IJmuider Courant Hmm's Radio Kooi nam in Februari sterk af. DE DUITSCHE INTOCHT IN PRAAG. verpakte KOFFIE en THEE DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Werkloosheid Gemeenteontvanger van Doornspijk weer in arrest. Tekort in gemeentekas veel grooter dan 130.000. De Memel-Duitschers roeren z ich. Laurel en Hardy Babymaskers. Arbitrale uitspraak Poolsch-Hongaarsche grens verwezenlijkt. 24e iaARGANG NO. 115 Uitgave i ^„renB Coster. Maa.schappO •oor" Courant Uigaven en 41gem. -NV Groote Houtstraat 93. nyohkenj N- TpL 10724. Bureau IJmuider '""'Tueno'®"1''" 42- Umuiden. Co°"° «01 P»«P"> 31079L Alle Telefoo" 3JU1' Adverlentiest opgegeven voor dit blad. jforden kosteloos opgenomen in de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 16 MAART '39 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, fv uico per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeel! ngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. (Adv. ingez. Med.) ji-prteur van den rijksdienst der werkloos- i. a6 Pi-zekering en arbeidsbemiddeling deelt dp dat blijkens door het Centraal Bureau m8o, 'dp statistiek verstrekte voorloopige gege- Vpns in de week 20 t/m. 25 Februari 1939 bij Icohsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 576.073 personen (waaron der 75.561 landarbeiders). Van de 500 512 verzekerden, buiten de land- «rhPiders was het werkloosheidspercentage 24,6 JJa de vorige verslagweek, 6 t/m 11 Februari 1939 was dit percentage 27,2). Van de 576.073 verzekerden, met inbegrip van a» landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 23.8 (vorige verslagweek 27,0). In de overeenkomstige verslagweek van Fe bruari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt rtusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing TM? 27 6at(33,7), 1933 33,4 (33,7), 1934 26,9 /2 1935 32,6 (34,6), 1936 33,3 (35,4), 1937 29 4 30,9), 1938 27,8 28,8), 193 9 23,8 24,6) Op 25 Februari 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 395 782 werkzoekenden, waarvan er 377.609 werkloos waren (nl. 362.995 mannen en 14.614 vrouwen). Blijkens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steun verlening bedroeg op 25 Februari 1939 het aan- tai tewerkgestelde werkloozen 72.430 en het aantal gesteunde werkloozen 151.787, tezamen 224.217 verzorgden. Het verschil tusschen het aantal bij de orga nen der arbeidsbemiddeling ingeschreven werk loozen en het aantal personen, door verzekering, steun en werkverschaffing geholpen- wordt mede hierdoor verklaard, dat onder het aantal ver zorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet wor den medegeteld: dezen zijn echter wel als werk zoekenden bij een arbeidsbeurs ingeschreven. Ook fouten in administratie der boerenleenbank Woensdag heeft de raad der gemeente Doornspijk, onder voorzitterschap van den burgemeester den heer u. de Vries, in het openbaar vergaderd. Als het belangrijkste punt stond op de agenda de benoeming van een tijdelijk ont vanger, in verband met de gepleegde malver saties. waarbij o.m. de gemeente-ontvanger de heer P. betrokken zou zijn. Op herhaaldelijk aandringen van eenige raadsleden gaf de voorzitter eenige inlichtin gen over deze kwestie. Spreker liet uitkomen, dat er wel ernstig is gefraudeerd. Eenige beambten der gemeente hebben zich ernstig misdragen. „Het duizelt mij van de cijfers in dit geval", zeide spr. Dinsdag zijn er weer nieuwe tekorten ontdekt. Het feit is zeer ernstig en het is heel goed mo gelijk, dat er nog meer narigheid zal volgen. Verder wilde de voorzitter zich over deze kwestie niet uitlaten, daar het in het belang van het onderzoek niet gewenscht is. Wij moeten rustig afwachten, aldus spr., tot het rapport over het onderzoek naar de tekorten is opgesteld. Er is zoo geraffineerd gewerkt, dat de verificateurs veel tijd noodig zullen hebben om de zaak te onderzoeken. De stemmen staakten over het verleenen van ontslag van den