IJmuider Courant r DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen theater gen Nieuwe Politiek? Koffie. JMRCANCJOJ19 roster. MaaischappQ r -»r Lonren» poster imp™» eem C°. v Groore BouUtrM' «3 ^T, I»'» Burea° IJm"ide' '■"'Tk»"»"1"*" 42, 'J""'''1" c" 5301 Pos'giro 310791. All, "di'.b,a; "p8C,",me° M Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK'I PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAC 21 MAART 1939 Abonnementen per week f 0.12'/i« per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse □ummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting- Ingezonden mededeelingen dubbelo prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1*3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. hans albers in Circus reizigers (Adv. Ingez. Med.) is nu in Engeland, als gevolg van den m van verontwaardiging die Hitler's jong- t/fóden hebben ontketend en van Chamber- fV- veroordeelende rede te Birmingham, „kevan een nieuwe politiek jegens Duitsch- fd Blpens verscheidene berichten en symp tomen »u die bestaan in een streven, de ten ™ihte van dit land gelijkgezinde groote op -j... vereenigen. Engeland heeft 0k een diplomatieke stap gedaan bij Sovjet- land. De Times, die nu tot een gansch anderen'toon tegenover Duitschland is over gegaan, zegt dat Berlijn een omsingelings- Utlek van Duitschland zelf uitlokt. In de Jmertoansche pers, die zich met de samen werking der drie groote democratieën bezig houdt, wordt de wenschelijkheid van volledige libelee, commercieele en financieele samen- wrkin? met Frankrijk en Engeland betoogd. Natuurlijk voegt een blad als de New-York Herald Tribune daaraan toe, dat de Vereenigde Staten zich niet zullen ver binden tot deelneming aan een Europee- schen oorlog, maar dit zeker zullen doen „wan neer een dergelijke beslissing noodzakelijk zou zijn voor hun belangen". Dat is altijd zoo geweest en dat weten we: staten helpen an dere staten in een oorlog alleen als hun eigen belang dat meebrengt en niet zoo maar uit edele verontwaardiging. Vele menschen willen dit niet inzien; tot goed begrip van zaken zou den zij beter doen het in koelen bloede te er kennen. Met emotioneele overwegingen, geba seerd op een hevig pro en contra, waarbij staten voorgesteld worden alsof zij handelen als individueele menschen, begrijpt men er niets van. Maar het Amerikaansche belang drijft de New York Times er wel toe te schrij ven, „dat vermoedelijk economische maatre gelen zullen worden genomen waardoor het geheele economische leven van Duitschland zal worden getroffen zoodat geen enkel voor deel, dat Duitschland bij zijn jongste verove ringen heeft behaald, hiertegen opweegt". Dergelijke taal klinkt zeer ernstig, ofschoon de woorden van de Londensche Times over de omsingelingspolitiek nog veel ernstiger klin ken. Want laat in ons, in alle bedaardheid waar aan een klein volk temidden van de botsingen der groote mogendheden zoozeer behoefte heeft, erkennen dat de Amerikanen op zeer grooten afstand van het gevaarscentrum zijn, het zelf geheel in eigen hand hebben of zij ooit in een Europeeschen oorlog betrokken zullen worden of niet en daarom gemakkelijk in hun bladen zoo'n hoogen toon kunnen voeren en zooveel dreigementen uiten. De taal van de Londensche Times is dus veel alarmeerender. En als ik zeg „alarmeeren- der" gebruik ik dit woord niet omdat ik denk aan gelijk en. ongelijk, maar omdat een ver scherping van de Europeesche verhoudingen, zich uitend in een economische omsingeling van Duitschland, liet oorogsgevaar wel zeer nabij zou brengen. De handelsbelangen zijn van overwegende beteekenis in het gansche conflict. Laat men dat wel begrijpen. Het schijnt dat Roemenië en Duitschland het nu in hun handelsbespre kingen eens kunnen worden. Maar een van de onistellendste mededeelingen der laatste dagen was inderdaad, dat Duitschland den Roeme nen een economisch ultimatum gesteld zou hebben, erop neerkomend dat