IJmuider Courant PEX-THEATER CIRCII. BERICHT de fkadet ttUfyeuaat BrZZ- Keone»"1»" DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Inkomens H ANS ALBcRS IN 815 uur< ZONDAGS 3 uur MATINEE. PARIJSCHE ZEDEN Duitschland na de nieuwe uitbreiding. Sneeuwjacht oorzaak van verkeersongeluk. en vermogens in ons land. Veertig maal Jaarbeurs ^JAARGANG NO. 116 aVH Lo»r«' C°""- "■"•""PP» Courant Uitga*»» Mgem. F IV V Groote Houtstraat 93. D*u!tkerg r> II riem. TeL 10724* Bureau IJmuider eaOli Postgiro 310791. Alle Telefoon 53U±. Ifrertntia, opgegeven voor dit blad, «orde» kosteloos opgenomen in do Keaneme' Coar»-- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W, PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 17 MAART 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i, per maand f0.521/;, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, Voortzetting Superfilm-serie vanaf <- i nrnr VRIJDAG 17 MAART eiken avond Een sensatiefilm uit de wereld van schijn en klatergoud. - Vóór de pauze het ontroerende filmwerk waarin de Fransche geest op zijn best is. (Adv Ingez. Med.) Voor- en nadeelen der annexatie. Het ANP meldt uit Londen 16 Maart: Voortaan zullen Tsjechië en Slowa kije deel uitmaken van het economische stelsel van Duitschland en het onmid dellijke gevolg hiervan zal zijn, dat de spanning op het Duitsche economische leven wordt verminderd, zegt de „Fi nancial News" in een artikel over „De economische winst voor Duitschland na het uiteenvallen van Tsjecho Slowakije." Duitschland, zoo vervolgt het blad, zal de controle verkrijgen over ongeveer 60 millioen pond sterling aan goud, buitenlandsche deviezen er realiseerbare activa. Tegens krijgt het de be schikking over een groote hoeveelheid Tsjechisch oorlogsmateriaal, de controle over de industrie en over een reserve aan arbeidskracht. Op den langen duur zal dit misschien anders worden. Tsjecho Slowakije was een groot invöerland. Misschien zouden juist daarom zijn behoeften een krachtigen druk uitoefenen op Duitschland's meest kwetsbare plek: zijn hulpbronnen voor buitenlandsche deviezen. De bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitschland zal ongetwijfeld gevolgd worden door de inlijving van dit land in het economische stelsel van het Derde Rijk. Onlangs reeds heb ben de Duitschers druk uitgeoefend op Praag, vrijwillig toe te stemmen in een munt- en tol linie met het Duitsche rijk. Zij zullen waar schijnlijk niet aarzelen thans hun militaire kracht in te zetten om economische voordeelen te be halen. Wat zal dan het economische gevolg zijn van Duitschland's jongste annexatie op zijn eigen economische positie? Om deze vraag te beantwoorden, moet men onderscheid maken tusschen het onmiddellijke gevolg en het gevolg op den langen duur. Op het eerste oog wint Duitschland ongetwijfeld ontzaglijk veel. Het is geen geheim, dat het Duitsche economi sche stelsel de laatste vier maanden aan ernstige en snel toenemende spannin gen, deels veroorzaakt door den onbe- vredigenden buitenlandschen deviezen- toestand en deels door de buitengewoon groote eischen, die aan de productie- en arbeidscapaciteit van het land wor den gesteld, was blootgesteld. In beide opzichten beteekent de annexatie van Tsjecho-Slowakije voor Duitschland een belangrijke en onmiddellijke hulp. Gedurende verscheidene maanden heeft Duitschland goud en buitenlandsche deviezen verloren tot een bedrag van meer dan 5 millioen pond sterling per maand. Deze afvloeiing kon korten tijd gehandhaafd worden, doch zou bij aanhouding weldra ernstige gevolgen gehad Meisje een been afgerukt. Donderdagavond om acht uur is een D.A.B.O.