ontvanger. Er werd toen met zeven tegen één stem besloten, de schorsing van den gemeente ontvanger te continueeren. Verder werd hier na een tijdelijk ontvanger benoemd en tevens een tijdelijke secretaris aangewezen. Naar wij verder nog vernemen hebben verificateurs aan bevoegde personen medegedeeld, dat het te kort reeds meer dan 160.000 gulden bedraagt. De gemeente-ontvanger die na zijn arres tatie vrijwel onmiddellijk in vrijheid werd ge steld. is thans opnieuw gearresteerd en naar Zwolle overgebracht. Deze arrestatie zou in verband staan met harnekkige geruchten, dat alsnog fouten in de boekhouding der boerenleenbank, waarvan de gearresteerde kassier was, zijn ontdekt. Machtsvertoon verwekte de verontwaardiging der Tsjechen. Discipline bleef over het algemeen gehandhaafd. Havas meldt uit Praag 15 Maart: Gedurende twee uur trokken de ge motoriseerde Duitsche troepen door de twee voornaamste straten van Praag. De troepen waren gekleed in veldtenue. Alle gemotoriseerde wapens waren ver tegenwoordigd. Men zag zware automitrailleurs van het le ger, zware mitrailleurs, lichte mitrailleurs, auto's voor verbinding en voor het commando voor of ficieren, motoren met zijspan voorzien van mi trailleurs en machinegeweren, vrachtwagens voor troepentransport, vrachtwagens gewapend met zware luchtafweermitrailleurs, rijdende keukens etc. motorrijders in oliejassen met ge weren en gasmaskers, wielrijders zonder jas met schop en houweel en machinegeweer. De menigte keek zichtbaar veront waardigd naar dit krachtvertoon. Her haaldelijk werden de Duitschers uitge floten en uitgejoeld. De Tsjechische po litie kwam tusschenbcide. Er hebben zich echter geen ernstige incidenten voorgedaan. De Duitsche troepen reden bij hun intocht aan de rechterzijde van den weg. De Tsjechische ra dio-omroep had de automobilisten hiervoor ge waarschuwd, aangezien men tot nu toe in Tsje- cho Slowakije links hield. Een honderdtal vrachtauto's, waarmede sol daten naar Praag zijn vervoerd, keerden terug naar Duitschland vermoedelijk om nieuwe troe pen te halen. Op het Wenceslaus-plein was het ver keer vrijwel gestremd. Sterke afdeelin- gen Tsjechische politie waren op de hoeken opgesteld en op het plein stond een zwijgende menigte. Het radiostation van Praag, dat in handen van de Duit schers was, zond het Deutschlandlied en het Horst Wessellied uit. Van Vrijdag a.s. Heinz Rühmann in De fhadei Ecktyenaai De grootste lachfilm van 1939 (ACLv Lngez. Mea.j Oosterduinplêin ook voor Stofmdfm De nieuwste WALDORP 9 Stofzuiger schitterende uitvoering enorme zuigkracht slechts f 58.00 Stofzuigers v.a. 20.50 (Adv. lngez. Med.) Voortdurend werd de bevolking door middel van de radio aangespoord de kalmte te bewaren en te waken over woorden en daden. „Een en kel woord kan onheil veroorzaken en het be staan van het land bedreigen." Ook werd de be volking aangespoord geen levensmiddelen te hamsteren, aangezien er voorraad genoeg is. De generale staf heeft zijn intrek genomen in hotel St. Wenceslaus. Voor de deur staan twee gewapende schildwachten op post. Tegenover het hotel is de taxistandplaats naar elders over gebracht, daarvoor in de plaats staan nu een reeks pantserauto's en auto's met mitrailleurs, die bewaakt worden door een schildwacht met het geweer op den schouder. Sommige Tsjechen hebben een groot lint in de Tsjechische kleuren in het knoopsgat ge stoken. Over het algemeen neemt de menigte de discipline in acht. Soms echter kunnen vrou wen haar verontwaardiging niet onderdrukken. De ordebewaking wordt verzorgd door Tsjechi sche politie te voet, te paard en auto's. De Duit sche politie is in handen van de S.S., welker generale staf in een ander hotel in de stad ver blijf houdt. Tenslotte trekt een patrouille Duit sche auto's gewapend met lichte mitrailleurs op een drievoet door de stad. De mitrailleurs zijn gewapend. De patronenband is op zijn plaats aangebracht en de dienstdoende