P. Guilonard en ir. A. G. von Baumhauer om het leven gekomen Ik ontdek Amerika Status voor Slowakije vastgesteld Dreigend conflict te Rotterdam. neeren en mevrouwen die met d'r lui i Florida zijn gegaan, of die hun villa on p*r hebben betrokken, of die een diner hehh geboden aan alle nette lieden van hun aan" tie, ineens weer dikke buurvrouwen rJ^rrnut«- bij de deur te zien praten en mannen hemdsmouwen een cigaret te zien ro bua de winkeltoonbank, de twijfelachtige genr bij gebakken visschies en sterke koffie eni Va" cigaretten op te snuiven. Ge zoudt, na vier weken ijlen over Piftv Sixth en Madison-A venue, na vier weke ea ten lezen in de lobby van een statig hrL a" schen bedaagde en bedachtzame dames ren, bijna vergeten zijn dat het groote lS S66* de dure winkels en de renteniers niet d ea aangeven in een wereld waar de arbeid en de werkloonen schaarscher zijn. aaah Ik heb weer winkeltjes gezien 'enCP met reguliere houten toonbanken en met ventaris die meneer Macy van het groote huis met een vies gezicht in de vuilnis zou gooien. Ik heb weer mosselen gezie^T manden met spinazie en aardappelen. En planken, waarop met krijt de prijzen suT5 geschreven. ndeo En ofschoon een neger op het Amstelveld eerste-klasse-bezienswaardigheid en attract! en het hier zwart zag van de negers h°h it® het Amstelveld gedacht. Hoewel geen ent? Gronneger of oprechte Leijenaar ook maar half druppeltje negerbloed in zijn aderen wl herleefden de Stille Rijn en de druklcA xn markt in mijn hart. Ik heb Harlem ontdekt en ik heb het aan zicht der menschheid ontdekt, zij het ook rtra ter dan ik het gewend was. Maar dat was overdag. Om tien uur 's avonds pas beginnen de sax*, phonen te klagen en de trompetten te hoe-u beginnen de zolen te klepperen en de knieën?' knikken. Harlem zooals mijn nichtje het zich rW-. heb ik nog niet ontdekt. Maar dat komt nog. En ook daarvan zal ik u verhalen. Mr. E. HJAS. De Bloembollenteelt. De Amerikaansche Amaryllis-- geeft elk jaar, onder den naam ..Herbertia' een boekwerk uit. Dit boek van - -3 is opge dragen aan den heer Ernst H. Krela°e te Haarlem en in verband daarmede gewijd aan de Nederlandsche bloembollenteelt. Het weekblad voor Bloembollencultuur schrijft daarover o.a.: Aan dezen opzet dankt de tuinbouw-litera- tuur thans een door den heer Krelage zelf geschreven uitgebreide levensbeschrijving die gedetailleerd ingaat op zijn werk ah kweeker, hybridist, publicist, organisator, enz Dit is van waarde voor ieder die zich o'rlën- teeren wil omtrent den man, wiens 70e ge boortedag zeer onlangs met zooveel geestdrift is gevierd, het is tegelijk een document van blijvende waarde voor de kennis omtrent de ontwikkeling van een der grootste en belang rijkste Nederlandsche tuinbouwbedrijven uit het bloembollenvak. De heer Krelage illustreert zijn levensbericht met foto's en portretten en het geheel eigent zich uitne mend voor de vorming van juiste begrippen over de toenemende positie van Nederland ah tuinbouwcentrum. In een daarop aansluitend artikel, de Ama rylliscultuur in Holland, heeft de heer Krelage op de van hem bekende grondige en over zichtelijke wijze, de rol geschetst die Neder landsche personen en firma's in den loop der jaren hebben vervuld in de Amarylliscultuur. Wij gelooven niet, dat oooit elders zulk een historisch overzicht is gepubliceerd, dat zoo duidelijk de geheele ontwikkelingsgang weer geeft endat recht doet wedervaren aan de personen, die, hetzij als kweeker, hetzij ah wetenschappelijk onderzoeker de grondslagen hebben gelegd voor het hooge huidige peil van vandaag" In het boek Herbertia 1938 is