-bus van den dienst Groningen— Assen, komende uit Groningen, op den rijks straatweg te Ubbena onder Vries op een stil staande vrachtauto gereden. Door een felle sneeuwjacht heeft de chauf feur van de bus, welke vrijwel geheel bezet was, den vrachtwagen niet opgemerkt. Ten gevolge van de botsing werd de rechtervoor- ztlde van de bus ingedrukt, terwijl van de daar gezeten familie van der P. uit Assen twee dochtertjes en de vader verwondingen oplie pen. Van het jongste kind, een meisje van acht jaar, werd het rechteronder- been afgerukt, het tienjarig dochtertje werd aan het gelaat gewond, terwijl de vader aan het rechterbeen werd geblesseerd. Het jongste meisje is naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men operatief moest ingrijpen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De beide andere gewonden konden, na ver- nden te.zijn, naar huis worden gebracht. P0Vefige passagiers kwamen met den ?5i 'vrij*' evenals de chauffeur van de bus. de vrachtauto werd beschadigd. hebben voor de Duitsche mogelijkheid tot in voer van de essentieele grondstoffen en levens middelen. Indien Duitschland de effectieve con trole verkrijgt over het Tsjechische betaalmid del, zal Duitschland den voorraad goud, buiten landsche deviezen en realiseerbare buitenland sche activa ten bedrage van bijna 60 millioen pond sterling in beslag nemen, een som groot genoeg om Duitschland's verlies aan deviezen in de eerstkomende twaalf maanden te compen- seeren. Eveneens zal Duitschland voordeel trekken uit het feit, dat het in staat is beslag te leggen op de Tsjechische arbeidsreserves weke nog aan zienlijk toenemen door de demobilisatie van een groot aantal troepen. Tenslotte zal Duitschland's militaire kracht aanzienlijk sterker worden door de toevoeging van groote hoeveelheden prima oorlogsmateriaal, varieerend van vliegtuigen tot alle soorten artillerie, toebehoorend aan het Tsjechische leger. Nog grootér zullen voor Duitschland de voordeelen zijn uit het bezit van een van 's werelds grootste en meest efficiente bewapeningsindustrieën. Doch tegenover deze onmiddellijke voordeelen, staan een aantal factoren, die op den langen duur Duitschland's economische structuur zullen ver zwakken. Tsjecho Slowakije is een sterk geïndustriali seerd land en hoewel het zichzelf van levens middelen kan voorzien en een houtoverschot heeft, bezit het nauwelijks een eigen binnen- landsche grondstofbron. Tsjecho Slowakije is daarom afhankelijk van een vrij grooten invoer, welles hooge peil ge handhaafd kon worden door uitvoer op groote schaal. Eén ding is wel zeker, dat een door Duitschland gecontroleerd Tsjecho Slowakije een groot deel van zijn uitvoerhandel zal ver liezen. Met andere woorden, Tsjecho Slowakije zal, voor zoover het de Duitsche deviezenpositie betreft, meer en meer tot een last worden. In sommige Londensche bankkringen gaf men gisteren te kennen, dat de goudvoorraad van de Tsjecho Slowaaksche Nationale Bank, welke voorraad thans in Londen wordt bewaard, niet aan Duitschland mag worden uitgeleverd. Men herinnerde aan het feit, dat toen Duitschland een jaar geleden Oostenrijk inlijfde, de Engel- sche autoriteiten aan de Duitsche regeering al het goud en sterlingtegoed van de Oostenrijk- sche nationale bank, dat toen bij de Engelsche Bank was ondergebracht, hebben overgedragen. In het huidige geval echter, zoo redeneert men, zouden de Britsche autoriteiten gemachtigd kun nen worden het bezit van de Tsjecho-Slowaak- sche Nationale Bank te bewaren, totdat Tsjecho Slowakije zijn vrijheid zal hebben herkregen; Het achterhouden van dit bezit te Londen zou eveneens een garantie kunnen vormen tegen een in gebreke blijven van Duitschland wat betreft het handhaven van den dienst op de Tsjechische buitenlandsche leeningen. Joden trekken zich terug van de Palestina-conferentie. Voorstellen ook voor de Arabieren onaanvaardbaar? Press Association verneemt, dat de Joodsche commissie voor de confe rentie te Londen inzake Palestina giste ren besloten heeft de voorstellen, ver vat in het plan der regeering, on aanvaardbaar te beschouwen als basis voor een verdere bespreking of over eenkomst. De conferentïecommissie heeft de Joodsche delegatie van haar besluit in kennis gesteld en heeft voorts be sloten zichzelf te ontbinden. Havas meldt, dat de Arabische gedelegeer den gistermiddag bijeengekomen zijn om hun standpunt ten aanzien van de Britsche voor stellen betreffende Palestina te bepalen. Zij zullen van middag de Britsche ministers ontmoeten en hun mede- deeling doen van het genomen besluit, dat, naar men gelooft, een beleefde