soldaat houdt de vinger aan den trekker. Een Tsjechisch sol daat is naast den Duitschen chauffeur gezet om hem door de stad te leiden. Volgens de laatste berichten zijn de Duitsche troepen ondergebracht in de Polytechnische School. Op alle kruis punten staan met machinegeweren be wapende motorrijwielen met zijspan. Door de stad patrouilleeren Tsjechische gendarmes in veldtenue met de bajonet op het geweer. Op enkele kruispunten is eveneens luchtafweer- en anti-tankge- schut opgesteld. Vroege sluiting van schouwburgen en cafés. Het telegraaf-agentschap Ceteka deelt mede: „De politiedirectie heheft in overeenstemming met de Duitsche militaire autoriteiten een de creet uitgevaardigd tot sluiting van de schouw burgen, bioscopen, restaurants, cafés en andere openbare gelegenheden op negen uur des avonds'' Minister Stanley voorloopig niet naar Berlijn. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax giste ren medegedeeld, dat het oogenblik met het oog op den algemeenen toestand in Europa niet geschikt is voor het voorgenomen bezoek van den minister van handel aan Berlijn. Dit bezoek is dan ook uitgesteld, waarvan de Duit sche regeering in kennis gesteld is. Neumann zal eventueel de noodige stappen nemen". Reuter meldt uit Kaunas, 15 Maart: Neumann, de leider der Duitsche be- volking in het Memelgebied, heeft de leden van den Landdag bijeengeroe pen en hun medegedeeld, dat hij, met het oog op den nieuwen toestand in Midden Europa, zich gerechtigd voelde „eventueel de noodige stappen te nemen", zonder den Landdag te raadplegen. Men is van meening, dat deze waarschuwing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Te Berlijn doen geruchten de ronde, dat het Memelgebied vandaag den steun van Duitschland zou vragen. Soortgelijke geruchten doen de ronde ten aanzien van Dantzig. Sidor met verlof. Minister af? De Slowaaksche minister van binnenland- scne zaken, Sidor, is voor vier weken met ver rif gegaan. Hij zal wellicht niet meer in zijn tenigkeeren. Tiso heeft zich voorloopig rf ?e,fc dePartement van binnenlandsche za ten belast, Vtijdap a.s. kuiten in ''Di M&fcl IJsco toeristen 2e Hoofdfilm „De 13e Stoel" (Adv lngez. Med.) (In Engeland zullen binnenkort 1.400.000 gasmaskers voor wiege- kinderen worden uitgereikt) Baby, welkom in het leven, Och, wat ben je broos en klein, Onze heele zorg en streven, Zullen voor jou welstand zijn. Kleertjes om je te beschermen, Tegen het gevaar van kou, Ga je nu van honger kermen? Hier is zoete melk voor jou. Wacht nu gaan we je wat wasschen, Dat is heerlijk en gezond, En wij moeten op je passen, Kleine peuter, teer en blond. Och, wat lig je daar te gapen, 't Wieggordijntje gaat al dicht, Zoo, nu kun je lekker slapen, Zonder last van 't felle licht. Suja suja duimpjeskluiver, Adem onbezorgd en vrij, Want de lucht is heerlijk zuiver, Voorje welzijn waken wij. Vader zal een masker koopen, Voor als 't oorlog worden zou, Om geen risico te loopen, Met dat leventje van jou Godlof kun je nog niet zeggen: Moeder, waarom moet dat nou? 'k Denk. als ik dat uit moest leggen, Dat ik erbij huilen zou. P. GASUS. van Weenen vervallen geacht. Geen Duitsche bezwaren tegen inlijving van Roethenië bij Hongarije Volgens het officieele Duitsche standpunt hebben de Tsjechen van hun recht tot zelfbeschikking gebruik gemaakt door Duitschland te vragen hun land in bescherming te nemen. Men is, volgens Reuter, van meening, dat de arbitrale uitspraak van Wee nen, waarbij de Tsjecho Slowaaksche grenzen in het oosten werden vastge- gesteld, door de gebeurtenissen ach terhaald is. Daarom heeft Duitsch land geen bezwaar tegen de inlijving der Karpathische Oekraïne bij Hon garije. Opperbevel in republikeinsch Spanje gereorganiseerd. Naar Havas uit Madrid verneemt plaatsen de nieuwe decreten van den Nationalen verdedigingsraad alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht onder het rechtstreeksche ge zag van generaal