volksstemming te doen houden om de Oostenrijkers over hun eigen lot te la ten beslissen. Het kwam zoover niet; Hitier be zette Oostenrijk. De Tsjecho-Slowaaksche president Hacha en zijn medewerker Chvalkowski zijn geen Schuschniggs. Zij zijn naar Berlijn gereisd, hebben een eerewacht geïnspecteerd en hun land uitgeleverd, hetgeen ongetwijfeld als een merkwaardigheid in de historie geboekt zal worden, misschien zelfs met hun namen erbij. Dat hebben zij dan nu bereikt. Intusschen is het nog onzeker wat het toe komstig lot van Tjechië en Slowakije zal zijn. Zullen de beide staatjes inderdaad „autonoom' blijven (onder Duitsch protectoraat) of zullen zij binnenkort toch nog bij het Derde Rijk worden ingelijfd? Het laatste ziet er nog iteeds onwaarschijnlijk uit, omdat de Duitsche regeering daarmede een uitgesproken niet- Duitsche bevolking van vele millioenen, behoo- rend tot een heel ander ras, binnen haar gren zen zou halen. Overigens haalt zij, zelf in nij pende economische moeilijkheden verkeerend, zich met dit „protectoraat" een zware nieu wen last op den hals. Het is nog geenszins dui delijk hoe daaraan ontkomen zou kunnen worden. Intusschen is er een conflict ontstaan in de lubkarpathische Oekraine, het Oostelijkste deel van Tsjecho-Slowakije, waar de bevol- ng die zich ook autonoom schijnt te voe len - aan het vechten is geraakt met de Hon garen, die er gisteren al een reeks dorpen had- en bezet. De subkarpathische Oekrainers heb- n om Hitler's bescherming gevraagd en een piment gemotoriseerde troepen is al onder- g. Er was vanmorgen een bericht dat uitschland wellicht geen bezwaar meer zou a en tegen de nabuurschap waarop Polen en ongarije onderling zoo gesteld zijn. Maar op 1 oogenbük is die zaak blijkbaar nog geens zins beslist. enrrkan dlls nu met Tsjechië, Slowakije thi vfik 6r b^V0€Sen: °°k met de subkarpa- kis!+ l°ekraine aahvangen wat hij ver- ^geland en Frankrijk zullen daar ze BERLIJN, 15 Maart (D. N. B.-A. N. P.) Het opperbevel van het Duitsche leger heeft medegedeeld, dat de Duitsche troepen onder commando van den generaal der infanterie Blaskowitz en den generaal der infanterie List vanochtend om 6 uur de Duitsch-Tsjechische grens hebben overschreden en zich op marseli bevinden naar het voor heden gestelde doel in Bohemen en Moravië. Reeds gisteravond hebben afdeelingen van het leger en van de „Leibstandarte Adolf Hitler" Moravisch Ostrau en Witkowitz bezet. Escadrilles van de Duitsche luchtmacht onder leiding van de generaals der vliegers Kesselring en Sperrle en luitenant- generaal Löhr, zijn tegelijkertijd de grens gepasseerd. Uit betrouwbare bron verneemt Havas dat de hoofdmacht der Duitsche troepen zich nog slechts op enkele kilometers afstand van Praag bevindt. Reeds hebben de voorposten ver schillende openbare gebouwen in Praag bezet, o.a. het ministerie van P. T. T. Incidenten deden zich niet voor. ker in berusten en alleen in het gebeurde een reden zien om hun bewapeningstempo maar weer wat extra te versnellen. Degenen die zich over deze afzijdigheid ver bazen doen dat zeer ten onrechte. Br is niets verwonderlijks aan. De collectieve veiligheid, voorzoover ooit als werkelijkheid aanvaard, is door alle staten losgelaten. Ook de kleine sta ten hebben zich eraan onttrokken. De Volken bond is, politiek gesproken, dood. Dat is geen leege frase! Dat beteekent dat wij in Europa teruggekeerd zijn naar de oude toestanden van voor den Volkenbond, waarbij internatio nale anarchie heerscht, iedere staat alleen en uitsluitend zijn eigenbelang dient en als hij een ander te hulp zou schieten dat alleen zou doen omdat zijn eigenbelang in gevaar zou komen als die ander bezweek. Vandaar de as RomeBerlijn, vandaar ook de Britsch-Fran- sche samenwerking. Die rusten niet op sym pathie of vriendschap maar op welbegrepen eigenbelang. Een staat is geen mensch, behept met nobele gevoelens nevens zijn minder goede eigenschappen! Het is een instituut tot het bevorderen van eigenbelang. Men heeft ge tracht er een nobeler strekking aan te ver binden, maar dat is mislukt. Voorloopig totaal mislukt. Europa is teruggezakt naar het „ieder voor zich" van de vorige eeuw. Vele menschen schijnen dat nog niet te beseffen en denken nog in Volkenbondsbegrippen. Dat Engeland en Frankrijk nalaten de Tsje chen te helpen beteekent overigens dat hier geen Europeesche oorlog uit ontstaat. Laat ons gerust zeggen: God zij dank.En dat zij niet hel pen kan men hun regeeringen