afwijzing der voorstellen zal zijn. De Palestijnsche gedelegeerden zouden aldus het verlangen te kennen willen geven, dat in de voorstellen bepaalde principieel© wijzigin gen, en dus niet alleen wijziging ten aanzien der details, worden aangebracht. Bloemendaal aan de spits. Van de jaarlijks door het Centraal Bureau voor de statistiek bewerkte statistiek der in komens en vermogens in Nederland, is zoo juist die betreffende het jaar 1937-1938 ver schenen. Voor elk der ruim 1000 gemeenten wordt hierin melding gemaakt van het aantal aan- geslagenen in de inkomsten- en vermogensbe lasting, van het bedrag hunner inkomens en vermogens, alsmede van het gemiddeld inko men en vermogen per aangeslagene en per inwoner. Dezelfde gegevens zijn in deze statistiek ook opgenomen voor de 11 provinciën, de 42 economisch-geografisehe groepen en een ze vental groepen van gemeenten naar het zie lental. Door onderlinge vergelijking dezer cijfers verkrijgt men een globalen indruk van de meerdere of mindere welvaart der bevol king in de verschillende deelen van ons land. Hoe sterk deze cijfers wel afwijken, moge onder meer hieruit blijken, dat per 1000 inwo ners in Amsterdam 221 en in de Drentsche veenstreken 65 personen aangeslagen werden in de inkomstenbelasting. Zoo werden in het Gooi en Oostelijk Uti-echt per 1000 inwoners 36 personen aangeslagen in de vermogensbelasting, terwijl dit in de mijnstreek in Limburg het geval was met 8 personen. De hoogste en laagste gemiddelde bedragen der in de belasting vallende inkomens per in woner worden voor de afzonderlijke gemeen ten aangetroffen in Bloemendaal en Nistel- rode (resp. f 1718, en f 54). Het hoogste ge middelde bedrag der in de belasting vallende vermogens heeft eveneens Bloemendaal en wel f 20.880, terwijl voor het laagste bedrag f 14 wordt gevonden. Tusschen deze uitersten bevinden zich de overeenkomstige bedragen van alle andere gemeenten en die van de in de statistiek voor komende territoriale onderdeelen des lands. Ook bij Boerenleenbank te Doornspijk een tekort. Het onderzoek, dat door de inspectie van de Raiffeisenbank te Utrecht is ingesteld naar de gestie van den kassier der Boerenleenbank te Doornspijk, den gearresteerden gemeente ontvanger P., heeft volgens de Tel. het ver moeden gewettigd, dat er een aanzienlijk te kort is in de kas van deze bank. Vast staat, dat de spaarders niet gedupeerd zullen wor den. Ze zijn tegen de gevolgen van fraude verzekerd, doordat de bank bij het onder linge waarborgfonds is aangesloten. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (HET THEATER MET DE BESTE FILMS.) vertoont van VRIJDAG 17 t/m MAANDAG 20 MAART, 8 uur, de grootste lachfilm van 1939. eHEINZ RÜHMANN in (UNIVERSAL). Ieder die deze film ziet, zal na afloop zeggen dat hij nog nooit in zijn leven zoo vreeselijk gelachen heeft2de Hoofdfilm EEN RADIO MOORD- MYSTERIE Een bijzonder spannende en emotioneele film, met RONALD REAGAN en JUNE TRAVIS. Zondag 3 uur MATINEE met 2 hoofdfilms: „RIDDER CASSIDY" en „EEN RADIO MOORD MYSTERIE". (Adv. Ingez. Med.) Sprenkler-installatie voorkomt brandramp bij Bruynzeel. Donderdagavond om kwart over elf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de deurenfabriek van de firma Bruynzeel te Zaandam. Het vuur bleek zich in de nieuwe keukenafdeeling waar kekenonderdeelen wor den gefabriceerd, te bevinden. De daar aangebrachte automatische blusch- inrichting, de Sprenkler-installatie, waarbij ook de concierge door een automatisch sein wordt gewaarschuwdv bleek zóó goed te func- tionneerfen, dat de hierdoor gegeven water massa's het onheil in de kiem smoorden. Om vijf uur was het laatst in deze af deeling, waar zeer brandbaar materiaal wordt ver werkt, gearbeid. Op onverklaarbare wijze is het vuur onder een werkbank ontstaan. Deze brandde geheel door. Toen daarop de temperatuur in het lokaal te groot werd kwam de Sprenkler- installatie in werking. De schade is gering. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. Nog slechts twee wedstrijden te spelen. De laatste wedstrijden voor de wintercompe titie, die te Velsen gespeeld werden, bezorgden ook aan V.Z.V. een kampioenschap. Het tweede zevental onder leiding van Jan de Meyer bleef H.V.G.B. 3 met 41 de baas. V.Z.V. was vrijwel volledig, terwijl bij H.V.G.B. slechts Markus als eenige veteraan meedeed. Voor de rust ging het aardig gelijk op, maar in de tweede helft konden de V.Z.V.'ers door grooter. uithoudingsvermogen de score opvoeren. De eindstand in deze afdeeling, na de 52 overwinning, die van Goor en zijn mannen van Haarle mop Nereus 3 behaalde.is: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.. tee. V.Z.V. 2 D.W.R. 3 H.V.G.B. 3 Haarlem 3 Nereus 3 10 29—17 10 29—23 8 26—28 8 19—22 4 16—29 V.Z.V. 1 won met 5—1 van H.V.G.B., dat met een nieuwe jonge ploeg uitkwam. Boeree, Goe- Na de bezetting van Bratislawa. De wacht voor het Deutsche Haus, dat versierd is met hakenkruisvlaggen, Slowaaksche- en Hlinkavlaggen De Jaarbeurs heeft nu veertig maal Haar poorten reeds ontsloten, Dat is een flink en rond totaal Die „zaak" staat goed op pooten. Als een centraal bemiddelaar, Heeft hij een dienst bewezen Aan menigeen reeds menig jaar, Die passend wordt geprezen. Wat is er al niet omgegaan, Aan menschen en aan zaken, Zoolang de Jaarbeurs heeft bestaan, Dat is niet uit te maken, Maar het is zeker een bedrag, Dat men ook zonder weten, Als resultaat bewondren mag En ontzagwekkend heeten. Een mijlpaal is opnieuw bereikt, Met deze veertig keeren, En hij die in de toekomst kijkt, Geeft order: doormarcheeren. De Jaarbeurs blijft nog jong en sterk, Zij zal haar gang niet staken, En 'k wensch haar gaarne in haar werk, Succes door goede zaken. P. GASUS. dings en Schouw waren vervangen door Haver- schmidt, Ketelaar en Ten Cate. Bij V.Z.V. speel de Gottmer in plaats van P. Visman. De Velse- naren combineerden heler en sneller en ook het wegwerken uit de achterhoede was sterker dan van de bezoekers. Schoone, Zwier en Janus scoorden voor V.Z.V., Anthonie redde voor H. V.G.B. de eer. De eindstand in de eerste afdeeling is: Nereus 1 8 2 1 12 29—18 V.Z.V. 1 8 4 3 1 11 36—24 Haarlem 1 8 3 2 3 8 31—23 H.P.C. 2 8 1-1 6 3 11—29 V.Z.V. 3 en ^T-' 1 -iven elkaar voor de rust weinisr -> helft werd het spel van de V"' Het antwoord van de Santpo echter volkomen verkeerd. - den, die met water polo niets i. Het is een spel om den bal en iv tegenstander onscha delijk te maken. I-h ,de kwam met een 41 overwinning voor V.Z.V. 3. H.P.C. 4 6 5 1 0 11 17—6 V.Z.V. 3 6 3 1 2 7 15—9 Velserend 6 2 1 3 5 1315 K.Z. 6 0 15 1 7—22 D.W.R. 1 bewees Zondagmiddag in Den Haag tegen Zian de inzinking weer te boven te zijn. Vooral Kollerie was er veel beter in, dan vo rige malen; hij scoorde vier van de zes doelpun ten. De Vries in de achterhoede speelde nog wat onwennig, maar zijn goede aangooien naar de voorhoede waren de oorzaak van verscheidene doelpunten. Met 64 won D.W.R, Ook deze wintercompetitie is geheel uitge speeld. Wij hopen de volgende week den eind stand te publiceeren. Maandagavond wordt in het Sportfondsenbad de dameswedstrijd Haarlem 1D.W.R. 1 ge speeld. De Haarlem-dames moeten er flink op zitten o meen gelijk spel te behalen, ma"" on mogelijk is het zeker niet. De vorige ont' hg eindigde in een 32 overwinning voor de R. dames. De nog te spelen wedstrijd Haarlem 2 H.P.C. 3 zal zoo spoedig mogelijk worden vast gesteld. BILJARTEN. Kampioenschap van Nederland 71-2. De titelhouder Bos door Wiemers geslagen. Donderdagavond begonnen in de Sociëteit „De Harmonie" te Groningen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, greot biljart ancre cadre 712. Deelnemers zijn de heeren Bos. Dommering, Van Eymeren, De Leeuw, Van de Pol, Sweering, Van Vliet en Wiemers. De resultaten van den eersten dag waren: Van de Pol 300 26 71 11.53 Van Eymeren 167 26 24 6.42 De Leeuw 300 28 74 10.71 Dommering 288 28 60 10.28 Wiemers 300 25 57 12.00 Bos 194 25 71 7.76 Sweering 300 20 70 15.00 Van Vliet 167 20 45 8.35 Dommering 300 27 97 11.11 Van Vliet 287 27 97 10.62 De Leeuw 300 32 68 9.37 Van Eymeren 264 32 33 8.25 Sweering 300 30 46 10.00 Bos 239 30 33 7.96 Wiemers 300 43 43 6.96 Van de Pol 232 43 38 5.39

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1