Matalana en reorga- niseeren zij volkomen het opperbevel over de legers in de centrale zóne. Alle nieuwe relgerleiders zijn republikeinen, socialisten of anarchisten. Drieduieznd matrozen van de naar Bizerta gevluchte Spaansche republikeinsche vloot zijn in Tunis geïnterneerd. Duitsche publiek meer verrast dan geestdriftig. De aankondiging van den opmarsch der Duitsche troepen in het Tsjechi sche gebied is, zoo meldt Havas uit Berlijn, met meer verrassing dan geestdrift ontvangen door het Duit sche publiek.. Sinds jaren herhaalde men voor het volk, dat het nationaal- socialistische Duitschland geen impe rialistische agressiepolitiek voerde. De aankondiging van de definitieve bezetting van Bohemen en Moravië heeft de openbare meening nogal van haar stuk gebracht. Natuurlijk kan men uitbundige uitlatingen van trots waarnemen in nationaal socialisti sche kringen, die een neiging vertoonen te gelooven. dat het Derde Rijk naar eigen goeddunken de kaart van Europa zal hervor men.. De meerderheid der bevolking, al ge voelt zij in verschillende graden dezen trots, kan een zekere verlegenheid niet van zich afzetten. De verhalen van het officieele Duitsche agentschap aldus Havas verder die vertellen, dat de Duitsche troepen in Moravië „op de meest verheugde wijze" werden begroet wekken twijfel aan de waarachtigheid der verhalen omtrent de wreedheden, die een dag tevoren door diezelfde Tsjechen zouden zijn begaan. Een officieel verslaggever meldt uit Theresienstadt, dat de gezichten verlicht worden door „een glans van hoop" bij de aan komst der Duitsche troepen. Verschillende Duitsche bladen leggen trouwens verband tus schen de inlijving van Bohemen en Moravië en de plechtigheid van verleden jaar te Neu renberg, toen plechtig de teekenen van het oude Roomsch-Duitsche rijk van Weenen naar Neurenberg werden overgebracht. „Van nu af aan", zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, is Duitschland weer een Im perium geworden, d.w.z. een rijk in dien zin dat volksgroepen zich toevertrouwen aan zijn bescherming. Een vreemde volksgroep heeft zich toevertrouwd aan die krachtige bescher ming en Duitschland heeft zich niet ont trokken aan deze verantwoordelijkheid jegens menschen, die geen Duitschers zijn. Noch het Habsburgsche rijk, noch het Hohenzollernrijk. konden, gebonden door hun dynastieën, deze rijksfunctie zonder belemmering uitvoeren". De Duitsche bladen onthouden zich er zoo veel mogelijk van de Duitsch-Italiaansche ar bitrage te Weenen te citeeren, die enkele maanden geleden verheerlijkt werd als een definitieve oplossing voor een duurzame kal meering in het centrum van Europa. KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER III1IM (Adv. lngez. Med.) Hongaarsche troepen in Roethenië bereiken de Poolsche grens. WARSCHAU, 16 Maart (Reuter/ ANP). De voorhoede-detache menten van de Hongaarsche troepen in Roethenië (Sub-Karpathische Oekraïne) hebben vanochtend vroeg de Poolsche grens bereikt. Hiermede is de verlangde gemeen schappelijke grens een feit geworden. Havas verneemt over den Hongaarschen opmarsoh dat deze vertraging ondervond ten gevolge van de weersomstandigheden en in sommige gevallen tengevolge van Tsjechischen weerstand. Sommige berichten melden, dat ernstige gevechten tusschen Hongaren en Tsjechen hebben plaats gehad. Tsjechische gezant te Moskou protesteert. „Hacha had geen volmachten voor zijn daad." „Uit naam van de Tsjechen en Slowaken, die nog vrij zijn om him meening uit te spre ken" heeft Fierlinger, de gezant van het voor malige Tsjecho-Slowakije te Moskou, eij plech tig protest uitgesproken tegen de vernietiging van zijn vaderland door Duitschland. Naar de meening van den gezant hadden noch Tsjwalkofski noch Hacha de noodige vol machten om een besluit van zoo groot his torisch belang te nemen zonder het Tsjechi sche en Slowaaksche volk te raadplegen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1