ook opgeno men een artikel over vroegbloei van Narcissen van de hand van Prof. Dr. E. van Slogteren te Heemstede „NATIONALE FRONT" VERLIEST TE BERN. BERN, 20 Maart. (Havas). De uitslagen van de verkiezingen voor den kantonalen raad in het kanton Bern zijn gedeeltelijk bekend, In Zürich, waai- 82 leden van den raad worden ge kozen, heeft het nationale front zes zetels ver loren. Hieruit blijkt wel, dat de totalitaire pro paganda geen weerklank vindt bij het Zwitsér- sche volk. Ernstige aardbeving in Japan. TOKIO, 20 Maart. Het eiland Koetsjoe is door een hevige aardbeving geteis terd. Vooral de stad Mijasaki werd zwaar getroffen. Er zijn hier veel slachtoffers. (United Press). MAIKT 1JU eiMCITIN ROTTERDAM VEEMARKT. ROTTERDAM 20 Maart 1939. Aanvoer. Totaal 2260. Vette runderen 624. Vette kalveren 223. Nuchtere kalveren 40. Scha pen en lammeren 536. Varkens 835. Bokken en geiten 2. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 60, 3e kw. 36—46. Vette ossen le kw. 66,29 kw. 58, 3e kw. 36—46. Vette kalveren le kw. 105, 2e kw. 90, 3e kw. 60—70. Vankens (levend gewicht) le kw. 48, 2e kw. 47, 3e kw. 45. Scha pen le kw. 54, 2e kw. 45, 3e kw. 41. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 24, 2e kw. 18, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 21, 2e kw. 15, 3e kw. 11. Vette koeien en ossen, aanvoer als vor. weex, handel matig, prijzen le kw. iets duurder, ver der onveranderd. Prima's 76 68. Vette kalve ren, aanvoer iets kleiner, handel redelijk, pru- zen le soort iets hooger. Verder onveranderd Prima's 115. Schapen en lammeren, aanvoer grooter, handel stug, prijzen iets lager. Varkeni aanvoer ruim, handel stroef, prijzen iets lager- Eenige partijen schapen voor export verkocni AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Amsterdam, 20 Maart l"»' Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 500 Vette koeien, waarvan de prijzen waren, le kwaliteit 6878, 2e kwal. 60—66, 3eW» 5058 per K.G. slachtgewicht. 87 Melk- «b kalfkoeien 180260 per stuk. 52 Vette kalve ren: 2e kwal. 5258, 3e kwal. 44—50 levendgewicht. 256 Nuchtere kalveren 4-' stuk. 87 Schapen 17—21 per stuk. 557 Varken*. Vleeschvarkens, wegende van 90—110 58—59 (en enkele hooger), zware varkema'- 58, vette varkens 55—56 per K.G. slachtgewtfn Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Runderen: Ruime aanvoer, redelijke hjj" del met vaste prijzen. Vette kalveren: nw'S aanvoer, kalme handel en prijshoudend, nuc' tere kalverengroote aanvoer, hande* en onveranderde prijzen. Schapen: behooriu& aanvoer, handel traag en prijzen lager- m kens: ruime aanvoer, handel stug met boos» prijzen, doch afloop uieb willig. Hoe Hacha en Tsjwalkofski geteekend zouden hebben. Harlem. Wil Duitscliland het vlootvèrdrag met Engeland opzeggen? LONDEN, 20 Maart. (A.N.P.) De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" ver klaart uit een bron, welker authenticiteit vol gens het blad niet betwijfeld kan worden, het volgende relaas te hebben vernomen van de omstandigheden, waaronder de Tsjechische pre sident, Hacha en zijn minister van Buitenland- sche Zaken, Tsjwalkofski tot teekening van het document, waarbij hun land aan Duitschland werd overgedragen, zijn gekomen. In den namiddag van den 14en Maart deelde de Duitsche gezant te Praag de Tsjechische re geering mede, dat men het te Berlijn nuttig achtte, indien Hacha en Tsjwalkofski voor be sprekingen naar Berlijn konden komen. Bij hun aankomst in de Duitsche hoofdstad werden de Tsjechen vrijwel onmiddellijk naar de rijks kanselarij gebracht, waar Hitler, Goering en Von Ribbentrop op hen wachtten. Op