Roemenië in economischen zin den wil van Berlijn zou heb ben te doen en anders alles verwachten kon. Gelukkig is de juistheid van dit bericht zoowel van Roemeensche als van Duitsche zijde ont kend. Ook Boekarest heeft medegedeeld dat van een ultimatum geen sprake was. Was in derdaad een handelsoorlog met toepassing van zulke methoden ontketend, dan zou Duitsch- dit middel op meer dan één staat kun nen toepassen. Het is niet noodig over zooiets lang uit te weideniedereen begrijpt wel waar toe zooiets zou leiden. Economisch staat Duitschland zeer zwak. Nadat dit in andere landen veelvuldig gecon stateerd was heeft Hitier het zelf onomwon den erkend. Daarom moet de taal van 'de Times wel onrust wekken. Want hoe zou Duitschland op een doorgevoerde omsinge lingspolitiek, waardoor het in het nauw ge bracht zou worden, reageeren? Natuurlijk klinken de woorden in crises als deze veelal harder en dreigender dan de wer kelijkheid wordt, die eruit volgt. Dat hebben *e nu al zoo vaak meegemaakt. En in de kleine ^anden vooral mag men blij zijn dat Chamber lain zich blijkbaar als premier zal weten t-e handhaven, want hij is zeker de man om alles e doen teneinde de ontzettende ramp van een oorlog te verhoeden. En dus niet de man om een politiek te gaan voeren, die daartoe zou eiden. Hij zal ongetwijfeld alle denkbare mid- melen toepassen om dat te verhoeden. Wat Daladier betreft: hij heeft volmachten voor zijn regeering gekregen om acht maan- en lang met decreten zijn defensiebeleid te moeien, italië's eischen hangen Frankrijk nog (De regeering heeft zich met de Vereeniging voor den Koffiehandel beziggehouden over het vraagstuk van de koffiedistributie in oorlogs tijd). Regeeren eischt vooruit te zien, Naar wat in het verschiet kan komen, Al is de kans heel klein misschien, De voorzorg worde toch genomen. Wanneer er toch eens oorlog kwam. Die vraag is wel zeer sterk geboden, En leidt dan tot een heel program Voor het voorzien in vele nooden. Zoo is bijvoorbeeld een probleem, De koffie, haar distribueering, Een onderdeel, dat ik nu neem Op voorbeeld van de landsregeering. Hoe kan men voor Noord, Zuid, West, Oost, Als het getij zoo boos mocht keer en, Het onontbeerlijk kopje troost, Nu reeds bij voorbaat garandeeren? 'k Heb van die zaken geen verstand, Het punt lijkt zoo niet erg omvangrijk, Maar zeker is voor ieder land, Het koffievraagstuk wel belangrijk. Want komt ooit onverhoopt zoo'n tijd, Dan wordt als zeker aangenomen, Zal ieder, in en na den strijd, Rampzalig op de koffie komen. P. GASUS. Voorzorgsmaatregelen in (le Zuid- Afrikaansche Unie. steeds boven het hoofd. De positie der regee- ring-Daladier is nu weer versterkt. Dergelijke volmachten zijn al meermalen in Frankrijk gegeven, althans op fianciëel gebied. Van een „dictatuur" van Daladier, die een Amster- damsch blad tot mijn verbazing aankondigde, is natuurlijk geen sprake. Een dictatuur is iets heel anders. R. P. BRITSCHE REGEERING BESTUDEERT DEN NIEUWEN TOESTAND MET GROOTE AANDACHT. Mededeelingen van Chamberlain in het Lagerhuis. CONTACT MET ANDERE REGEERINGEN BEVESTIGD. In antwoord op de vraag in het Lagerhuis, of de regeering over weegt de annexatie van Bohemen en Moravië de jure te erkennen, heeft Chamberlain, die met luid gejuich werd begroet, gisteren verklaard, dat de regeering in overleg met andere regeeringen alle gevolgen van de Duit sche actie tegen Tsjecho-Slowakije ten volle moet bestudeeren, alvorens zij een- verklaring kan afleggen. Chamberlain deelde voorts mede, dat de tekst van de op 1-5 Maart door Hitier en Hacha geteekende. overeenkomst is rondgezonden. Hij voegde hieraan toe: „Voor zoover ik weet. heeft Hacha tevoren geen ultimatum ont vangen. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft op 17 Maart opdracht gekregen de Duit sche regeering mede te deelen, dat de En- gelsche regeering wenschte te verklaren, dat zij de gebeurtenissen van de afgeloopen da gen slechts kon beschouwen als een volledige verwerping van de overeenkomst van München en verloochening van den geest, waarin de onderhandelaars te München zich hadden verplicht voor een vreedzame regeling samen te werken. De ambassadeur kreeg verder op dracht te verklaren, dat de Britsche regeering moest 'protesteeren tegen de veranderingen, in Tsjecho-Slowakije aangebracht door de Duitsche militaire actie, die volgens haar eiken wettelijken grondslag mist. De ambas sadeur is thans naar Londen geroepen om verslag uit te brengen". Henderson vestigde de aandacht op het bericht, dat Hitler met een bombardement van Praag gedreigd zou hebben voor het geval Hacha zijn eischen niet aanvaardde. Chamberlain zeide hierop, dat hij dit bericht had gezien. Toen Henderson vroeg of de re geering voornemens was overleg te plegen met de andere regeeringen, die de Volken bondsbeginselen en het Kelloggpact aanhan gen, ten einde een gemeenschappelijke ver dediging tegen niet-uitgelokte aanvallen te verzekeren, antwoordde Chamberlain, dat de regeering thans de geheele kwestie bestudeert. Naar aanleiding van verdere vragen ver klaarde de premier, dat, zooals hij ook in zijn rede van Vrijdag gezegd heeft, thans elk aspect van het nationale leven moet worden gezien in het licht der nationale veiligheid, waarbij natuurlijk het defensieprogramma is inbegrepen. Tenslotte zeide Chamberlain nog, dat het Lagerhuis uit zijn te Birming ham gehouden rede zal hebben kun nen afleiden, dat de regeering de ge- gebeurtenissen van de vorige week ernstig acht. De door die gebeurte nissen geschapen toestand heeft de dringende aandacht der regeering, die ook met andere regeeringen in contact staat. Chamberlain zegde toe een uitvoeriger ver klaring zoo spoedig mogelijk te zullen af leggen. Op de vraag, of hij kon zeggen, met hoeveel regeering contact is gezocht, antwoordde Chamberlain: „neen". Duitsche arbeiders tc Pretoria verwekken incidenten. De mogelijkheid bestaat, zoo meldt Reuter uit Johannesburg, dat plaatselijke moeilijk heden zullen ontstaan in verband met het be kend worden van de Duitsche nota over de immigratie in Zuid West-Afrika. Onder de Duitsche arbeiders van de staal fabrieken te Pretoria zijn reeds ongeregeld heden voorgekomen. Militairen zijn ter plaatse. In de geheele Unie zijn uitgebreide maat regelen genomen ter bewaking van de ver bindingen en de belangrijke openbare dien sten. Drie eskaders van de luchtmacht zijn in actieven dienst gebracht. Alle politiereserves en reserve van de luchtmacht zijn opgeroepen. Electrische centrales, telegraafstations en ben zine- en petroleumdepöts zijn onder strenge bewaking gesteld. Men legt er volgens een nader bericht den nadruk op, dat er geen reden is voor onnoo- dige ongerustheid. Kunstzamlsteenfabriek „Arnoud". j Het ontslag aan ruim 60 arbeiders. De directie van de N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te I-Iillegom zendt ons ter plaatsing een afschrift van een brief dien zij ter hand ge steld heeft aan de ruim 60 arbeiders die ontsla gen moesten worden. De brief luidt: „Aan hen, die thans ontslagen zijn. „Hierbij ontvangt gij Uw getuigschrift en rentekaart. „Wij betreuren het in hooge mate tot ontslag te moeten overgaan .Er is hier volop werk. „De Minister van Sociale Zaken heeft ons echter onrechtvaardig gedwongen ons bedrijf in te krimpen en dat gij thans werkloos wordt, is hiervan een rechtstreeksch gevolg en geschiedt dus op last van den Minister, wiens taak het is de werkloosheid te verminderen." DE PASTOOR VAN KIRCHFELD KOMT! D. J. van Houten Sr. overleden. Na een ziekte van slechts weinige dagen is Zaterdagavond te Weesp op 78-jarigen leef tijd overleden de heer D. J. van Houten Sr., die gedurende een tijdperk van ruim 52 jaren zijn beste krachten gegeven heeft aan den bloei der Van Houten's fabrieken. De heer Douwinus Johannes van Houten, neef van den stichter dezer wereldindustrie, Coenraad Johannes