nauwelijks aan rekenen, want die vertegenwoordigen den wil hunner volken en noch de Engelschen, noch de Franschen zullen er iets voor voelen in den oorlog te gaan terwille van de onafhankelijk heid van de Tsjechen. Dit overpeinzend kan men de vraag stellen of de Hollanders ertoe bereid zouden zijn, zelfs als zij een machtig volk waren. Ik geloof zeker dat het antwoord ontkennend moet luiden. Een andere kwestie is natuurlijk, dat een in den Volkenbond ver- eenigde, eendrachtig handelende macht van alle-staten-behalve-één-overtreder had kun nen optreden als die bestond. Maar die be staat niet. In de huidige omstandigheden kan het derhalve niet anders loopen dan het doet. Engeland en Frankrijk laten Centraal-Europa aan de Duitschers over. Zouden zij andere kleine staten in zoo'n geval helpen? Ja als dat in hun eigen belang zou zijn. Zoo is het vroeger altijd geweest en zoo is het nu opnieuw. Het Volkenbonds intermezzo is voorbij, de oude toestanden zijn weergekeerd R. P. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart neg te verschijnen nummers gratis. Bezetting nauwkeurig voorbereid. Te zeven minuten over zes van ochtend zoo meldt Reuter uit Ber lijn heeft minister Goebbels dooi de radio bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen Tsjechisch gebied waren binnengerukt en hij spoorde de bevolking aan de vlag uit te ste ken. De bezetting geschiedde op de mi nuut, alles was nauwkeurig voorbe reid en men wachtte slechts op het bevel van den Führer. Thans wordt toegegeven, dat de bevelen reeds waren gegeven voor Hacha te Berlijn was gekomen, hoewel dit eerst werd tegengesproken, terwijl Hacha nog met Hitier sprak stonden de Duitsche troe pen reeds 20 K.M. op Tsjechisch ge bied. Officieel werd medegedeeld dat Bohè- men en Moravië verboden land zijn. Niemand mag het door de Duitsche troepen bezette gebied binnengaan of het verlaten. Het geheele gebied ten Westen van de lijn Bratislava MoravischOstrau is voor gevaarlijk gebied verklaard en alle vliegtuigen zijn gewaarschuwd. De Duitsche radio noemt het Tsjechische gebied thans „Tsjechei". Geen tegenstand aan de Duitsche troepen. Vannacht te drie uur is een buitengewone ministerraad te Praag bijeengekomen om te wachten op berichten uit Berlijn. De woordvoerder van de regeering verklaar de, later met tranen in de oogen den corres pondent van Reuter, dat de Duitsche troepen te zes uur in den ochtend het Tsjechische ge bied zouden binnenrukken en het Tsjechische leger zouden ontwapenen. Even later werd door middel van de Tsjechische radio een beroep gedaan op het leger geen tegenstand te bie den aan de Duitsche troepen en de wapens kalm over te geven. Deze op roep werd ieder kwartier herhaald. Kalmte te Praag. PRAAG, 15 Maart (Havas) Van ochtend vroeg vernam de bevolking van Praag met verbazing de berich ten welke door middel van de radio werden medegedeeld. De geheele stad was kalm en men maakte zich gereed naar de binnenrukkende Duitsche troepen te gaan kijken. Op de hoeken der straten stonden groepjes menschen de gebeurtenissen te bespreken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag: Men wijst er hier op, dat de grensover schrijding door het Duitsche leger overal rus tig verloopen is en dat nergens incidenten zijn voorgevallen. De Tsjechische radiozender in Melnik zendt reeds oproepen in het Duitsch uit. De luidsprekers in de straten van Praag manen de bevolking tot kalmte en verzoe ken tevens de bevelen der Rijksduitsche autoriteiten na te komen. De Duitsche stu denten hebben zich verzameld in de voorste den van Praag om de Duitsche troepen te ontvangen. Radiozender van Praag heeft Tsjechen verzocht de voorbereidingen der Duitsche staatsburgers voor de begroeting der Duitsche troepen niet te storen. In geen ge val mogen hakenkruisvlaggen worden afge rukt. Het ministerie van handel heeft be kend gemaakt, dat in de fabrieken en werk plaatsen het werk moet doorgaan. De scholen moeten geopend blijven, de treinen moeten loopen en de post moet functioneeren, anders worden de beambten persoonlijk ter verant woording geroepen. (Voor verdere 'berichten omtrent de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije zie men pag. Buitenland). Duitsche gemotoriseerde infanterie reeds onderweg Te Berlijn wordt van welingelichte zijde te Chust vernomen, dat het niet juist is, dat Hongaarsche troepen het plaatsje Svalava hebben bezet. De Karpathische Oekraïne beschouwt zich als een