een tafel in het midden van het vertrek lag een geheel voltooid document, krachtens het welk de Tsjechen, indien zij het teekenden, alle rechten hunner regeering aan Duitschland zou den afstaan. Daarnaast lag een document, waar in de toekomstige administratieve status van Bohemen en Moravië was geregeld. De bijeenkomst werd door Hitler met een korte toespraak geopend. Hij zette uiteen, dat het niet het oogenblik voor onderhandelingen was, maar dat de Tsjechen kennis hadden te nemen van de door de Duitsche regeering ge nomen besluiten, welke onherroepelijk waren. Hitier deelde den Tsjechischen staatslieden me de, dat Praag den volgenden ochtend te negen uur door Duitsche troepen bezet zou worden, dat Bohemen en Moravië zouden worden inge lijfd als protectoraat van het Duitsche rijk en dat ieder, die zich tegen dezen gang van zaken zou trachten te verzetten, onder den voet zou worden geloopen. Daarna plaatste de rijkskan selier zijn handteekening onder het document om vervolgens de kamer te verlaten. Het was toen half twee des nachts. Geduren de verscheidene uren protesteerden Hacha en Tswalkofski bitter tegen het geweld, dat hun werd aangedaan. De Duitsche ministers echter wierpen hun voortdurend de documenten voor, drukten hun pennen in de hand en spraken de bedreiging uit, dat half Praag binnen twee uur tijd door een luchtbombardement verwoest zou worden, indien zij zich van teekenen zouden onthou den. Achthonderd bombardementsvliegtuigen, zeiden zij, werden gereed gehouden en wacht ten slechts op het sein van vertrek. Dat sein zou te zes uur des ochtends worden gegeven, als de documenten dan niet geteekend zouden zijn. Gedurende dezen langen en verschrikkelij- ken nacht moest president Hacha verschillen de malen worden bijgebracht door dokters, die in een aangrenzend vertrek wachtten. Hacha deed een laatste poging om tijd te winnenhij verklaarde niet te kunnen teekenen zonder de leden van de Tsjechische regeering te Praag te hebben geraadpleegd. Men deelde hem mede, dat er een directe telefoonlijn beschikbaar was tusschen het vertrek, waarin hij zaten de kamer waarin de Tsjechische regeering vergaderde. Leden van de Duitsche minderheid hadden die lijn in de afgeloopen weken over Tsje chisch gebied aangelegd. Te half zes zakte president Hacha geheel ineen. Door injecties moest hij tot bewustzijn worden gebracht. Zijn tegenstand was gebro ken en hij teekende, in de overtuiging, dat hij anders zijn land zou blootstellen aan een meedoogenloos bombardement. Wanneer je in Haarlem (N.H.) rondwandelt en je denkt aan Harlem (N.Y.) dan zie je voor je geestesoog een tafereel van hotsebotsende, klappervoetende, armzwaaiende, oogdraaiende nikkers. Gij hoort (met uw geestesoor natuur lijk) de jazzerij in zulk een perfectie, dat ge ge neigd zijt uw nichtjes, die schattige jazz-fan, te vragen het geestelijke rose oorschelpje tegen het uwe te leggen opdat zij mee-geniete van de perfecte jungle-rhythmiek. „Niks hoor, Roosje", zou, mijn moederland- sche dienstmaagd gezegd hebben. Niks hoor, Roosje.... Ik heb Harlem gezien. Ik heb het doorkruist. Re heb het trachten te peilen tot in de duistere diepte van zijn arge- looze groen ten-winkel tj es, ik heb een negerme- neer gevraagd: „waar is de Jazz?" Hij heeft mij geantwoord: „In de Cottonclub op Broadway en in de dure tenten van de 52ste straat en in de nachtgelegenheden voor provincialen op Times Square, maar hier zijn maar twee echte jazz- gelegenheden, waar u als vreemdeling komen kunt. Er zijn er nog wel een paar andere, maar daar bent u niet welkom, dat zijn onderonsjes van-de-buurt, daar