van Houten, werd op 27 Januari 1861 te Assen geboren en was aan vankelijk voor de ambtelijke loopbaan be stemd; zijn studies gingen in de richting van het belastingwezen. Doch de thans overledene ging volgens den wensch van zijn oom, die reeds bij de cacao-industrie betrokken was, naar Weesp en kwam in een voor hem geheel nieuwen werkkring. Zijn groote ambitie, werklust en werkkracht deden hem al spoedig geheel vertrouwd raken met de nieuwe om geving, zoodat hem reeds in 1885 de belang rijke functie van procuratiehouder kon wor den toevertrouwd, twee jaren nadat de stichter der onderneming uit de zaken was getreden. In 1882 was de heer Van Houten getuige ge weest van de éérste der cacaoboterveilingen, welke vervolgens elke maand (behalve ge durende een periode tijdens den wereldoor log) in Amsterdam werden gehouden. Sinds 1895 maakte de nu ontslapene deel van de fir ma uit, in samenwerking met den heer Geert van Mesdag. In 1933 trok de heer D. J. van Houten Sr. zich uit het zakenleven terug en de lei ding kwam geheel in handen van de heeren Van Mesdag. In het openbare leven heeft de nu over ledene, die de nestor in de cacao-industrie was, verschillende vooraanstaande functies bekleed. Hij heeft deel uitgemaakt van de Provinciale Staten voor Noord-Holland, was eenigen tijd lid der Eerste Kamer en heeft zeer verdienstelijk werk gedaan als wethouder van Weesp. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd bleef hij het voorzitterschap der Nuts- spaarbank in Weesp tot het laatst toebe- kleeden en bij de vergaderingen viel het steeds weer op, welk een vitaliteit nog van dezen voorzitter uitging. Hetzelfde kon geconsta teerd worden door zijn mede-regenten van het Gereformeerd Burger Weeshuis. De gemeente Weesp heeft bijzonder veel aan den ontslapene te danken, vooral mag ge toond worden de stichting der drinkwater leiding, ten behoeve waarvan hij, met den heer G. van Mesdag, een zeer aanzienlijke som beschikbaar stelde. In zijn functie van lid der advies-commissie voor de Nederlandsche Bank is hij meermalen op den voorgrond getreden. Bovenal echter was hij de leidende figuur in de cacao-indus- trie; de oudere Weesper arbeiders weten het beste wat zij den thans overledene te danken hebben. Op 't gebied van sociale zorg voor de werknemers stond, toen de bedrijfsuitkomsten dit nog veroorloofden, de fabriek der firma C. J. van Houten en Zn. bovenaan en op één lijn met de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek. Onvergetelijk voor Weesp is geweest het eeuwfeest der firma Van Houten en Zn., toen mede op initiatief van den thans overleden oud-directeur, een gift van 10.000 aan de Weesper armen geschonken werd. De groote verdiensten van den overledene heeft de regeering erkend, door hem te benoemen tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Brandkastsleutel lag voor de inbrekers klaar. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het pand van de N.V. Zwaan en de Wiljes' Zaadhandel te Scheemda. Door een W. C. raampje zagen zij kans binnen te dringen in het gebouw, waarin fabriek, opslagplaatsen en het kantoor gevestigd zijn. Zij openden de brand kast met een reservesleutel, die in de lade van een der bureaux werd bewaard. Zij namen een bedrag van ruim f 400 aan contanten mee. Noch het gebouw, noch bureaux of brandkast toonen sporen van braak. De politie stelt een onderzoek in, waarbij het vooral van belang is na te gaan, of de inbrekers toevallig den reservebrandkast- sleutel in één der bureauladen hebben gevon den, dan wel of zij wisten dat de sleutel daar bewaard werd en dus met de toestanden in het bedrijf op de hoogte waren. KON. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT Wederom moesten verscheidene wedstrijden door de weersomstandigheden afgelast worden, ook de belangrijke ontmoeting TogoNieuw Flora werd weer uitgesteld. In 2 B gingen even wel alle wedstrijden door. Archipel won met 60 van Blauw Wit 3, Vesta gaat door met haar te- genstandersr te vereslaan; Zondag werd A. W. met 65 het slachtoffer. Groen Geel bleek voor Rohda te sterk en won met 31. In 2C doet KVD wanhopige pogingen van de onderste plaats af te komen. Gisteren lukte haar dat. Blauw Wit 2 verloor met 21. In 2 B deed Haarlem goed werk door Blauw Wit 4 in Amsterdam een 43 nederlaag toe te brengen. De Haarlemmers zijn uitgespeeld. S. V. 2 verloor van K. V. D. 2 met 21 en heeft nog een kans als hekkensluiter te moeten op treden HAARL. KORFBALBOND OVERZICHT SENIORENAFDEELING Op het S. V.-terrein speelde het voorloopig H. K. B.-twaalf tal tegen SV 1, dat slechts met 10 wist te winnen. Voor de eerste klasse ging N. Flora 2 naar O. K. 4, dat de punten kreeg door met 31 te winnen. In de tweede klasse versterkte Aurora 2 haar positie door met 5G van Meerlebosch 2 te win nen, Haarlem 3 bracht het tegen Aurora 3 niet verder dan een gelijk spel 33. In 3 A bleef O. K. 7 de baas over Aurora met 41. Beker- en lagere series. Palvu I bleef met 42 in de meerderheid over O. K. 5. Animo-Ready 2 won met 32 van Palvu 2, evenals Aurora 5 van Oosthoek 2. ADSPIRANTENAFDEELING In de 2e klasse lukte het T. H. B. niet, van Meerlebosch a te winnen: de punten werden eer lijk met 00 verdeeld. Ook O. K. c en Haarlem c moesten met dezelfde uitslag tevreden zijn. waarmee O. K. c haar eerste punt behaalde. De tweede ontmoeting in de 3e klasse werd een twee nul overwinning van Meerlenbosch b op Nieuw Flora. In de nacompetitie won S. V. met 31 van Watervliet. Onder Ons en O. K. 3 verschilden weinig. O. K. a won met 21. Haarlem b wacht te tevergeefs op Aurora b. WANDELSPORT. HJS.V. „VOORUIT". Zondag 26 Maart wordt door bovenge noemde Vereeniging met de Competitie Snel wandelen begonnen, A-kl. 10 K.M. en B-kl. 5 K.M. Junioren, 1500 Meter. Voor deze wed strijden zijn vele prijzen beschikbaar gesteld, Deze competitie bestaat uit vijf wedstrijden Het secretariaat is gevestigd Delftstraat 26. Auto's van Joden in Slowakije in beslag genomen. BRATISLAVA. 20 Maart (D.N.B.) - De ge- nerale staf van de Hlinka-wacht heeft be schikt, dat de auto's van alle Joodsche on dernemingen en Joodsche particulieren in be slag genomen moeten worden, voorzoover de eigenaars de wagens niet broodnoodig hebben voor hun bestaan. De plaatselijke autoriteiten der wacht zullen de beschikking over de auto's krijgen. (Adv. ingez. Med.) Het conflict tussclien specialisten en ziekenfondsen te Amsterdam. Standpunt der specialisten. Naar aanleiding van het conflict tusschen de specialisten te Amsterdam en de Amsterdamsche ziekenfondsen, dat er toe geleid heeft, dat de medewerking der specialisten aan de ziekenfond sen op 1 April a.s. zal eindigen, deelt de Am sterdamsche Specialistenvereeniging o.m. het volgende mede: Ieder zal het bekend zijn, dat de medische wetenschap de laatste jaren op belangrijke wijze, zoowel wat betreft het herkennen van ziekten, als ook wat aangaat het behandelen er van, zeer is vooruitgegaan. Deze groote toeneming van onderzoekings- en behandelingsmethoden is voor het overgroote deel op de schouders der specia listen gekomen. Het gevolg hiervan is een veel langduriger en tijdroovender onderzoek en be handeling dan vroeger, terwijl voor talrijke spe cialisten de noodzakelijkheid bestaat tot het aan schaffen van kostbare instrumenten, zoowel voor onderzoek als voor behandeling. De huisartsen worden voor hun werk betaald met een bepaald bedrag per jaar voor eiken per soon, die bij hen is ingeschreven. Dit zelfde is het geval bij de apothekers, doch bij de specia listen bestaat deze wijze van honoreering niet, omdat bij hen persoonlijk niemand is ingeschre ven. Zij ontvangen gezamenlijk een bepaald be drag per jaar, dat zij onderling verdeelen, in verband met ieders werkzaamheden en geleverde diensten. Bij de huisartsen en apothekers dus een zuiver abonnementssysteem, bij de specialis ten een betaling per maandkaart. Wanneer