zelfstandige staat en heeft Duitschland verzocht onmiddellijk in te grijpen om zijn onafhankelijkheid te doen eerbiedigen. Een Oekraïnsch leger is gevormd uit de Oekraïnsche soldaten van het Tsjechische leger, tezamen met de Oekraïnsche militaire organisatie Sitch. De gevechten tusschen Oekraïners en de Hongaren duren voort. In Oekraïnsche kringen te Berlijn geeft men te kennen, dat men vertrouwt op de hulp van Duitschland. Vanochtend is een regiment gemotoriseerde Duitsche infanterie Zlina in het Noorden van Slowakije gepasseerd, op weg naar Neutie- schenPresov, het grensstation van Slowakije op den weg naar de Sub-Karpathische Oekraïne. BRATISLAVA, 15 Maart (Havas-A.N.P.) De Hongaarsche troepen gaan voort met de bezet ting van de Sub-Karpathische Oekraïne. Op het oogenblik bevinden zij zich in de La tor ica-vallei. In antwoord op het telegram, dat de minister president van de Sub-Karpathische Oekraïne (Roethenië), mgr. Wolosjin, gisteren aan Hitier heeft gezonden, zijn Duitsche troepen naar de Sub-Karpathische Oekraïne gezonden. De minister-president van Slowakije, mgr. Tisso, heeft de Slowaaksche autoriteiten op dracht gegeven den doortocht van de Duitsche troepen te vergemakkelijken. Mobilisatie in Slowakije De Slowaaksche minister-president Tisso heeft de mobilisatie gelast van vijf lichtingen van de reserve der Hlinka- garde, ter verzekering van de veiligheid der Slowaaksche grenzen. Deze maatregel was noodig. aange zien de Hongaarsche troepen, die de Sub-Karpathische Oekraïne bezetten, de grens van Slowakije bij Sobrance heb ben overschreden. NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. lngez. Med.) Voor den voetbalwedstrijd tegen Nederland. Het Belgische elftal, clat Zondag 19 Maart te Antwerpen tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Daring, Brussel). Achter: Paverick (Antwerp F.C.), en Van Calenberg (S.C. Anderlecht). Midden: Van Alphen (Beerschot A.C.), Stiinen (Olympic Charleroi) en Paul Henry (Daring Brussel). Vóór: Fiévez (White Star)Voorhoof (Lierschc S.K.), Capelle (Standard Luik), Braine (Beerschot A. C.) en Isemborghs (Beerschot A.C.) Reserves: Doel: Deraedt (Gantoise), achter: Homble (Olympic Charleroi), mid den: Ceuleers (Beerschot A. C.), vóór: Lamoot (Olympic Charleroi). Buyle, die de linksbuitenplaats zou be zetten, is wegens gezondheidsredenen Zondag verhinderd uit te komen. BERLIJN, 15 Maart (D.N.B.) De Führer heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Aan het Duitsche volk. Nadat eerst voor eenige maanden Duitsch land gedwongen is geweest zijn, in aaneenge sloten nederzettingen wonende volksgenooten in bescherming te nemen tegen de niet te dragen terreur van het regiem in Tsjecho Slowakije, hebben zich in de laatste weken wederom dergelijke verschijnselen voorge daan. Dit moest in een gebied, waar zooveel nationaliteiten naast elkander leven, tot on dragelijke toestanden leiden. Als reactie op deze nieuwe aanvallen op de vrijheid en het leven van volksgroepen, heb ben zich deze van Praag losgemaakt. Hier mede heeft Tsjecho Slowakije opgehouden te bestaan. Sedert Zondag hebben zich op vele plaat sen woeste uitspattingen voorgedaan waaraan wederom talrijke Duitschers ten offer vielen. Van uur tot uur neemt het geroep om hulp van de vervolgden toe. Uit de volkrijke Duit sche taaleilanden, welke door de grootmoe digheid van Duitschland in de afgeloopen herfst bij Tsjecho Slowakije zijn gebleven, komt wederom een stroom van vluchtelingen, die have en goed hebben achtergelaten, naar Duitschland. Een voortduren van dezen toe stand moet leiden tot een verstoring van de laatste orde, welke nog in dit gebied, waarin Duitschland een levensbelang stelt en dat zelfs meer dan duizend jaar deel heeft uitgemaakt van het Duitsche rijk, heerscht. Teneinde nu definitief een einde te maken aan deze bedreiging van den vrede en goede voorwaarde te scheppen voor de nieuwe orde in dit gebied heb ik besloten vandaag Duit sche troepen te laten binnenrukken in Bohe men en Moravië. Zij zullen de terroristische benden en de Tsjechische strijdkrachten, welke hen beschermen ontwapenen, het leven van alle bedreigden beschermen en de grond slagen leggen voor het invoeren van een doel treffende regeling, welke recht zsi doen aan de geschiedenis van duizend jaar en de prac- tische nooden van het Duitsche en Tsjechi sche volk." Berlijn-, 15 Maart 1939. w.g. Adolf Hitier; -

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1