zoudt u misschien onaan genaamheden krijgen. En al die jazz begint pas 's avonds om een uur of tien. Verder geen jazz.Het klonk uit dien breeden rooden mond, met witte tanden in een zwart en glim mend gezicht, als „niks hoor, Roossie" op z'n ne- gersch. Harlem en geen jazz. Och, zoo gek is het bij nader inzien ook weer niet. Ik ken Haarlemmers (N.H.) die nooit Hal letjes geproefd en olie gezien hebben; ik heb nog nooit een Groninger gesproken die molleboonen at, of een Sneekenaar die meer dan een maal per jaar drabbelkoek snoepte. Ik heb dus Harlem zonder jazz, zonder treu rende saxophonen, verkouden koper en tappen de negerknapen ontdekt Maar wel vond ik veel gezelligheid, knusheid, plezierigheid die ge in dat groote New-York van de wolkenkrabbers en de bezige business men zoo deerlijk ontberen moet. Ik weet niet of u er van houdt, maar ik ben een onverbeterlijke minnaar van kleine goed- koope winkeltjes, van een beetje rommel en een heeleboei warme genoegelijkheid. Ik heb het nooit gezocht langs de winkelstraten en in de hotel-halls, in de koffiehuizen en de plezierpa- leizen van de rijken dezer aarde. Ik heb het altijd gevonden in de (zooals die rijken dat noe men) volksbuurten. Altijd graag gezworven over het Amsterdamsche Amstelveld, de Haagsche Prinsengracht, de Leidsche Stille Rijn op Za terdagavond, De Groningsche Vischmarkt. Ik heb altijd gevonden dat dikke tapijten en par ketvloeren en liften en roltrappen en glinste rende lichtkronen in de heele wereld hetzelfde en in de heele wereld een beetje zielloos zijn. Nu, en in Harlem met al die heerlijke, slor dige, roezige straten, waar prachtige nikkertjes en nikkerinnetjes pselen tusschen de manden met groente, de kratten met fruit, de kisten met aardappelen en de vaten met vïsch en komkom mers en olijven, daar heb ik meer menschelijk- heid, jeugd, plezier en vooral kinderlijkheid ge vonden dan tusschen de ten hemel strevende, ik-weet-niet-hoeveel-verdiepingen-hooge wan den van Broadway en alle avenues en squares bij elkaar. Het is prettig, na vier weken geloopen te hebben op straten, waar de auto's meesters en de menschen kudden zijn, waar de vrouwen uit de étalages zijn weggeloopen en de mannen het rhythme van kantoormachines in hun beenen hebben, in een buurt te komen waar de kin deren op straat spelen. Het is plezierig, wanneer je iederën dag vele kolommen in de krant gelezen hebt óver me- De Duitsche troepen, die thans in Slowakije zijn, zullen worden teruggeroepen, wanneer hun taak, het helpen van de Slowaaksche regeering de Tsjechische troepen te ontwapenen en naar het Tsjechische gebied te transporteeren, afge loopen is. De juiste economische relaties tusschen beide landen zullen deze week door een economische delegatie worden vastgesteld. Deze is heden morgen met dat doel naar Berlijn gevlogen. De Slowaaksche delegatie met Josef Zvlrkovec aan het hoofd vliegt heden via Wee- nen naar Berlijn. Zvlrkovec is de voornaamste economische expert der regeering. (United Press). Tsjechisch bezit in Londen en New-York geblokkeerd? Volgens de „Daily Herald" hebben de regee ringen van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten voor 65 millioen pond sterling aan Tsje chisch goud en buitenlandsche deviezen ge blokkeerd. Het blad wijst er op, dat de Engel- sche regeering na den inval in Tsjecho-Slowa- kije de overdracht van effecten en andere waardepapieren, welke in het credit van Tsjechische burgers bij Britsche banken wa ren gedeponeerd, heeft verboden. Aangezien de Amerikaansche regeering een zelfde houding heeft aangenomen, zullen de nationaal-socialisten