wij nu mededeelen, dat door de zieken fondsen te Amsterdam aan de huisartsen wordt gegeven on geveer f 3.27 per ziel per jaar, aan de apothekers ongeveer f 2.02 en aan de specialisten ongeveer f 1.01, dan is het naar onze meening wel dui delijk, dat hier een wanverhouding bestaat in de waardeering der diensten aan de ziekenfonds leden bewezen. Hierbij komt nog, dat voor wat de apothekers aangaat, behalve het bedrag van f 2.02, hierboven genoemd, de door hen gele verde medicijnen enz. door de ziekenfondsen worden betaald, waarbij hem bovendien nog ver goeding voor verpakking wordt gegeven. Neemt men in aanmerking, dat de zieken fondsleden te Amsterdam een hoogere contribu tie betalen, dan in andere groote steden van ons land, dan is het den specialisten niet duidelijk, waarom het nooit is mogen gelukken om ook hun betaling op een behoorlijk peil te bren gen. Vandaar dan ook, dat zij reeds vijf jaren geen contract met de ziekenfondsen hebben, doch samenwerken op een mondelinge afspraak. Nadat de Amsterdamsche Specialistenvereeni ging op 29 Mei 1936 een voorstel aan de zieken fondsen had gedaan om te komen tot een hono reering op een basis van f 1.50 per ziel per jaar, waarop deze ziekenfondsen niet ingingen, meen den zij later, dat de tijd gekomen was om aan dezen toestand een einde te maken en deden zij toen een voorstel aan de ziekenfondsen tot een honoreering van f 1.25 per ziel per jaar, daar bij duidelijk den nadruk er op leggende, dat dit uitsluitend geschiedde als voorloopige maat regel. De ziekenfondsen deden daarop een tegen voorstel tot f 1.10 per ziel per jaar, waaraan ge koppeld werd uitbreiding der specialistische hulp, van dien aard, dat de toegezegde verhoo ging van deze f 0.10 volkomen werd geabsor beerd. Hieruit bleek, dat aan de fondsen ieder begrip van de moeilijkheden der specialisten ontbrak. Een later ingediend bemiddelingsvoorstel van het hoofdbestuur der maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst, waarbij de f 1.55 in étap pes zou worden bereikt, is zonder meer door de fondsen verworpen. De specialisten in Amsterdam wenschen hun ne patiënten niet in den steek te laten. Zij voelen zich verantwoordelijk door hun roeping en het vertrouwen, dat zij in den loop der ja ren van hunne patiënten mochten ontvangen, om hun hulp op dezelfde uren en op dezelfde plaatsen te hunner beschikking te stellen. De ziekenfondsleden zullen echter een laag parti culier tarief moeten betalen, waarvoor zij kwi tanties ontvangen, die naar de opvatting der spe cialisten, door de ziekenfondsen, waarbij zij voor specialistische hulp verzekerd zijn, betaald zul len moeten worden In de Canadeesche s.ad Halifax werd het Queen's Hotel dooi orand volkomen verwoest35 personen kwamen bij deze ramp om het leven. Handelsbesprekingen tusschen Engeland en Roemenië. Engelsche delegatie naar Boedapest. De Britsche minister van handel, Stanley, heeft gisteren in het Lager huis onder gejuich medegedeeld, dat de regeering besloten heeft een han delsmissie naar Roemenië te zenden. Een nauwkeurige regeling moet nog getroffen worden. Toen de arbeidersafgevaardigde Bellinger vroeg of de handelsmissie met het oog op de in de pers gemelde vérstrekkende Duitsche economische eischen naar Roemenië zou wor den gezonden, zeide Stanley, dat de Duitsche actie een der beste argumenten voor het zenden der missie was. Hij wilde echter aan zijn verklaring niets toevoegen. Geen onmiddellijke bijeenroeping van den Duitschen Rijksdag. Goering vandaag naar Italië. Naar Reuter verneemt zal Goering vandaag naar Italië terugkeeren om zijn onderbroken vacantie te hervat ten. Dit beteekent, dat niet wordt overwogen, onmiddellijk den Rijksdag bijeen te roepen. Men verwacht, dat Goering ook een onderhoud zal hebben met Mussolini, teneinde hem het optreden van Hitier ten aanzien van Tsjecho Slowakije uiteen te zetten

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1