volgens de „Daily He rald" slechts voor ongeveer 35 millioen pond sterling aan Tsjechisch kapitaal in hun bezit kunnen krijgen. De kneebt, die agn laarzen moest poetsen, vond wel dat hij een paar drommels leofcjke oude learzen had voor aooto njfc beev, maar hij had ook nog geen nieuwe gekooht. BERLIJN, 20 Maart (Reuter). Naar Reuter verneemt, heeft Hitier gister avond met zijn ministers het Brilsch- Duitsche vlootvèrdrag besproken. Men zou de mogelijkheid overwogen heb ben, dit verdrag op te zeggen in ver band met de houding, welke Engeland heeft aangenomen ten aanzien van Midden-Europa, doch een beslissing zou niet zijn genomen. Men was er zich wel van bewust, dat indien het verdrag zou worden opgezegd, het niet mogelijk zou zijn, om practische redenen on middellijk een Duitsche vloot te bouwen, ster ker dan bij het verdrag toegestaan. Men gelooft, dat Hitier gaarne de lucht macht zou willen uitbreiden om de democra tische mogendheden zijn misnoegen te toonen over de reactie op zijn laatste verovering. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De soldaat was nu een voornaam heer mi ze vertelden hem van al de pracht in de stad en van den koftèag, en van asjp dochter, die ïuik een 3k$s4e wfrwes was, (Wordt vervolgd) Den volgenden dag kwam nij met niewwe schoenen en mooie kleeren. P. Guilonard. Ir. A. G. von Baumhauer. Duitsche garanties voor een periode van 25 jaar BRATISLAVA: Een hooge ambte naar van de Slowaaksche regeering heeft Zondagavond aan den United Press-correspondent medegedeeld, dat 't Duitsche protectoraat over Slowakije voor den duur van 25 jaar is vastge steld en dat dit protectoraat veel losser is dan dat over Bohemen en Moravië. AMSTERDAM. 20 Maart. De samen werkende metaalbewerkersbonden besloten in hun hedenmorgen te Amsterdam gehouden bestuursvergadering gebruik te maken van de machtiging, verleend door de op Zaterdag 18 Maart j.l. te Rotterdam gehouden personeel ledenvergaderingen, tot het stellen van een ultimatum bij Wilton-Feijenoord, Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij Nieuwe Water weg en P. Smit Jr. In verband echter met een telefonische uit- noodiging van den rijksbemiddelaar, tot een conferentie van partijen op Dinsdag 21 Maart des morgens tien uur. werd besloten de uit voering van het besluit op te schorten tot na deze bespreking. Genoemde woordvoerder deelde verder mede, dat het verdrag Zaterdagavond in Hotel Impe rial te Weenen door Hitier, Tiso, Von Ribbentrop en Durckansky besproken en onderteekend is. Het verdrag behelst: Duitschland garandeert voor een periode van 25 jaar de grenzen van den Slowaaksclien staat. Slowakije is een souvereine onafhan kelijke staat. Slowakije zal 'n eigen leger, een eigen diplomatieken dienst en eigen munt stelsel hebben. Slowakije zal als basis voor zijn muntstelsel 15 tot 25 procent van het goud krijgen, dat Duitschland in han den is gevallen, toen het de nationale Tsjcclio Slowaaksche bank overnam. Slowakije zal een groot deel van hét Tsjechische oorlogsmateriaal ontvangen. Indien Slowakije dit wenscht zal het in het Duitsche economische verband en in de Duitsche tolunie worden opge nomen. Ruim 40 kinderen verdronken. WARSOHAU, 20 Maart (D.N.B./ A.N.P.) Tijdens een schooluitstapje is een ontstellend ongeluk gebeurd. 45 kinderen begaven zich met hun onderwijzer op het dunne ijsdek van een meer in Wolhynie. Het ijs brak en alle kinderen vielen in het water. Met gevaar voor eigen leven gelukte het den onderwijzer drie kinderen te red den. De 42 andere kinderen verdron ken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6